אפאזיה מוטורית: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

חוזרים לדבר, בעזרת האפליקציה

אפליקציה חדשה שפותחה באונ' קיימברידג' מסייעת למי שאיבדו את יכולת הדיבור אחרי שבץ לחזור לתקשר; גם קשישים ללא מיומנויות מחשב הצליחו לתפעל אותה תרפיית שפה: אפליקציה חדשה תסייע לחולים לחזור לתקשר פותחה לאחרונה באוניברסיטת קיימברידג', בריטניה. המחקר נערך במחלקה למדעי המוח אודות תרפיית שפה עבור חולים עם אפזיה (אובדן כושר דיבור) כרונית לאחר שבץ מוחי. מסע ההחלמה לאחר שבץ עלול להיות מתסכל ומאתגר מכיוון שתופעות הלוואי של שבץ משפיעות לעתים קרובות על היכולת לבצע משימות יומיומיות, שאותן ביצע החולה בעבר ללא קושי. מסיבה זו החלמה מהירה ויעילה יותר תאפשר לחולים לפתח כמה שיותר מהר עצמאות רבה יותר בחיי היומיום.במחקר זה השתתפו חולים שעברו לפני יותר משנה שבץ עם אספקת הדם לעורק הצרברלי האמצעי ( MCA) מופחתת, ויש להם אפזיה באזור ברוקה (אפזיה מוטורית). במילים אחרות אותם אנשים מבינים אחרים ומסוגלים לדבר בקושי רב, אך הם משמיטים מילים ולא בונים...
ללמוד עוד על אפאזיה מוטורית
חוזרים לדבר, בעזרת האפליקציה-תמונה

אפליקציה חדשה שפותחה באונ' קיימברידג' מסייעת למי שאיבדו את...

מאת: מערכת zap...
09/06/2016
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לאפאזיה מוטורית?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

אפאזיה מוטורית: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

אחותי לוקה באפזיה מוטורית כתוצאה מניוון תאי מוח מהקרנות. עוברת טיפולים בתא לחץ (יהיו 100 טיפולים). הננו מחפשים קלינאית תקשורת שיקומית שתעבוד באופן פרטי או לחילופין סטודנטים לצורך העניין. כמו כן אשמח לדעת האם יש מסגרות מתאימות לתעסוקה/ שיקום וכו'. באזור חדרה. אודה על העזרה.

אפזיה הינה תופע של פגיעה בתקפוד השפתי - מה הכוונה ב"אפזיה מוטוררית" אולי את מתכוונת אפזיה אקספרסיבית (של ההבעה)? יש מרכז שוהם בפרדס חנה, וגם קליאני תקשןרת בביה"ח הילל יפה בחדרה, אולי תתחילי משם? בהצלחה

פרידה שלום, למרכז שוהם הגענו. היא תקבל שם חצי שעה בשבוע, כמו כן מקבלת מה שמגיע לה מקופת חולים , עוד חצי שעה בשבוע. ומובן שאין זה מספיק בפרט במהלך הטיפולים בתא הלחץ. איפה אני יכולה לפרסם מודעת דרושים בעניין? קראתי על מרכז אדלר לאפזיה בירושלים, האם יש מקבילות באזור השרון/ צפון? תודה.

ברצוני לשאול שאלה חשובה. אני שמעתי על אפאזיה ברוקה שיכולה להיות כתוצאה מחבלת ראש. רציתי לשאול אם מכה חזקה מאוד שבני קיבל בגיל חודש היא יכולה להיות סיבה למצב שבגיל ארבע ותשעה חודשים עדיין מדבר לא מובן ולא שוטף בכלל. צריך לציין שבעת המכה לא היה איבוד הכרה, אבל האם יש היום בדיקות מיוחדות שאפשר לעשות כדי לטפל בסיבה של חוסר דיבור בגיל כזה?

שלום, ממש אין קשר וזאת תופעה נפוצה למדי. אם היתה חבלה מסוג כזה הוא היה עם סימנים נוירולוגיים נוספים. אני ממליץ ע טיפול אצל קלינאית תקשורת.

06/09/2006 | 19:35 | מאת: דניאל
מתוך פורום שבץ מוח

אבי בן 75 לקה בארוע מוחי לפני כחודשיים. מאז הוא מטופל באספירין ולאחרונה הוסף גם ריספרדל מאחר והיה מכונס בעצמו. הבעיה העיקרית שלנו היא האפזיה שאינה מטופלת בשל "כשל " של הקופה. מיותר לציין כי היה עליו לשהות בשיקום מה שלא היה. שאלתי: האם יש סיכוי ,במידה ורק עכשיו נתחיל, בטיפול ע"י קלינאית תקשורת להחזירו לדיבור הרגיל?. איך ניתן לבדוק בבית באיזו אפזיה מדובר?. למיטב הבנתי הוא מבין את הנאמר לו ורק אנו מתקשים להבין אותו. אני מיואש ואובד עצות.

שני סוגי האפזיות העיקרים הינם אפזיה מוטורית בה החולה מתקשה למצוא מילים ודיבורו מקוטע, טלגרפי ואיננו שוטף,אולם ההבנה תקינה ואפזיה סנסורית בה החולה מדבר בצורה שוטפת ,אולם "לא לענין" והבנתו לקויה.קיימים סוגים נוספים של אפזיה וכן אפזיה המשלבת את שני הסוגים שהוזכרו. הטיפול באפזיה הינו בעיתי בעיקר באפזיה סנסורית שכן החולה איננו משתף כלל פעולה ואיננו מודע למצבו.בשני הסוגים נפגעת גם יכולת הקריאה והכתיבה.הפניה לקלינאית תקשורת הינה חיונית כדי להעריך את המצב.

02/06/2008 | 00:26 | מאת: YAEL
מתוך פורום שבץ מוח

שלום! אימי בת 60, ועברה אירוע מוחי, מאז האירוע שמתי לב לקשיים בדיבור אצלה, היא עברה שיקום בבי"ח , אך ללא טיפול של קלינאית תקשורת עקב עומס של ממתינים בתור. היא שוחררה מהשיקום והבעיה נותרה ואף החמירה, אני מאוד מודאגת ממצבה, ולא יודעת כיצד אוכל לעזור לה ולטפל בעניין. איני מוצאת באזור מגוריי קלינאית תקשורת שתוכל לעזור לי, אני גרה בבית שאן. אשמח מאוד על עזרתכם.

19/03/2006 | 21:30 | מאת: גיל
מתוך פורום שבץ מוח

אבי בן 70 לפני כשנתיים קיבל אירוע קשה ומאז אינו יכול לדבר אומנם הוא השתפר וחוזר על מילים ובהבנה מלאה האם ניתן לעזור לו ? האם יש מצבים שחוזרים לדבר? [הוא גם משותק בצד ימיןו]

המצב המתואר הוא של אפזיה מוטורית,דהיינו ללא פגיעה בהבנה. קיים פוטנציאל לשיפור מסוים אך ככל שחולף הזמן מהופעת האירוע כך הסיכוי לשיפור משמעותי הולך ופוחת.