בדיקת מח עצם: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

שאלות ותשובות בפורום המטולוגיה

האם אפשר להידבק ולהדביק, להשתיל מח עצם או לתרום דם? פורום המטולוגיה הוא מהפורומים העמוסים במערכת הפורומים הענפה של דוקטורס, והוא מטפל באחד הנושאים הרגישים והכואבים בעולם הרפואה היום. כמדי פעם, אספנו למענכם כמה שאלות נבחרות מהשאלות הרבות שנשאלו בחודשים האחרונים. ^^1. מה פירוש המושג solid tumor?^^הכוונה לגידולים "מוצקים", כאלה שיש להם מסה מוגדרת, כמו סרטן ריאה, קיבה, מעי גס, שחלות וכיו"ב, להבדיל ממחלות גידוליות שאינו מתבטאות בגוש מוגדר כמו לאוקמיה או לימפומה.^^2. חליתי לפני כשנתיים בלימפומה נון הודג'קין ולאחר טיפולים כימותרפיים ובדיקה מחודשת הכל נמצא תקין ומאז אני במעקב. האם יש סכנה שאדביק את בת זוגי? האם מותר לי לתרום דם?^^לימפומה אינה מדבקת. אינך יכול לתרום דם בשלב הזה.^^3. האם יש סיכון בנטילת כדור אספירין אחד 80 מ"ג לפני טיסה...

סיבות אפשריות ומצבים דומים לבדיקת מח עצם

פוליציטמיה - תמונת המחשה
פוליציטמיה האם אפשר להידבק ולהדביק, להשתיל מח עצם או לתרום דם?
התסמונת המיאלודיספלסטית - תמונת המחשה
התסמונת המיאלודיספלסטית פרופ' משה מיטלמן ממליץ לחולי MDS, מחלה הפוגעת המוח העצם, להשתתף בניסויים קליניים. זאת ב...
לוקמיה מיאלואידית כרונית - תמונת המחשה
לוקמיה מיאלואידית כרונית אדם קרוב לכם חלה בסרטן? אל "תהרגו" אותו בעודף רחמים, אל תעודדו אותו בחוסר רגישות ("זה ק...
טרומבוציטופניה - תמונת המחשה
טרומבוציטופניה חולים במחלות תורשתיות הנזקקים לחלבונים מקבלים אותם בזריקה כדי שיספגו בגוף. אללייזו, תרו...
לוקמיה - תמונת המחשה
לוקמיה רופא ישראלי ומדענים קנדים הצליחו לבודד מוטציה גנטית המופיעה רק אצל מי שנמצא בסיכון לחלו...
חסימת כלי דם - תמונת המחשה
חסימת כלי דם מה ההבדל בין חומצה היאלרונית לבין בוטוקס? לאילו מטרות אסתטיות הם משמשים בנוסף למילוי קמ...
ללמוד עוד על בדיקת מח עצם
לוקמיה חריפה-AML-תמונה

הסקירה נכתבה ע"י אורלי יו-טוב ומעיין דרור סטודנטיות שנה ג'...

מאת: בחלק זה תוצג...
02/03/2002
שאלות ותשובות בפורום המטולוגיה-תמונה

האם אפשר להידבק ולהדביק, להשתיל מח עצם או לתרום דם?

מאת: מערכת דוקטורס
07/02/2007
בדיקת מח עצם: מתי ולמה?-תמונה

בדיקת מח עצם נעשית לרוב לצורך אבחון ומעקב במחלות המטולוגיות...

מאת: ד"ר פיינמן...
05/03/2017
מיאלומה נפוצה: מקטלנית - לכרונית-תמונה

עד לפני שנים ספורות, מיאלומה נפוצה הייתה מחלה קטלנית עם...

מאת: ד"ר מירב...
14/12/2015
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לבדיקת מח עצם?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

בדיקת מח עצם: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום רב, גבר בן 80 סובל מטחול מוגדל באופן משמעותי, ירידה במשקל, הזעות לילה וחולשה כללית בשנה האחרונה. לפני שנתיים עבר ניתוח להסרת גידול ממאיר במעי הגס. במשך שנתיים לפחות (עוד לפני הניתוח) סובל מהמוגלובין נמוך (בין 7-9). ההמטולוגית אצלה הוא מטופל מודאגת לגבי המצב שלו אך בית החולים התעלם ממצבו לחלוטין ולאחר כמה ימי אשפוז שחרר אותו ללא טיפול. הוא עבר ביופסיית מח עצם ופט סיטי שלא נתנו תשובה חד משמעית. האם ישנה בדיקה נוספת שיכולה לסייע באבחון המחלה ממנה הוא סובל?

הממצאים בהחלט יכולים להתאים למחלה המטולוגית ראשונית אך הטווח רחב. קרוב לוודאי שהמטולוג שמכיר את המקרה ובעיקר את תוצאות מח העצם יכול לתת תשובה יותר מדוייקת.

בביופסיה מיח עצם אין מחסני ברזל. יש ראיה לטרומבוציטוזיס ראשוני.מה זה אומר שאין ברזל במיח עצם.תודה מלמפרע!

אני מניחה כי בדיקת מח העצם בוצעה בשל עליה במספר הטסיות, כדי להגיע אבחנה של טרומבוציטוזיס ראשונית, כאשר סיבה נוספת לעליה בטרומבוציטים היא חסר ברזל. ניתן לבדוק מחסני ברזל במח העצם, אך במקביל יש לבדוק גם מחסני ברזל בדם- בדיקה בסיסית וטובה. ההמטולוג המטפל אוסף מידע בבדיקות דם שונות ומח העצם כך שיוכל להגיע לאבחנה.

שלום, אמא שלי כבת 62 מצב כללי טוב עד לפני כחודשיים. מלפני חודשיים התחילו שיעולים עד היום והתחילו כאבי בטן עזים מלפני כשבועיים. בדיקות דם אחרונות: טרם B2MG. LDH בעליה - 2181. CRP בעליה - 62.6. HGB - 10.8, ALP - 143, GGT - 49, ALT - 48. AST - תקין. עברה אולטרסאונד ו- CT (מצ"ב פענוח CT). הממצאים בכבד, בטחול, בשורש המזנטריום, ברטרופריטונאום יכולים להתאים להליך לימפופרולפרטיבי כגון לימפומה. עם תהיליכיים ספציפיים בטחול. לימפאדנופתיה בשער הכבד. קשרי לימפה קטנים באגן הקטן. טחול מוגדל כ-16.5 ס"מ. אתמול נשלחה למיון ואושפזה להמשך בירור/בדיקות. אשמח לדעת אילו בדיקות עליה לבצע ואילו בדיקות עליי לדרוש שיבצעו? כגון MRI וכו' מה הסכנות? מה שיעור התחלואה? האם ניתן לדעת האם מדובר במקרה סרטני או רק לאחר בדיקת הביופסיה. מה עליי לבדוק בכדי שאכן האבחון שיתנו תואם למתרחש. האם כדאי לעשות שוב CT? מה לגבי בדיקת PET? האם צריך לבדוק את מח העצם?

אבחנה של גידולים המטולוגים כגון לימפומה נעשית על ידי ביופסיה, לרב מבלוטת לימפה וזו הבדיקה הדחופה ביותר. ההחלטה על אופן הטיפול נעשית על פי תוצאות הביופסיה. במקרים רבים יש צורך גם בבדיקת מח עצם וpetct אך לעיתים זה מבוצע לאחר קבלת תשובת ביופסיה. עד לקבלת האבחנה יש להקפיד שהמטופל מקבל מספיק נוזלים ולעיתים נדרשת תרופה בשם אלוריל השומרת על הכליות מפני חומרים המופרשים מהגידול. בחלק מהמקרים ניתן לתת טיפול ראשוני בסטרואידים אך לרב מומלץ להתחיל טיפול זה רק לאחר שנלקחה כבר ביופסיה וממתינים לתשובה.

שלום ד"ר גוטווין, ביום חמישי אכן בוצעה בדיקת ביופסיה, וממתינים לאבחנה. אתמול נלקחה בדיקת מח עצם. בנוסף, התחילו מיום חמישי נוזלים, סטרואידים (פרדניזון), אלוריל ולוסק. היום התחילה לקבל גם קלקסן. האם הטיפול שהתחילה לקבל מומלץ? למה כדאי לתת את הדעת? לאחר בירור היום עם הרופאים אומרים שהבדיקות דם תקינות למעט - LDH אך גם במדד זה ישנו שיפור ויש ירידה בערכים אך עדיין גבוה (לפי הרופאים). בנוסף, אנו רוצים לבצע בדיקת petct אך נאמר לנו שלא היתן לבצע זאת בתקופת האשפוז אלא רק בקהילה. מה עלינו לעשות בנושא? עד כמה קריטי הבדיקה הזאת לגבי אבחנה יותר מדוייקת (עם הביופסיה)? ועד כמה קריטי בדיקה זו לגבי החלטת הטיפול במחלה? תודה רבה רבה

התהליך שאתה מתאר הוא התהליך המקובל בזמן חשד אבחנה של לימפומה ורצוי להמשיך בו. Petct היא בדיקה חשובה להערכת היקף המחלה אך לרב לא ניתן לבצע אותה בזמן אישפוז ולכן מקובל לבצע מיד לאחר השחרור.

שוב שלום, קודם כל רציתי להגיד ממש תודה על התשובות/העזרה. כאמור, כרגע אנו ממתינים לביופסיה, במידה ותתקבל התשובה המרה. 1. האם את ממליצה לשלוח את דגימת הביופסיה לחוות דעת שניה? אם כן, אז איפה לעשות זאת? דרך מי? נשמח לעזרה בנושא. 2. האם את ממליצה לקבל חוות דעת שניה לגבי המשך טיפול? 3. עד כמה ניתן להמתין עם הטיפול? והאם זה יכול רק לגרום להרס סעיפים 1+2? חשוב לי להדגיש, כרגע אנו מאושפזים בשיבא וזה לא שאנו לא סומכים על הצוות הרפואי אלא כן רוצים לדעת שעשינו את המיטב בכדי להגיע למסקנות הכי טובות שיש.

לרב, אם התשובה חד משמעית, אין צורך בחוות דעת שניה שעלולה לעכב את הטיפול.

שלום דר גוטווין, כאמור, היום קיבלנו את תשובת הביופסיה. מצ"ב האבחנה הפתולוגית + סיכום מחלה ותוכנית טיפול מוצעת. 1. עד כמה חשוב במקרה זה לבצע בדיקת petct? האם כדאי לדחות טיפול עד לתשובת בדיקה זו? (נכון לעכשיו יש לה תור לבדיקה ב-23/3) 2. עד כמה חשוב לפעול לקבלת חוות דעת שניה לביופסיה? והאם גם זה יכול לפגוע אם לא נקבל טיםול בהקדם? 3. האם ישנו טיפול ביולוגי מומלץ? או האם ניתן לדלג על שלב הכימותרפיה במחלה זו? והאם זה בכלל מומלץ תודה רבה רבה

אין באפשרותי לראות קבצים

ותמונות?

אימי בת 54. ברקע: היפותירואידיזם, אלרגיה, גסטריטיס כרונית. לפני כשנה התקבלה בדיקת דם עם רמת טסיות של 129 אלף. רופאת המשפחה שלחה אותה להמטולוגית, אז בוצעה בדיקת דם נוספת במקום והספירה הייתה 147 אלף ושוחררנו לדרכינו בטענה שהכל תקין. יש לציין שwbc היה 4.3, hb - 13.9, המטוקריט תקין. B12, חומצה פולית, ברזל היו תקינים. לאחר מספר חודשים בוצעה בדיקת דם שגרתית ורמת הטסיות הייתה 44,000 ו wbc 3.9. יתר הבדיקות היו תקינות. הופנינו שוב להמטולוגית וחזרנו על הבדיקה מספר הטסיות היה 45. Wbc סביב 5. יתר הספירה תקינה. הופנינו על ידי הרופאה לבדיקות של נוגדנים שיצאו תקינות לדבריה (למרות שבבדיקה עצמה נצפו ערכים חריגים במדדים מסוימים) לאחר מכן ו us בטן שהציג טחול מוגדל 14 ס"מ. חזרנו לרופאה להלן הבדיקה האחרונה: wbc 4. Rbc 4.58. Hb- 14.2 hct- 42.9 mcv - 93.6. Mch - 31.1. Mchc- 33.2. Rdw- 13.0. Macro% - 1.4 plt -72. mpv - 10.6. כימיה תקינה לגמרי. בביקור האחרון אצל ההמטולוגית הופנינו לבדיקת מח עצם. בהתחלה הייתה סברה שככל הנראה מדובר ב itp. אך אני דואגת שזה נראה יותר כמו מחלת מח עצם בגלל הטחול המוגדל והספירה הלבנה הנמוכה שלא מאפיינת itp. הבדיקה בעוד חודשיים ואני בלחץ ולא ישנה בלילות. אני חוששת שאימי לקתה ב mds. אשמח לדעת מה דעתך לאור כל האמור לעיל.

הגדלה של הטחול וירידה בטסיות יכולה להיות מסיבות שונות חלקן מסיבות שאינן מחלה המטולוגית. MDS אינה מתבטאת לרב בהגדלת טחול. ממליצה לחכות בסבלנות לתוצאות בדיקת מח העצם.

תודה רבה. שאלה נוספת: בדיקת מח עצם תהיה רק בעוד כשלושה חודשים. לאור המצב הנתון באיזה תדירות יש צורך לעשות ספירת דם למעקב עד הבדיקה?