צילום רחם: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

צילום רחם לבירור פוריות

צילום רחם היא בדיקת הדמיה הנעשית לבירור סיבת אי-פריון בגוף האישה. למי הבדיקה מתאימה? וכיצד היא יכולה לסייע בפתרון בעיות הפוריות עצמן? צילום רחם היא בדיקת הדמיה המדגימה את חלל הרחם ואת עבירות החצוצרות, המקשרות בין חלל הרחם לבין חלל האגן. הבדיקה היא חלק מהליך הבירור של אי-פריון או הפלות חוזרות. הבדיקה מתבצעת במהלך השבוע הראשון שלאחר סיום הדימום הוויסתי, באמצעות שיקוף ברנטגן על ידי חומר ניגוד המוזרק דרך צוואר הרחם.   מי צריכה לבצע צילום רחם?צילום רחם הינו כלי אבחנה בבירור אי פריון - ולכן, ראשית, צריך להגיע להגדרה של אי פריון. אי פריון מוגדר כאי יכולת להרות במשך שנה. בהגדרה זו ישנן חריגות, שבהן אין צורך להמתין שנה להגדרת אי פריון. חריגות אלה מתייחסות למקרים בהם מחזור הווסת אינו סדיר או חסר או כשידוע על הפרעה חסימתית בחצוצרות, או על נוכחות אנדומטריוזיס באגן - וכן במקרים בהם נמצאה איכות זרע נמוכה. כ-15% מכלל הזוגות...

סיבות אפשריות ומצבים דומים לצילום רחם

רנטגן - תמונת המחשה
רנטגן המצאה מפתיעה שהוסבה לשימוש רפואי, הודות למפגש בין מדען לרופא - הניבה את גלולת הצילום, ה...
גירוי יתר שחלתי - תמונת המחשה
גירוי יתר שחלתי התרופות בטיפולי פוריות עלולות לגרום לגירוי יתר שחלתי. במצבים קלים די במנוחה, אך במצבים...
ללמוד עוד על צילום רחם
צילום רחם: דמיון מודרך - ואין כאב!-תמונה

מתמודדת עם אי פוריות - וצריכה לעבור בדיקות רפואיות לבירור...

מאת: פרופ'...
26/11/2018
כל המיתוסים על צילום רחם-תמונה

צילום רחם מסייע באבחון הסיבה לאי כניסה להריון, אבל נשים...

מאת: פרופ'...
17/08/2018
צילום רחם לבירור פוריות-תמונה

צילום רחם היא בדיקת הדמיה הנעשית לבירור סיבת אי-פריון בגוף...

מאת: פרופ' פרחי...
22/07/2018
הפריה חוץ גופית: כך נמנע כישלון חוזר-תמונה

מנסה להיכנס להריון וסובלת מכישלון חוזר בטיפולי הפריה חוץ...

מאת: פרופ' יעקב...
24/07/2018
אולי יענין אותך לדעת...
צילום רחם - תמונה
צילום רחם
מדריך בדיקות רפואיות: צילום רחם מבוצע על מנת...
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לצילום רחם?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

צילום רחם: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות
03/08/2018 | 19:24 | מאת: מורן

שלום רב , אני בת 35 ונמצאת בטיפולי פוריות כשנה ( ivf) , ללא ילדים , הריון אחד שהסתיים בירידת מים בשבוע 15 . בגדול הכל תקין אצלי ואצל בעלי , כל הבדיקות שעברתי ביופסיה , הסטרוסקופיה , צילום רחם , קרישות יתר , הכל תקין . כרגע אני בחודשים הפסקה וחוזרת שוב לסיבוב נוסף של החזרת מוקפאים . בתקופת הטיפולים אני לוקחת מינונים גבוהים של הורמונים . ב 3 חודשים האחרונים יש לי כאבים בשחלה שמאל שהולכים ובאים , לפעמים חזקים יותר לפעמים פחות והם מקרינים לי גם על כל הרגל . מזכירה שבחודשים האחרונים אני ללא הורמונים אך הכאבים לא מפסיקים יש דרך לבדוק את זה יותר כי באולטרסאונד אומרים לי שהכל תקין מה יכולה להיות הסיבה לכאבים ? תודה על המענה

אפשר לעשות לפרוסקופיה לשלול נגעים של אנדומטריוזיס סביב השחלה, שלא ניתן לראות בבדיקת אולטראסונד, או לפנות למומחה לאולטראסאונד במרפאת אנדומטריוזיס שיעשה בדיקה מעמיקה יותר.

03/12/2018 | 20:06 | מאת: מצפה בקרוב

שלום רב. אני בת 25.6 ברקע הפלה בשבוע 6 לאחר הפסקת דופק+גרידה לפני שנה. בעקבותיה הווסת איחרה להגיע ואז אובחנתי עם ש.פולצסטיות. כל חיי בייצתי סדיר. ביצעתי גם צילום רחם שגילה חסימה בצד שמאל לא דלקתית להבנתי (חצוצרות תקינות אך אין פיזור לאגן בצד שמאל).עקב כך התחלתי פרוטוקול של הורמונים ויחסים ו3 הזרעות וב 23/11 הייתה החזרת עובר 8-9 תאים דרגה1-2 (שאבו 14 בציות, 9 הפריות, הקיפאו 6 עוברים) שאלתי היא מה הסיכויים הפעם להצליח? אני עייפה מהשלילי.. וקצת מפחדת שמשהו נדפק אצלי. תודה רבה!

לאור גילך הצעיר ואיכות העוברים הגבוהה נראה שיש לך סיכויים גבוהים להרות.

05/12/2018 | 18:41 | מאת: מצפה בקרוב

שלילי גם הפעם.. היית ממליץ על היטרוסקופיה?

זו בהחלט בדיקה חשובה במקרים של כישלונות חוזרים כאשר יש חשד לבעיה בחלל הרחם.

שלום אני בת 42 בעברי הריון חוץ ואחד כימי עם טיפולים וכן עשיתי שתי הזרעות שלא הצליחו וגם שתי הפריות שלא הצליחו ואני בעלת שחלות פוליציסטיות עכשיו היה לי הריון לא תקין ללא עובר מה עליי לעשות האם עליי להיבדק לעשות בדיקות כלשהם.אולי יש בעיה תןדה.

הברור לאי הצלחה צריך לכלול הרבה גורמים למשל: מצב רירית הרחם (היסטרוסקופיה) מצב החצוצרות (צילום רחם), הערכת טיב העוברים ואולי בגלל גילך גם PGS, שזה ברור גנטי של העוברים לפני החזרתם לרחם.

15/09/2018 | 21:15 | מאת: הילה

שלום פרופ משיח היה לי בעבר הריון חוץ ואחד כימי עכשיו לאחרונה ניקלטתי וגם כניראה שלא היה עובר רק שיליה ושק הריון אני שואלת האם כדאי לי לעשות ברור האם לדעתך אני יכולה לעשות בדיקה לקרישיות יתר או היסטרוסקופיה משהו כדי לדעת למה כל פעם זה לא מצליח רוצה לציין שעשיתי בדיקות בלוטת התריס ויצאו תקינות וב2014 עשיתי צילום רחם וגם היסרוסקופיה ויצאו תקינים אבל זה היה מזמן תודה

יש המון סבות לאפשרות של אי הצלחה. קשה לענות באופן כללי כי כל מקרה לגופו. איני יודע למשל מה גילך, מה טיב הביציות, מה טיב העוברים, איזה רירית את יוצרת ועוד ועוד. כדאי לפנות להתייעצות נוספת.