התלבטות לגבי סוג ניתוח לתיקון צא"א

דיון מתוך פורום  כירורגיה גינקולוגית - ניתוחי רצפת האגן

08/08/2018 | 12:23 | מאת: דפנה

שלום, אני אמורה לעבור ניתוח לתיקון צא"א (רחם דרגה 3, ציסטוצלה דרגה 4, רקטוצלה דרגה 2). הוצעו לי שתי טכניקות ניתוחיות- עם שתל רשת ובלעדיה שתיהן בגישה נרתיקית. הבנתי שהדעות אינן חד משמעיות לגבי שימוש ברשת וקיימים סיבוכים אפשריים. אשמח להבהרת הנושא ולחוות דעתך שתסייע לי בהחלטה. תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

דפנה שלום, נושא השימוש ברשת בגישה וגינלית נמצא בעין הסערה בשנים האחרונות עקב סיבוכים פוטנציאליים שהינם או ייחודיים או לכאורה שכיחים יותר בגישה זו כגון חשיפת הרשת מבעד לדופן הנרתיק או כאב כרוני בתנועה / מנח ספיציפי / יחסי מין וכו'. בחירת הגישה הניתוחית צריכה לכלול שיקולים רבים כולל גילך, מצבך הבריאותי הכללי והסטוריית ניתוחים (במידה שעברת), האם את פעילה מינית או לא וכמובן גם העדפותיך (לדוגמא תיקון הכולל כריתת הרחם לעומת שימור הרחם וכו'). בעשור האחרון זוכה לעדנה הגישה הניתוחית הלפרוסקופית המאפשרת תוצאה אנטומית מצויינת בלא לשלם את המחיר של ניתוח בפתיחת בטן (לפרוסקופיה מבוצעת דרך פתחים זעירים בדופן הבטן). בקיצור קשה לערוך במסגרת הפורום דיון ספיציפי לגבי מצבך ולהגיע להחלטה מה עדיף אך חשוב שבידי המנתח יהיה 'ארגז כלים' גדול ככל האפשר ושיוכל להציע גישות ניתוחיות מגוונות ולבחור יחד איתך את הגישה המתאימה ביותר לסיטואציה הקלינית שלך כמטופלת אינדיבידואלית. בהצלחה... ד"ר בני פיינר, מנהל יחידה לאורוגינקולוגיה וכירורגיה משקמת לרצפת האגן.

11/08/2018 | 13:30 | מאת: דפנה

שלום דר' פיינר, תודה רבה על תשובתך המהירה. מבקשת שוב את התייחסותך, כמידת האפשר בפורום זה, לשאלות נוספות. ראשית תיקון: דרגות הצניחה אצלי הן: ציסטוצלה- 3, רחם- 2, רקטוצלה- 2. עד כה ללא סימפטומים למעט אי הנוחות. רקע: אני בת 55 (אל וסת ללא תסמינים), בריאה (אין ניתוחים בעברי), ללא רגישויות, פעילה מינית (עד לפני כחודשיים בעקבות צא"א). אולטרסאונד רחם הראה מוקדי קלסיפיקציה- פיפל ופאפס תקינות. שאלותי: 1. מהן המשמעויות של כריתת רחם או השארתו, מעבר להיבט הרגשי? 2. האם סוג הרשת, מיקומה וטכניקת התיקון שונה כאשר מדובר בניתוח בגישה נרתיקית בהשוואה לניתוח בגישה לפרוסקופית? 3. סיבוכי רשת- האם וכיצד שונים בין השתלת רשת בגישה נרתיקית לבין גישה לפרוסקופית? 4. מהי עמדתך לגבי השתלת רשת בגישה נרתיקית עם שימור הרחם במקרה שלי?5. מה דעתך על תיקון ללא רשת בגישה נרתיקית עם שימור הרחם? לגבי שתי שאלותי האחרונות, כמובן שאיני רואה בעמדתך משום המלצה כלשהי. מודה לך מאד על תשובותיך.

דפנה, בתשובה לשאלותיך: 1. כריתת רחם נחשב ניתוח גדול יחסית מבין הניתוחים הגינקולוגיים אם כי כשמדובר ברחם צנוח וכריתת הרחם מבוצעת בגישה וגינלית, שיעור הסיבוכים הפוטנציאליים נמוך יחסית. מעבר לכך המשמעות היא בעיקר רגשית וקשורה לתחושותיה של האשה בנוגע לאיבוד הרחם בגיל 55. 2. ההבדל גדול בין שתי הגישות. הרשת בגישה וגינלית מושתלת במרווח שבין דופן הנרתיק לבין שלפוחית השתן, קרוב מאד לדופן הנרתיק. זרועות הרשת מקובעים לרצועות ה'סקרוספינוס' בעומק האגן. לעומת זאת בגישה לפרוסקופית הרשת ממוקמת באזור צוואר הרחם ונעגנת לרצועה אשר נמצאת באופן טבעי מעל חלקו התחתון של עמוד השדרה. החומר ממנו עשוייה הרשת דומה בשני המקרים. 3. הסיכונים העיקריים של רשת המושתלת בגישה נרתיקית - 'ארוזיה' כלומר חשיפה של הרשת או חלקים ממנה מבעד לדופן הנרתיק באופן המצריך טיפול נוסף. סיכון נוסף קשור בכאב אגני כתוצאה ממתח הנוצר ברקמה באזור בו זרועות הרשת מתוחות אל תוך האגן. הכאב יכול להתבטא בתנועה מסויימת או במנח גוף מסויים או בפעילות מסויימת ולעיתים אף ביחסי מין. בגישה לפרוסקופית נחסך הצורך בהפרדות רקמה עמוקות באגן והרשת אינה מתוחה אל תוך האגן. מסיבה זו יתכן שיש בכך יתרון בקרב מטופלות שהינן פעילות מבחינה גופנית ואף מינית. 4. גישתי במטופלת בגילך בפרט אם פעילה מינית ובהעדר ניתוחי בטן קודמים היא לטובת הגישה הלפרוסקופית. בשיטה זו ניתן להקנות תמיכה אנטומית טובה לרחם ולעיתים מוסיפים תיקון בגישה וגינלית ללא רשת לטיפול ב'ציסטוצלה' שאינו כרוך בסיבוכי הרשת הוגינלית כפי שתוארו. 5. תיקון שכזה ניתן לביצוע אך כיוון שנדרשת התייחסות לצניחת הרחם, במידה שמעוניינים לשמר את הרחם נדרשת גם כאן הפרדה (דיסקציה) עמוקה באגן והעברת תפר לרצועות העמוקות באגן מה שעלול להיות כרוך בכאב מהסוג שהוזכר קודם לכן.

15/08/2018 | 06:58 | מאת: דפנה

דר' פיינר, אני מודה לך מאד על התייחסותך המפורטת והמנומקת. עזרת לי. דפנה

מנהל פורום כירורגיה גינקולוגית - ניתוחי רצפת האגן