אפאזיה: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

שיפור בדיבור אחרי אירוע מוחי

מחקר ישראלי חדש מגלה כי גרייה מוחית מביאה לשיפור בדיבור אצל מטופלים אחרי אירוע מוחי; האפקט החיובי מיידי ואף מתמשך למספר חודשים בעקבות המילים האבודות. מחקר ישראלי חדש בדק את התועלת של גרייה מוחית למטרת שיפור בדיבור בנפגעי אירוע מוחי. התוצאות היו מרשימות למדי - ההשפעה מיידית ונמשכת גם לאחר מספר חודשים.המחקר שנערך ע"י ד"ר עדי ליפשיץ מהמחלקה להפרעות תקשורת באוניברסיטת אריאל, מגלה כי יש פוטנציאל להוסיף טיפול חדש לשיפור שליפת המילים של חולים אלו בנוסף לטיפול הקונבנציונאלי הקיים על ידי קלינאיות תקשורת. הטיפול מתבצע על ידי גרייה חשמלית עדינה של אזורי שפה מוחיים ומציע פוטנציאל לשיפור ביכולות שליפת המילים של אנשים אלו.מחקר זה הוא בין הראשונים בארץ שבדק את השפעת הגרייה המוחית החשמלית, על יכולות שליפת מילים של חולים עם פגיעה שפתית בשל נזק באזורי השפה במוח (אפזיה כרונית). טכניקת הגרייה המוחית (tDCS) היא בלתי פולשנית...

סיבות אפשריות ומצבים דומים לאפאזיה

שבץ המורגי - תמונת המחשה
שבץ המורגי אירוע מוחי עלול להיגרם על רקע חסימה או קרע בכלי דם. הקפדה על אורח חיים בריא היא דרך המנ...
נזק מוחי - תמונת המחשה
נזק מוחי אירוע מוחי עלול להיגרם על רקע חסימה או קרע בכלי דם. הקפדה על אורח חיים בריא היא דרך המנ...
קושי בדיבור - תמונת המחשה
קושי בדיבור המהלך הטבעי של שיתוק עצב הפנים (פציאליס, או שיתוק על-שם בל) נע בין החלמה מלאה ועד נזק מ...
ריפוי בדיבור - תמונת המחשה
ריפוי בדיבור כ-5% מכלל הילדים וכ-1% מכלל האוכלוסייה הבוגרת סובלים מגמגום - הפרעה בשטף הדיבור שמאופיי...
גידול במוח - תמונת המחשה
גידול במוח כאבי ראש בהריון נפוצים מאד - וברוב המקרים אינם מסוכנים. מהם הכאבים האמורים להדליק "נורה...
אנצפלופתיה - תמונת המחשה
אנצפלופתיה מהי שחמת הכבד - ומדוע היא נגרמת? איזה סיבוכים צפויים להתרחש בעקבותיה? מהו הטיפול היעיל...
ללמוד עוד על אפאזיה
חוזרים לדבר, בעזרת האפליקציה-תמונה

אפליקציה חדשה שפותחה באונ' קיימברידג' מסייעת למי שאיבדו את...

מאת: מערכת zap...
09/06/2016
שיפור בדיבור אחרי אירוע מוחי-תמונה

מחקר ישראלי חדש מגלה כי גרייה מוחית מביאה לשיפור בדיבור אצל...

מאת: מערכת zap...
26/02/2015
צרכנות רפואית מס' 135-תמונה

חיסון נגד חיידק אלים, חוות בריאות בקרבת הכנרת, מרכז יחודי...

מאת: מערכת zap...
17/04/2008
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לאפאזיה?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

אפאזיה: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום, אני סטודנטית לעבודה סוציאלית, עושה את הכשרתי בבית חולים גריאטרי בטבריה. יש לי מטופלת שמשפחתה לא בקשר איתה עם אפזיה על שם ברוקה. היא אינטליגנטית מאוד והייתי רוצה למצוא לה קהילה שתתמוך בה בטבריה או באיזור. היא שבע שנים לאחר האירוע וכרגע בדיכאון, אני מלווה אותה ברמה הרגשית אבל גם מתוסכלת מלא להבין אותה. אשמח לשמוע על דרכים שיקלו על ההבנה שלי אותה וגם אולי רעיונות כיצד לשלב אותה בתוך הקהילה של בית החולים. היא לצערי "נופלת בין הכסאות" ורוב היום יושבת ורואה טלויזיה מדוכאת.

תיצרי קשר עם מכון אדלר בירושלים, לדעתי מתנהל מתוך מכללה האקדמית הדסה, בהצלחה

אמי בת 80 ומתקשה בדיבור מזה מספר חודשים. הקושי מתבטא בשכחת שמות תואר או שמות עצם, ואי אפשר להבין מה בעצם ברצונה לומר ועל מה היא מדברת. לאחר פניה לרופא המשפחה הוא הפנה אותה לדימות ראש, והאבחנה שלו הינה דיסארטריה. שאלתי היא איך מטפלים בבעיה ולמה עלינו לצפות? תודה, יהודית

יהודית שלום, הקשיים שאת מתארת אינם מאפיינים דיארטריה אלא הפרעה בשפה עצמה. בדיסאטריה יש בד"כ פגיעה בשרירים של אברי הדיבור ומה שנפגע זה בעיקר - מובנות הדיבור. הדיבור מרוח ולא מובן. במידה ויש פגיעה במרכזי השפה במוח מדובר לרוב על "אפזיה" או על פגיעה בשפה על רקע של דמנציה. במקרה כזה, מטפלים בשפה ומנסים לשקם את היכולות השפתיות שנפגעו. את יכולה לקרוא מעט על נושא האפזיה באתר של "מרכז אדלר לאפזיה" - http://www.hadassah.ac.il/adleraphasia/ לרוב מומלץ לטפל באפזיה קרוב ככל האפשר לזמן הפגיעה המוחית והשינוי בשפה. את מוזמנת לחפש קלינאי תקשורת המתמחה בתחום זה באתר קלינאי התקשורת http://www.ishla.org.il/ שבו יש מנוע חיפוש של קלינאים לפי אזור מגורים ותחומי התמחות. בהצלחה!

היי ד״ר רציתי לקבל את חוות דעתך לגבי טיפול בגרייה אחרי אירוע מוחי דימומי במיספרה השמאלית והתפתח״אפזיה״ הפרעות בתקשורת ובשליפת מילים.. יכול לעזור? אם לא מה כן יכול לעזור? חוץ מטיפולי קלי אית תקשורת.. תודה

לא מדובר בטיפול מקובל, ייתכן שיש בו יעילות מסוימת איניי יודע

איזה עוד טיפולים כן מוכרים? שידוע ועשו מחקרים שעובדים

אמא שלי עברה לפני כשבוע לצערי אירוע מוחי): אמורה להתחיל שיקום בימים הקרובים... בת 47 יש לה פגיעה בעיקר בשפה.. יש לה אפזיה.. ורגל ויד ימין חלשה קראתי על טיפול בתא לחץ.. היא תתאים לזה? מתי הכי טוב להתחיל את הטיפול הזה אחרי השיקום?

שלום לך, יתכן והטיפול המשולב בתא לחץ עם השיקום יכול להתאים לשיפור התסמינים שאתה מתאר וגם בגין הגיל הצעיר של אמך . לאחר בדיקות כמו מיפוי מוח ועוד ניתן להחליט, פנה לאחר ממרכזי תאי הלחץ בארץ, בחיפה בבית החולים אלישע או באסף הרופא.

תודה על התגובה .. אתה מכיר מקרים של אפזיה אחרי אירוע מוחי שהבעיה נפתרה להן לגמרי אחרי שיקום ותא לחץ? הבנתי שאין תורים זמינים בתא לחץ וצריכים להמתין שנה זה נכון?