שיקום

דיון מתוך פורום  גריאטריה

04/02/2013 | 09:54 | מאת: רוית

אמי בת 90 מאושפזת חודשיים מונשמת ומורדמת הגיעה בבעיקבות דלקת ריאות קשה. אנו בני המשפחה ביקשנו לא להאריך את חייה בעקבות בקשתה .בבית החולים אכן כיבדו את בקשתה . אימי גם סובלת מאוסטופורוזיס קשה ומעיוורון .מרותקת למיטה.כאמור היום לאחר חודשיים הרופאים ממליצים בכל זאת לפתוח לה פתח בגרון להקלת הנשימה ולאחר מכן להעבירה לבית חולים שיקומי. [הרופא אומר שאמא עשויה להיות במצב הנוכחי זמן ממושך] יש לציין שאמי לא סובלת מבעיות לב לחץ הדם תקין , וגם לא סוכרת, אם כי בבית החולים ממדי הסוכר עלו ל160. שאלתי היא איזה מוסד שיקומי מתאים לה בהתחשב שאין לה הכנסות מלבד ביטוח לאומי.

לקריאה נוספת והעמקה
05/02/2013 | 13:09 | מאת: מרב וקסמן

שלום רוית , צר לי על התקופה הקשה אשר אתם חווים, ואני בטוחה כי מעבר לכאב האישי , אי הוודאות בנוגע לעתיד והקשיים הבירוקרטים לעיתים , רק מוסיפים קושי. בנוגע לשאלתך עפ"י הנתונים שהעברת , לאחר שאימך תעבור את פיום הקנה, קרוב לוודאי שהיא תזדקק כפי שהסביר לך הרופא להמשך שיקום נשימתי במחלקה למונשמים , שיקום זה ניתן במגוון ממסגרות רפואיות המשכיות (לא בבתי חולים כללים ) ואינו כרוך בתשלום כלשהוא, האישפוז במחלקת מונשמים הוא במסגרת סל הבריאות ולמעשה האישפוז ממומן ע"י קופת החולים. לכל קופה יש מספר מוסדות אשר עימם היא בקשר וסביר להניח שאליהם תופנוו. אני מציעה לך גם לפנות לשירות הסוציאלי בבית החולים בו אמך שוהה כעת, על מנת לקבל תמיכה והדרכה. בהצלחה.

06/02/2013 | 12:28 | מאת: ד"ר נחמה מונסטירסקי

רוית שלום, צר לי שאימך נמצאת במצב הנוכחי, זאת בשל דלקת ראות ומצוקה נשימתית שהתפתחו בפתאומיות ולא נותר זמן לדילמות אתיות, אלא להציל את חייה.האופציה היחידה במקרים אלו היא הנשמה. במצב זה מקובל להמשיך את הנשמה ולבצע מספר נסיונות לגמילה מהמנשם. בארץ קיימות מחלקות להנשמה ממושכת אשר נמצאות במרכזים גריאטריים רפואים ומיועדות בדיוק למטופלים כמו אימך. המטופל מקבל טיפול סיעודי ורפואי. אם המצב של המטופל מאפשר מתבצעים ניסיונות לגמול ממכונת הנשמה תוך כדי מתן טיפול של הצוות הרב מקצועי (פיזיותרפיה, דיאטנית, ריפוי בעיסוק וקלינאית תקשורת).המטרה היא לשפר איכות חיים בכל מצב שהמטופל נקלע אליו. לגבי השאלה האם לבצע פיום קנה (טרכאוסטומה) - דעתי המקצועית היא שצינור הנשמה עלול לגרום לתופעות לוואי (כאבים ופצעי לחץ). פיום קנה הינו נוח למטופל ואינו מצריך הרדמה, הרגעה או טשטוש. איחולי בריאות שלמה !

מנהל פורום גריאטריה