סרטן הלשון: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

נפלאות המיקרו כירורגיה משחזרת

עברתם תאונה - ונפצעתם קשה בגפיים? יש לכם גידול בלשון? מיקרו כירורגיה משחזרת היא תחום רפואי חדש, המאפשר שיחזור איברים. ההישג האחרון בתחום: השתלת פנים מיקרו כירורגיה משחזרת היא טכניקה כירורגית, שהתפתחה בשנות ה-60 וה-70 - ונכנסה לשימוש שגרתי בשנות ה-80. הטכניקה מתבססת על העברת רקמה תלת ממדית, יחד עם מערכת כלי הדם שלה (לרוב עורק ווריד; לעיתים גם עצבים ועצם) - מאזור אחד בגוף, לאזור אחר - שבו היא נדרשת; וחיבור של כלי הדם באזור המחבר.טכניקת המיקרו כירורגיה היא אפוא אחת מקפיצות הדרך המשמעותיות של הכירורגיה הפלסטית בדור האחרון, המאפשרת לשחזר כמעט כל איבר - לרבות איברים שלא ניתן היה לשחזר קודם, באמצעות רקמות מהגוף וללא דחייה (במקרה של ידיים ופנים - מתורמים: עם תרופות נוגדות דחיה של השתל). כך, למשל: אם בעבר נמנעו מלהוציא גידולים מסוימים, או שהיו מוציאים את הגידול - אך לא משחזרים את האזור (לדוגמא: אצל מטופל עם גידול משמעותי באזור הלסת,...

סיבות אפשריות ומצבים דומים לסרטן הלשון

טרכיאוסטומיה - תמונת המחשה
טרכיאוסטומיה כשמדברים על לשון גדולה, יש להבחין בין לשון גדולה אמתית, עד כדי כך שהיא בולטת בכל מקרה (...
עששת - תמונת המחשה
עששת סינוסיטיס היא דלקת של רירית הסינוסים (מערות הפנים), הממוקמים בגולגולת באזור האף. במקרים...
דיספאגיה - תמונת המחשה
דיספאגיה דלקת של האוזן התיכונה שכיחה יותר בקרב ילדים, בהשוואה למבוגרים: מהם הגורמים לדלקת? מהם ה...
יובש בפה - תמונת המחשה
יובש בפה תחושת צימאון, יובש בפה, ירידה בתפוקת השתן ומתן שתן מרוכז יותר (כהה יותר), עליית דופק וק...
כריתת לשון מלאה - תמונת המחשה
כריתת לשון מלאה פצע או גוש בפה לאורך זמן הם תסמינים אפשריים לסרטן בחלל הפה. כך תוכלו למנוע או לצמצם התח...
שחזור לשון - תמונת המחשה
שחזור לשון עברתם תאונה - ונפצעתם קשה בגפיים? יש לכם גידול בלשון? מיקרו כירורגיה משחזרת היא תחום רפ...
ללמוד עוד על סרטן הלשון
נפלאות המיקרו כירורגיה משחזרת-תמונה

עברתם תאונה - ונפצעתם קשה בגפיים? יש לכם גידול בלשון? מיקרו...

מאת: ד"ר עד-אל דין
17/10/2017
סרטן הפה: ניתן להציל חיים-תמונה

את אחת המחלות הממאירות הקשות ביותר, ניתן לאבחן דווקא אצל...

מאת: ד"ר נתן...
05/05/2012
סרטן הלשון והלוע: לא לעשן ולשתות-תמונה

סרטן הלשון והלוע נגרם בעקבות צריכה מוגזמת של עישון...

מאת: ד"ר אבי חפץ
21/09/2014
גידולי הלשון והגרון: תפסיקו לעשן-תמונה

גידולי הלשון והגרון שכיחים בקרב מעשנים וצורכי אלכוהול, אבל...

מאת: ~~ד"ר אבי...
20/10/2015
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לסרטן הלשון?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

סרטן הלשון: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום דוקטור. לפני חמישה ימים החלו לי כאבים מתחת ללשון. זה לא בפה כי אם כואב כשאני נוגעת בלשון למטה. קשה לי ללעוס ולבלוע. גם כשאני מוציאה לשון זה כואב. היו פעמים בעבר שלכמה שניות הלשון נהייתה כבדה והדיבור היה כבד ושוב זה היה לכמה שניות. אין כיבים ואין פצעים והלשון אינה אדומה. יש לציין שיש לי לשון גיאוגרפית. הייתי אצל רופאת משפחה שלא ראתה דבר וגם אמרה שאין בלוטות לימפה נפוחות וטענה שזה בבלוטות הרוק וכי עלי למצוץ לימון. קראתי באינטרנט שזה סימן לסרטן חלל הפה או סרטן הלשון. אני יודעת שתגיד לי ללכת להיבדק אבל אני לא מוכנה ללכת. אני מעדיפה למות ולא לדעת שיש לי סרטן בפה. בטח ובטח לא אסכים לעבור את הטיפולים הנוראיים שכתוב שצריך לעבור. אני בלחץ איום ונורא!! ממה יכולים לנבוע הכאבים הנ"ל? האם זה באמת תסמין לסרטן? מה חוות דעתך למרות שלא ראית אבל ממה שאני מציינת תוכל לתת לי קצה חוט?

שלום סרטן חלל הפה מתאפיין בפצע או כיב שלא עובר מספר שבועות. כאבים סביב בלוטות הרוק נפוצים הרבה יותר. תת ההתמחות שלי היא בטיפול במחלות של בלוטות הרוק. אשמח לבדוק אותך בבלינסון 03-9377201 לבקש תור דחוף לדר אבישי בהצלחה!

כתבת דחוף כי זה יכול להצביע על סרטן בבלוטות הרוק? אתה עובד עם כל קופות החולים? אני שייכת לכללית. תודה!

שלום רב, כבר שנה שיש לי גוש קטן בצד הלשון. הייתי אצל הרופא אבל כיוון שהגוש הלך וקטן הנחתי שאין סיבה לדאגה. חשוב לציין שבתקופות של צינון קל, וכאב גרון הגוש כאב גם הוא יחד עם החיך העליון ונרגע. עכשיו שוב נראה שהכאב חוזר והגוש מתנפח וגם יש לי באותו צד של הגרון כאב חד למגע לחיצה עדינה. האם יש סיבה לדאגה (סרטן הלשון)?

קשה לאבחן ללא תמונה / מישוש. גוש שקיים שנה ללא שינוי או שגדל וקטן לסרוגין - איננו מהווה סמן לסרטן הפה.

שלום, עברתי ניתוח בלשון להסרת גידול, בנוסף הוסרו בלוטות לימפה בצד אחד של הצוואר (למניעה, בביופסיה לא נמצאו שם תאים סרטניים). תוצאות הפתולוגיה של הניתוח הראו שוליים נקיים, לכן נאמר לי שאין צורך בהקרנות אלא המשך מעקב בלבד. האם יש טיפולים נוספים (ניסיוניים אולי) שקיימים למניעת חזרת הגידול וטיפול בשאריות שלא ניתן לראות אותם? מה הסיכוי לחזרת הגידול במצבי? תודה!

מיטל שלום, אינני מכיר טיפולים למניעת חזרת גידול ממאיר בלשון. חשוב מאד להמנע מעישון ומשתית אלכוהול שידועים כגורמים המעודדים את סרטן חלל הפה. כמו כן חשוב לשמור על הגיינה של הפה והשיניים למניעת זיהומים בפה. אני מניח שאין צורך להזכיר את החובה במעקב רפואי תכוף בהתאם להנחיות הצוות שמטפל בך בבית החולים. מאחל לך בריאות שלמה

שלום, נכנסתי להריון ואני שבוע 10 ויצא לי בלשון בליטה וכשהלכתי לרופאת משפחה היא טענה שזה גידול שפיר או פפילומה האם זה מסוכן בזמן הריון ? והאם אפשר להוציא את זה ללא בעיה ?

שלום קשה מאד לתת אבחנה בלי לראות את הנגע. ישנו נגע שפיר הנפוץ בזמן הריון ואשר לרוב מופיע בחניכיים, על רקע שינויים הורמונליים של ההריון. יש לבדוק ולהחליט אם מסירים או לא. אם מחליטים להסיר את הנגע הזמן הנכון לטיפול במהלך הריון הוא בטרימסטר השני (חודשים 4-6). ממליץ לך להבדק אצל רופא פה ולסת או רפואת הפה. בהמצלחה והריון קל :)

פורומים בנושא סרטן הלשון
פורום סרטן ריאה
מנהלי הפורום ישיבו על שאלות הגולשים בנושאים הנוגעים לסרטן הריאה, וביניהם...
פורום גידולי ראש-צוואר
ד"ר אבי חפץ ישיב לשאלות הגולשים בתחום הגידולים בראש ובצוואר: גידולים בפה...
פורום סרטן העור ונקודות חן (שומות)
ד"ר ניר נתנזון יענה על שאלות הגולשים בנושאים הנוגעים לגורמי הסיכון, גילו...