תסמונת פנדס: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לתסמונת פנדס?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

תסמונת פנדס: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום, הילד שלנו בן 3 וחצי, לפני כחודש וקצת התחיל פתאום לכחכח בגרון, הכחכוח מתגבר בזמן באוכל, אבל יכול להיות גם רצוף בזמן ריכוז משחק כמו פאזל, אין התניה ברורה למתי זה קורה. בלילה לא מכחכח. היינו אצל רופא המשפחה אמר שזה טיק, היינו אצל א.א.ג לא ראתה כלום אמרה אולי זה רפלוקס אבל זה לא גיל שאפשר לבדוק. בכל אופן מנסים לגרום לו להשתעל ולא לכחכח כפי שהמליצה רופאת א.א.ג כי אמרה שכחכוח לא טוב לגרון. לא כל כך מצליחים להשפיע עליו לשנות לשיעול. הגרון תקין. הכל התחיל בערך אחרי דלקת באוזן וקבלת אנטיביוטיקה - לא יודעת אם קשור. בכל אופן מאוד דואגים מה זה יכול להיות. וכיצד אפשר לעזור בזה שיעבור. כששואלים אותו למה , הוא אומר שאכל יותר מידי, או שמציק משהו בגרון, הרופא משפחה אומר לנו שהוא אומר את זה סתם וזה בטוח טיק, ונתן לנו לעשות בדיקות דם לבדוק פנדס. נשמח מהנסיון מה זה יכול להיות וכיצד ניתן להמשיך לבדוק לעזור שזה יעבור. תודה רבה

שלום רב אכן דילמה אבחנתית ויכולות להיות מגוון סיבות לכך 3 הסיבות המובילות לכחכוח הם 1. טיק 2. רפלוקס מאזור הקיבה ללע 3. נזלת אחורית העדר תסמינים בלילה הם נגד הנזלת האחורית שקוראת בעיקר בשכיבה. התחלה התסמינים לאחר טיפול אנטיביוטי מאד אופיינית לרפלוקס אך בהחלט יתכן גם טיק. תנסו לראות האם הכחכוח מופיע גם כאשר מרוכז מאד במשחק/ טלויזיה. במידה וכן זה פחות מכוון לטיק לגבי הרפלוקס אכן ההוכחה מאד בעייתית עד כדי בלתי אפשרית (לישון עם חיישן בושט) . טיפול תרופתי דוגמת לוסק פחות מקובל בילדים. חשוב להקפיד על הרגלים- שתיה מרובה של מים, להקטין מזונות מעודדי רפלוקס- עגבניות, תפזים שום בצל ושקולד. לא לתת אוכל כ 2-3 שעות לפני השינה.

תודה על תשובתך, אכן הכחכוח מופיע יותר ומתגבר כאשר הוא בזמן אכילה, ובזמן התרכזות ומשחק. לפי מה שאני מבינה אתה אומר שזה יותר מכוון שזה רפלוקס ולא טיק?

נכון

היי לך גם אצלי אטתו מקרה בדיוק ילדה בת 4 התחילה לכחכח אחרי טיפול אוזניים. איפה עומד הבירור שלכם

אצלנו זה לא היה קשור לבדיקת אוזניים. וכנראה שהיה טיק, כי כמו שבא , כמה חודשים אחרי גם הלך. ועבר.

ילד שאובחן עם טורט ולאור כל האמור לעיל יש לי חשד לבדוק פנדס. מה עלי לעשות? לאיזה רופא ללכת?

קודם כל נאמר "שלום". פנו לאותו הרופא שאיבחן טורט. תודה? בבקשה. ונוסיף "חג שמח".

שלום, בני בן הארבע וחצי החל לפני כחודש למשוך את הצוואר, במשך הזמן נוספו עוד תנועות כגון מתיחת היד לאחור וכן כחכוח בגרון (כמעט ללא הפסקה). בבדיקת דם נמצא שהיה סטרפטוקוק לפני כמה חודשים (ערך של 922 בבדיקה). אני מודאגת, טווח הטיקים גדל כל הזמן. מה ניתן לעשות בנידון והאם מדובר בתסמונת פנדס? תודה מראש על תשובתך.

ורד שלום, תסמונת PANDAS היא מונח שנוי במחלוקת: יש מחקרים רפואיים שתומכים בקיומה של התסמונת, ויש מחקרים ששוללים אותה. מאחר וטיקים זו תופעה שכיחה בילדים ומבוגרים, וגם זיהום עם החיידק סטרפטוקוק שכיח (בעיקר דלקת גרון), הרי שיתכן שהקשר בין הטיקים לסטרפטוקוק הוא מיקרי בלבד. בהתאם לכך, יש רופאים שמאמינים ב-PANDAS, ויש שלא. לכן, צריך לטפל בחיידק באנטיביוטיקה, ועם או בלי קשר לחיידק - בנך צריך הערכה אצל נוירולוג ילדים בגלל הטיקים. בברכה

ביתי בת ה- 7 סובלת מטיקים תכופים בלסת (פעירת פה) פלוס נשיפה מהשניה הראשונה שבה היא מתעוררת.הטיקים תכופים ומלחיצים אותי מאוד.בלילה לעיתים נדירות קיים אותו טיק. תחילה הטיק לא היה קולי וכעת נוספה גם הנשיפה, חלה החמרה. האם הרקע הוא רגשי? היו לה טיקים לפני שנתיים ולפני שנה שחלפו מאליהם. להילחץ או להתעלם? לשלול פנדס? לקבוע תור לנוירולוג ילדים? למרפאת טיקים? נהיו לה מעין חתכים בצידי הפה. לתומי חשבתי שהחתכים נוצרו מיובש וכעת אני בטוחה שפעירת הפה החמירה אותם,גם אם לא גרמה להם לכתחילה. אני מוטרדדת שהילדה מודעת כי אני משדרת לה לחץ.

לקבוע תור לנוירולוג ילדים. בבקשה

פורומים בנושא תסמונת פנדס
פורום פסיכותרפיה
ליאת ברעוז תענה על שאלות הגולשים בתחומים הנוגעים לפסיכותרפיה, כגון: חששו...
פורום טראומה והלם-קרב
הפסיכותרפיסט ד"ר דרור גרין ישיב על שאלות הגולשים בנושאים הנוגעים בטראומה...
פורום יחסי הורים ילדים וזוגיות
הפסיכולוג אהוד גלבוע ישיב על שאלות הגולשים בנושא יחסי הורים וילדים, ובתו...