גידול בבלוטת הרוק: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

שיתוק בעצב הפנים: כיצד לטפל?

שיתוק עצב הפנים, המכונה גם שיתוק ע"ש בל, מלווה באובדן חלקי או מלא של יכולת ההבעה ויש לו השלכות אסתטיות, פונקציונליות, פסיכולוגיות וחברתיות. טיפול מהיר מגביר את הסיכוי לריפוי מלא. הכל על התופעה שיתוק עצב הפנים, הקרוי בלעז facial nerve palsy (מכונה גם פציאליס או שיתוק ע"ש בל, Bell's palsy - על שם הרופא הראשון שתיאר את התופעה), הוא מצב של חולשה בתפקוד שרירי ההבעה של הפנים. שיתוק של עצב זה מלווה באובדן חלקי או מלא, של יכולת ההבעה, ברפיון של זוויות הפה ובמבע סטטי ובלתי טבעי של הפנים. עצב הפנים יוצא מהמוח (יש לנו עצב פנים אחד בכל צד), דרך תעלה קטנה בגולגולת, אל מתחת לאזור האוזן - ומשם הוא מתפצל לענפים שונים, על מנת לעצבב את שרירי הבעות הפנים; ובכך, הוא משפיע על היכולת לחייך, לכווץ מצח כדי להביע רוגז, שמחה וכו'. מכיוון ששרירי ההבעה בפנים משמשים אותנו גם לצורכי קומוניקציה בחיי היום יום, הרי שלמצב של שיתוק באזור כה ייצוגי וחיוני לתקשורת עם הסביבה, ישנן השלכות אסתטיות,...
ללמוד עוד על גידול בבלוטת הרוק
גידול בבלוטות הרוק: להסיר בהקדם-תמונה

מרגישים נפיחות חשודה בצוואר? חשוב להיבדק. גם אם מדובר...

מאת: ד"ר מזרחי...
16/04/2018
בלוטות הרוק: כל הניתוחים-תמונה

בלוטות הרוק אחראיות על הפרשת רוק בחלל הפה. לעתים עלול...

מאת: פרופ' תלמי...
20/03/2016
שיתוק בעצב הפנים: כיצד לטפל?-תמונה

שיתוק עצב הפנים, המכונה גם שיתוק ע"ש בל, מלווה באובדן חלקי...

מאת: ד"ר ענבל...
02/06/2016
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לגידול בבלוטת הרוק?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

גידול בבלוטת הרוק: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

לאחר כריתה מלאה עקב גידול בבלוטת התריס לפני 10 שנים נמצא כעת ממצא בפרוטיס סצד ימין מסנה ימין היפואקאי בגודל 1.2*1.2*1.3 סמ הממצא בכל גבולות חדים וללא עדות לזרימת דם בתוכו לחוצה מאוד אשמח לדעתך

שלום רב, נשמע כמו גידול בבלוטת הרוק שאינו קשור כלל למחלה בתירואיד. גידולים אלו בד"כ שפירים וההמלצה במרבית המקרים היא כריתה שלהם שניתנת לביצוע כיום בחתך קטן וכמעט ללא סיכונים. בשלב ראשון מומלץ ניקור תחת US (מומלץ במכוננו בארם שם מבוצע ע"י מיטב הרופאים והתשובה הראשונית ניתנת במקום 03-7645464). ברכה, פרופ' אבי חפץ, א.א.ג. מנהל היחידה לכירורגיה ואונקולוגיה של ראש צוואר באסותא א.ר.ם.- המרכז לרפואת א.א.ג. וניתוחי ראש צוואר באסותא http://www.aram-ent.co.il 03-7645464

תודה אבל השאלה אם זה בטוח גידול לא יכול להיות משהו אחר?

שלום רב פרופסור יונה. פניתי אלייך מכיוון שברצוני לקבל תשובה מפורטת ומספקת, לגבי ניתוח בלוטת רוק שבצעתי לפני זמן מה, מכיוון שנושא זה מעסיק אותי מאוד מאוד מאז הניתוח, (ועבר לא מעט זמן). אני בן 37. 1.האם ישנו קשר בין ניתוח בלוטת רוק מוגדלת שבצעתי לפני כמה שנים, לבין צפצופים באוזן ושמיעה שונה (יותר אקוסטית ואטומה) באזור אוזן הניתוח לעיטים, כשנה שנתיים לאחר מכן?, כמו כן מה ניתן לעשות כדי לשפר את המצב הקיים? 2.האם נכון היה לעשות ניקוז נוזלים ואולי שאריות מהניתוח לאחר מכן, (רציתי לעשות זאת לא פעם, אבל רופאת קופ"ח שללה זאת בטענה שלא צריך, אמרה "שפעם היו עושים את זה יותר, כיום לא עושים את זה רק שצריך"). תודה מקרב לב פרופסור.

1. אין קשר בין ניתוח בבלוטת הרוק לבין ליקוי בשמיעה ותחושת צפצופים באוזניים. 2. כיצד לטפל בבעיה זו, קשה לענות בכתב. צריך לראות את בדיקות השמיעה ואת האוזן. 3. לא מנקזים גידול בבלוטות הרוק - מנתחים.

ביצעתי mriבעקבות כאבים לאחר עקירת שן בינה. ממציאי הבדיקה בלוטות הרוק בגדר הנורמה אך בחלקה העליון של בלוטת הרוק התת ליסטית מימין נראית רקמה רכה מעט בולבוזית בעלת מרקם דומה לזה של בלוטת הרוק אך ללא עדות חצינוריות בתוכה. התבלטות רקמה זו מתפשטת כלפי מעלה, לוחצת על שריר הסיטלוהיואיד הימני ודוחקת אותו ומגיעה כלפי מעלה בחלקה הלטרלי עד לשריר הפטריגואידלי הליטרלי מה מידת הדחיפות . האם מדובר בגידול שפיר או ממיר.

שלום רב, קשה לומר משהו ללא בדיקה. ממצאי ה MRI אינם ברורים כלל ולא בטוח שיש גידול כלשהו או אולי אבני הבלוטה. ממליץ להגיע ליעוץ במרפאתינו וייתכן ונפנה במקום ל US לשלול אבנים או גידול. בברכה, ד'ר אבי חפץ, א.א.ג. מנהל היחידה לכירורגיה ואונקולוגיה של ראש צוואר באסותא א.ר.ם.- המרכז לרפואת א.א.ג. וניתוחי ראש צוואר באסותא-http://www.aram-ent.co.il 03-7645464 http://www.aram-ent.co.il

שלום רב אנחנו קצת בלחץ מכוון שבני בן ה12 צריך לעבור ניתוח להוצאת גידול בבלוטת הרוק מאחורי האוזן ואנחנו ממש לא יודעים לאן ליפנות לבצע את הניתוח . האם יש פה מישהו שיכול להמליץ על מנתח או בית חולים טוב ? שמענו שהסכנה העיקרית הינה יכולת לפגוע בעצבי הפנים במהלך הניתוח . ממש מפחדים . בבקשה ממתינים להמלצה. תודה :)

שלום, בלוטת הרוק נמצאת בדרך כלל קדמית לאוזן ואכן ניתוח בבלוטה עלול לפגוע בעצב הפנים שמעצבב את שרירי הבעות הפנים מאותו צד. מומלץ להתייעץ עם כירורג ראש וצוואר לגבי הניתוח, למשל במרכז הרפואי תל-אביב. יש מנתחי ראש וצוואר בכל מחלקות אף אוזן גרון במרכזים הרפואיים הגדולים.

הי ראשית תודה על הענות מהירה דבר שני האם את מכירה בברזילי אשקלון את ד``ר נחניאלי הוא ממחלקת פה ולסת האם הוא או ברזילי מומלץ?