דיספאגיה: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

אירוע מוחי: אתגרי השיקום

אירוע מוחי גורר אחריו אתגרים מוטוריים קשים כגון: התכווצות יתר של השרירים, קושי בבליעה ועוד. לעתים, המטופל סובל גם מכשל מוטורי מוכר פחות - תסמונת הבכי והצחוק האתגר העיקרי בטיפול באירוע מוחי הוא שלב השיקום, כאשר כל אדם נדרש להתמודד עם סימפטומים שונים ותופעות שונות - הנוצרות כתוצאה מאותה פגיעה. ישנן תופעות שכיחות יותר ושכיחות פחות, הנוגעות לתחום המוטורי - ומפריעות לעיתים לתפקוד הפיזי; ולעיתים לתפקוד הנפשי והרגשי.   מהי שכיחות הליקויים השונים, אחרי אירוע מוחי? לאחר אירוע מוחי, כמעט 50% מהמטופלים אינם מסוגלים ללכת, 70% אינם מצליחים להשתמש ביד וכ-40% סובלים מהפרעות בדיבור. כמעט בכל התופעות האלה ניתן לטפל במגוון תרופות או טיפולים שיקומיים, אך הן מחייבות מודעות וסבלנות רבה מצד המטופל ומשפחתו. מעבר לתופעות המוכרות יחסית, ישנם לא מעט אתגרים נוספים - שחשוב להכיר בתהליך השיקום. חלק מהאתגרים בלתי נראים - ולכן אינם פשוטים לזיהוי וטיפול. לאחר...

סיבות אפשריות ומצבים דומים לדיספאגיה

דלקת בוושט - תמונת המחשה
דלקת בוושט על הגורמים והטיפולים האפשריים בכתבה הבאה.
בדיקת גרון - תמונת המחשה
בדיקת גרון יותר מאלף ישראלים מאובחנים מדי שנה כחולים בסרטן בלוטת התריס. אבחון מוקדם וטיפול נכון מע...
צרידות - תמונת המחשה
צרידות השיעול והליחה חונקים את הגרון: מה ניתן לעשות? ממה נגרמת הליחה? האם ניתן למנוע את הופעתה...
סרטן הוושט - תמונת המחשה
סרטן הוושט התפתחות סרטן קשורה למצב רגשי, לתזונה ולאורח חיים. טיפול הוליסטי-נטורופתי מתייחס למכלול,...
תסמונת בארט - תמונת המחשה
תסמונת בארט אחד מסוגי הסרטן הקטלניים ביותר עלול להיגרם מצרבות כרוניות, הפוגעות בקצה התחתון של הוושט...
ללמוד עוד על דיספאגיה
"מרגישים צרבת"-תמונה

95% מהאנשים הסובלים מצרבת מוגדרים "שמנים". ד"ר אסנת רזיאל...

מאת: ד"ר אסנת...
21/05/2007
גוש בבלוטת התריס? לא להזניח - להיבדק!-תמונה

גושים בבלוטת התריס נחשבים שכיחים מאוד - וברוב המקרים מדובר...

מאת: מדיקל השרון
18/10/2018
סרטן ראש צוואר: אבחון וטיפול-תמונה

סרטן ראש - צוואר הוא הכינוי של גידולים ממאירים הממוקמים...

מאת: פרופ' נצר...
23/02/2015
הרדמה: חוות דעת משפטית של מומחה-תמונה

עברתם ניתוח, ההרדמה השתבשה - ונגרם לכם נזק? ייתכן מאוד שאתם...

מאת: ד"ר סברדלוב...
23/08/2018
אולי יענין אותך לדעת...
הרחבת ושט  - תמונה
הרחבת ושט
הרחבת ושט
אכלזיה - תמונה
אכלזיה
מהי אכלזיה? אכלזיה הוא מחלה של הסוגר בין...
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לדיספאגיה?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

דיספאגיה: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום. נדבקתי לפני כ-3 ימים בדלקת גרון חיידקית על כל סממניה (חום, סחרחורת, נפיחות בצוואר, קושי בבליעה, לובן בגרון על השקדים, וכו'). הרופא מייד רשם לי מוקסיויט פורטה 500 X 3 ביום. [אולי זה המקום לציין שאני סובל מדלקות גרון חוזרות ולפני כ-10 שנים דלקת שלא טופלה כראוי הובילה לדלקת פרקים עקב סטרפטוקוקוס]. היום זהו היום השלישי בו אני לוקח את האנטיביוטיקה. האם המחלה עדיין מדבקת? (כבר אין חום, הכאבים בגרון כמעט ונעלמו, אך ישנה נפיחות קלה ולובן על השקדים). יש לי ילדה בת שנה וחצי שאני מפחד לטפל בה מחשש להדביקה וחושש להדביק את אשתי. תודה רבה מראש, יאיר.

לפחות מבחינת הדבקה.....

"אם הייתי יכולה ללמוד את הסוד של המקור של הבעיה שלך, בשמחה הייתי מאמצת " חמור קופץ בראש,עצוב פוגע ומקומם !!!!

שלום יפעת, הייתי מעדיף להשמיט את כינוי הגנאי, אבל אני בהחלט מבין את רגשות הפגיעה וההתקוממות שההודעה של סנדיי מעוררת. אודי

בוודאי שהכוונה לא הייתה למקור הנפשי שמביא את הבעיה, ואף אחד לא רוצה להכנס למקום הזה, אבל כל חוסר וויסות של אכילה יש לו איזשהו מקור נפשי, ולא לכך כוונתי, כל אחד יביע את חוסר האיזון בדרך אחרת. אני מתכוונת במובן הפיזי הפשוט ביותר, בלי חפירות, בלי מקורות נפשיים, כי ישנו עולם פיזי, גם אם הוא מראָה של תגובות נפשיות, אבל אי אפשר להתעלם מהפן הפיזי. ועובדה, ישנן אלו עם בעיות אכילה, שמסוגלות פשוט לצום, ולא יום ולא יומיים ולא חודש ולא חודשיים, כן, והדבר הזה דורש תעצומות נפש עצומות ויכולת להכניע את הצרכים הפיזיים, ואל הדבר הפיזי הזה אני מדברת, את יכולה לראות בכל דבר את הזווית שאת רוצה לראות בו. אבל תנסי לתאר לעצמך שאדם עם הפרעות אכילה, היה מחליט לפתוח סדנה לאלו הסובלים מעודף משקל, והיה נותן להם טיפים איך אפשר להכניע את הצורך הפיזי, איך אפשר להתגבר על צורך פיזי אנושי, כן, ותתפלאי מאד לשמוע, למרות שהדבר נובע ממעיינות עמוקים של כאב ופגיעה, יש כאן גם יכולות ללמד אחרים טיפים, כי ביסוד הפיזי כולנו שווים. אז למה לא לנסות לראות את הדברים גם מהצד הזה? למה כל דבר צריך להיות פוגע ומקומם? את לא חושבת שיש כאן הסתכלות רק מהחור הצר של המטבע, מבלי לראות את הפרספקטיבה הרחבה של הדברים? אני חושבת שלהפך, במקום לפגוע זה אולי מרענן ואולי אפילו יעלה חיוך, אז כל אחד מנקודת המבט שלו!

לא רוצה לחזור על עצמי אבל כבר הגבתי על הדרך שבה הובנו דברי, בוודאי לא לצורה שהתכוונתי אליהם, אני התכוונתי למשהו פרוזאי ביותר, ודווקא לאחר מחשבה שניה, אני חושבת שניסון של שירה לעזור לאחרים בקצה זה או אחר של הסקאלה הבעייתית הזו יכול לעזור לה, פירטתי יותר בתשובה אליה אתה יכול להסתכל לשם.

פורומים בנושא דיספאגיה
פורום אף אוזן גרון ילדים
ד"ר אריה גורדין, מומחה לאף אוזן גרון ילדים, ישיב לשאלות בנושאי אבחון וטי...
פורום גידולי ראש-צוואר
ד"ר אבי חפץ ישיב לשאלות הגולשים בתחום הגידולים בראש ובצוואר: גידולים בפה...
פורום הפרעות שינה ונחירות
ד"ר אייל רוזנצוויג, מומחה למחלות אף אוזן גרון ישיב לשאלות הגולשים בנושאי...