פורום אורולוגיה אונקולוגית

הפורום יחזור לפעילות בקרוב
פורום אורולוגיה אונקולוגית מיועד לאנשים הזקוקים לטיפול בסרטן ערמונית, שלפוחית, כליות ואשכים. הפורום מיועד לסובלים מגידולים ממאירים של הערמונית, השלפוחית, הכליות והאשכים, להם ולמלוויהם. הפורום יענה על שאלות בנושאים לעיל, לרבות גילוי מוקדם של סרטן ערמונית, מעקב אורולוגי, טיפולים בסרטן ערמונית לרבות מעקב פעיל, ניתוחים לכריתת הערמונית, הקרנות, טיפולים תרופתיים, אבחון סרטן שלפוחית, טיפולים בסרטן השלפוחית כולל ניתוחי שלפוחית ושחזורי שלפוחית, מעקב לאחר טיפול בסרטן שלפוחית, אבחון של סרטן הכליה וטיפולים שונים בו כולל ניתוחים לכריתה חלקית או מלאה של הכליה, אבחון של סרטן אשכים, טיפולים בסרטן אשכים כולל ניתוחי אשך וניתוחי רטרופריטוניאום. .
986 הודעות
937 תשובות מומחה

מנהל פורום אורולוגיה אונקולוגית

הפורום יחדש את פעילותו ב- 23.08.20
28/05/2019 | 15:46 | מאת: גורי

לפני ארבע שנים היה לי סרטן שלפוחית השתן ta דרגה נמוכה עם מוקדים של דרגה גבוהה וכעת יש לי סרטן השופכן האם זה מוגדר כסרטן מולטיפוקלי והאם זה מעלה את הסיכון להתקדמות המחלה תודה

שלום גורי. זה מוגדר מסרטן מולטי פוקאלי, אבל הטיפול כרגע צריך להיות מרוכז בשופכן. הסיכון להתקדמות תלוי בדרגת האגרסיביות של הגידול ובחדירה שלו לדופן השופכן.

17/05/2019 | 16:10 | מאת: לאחר ניתוח

ד"ר שלום רב , האם בכדי לקבוע את מידת חדירתו של הגידול אל מעטפת השריר של השלפוחית ונגזרת מכך את סוג ואופי הטיפול, הפרוטוקול מחייב המצאות גם רקמת שריר בביופסיה שנלקחה או שזה נתון לשיקולו של המנתח? תודה מראש

שלום. עקרונית כן. כדי להוכיח שאין חדירה לשריר, צריך רקמת שריר בפתולוגיה. במקרים מסויימים, אם הגידול היה ממש קטן, לא אגרסיבי, ולא חודר אל השכבה שנמצאת עוד לפני השריר, ניתן להסתפק בפתולוגיה שאין בה רקמת שריר.

16/05/2019 | 00:47 | מאת: אבי

לדברי הרופא יש לי ציסטה בוסניאק 3 נאמר לי שזה 50% יכול להפך לסרטני ונדרש ניתוח להסרתו אבל עקב מחלת ראות C.O.P.D קיים חשש מהרדמה מלאה שאלתי מה דחיפות מניתוח זה והאם יש יסוד להניח שניתוח זה יכול להתעכב בגלל החשש מההרדמה שכחתי לציין כי גודל הגוש הוא 5.8 תודה בעבור תשובה אבי

שלום אבי. כמו שכבר ציינת הניתוח הוא בגלל שקיים סיכון של כ-50% שיש גידול סרטני. לא מדובר בדרך כלל בגידול שמתפתח במהירות של ימים או שבועות, אבל מומלץ לא לדחות את הניתוח במשך חודשים רבים. בדרך כלל עוברים הערכה ע"י רופא ריאות ומרדים לגבי מידת הסיכון של הרדמה לאור מחלת הרקע שציינת.

07/05/2019 | 16:19 | מאת: יהודה דוד

בני בן 4.3. בשבועיים האחרונים החל לתת שתן בתכיפות גבוהה, יש לציין רק במהלך היום. התכיפות היא כל כמה דקות ממש. בתחילה חשבתי כי זה סתם או תשומת לב אך אכן נותן שתן. לעיתים עומד מספר שניות ליד האסלה עד שיוצא לו. נעשתה בדיקת שתן שיצאה תקינה. אין שינוי כלשהו בבית שאולי יכול להיות הגורם. שאלתי: מה זה יכול להיות? תודה על המענה.

שלום, זו שאלה שצריך להפנות לרופא ילדים או אורולוג ילדים. יכול להיות שהוא שותה הרבה? זו סיבה טובה למתן הרבה שתן. סוכרת יכולה להתבטא בתן כמויות גדולות של שתן בתדירות גבוהה, אבל אמרת שבדיקת השתן היתה תקינה ואני מסיק מזה שלא היה שם סוכר. שינוי התנהגותי יכול גם להתבטא כך, במיוחד כשהתכיפות היא במהלך היום אבל בלילה לא מתעוררים בכלל כדי להטיל שתן. כדאי לפנות אל רופא הילדים, אם זה ממשיך.

21/04/2019 | 19:06 | מאת: מן מרגלית

אבקש לדעת מה זה ציסטה מולטילוקורית מתאימה לבוסניאק 2 בגודל 7.00 סמ בכליה השמאלית

ציסטה היא חלל מלא בנוזל. מולטילוקולרית - הכוונה שהחלל מורכב מכמה חללים שמופרדים במחיצות. בוסניאק 2 אומר בגדול שצריך להמשיך לעקוב אחרי זה עם US או סיטי מדי חצי שנה-שנה.

15/04/2019 | 19:34 | מאת: יוסי

בן 67 לאחר בדיקת ביופסייה - גליסון 8 PSA 4.8 בבדיקה רקטלית וכן בבדיקת MRI ו-PEY CT רואים שהסרטן לא פרץ ויצא מהערמונית. מה המלצתך: האם לנתח ולהסיר את הערמונית או לעשות טיפול ברכיתרפייה. תודה על תשובתך

שלום יוסי. כל אפשרות צריך לדון לעומק, והפורום הוא לא מקום מתאים לדיון כזה. צריך לקחת בחשבון גם הפרעות השתנה אם יש, את גודל הערמונית ומצב התפקוד המיני. כמובן להעדפות המטופל יש חשיבות. יש עוד אפשרות שלא הזכרת והיא דווקא מאוד רלוונטית בגליסון 8 והיא הקרנות חיצוניות בשילוב טיפול הורמונלי. לגבי טיפול ניתוחי במצב זה צריך בין השאר להעריך מה הסיכון לשלאחר ניתוח יזדקק המטופל להשלמה של טיפול קרינתי ואיך זה ישפיע על תופעות הלוואי. לגבי ברכי תרפיה, כדאי לדעת מראש באיזה פרוטוקול מדובר והאם הוא הוכח שיעיל בטיפול בחולים עם סרטן מקבוצת הסיכון הגבוהה.

באיזה שלב מומלץ לבצע כריתה של סעיף בשלפוחית? ואיזה בדיקות צריך לעשות כדי לקבל החלטה בנידון.?האם גודל הסעיף כשלעצמו מהווה גורם בהחלטה? תודה

שלום מרדכי. ההחלטה תלויה גם בגודל הסעיף, אבל גם בשאלה האם הוא מתרוקן או לא, האם הוא קשור לבעיות אחרות בשלפוחית ואיך הוא משפיע על המטופל.

07/04/2019 | 14:44 | מאת: יוסף

היה לי היום שתן חום רק פעם אחת.(אני בריא בלי שום בעיות עשיתי בדיקות דם ושתן הכול תקין) האם שתן חום יכול להיום מזיהום כי הכניסו לי נירוסטה להגדלת השופכה שזה יכול להיות מזה תודה רבה

שלום יוסף, אתה צריך לעשות בדיקת שתן כולל תרבית ולראות האם מדובר בזיהום או דימום.

06/04/2019 | 21:51 | מאת: מקסים

יש לי כאבי אשכים כמה פעמים בשבוע. היה לי בעבר גניקומסטיה. חשוב לציין שאני מאונן. זה מעיד על סרטן או משהו? בן 15

שלום מקסים. כאבים הם בדרך כלל לא סימן לסרטן באשכים. יש הרבה סיבות אחרות לכאבים באזור. עם זאת, חשוב שתלך לאורולוג ותיבדק.

02/04/2019 | 16:27 | מאת: יובל

יש לי מידי פעם כאבים באשך ימין (בתדירות של חודש בערך). זה אומר משהו על סרטן? בן 15

02/04/2019 | 16:40 | מאת: יובל אבוטבול

חשוב לציין שזה כאבים של כמה דקות

02/04/2019 | 16:48 | מאת: יובל אבוטבול

חשוב לציין גם שאני מאונן אחת ליום

שלום יובל. כאבים הם בדרך כלל לא סימן לסרטן באשכים. יש הרבה סיבות אחרות לכאבים באזור. עם זאת, חשוב שתלך לאורולוג ותיבדק.

04/04/2019 | 22:24 | מאת: יובל אבוטבול

אם אני הולך לרופא.. חשוב להגיד שאני מאונן? פשוט אני לא רוצה להגיד את זה ליד ההורים שלי

זה לא מאוד חשוב, אלא אם הרופא שואל.

01/04/2019 | 21:30 | מאת: זקפה למרות שאין גירוי

אני בן 13 לפעמים עומד לי הזין למרות שאין לי שום גירוי מיני ואחרי שאני מאונן אז כואב לי הזין ואני לא יודע עם זה נורמלי בבקשה עזרה

המקום המתאים לשאלה הוא בפורום https://www.doctors.co.il/forum-935/

01/04/2019 | 21:18 | מאת: Mira

בעקבות דלקות חוזרות נשלחתי למיפוי כליות. ברקע: רפלוקס מולד ותיקון דו צדדי ע"י 5 ניתוחים, בת 44. תוצאות הבדיקה: מיפוי כליות .Tc99m DMSA 5.00 של mCi חומר הזרקה: המטופל קיבל סיבת הפניה: זיהומי שתן חוזרים. הערכת תפקוד הכליות. ממצאים: הכליה הימנית בגודל תקין עם קליטה לא הומוגנית וחשד לפגם מילוי בחלק העליון של הכליה. הכליה השמאלית קטנה מאוד עם קליטה ירודה ולא הומוגנית. . תפקוד יחסי של הכליות: הכליה השמאלית 7% והכליה הימנית 93% סיכום: הכליה השמאלית קטנה עם ירידה קשה בתפקוד. חשד לפגם מילוי בחלק העליון של הכליה הימנית. אשמח לדעת : מה הכוונה פגם מילוי? עקב הדלקות החוזרות יש מחשבה על הוצאת בכליה השמאלית שכנראה גורמת לדלקות החוזרות . האם הכליה הימנית שמתפקדת 93% תוכל לתפקד בכוחות עצמה? תודה

שלום מירה. פגם מילוי הוא אזור בכליה שלא קלט את החומר שהוזרק. את צריכה לעשות US או CT כדי שיהיה ברור מה האזור הזה. כליה אחת אמורה להיות מספיקה לתפקוד תקין.

31/03/2019 | 13:35 | מאת: גורי

האם זה רגיל שיש לי שתן דמי לסירוגין לאחר חמישה ימים של הוצאת סטנט כמו כן יש לי כאבים חזקים במותן גם מאחורה וגם מקדימה יכול להיות לי מספר פעמים שתן צלול ואז נהיה שתן דמי מלווה בכאבים תודה מראש על התשובה

שלום גורי. יכול להיות, גם השתן הדמי וגם הכאבים. עם זאת, אם זה ממשיך, פנה לאורולוג שטיפל בך כדי לשלול דברים אחרים שיכולים להיות.

30/03/2019 | 22:24 | מאת: חניליאר זילקה

זרע יכול לדלוף החוצה מין בפין גם לאחר שלא גמרתי כבר חודש? אני בן 19.3. יש לי המון בעיות בעניין של שפיכה ובראשם סיבות הלכתיות. ראיתי שמישהו שאל פה האם יש זרע בצינור כמה ימים לאחר גמירה וענו לו שתמיד נשאר זרע בצנרת וזה מתנקה לאחר מתן שתן זאת אומרת שבכל פעם שאדם משתין יוצא לו זרע ביחד עם השתן? אשמח לתשובה🙏🏾❤️

נסה לשאול את השאלה בפורום בנושא תפקוד מיני ומיניות.

30/03/2019 | 22:22 | מאת: דוד

כשאני פותח את פתח השופכה ומסתכל בפנים, אני יכול להבחין בסוג של נוזל מסויים. לא יודע למה אבל במהלך כל היום אני מרגיש כאילו שבורח לי משהו ואני מסתכל בשביל לראות אם באמת ברח ולעיתים אני רואה שחור השופכה נסתם לי ובורח ממנו טיפות שקופות, נראה כמו מים. אשמח לדעת מהו סוג הנוזל שיש בפתח השופכה האם אותו נוזל יכול לברוח לי במהלך היום ואם כן מה עושים כדי למנוע את הבריחה שלו?

שלום דוד, למרות שנושא שאלתך אינו קשור לנושא הפורום, אני מניח שמה שאתה רואה הוא נוזל סיכה של השופכה או שאריות של שתן שנשאר בשופכה. אם אתה לא סובל מבריחת שתן שגורמת לרטיבות של ממש בתחתוניך, אני לא חושב שיש משהו מיוחד שיש או שצריך לעשות.

30/03/2019 | 22:17 | מאת: יאיר

אני בן 19.3 ולפני כחודש וחצי משהו כזה קיימתי יחסי מין לא מוגנים עם בחורה ומאז התחילו לי הפרשות באיבר המין ללא צריבה בעת מתן שתן. הלכתי לאורולוג שנתן לי דוקסילין וציפרודקס למשך עשרה ימים ואמר לי לקחת כדור אחד משניהם בבוקר ובערב. כרגע נגמרו לי הכדורים ואיבר המין שלי לא מפסיק להפריש הפרשות ויש לציין שמאז לא נגעתי באיבר המין ולא קיימתי יחסי מין והפעם האחרונה שעשיתי אוננות הייתה גם לפני חודש ומשהו. איבר המין שלי כל היום רטוב וזה גורם לי בכל רגע נתון לפתוח את פתח השופכה ולהסתכל בפנים. אני אציין שאני בחור מסורתי ואני לא רוצה שיופרש לי סתם זרע במהלך היום יום וגם היום בבוקר יצא לי זרע לפני השתן ולא היה לי קרי לילה מה עליי לעשות? הדבר הזה פשוט הורס לי את החיים..

שלום יאיר, לצערי ולשמחתך, השאלה שלך לא קשורה לפורום שעוסק במחלות סרטן של המערכת האורולוגית. נסה לשאול את השאלה בפורום של מחלות זיהומיות.

30/03/2019 | 16:08 | מאת: יאיר

שלום. נודע לי שבברית מילה היה לי דימום. נכון שעבר 25 שנה וזה לא רלוונטי אך זה מאוד ירגיע אותי אם תגיד לי לפי התמונה אם לא חתכו לי יותר ממה שצריך, כי לפי התמונות של הגולשים הפין יותר עבה וגם לא רואים בבירור את צינור הזרע ואצלי הצינור בחוץ בולט. לפי התמונה לא הורידו לי הרבה ממה שצריך? אני לא מוגבל לכל החיים בפחות תחושות מנימולים אחרים?

דבר ראשון, אני לא רואה את התמונה. דבר שני, השאלה הזאת לא מתאימה לפורום הזה שעוסק במחלות סרטן של דרכי השתן.

26/03/2019 | 23:35 | מאת: שימי

שלום רב, בן 49, בריא בדרך כלל. יש לי קצת דם בזרע כבר כשלושה חודשים. כמות הדם משתנה, אבל לא כל הזרע הוא דם, זו כאילו טיפה או שתיים של דם שמהולות בזרע והופכות אותו לקצת אדום, ורוד, חום, צהבהב (לפעמים הדם יותר אדום, לפעמים יותר חום, לפעמים צהוב) אבל כמעט תמיד הכמות קטנה יחסית (לא כל הזרע דמי, אלא ממש מהול קצת). חוץ מזה אין שום סימפטומים. עשיתי בדיקות דם, שתן, PSA שיצא 1.2, אולטרסאונד אשכים (מוקד הסתיידותי במרכז אשך ימין), אולטרסאונד דרכי שתן וערמונית (הכל תקין, ערמונית 37 קצת מוגדלת עם הסתיידות בתוכה). קבעתי תור נוסף לאורולוג, אבל זה קצת רחוק. רופאת המשפחה לא מתרשמת, מה יכולה להיות הסיבה לקצת דם בזרע שלא עובר תקופה ארוכה? תודה רבה.

דם בזרע מגיע מדימום מכלי דם בערמונית או בשלפוחיות הזרע. בדרך כלל לא מוצאים ממאירות כסיבה שגורמת את זה. הדימום יכול להיות קצר, אבל בגלל שהזרע נאגר ויוצא בכמויות יחסית קטנות, בתכיפות משתנה, הנוכחות של דם בשפיכה יכולה להימשך זמן רב אחרי ארוע הדימום עצמו.

26/03/2019 | 12:30 | מאת: מנשה

עשיתי היום ציסטו גמישה ואמרו שיש לי על רירית השלפוחית מספר פטכיות מפוזרות. האם זה מסוכן.ואם זה יכולה להיות מציסטו קשיח+ביופסיה (שעשיתי לפני שנתיים) תודה רבה

26/03/2019 | 21:29 | מאת: מנשה

היה לי על אחד הפכטיות פצע לבן קטן כמו שגדל בפנים לפעמים(זה שאפשר לפוצץ ויצא נוזל לבן וסליחה על הדוגמה) ולגבי הפכטיות רשום לא ברור מה טיבם

קשה לי לדעת בלי לראות בעצמי. זה יכול להיות מביופסיה קודמת, יכול להיות דלקת. אני מניח שנלקחה שטיפה לציטולוגיה, כך שניתן יהיה לראות אם יש תאים סרטניים.

23/03/2019 | 15:55 | מאת: גורי

שלום דר' קרן פז עברתי אורוטוסקופיה בסיכום נכתב מספר ממצאים בשופכן העליון ובשופכן האמצעי חלקם נצרבו וחלקם נכרתו האבחנה היא tcc upper ureter האם הממצאים בחלק העליון יכולים גם להתפשט לכליה עצמה תודה

שלום גורי. TCC יכול לחזור בכל חלק של מערכת דרכי השתן שמצופה באותו סוג רירית כמו בשופכן: כלומר, במערכת המאספת של הכליה, בשופכנים או בשלפוחית. לכן, יש לבצע מעקב מתאים אצל אורולוג שיש לו ניסיון בכך.

שמי דני, אני רווק בן 35, אין לי חברה. אני עובד בעבודה משרדית. אני לא מאונן ולא מקיים יחסי מין כבר הרבה שנים! מתנזר לגמרי!! מטעמי דת. כלומר, לא מוציא זרע החוצה כבר 4 שנים רצוף!! האם יש דבר כזה הצטברות זרע באשכים עד כדי "פיצוץ" זרע באשכים שגורם לכאבי תופת ב 2 האשכים?? בד"כ סוג הכאבים זה תחושה של גודש וכבדות בשק האשכים כאילו מישהו שם לי סלעים בשק האשכים והם נהיים כבדים ומלאים בגודש וכבדות , אבל מידי פעם זה גם כאבים אורגניים רגילים מטורפים (כמו למשל כאבי מיגרנה) ברמות של דרגה 10 (הכי גבוה!) ב 2 האשכים. יש לציין שעברתי כבר 5 פעמים אולטרא סאונד אשכים כולל דופלר אשכים וכול הבדיקות יצאו תקינות!! אין שום בעיה פתולוגית באשכים. אין וריקוצלה, לא הידרוצלה, וכמובן לא סרטן האשכים. האשכים תקינים לחלוטין. אני סובל מהכאבים כבר 6 וחצי שנים ברציפות וכרגע מטופל במרפאת כאב בתרופה Oxycontin 10 mg שגם לא כ"כ עוזרת לכאבים אבל לפחות מרדים בלילה ומשכיח את הכאבים בלילה ומצליח לישון. הייתי במיון 4 פעמים במהלך 6 השנים האחרונות כולל פעם אחת שהגעתי באמבולנס בגלל שלא יכולתי לזוז עקב כאבי תופת באשכים ולא יכולתי לעמוד על הרגליים ותמיד שחררו אותי מהמיון עם משכך כאבים כמו אופטלגין בטענה שלא מוצאים כלום באשכים. קיבלתי כבר 2 זריקות מסוגים שונים במרפאת כאב שלא עזרו ואני עומד לקבל בקרוב זריקה נוספת בשם: Cadual Block לאיזה כיוון עוד אפשר ללכת בנוגע לכאבים באשכים? עברתי כמעט את כל הבדיקות האפשריות שהרפואה מכירה : 1. אולטרא סאונד אשכים כולל דופלר 5 פעמים במהלך 6 שנים.(נמצא פעם אחת ציסטה קטנה בראש האפדידמוס באחד האשכים, אך אמרו לי שזה לא גורם לכאבי תופת!) 2. מיפוי עצמות כל גופי עם חומר הזרקה 3. בדיקת טרנס רקטלית ידנית ואולטרא סאונד לערמונית+בדיקת דם PSA 4. בדיקת EMG לבירור כאב מוקרן מעמוד השדרה 5. אולטרא סאונד כליות ודרכי השתן 6. ביצוע בדיקת CT של הבטן והאגן ללא חומר ניגוד ( נמצא ציסטה סובוכנדולרית) 7. בדיקת אולטרא סאונד מפשעות לשלילת בקע במפשעות 8. בדיקת CT לעמוד שדרה. 9. בדיקות דם, שתן ותרבית כמובן 10. אולטרא סאונד בטן עליונה כולל כליות וכבד ולבלב כמובן שכל הבדיקות הנ"ל חזרו תקינות לחלוטין ולא נמצא שום ממצא פתולוגי שיסביר את הכאבים באשכים!! זה כאבים כרוניים לכל החיים??!! אני רק בן 35!! עברתי כבר 11 אורולוגים ב 6 שנים אחרונות שלא מצאו שום בעיה. וכולם הפנו אותי למרפאת כאב!! מה קורה אצלי באשכים?? אני רק רוצה לוודא שהכאבים שאני סובל מהם זה לא בגלל שאני מתנזר מסקס ולא מוציא זרע החוצה שנים!! כי אם זאת הבעיה, אז אני כן יאונן וכן יוציא זרע החוצה בשביל לפתור את הכאבים! אבל יש לציין שהכאבים היו באותו סוג ובאותה עוצמה גם בתקופות שאוננתי על בסיס קבוע והוצאתי זרע לפני שנכנסתי לתקופה של התנזרות מסקס. אז לעניות דעתי הצנועה אין קשר בין ההתנזרות לבין הכאבים באשכים. האם אני המקרה היחיד בארץ של בן אדם שסובל מכאבים כרוניים באשכים בלי סיבה פתולוגית? האם נתקלת בכזה מקרה בקרייירה המקצועית שלך? בן אדם שסובל מכאבי תופת באשכים שנים רצופות בלי שיתגלה שום ממצא פתולוגי? האם יש פיתרון כלשהוא שעוד לא הציעו לי חוץ מכריתת האשכים כמוצא אחרון?

שלום דני. צר לי לקרוא שאתה סובל כל כך. עברת כבר את כל הבדיקות האפשריות וכולן הראו שאין פתולוגיה באשכים. כאב זה הוא בדרך כלל ממקור עצבי. כלומר, מסיבה כלשהיא העצבים בשק האשכים משדרים למוח אות שהמוח מפרש ככאב. לכן אתה חווה כאב. כאב כזה מטופל רק במרפאת כאב. אם הטיפול הנוכחי לא עוזר, אתה צריך לדבר עם הרופאה שמטפלת בך לגבי החלפת הטיפול.

אמי בת 80 , בשנים האחרונות הסתירה את זה שיש לה דחיפות ותכיפות בהטלת שתן .התייעצתי בפורום ולאחר א.ס שלא נמצא ממצא נעשתה בדיקות דם שתן שהראו תאים אדומים בשתן בכמות ל 30 (הרבה מעבר לנורמה) . לאחר בדיקה אצל רופא גניקולוג שלא התייחס משום מה לנוכחות דם בבדיקת שתן ורק בדק פיזית ונתן טוביאז 4מג והמליץ שאמא תראה גם אורולוג . היום הגענו לאורולוג במרפאה המקומית ,הראיתי לו את סכום הביקור אצל הגניקולוג וידעתי אותו על כך שבדיקת שתן מראה דם בשתן כדוריות דם אדומות 3o (דברי אימי ,בשתן לא נראה דם גלוי). תרבית שלילית . הוא אמר שצריך לבצע בדיקת ציסטוסקופיה של שלפוחית השתן והשופכה . מכיוון שהוסבר לנו שזו בדיקה פולשנית ולא נעימה (אמא שלי חרדתית מאוד) וחייבים לחתום על הסכמה מדעת , אמא שלי ביקשה לחשוב על זה בבית ולא לעשות זאת באותו מעמד . האם מומלץ יותר לעבור אותה אצל אורולוג וותיק ובעל שם עם חוות דעת מצויינת דרך הביטוח משלים או אפשר להסתפק באותו רופא אורולוג של הקופה שאליו הגעתי במקרה (היה זמין) ? אני אמנם חושש מהממצאים אך גם מסיבוך שייווצר כתוצאה מהבדיקה. האם יש מצב של זריקה טשטוש דרך הווריד בנוסף לג'ל שמוחדר לשופכה (הרדמה ספינלית לא בעדיפות עקב סיכונים). האם אין בדיקות / הדמיות אחרות (כמו mri או סיטי )לשופכה ולשלפוחית ? מה היית את עושה במקומי והאם זה טיפשי וחוסר אחריות להמנע מהבדיקה הנ"ל? ד.א יש לה צרבת מאז החלה לקחת את הטוביאז 4 מ"ג , מה הסיבה ? תודה מראש

היום אמא שלי עברה את בדיקת הציסטולוגיה במרפאה הקהילתית . הרופא לא מצא שום דבר שיסביר את נוכחות כדוריות האדומות בבדיקת שתן (30) שנעשתה לפני חודש בערך וטען שהוא לא ראה משהוא חריג או מחשיד ונתן הפנייה לבדיקת שתן לעוד חודש . האם לדעתך צריך לעשות בירור נוסף כמו נפרולוג למשל ? ד.א הטוביאס שקיבלה לפני שבועיים מתחיל להשפיע ועכשיו היא קמה לשירותים בלילה רק פעם אחת וביום פחות מבעבר ......אך יש לה צרבת מאז שהחלה את הטיפול . מה דעתך ? תודה מראש

שלום ליסה. כשיש עדות לדימום בשתן, יש התוויה ברורה לבצע ציסטוסקופיה כדי לשלול או לאבחן גידול סרטני של השלפוחית או השופכה. אם מדובר בגידול קטן, בדיקות כמו אולטרסאונד, CT או MRI יכולים לפספס אותו. הבדיקה לא נעימה, אבל לא מאוד כואבת, ולכן מקובל לעשות אותה ללא הרדמה למעט אילחוש מקומי.

יש לבצע הדמיה של הכליות והשופכנים ע"י סיטי בפרוטוקול אורוגרפיה, אם אין התוויית נגד.

14/03/2019 | 12:50 | מאת: קובי

שלום וברכה בן 37 בריא בדרך כלל יש כאבי גב על רקע ספונדילוזסיז.יש לי לפעמים הרגשה של צריבה ואי נוחות בשתן וקושי להתאפק זה התחיל לפני 3 שנים על הבדיקות שתן והתרביות יצאו תקינות ובדיקה של כל המחלות מין שליליות.לפני שנה עשיתי אולטרא סאונד והכל היה תקין לחלוטין. שבוע שעבר בגלל שהאי נוחות חזרה עשיתי שוב אולטרא סאונד והאבחון היה הכליות במנח ובגודל תקינים. אין עדות לאבנים כיס השתן תקין ללא פתלוגיה.ערמונית במשקל 15 גרם. אך יצא גם מימין לכליה הודגם נגע הידי פוקאלי קורטיקאלי עליון קוטרו 10 מ"מ שיכול להתאים לאנגיומיוליפומה.והתרוקנות עם שארית של 150 סמק. יש לציין ששתיתי לפני הבדיקה ממש הרבה ןממש כאב לי מרוב שהתאפקתי חזק.שאלתי היא האם עליי לחשוש מתוצאת הבדיקה ולעשות בירור נוסף כלשהוא?ואיך יכול שבשנה הממצאים כל כך שונים בין הבדיקות?

שלום קובי. קודם כל צריך לראות את תמונות האולטרהסאונד. אם מדובר באמת באנגיומיוליפומה, הרי שמדובר בגידול שפיר. אצלך הוא גם קטן, כך שאין מה לחשוש ממנו. בבדיקה הקודמת שעשית יכול להיות שהוא יה יותר קטן והטכנאית לא ראתה אותו.

15/03/2019 | 13:31 | מאת: קובי

שלום וברכה תודה על המענה המהיר..האם לדעתך צריך לעשות בירור נוסף על הממצא הזה כמן סיטי או mri?ולגביי הכמות הגדולה של השאריות שתן זה קשור לכמות הנוזלים הגדולה שששיתי לפני?תודה מראש..

לגבי הממצא בכליה - שוב, צריך באמת לראות את התמונות של האולטרהסאונד. אם אכן מדובר במשהו שנראה כמו אנגיומיוליפומה, הייתי ממליץ על US מעקב בעוד חצי שנה. לגבי השארית של 150 מ"ל - מאוד יכול להיות שהתאפקת הרבה ולכן השלפוחית היתה מאוד מלאה כשניסית להתרוקן. במצבים כאלה יכול לקרות שלא מצלחיחם לרוקן לגמרי את השלפוחית. אתה יכול לחזור על הבדיקה, אבל הפעם לא לשתות הרבה ולהתאפק לפני הבדיקה.

04/03/2019 | 23:19 | מאת: ד.קרטה

בן 58 , יש במשפחה סרטן הערמונית אצלה דוד שנפטר המחלה . לפני שנתיים היה לי psa 0.88 . לפני שנה 1.22 . עכשיו 1.75 . משתמש לאחרונה פעם ביום בסו פלאמטו עקב תכיפות ודחיפות בהטלת שתן . אני לא יודע אם יש לזה קשר , עברתי ניתוח לכריתת rcc בכליה לפני כמעט שנה .האם יש סיבה לדאגה ?

שלום. למרות מגמת העליה, ה-PSA עדיין בערכים שמעידים לסיכון נמוך לסרטן (להבדיל מסיכון גבוה). אני חושב שאתה צריך לתת לאורולוג לבדוק את הערמונית שלך ואם אין ממצא חשוד, להמשיך לעקוב אחר ה-PSA פעם בשנה.

04/03/2019 | 23:03 | מאת: מנחם

אני בן 60 , עברי לפני שנה ניתוח כריתה חלקית של כליה שמאל . הממצא לפי הפתולוג היה rcc שלב1 נכרת עם שוליים . מאז הניתוח ירידה מגמתית בתפקוד הכליות עם מצב גבולי.egfr . . 0.7 לפני הניתוח היה תקין מאוד 1 וקראטינין 1.2 . עברתי לני מספר ימים סונר בטן עליונה. הכל נראה בסדר חוץ מ כליה שמאל ציר אורך 10.5 ס"מ (כליה ימין 10.2) , מצב לאחר כריתה חלקית , נצפתה מעט רקמה חלקתית ( ???? כך בדיוק נכתב , אולי התכוון צלקתית ?) . האם יש קשר לסיכות באזור הניתוח שנשארות קבוע ? אציין שאני מקפיד על דיאטת מופחתת בחלבון וזרחן .לא צורך תרופות נגד כאב כמו מוסקול , אדוויל וכו , לפעמים לוקח אופטלגין לכאבי ראש. מה דעתך והאם נחוץ mri כיוון כליות ?

07/03/2019 | 00:51 | מאת: מנחם

אחרי שבקשתי שהרופא המפענח יבדוק האם יש טעות סופר , שינה את הטעות מחלקתית לצלקתית . מה דעתך על תוצאות הפענוח והאם הצלקת שנוצרה עלולה לפגום בתפקוד הכליה? האם עקב מגבלותה א.ס לגלות גידולי כליה קטנים כדאי לעבור בקרוב MRI ?

שלום מנחם. צריך שרופא מומחה באורולוגיה אונקולוגית יסתכל על האולטראסאונד ויראה במה מדובר. רקמה צלקתית יכולה להיות באזור ניתוח. תפקוד הכליה נקבע בדרך כלל בנפח הרקמה שנשאר ובזמן האיסכמיה שהיה בזמן הניתוח.

04/03/2019 | 20:48 | מאת: קורין

הכליות תקינות בגודל ובמיקום, מרכזות סימטריות, ללא הידרונפרוזיס. ציסטות קורטיקליות פשוטות דו"צ. בדומה לבדיקה קודמת, באספקט חיצוני עליון של כליה שמאלית ניראה ממצא קורטיקלי בצפיפות זהה לפרנכימת הכליה בסריקה ללא הזרקה, כ33 hu, אשר מקבל האדרה הדרגתית לאחר הזרקה ונמדד 64 hu, בשלב הנפרוגרפי. מימדיו כ1.9*2.5 ס"מ. אין לשלול rcc (ייתכן chromophobe type)

04/03/2019 | 20:51 | מאת: קורין

אשמח להסבר לבדיקת הסיטי, האם זה סרטן הכליות? באיזה דרגה? מה הטיפול? זה וודאי לפי הבדיקה או שעדיין לא? תודה,

שלום קורין. צריך לראות את הסיטי כדי לדעת. לא מספיק לקרוא את החלק שבחרת לצטט מהפיענוח. לפי מה שהבאת - הרדיולוג המפענח לא מתחייב אבל גם לא שולל סרטן כליה.

04/03/2019 | 18:27 | מאת: יוסף

יש לי תור לציסטוקפיה פלוס ביופסיה בחדר טיפולים(לא בחדר ניתוח) אני בריא לא לוקח תרופות השאלה שלי - מה ההכנות (בערך) לבדיקה אני ישמח לתשובה זה חשוב לי מאוד תודה רבה

שלום יוסף. לעשות תרבית שתן כדי לוודא שאין חיידק בשתן ולהפסיק תרופות שנוגדות את מערכת הקרישה או מעכבות את פעולת הטסיות (אספירין, פלביקס, קומדין, קסרלטו, אליקוויס ועוד).

03/03/2019 | 13:38 | מאת: דני מרקורי

האם, כחבר קופת חולים ואזרח נאמן ומשלם מיסים, אני זכאי לבדיקת MRI ו או PET/CT PSMA ללא תשלום? הדברים נאמרו לי והובנו על ידי בפירוש ע"י גורמים שמחוץ למערכת! והובנו על ידי מהמשתמע ע"י חלק מהגורמים בתוך המערכת! אשמח לתשובה עניינית (מורחבת זה יותר מסבבה, כמו למשל, קישור לסל הבריאות לסעיף הרלוונטי, או מסמך רשמי אחר)לשאלה הספציפית. תודה תודה רבה

שלום דני. זכאי - כן. השאלה באיזו התוויה. לגבי MRI ערמונית - אם קיימת אבחנה של סרטן ערמונית, לפני החלטה ו/או תכנון של טיפול. התוויה נוספת היא במידה ועברת ביופסיית ערמונית שהיתה ללא ממאירות, אבל עדיין קיים חשד גבוה שיש סרטן, יש זכאות ל-MRI ערמונית. היום הקופות מאשרות יותר ויותר MRI ערמונית למטופלים שאמורים לעבור ביופסיית ערמונית ראשונה, כדי שניתן יהיה לראות אם אפשר לעשות ביופסיה מכוונת לנגע חשוד ב-MRI (מה שנקרא ביופסיית פיוז'ן). לגבי PET/CT PSMA - אם יש אבחנה של סרטן ערמונית מקבוצת הסיכון הגבוהה.

27/02/2019 | 12:16 | מאת: יוסי בן דוד

שלום רב אבי בן 73 בריא בדרך כלל עבר ניתוח להסרת גוש בשק האשכים וכריתת אשך. הגוש הינו גוש שנמצא בשק האשכים למעלה מ10 שנים ועקב כך שהגוש גדל בחצי שנה האחרונה פנה לרופא מומחה. בct שביצע לא נראה שיש פיזור מרוחק. אך רשום כי קיימת קשרית זעירה בריאה ללא גבולות ספציפית. כמו כן ביצע בדיקות דם כולל מרקרים ונמצא תקין. עבר השבוע ניתוח להסרת הגוש. בסיכום הניתוח נרשם כי בוצע ניתוח להסרת הגוש כולל כריתת אשך עקב תהליך פאראטסקולרי גדול ללא מישור הפרדה ברור מהאשך. מבדיקה ברשת האינטנרט לא הצלחנו להבין מה המשמעות וכן המונח פאראטסקולרי מתבטא בהמון המון מושגים מבלבלים. נשמח לקבל תשובה מה הכוונה בסיכום הניתוח.

שלום יוסי. בתרגום לעברית: "תהליך שנמצא ליד האשך אבל היה צמוד ודבוק אל האשך."

28/02/2019 | 12:09 | מאת: יוסי

תודה רבה על התשובה, האם בבדיקת מרקרים ניתן לגלות גם גרורות?

28/02/2019 | 12:12 | מאת: יוסי

מתנצל מראש על מספר השאלות: האם קשרית בריאה מעידה בהכרח על גרורה? בפועל בct נרשם שאין עדות לפיזור משני מרוחק.

לא. בדיקת מרקרים לא מאבחנת גרורות. גם קשרית בריאה לא בהכרח מעידה על גרורה. תלוי מה הגודל שלה, איך היא נראית והאם יש גדילה יחסית לבדיקה קודמת.

28/02/2019 | 12:36 | מאת: יוסי

שוב המון תודה על התשובה. קשרית זעירה בראיה שאינה ספציפית ובעלת גבולות לא סדירים. חתך 304-44. יחד עם זאת נרשם בct שאין עדות לפיזור משני. חשוב לציין שהגוש בשק האשכים נמצא מעל 10 שנים- האם גוש שפיר יכול להפוך לממאיר? האם גוש ממאיר יכול להישאר בגוף 10 שנים ללא תסמינים?

נשמע שהרדיולוג שפיענח את ה-CT לא חשב שהממצא בריאה הוא גרורה. סביר להניח שגוש שנמצא ללא שינוי 10 שנים הוא לא ממאיר.

24/02/2019 | 21:15 | מאת: שני

היי דוקטור, אבא שלי עבר היום ניתוח להוצאת גידול משלפוחית השתן, גידול בגודל 8 סנטימטר במשקל 70 גרם. לפני הניתוח אבא שלי טען שהרופא אמר לו שהגידול הוא לא סרטני אבל אני חושבת שהוא פשוט מפחד לספר כי בדקתי את הנושא קצת באינטרנט וממה שהבנתי גידול בשלפוחית השתן ועוד בגודל כזה הוא בדרך כלל ממאיר. מה דעתך האם אתה חושב שיש סיכוי שזה לא גידול ממאיר?

שלום שני. אני לא יודע מה היה בניתוח לאבא שלך, ולכן אני לא יכול לחוות דעה לגבי מה שאמר הרופא שהיה שם ועשה את הניתוח. אני יכול להגיד ש-90-95% מהגידולים בשלפוחית השתן הם סרטניים.

23/02/2019 | 21:08 | מאת: גורי

שלום דוקטור ב2015 שאלתי שאלה בקשר לסרטן שלפוחית השתן כעת נמצא אצלי בציטולוגיה lg urothelial neoplasm ובct בשופכן השמאלי הודגם פגם מילוי בגובה L4 חשוד לממצא דופני אני אמור להיות מוזמן לאורטרוסקופיה אבחנתית האם ממצא זה מחייב ניתוח או שאפשר לעשות טיפול שמרני וכמו כן האם צריך לזה רופא מנתח מומחה בסוג זה של ניתוחים בתודה מראש

שלום גורי. צריך ניתוח כדי לדעת מה זה ולהוציא את זה. כל ניתוח כדאי לעשות בידי מנתח שיש לו הרבה ניסיון בסוג הניתוח המדובר.

21/02/2019 | 18:03 | מאת: דרורי

שלום רב, בן 47, נשלחתי לבדיקת אולטרסאונד אשכים ודופלר אשכים בעקבות דם בזרע שהתרחש לפני חודש וחצי, כרגע כמעט ואין סימנים לכך. בדיקת הדופלר אשכים היתה תקינה חוץ מהסתיידות מוקדית במרכז אשך ימין. עד היום לא היתה שום בעיה עם האשכים, מה זה בדיוק? האם מדובר במשהו מסוכן?

שלום דרורי. קודם כל צריך לראות את האולטראסאונד ולפי זה אפשר לדעת. אם מדובר על הסתיידות קטנה, שהיא לא חלק מגוש, אז מדובר קרוב לוודאי בממצא מקרי שאין לו משמעות.

28/02/2019 | 13:28 | מאת: דרורי

יש הסתיידות מוקדית במרכז האשך שלא קשורה לכלום, יש כתם לבן קטן במרכז האשך

יכול להיות שנחבלת בעבר באשך, וזה שארית של דימום ישן?

01/03/2019 | 12:30 | מאת: דרורי

יכול להיות במהלך יחסי מין, בפעם הראשונה לפני כחודש וחצי היה די הרבה דם, היום יש טיפת דם או אולי קצת יותר, הצבע נע בין ורוד לחום אז אולי כן משהו עוד טיפה מדמם. בכל מקרה נשלחתי גם לציטולוגיה של התשן ולאולטרסאונד של בטן תחתונה, כל שאר הבדיקות תקינות (בדיקת פיזית, בדיקות דם, PSA לערמונית וכ"ו)

שלום רב , ביצעתי CT בעקבות אבנים חוזרות בכליות להלן הממצאים - כליה ימנית בעלת פרנכימה שמורה, תקינה בגודל וצורה. אין סימני הפרעה אורומכנית. הודגמה ציסטה קורטיקלית בקוטר כ1.0 ס''מ עם הסתיידות זעירה בקפסולה - ציסטה לא פשוטה. כליה שמאלית - בעלת פרנכימה שמורה, תקינה בגודל וצורה. הודגמה אבן בקוטר 0.6 ס''מ בשליש תחתון של השופכן השמאלי הרחבה בינונית של מערכת מאספת הכליה השמאלית ושל השופכן השמאלי. סיכום - אבן בשליש תחתון של השופכן השמאלי שגורמת להפרעה אורומכנית כמתואר. שאר הממצאים כמתואר האם אני צריכה לדאוג לגבי הציסטה?

שלום טליה. לפי התיאור נשמע שמדובר בציסטה שהיא למעקב. חשוב כמובן לראות את התמונות של הבדיקה ולא להסתפק הפענוח שניתן בפורום, כדי לדעת באמת מה המשמעות של ציסטה זו.

15/02/2019 | 23:59 | מאת: דני מרקורי

רמת PSA נוכחית 8.58. בשנים האחרונות נעה בין 2.3 ל18 (חריגה), היו הרבה בדיקות ולא הייתה עלייה עקבית אלא ירידה מספר פעמים מתחת ל 3. לאחרןנה עליה בשלוש בדיקות אחרונות לרמה הנ"ל. (לפני כן ירדה מ 4.5 ל 2.8 ומאז כאמור שלוש עליות רצופות בשנה וחצי האחרונות. כעת נראה שהגיע זמני :-) ונרצה לשלול גידול סרטני. קראתי לא מעט לאחרונה ועדיין מתלבט בין האלטרנטיבות משלל הסיבות המוכרות. הקופה לא מכסה פיוז'ן MRI בביופסיה ראשונה ואני לא מעוניין לבצע ביופסייה מיותרת. קראתי גם על ה4K )עלות נמוכה יחסית), ועל הPet psma/ מתלבט בין הבדיקות. רעיונות מרעננים?

שלום דני. צריך לנסות ולחשב את הסיכון שיש לך סרטן ערמונית משמעותי קלינית. אז תצטרך להחליט אם הסיכון מצדיק בעיניך ביופסיית ערמונית. יש בדיקות שיכולות לעזור לחשב את הסיכון הזה, כמו 4K. MRI ערמונית יכול לראות אם יש נגע חשוד ואז לכוון ביופסיה לנגע הזה. אבל אם אין נגע שהוא חשוד ב-MRI, זה בדרך כלל לא שולל ביופסיה מפני ש-MRI יכול גם לפספס. בסיכומו של דבר ביופסיית ערמונית תהיה הפעולה היחידה שתוכל לקדם אותך, אם תסכים שהסיכון לסרטן ערמונית בנתונים שלך מצדיק ביופסיה כזאת.

14/02/2019 | 14:07 | מאת: בה בריא

אני מבצע פעם בשנה CT בטן חזה. רופא המשפחה אומר שדרושה גם בדיקה פיסית. אצל הרופא האונקולוגי זה שלום, הבדיקות בסדר ללא בדיקה גופנית. מה אתה חושב?

שלום. בהחלט יש מקום לבדיקה גופנית שכוללת בדיקה של האשך הנותר, בדיקת בטן, בדיקת קשרי למפה בבתי השחי ומעל עצם הבריח.

10/02/2019 | 11:33 | מאת: אופיר

שלום. אני בן 28 כבר הרבה זמן שאני מרגיש מין בליטה קטנה באשך ימין ממש בחלק העליון כמעין פיצעון כזה,ממה זה יכול להגרם? אני רוצה לציין שבילדותי בגיל 4 עברתי ניתוח להוצאת מיים מין האשך. האם זה משהו שנשאר מאז האם עלי לדאוג?. קראתי באינטרנט הרבה תופעות ואני ממש מפחד. תודה רבה

שלום אופיר. התשובה היא שאני לא יודע. כדי לדעת מה זה, צריך לבדוק אותך. גש בבקשה לאורולוג שיוכל לבדוק אותך ולהתרשם מהממצא.

08/02/2019 | 10:02 | מאת: רחלי

אשמח לתשובה האם בריחת שתן יכולה להעיד על סרטן? אני בת 28.. תיק רפואי ריק אבל מצד שני לא הולכת לרופאים.. פחד.. לא עברתי לידות שיכולות להיות סיבה לבריחת שתן סתם כך.. וזה נוסף על דם בשתן כבר כמה שנים... לסירוגין.. כתבתי פה לפני שנתיים בערך על הבעיה של הדם וזה ממשיך.. יש לי לפעמים כאבי בטן תחתונה וגב תחתון ורגליים.. אני פשוט זקוקה להרגעה שבגילי סיכוי קלוש לסרטן... אני מפחדת מרופאים, בדיקות ומחטים ואני גם ממש מתביישת לפנות על סיבה כזו שתגרור בדיקות בעירום כמו ציסטוסקופיה שקראתי עליה... תודה רבה... רפואה שלמה לכולם

שלום רחלי. בגיל 28 הסיכוי הוא באמת קטן, אבל אי אפשר להגיד שהוא לא קיים בכלל. בריחת שתן היא לא סימן לסרטן, אבל דם בשתן בהחלט מצדיק בירור. אני ממליץ לפחות לגשת לבדיקת אורולוג ולשמוע את דעתו.

15/02/2019 | 11:10 | מאת: רחלי

אשמח לשמוע מה תכלול בדיקת אורולוג? אני רוצה לברר אבל מתביישת ומפחדת מבדיקות האם יש דרך לגלות דברים דרך בדיקת שתן פשוטה?

הרופא ישאל אותך שאלות לגבי הבעיות שמהן את סובלת ויבדוק בדיקה גופנית רלוונטית לבעיות. לאחר מכן הוא יפנה אותך לבדיקות לפי האבחנה שהוא יגבש.

04/02/2019 | 18:46 | מאת: אבנר

ד"ר שלום רב. התוצאה הראשונה של בדיקת ה- PSA שלי, אחרי הסרה רדיקלית של הערמונית היתה: 0.008. מה זה אומר? האם אני יכול להיות שקט.

שלום אבנר. מדובר בתוצאה מאוד קרובה ל-0. זו כמובן תוצאה טובה מאוד. צריך להתחשב גם בתשובה הפתולוגית ולהמשיך מעקב.

31/01/2019 | 02:14 | מאת: מיכה

בן 48, לפני כשלושה שבועות היה די הרבה דם בזרע, מאז היו מספר פעמים של דם חום ובפעם האחרונה דם אדום או ורוד בכמות נמוכה יחסית לפעם הראשונה. בדיקות דם תקינות, שתן תקין, psa 1.24. הייתי בבדיקת אורולוג, מישש את האשכים , בדק את הערמונית, לא מצא כלום. עדיין יש דם, האם ישנם עוד בירורים שחשוב לעשות על מנת לשלול דברים מסוכנים? דבר שני, די כאבה לי בדיקת האשכים בסוף וכואב גם אחרי, הבדיקה היתה יחסית אגרסיבית, זה תקין שכואב אחרי הבדיקה? תודה.

שלום מיכה. כשיש דימום בתוך הערמונית או בשלפוחיות הזרע, הדם יוצא בשפיכה. בגלל שלוקח לזה הרבה זמן להתפנות, זה יכול להימשך גם כמה חודשים אחרי שהדימום אירע בפועל. חשוב לנו לשלול סרטן אשכים וערמונית, אבל נדיר שהם מתבטאים דווקא בדימום בזרע. ברוב המקרים אנחנו לא מוצאים סיבה מיוחדת ואז אנחנו מניחים שמדובר בכלי דם קטן שדימם והפסיק. יש שחושבים שזה יכול לקרות יותר אצל גברים שלא קיימו יחסי-מין במשך זמן רב. לגבי שאלתך השניה, בדיקת אשכים יכולה להיות לא נעימה, ואם לוחצים על האשך, היא יכולה לכאוב (מדובר באזור רגיש יחסית בגוף).

31/01/2019 | 13:26 | מאת: מיכה

אין לי שום תלונות על השתן, בבדיקת שתן לא מצאו אפילו כדורית דם אדומה אחת (רשום אפס), לא צריבה, לא כלום- אולי כדאי לעשות ציטולוגיה של השתן? מבחינת יחסי מין, אני מקיים לעיתים די תדירות, דם בזרע יכול לנבוע גם מסוג של חבלה בצינורות מהאשכים לערמונית? האורולוג אמר שאפשר, לא חייב, לבדוק את האשכים על מנת לשלול גידול שלא מורגש במימוש- אני כמובן אעשה.

אתה יכול להסתפק ב-US אשכים ובבדיקות שכבר עשית, אם כמובן כל הבדיקות היו תקינות.

07/02/2019 | 12:51 | מאת: מיכה

הרבה תודה. האורולוג לא התרשם, אמר שזה ייעלם. הדימום כבר כמעט לא נראה בזרע (עבר חודש) אבל אולי יחזור, יכול להיות שהיתה שם איזו טראומה או משהו שקורה. את ה-U.S אשכים אני בכל מקרה אעשה, שוב תודה ושבת שלום.

אבי עבר ניתוח להסרת סרטן בלוטת הערמונית ולאחר הניתוח איבר המין נפוח והבטן קשה ונפוחה הוא כרגע 4 ימים לאחר הניתוח...האם זה טבעי וזה יחלוף הנפיחות? תודה ד"ר

שלום מיכאל. זה יכול להיות חלק מתהליך ההחלמה הרגיל לאחר הניתוח וזה יכול כן להעיד על בעיה לא תקינה שמתפתחת. אני כמובן לא יכול לענות לך מבלי לבדוק גופנית את אביך. אני ממליץ בחום לדבר לפחות עם הרופא המנתח, לשאול אותו ולהיבדק על-ידו.

30/01/2019 | 19:19 | מאת: גולדמן

תשובת אולטראסאונד : בשתי הכליות הודגמו ציסטות קורטיקליות עד לקוטר1 ס"מ.ערמונית מוגדלת בנפח 47 סמ"ק שלפוחית שתן בקיבולת תקינה עם דופן מעובה טרבקולרי. לאחר ריקון 12 סמ"ק שארית שתן

שלום גולדמן. נראית תשובת US סה"כ תקינה. יש ציסטות קורטיקליות קטנות. כשהן פשוטות, הן אינן דורשות טיפול (כדאי שאורולוג יראה את ה-US עצמו) וערמונית קצת מוגדלת (אני אנחש שאתה מבוגר מ-50...). מה השאלה?

20/01/2019 | 13:26 | מאת: חיים לוגסי

שלום, אני בגיל 65. מזה כשנה וחצי התגלו אצלי תאים סרטניים במערכת השתן בכיס השתן , עברתי ניתוחים לכריתת הגידול, קבלתי שטיפות - 15 במספר. שלאחריהם נעשו בדיקות ציסקופיה. תוצאות הבדיקות הראו לאורך הזמן - תקינות. בבדיקה שעשיתי לאחרונה לעומת זאת, נמצא בבדיקת השתן לציטולוגיה תאים אטיפיים, כאשר בדיקת הציסקופיה עצמה נמצאה תקינה לחלוטין. הפרופסור הפנה אותי לצילום ct urography. מה המשמעות של כל זה? אשמח לתשובה חיים

שלום חיים. המשמעות היא שנראו בשתן תאים שלא נראים רגילים. אני מבין ממה שכתבת שהתאים גם לא נראים ממש חשודים לממאירים, מפני שכשזה המצב, מציינים זאת מפורשות. עם זאת האורולוג ביקש שתעשה CT כדי לראות שאין ממצא בכליות או בשופכנים שיכול להסביר נוכחות תאים כאלה בשתן.

18/01/2019 | 15:26 | מאת: אמיר

שלום רב. מאז שאני זוכר את עצמי קיימת אצלי תופעה שאם אני מגיע לגמירה ואז לאחר פחות מ5-6 שעות שוב פעם איבר המין שלי מזדקף ואני מנסה לקיים יחסים או לאונן אני חש כאב כללי מציק לאורך הפין שנמשך כל עוד הפין זקוף ועובר מיד כשהוא רפוי. מה הסיבות האפשריות לכך להערכתך? יש לציין שאיבר המין שלי מעוקל ב20 מעלות כלפי מטה (עקמת מולדת) אם זה רלוונטי ועלול להיות קשור. תודה לך

שלום אמיר. לצערי ולשמחתך, השאלה שלך לא נוגעת למחלות סרטן של דרכי השתן. אני ממליץ שתעלה אותה בפורום שקשור לבעיות מיניות או תפקוד מיני.

16/01/2019 | 12:54 | מאת: מוני

האם נתקלת במקרי בהם היה חשד לגידול כליה מסוג קרצינומה )(לפי mri גודלו 1 ס"מ אר סיסי נמצא במעטפת הכליה) ובמעקב הגידול קטן עם הזמן ואפילו נעלם והחולה לא נזקק לניתוח . מתי מסתפקים במעקב ומתי ממליצים על ניתוח ? מה הסכונים בניתוח לטווח הארוך ?

גידולים בני 1 ס"מ הם בעלי סיכון של כ-70-80% להיות ממאירים. גם אם מדובר בגידול שפיר, הוא בדרך כלל לא קטן עם הזמן. מעקב בדרך כלל מומלץ במטופל עם גידול קטן שהוא בעל סיכון ניתוחי גבוה. כששוקלים מעקב, מומלץ לבצע ביופסיה מהגידול. הסיכון העיקרי לטטוח ארוך בניתוח לכריתה חלקית של כליה הוא אובדן הכליה עקב הניתוח, ירידה בתפקוד הכליה בעקבות הניתוח או חזרה של הגידול.

16/01/2019 | 10:00 | מאת: פ.כ

שלום, בן 79. ניתוח לפני שנתיים וחצי להסרת גידול בשלפוחית. סיימתי יוניתרמיה, לפני כשנה. בבדיקות שתן כללית : אין עדות לתאים דם משום סוג. בתרבית : אין צמיחה. במעקב שתן לציטולוגיה כל רבעון.. תוצאה מהיום שתן לציטולוגיה.: "inflammatory exudate ' atypical urothelial cells. 1. התוצאות סבירות ? 2. המלצות כלשהן? תודה

שלום. אתה צריך לחזור אל הרופא שלך עם התשובות. התשובה מתארת תאים שלא נראים רגילים, אבל גם לא נראים ממאירים (אחרת זה היה רשום). כדאי לפחות לחזור על הציטולוגיה ואז לשקול הקדמת ציסטוסקופיה.

שלום דר לפני כזמן מה אובחנה לי אחרי צריבה באיבר וקושי במתן שטן ערמונית מוגדלת קיבלתי ציפורדקס 500 לטיפול של כחודש. לאחר 20 יום נאבדה לי האנטיביוטיקה בטיול והפסקתי לקחת מיזה כמעט 6ימים (הפסקתי באמצע הטיפול ) האם יכול להיות שהפסקת טיפול באמצע תחזיר לי את הערמונית מוגדלת ? ואם כן האם היה ניתן לטפל שוב או שזה בלתי ינתן לטיפול שוב באניטיביוטיקה כבר ? בתודה מראש עומר

ראה תשובתי על שאלתך הראשונה.

שלום דר לפני כזמן מה אובחנה לי אחרי צריבה באיבר וקושי במתן שטן ערמונית מוגדלת קיבלתי ציפורדקס 500 לטיפול של כחודש. לאחר 20 יום נאבדה לי האנטיביוטיקה בטיול והפסקתי לקחת מיזה כמעט 6ימים (הפסקתי באמצע הטיפול ) האם יכול להיות שהפסקת טיפול באמצע תחזיר לי את הערמונית מוגדלת ? ואם כן האם היה ניתן לטפל שוב או שזה בלתי ינתן לטיפול שוב באניטיביוטיקה כבר ? בתודה מראש עומר

שלום עומר. ציפרודקס היא אנטיביוטיקה. היא לא מטפלת בהגדלת ערמונית אלא בזיהומים שנגרמים ע"י חיידקים. האם לשוב לקחת את הטיפול אחרי שהפסקת למשך לפחות 6 ימים? אני מציע שלא. תיגש לרופא כדי שיוכל להעריך את הסמפטומים. הייתי ממליץ לחזור על תרבית שתן כדי לראות האם עדיין יש חיידק.

15/01/2019 | 10:02 | מאת: מיכל

שלום רב, בעלי סובל מזה כשנתיים בצריבה כואבת ומציקה בעת רצון להטלת שתן כשהשתן דולף בטיפות..למרות נטילת הכדור טביאס להקלה התחושה גוברת ולמיטב הבנתי ניתוח לא יתאים...חשוב להוסיף שהוא בהליך של טיפול כימותרפי, אודה להתייחסותך

שלום מיכל. הוא בהחלט צריך בדיקת אורולוג. צריך לשלול זיהום בשלפוחית. לאחר מכן יש בדיקות שאפשר לעשות כדי לברר את נושא הצריבה, אם אין זיהום.

15/01/2019 | 02:27 | מאת: ז. הילף

לפני פחות משנה עברי ניתוח בלאפ כריתה חלקית של אחת הכליות . נאמר לי שהניתוח עבר בהצלחה וללא סיבוכים . לפי הדו"ח הפתולוגי הממצא (קטן מ 4 סנטימטר)שנכרת עם שוליים הוא שלב 1 והאונקולוג אמר שאין צורך בהמשך טיפול , רק מעקב א.ס כל 8 חודשים . לפני הניתוח וגם חודש אחריו תפקודי הכליה היו בטווח הנורמלי, כמו שהיו בשנים האחרונות. חודשיים לאחר ניתוח עברתישוב בדיקות דם כל חודשיים ותפקודי הכליה במגמת ירידה כאשר הקראטינין 1.15, אוריאה 43 בטווח הגבוה של של הנורמל וה egfr ירד מ0.95 ל 0.6 ! יויק אסיד ואלקטרויטים תקינים יחס אלבומין קראטינין בשתן 0 . כדוריות אדומות בשתן (אריתרוציטיס ) יצא בתחום הגבוה 10 . חלבון בשתן נגטיב . אין צריבה במתן שתן . לא אוכל חלבונים ברמה מוגזמת ובבדיקת דם החלבון נמצא בטווח הנורמל . מה דעתך ? ד.א 10 בדיקות לחץ דם הראו ל"ד נורמלי עם נטייה לל"ד נמוך . בן 55 מעשן ק" ר על בסיס יום יומי כבר 7 שנים .לאחרונה שוקל לעבור לאידוי . האם אני נחשב חולה אונקולוגי ? האם הניתוח היה כדאי /נחוץ בהתחשב בזה שיש עשיו התדרדרות בת 'כליות שנראה בלתי הפיך .

שלום. לפי מה שאני מבין ממך, אין עדות למחלת סרטן פעילה אצלך. לגבי השאלה האם הניתוח היה כדאי, הרי שאני מבין ממך שהרקמה שהוציאו היתה סרטנית. ההמלצה היום היא לנסות ולכרות רקמה כזאת, תוך ניסיון שימור הכליה, באדם שיכול לעמוד בניתוח, ואני מבין שכך עשו. תפקודי הכליות שתיארתי הם גבוליים. אני מציא שתמשיך מעקב, יכול להיות שכדאי שתהיה במעקב נפרולוג גם.

12/01/2019 | 22:53 | מאת: ציסטה

שלום הייתי אצל אורולוג שגיליתי שיש לי מין גולה קשיחה באשך שמאל למעלה הוא הרגיע אותי ואמר שזה ציסטה ללא משמעות עכשיו שמתי לב שיש לי גם באשך ימין גולה קטנה בהרבה יותר הרבה יותר למעלה כמעט באותו מיקום של הציסטה באשך שמאל האם זה נשמע מלחיץ?

שלום. אם הממצא הוא לא באשך עצמו, זה לא נשמע כמו גידול באשך, אבל אתה חייב להיבדק כדי להיות בטוח במה מדובר.