גירוי מוחי עמוק: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

אפילפסיה אצל מבוגרים: כיצד לאבחן ולטפל?

1 מכל 100 איש סובל מאפילפסיה, מחלה נוירולוגית הכרוכה בהתקפים הפוגעים באיכות החיים וכרוכים בסיכונים שונים, ואף סכנת חיים. ברוב המקרים, ניתן לטפל באפילפסיה באמצעות תרופות, ניתוח או בשילוב התקנת קוצב וגם דיאטה קטוגנית אפילפסיה היא מחלה נוירולוגית נפוצה יחסית, שכיחותה  כ-1% מהאוכלוסיה הכללית. במקרים רבים, אפילפסיה מופיעה בילדות, אך המחלה עשויה להתפתח בכל גיל. כיום יודעים שיש עלייה בשיעור הופעת המחלה בקרב קשישים.   התפרצות פעילות חשמלית בלתי תקינה ובלתי סדירה. צילום: שאטרסטוק מהי אפילפסיה? אפילפסיה היא מחלה נוירולוגית, שבה התכונות החשמליות באזור מסוים במוח/רשת של תאי מוח אינן תקינות. כתוצאה מכך, הן עלולות לגרום להתפרצות פעילות חשמלית בלתי תקינה ובלתי סדירה ("סערה חשמלית"). אזורים אלה נקראים "מוקד אפילפטי" ואותה "סערה חשמלית" נקראת "התקף אפילפטי". בחלק מהמקרים הרשת האפילפטית במוח היא כללית, דו צדדית, ולא מוקדית.   הגורמים לאפילפסיה להופעת אפילפסיה יש סיבות שונות בקבוצות גיל שונות, חלקן...
ללמוד עוד על גירוי מוחי עמוק
פרקינסון: טיפולים חדשניים - סקירה מקיפה-תמונה

קשה לאבחן פרקינסון בשלב מוקדם: מהם הסימפטומים הראשוניים שיש...

מאת: ד"ר יאיר...
16/07/2018
אפילפסיה אצל מבוגרים: כיצד לאבחן ולטפל?-תמונה

1 מכל 100 איש סובל מאפילפסיה, מחלה נוירולוגית הכרוכה...

מאת: ד"ר בלט אילן
29/08/2019
פרקינסון: לחיות תוך כדי תנועה-תמונה

מחלת פרקינסון היא אמנם מחלה מוחית כרונית, אך באמצעות אבחון...

מאת: דר' טטיאנה...
11/04/2019
פרקינסון: כשהמחלה מתקדמת-תמונה

לאורך השנים חלה ירידה, בחולי פרקינסון, בתגובה לטיפולים....

מאת: מערכת zap...
30/11/2015
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לגירוי מוחי עמוק?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

גירוי מוחי עמוק: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

בת 66. הובחנתי עם רעד ראשוני. (כנראה גנטי שהחמיר לאחר טיפול כימוטרפי בשל סרטן שד). ניסיתי טיפול בפריזולין ובפרלול - לא הועיל. האם יש אפשרויות טיפול נוספות? האם טיפול בתא הלחץ ב"אסף הרופא" יכול להועיל? תודה רבה

שלום רב. קיימות תרופות רבות לטיפול ברעד ראשוני ומומלץ שתפני לנוירולוג המטפל. במידה ותרופות אינן עוזרות ניתן לבצע ניתוח להשתלת אלקטרודות לגירוי מוחי עמוק (DBS) או צריבה באמצעות אולטרסאונד ממוקד (FUS)

תודה רבה. אני מבינה מתשובתך שתא לחץ אינו רלוונטי. ה- DBS , FUS מטפלים רק ברעד במיקום אחד - יד לדוגמה, ואינם מטפלים ברעד בקול ובצוואר.

שלום דר' כהן, אני מושתלת DBS מזה כ6 שנים, בהצלחה יתירה לשמחתי. אני יכולה וגם לוקחת רק חצי דופיקאר ביום, בלי בעיות, מלבד הפרעה בהליכה. ברצוני לדעת האם יש חשיבות ללקיחת מינון גדול יותר גם אם איני מרגישה צורך, רק מתוך המחשבה של הגברת אספקת הדופאמין למוח (שהרי האלקטרודות לא מספקות דופאמין), או שזה בסדר אם אני לוקחת רק חצי כדור ביום?

נילי שלום הטיפול בדופיקר הוא סימפטומטי בלבד ומומלץ לקחת את המנה המינימלית הנדרשת ע"מ לדכא את הסימפטומים ו

או להבטיח תפקוד

היי מני שלום ולרופא גם יש לי בעיה נוראית יש לי אוסידי קשה ושום כדור ssri snri לא עוזר לי כל כדור גורם לי לאצירת שתן אחרי כמה ימים וזה סיוט גם אם חשבתי שהכדור טוב לי פתאום לא יכלתי להשתין אפילו חיברו לי קטטר פעמיים איזה עוד טיפול יש לאןסידי הכי טוב זה רק ssri ואם אני לא יכול לקחת אין כלום?

אני מעדיף לא לענות על השאלה ולהשאיר אותה לדוקטור, מאחר ואני לא יודע. אני חושב שיש טיפול גם בנזעי חשמל, שכמדומני יכול להיות גם לאוסידי. בקשר לtms (גרייה מגנטית) - איני יודע אם מועיל לאוסידי. מצטער שלא עניתי על השאלה, זה מחוסר ידיעה. רפואה שלימה וכל טוב. מני.

טעות: ביררתי ואין נזעי חשמל לאוסידי, רק גרייה מוחית עמוקה (dbs). יש לנסות גם תרופת אנפרניל שאותה כנראה לא ניסית (?), וטיפול פסיכולוגי שנמצא יעיל מאוד גם למקרים עמידים כשלך. אפשר גם בהמשך מיינדפולנס, לברר את מחשבות הכפייתיות ולטפל בהם בטיפול עצמי שלך. לפני זה - טיפול בחשיפה ומניעת תגובה (גם פסיכולוגי). אם לא יועיל - אסקטמין (תרופה). יש גם ניתוח נוירולוגי (מוחי) אבל עושים זאת רק במקרי קיצון מאוד, והלוואי שלא תצטרך להגיע לזה...

כל השיטות שציינת קימים גם היום מלבד הניתוח-שיצא מההתויה הרפואית. הייתי ממליץ להמשיך ולנסות למצוא שילוב תרופתי הולם. בהצלחה!

עברתי ניתוח להשתלת אלקטרודות למח וקוצב בחזה כנגד מחלת הדיסטוניה., צמחו לי בקרקפת שתי בליטות. זה לא מפריש. וזה נראה בריא. ממה זה נובע לדעתך?

לגילי צהרים טובים. לא ניתן להתייחס מבלי לראות את הבליטות המתוארות. כמובן מומלץ ועדיף להראות עי הצוות המנתח. בברכה

פורומים בנושא גירוי מוחי עמוק
פורום נוירוכירורגיה
מנהלי הפורום יענו על שאלות בנושאים הנוגעים לגידולי מח בסיס גולגולת ועמוד...
פורום קשב וזיכרון בקרב מבוגרים ומתבגרים
ד"ר מיכאל חייגרכט יענה על שאלות הגולשים בתחומים הנוגעים לאבחון וטיפול בע...
פורום טרשת נפוצה - רמב"ם
ד"ר איל רוזנברג ישיב לשאלות הגולשים בנושא טיפול בטרשת נפוצה