תגובה אלרגית ליוד: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

המטוריה: דם בשתן - חובה להיבדק

הופעת דם בשתן - אפילו חד פעמית וללא כאב - מחייבת בירור רפואי בהקדם האפשרי, מאחר שדם בשתן עלול להיות סימן לגידול בדרכי השתן. מה כולל הבירור הרפואי? מדריך מקיף הופעת דם בשתן, הנקראת גם המטוריה (Hematuria), עשויה להתגלות בשני אופנים שונים:   המטוריה גלויה/ המטוריה מָקרוסקופית: מצב בו ניתן לראות את הדם בשתן עצמו, בעקבות שינוי הצבע של השתן לוורדרד, אדום או אפילו חום; או על ידי זיהוי קרישי דם בשתן.  המטוריה מיקרוסקופית: מצב בו התגלו כדוריות דם אדומות, במהלך בדיקת שתן במעבדה. במצב זה המטופל לא יזהה סימנים לדם בשתן עצמו. המטוריה גלויה היא בדרך כלל מצב שיביא את המטופל להיבדק, לעומת המטוריה מיקרוסקופית, אשר תתגלה ברוב המקרים באופן עקיף, באמצעות בדיקות שתן שנעשו עבור מטרה אחרת לחלוטין או בדיקות תקופתיות שגרתיות.   משמאל: המטוריה גלויה, מימין: המטוריה מיקרוסקופית. צילום: שאטרסטוק   מה עשויים להיות הגורמים להופעה של דם בשתן? הופעה של דם בשתן היא...

סיבות אפשריות ומצבים דומים לתגובה אלרגית ליוד

אלרגולוגיה ואימונולוגיה - תמונת המחשה
אלרגולוגיה ואימונולוגיה האובך שמגיע לא פעם בתקופה זו של השנה, עלול לגרום לבעיות בריאותיות לא נעימות. אז מי נמצא...
צנתור - תמונת המחשה
צנתור ורידים בולטים ברגליים הם בעיה רפואית ואסתטית. מדוע הוורידים מתחילים לבלוט? מהן שיטות הט...
ללמוד עוד על תגובה אלרגית ליוד
כל המיתוסים על צילום רחם-תמונה

צילום רחם מסייע באבחון הסיבה לאי כניסה להריון, אבל נשים...

מאת: פרופ'...
01/01/2017
צילום רחם לבירור פוריות-תמונה

צילום רחם היא בדיקת הדמיה הנעשית לבירור סיבת אי-פריון בגוף...

מאת: פרופ' פרחי...
26/10/2014
המטוריה: דם בשתן - חובה להיבדק-תמונה

הופעת דם בשתן - אפילו חד פעמית וללא כאב - מחייבת בירור...

מאת: ד"ר...
19/12/2018
אורולוגיה-תמונה

כאן תוכלו לקרוא על בדיקות מאבחנות באורולוגיה ועל מיני...

מאת: כאן תוכלו...
18/01/2002
אולי יענין אותך לדעת...
טומוגרפיה ממוחשבת של הלב - תמונה
טומוגרפיה ממוחשבת של הלב
איך עושים CT ללב? כיצד הסקירה תורמת לאבחון...
טומוגרפיה ממוחשבת של בית החזה - תמונה
טומוגרפיה ממוחשבת של בית החזה
איך עושים CT בית חזה, המשמש ל מה חשוב לומר...
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לתגובה אלרגית ליוד?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

תגובה אלרגית ליוד: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום רב , ברצוני לדעת האם יתכן שאני אלרגיות לפירות ים: לפני מספר שנים אכלתי בחול מנה עם מגוון פירות ים ולאחר עשר דקות החלו כאבי בטן נוראיים. ממש הרגשתי שהבטן נקרעת לי. בחילות וגלי חום החלו ובנוסף חולשה חזקה. ממש הרגשתי שאני עומדת למות. מערכת הנשימה לא היתה מעורבת. לאחר כחצי שעה של התפתלויות שילשלתי והקאתי והכאבים החזקים חלפו. לא ידעתי בזמנו אם לשייך זאת לפירות הים משום שאכלתי בארץ מספר פעמים לפני כן. ידועה לי אלרגיה ליוד תוך ורידי (פריחה וגרד בעקבות הזרקת יוד לפני סי טי). חלפו שנים ולא נגעתי בפירות ים. לפני כשנתיים ניסיתי שוב לאכול בארץ והרגשתי בסדר גמור. יותר מאוחר בחול שוב כאבי בטן נוראיים וחולשה כללית . חשבתי שאולי קשור לרמות היוד ... טרי או קפוא... אולי לסוג פרי הים... אתמול והיום שוב אכלתי תערובת של פירות ים. הבטן התנפחה ומאד כאבה, לא מעבר לזה. האם יכול להיות שאני אלרגית ועלי להימנע? מדוע השוני בתגובה? למה לפעמים אני יכולה לאכול ולפעמים זה כרוך בכאבים? האם יש בארץ תבחיני עור לפירות ים? סליחה על האורך..

פירות ים זה שם כללי לצדפות סרטנים, שרימפסים ושאר יצורים חביבים, לכן תיאורטית ייתכן ואת אלרגית לאחד מהם אך לא בהכאח לאחר ולכן פעם זה כך ופעם זה אחרת פני לבדיקת אלרגיה יש בדיקות לפירות ים במרפאתנו

שלום, לפני כשבועיים וחצי עברתי ביופסיית כליה בעקבות בצקות שהחלו להופיע לי בגוף חלבון גבוה בשתן (8.6 ליממה) ואלבומין נמוך בדם (1.5) ואובחנתי ב- Minimal Change Desease מזה כשבועיים אני נוטל פרדניזון 80 מ״ג ליום ומזה כשבוע קלקסן פעמיים ביום האם זה הגיוני שעבר שבועיים מתחילת הטיפול ורמת החלבון והאלבומין נותרו ללא שינוי? האם אין צורך בשינוי מרשם? משהו נוסף לפני כיומיים התחלתי ליטול גם פוסיד על מנת לגרום לבצקות להרגע ולהורדה במשקל אבל אני לא באמת מרגיש הבדל בתדירות הצורך שלי במתן שתן (נוטל 40 מ״ג ביום) האם לוקח זמן עד שהפוסיד משפיע על מתן שתן? או שפשוט המינון נמוך מדי??

ב- minimal change disease אכן ניתן לראות שיפור מהיר מאוד, לעיתים תוך ימים מהתחלת סטרואידים, אולם במקרים רבים השיפור הינו איטי בהרבה ונמשך שבועות ואף חודשים. קשה לצפות כיצד כל אחד יגיב ובאיזו מהירות. מציעה להתאזר בסבלנות, חוסר תגובה כעבור שבועיים זה סביר בהחלט ואין מקום לשנות את הגישה הטיפולית בשלב זה. בנוגע למתן השתן - מינון הפוסיד ההתחלתי הינו 40 מ"ג אך במידה ולא מספיק ניתן לעלות בהדרגה במינון עד לאפקט טיפולי. לעיתים הפוסיד אינו מספק ואז מוסיפים תרופות נוספות שהינן בעלות שפעה משתנת, אך פועלות במנגנונים אחרים. כדאי להתייעץ עם הנפרולוג שלך בנוגע לעליה במינון. בינתיים תוכל לעזור להפחתת הבצקות באמצעות הקפדה על תזונה דלת נתרן - להמנע ממזון מוכן, נקניקים, גבינות קשות ומלוחות וכו'. בהצלחה והחלמה מהירה.

תודה על תשובתך המפורטת, ברשותך מספר שאלות נוספות: התחלתי לשים לב שנוזלים יוצאים לי מאיזור הבטן סביב הטבור (איזור הזרקת הקלקסן משני צדדי הטבור לרוחבו) בהתחלה זה היה כמו מעין טיפות אבל ביומיים האחרונים זה ממש מגיע למצב שהחולצה שלי נרטבת בכל פעם שאני במצב ישיבה האם הגיוני שהקלקסן המוזרק פשוט בורח החוצה או שמה הבצקות כל כך חמורות שהנוזלים פשוט מחפשים לצאת? לאחר אישפוזי בבית החולים בטפסי השחרור ראיתי כי אני סובל מרגישות ליוד, (חשוב לי לציין אני בן 28 ללא מחלות רקע קודמות או אישפוזים לא נוטל תרופות ולא ביצעתי שום ניתוח או בדיקת CT אף פעם בחיי בדרך כלל בריא זהו האישפוז הראשון שלי) כאשר שאלתי את הרופאים והאחיות כיצד הגיעו לאבחנה הזו שאני סובל מרגישות ליוד היות ולא בדקו את זה עליי בכלל אף פעם ושאני בעצמי לא מודע למצב נתקלתי בתשובות לא מספקות ולאמחד משמעיות כגון ״אם זה רשום זה כנראה נכון״ ו- ״ לא היו רושמים את זה סתם״. השאלה שלי היא האם באמת יכולים להגיע לאבחנה כזו לגבי רגישות ליוד מבלי לבדוק את זה על הגוף שלי פיזית? האם לקחת את הנתון הזה ברצינות? איך אדע מה רמת הרגישות שלי ומה הם האיסורים שלי מבחינת צריכת מזון? אסור לי לאכול יותר דגים ואצות או פירות ים? היות שאף רופא לא באמת לקח את העניין ברצינות ובא להסביר לי מאיפה נובעת ההבחנה הנ״ל. על פי מה נקבע משך זמן חזרתי לפעילות מלאה (שגרת חיים רגילה כגון עבודה) בכל פעם ששאלתי את הרופאים הם דחו אותי עם תשובה בלתי מספקת של ״אל תחשוב על זה כרגע״ בכל זאת דורשים ממני תשובות לגבי מתי אני חוזר ואיני יודע מה לענות. המון תודה מראש על כל העזרה!

בנוגע לרגישות ליוד - כדאי לשאול את רופא המשפחה האם ידוע לו מנין האבחנה. באשר לשאר השאלות: אכן במצבים של עודף נוזלים יתכנו גם נוזלים בשכבה התת עורית ואז "נזילת מים" בעת דקירות. כיום ישנן תרופות אחרות שניתן לתת לדילול דם במקום קלקסן ולכן כדאי להביא זאת לתשומת לב הנפרולוג שלך שישקול האם יש מקום להחליף את הטיפול. גם אני לצערי לא אוכל לומר לך מתי תחזור לעבודה. כל עוד אין תגובה לטיפול, לא ניתן להעריך זאת. מניחה שכל עוד תהיה תחת מינון גבוה של סטרואידים תתקשה בעבודה סדירה בין היתר בשל תופעות הלוואי.

שלום לפני מספר ימים עברתי בדיקת ct עם הזרקת יוד . בעבר כבר עברתי הזרקת יוד ללא תופעות מיוחדות . הפעם מספר דקות אחרי הבדיקה היתה לי ירידת לחץ דם כמעט עד כדי עילפון כמו כן היו לי בחילות במשך זמן רב האם זה אלרגיה / רגישות ליוד ?

בהחלט ייתכן שמדובר בתגובה אלרגית יש לפנות לאלרגולוג על מנת לתחקר את האירוע כדאי להגיע עם כל המסמכים שמתעדים את האירוע הרלבנטי ואולי גם עם בני משפחה שהיו עדים לאירוע בהצלחה פרופ נמרוד מימון

האם הזריקה מכילה יוד תודה

בפנייתך לא מצוין באיזו זריקה מדובר