כיווץ העפעפיים: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

קפיצות בעין: מהן ואיך ניתן לטפל?

העין קופצת לכם? אל תבלבלו בין תופעה זו לבין טיקים בעיניים (שתי תופעות שונות)! מה ניתן לעשות? בקרו נוירואופטלמולוג ואמצו אורח חיים נינוח יותר רבים חווים מדי פעם את התחושה המטרידה והמלחיצה כי אחת העיניים "קופצת" ומרצדת ללא הפסקה, כתופעה בלתי רצונית. ה"קפיצות" הספונטניות הללו מטרידות מאוד בעת התרחשותן, אולם הן אינן מסכנות את העין או את הראייה וכלל אינן נראות על ידי הסובבים. מהו פשר הקפיצות בעין?מקור הרטט בעין הוא בהתכווצותם של שרירים קטנים, מבין אלו המכווצים את העפעפיים - תופעה הנקראת בשפה הרפואית myokymia של העפעף. מיוקימיה של העפעף אינה קשורה לחולשה או לרפיון של שרירי העפעף, אלא להתכווצויות בלתי רצוניות שלו (ספאזם).ברוב המקרים, התופעה מתרחשת רק בעין אחת, חולפת תוך זמן קצר ללא כל טיפול ואינה מסכנת את העיניים. חשוב לציין כי לעתים, המטופלים מבלבלים בין מיוקימיה לבין תופעה של טיקים - התכווצויות בלתי נשלטות של שרירים בפנים...

סיבות אפשריות ומצבים דומים לכיווץ העפעפיים

תסמונת טורט - תמונת המחשה
תסמונת טורט מרבים לשטוף ידיים? חשוב לכם לעשות סדר תמידי בחפצים? נוטים לבקר אצל הרופא לעיתים תכופות?...
בוטוקס - תמונת המחשה
בוטוקס הזרקות בוטוקס וחומרי מילוי מיטיבים את מראה עור הפנים, שמזדקן לאורך השנים. מתברר כי הבוט...
ריספרידון - תמונת המחשה
ריספרידון תקווה חדשה? מחקר מחזק הקשר בין טיפול תרופתי ארוך טווח בהזרקה לבין שיעור ההפוגה בין התקפ...
מתילפנידאט - תמונת המחשה
מתילפנידאט הילד לא מצליח ללמוד? לא בטוח שהוא סובל מהפרעת קשב וריכוז. יש לשלול בעיות בבלוטת התריס,...
קלונקס - תמונת המחשה
קלונקס התמסטלות באופן חוקי מתרופות הפכה לתופעה נרחבת, כשריטלין זה הטרנד העכשווי. רק לאחרונה מת...
קלונידין - תמונת המחשה
קלונידין אילו תרופות מתאימות לטיפול בגלי חום אצל חולות סרטן השד? ראיון עם אונקולוג אמריקני שבוחן...
ללמוד עוד על כיווץ העפעפיים
קפיצות בעין: מהן ואיך ניתן לטפל?-תמונה

העין קופצת לכם? אל תבלבלו בין תופעה זו לבין טיקים בעיניים...

מאת: ד"ר דותן שלמה
19/12/2016
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לכיווץ העפעפיים?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

כיווץ העפעפיים: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

היי. אני חווה יובש בשני העיניים + תחושה של משהו מציק בעין שמאל (התחושה עוברת לפעמים מקצה אחד לקצה השני של עין שמאל) + קפיצויות של עפעף תחתון בעין שמאל שלפעמים "נתפסת" ו"משתחררת" כעבור שנייה. נוסף על כך , קשה לי לעקוב אחרי "כדור מתגלגל" (אפקט "פולפריך") נשלל נוירופותיה אופטית תוך כדי בדיקות קליניות וביצוע MRI. להלן שאלותיי: 1.האם כל תופעות אלו יכולות להיות מ - סיבה של יובש בעיניים? 2. האם תןפעות אלו יכולות להיגרם כתוצאה מאי תקינות של כלי הדם? 3. האם תופעות אלו יכולות להיגרם מפגיעה בעצב הטריגמינלי משמאל? (חווה לפעמים לחץ בפנים משמאל , בעבר היה חזק יותר) 4. מה הסיבות האפשריות הנוספות על פי תיאורים אלו? ומה הבדיקות המומלצות? תודה רבה!

התסמינים שאתה מתאר בעין מתאימים ליובש הקפיצות בעין יכולות לנבוע מלחץ אבל כדאי לבדוק מלחים בדם וכן יתכן ויש בלפרוספזם התופעות לא קשורות בכלי הדם לגבי הקפיצות בכדי לודא שאין מדובר בבלפרוספזם הייתי ממליצה גם על יעוץ אוקולופלסטיקאי

שלום אימי סובלת ממחלת psp ומכיון שהבנתי שאין מזור, אימי מזה שבוע עוצמת את עיניה וקשה לה לפקוח אותם . רציתי לדעת עם זריקת בוטוקס יכול לעזור לה להרים את העפעפיים גם אם זה לתקופה קצרה . תודה

לילי שלום התופעה שאת מתארת (הקרויה בשם הרפואי בלפרוספזם) מגיבה בד"כ היטב לזריקות של רעלן הבוטולינום ומומלץ מאד שאמך תפנה לאחת מהמרפאות להפרעות תנועה בהן מתבצע טיפול זה.

בן זוגי סובל מהתופעה ומטופל בהזרקת BOTOX . עבר ניתוח Ptosis ללא שיפור. אני אחות מוסמכת, עבדתי במחלקת עיניים ( פרופסור יובל יסעור היה המנהל ). היות ואני מודעת לסבל ממנו סובלים הנפגעים מזה הייתי רוצה למצוא מחנה משותף בין החולים כדי לנסות למצוא להם מזור. בן זוגי רואה 6/6 ולמרות זאת הוא מתהלך בעיניים עצומות, נתקל בחפצים , לא סובל אור השמש ומכל סוג אחר; בקיצור, מתנהג כעיור למרות Visus מצוין . חברות התרופות לא ישקיעו מאמצים כי זאת מחלה שלא תכנים להם כספים רבים. האם תוכל להעביר את כתובת האימייל שלי לחוליי בלפרוספזם שבטיפולך? תודה מראש.

חנה שלום! תודה על פנייתך. כדאי לפנות גם לד"ר בדארנה, נוירולוג מבי"ח כרמל בחיפה, שמרכז קבוצה גדולה של חולים, להם הוא מזריק בוטוקס. בברכה, ד"ר זיידר.

ד"ר ניר זיידר, תודה על תגובתך. עבדתי עם ד"ר בדארנה במחלקת עיניים. האם הוא נוירואופטלמולוג או מדובר ברופא אחר? אכתוב לו. שוב תודה.

07/08/2013 | 17:14 | מאת: ריקי
מתוך פורום בריאות העין

שלום רב, לאחרונה אני סובלת מטיקים בעפעף השמאלי התחתון , זה הופיע לפני כמה זמן ולאחרונה החמיר וזה בתדירות גבוהה יותר. מידי פעם שמתי לב שיש גם טיקים של הלחי באותו הצד. לא חושבת שיש קשר אבל אני הולכת עם עדשות מגע שנים רבות. האם זו תופעה חולפת? האם עלי לפנות לרופא? עניים? נוירולוג? תודה רבה

ריקי שלום רב, כצעד ראשון הייתי ממליץ להפסיק את הרכבת עדשות המגע לתקופה מסויימת ולנסות להשתמש בטיפות של דמעות מלאכותיות ללא חומר משמר כגון רפרש, הילוקומוד או היילוג'ל. במידה והתופעה נמשכת, כדאי להתייעץ עם נוירולוגהיות ולעיתים התכווצויות בעפעפיים ובלחי באותו הצד, עלולות להיות קשורות לבעיה נוירולוגית, הכולל גירוי עצבי משותף לעפעפיים וללחי. בברכה, פרופ' ישראל קרמר.

פורומים בנושא כיווץ העפעפיים
פורום נוירוכירורגיה
מנהלי הפורום יענו על שאלות בנושאים הנוגעים לגידולי מח בסיס גולגולת ועמוד...
פורום קשב וזיכרון בקרב מבוגרים ומתבגרים
ד"ר מיכאל חייגרכט יענה על שאלות הגולשים בתחומים הנוגעים לאבחון וטיפול בע...
פורום טרשת נפוצה - רמב"ם
ד"ר איל רוזנברג ישיב לשאלות הגולשים בנושא טיפול בטרשת נפוצה