לימפומת תאי B: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

הניצחון של אלון על הלימפומה

אלון קיבל בשורה קשה ביום הולדת 30: אבחנה שהוא חולה בלימפומה אגרסיבית. אלון לא נשבר - ופילס את דרכו להחלמה באומץ ובנחישות, בעודו מחפש מידע רפואי אמין. כיום הוא תומך בחולים ומשפחותיהם לימפומה היא סרטן של בלוטות הלימפה, הנמצאות בכל הגוף - ומהוות חלק ממערכת הלימפה (יחד עם הטחול, מח העצם ובלוטת התימוס). מערכת הלימפה היא אחד הגורמים החשובים במערכת החיסונית של הגוף - ויש לה תפקיד חשוב ביכולת הטבעית של הגוף להתמודד עם זיהומים. כ-20% מהלימפומות הן לימפומות מסוג הודג'קין; באשר ל-80% הנותרים - הם נקראים לימפומות שאינן הודג'קין. לימפומה מפושטת של תאי B גדולים (ובאנגלית - DLBCL - ראשי תיבות של: Diffuse large B cell lymphoma) נחשבת סוג מאוד נדיר ומאוד אגרסיבי של לימפומה שאינה הודג'קין. גידול מסוג זה (DLBCL) התגלה בגופו של אלון. בכתבה זו, נביא בפניכם את סיפורו המרתק של אלון: כיצד גילה חוסן נפשי, בשעה שהתבשר על מחלה קשה; כיצד מצא את דרכו בין חוות דעת שונות, סותרות ושגויות...
ללמוד עוד על לימפומת תאי B
הניצחון של אלון על הלימפומה-תמונה

אלון קיבל בשורה קשה ביום הולדת 30: אבחנה שהוא חולה בלימפומה...

מאת: ענת ניסני,...
15/07/2018
קשר כבד: השמנה וסרטן-תמונה

מחקר חדש מגלה כי עודף-משקל קשור בשמונה מחלות ממאירות...

מאת: ד"ר עמית...
06/09/2016
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל ללימפומת תאי B?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

לימפומת תאי B: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

אבי בן 73 , לאחר ביופסיה בנגע שהיה על ראשו נתגלה גידול לימפומה של תאי B עבר סדרת בדיקות CT PET נמצא תקין לחלוטין , בדיקה קלינית תקינה , דיקור במח עצם נמצא תקין ,בדיקות דם תקינות .הרופא שלו החליט בכל זאת על טיפול כימו R CHOP סדרה של 6 פעמים + 2 ביולוגי .לאבי לא נמצאה עדות מחלה בגופו למעט אותה דגימה . שאלתי היא מדוע והאם יש חלופה לטיפול אגרסיבי זה ? והאם זהו הטיפול המקובל אצל כל ההמטולוגים ? מצ"ב הדו"ח הפתולוגי

איני יכולה לראות קבצים. אך במקרים של לימפומה אגרסיבית יש לתת טיפול כימותרפי מלא גם אם לא רואים שארית מחלה כי לרב יש שאריות "מיקרוסקופיות" והמחלה צפויה להתלקח. לציין כי במקרים ספציפיים ניתן לקצר את מספר הטיפולים הכימותרפיים ולהוסיף קרינה.

שלום, אני בן 46 לאחר לימפומה שאינה הודג'קין משהו שבין ברקיט ו DLBCL שהתגלתה לפני שנה ובעקבותיה טיפולים כימותרפיים אינטנסיביים. בבדיקת ה Pet scan האחרונה לפני כשלושה חודשים כל האיברים נראו נקיים. לפני כחודש החלה תחושה לא נוחה בבטן ובעקבותיה הופניתי לבדיקות , בבדיקת הקולונוסקופיה לא התגלו ממצאים אך בבדיקות דם התגלתה רמת פריטין גבוהה מאוד (1500), האם אפשר לקבוע בעקבות זה כי הלימפומה חזרה או האם יש קשר לטיפולים ולמחלה לתוצאות הבדיקה

פריטין מוגבר הוא ממצא לא ספציפי ויכול להיות מוגבר במצבים רבים- בהקשר של טיפולים בלימפומה לדוגמא, זה יכול להגרם בשל מתן מנות דם רבות. ממליצה להתייעץ עם ההמטולוג המטפל שמכיר את המקרה לעומק.

שלום רב, בבדיקת PET-CT שגרתית ואחריה ביופסיה של אבא שלי (בן 73, חלה בלימפומה לראשונה ב 2012 ומאז היה בהפוגה) נמצא כי הלימפומה חזרה והוחלט לטפל ESHAP-R במינון מוקטן, מדובר באדם ששוקל 55 וגובהו 166 טיפול כימותרפי יהיה ללא ספק קשה ואני תוהה האם אין אלטרנטיבות, היום מדברים הרבה על תרופות ביולוגיות ואימיונותרפיה אך הרופא ביטל אותם בהנף יד.

התרופות הביולוגיות והאימונותרפיות המדוברות אינן רלוונטיות לכל סוגי הלימפומה. במידה ומדובר בחזרה של לימפומה מסוג DLBCL (הלימפומה השכיחה ביותר) אין אלטרנטיבה רלוונטית, וטיפול כימי כמו R-ESHAP הוא האופציה היחידה כמעט. במידה ומדובר בלימפומה ע"ש מנטל- ניתן לתת טיפול ביולוגי בכדורים שנקרא איברוטיניב.

שלום דר אורית, בן 59 סיימתי לפני חודש וחצי 6 טיפולים כימותרפיים רצופ בשילוב ביולוגי של מבטרה בגלל לימפומה של תאי b בטחול,large cell lymphoma בפטסיטי שעשיתי חודש מסיום הטיפולים היה שיפור משמעותי והממצא לסיכום היה: קליטה פתולוגית של fdg בעוצמה נמוכה מאד בנגע בטחול,ייתכןשינויים אפופטוטיים.להבנתי ייתכן מצב בו עדיין יש מחלה פעילה ברמה נמוכה ואולי אלו צלקות או מקום דלקתי בו היה הנגע בטחול, חהמלצה של הרופאה שלי היא לבצע ניתוח ספלנקטומיה אבחנתית לוודא מה המימצא האמיתי בטחול.שאלתי היא האם ניתן להמתין חודשיים שלושה ולאחר מכן לבצע עוד פטסיטי ולראות אולי ישתנה המצב ולא תהיה קליטה מהטחול? כל שאר הגוף נקי ברוך השם,תודה רבה אבי.

אני מתרשמת כי אתה מבין היטב את המצב. אכן יש שתי אפשריות: להוציא את הטחול ולראות בדיוק מה משמעות הנגע בפתולוגיה או להמתין ע"י מעקב PETCT ואז להחליט שוב אם להוציא את הטחול. קשה להחליט בלי להכיר היטב את המטופל. אך באופן כללי שתי האפשריות מקובלות.

תודה רבה על התשובה,שבוע טוב.

שלום רב, יש מחקר חדש ללימפומה המציא טיפול מחקר ללא עלות ב-5 בתי חולים בארץ: http://bgumanagement.qualtrics.com/jfe/form/SV_3CxB2aOk4sho0x7