כיווץ העפעפיים: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

קפיצות בעין: מהן ואיך ניתן לטפל?

העין קופצת לכם? אל תבלבלו בין תופעה זו לבין טיקים בעיניים (שתי תופעות שונות)! מה ניתן לעשות? בקרו נוירואופטלמולוג ואמצו אורח חיים נינוח יותר רבים חווים מדי פעם את התחושה המטרידה והמלחיצה כי אחת העיניים "קופצת" ומרצדת ללא הפסקה, כתופעה בלתי רצונית. ה"קפיצות" הספונטניות הללו מטרידות מאוד בעת התרחשותן, אולם הן אינן מסכנות את העין או את הראייה וכלל אינן נראות על ידי הסובבים. מהו פשר הקפיצות בעין?מקור הרטט בעין הוא בהתכווצותם של שרירים קטנים, מבין אלו המכווצים את העפעפיים - תופעה הנקראת בשפה הרפואית myokymia של העפעף. מיוקימיה של העפעף אינה קשורה לחולשה או לרפיון של שרירי העפעף, אלא להתכווצויות בלתי רצוניות שלו (ספאזם).ברוב המקרים, התופעה מתרחשת רק בעין אחת, חולפת תוך זמן קצר ללא כל טיפול ואינה מסכנת את העיניים. חשוב לציין כי לעתים, המטופלים מבלבלים בין מיוקימיה לבין תופעה של טיקים - התכווצויות בלתי נשלטות של שרירים בפנים...
ללמוד עוד על כיווץ העפעפיים
קפיצות בעין: מהן ואיך ניתן לטפל?-תמונה

העין קופצת לכם? אל תבלבלו בין תופעה זו לבין טיקים בעיניים...

מאת: ד"ר דותן שלמה
19/12/2016
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לכיווץ העפעפיים?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

כיווץ העפעפיים: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום אימי סובלת ממחלת psp ומכיון שהבנתי שאין מזור, אימי מזה שבוע עוצמת את עיניה וקשה לה לפקוח אותם . רציתי לדעת עם זריקת בוטוקס יכול לעזור לה להרים את העפעפיים גם אם זה לתקופה קצרה . תודה

לילי שלום התופעה שאת מתארת (הקרויה בשם הרפואי בלפרוספזם) מגיבה בד"כ היטב לזריקות של רעלן הבוטולינום ומומלץ מאד שאמך תפנה לאחת מהמרפאות להפרעות תנועה בהן מתבצע טיפול זה.

בן זוגי סובל מהתופעה ומטופל בהזרקת BOTOX . עבר ניתוח Ptosis ללא שיפור. אני אחות מוסמכת, עבדתי במחלקת עיניים ( פרופסור יובל יסעור היה המנהל ). היות ואני מודעת לסבל ממנו סובלים הנפגעים מזה הייתי רוצה למצוא מחנה משותף בין החולים כדי לנסות למצוא להם מזור. בן זוגי רואה 6/6 ולמרות זאת הוא מתהלך בעיניים עצומות, נתקל בחפצים , לא סובל אור השמש ומכל סוג אחר; בקיצור, מתנהג כעיור למרות Visus מצוין . חברות התרופות לא ישקיעו מאמצים כי זאת מחלה שלא תכנים להם כספים רבים. האם תוכל להעביר את כתובת האימייל שלי לחוליי בלפרוספזם שבטיפולך? תודה מראש.

חנה שלום! תודה על פנייתך. כדאי לפנות גם לד"ר בדארנה, נוירולוג מבי"ח כרמל בחיפה, שמרכז קבוצה גדולה של חולים, להם הוא מזריק בוטוקס. בברכה, ד"ר זיידר.

ד"ר ניר זיידר, תודה על תגובתך. עבדתי עם ד"ר בדארנה במחלקת עיניים. האם הוא נוירואופטלמולוג או מדובר ברופא אחר? אכתוב לו. שוב תודה.

07/08/2013 | 17:14 | מאת: ריקי
מתוך פורום בריאות העין

שלום רב, לאחרונה אני סובלת מטיקים בעפעף השמאלי התחתון , זה הופיע לפני כמה זמן ולאחרונה החמיר וזה בתדירות גבוהה יותר. מידי פעם שמתי לב שיש גם טיקים של הלחי באותו הצד. לא חושבת שיש קשר אבל אני הולכת עם עדשות מגע שנים רבות. האם זו תופעה חולפת? האם עלי לפנות לרופא? עניים? נוירולוג? תודה רבה

ריקי שלום רב, כצעד ראשון הייתי ממליץ להפסיק את הרכבת עדשות המגע לתקופה מסויימת ולנסות להשתמש בטיפות של דמעות מלאכותיות ללא חומר משמר כגון רפרש, הילוקומוד או היילוג'ל. במידה והתופעה נמשכת, כדאי להתייעץ עם נוירולוגהיות ולעיתים התכווצויות בעפעפיים ובלחי באותו הצד, עלולות להיות קשורות לבעיה נוירולוגית, הכולל גירוי עצבי משותף לעפעפיים וללחי. בברכה, פרופ' ישראל קרמר.

שלום רב, אישתי כבת 40 ולאחרונה התחילו לה רעידות קלות באחת העיניים שמידי פעם ממשיכות גם ללחי, היא נמצאת בתקןפה די לחוצה האם יש קשר או מה יכולה להיות הסיבה. דרך אגב היא מרכיבה משקפיים או עדשות מגע עם מספר יחסית גבוה והתופעה אינה מאופיינת רק בעייפות. תודה רבה

הראל שלום רב, רעידות או התכווצויות בעפעפיים הממשיכות לשריריי הלחי קשורות בפעילות עצבית ספונטנית על רקע לא ברור, לעיתים מתח או עייפות, ולעיתים רחוקות קיימת בעיה נוירולוגית. לכן יש להפסיק הרכבת עדשות מגע ולהשתמש בטיפות נגד יובש ללא חומר משמר ואם התופעה ממשיכה, יש להתייעץ עם נוירולוג. בברכה, פרופ' ישראל קרמר.

12/08/2013 | 13:23 | מאת: הראל
מתוך פורום בריאות העין

תודה רבה על תשובתך

פורומים בנושא כיווץ העפעפיים
פורום נוירוכירורגיה
מנהלי הפורום יענו על שאלות בנושאים הנוגעים לגידולי מח בסיס גולגולת ועמוד...
פורום קשב וזיכרון בקרב מבוגרים ומתבגרים
ד"ר מיכאל חייגרכט יענה על שאלות הגולשים בתחומים הנוגעים לאבחון וטיפול בע...
פורום טרשת נפוצה - רמב"ם
ד"ר איל רוזנברג ישיב לשאלות הגולשים בנושא טיפול בטרשת נפוצה