הפרעות בקרישת הדם: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

המופיליה: החיים בצל סכנת הדימומים

רונן דבורקין, חולה המופיליה בן 19 וחצי, מספר את סיפורו ההתמודדות האישי שלו. על החיים לצד המחלה, ההתגברות על הקשיים והרצון לקיים חיים רגילים כמו כל בני גילו. "עם כל הקשיים והאתגרים, הגשמתי את חלומותיי" שמי רונן דבורקין, בן 19 וחצי, והשנה אני מתחיל בלימודי ביוטכנולוגיה כדי להגשים חלום ילדות, לעבוד בתחום הנדסת המזון. אבל הדרך לחלום הזה הייתה ארוכה מאוד ולא תמיד קלה, בשל מחלת ההמופיליה ממנה אני סובל. מגיל צעיר נאלצתי להתמודד עם דימומים קשים ועם משטר טיפולים קשה, שכלל זריקות של חומרי קרישה. טיולים שנתיים ומשחקי ספורט לוו באתגרים לא פשוטים, ודימומים קשים היו שגרת חיי. אבל, למרות הכל, הצלחתי להתגבר על כל הקשיים, לצאת לטיולים ולבלות עם חברים. תארו לעצמכם שכל שריטה מסכנת את חייכם. תארו לכם שגרת חיים שבה כל דימום, אפילו דימום קטן שכל ילד מתמודד איתו כשגרת חיים, יכול לגרום לסכנת חיים ולאשפוז בבית החולים. תארו לעצמכם חיים שבהם אתם נאלצים להתמודד עם דימומים פנימיים בלי פוסקים ונדרשים...

סיבות אפשריות ומצבים דומים להפרעות בקרישת הדם

המטולוגיה - תמונת המחשה
המטולוגיה רונן דבורקין, חולה המופיליה בן 19 וחצי, מספר את סיפורו ההתמודדות האישי שלו. על החיים לצ...
גירוי יתר שחלתי - תמונת המחשה
גירוי יתר שחלתי התרופות בטיפולי פוריות עלולות לגרום לגירוי יתר שחלתי. במצבים קלים די במנוחה, אך במצבים...
תסחיף מי שפיר - תמונת המחשה
תסחיף מי שפיר שתיית תה פטל, הליכה, יוגה, חוקן, חומרים כימיים והתערבות מכנית - לפניכם שיטות רבות לזרז...
ללמוד עוד על הפרעות בקרישת הדם
המופיליה: החיים בצל סכנת הדימומים-תמונה

רונן דבורקין, חולה המופיליה בן 19 וחצי, מספר את סיפורו...

מאת: רונן דבורקין
04/12/2018
טיפולי שיניים לחולים בסיכון גבוה-תמונה

טיפול שיניים לחולים בסיכון גבוה שונה מטיפול רגיל; בכתבה זו...

מאת: מערכת zap...
22/07/2018
זה אצלנו בדם: הכל על בדיקות דם-תמונה

בדיקות דם הם האמצעי היעיל ביותר למדידת מרכיבי הדם השונים...

מאת: מולי...
15/08/2018
בדיקת מח עצם: מתי ולמה?-תמונה

בדיקת מח עצם נעשית לרוב לצורך אבחון ומעקב במחלות המטולוגיות...

מאת: ד"ר פיינמן...
28/07/2018
אולי יענין אותך לדעת...
בדיקת נוזל שדרה - תמונה
בדיקת נוזל שדרה
מדריך בדיקות רפואיות: ניקור מותני/דיקור...

הפרעות בקרישת הדם: רופאים מומלצים

פרופ' דוד ורון

רופא המטולוג ,מומחה להמטולוגיה
(0 דירוג ממוצע)
(0 חוות דעת)
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל להפרעות בקרישת הדם?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

הפרעות בקרישת הדם: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות
31/10/2010 | 17:02 | מאת: אלמוג

1.האם ניתן לשלב את שניהם ביחד 2 כמוסות כל אחד מהם ביום? 2.מי מהם יותר חזק ומשפיע על דיכאון מצב רוח וחרדה? 3.האם שניהם פועלים באופן זהה על ע המוח(מעלה סרוטונין דופמן) או שהם שונים? 4.לתרופה רמוטיב הוסיפו חומרים נוספים או שזה רק הצמח היפריקום? תודה רבה מראש על העזרה ושבוע טוב.

אלמוג שלום רב, אין כל מניעה לשלב את 2 הצמחים הנ"ל ביחד. לא מומלץ לשלב אותם כאשר הטיפול כולל תרופות ממשפחת ה-SSRI'S לטיפול בדיכאון. לגבי השפעתם זה מאוד אינדיבידואלי, כיוון שאנשים שונים מגיבים אליו באופן שונה ולכן חשוב לעבור יעוץ נטורופטי לפני השימוש בצמחי מרפא כדי להתאים באופן מדויק את הטיפול הנכון לכל מטופל ומטופל לפי מצבו הפיזי והנפשי. לצמח הרודיולה אפקט מיטיב פעמים רבות, במיוחד כאשר מדובר בדיכאון המלווה בחרדה רבה או במקרים בהם מופיעה גם חולשה משנית לדיכאון. אולם יש לדעת כי לצמח זה השפעה בעיקר על מקרים קלים, או כאלה המגיבים נפלא לצמח באופן אינדיבידואלי. מנגנון הפעולה המדויק של ההיפריקום עדיין אינו ברור, אולם נראה כי הפעילות נובעת מעיכוב הספיגה החוזרת של סרוטונין, נוראפינפרין ודופאמין במוח. לפי מחקרים מקצועיים שנערכו נמצא כי, צמח הרודיולה ממריץ את השפעתם של המוליכים העצביים נוראדרנלין, דופמין וסרוטונין במערכת העצבים המרכזית. כמו כן נמצא כי תמצית רודיולה המריצה את השפעתם של חומרים אלה על המוח גם על-ידי הגברת החדירות של מחסום דם-מוח לחומרי המוצא לנוירוטרנסמיטורים אלה. פועל יוצא מהשפעה זו הוא עוררות של קליפת המוח והמערכת הלימבית וכתוצאה מכך המרצה של התפקודים הקוגנטיביים (חשיבה, ניתוח נתונים, הערכה, תכנון וכיו"ב) וכן של יכולת הקשב, הזיכרון והלימוד. התרופה רמוטיב מכילה אך ורק את צמח ההיפריקום בכמוסות בריכוז של 250 מ"ג של צמח יבש לכמוסה. אני תמיד ממליץ להגיע ליעוץ נטורופטי לפני שמתחילים ליטול צמחי מרפא ותוספי מזון כיוון שיש אוכלוסיות מזוימות שצמחי רבים עלולים לגרום להם לתופעות לוואי(בעלי לחץ דם גבוה, בעיות בקרישת הדם, בעיות נשימה וכדומה) וחשוב לבדוק אם אין אינטראקציות בין הצמחים לתרופות שנוטלים. שבוע טוב ובריא, אילן ללבניקוב, רוקח ונטורופט מומחה.

04/11/2010 | 16:17 | מאת: נילי נתניה

שלום אילן, לפי תשובתך, אין לשלב תרופות מסוג SSRI עם רדיולה או היפרקום. האם הכוונה שמשלבים את שניהם יחד עם ה-SSRI שזה לא מומלץ או שכל אחד בנפרד עם ה-SSRI זה בסדר?

05/01/2008 | 14:08 | מאת: רועי

שלום רב, לאחרונה אובחנתי לאחר זמן רב כלוקה ב-AVN דרגה 1 בראש הפמור (מפרק ירך) שמאל. אני בן 31 וצולע כבר כמעט 4 חודשים. הצליעה והכאבים החריפו במהלך הזמן הזה. האבחנה התבצעה אצל שני רופאים שהמלצותיהם היו שונות. 1) שני הרופאים המליצו על מנוחה (אני מתהלך עם קביים כבר שבועיים). האם מנוחה מוחלטת? לא לצאת גם לעבודה (אני עובד היי-טק)? 2) רופא אחד המליץ על תא לחץ. רופא שני המליץ על פיזיוטרפיה ושחיה.מה עדיף? 3) האם מתחילים פיזיוטרפיה ושחיה רק לאחר העלמות הכאב? 4) שאלה נוספת, במהלך נסינות האבחון טען אחד הרופאים שיש לי דלקת והוזרק לי קורטיזון למפשעה. האם פעולה כזו יכולה להחריף תהליך של AVN? (אני מרגיש החרפה מאז)

ראשית חשוב לדעת מה מידת הפגיעה כלומר כמה אחוזים מראש הירך נפגעו והדבר מאובחן במר"י והיכןבדיוק בראש הירך ממוקמת הפגיעה . דבר חשוב נוסף לדעת האם יש מחלת רקע כמו תרובופיליה או הפרעת קרישה שכן במקרה שכן רצוי לטפל ב" מדללי דם " המהלך הטבעי של המחלה בטיפול לא ניתוחי הוא עגום עם 60-85% של כשלון המתבטא בקריסה של ראש עצם הירך. עצם העובדה שיש לך כאב מחשידה לכך שתהליך התמוטטות העצם כבר התחיל. . יש עבודות המראות כי טיפול ב ביפוספונטים (פוסלן פוסמקס ) מגן ביעילות על העצם מהתמוטטות מאחר שהוא מונע ספיגה של העצם הנמקה . . טפול על ידי הורדת לחץ לשדי המבוצע על ידי קידוח העצם עם או בלי השתלת עצם מצליח בכ 75 %מן המקרים למנוע התמוטטות נוספת . תא לחץ- אין הוכחה שזה עובד שחיה - בתנאי ששוחים לאט לאט וללא מאמץ בכדי למנוע לחץ על ראש הירך ואז כמוב עולה השאלה בשביל לטרוח ) פיסותרפיה = למה הכוונה? . אם הכוונה לשמירה על טווח המפרק -מקובל הליכה עם קביים ללא דריכה: בזמן החזקת הרגל באויר נוצר לחץ פי 1.5 ממשקל הגוף על ראש הירך שכן הראש הנו נקודת המשען של המנוף המופעל על ידי השרירים המחזיקים את הרגל מורמת. לכן עדיף ללכת כשהאצבעות תומכות קצת ברגל . אני אישית לא מציע טיפול שמרני אלא במקרים קלים ( פחות מ15% מראש עצם הירך נגועים כשהלקות אינה באזור של נשיאת משקל. )

06/01/2008 | 13:34 | מאת: רועי

ד"ר לב-אל, קודם כל ברצוני להודות לך מקרב לב על התשובה המפורטת. מאחר שהוספת כאן מרכיב נוסף של טיפול למשוואה - ניתוח. הייתי רוצה לצטט את תוצאות בדיקת ה-MRI, אולי בעזרתן תוכל שוב לעזור לי למקד יותר את אופי הטיפול: "מודגמת בצקת תוך לשדית אשר מערבת חלקית את ראש הפמור ואת צווארו בעיקר באיזור החלק העליון של ראש הפמור. הצד המרחשתי של המפרק נראה שמור. אין עדות לכמות חריגה של נוזל סינוביאלי תוך מפרקי. מבנה סימטרי של שרירי חגורת האגן. מבנה תקין של אברי האגן הקטן ושל המפשעות." בנוסף, עד כה בריאותי היתה תקינה.לא היה כל שימוש בתרופות. שוב, תודה מראש על העזרה.

08/03/2008 | 09:23 | מאת: Paul

09/04/2008 | 13:01 | מאת: רועי

שלום לכולם, הבטחתי לעצמי שגם אם מצבי אשתפר אני אספר על כך בפורום אולי כדי לעזור ולעודד חולים אחרים. אני בן 31 ובריא בדרך כלל. נמצאתי חולה ב-AVN מדרגה ראשונה במפרק הירך לפני ארבעה חודשים. זאת לאחר צליעה וכאבים שהחמירו במשך שלושה חודשים. לאחר האבחון התהלכתי בעזרת קביים חודשיים וחצי. התחלתי בטיפולי פיזיוטרפיה קלים ללא נשיאת משקל: חיזוק שרירי הבטן והאגן. לאחר מכן קרו שני דברים שפסיכולוגית הכריחו אותי להרגיש שסבלתי די והגיע זמני להחלים והגיע הזמן לשקם את עצמי. מכאן צמחה הישועה!!!! ההחלמה הרבה פעמים מתחילה בראש. תחילה הגברתי את קצב הפיזיוטרפיה לחיזוק שרירי האגן לתמיכה במפרק. לאחר זמן מה זנחתי את הקביים, התחלתי לשחות (רק חתירה), אופניים, שוב עוד פיזיוטרפיה ועבודת משקולות על משקלים נמוכים לחיזוק שרירי הרגליים. עשיתי גם דיקור מספר פעמים. אבל בעיקר האמנתי. אני בתוך התהליך האינטנסיבי הזה כבר חודשיים, אני לא צולע כבר יותר מחודש. בבדיקה אחרונה שעשיתי אצל אורטופד נאמר לי שהמפרק משוחרר וההתקדמות מרשימה. אני חי את חיי כרגיל. אני עדיין לא הולך הליכות ארוכות ומסובכות (טיולים למיניהם) לא משחק כדורגל וכדורסל ומשתדל לשמור על המפרק הפגוע מכמה שפחות זעזועים. אבל גם לשם, בעזרת השם, אני אגיע. אני חייב לומר שאין לי בדיקת MRI שמאששת את הרגשתי. למי שיכול ולא יכול אני אמליץ לא לחסוך וללכת לרופאים והמשקמים הטובים ביותר!!! אני אמליץ על ד"ר מורגנשטרן בוינגייט ובביה"ח מאיר, ד"ר מתתיהו מורנו, מחלקה אוטופדית בבית החולים בלינסון, הפיזוטרפיסט שלי בר סלע בוינגייט וקופת חולים מאוחדת. אני מאחל לכולכם רפואה שלמה ובשורות טובות.

05/12/2018 | 14:18 | מאת: מירב

שלום, סביבות גיל 5 בזמן ניתוח להסרת שקדים ודימום קשה במהלכו התגלה אצלי (ובהמשך אצל עוד בני משפחה) מחלת דמם כלשהי. כעת אני לפני הריון ורוצה להתכונן אמא שלי זוכרת שמה שאבחנו אז היה מחלת וון ווילברנד, אבא שלי אומר שכמה שזכור לו זה היה קשור לפקטור 11, רופא המשפחה לא מוצא שום תיעוד בקופח (חלפו 30 שנה...) תוכלי להגיד איזה בדיקות אני צריכה לעשות כדי לדעת בוודאות ממה אני סובלת ובדיקות שרלוונטיות להמלצות ללידה,כדי שכשיגיע הצור להמטולוג יהיה לו את כל המידע הדרוש? איזה בירור עלי לבקש מרופא המשפחה? מאוד אודה!

הבדיקות לאבחנה של מחלת וון וילברנד הן בדיקת Ricof וvwf antigen. לרב מבוצעות דרך המטולוג.

09/08/2018 | 17:10 | מאת: אייל

שלום, בזמן הגמירה עם קונדום אני מרגיש לחץ בקצה הפין וכאב, ואחריו יוצא דם מעורבב עם זרע. אציין כי זה קורה אך ורק כשאני עם קונדום ואף פעם בלי. אין שום כאבים אחרים ושום מחלות מין. אני מרגיש שהקצה של הקונדום חוסם את יציאת הזרע ויוצר לחץ פנימי בפין וכך נקרעים נימים קטנים שמוציאים דם. הדימום נפסק מייד/תוך דקה מהשפיכה ולא חוזר לעולם. אין כאב שנמשך לאחר מכן. האם אני צודק באבחנה שלי לגבי הקונדום? מה לעשות לגבי זה? ניסיתי הרבה קונדומים וכולם חוסמים את הקצה בגמירה... אם בזמן הסקס אני מפסיק לרגע ומוודא שהקונדום מסודר, בדרך כלל יש שפיכה רגילה לגמרי. הפין בגודל ובעובי רגיל.

אתה צודק. קונדום יכול לגרום לתופעה שאתה מתאר. תבדוק שאתה שם את הקונדום כמו שצריך (ומשאיר חלק ריק בקצה) וכמו כן שהמידה מתאימה לך (כלומר, שאינו קטן ולוחץ מדי). שווה לנסות כמה סוגים. בכל מקרה - אם אתה בריא, ללא מחלות רקע או בעיות קרישה כלשהן והדימום חולף מייד או תוך דקה - אזי אין מקום לדאגה. והכי טוב פרטנר/ית קבוע/ה - מה שיאפשר להיפטר מהקונדום ולהנות הרבה יותר.

פורומים בנושא הפרעות בקרישת הדם
פורום לוקמיה ואונקולוגיה ילדים
ד"ר דרור לוין יענה לשאלות הגולשים בנושא מחלות ממאירות בילדים
פורום בדיקות דם בילדים
ד"ר דרור לוין ישיב לשאלות בנושא בדיקות דם בילדים.
פורום אנמיה ומחלות דם בילדים
ד"ר דרור לוין ישיב לשאלות בנושא אנמיה ומחלות דם בילדים.