ניתוח בלוטות הרוק: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

בלוטות רוק: מתי יש לנתח?

קשה להפריז בתרומה של בלוטות הרוק לתהליך העיכול. לעתים הבלוטות נחסמות ע"י אבן או מתפתח בהן גידול (שפיר או ממאיר) - ויש לעבור ניתוח. מדריך בלוטות הרוק מייצרות ומפרישות מדי יום כליטר רוק (!) - וכך הן שומרות על לחות הפה וחלקים נוספים במערכת העיכול ומסייעות למזון הלעוס לעבור מהלוע, במורד הוושט ומשם לקיבה. לכל אדם יש שלושה זוגות של בלוטות רוק גדולות, הממוקמות משני צדי הפה; ובנוסף, כאלף בלוטות רוק קטנות המפוזרות בלוע, בחך ובלשון. ניתוחים בבלוטות הרוק נחשבים ניתוחים מורכבים, מאחר שעצבים האחראים על עצבוב שרירי הפנים עוברים דרך או בצמוד לבלוטות. פגיעה בעצבים אלה עלולה לגרום לפגיעה בתנועה התקינה של שרירי הפנים. לכן, חשוב להקפיד על כך שהניתוח יתבצע על ידי מנתחים מיומנים בניתוח מסוג זה.  מתי נדרש ניתוח בבלוטות הרוק? ניתוח בבלוטות הרוק נדרש כאשר גידול שפיר או ממאיר מתפתח באחת הבלוטות, או במקרה שהתפתחו אבנים בבלוטות הרוק...

סיבות אפשריות ומצבים דומים לניתוח בלוטות הרוק

נוירופתיה - תמונת המחשה
נוירופתיה סובלים מכאבי גב? שום פתרון לא עוזר? אולי גם אתם צריכים להכיר את שיטת גבצ'יק, שמתוצאותיה...
הרדמה מקומית - תמונת המחשה
הרדמה מקומית מתי כאבי הראש עשויים להעיד על בעיה בסינוסים? סינוסים (מערות האף) הם חללי אוויר מצופים ר...
הרדמה כללית - תמונת המחשה
הרדמה כללית כיצד ניתן להפחית את הסיכוי לפגיעה עצבית בעקבות עקירת שיני בינה והאם ניתן להשיב את התפקו...
חום גבוה - תמונת המחשה
חום גבוה החום של הילד זינק? לפני שתרוצו למיון - תקראו ותרגעו: מתי לתת תרופה להורדת חום? באילו מצ...
בלוטת הרוק נפוחה - תמונת המחשה
בלוטת הרוק נפוחה בלוטת הרוק נפוחה וכואבת? קיימת כנראה חסימה בבלוטה, כתוצאה מאבן או היצרות. הבשורות הטובו...
פציאליס - תמונת המחשה
פציאליס המהלך הטבעי של שיתוק עצב הפנים (פציאליס, או שיתוק על-שם בל) נע בין החלמה מלאה ועד נזק מ...
ללמוד עוד על ניתוח בלוטות הרוק
בלוטות רוק: מתי יש לנתח?-תמונה

קשה להפריז בתרומה של בלוטות הרוק לתהליך העיכול. לעתים...

מאת: פרופ' תלמי...
03/07/2018
שיתוק מוחין: בוטוקס נגד ריור מוגבר-תמונה

ילדים חולי CP (שיתוק מוחין) סובלים מריור מוגבר קבוע, הגורם...

מאת: ד"ר משה...
17/05/2017
אולי יענין אותך לדעת...
בלוטות רוק: מתי יש לנתח? - תמונה
בלוטות רוק: מתי יש לנתח?
קשה להפריז בתרומה של בלוטות הרוק לתהליך...
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לניתוח בלוטות הרוק?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

ניתוח בלוטות הרוק: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

מבקשת את עזרתכם בהבנת האבחנה שניתנה לאבי אחרי ניתוח פארוטיס ושליחת הדגימות לפתולוגיה. אשמח לכמה שיותר מידע בענין בבקשה. הבנו שנצטרך בהמשך לניתוח שעבר והקרנות שיעבור גם לעבור כימותרפיה. אשמח להסבר מדוע ובמה בדיוק מדובר. תודה מראש. שירה Atrophic parotid gland infiltrated by carcinoma with peri and intraneuralinvasion. The invade intraparotid lymph node, periparotid fat and soft tissue. Inked surginal margins are free Alcian blue stain- negetive in tumor cells. Iron stain- diffuse. deposite of iron in the stroma of tumor

שירה שלום ציטטת באופן חלקי את התשובה הפתולוגית. מהכתוב ניתן רק להבין כי מדובר בגידול ממאיר בבלוטת הרוק. ההחלטה על טיפולים קרינתיים וכימותרפיים נעשית בהתאם לסוג הגידול, גודלו , הימצאות גרורות בבלוטת לימפה ומאפיינים אחרים. לרוב, קבלת ההחלטות נעשית בפורמט מקצועי של רופאים מתחומים שונים האמונים על הטיפול במקרה. רפואה שלמה ובהצלחה!

את צודקת. לכן אני מצרפת כאן את כל מה שהם כתבו. אשמח להסבר מה זה אומר ש- 13 קשריות מעורבות. והאם הסוג הזה הינו אלים? האם הכימו הכרחי?

גידולים ממאירים בבלוטות הרוק עם המאפיינים המתוארים בתשובה הפתולוגית וכן עם גרורות מקומיות (בלוטות הלימפה המעורבות בגידול) דורשים לרוב טיפול משולב בניתוח, קרינה וכימותרפיה. ההחלטות הטיפוליות הללו נעשות על סמך מחקרים גדולים המדגימים יתרון בטיפול משולב במחלות אלו. כפי שציינתי, הדיון במחלה ובטיפול נעשה על ידי מומחים מתחומים שונים, בעלי נסיון בטיפול בגידולי ראש וצוואר. רפואה שלמה לאביך.

לפני 16 שנים ! עברתי ניתוח הסרת בלוטת הפרוטיס בגלל גידול . לפני כשנה הבחנתי בבלוטה [כואבת במגע ] בצלקת . לפני כמה חודשים התחילה לי גם תופעה של הזעה בזמן אכילה בצד הניתוח . [שמאל ] תופעה מטרידה מאוד . לציין שעברתי גם ניתוח של הסרת הטירואיד לפני 5 שנים . [אונה ימנית ואמצע ] האונה השמאלית של הטירואיד גם מוגדלת . ובהדמיות רבות שעברתי התעוררה השאלה האפשרות של ניתוח להסרת החלק הזה . בus צווארי חוזרים התגלו ממצאים בבלוטת רוק נוספות . שנעלמו ספונטמית . ניקור בלוטת הפרטואיד השניה והתתליסתית לא נעשתה כי הממצאים נעלמו ספונטנית . בנתיים גם ניתוח הטירואיד נדחה . שאלתי מה ניתן לעשות לגבי הנוירומה [האם יש אפשרות לטיפול לא ניתוחי או בהרדמה מקומית בלבד ? ] והעיקר לגבי הזעה שמטרידה אותי מאוד . רופא א. א. ג בקופה אמר שאפשר לנסות טיפול בבוטוקס בלי לפרט . האם הטיפול בבוטוקס מוכר ושכיח לתופעה זאת ? היכן נעשה ? מי עושה זאת ? האם זה חדפעמי או יש לחזור ? מה הסיכונים ותופעות הלווי ? והאם דרושה הרדמה ? תודה על תשובה מפורטת .

שלום! הזעה לאחר ניתוח כריתת בלוטת הפרוטיד הינה תופעת לוואי ידועה. לעיתים אשר התופעה מטרידה, ניתן להיעזר במריחת דיאודורנט אנטיפרספירנט שקוף על שטח הניתוח. התוצאות לרוב מספקות מאד. נוירומה המתפתחת בצלקת הניתוחית אינה מחייבת התערבות כירורגית אלא אם היא כואבת או מטרידה מבחינה אסתטית. אין דרך לא ניתוחית לטפל בנוירומה.

שלום רב שוב, התגלה אצלי טרטון לפי מרב הבנתי, יש קשר בין פגיעה באזור ראש וצוואר, (מכיוון שאני בחור בן 33 ועד לשנה האחרונה לא סבלתי כלל מהאוזניים). אבל לפני כשנתיים בצעתי ניתוח של בלוטת הרוק (שגדלה), אז כנראה שיש קשר לעניין. האם יש מה לעשות בשל מצב זה, (כי מניסיוני עדיף מוקדם ככל הניתן ממאוחר). תודה מראש.

שלום רב, לא נשמע שיש קשר לניתוח שעברת. ממליץ לפנות לרופא אאג. בהצלחה, ד"ר אבי חפץ, א.א.ג. יו"ר החברה לכירורגיה ואונקולוגיה של ראש צוואר בישראל, היחידה לכירורגיה ואונקולוגיה של ראש צוואר באסותא א.ר.ם.- המרכז לרפואת אאג וניתוחי ראש צוואר באסותא 03-7645464 http://www.aram-ent.co.il

אבא שלי עבר ניתוח פרוטיס ונק. הוא עבר כריתה צווארית בגלל גרורות. הוא סיים עכשיו סדרה של הקרנות וטיפולים כימותרפיים וכעת הוא לא יכול לאכול שום דבר חוץ מנוזלים. יש לו תופעה שגורמת לו סבל רב, הוא מתאר תחושת בצקת בצוואר, כאילו מישהו תופס בכוח את הצוואר שלו. הלשון שלו שורפת ופצועה מאוד. האם יש משהו שנוכל להקל עליו את הסבל? משהו שיעזור לתחושת הבצקת הנוראית הזאת? אתם מכירים דבר כזה??? אשמח לתשובה בהקדם. תודה ורפואה שלמה לכולם

יעל שלום! לאחר טיפולים אונקולוגים כפי שתיארת, קיימת תקופה ממושכת של ריפוי רירית מערכת העיכול העליונה (פה, לוע עליון ותחתון, גרון). תקופה זו עלולה להיות מלווה בכאבים ובתחושת מחנק. קיימים מספר טיפולים שניתנים על ידי אונקולוגים- על מנת להקל על המצב. ממליצה בחום לפנות ליעוץ האונקולוג המטפל. רפואה שלמה לאביך!