בדיקת מח עצם: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

מיאלופיברוזיס: יש תקווה

טיפול חדש וראשון בעולם מעניק תקווה לחולים במחלת דם נדירה, שנחשבה שנים ארוכות לחסרת מרפא, ומשיב להם את החיוניות שאבדה להם. טור אישי אופטימי אין דבר בעולם שאיני מסוגלת לעשות. כך לפחות חשבתי עד לפני עשר שנים. מאז שאני זוכרת את עצמי הייתי תמיד מלאת מרץ ותזזיתית, כל הזמן מחפשת עשייה ואת הדבר הבא להשקיע בו.שמי שרה (השם המלא שמור במערכת), כבת 50, ולפני עשר שנים אובחנתי כחולה במיאלופיברוזיס. באותה תקופה הייתי עצמאית, בעלת עסק מצליח בתחום הטלמרקטינג, ואמא במשרה מלאה לארבעה ילדים. כמו שאומרים לא ראיתי בעיניים, ולא דמיינתי שיש דבר בעולם שיוכל לעצור אותי בדרכי.הכל החל מתחושת עייפות קלה ובלתי מוסברת, שלא ייחסתי לה כל חשיבות. הייתי בטוחה שאני מעמיסה על עצמי יותר מדי ומנוחה טובה תחזיר אותי לדרך הישר. אך לא כך היה. העייפות הלכה והעמיקה עם הזמן, נהפכה לכרונית, עד שהחלטתי לברר במה מדובר. בבדיקות דם שביצעתי מדדי ההמוגלובין היו נמוכים...

סיבות אפשריות ומצבים דומים לבדיקת מח עצם

פוליציטמיה - תמונת המחשה
פוליציטמיה האם אפשר להידבק ולהדביק, להשתיל מח עצם או לתרום דם?
התסמונת המיאלודיספלסטית - תמונת המחשה
התסמונת המיאלודיספלסטית פרופ' משה מיטלמן ממליץ לחולי MDS, מחלה הפוגעת המוח העצם, להשתתף בניסויים קליניים. זאת ב...
לוקמיה מיאלואידית כרונית - תמונת המחשה
לוקמיה מיאלואידית כרונית אדם קרוב לכם חלה בסרטן? אל "תהרגו" אותו בעודף רחמים, אל תעודדו אותו בחוסר רגישות ("זה ק...
טרומבוציטופניה - תמונת המחשה
טרומבוציטופניה חולים במחלות תורשתיות הנזקקים לחלבונים מקבלים אותם בזריקה כדי שיספגו בגוף. אללייזו, תרו...
לוקמיה - תמונת המחשה
לוקמיה אדם קרוב לכם חלה בסרטן? אל "תהרגו" אותו בעודף רחמים, אל תעודדו אותו בחוסר רגישות ("זה ק...
חסימת כלי דם - תמונת המחשה
חסימת כלי דם מה ההבדל בין חומצה היאלרונית לבין בוטוקס? לאילו מטרות אסתטיות הם משמשים בנוסף למילוי קמ...
ללמוד עוד על בדיקת מח עצם
לוקמיה חריפה-AML-תמונה

הסקירה נכתבה ע"י אורלי יו-טוב ומעיין דרור סטודנטיות שנה ג'...

מאת: בחלק זה תוצג...
02/03/2002
מיאלומה נפוצה: עידן חדש בטיפול-תמונה

הטיפול במיאלומה נפוצה עבר בעשור האחרון מהפכה של ממש: כיום,...

מאת: ד"ר...
05/02/2018
שאלות ותשובות בפורום המטולוגיה-תמונה

האם אפשר להידבק ולהדביק, להשתיל מח עצם או לתרום דם?

מאת: מערכת דוקטורס
07/02/2007
בדיקת מח עצם: מתי ולמה?-תמונה

בדיקת מח עצם נעשית לרוב לצורך אבחון ומעקב במחלות המטולוגיות...

מאת: ד"ר פיינמן...
05/03/2017
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לבדיקת מח עצם?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

בדיקת מח עצם: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום רב, גבר בן 80 סובל מטחול מוגדל באופן משמעותי, ירידה במשקל, הזעות לילה וחולשה כללית בשנה האחרונה. לפני שנתיים עבר ניתוח להסרת גידול ממאיר במעי הגס. במשך שנתיים לפחות (עוד לפני הניתוח) סובל מהמוגלובין נמוך (בין 7-9). ההמטולוגית אצלה הוא מטופל מודאגת לגבי המצב שלו אך בית החולים התעלם ממצבו לחלוטין ולאחר כמה ימי אשפוז שחרר אותו ללא טיפול. הוא עבר ביופסיית מח עצם ופט סיטי שלא נתנו תשובה חד משמעית. האם ישנה בדיקה נוספת שיכולה לסייע באבחון המחלה ממנה הוא סובל?

הממצאים בהחלט יכולים להתאים למחלה המטולוגית ראשונית אך הטווח רחב. קרוב לוודאי שהמטולוג שמכיר את המקרה ובעיקר את תוצאות מח העצם יכול לתת תשובה יותר מדוייקת.

בביופסיה מיח עצם אין מחסני ברזל. יש ראיה לטרומבוציטוזיס ראשוני.מה זה אומר שאין ברזל במיח עצם.תודה מלמפרע!

אני מניחה כי בדיקת מח העצם בוצעה בשל עליה במספר הטסיות, כדי להגיע אבחנה של טרומבוציטוזיס ראשונית, כאשר סיבה נוספת לעליה בטרומבוציטים היא חסר ברזל. ניתן לבדוק מחסני ברזל במח העצם, אך במקביל יש לבדוק גם מחסני ברזל בדם- בדיקה בסיסית וטובה. ההמטולוג המטפל אוסף מידע בבדיקות דם שונות ומח העצם כך שיוכל להגיע לאבחנה.

היי אהי בן 75 חלה בלוקמיה aml. עבר השתלת מח עצם מאחיו (התאים לו 100%) לפני חודשיים בערך. אתמול בוצעה בדיקת מח עצם ובתוצאה כתוב: PCR, Oncogenes, PB Microsatelitelites-follow up, PB Mixed chimerism 92%donor קראתי קצת באינטרנט מה הפירוש....אבל אני לא מצליחה להבין איך יודעים ומתי? אם ההשתלה התליחה אומשיש עדיין סרטן בגוף???

אין מספיק מידע בשאלה (כמו האם מדובר בבדיקת מח עצם ראשונה שבוצעה לאחר ההשתלה ומה סטטוס המחלה בבדיקת מורפולוגיה ופקס). יחד עם זאת, כדאי להבהיר שבדיקת הכימריזם בודקת את אחוז תאי התורם ואת אחוז תאי המקבל. במקרה זה יש 92% תאי תורם. תשובה זו יכולה להיות תקינה, בהתחשב בעובדה שפרוטוקול הטיפול לפני ההשתלה היה פרוטוקול מופחת מינון (REDUCED INTENSITY) בברכת בריאות.

שלום, אמא שלי כבת 62 מצב כללי טוב עד לפני כחודשיים. מלפני חודשיים התחילו שיעולים עד היום והתחילו כאבי בטן עזים מלפני כשבועיים. בדיקות דם אחרונות: טרם B2MG. LDH בעליה - 2181. CRP בעליה - 62.6. HGB - 10.8, ALP - 143, GGT - 49, ALT - 48. AST - תקין. עברה אולטרסאונד ו- CT (מצ"ב פענוח CT). הממצאים בכבד, בטחול, בשורש המזנטריום, ברטרופריטונאום יכולים להתאים להליך לימפופרולפרטיבי כגון לימפומה. עם תהיליכיים ספציפיים בטחול. לימפאדנופתיה בשער הכבד. קשרי לימפה קטנים באגן הקטן. טחול מוגדל כ-16.5 ס"מ. אתמול נשלחה למיון ואושפזה להמשך בירור/בדיקות. אשמח לדעת אילו בדיקות עליה לבצע ואילו בדיקות עליי לדרוש שיבצעו? כגון MRI וכו' מה הסכנות? מה שיעור התחלואה? האם ניתן לדעת האם מדובר במקרה סרטני או רק לאחר בדיקת הביופסיה. מה עליי לבדוק בכדי שאכן האבחון שיתנו תואם למתרחש. האם כדאי לעשות שוב CT? מה לגבי בדיקת PET? האם צריך לבדוק את מח העצם?

אבחנה של גידולים המטולוגים כגון לימפומה נעשית על ידי ביופסיה, לרב מבלוטת לימפה וזו הבדיקה הדחופה ביותר. ההחלטה על אופן הטיפול נעשית על פי תוצאות הביופסיה. במקרים רבים יש צורך גם בבדיקת מח עצם וpetct אך לעיתים זה מבוצע לאחר קבלת תשובת ביופסיה. עד לקבלת האבחנה יש להקפיד שהמטופל מקבל מספיק נוזלים ולעיתים נדרשת תרופה בשם אלוריל השומרת על הכליות מפני חומרים המופרשים מהגידול. בחלק מהמקרים ניתן לתת טיפול ראשוני בסטרואידים אך לרב מומלץ להתחיל טיפול זה רק לאחר שנלקחה כבר ביופסיה וממתינים לתשובה.

שלום ד"ר גוטווין, ביום חמישי אכן בוצעה בדיקת ביופסיה, וממתינים לאבחנה. אתמול נלקחה בדיקת מח עצם. בנוסף, התחילו מיום חמישי נוזלים, סטרואידים (פרדניזון), אלוריל ולוסק. היום התחילה לקבל גם קלקסן. האם הטיפול שהתחילה לקבל מומלץ? למה כדאי לתת את הדעת? לאחר בירור היום עם הרופאים אומרים שהבדיקות דם תקינות למעט - LDH אך גם במדד זה ישנו שיפור ויש ירידה בערכים אך עדיין גבוה (לפי הרופאים). בנוסף, אנו רוצים לבצע בדיקת petct אך נאמר לנו שלא היתן לבצע זאת בתקופת האשפוז אלא רק בקהילה. מה עלינו לעשות בנושא? עד כמה קריטי הבדיקה הזאת לגבי אבחנה יותר מדוייקת (עם הביופסיה)? ועד כמה קריטי בדיקה זו לגבי החלטת הטיפול במחלה? תודה רבה רבה

התהליך שאתה מתאר הוא התהליך המקובל בזמן חשד אבחנה של לימפומה ורצוי להמשיך בו. Petct היא בדיקה חשובה להערכת היקף המחלה אך לרב לא ניתן לבצע אותה בזמן אישפוז ולכן מקובל לבצע מיד לאחר השחרור.

שוב שלום, קודם כל רציתי להגיד ממש תודה על התשובות/העזרה. כאמור, כרגע אנו ממתינים לביופסיה, במידה ותתקבל התשובה המרה. 1. האם את ממליצה לשלוח את דגימת הביופסיה לחוות דעת שניה? אם כן, אז איפה לעשות זאת? דרך מי? נשמח לעזרה בנושא. 2. האם את ממליצה לקבל חוות דעת שניה לגבי המשך טיפול? 3. עד כמה ניתן להמתין עם הטיפול? והאם זה יכול רק לגרום להרס סעיפים 1+2? חשוב לי להדגיש, כרגע אנו מאושפזים בשיבא וזה לא שאנו לא סומכים על הצוות הרפואי אלא כן רוצים לדעת שעשינו את המיטב בכדי להגיע למסקנות הכי טובות שיש.

לרב, אם התשובה חד משמעית, אין צורך בחוות דעת שניה שעלולה לעכב את הטיפול.

שלום דר גוטווין, כאמור, היום קיבלנו את תשובת הביופסיה. מצ"ב האבחנה הפתולוגית + סיכום מחלה ותוכנית טיפול מוצעת. 1. עד כמה חשוב במקרה זה לבצע בדיקת petct? האם כדאי לדחות טיפול עד לתשובת בדיקה זו? (נכון לעכשיו יש לה תור לבדיקה ב-23/3) 2. עד כמה חשוב לפעול לקבלת חוות דעת שניה לביופסיה? והאם גם זה יכול לפגוע אם לא נקבל טיםול בהקדם? 3. האם ישנו טיפול ביולוגי מומלץ? או האם ניתן לדלג על שלב הכימותרפיה במחלה זו? והאם זה בכלל מומלץ תודה רבה רבה

אין באפשרותי לראות קבצים

ותמונות?