נגישות
נגישות

מצמוץ יתר: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

מצמוץ יתר: איך להיפטר מהמטרד?

מצמוץ הוא פעולה חיונית, שנועדה לשמור על לחות העין ולהגן עליה. מצמוץ יתר עלול להעיד על בעיה רפואית. כיצד ניתן לאבחן במה מדובר – ולטפל בבעיה? מצמוץ הוא רפלקס בו אנו סוגרים את העפעפיים ופוקחים אותם במהירות; פעולה זו חיונית לצורך הגנה על העיניים ושמירה על לחות העיניים והיא מתרחשת בקרב תינוקות ומבוגרים מבלי שנהיה מודעים לה. המצמוץ מתקיים הודות לפעולת השרירים המניעים את העפעפיים: שריר העין החוגי (Orbicularis Oculi) סוגר את העין; והשריר מרים העפעף העליון (Levator Palpebrae Superioris) - פוקח את העין.   מהו תפקיד המצמוץ? מצמוץ מסייע למניעת התייבשות העיניים, הן באמצעות פיזור הדמעות והרטבת פני שטח הלחמית והקרנית של העין ובנוסף באמצעות מניעת החשיפה של שטח פני העין לזמן ממושך. כמו כן, המצמוץ מסייע בהרחקת גופים זרים וגורמי גירוי מפני השטח של העין, זאת מאחר שלדמעות יש תפקידים רבים, בין השאר הן שומרות על לחות העיניים, מוציאות...

סיבות אפשריות ומצבים דומים למצמוץ יתר

רפואת עיניים - תמונת המחשה
רפואת עיניים פזילה שכיחה במיוחד בקרב ילדים. הורים, חשוב לדעת כי לא מדובר "רק" בבעיה אסתטית וכי היעדר...
כיווץ העפעפיים - תמונת המחשה
כיווץ העפעפיים העין קופצת לכם? אל תבלבלו בין תופעה זו לבין טיקים בעיניים (שתי תופעות שונות)! מה ניתן ל...
תסמונת ראיית מחשב - תמונת המחשה
תסמונת ראיית מחשב העיניים שורפות לכם? אתם לא מרוכזים? הצוואר תפוס? כנראה שאתם יושבים יותר מדי שעות מול המ...
יובש בעיניים - תמונת המחשה
יובש בעיניים תסמונת העין היבשה פוגעת בכ-15% מהאוכלוסייה. ניתן לטפל בה באמצעים יחסית פשוטים, דמעות מל...
דלקת עפעפיים - תמונת המחשה
דלקת עפעפיים דלקת עפעפיים (בלפריטיס) מאופיינת באודם, גרד וחוסר נוחות. הדלקת עלולה להתפתח לשעורה בעין...
בעיית מיקוד ראייה - תמונת המחשה
בעיית מיקוד ראייה מרגישים טשטוש בקריאה אך בדיקת הראייה תקינה? ייתכן שאתם סובלים מחולשה במיקוד הראייה. הור...
ללמוד עוד על מצמוץ יתר
מצמוץ יתר: איך להיפטר מהמטרד?-תמונה

מצמוץ הוא פעולה חיונית, שנועדה לשמור על לחות העין ולהגן...

מאת: ד"ר רנין...
27/08/2018
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל למצמוץ יתר?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

מצמוץ יתר: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום, מזה מספר ימים בתי בת ה-3 וחצי ממצמצת בעיניה (עד כדי סגירת העין) באופן בולט המטריד אותי מאוד. הנני אם חד הורית והמצמוץ החל מיד עם חזרתה של בתי מהוריו של בעלי לשעבר. לא אפרט כאן את כל הסיפור רק אכתוב בקצרה שבעלי לשעבר אמור לחזור בשבוע הבא לביקור בארץ (חי בחו"ל) ואני חוששת שמצב זה הנו כתוצאה מלחץ הנובע מביקורו הצפוי (אציין כי אין קשר טוב/חזק בין הילדה לאביה ו/או להוריו) האם עליי לדאוג ולפנות איתה לנוירולוג ילדים/רופא עיניים? האם יכול להיות כי זו תופעה חולפת? האם הסיבה יכולה להיות אחרת (דוגמא- דלקת בעין?) ופרט אחרון- גם אמו של בעלי לשעבר (אצלה שהתה הילדה) ממצמצת באופן בולט וחזק -באופן תמידי. מה עליי לעשות???? אני מאוד מוטרדת תודה מראש !!!!

שלום קד מה שתארת הם טיקים , תופעה די שכיחה בילדים ומודגשת על ידי מצבי לחץ אך לא נגרמת על ידם . התופעה מופיעה בגאת מודלים עם הפוגות והחמרות . אין טיפול תרופתי יעיל . יש להקפיד לא להעיר לילדה על כך . באם את מודאגת כדאי לפנות לרופא נירולוג לילדים. לבריאות פרופ.נ.גדות

המצמוצים ה"בולטים" אינם כל הזמן,יש גם מצמוצים רגילים. האם זוהי תופעה חולפת? מה ניתן לעשות כדי למנוע זאת? אני מאוד חוששת שמא זה יהפוך להרגל קבוע..

שלום, בני בן 5 ולפני כ שלושה חודשים התחילו לו מצמוצי עיניים (כמו טיקים) לקחתי אותו לרופאת עיניים והיא אמרה שיש לו דלקת ורשמה טיפות דטמצין- לאחר מספר ימים זה חלף, אך שוב חזר לאחר כשבועיים, הלכנו שוב לרופאה והיא אמרה להמשיך עוד שבועיים עם הטיפות וזה אכן עזר למספר ימים וחזר. הלכנו לרופאה אחרת(הרופאה הנוכחית נמצאת בשחופשה) והיא רשמה סטרודקס ושוב זה עזר למספר ימים וחזר. הלכתי להתייעץ עם עוד רופאת עיניים ולאחר בדיקתה אמרה שאין לו דלקת עיניים ורשמה לו טיפות אופטילסט ובנוסף אמרה להמשיך במקביל עם סטרודקס-אך עדיין יש מצמוצים, אומנם ממצמץ פחות אבל עדיין. אני כבר אובדת עצות! אני מפחדת שכל הטיפות הללו יכולים להזיק, מאחר ואנו משתמשים איתם כבר כ-3 חודשים עם הפסקות קצרות של מס' ימים באמצע. האם יש סכנה בשימוש ממושך בטיפות הנ"ל? מה הטיפול והמשך מעקב שהית ממליץ? למי כדאי לפנות? האם התופעה ידוע בקרב ילדים? תודה.

לגלי שלום, טיקים של מצמוצים שכיחים מאד מאד בילדים (אני רואה כשני מקרים חדשים בכל יום עבודה), נמשכים כ3-4 חדשים, וחולפים לבד ללא טיפול ספציפי (או ליתר דיוק- בלי קשר לתרופות הרבות שהילד קיבל במהלך התקופה...) מתן ממושך של סטרואידים (חדשים) יכול להיות כרוך בסיבוכים עיניים. לגבי הילד שלך באופן ספציפי- אני לא יודע להגיב על הטיפול שקיבל מרופא שבדק אותו, קבע אבחנה, ונתן טיפול בהתאם. דר. נוימן

האם תקופה של חודשיים וחצי עם הפסקות של מספר ימים נחשבת לתקופה ממושכת\ארוכה? האם לחץ תוך עייני יכול לבדוק כל רופא עיינים לילדים? או שזאת בדיקה ספציפית שלא מתבצעת אצל רופא עיניים רגיל לילדים? שוב תודה!

שלום בני בן 8 וחצי ונוטל סטרטרה 40 מג והחלה לו מצמוצים בעיניים. האם זה מהתרופה? הוא גם נוטל ריספונד 1 מג...

לינור שלום, למי שיש הפרעת קשב וריכוז - יש סיכוי גבוה יותר שיהיו לו טיקים לעומת האוכלוסיה ללא הפרעת קשב. למי שיש טיקים - יש סיכוי גבוה יותר שתהיה לו הפרעת קשב וריכוז. לעיתים תרופה מסוימת מורידה את הסף להופעה של הפרעה אחרת. כך שאני ממליצה שתתייעצו עם הרופא שהמליץ לכם על התרופות הללו. תודה? בבקשה.

שלום וברכה, בני בן ה7.5 התחיל בחודש האחרון למצמץ הרבה ולשפשף כל היום את העיניים הוא מרגיש שיורדות לו דמעות וכל היום מתעסק עם העיניים...מה זה יכול להיות?

קרוב לודאי "טיק" קחי אותו לבדיקה לרופא עיניים לילדים. אם הבדיקה תקינה לחלוטין, בקשי שיסביר לך על טיקים בעפעפיים. אל תקבלי "אלרגיה" כתשובה, אם אין כל ממצא תומך לזה בבדיקה. דר. נוימן

שלום דוקטור. אז לקחתי אותו לרופא עיניים (האמת לפני שראיתי את התשובה שלך) עשה לו בדיקת ראייה ואמר שרואה מעולה וגם עוד בדיקות כנראה... ואז הוא באמת אמר שזה אלרגיה והביא 2 סוגי טיפות (אחת למשך שבועיים והשנייה אמר עד החורף לשים לו) התחלנו בזה כמה ימים..האמת שיש קצת שיפור (לא יודעת אם קשור לטיפות או לא) השאלה אם זה לא באמת אלרגיה (אין לו אדמומיות/הפרשות או איזה שהוא סימן חיצוני) שאני לא אעשה נזק עם כל הטיפות שאמורה לתת לו..מה עושים? ואם זה באמת 'טיק' איך מטפלים?