שבץ המורגי: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

שבץ מוחי: חשיבות המניעה - והטיפול המיידי

אירוע מוחי עלול להיגרם על רקע חסימה או קרע בכלי דם. הקפדה על אורח חיים בריא היא דרך המניעה הטובה ביותר. מרגישים בסימפטום חשוד? יש להגיע בהקדם לחדר מיון שבץ מוחי (מכונה גם "אירוע מוחי") הוא מקרה חירום רפואי, הדורש טיפול בהול, במטרה לעצור את התפשטות הנזק הבלתי הפיך שנגרם לתאים ולרקמות המוח ולאפשר יותר חלקי מוח בריא ופחות חלקי מוח חולה.   מהו שבץ מוחי? בניגוד לדעה הרווחת, שבץ מוחי אינו אירוע "ספונטני" - אלא אירוע שנגרם כתוצאה ממחלה של כלי הדם במוח. מבחינים בין שני סוגים עיקריים של שבץ מוחי: אוטם מוחי ודימום מוחי.  אוטם מוחי (שבץ איסכמי): נגרם כתוצאה מחסימה של עורק במוח; כתוצאה מהחסימה, מפסיקה אספקת החמצן לתאי המוח. מהרגע שבו אין אספקה של חמצן למוח - מתחיל תהליך מהיר מאוד של הפסקת התפקוד המוחי (ובהמשך מוות של תאים).  דימום מוחי (שבץ המורגי): נגרם כתוצאה מפריצת דופן של עורק במוח - בעקבותיה יש יציאה חדה של דם בכמות גדולה, מהעורק...
ללמוד עוד על שבץ המורגי
מגמת שיפור באיכות בתי חולים בישראל-תמונה

משרד הבריאות פרסם היום את הדוח המסכם של ממדי איכות הבריאות...

מאת: מערכת זאפ...
23/07/2019
שבץ: תנו למוח את הכוח-תמונה

שבץ מוחי עלול להיגרם מחסימה (שבץ איסכמי) או מדימום (שבץ...

מאת: אלישע...
31/10/2013
שבץ מוחי: בעקבות אשפוזו של פרס-תמונה

הנשיא לשעבר, שמעון פרס, עבר אירוע מוחי קשה. ד"ר גיא רפאלי,...

מאת: יאנה...
14/09/2016
פיתוח ישראלי: גישה לכלי דם זעירים במוח-תמונה

טכנולוגיה ישראלית פורצת דרך תאפשר לראשונה לחדור לכלי דם...

מאת: מערכת zap...
07/11/2018
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לשבץ המורגי?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

שבץ המורגי: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום רב, אבי כבן 70 עבר לפני כ3 שבועות ארוע מוחי. במכתב נלווה לאחר שיחרורו מבי"ח נכתב: נמצא שבץ המורגי לפי CT דימום בגרעיני הבסיס משמאל שפרץ לחדרים לטרליים. CT אונגיו לא הדגים מלפורמציה או אנאוריזמה. בCT מוח חוזר הדימום בספיגה בבדיקה נמצאה צניחה ופרונציה של יד ימין וכן פגיעה בזיכרון לטווח קצר. מייחסים הדימום ליל"ד 210/100 שנמדד בקבלתו. מבקשים MRI מוח עוד 6 שבועות בשאלה של קברנומה או SOL. אנא, הסבר מה אומרים ממצאים אלו לגבי אבי האם נמצא עדיין בסיכון ממשי? מה המושגים הנ"ל אומרים?? כרגע אבי צורך EPANUTIN 100MG*3 למרות שלא היה ממצא בEEG. וכן TRITACE 2.5MG RAMIPRIL 5MG ו DISOTHIAZIDE 25MG מה ההבדל המהותי בין בדיקת CT להדמיית MRI? האם יכול לחול שינוי מהותי במצבו של אבי שיכול להתגלות בMRI ולא בCT? אודה לתשובתך

שלום רב עם הנתונים שנתת לא לדעתי , MRI לא יתרום דבר כאשר המימצאים והסיבות לדמם ברורים . דמם בגריני הבסיס נגרם עקב יתר לחץ דם ונספג לפי גודלו בהדרגה . סוג כזה של דמם לא גורם בד"כ להתקפים אפילפטיים ולשינויים באאג ולא צריך לרוב טיפול אנטיאפילפטי . אפשר לבדוק עם הרופאים את הסיבות שהוא מקבל טיפול זה. אם קיימת כבר מגמת שיפור יש לזה פרוגנוזה טובה ואם הדימום לא גדול יש סיכוי טוב להספג בהדרגה . ביצוע MRI לא משנה את מגמה זו. כל טוב

מה זה אומר בעברית פשוטה: שינויים היפודנסיים בתלמוס מימין וקרוהן ארדיה ומימין במקום של הדימום בידועה.אנצפלומלציה פרונטלי ופריאטלי מימין ללא שינוי. ללא עדות לתהליך תופס מקום, דימום או אוטם טרי. ? תודה מראש לעונים!

נשמע שמדובר בשינויים שלאחר שבץ דימומי עמוק. בנוסף יש נזקים מוחיים ישנים ללא שינוי (כנראה ביחס להדמיה קודמת)

האם צריכת פפברין במקביל למדלל דם אספירין מסוכנת? מגבירה סכנה של שטף דם במוח? הפפברין נלקח לעיותות עליה ןבטן. האס9ירין במינון נמוך 75. והאם שני אלה מתנגשים עם עם 100 מג סומטרידקס למיגרנה? ואופטלגין טיפות שנלקחות לכאבים. מה הכי מסוכן פה? תודה

שלום, אין סיבה לדאגה. לא אמורה להיות בעיה במיוחד ואת נוטלת את האספירין במינון מופחת של 75 מ"ג.

האם צריכת פפברין במקביל למדלל דם אספירין מסוכנת? מגבירה סכנה של שטף דם במוח? הפפברין נלקח לעיותות עליה ןבטן. האס9ירין במינון נמוך 75. והאם שני אלה מתנגשים עם עם 100 מג סומטרידקס למיגרנה? ואופטלגין טיפות שנלקחות לכאבים. מה הכי מסוכן פה? תודה

לא ידוע לי על השפעת גומלין משמעותית בין התרופות, עם זאת כל טיפול ושילוב תרופתי עלול לגרום לתופעות לוואי בחלק מהמשתמשים. ככלל, שילוב תרופות ממשפחת נוגדי דלקת שאינם סטרואידים יחד עם אספירין עלול לעלות סיכון לתופעות לוואי (דימום, מערכת עיכול), עם זאת השילוב עם אופטלגין נחשב פחות בעייתי מבחינה זו. שילוב תרופתי יינתן כאשר התועלת בטיפול ובשילוב עולה על הסיכון וכי השימוש בתכשירים הוא עפ"י המינון ומשך הטיפול, המומלץ ע"י הרופא/עלון לתכשיר. בכל מקרה והנך מרגיש הרעה בהרגשתך, יש ליידע את הרופא ולהתייעץ עמו על המשך הטיפול.