סרטן בדרכי המרה: נדיר וקטלני

(13)
לדרג
תוכן מקודם

סרטן בדרכי המרה קשה לגילוי מוקדם - ולכן הוא מאובחן ברוב המקרים בשלב מתקדם וקטלני. שתן כהה? צואה בהירה? צהבת? גרד? ירידה במשקל? כדאי להיבדק

רופא גסטרואנטרולוג
077-2311650 (מספר מקשר)

דרכי המרה כוללים את צינור המרה ואת כיס המרה: צינור המרה מוביל את נוזל המרה המיוצר בכבד אל כיס המרה, הממוקם מתחת לכבד. מכיס המרה, עובר נוזל המרה בצינור ארוך אל התריסריון בקצה המעי הדק - ולמעשה מתפקד כמפרק שומנים במעי הדק.

נוזל המרה מסייע בפירוק ובספיגת השומנים ממערכת העיכול, מעורב בתהליכי ספיגת הסידן, הברזל, הנחושת, הכולסטרול והוויטמינים מסיסי השומן; יש לנוזל המרה תפקיד בהגברת יצירת מיצי הלבלב. בכיס המרה הופכת המרה להיות מרוכזת פי 10, מהרכבה בכבד.

תפקיד נוסף של נוזל המרה הוא לסתור את החומציות של הקיבה, על מנת שלא ייגרם נזק לתאי הרירית של מערכת העיכול.

מבנה אנטומי של מערכת העיכול - דרכי המרה בירוק. צילום: שאטרסטוק
מבנה אנטומי של מערכת העיכול - דרכי המרה בירוק. צילום: שאטרסטוק

מהם הסוגים השונים של סרטן דרכי המרה?

השכיח יותר הוא סרטן מסוג אדנוקרצינומה של רקמת התאים הבלוטניים, המצפים את צינור המרה ואת כיס המרה.

Cholangiocarcinoma - גידול בדופן צינורות המרה.

Gallbladder Cancer - גידול בכיס המרה, אשר יכול להיות ממוקם בחלק של צינור המרה בתוך הכבד (תוך-כבדי) או בחלק שמחוץ לכבד (חוץ-כבדי).

חשוב לציין כי גידולים בדרכי המרה הם נדירים יחסית, יחד עם זאת, מדובר בגידולים שקשה לאבחן - ולכן בדרך כלל הם יאובחנו בשלב מתקדם.

מהם הגורמים לסרטן בדרכי המרה?

מחלות דלקתיות של דרכי המרה Primary Sclerosing Cholangitis (PSC). מחלה כרונית שעלולה לגרום להצטלקויות והצרויות בדרכי המרה.

מחלות דלקתיות של המעי - כגון: מחלת קרוהן (Crohn's Disease), או דלקת כרונית של המעי, מסוג קוליטיס כיבית (Ulcerative colitis), מעלות את הסיכון להתפתחות גידול סרטני בדרכי המרה. אלה מחלות אוטואימוניות, המתפתחות לאחר שהגוף תוקף את המערכת החיסונית.

שחמת מרתית ראשונית - מחלה אוטואימונית המתאפיינת בדלקת בצינורות המרה התוך-כבדיים.

מהם הסימפטומים של גידול בדרכי המרה?

יודגש כי מדובר בסימפטומים שאינם ספציפיים רק לגידולים בדרכי המרה, אלא יכולים להעיד על בעיות רבות אחרות.

צהבת - הצהבה של העור ולחמית העין - במקרים בהם הגידול הסרטני חוסם את דרכי המרה (וכתוצאה מכך חוסם גם את מעבר נוזל המרה מהכבד אל המעי הדק) - עלולה להתפתח צהבת חסימתית. חסימת דרכי המרה תגרום לכך שנוזל המרה יזרום אל מחזור הדם ולרקמות הגוף השונות ויגרום להצהבה של העור ושל לחמית העין (החלק הלבן).

שתן כהה - הצהבת החסימתית תגרום לייצור שתן בצבע צהוב.

צואה בהירה עד לבנה - בגלל שדרכי המרה אינן מפרישות את מלחי המרה באופן תקין, לא מופרש גם בילירובין, שמעניק לצואה את הגוון הכהה.

גרד בעור - בעקבות הצהבת החסימתית, אשר גורמת לעלייה ברמות מלחי המרה בדם.

ירידה בתיאבון וכתוצאה מכך ירידה במשקל.

לעיתים גרד בעור יכול להעיד על גידול בדרכי המרה. צילום: שאטרסטוק
לעיתים גרד בעור יכול להעיד על גידול בדרכי המרה. צילום: שאטרסטוק

כיצד ניתן לאבחן סרטן בדרכי המרה?

סרטן בדרכי המרה ניתן לאבחון באמצעות מספר בדיקות: אולטרסאונד לדרכי המרה ולאיברים סמוכים, בדיקת CT, MRI, ERCP - בדיקה פולשנית באמצעות אנדוסקופ, לגילוי גידולים בדרכי המרה ובלבלב , אולטרה סאונד אנדוסקופי, בדיקה של דרכי המרה התוך-כבדיות - PTC.

אם הבדיקות מעלות חשד לגידול סרטני, בזמן בדיקת ERCP, תילקח רקמת תאים מהאזור החשוד - והיא תישלח לבדיקת ביופסיה.

במקרים בהם כל הבדיקות לא סייעו בקביעה חד משמעית, האם מדובר בגידול סרטני בדרכי המרה, יבוצע הליך ניתוחי אבחנתי, הנקרא לפרוטומיה. הליך זה כולל ביצוע חתך בבטן, דרכו מוחדר לפרוסקופ הכולל מצלמה זעירה, במטרה לבחון את דרכי המרה. אם בבדיקה מתגלה כי הגידול איננו מפושט - הוא יוסר במהלך הבדיקה.

מהו הטיפול בסרטן בדרכי המרה?

מספר גורמים משפיעים על דירוג השלב בו מצוי סרטן דרכי המרה ועל סוג הטיפול: מיקום הגידול הסרטני לאורך צינור המרה, האם הוא תוך-כבדי או חוץ-כבדי, האם הגידול ממוקם בכיס המרה, עד כמה התפשט גם לבלוטות הלימפה או דרך מחזור הדם ומידת התפשטותו לאיברים נוספים (כגון: כבד ומעי).

שלב 1: הגידול הסרטני איננו חורג מצינור המרה.

שלב 2: הגידול התפשט מדרכי המרה גם לרקמות בכבד או לכלי דם סמוכים.

שלב 3: הגידול הסרטני התפשט גם לאיברים סמוכים או לבלוטות הלימפה הממוקמות בסמוך.

שלב 4: הגידול שלח גרורות גם לאיברים נוספים - והגיע גם לבלוטות לימפה מרוחקות.

בדיקת CT היא אחת מהדרכים לאבחן סרטן בדרכי המרה. צילום: שאטרסטוק
בדיקת CT היא אחת מהדרכים לאבחן סרטן בדרכי המרה. צילום: שאטרסטוק

מתי וכיצד ניתן לבצע ניתוח כריתה?

במקרים בהם הגידול אינו מפושט - וניתן לכרות את האזור עם התאים הסרטניים, יתבצע ניתוח כריתה. בחלק מהמקרים, לאחר הכריתה יינתן גם טיפול משולב של קרינה וכימותרפיה, על מנת למנוע חזרה של הגידול.

אם הגידול התפתח בכיס המרה, תבוצע כריתה מלאה של כיס המרה - ובמקרה שאין גרורות, שיעורי ההחלמה גבוהים.

רק כאשר מבוצעת כריתה מלאה של הגידול, הסיכוי להפוגה (רמיסיה) ארוכת טווח הינו סיכוי גבוה.

במקרים מסוימים, לאחר ניתוח כריתת הגידול, מבצעים טיפול הקרנה חד-פעמי בתוך דרכי המרה, כדי למנוע סיכון להישארות תאים סרטניים. הטיפול מבוצע בהליך של אנדוסקופיה דרך הפה אל דרכי המרה (ERCP). באמצעות אנדוסקופ, מוחדר מכשיר שפולט קרינה אל תוך דרכי המרה.

במקרים בהם הגידול התפשט לבלוטות לימפה רבות או שלח גרורות, לא ניתן לבצע ניתוח לכריתת הגידול - והטיפול יכלול מתן תרופות כימותרפיות, באמצעות עירוי לווריד.

כיצד ניתן למנוע סרטן בדרכי המרה?

לסובלים ממחלות דלקתיות של המעי, חשוב להקפיד על טיפול תרופתי לדלקת הכרונית ולהקפיד על תזונה נכונה.

ד"ר גיל מורלי הוא מומחה לגסטרואנטרולוגיה, מחלות מערכת העיכול והכבד, רופא בכיר במכון גסטרו וכבד של בית החולים הדסה עין-כרם בירושלים ובמרפאת "פעמון" בירושלים.

סייעה בהכנת הכתבה: שירלי שני, כתבת zap doctors.

  • צור קשר
  • קבע פגישה
  • שאל אותי
שדות שמסומנים בכוכבית הם חובה
חשוב לדעת: לאחר מילוי הטופס פרטיך יועברו למרכז השירות של Zap Doctors ומשם לרופאים בתחום הרפואי הנ"ל. בכל מקרה של בעיה דחופה אנו ממליצים להתייעץ עם רופאים בקופ"ח או בבי"ח ולהימנע ממילוי פרטים אישיים, רגישים או חסויים בטופס.
רוצה לדרג?
זה יעזור לכל מי שייחפש מידע רפואי על התחום

עוד בתחום