שיפור בדיבור אחרי אירוע מוחי

(6)
לדרג

מחקר ישראלי חדש מגלה כי גרייה מוחית מביאה לשיפור בדיבור אצל מטופלים אחרי אירוע מוחי; האפקט החיובי מיידי ואף מתמשך למספר חודשים

מאת: מערכת zap doctors

בעקבות המילים האבודות. מחקר ישראלי חדש בדק את התועלת של גרייה מוחית למטרת שיפור בדיבור בנפגעי אירוע מוחי. התוצאות היו מרשימות למדי - ההשפעה מיידית ונמשכת גם לאחר מספר חודשים.

המחקר שנערך ע"י ד"ר עדי ליפשיץ מהמחלקה להפרעות תקשורת באוניברסיטת אריאל, מגלה כי יש פוטנציאל להוסיף טיפול חדש לשיפור שליפת המילים של חולים אלו בנוסף לטיפול הקונבנציונאלי הקיים על ידי קלינאיות תקשורת. הטיפול מתבצע על ידי גרייה חשמלית עדינה של אזורי שפה מוחיים ומציע פוטנציאל לשיפור ביכולות שליפת המילים של אנשים אלו.

מחקר זה הוא בין הראשונים בארץ שבדק את השפעת הגרייה המוחית החשמלית, על יכולות שליפת מילים של חולים עם פגיעה שפתית בשל נזק באזורי השפה במוח (אפזיה כרונית). טכניקת הגרייה המוחית (tDCS) היא בלתי פולשנית ומתבצעת באמצעות הנחת שתי אלקטרודות על הקרקפת, המעבירות זרם חשמלי בעוצמה נמוכה של 2 מילי אמפר לאזורי השפה. הגרייה מובילה לשינויים בולטים בפעילות המוחית.

במחקר נבדקו חולים בגיל 70 בממוצע, שקיבלו 6 טיפולי גרייה, ו-6 טיפולי פלצבו לאחר הפסקה של 3 חודשים. יכולות שליפת המילים (השיום) נמדדו מיד בתום הגרייה, חודש ושלושה חודשים אחריה. התוצאות מראות שיפור משמעותי במספר המילים שהנבדקים שלפו נכונה, לאחר טיפול גרייה לעומת טיפול הפלצבו. גם בניסויים מקבילים שנערכו בקרב נבדקים בריאים, טיפול הגרייה הוביל לשיפור בזמני התגובה במשימת שליפת המילים.

שיפור של כ-30% ביכולת שליפת המילים לשלושה חודשים

מחקר זה מצביע על שיפור ממוצע משמעותי בשיעור של 31% מייד אחרי הטיפול, ומתברר שההשפעה החיובית של הגרייה נמצאה גם כעבור שלושה חודשים (שיפור ממוצע של 28% בכמות המילים שנשלפו נכון ביחס למדידה ההתחלתית). התוצאות מעודדות ומצביעות על יעילות השימוש של גרייה חשמלית ככלי טיפולי לטווח ארוך לשיפור שליפת המילים בנפגעי אירוע מוחי.

לפי נתוני משרד הבריאות, מעל 120 אלף ישראלים שרדו שבץ מוחי, מחציתם שוחררו מבית החולים עם קשיים בדרגות חומרה שונות. פגיעה שפתית (אפזיה) בשל נזק מוחי באזורי השפה במוח מתבטאת בפגיעה במידה מסוימת בכל ערוצי השפה: הפקת דיבור, הבנה שמעתית, קריאה וכתיבה. אחד המאפיינים השכיחים ביותר בקרב חולים אלו, הוא הפגיעה המשמעותית ביכולת לשלוף שמות לתמונות או חפצים. פגיעה ביכולת זו גורמת לתסכול רב בקרב הנפגעים, שעד לפני האירוע המוחי, השפה הייתה חלק בלתי נפרד מחייהם.

בימים אלו נפתחת מעבדת שפה ומוח באוניברסיטת אריאל שתכלול את המכשיר לגרייה חשמלית (tDCS) לצורך מחקרים נוספים בתחום שיפור הדיבור במגוון מחלות נוירולוגיות (שבץ מוחי, פרקינסון, ALS וכדומה).

בואו לדבר על זה בפורום פיזיותרפיה - שיקום לאחר אירוע מוחי.

רוצה לדרג?
זה יעזור לכל מי שייחפש מידע רפואי על התחום

עוד בתחום