צליאק: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

משק הברזל ואנמיה של חסר ברזל

תזונה מאוזנת ותקינה כוללת בד"כ די ברזל כדי לספק את צרכי הגוף. הצריכה היומית צריכה להדביק את קצב האיבוד היומי שהוא כ- 1 מ"ג ליום אצל גברים וכ- 2 מ"ג ליום בממוצע אצל נשים בגיל הפריון. דיאטה מאוזנת מכילה כ- 10-20 מ"ג ברזל והספיגה התקינה בתנאים רגילים היא של כ- 10% מכמות זו, דבר המספק 1-2 מ"ג ליום לגוף להשלמת האיבוד היומי. חלק נכבד של ברזל בגוף נמצא בכדוריות האדומות כחלק ממולקולת ההמוגלובין והניצול החוזר של הברזל מתוכן (כאשר הכדוריות מסיימות את חייהן ומתפרקות) הוא מירבי. האיבוד היומי נובע מהתקלפות תאי עור או תאי רירית מערכת העיכול או מאיבוד דם (מחזור, דימום מטחורים או מכל מקור אחר). ברזל נמצא גם בתאי שריר (כחלק ממולקולת המיוגלובין) ובכל תאי הגוף בהיותו מרכיב חשוב במיטוכונדריה, אברון...

סיבות אפשריות ומצבים דומים לצליאק

מחלות זיהומיות של חלל הפה - תמונת המחשה
מחלות זיהומיות של חלל הפה מהו התפקיד העיקרי של השתלים הדנטליים? מה כולל תהליך השתלת שיניים? כמה זמן נמשך תהליך קל...
ללמוד עוד על צליאק
לא להאמין: 5 מיתוסים על אפטות-תמונה

חושבים ששתיית חלב עזים, גרגור מי מלח או לקיחת סטרואידים...

מאת: מערכת zap...
23/05/2018
צליאק: המחלה בעלת אלף הפרצופים-תמונה

למחלת הצליאק תסמינים רבים, אשר מופיעים בהרכבים שונים אצל כל...

מאת: נאוה...
23/05/2018
משק הברזל ואנמיה של חסר ברזל-תמונה
מאת: מערכת zap...
10/07/2018
אנמיה בראייה סינית - בדיקות דם ועוד-תמונה

איבחון וטיפול ברפואה סינית על פי בדיקות דם ומעבדה - איך...

מאת: צוות אתר...
23/05/2018
אולי יענין אותך לדעת...
בדיקת צליאק - תמונה
בדיקת צליאק
מדריך בדיקות...
גסטרוסקופיה - תמונה
גסטרוסקופיה
מדריך בדיקות רפואיות: גסטרוסקופיה היא בדיקה...
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לצליאק?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

צליאק: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

הילד שלי בן שנתיים - אוכל היטב, אנרגטי ושמח. מבחינת גדילה, אני קצת חוששת. בשקילה היום אצל הרופאה שקל 10.4 ק"ג (עם בגדים, סנדלים וחיתול) - עלייה של כחצי קילו לעומת שקילה אחרונה לפני קרוב לשנה. גובה 86 ס"מ עם סנדלים. מבדיקת דם - אין חוסרים ולא צליאק. האם יש מקום לפנות לאנדוקרינולוגיה ילדים?

תשובות בגיל הודעתך 1) אוכל היטב-שקל 10.4 עם בגדים, סנדלים וחיתול. עליה של כחצי קילו לעומת שקילה לפני קרוב לשנה. תשובה: אני לא יודע מה זה זה אוכל היטב. אם עולה מעט יש לבדוק במדוייק את תכולת תזונתו על ידי כך שרושמים 3 ימים יומן תזונה מדוייק ופונים לדיאטנית כדי שתחשב האם מקבל את התזונה הנדרשת מבחינת קלוריות, אבות מזון ועוד בכמות המאפשרצ עליה במשקל וגדילה.. מצ"ב טופס יומן תזונה שיש למלא ולפנות איתו לדיאטנית. 2) גובה 86 סמ עם סנדלים תשובה- לא אומר לי דבר. חובה לבדוק יחף ולחשב קצב גדילה לעומת מדידה כשהוא יחף לפני 6-12 חודשים. ממדידות ושקילות לא מדוייקות לא תגיעו רחוק ואת רוצה כנראה יעזרו לך בדיוק ולא בערך 3) מבדיקות דם אין חוסרים ואין צליאק תשובה: אין צליאק הבנתי. אין חוסרים אני לא יודע מה זה כיוון שאינני יודע מה בדקו ואולי לפי דעתי לא בדקו הכל כדאי לפנות לאנדוקרינולוג ילדים כדי שימדדו וישקלו אותו בצורה מדוייקת לפי הנהלים המקובלים ויוכלו לחשב קצב גדילה. יראו את כל הבדיקות שבוצעו ויחליטו האם יש דברים נוספים שיש לבדוק

בבדיקה גנטית לאיתור אללים לצליאק נמצא האלל HLA DQA*05 בסיווג הרקמות חיפשו מס' אללים ביניהם HLA DQA1*05 (בתשובה ייתכן ששכחו להקליד 1). האם זה אומר שיש צליאק?

אללים אלו קיימים גם בקרב אנשים בריאים (בכ- 20-30%). לכן, ממצא חיובי של הבדיקה הגנטית אמנם מעלה את הסיכוי למחלת הצליאק, אך אינו מהווה הוכחה וודאית לקיום המחלה. במקרים אלו, דרושה קורלציה (מתאם) קלינית על מנת לאבחן את המחלה. על כן, כאשר תוצאת הבדיקה הגנטית היא חיובית, היא אינה יכולה לשמש כתחליף לבדיקות הנוגדנים לצליאק ו/או לבדיקות נוספות.

הבן שלי בן 15 בריא ספורטאי, מעולם לא התלונן על כאבי בטן או על סימפטומים שמזכירים צליאק אוכל הכל, לא מוגבל, לא רגיש לתרופות. לאחרונה עשה בדיקות דם כדי לפנות לתזונאי ספורט. בתוצאות נכתב כי נמצא אצלו אנזים של מחלת צליאק. מה זה אומר?

לא ברור מהניסוח שלך "אנזים של מחלת צליאק..."- ככל הנראה במידה ואני מבין נכון התקבלו תשובות נוגדנים חיוביים לצליאק המרמזים על "מחלה". בכל מקרה במידה ואכן הפרשנות שלי לשאלתך נכונה, נוגדנים חיוביים יכולים להופיע גם באנשים "בריאים" ללא תסמינים. לא ברור מדוע נלקח הבירור? (אנמיה/משקל נמוך?...).. במידה והנוגדנים מוגברים יש לפנות לגסטרואנטרולוג ילדים להמשך הערכה אנדוסקופית, מעבדתית מבחינת שלילית חסרים תזונתיים ודיאטנית.

09/02/2018 | מאת: עדן

שלום ד״ר, לפני שנתיים במהלך השירות הצבאי התחילו לי מעין התקפים של שלשולים חריפים מאוד, בתדירות של 5-8 ימים בכל התקף ובתכיפות של עד 6 פעמים ביום של לרוץ לשירותים. היו עוויתות אך ללא חום, או דם. מדי פעם היה ריר בצואה אך לרוב השלשול היה מים, בעיקר כיוון שלא הייתי יכולה לאכול - לאחר כל ארוחה הייתי משלשלת בלי קשר למה שהייתי אוכלת. תחילה היה נראה שזה וירוס, כמו שכולם נדבקים בצבא אבל זה חזר על עצמו הרבה פעמים לכן פניתי לרופאה בבסיס. אבי אובחן בגיל 50 עם צליאק ונבדקתי כמה פעמים בבדיקות דם והן יצאו תקינות. הרופאה הפנתה אותי לבדיקות דם שם התגלו חוסרים של חומצה פולית, ויטמין בי12 וערכים גבוהים של CRP, רמת tsh תקינה. הלכתי לרופא גסטרו, ניסינו טיפול של קולוטל אבל הוא החריף את התסמינים לכן הופסק הטיפול. במקביל נבדק אלבומין ויצא תקין. ניסיתי לשנות את התזונה שלי: ניסיתי להוריד גלוטן, חלב, ירקות מסויימים וכו׳ בהתייעצות עם אחותי (תזונאית קלינית) אך ללא הועיל. לפני כשנה עברתי קולונוסקופיה שהודגמה תקינה ולא נלקחה ביופסיה, ומאז לא נפגשתי עם רופא הגסטרו עקב מחסור בתורים. אני עדיין סובלת מכאבי הבטן האלו, השתחררתי לפני חודש ואני רוצה לחזור למערב גסטרואנטרולוגי. לפני כן יש לי כמה שאלות על מנת שאוכל לבוא עם יותר הכוונה לרופא: 1. האם ייתכן שלא מדובר במעי רגיז? 2. לפי מיטב הבנתי (אנא תקן אותי אם אני טועה), הקולונוסקופיה מדגימה רק עד החיבור למעי הדק. אם כך, אם יש משהו לא תקין במעי הדק האם יש בדיקה אשר יכולה להדגים אותו? ואם כן, האם עליי לבקש מהרופא להפנות אותי אליה? 3. ממה יכולים לנבוע החוסרים בויטמין בי 12 ובחומצה פולית? 4. האם לדעתך ישנן בדיקות לא פולשניות שיכולתי לבצע על מנת לנסות לאבחן ממה אני סובלת? תודה על העזרה

שלום, כמובן שייתכן ולא מדובר על מעי רגיז, מה גם שאת מציינת ממצאים אובייקטיביים המצביעים על חסרם תזונתיים במקביל למדדי דלקת מוגברים. בצעירים, מחלות מעי דלקתיות בדגש על קרוהן מערבת יותר את המעי הדק. האם בקולונוסקופיה שעברת נבדק גם המעי הדק הסופי? האם נלקחו ביופסיות. האם השלמת בדיקת צואה לקלפרוטקטין? (מדד לדלקת במעי). כשיש חשד גבוה, ניתן להשלים בדיקת MRE להדגמת המעי הדק ובדיקת קפסולת מעי דק וכד'. לציין כי ישנה אבחנה מבדלת למצבך!. עוד אבחנות באות בחשבון כמובן. בהצלחה.

פורומים בנושא צליאק
פורום גסטרואנטרולוגיה - הלל יפה
מנהלי הפורום ישיבו על שאלות הגולשים בנושאים הקשורים למחלות דרכי העיכול ו...
פורום מחלות כבד - אבחון וטיפול
ד"ר מריוס בראון, ד"ר מיכל כהן וד"ר אורלי סנה ארביב ישיבו על שאלות הגולשי...
פורום מחלות דרכי העיכול - רפואה משולבת
ד"ר יוסף דיין ישיב על שאלות הגולשים בנושאים הנוגעים לשילוב בין רפואה קונ...