טיפול פוטודינמי: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

שושנת יריחו: כל מה שחשוב לדעת

אתרי החדשות מלאים בדיווחים התפרצות לישמניאזיס של העור (שושנת יריחו). בינתיים, לא ניתן להכריז על התפרצות של ממש, אבל לאור העלייה במספר הדיווחים - חשוב לשמור על אמצעי זהירות. כיצד נדבקים? מהם אמצעי הזהירות המומלצים? ומתי יש למהר לבית חולים? פרויקט מיוחד בשבועות האחרונים חלה עלייה במספר האנשים שפנו לקבלת טיפול רפואי בשל חשש ללישמניאזיס של העור (הנקראת גם שושנת יריחו), הנגרמת כתוצאה מעקיצה של זבוב החול ומתבטאת בפצעים מוגלתיים על פני העור, שלרוב משאירים צלקות בלתי אסתטיות, בייחוד על הפנים.  במקביל לדיווחים אלה, בשבוע האחרון עוסק השיח הציבורי - בעיקר ברשתות החברתיות - בהכרזות על התפרצות של ממש בישראל. כדי לבדוק האם אמנם מדובר בהתפרצות, פנינו למשרד הבריאות כדי לברר עוד פרטים בנושא (התשובות בפנים). אבל לפני כן, כדאי לעצור רגע ולברר: מהי בכלל שושנת יריחו? איך נדבקים? ומה הכי חשוב לדעת?    מהי לישמניאזיס (שושנת יריחו)? לישמניאזיס היא קבוצה של מחלות שונות, שמקורן בטפיל חד תאי מהסוג לישמניה (Leishmania), שמועבר באמצעות עקיצה של זבובי...
ללמוד עוד על טיפול פוטודינמי
ניוון הרשתית: כיצד למנוע עיוורון?-תמונה

בגיל מבוגר סובלים אנשים רבים מפגיעה ברשתית העין שמזיקה קשות...

מאת: ~~ד"ר יוסי...
22/10/2012
שושנת יריחו: כל מה שחשוב לדעת-תמונה

אתרי החדשות מלאים בדיווחים התפרצות לישמניאזיס של העור...

מאת: יערית...
24/07/2018
סרטן העור: לפגוע בול בנקודה-תמונה

טיפול פוטודינמי לבעיות עור הוא שיטה חדשנית המשמשת בעיקר...

מאת: נגוהה...
26/02/2012
תסמונת האיקס השביר: חשוב להיבדק-תמונה

תסמונת ה-X השביר עלולה לגרום פיגור ובעיות נוספות. החדשות...

מאת: ד"ר רחל...
23/08/2017
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לטיפול פוטודינמי?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

טיפול פוטודינמי: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום רב, בן 40, בשנתיים האחרונות מחלת הטייסים CSR, כנראה כרונית בעין אחת, ללא שינוי משמעותי כל השנים, ולאחרונה עיוות משמעותי בראיה באותה העין. מהו הטיפול היעיל ביותר לטיפול, ומניעת הידרדרות ו/או תיקון ומיגור סופי. תודה מראש שבוע מוצלח.

לא תמיד יש טיפול.. במקרים חריגים וללא ריפוי עצמי - ניתן לשקול: PDT (עם מינון מופחת - HALF LOAD) לייזר - רק במידה ויש נקודת דלף יחידה המרוחקת ממרכז הרשתית שינוי אורח חים - בעיקר הורדת "לחץ" - וכן המנעות מתכשירים המכילים סטרואידים לייזר מסוג מיקרו-פולס (MP) רפואה שלמה..

רב תודות.

מדוע האופציה הראשונה ששומעים עליה היא ניתוח מוז כאשר לפי מה שהנתי ניתן לבצע גם טיפול פוטודינמי למיגור הסרטן ללא ניתוח - כלומר ללא צלקות או השלכות קוסמטיות אחרות (אחוזי ההצלחה לפי מה שהבנתי היא די דומים - אולי פער של כ - 5% לטובת הניתוח)?

שלום רב, קו ראשון בטיפול בסרטן עור לסוגיו הינו ניתוח. כאשר קיים מצב בו ישנם מספר רב של נגעים מפושטים, או נגעים שאינם ניתנים לניתוח, מקובל לשקול קו טיפול אחר, כדוגמת פוטוטרפיה. פוטוטרפיה הינה טיפול לסרטן מסוג BCC שטחי בלבד! יעילותו הרבה! פחות טובה מניתוח, אחוזי חזרת המחלה גבוהים, הטיפול ארוך טווח, יקר וכואב.

ערב טוב יש לי יבלת בכף הרגל שחוזרת על עצמה. הייתי אצל רופאת עור שצרבה / הקפיאה את היבלת. בפעם הראשונה (לפני כ- 3 חודשים ) היבלת "נשרה" לאחר חודש, אבל לצערי היא גדלה מחדש. היום כשהייתי שוב אצל הרופאה היא אמרה לי שזה ווירוס וכנראה היבלת תגדל שוב. רציתי לשאול - האם יש מה לעשות חוץ מלצרוב בכל פעם (זה כואב מאוד ולמעשה לא עוזר) האם יש טעם לגשת לקוסמטיקאית רפואית לאחר נשירת היבלת לשם טיפול משלים? או - האם יש רעיון לטיפול אחר. תודה מראש

אולי הקפאות חוזרות כל שבועיים יצליחו לרפא את היבלת. אם לא אז כדאי לשקול טיפול פוטודינמי. אפשר לקרוא יותר באתר של אסף-הרופא.

שלום דר׳, אני גבר נשוי וככה״נ נדבקתי מאישתי ב HPV שהיה לה בעבר הרחוק אך התוצאות היו שליליות כבר כמה שנים. הופיעו אצלי נגעים באיבר המין ורופא העור שלח אותי לטיפול בלייזר. קראתי שישנם עוד מספר טיפולים מלבד לייזר (גם לא ידוע לי איזה לייזר יש לדר׳ שכטר אדוארדו CO2 או PDL), אך רופא העור אמר שמכיוון שיש ״הרבה״ נגעים, אז רק לייזר. האם אין טיפול יעיל יותר מאשר טיפול זה הכרוך בתקופת החלמה לא נעימה? קראתי לגבי טיפול פוטודינמי שיכול להיות תחליף ראוי גם או משחות למיניהן. האם אפשר להתעקש על טיפול אחר? כמו-כן, הבנתי שלאישתי, הוירוס הרבה יותר מסוכן אבל תור לגניקולוג לוקח לפחות חודש, האם יש צורך דחוף לפגישה עם הגניקולוג?

שלום לפ, 1. על יבלות שנגרמות ע"י נגיף הפאפילומה ועל הטיפולים שקיימים כנגדו תוכל לקרוא באתרים רבים, למשל -https://www.wikirefua.org.il/w/index.php/%D7%A0%D7%92%D7%99%D7%A3_%D7%94%D7%A4%D7%A4%D7%99%D7%9C%D7%95%D7%9E%D7%94_%D7%94%D7%90%D7%A0%D7%95%D7%A9%D7%99_-_Human_Papilloma_Virus או אפילו ב- https://www.maariv.co.il/news/new.aspx?pn6Vq=M&0r9VQ=IIHD 2. בחירת הטיפול צריכה להיות שלך, בליווי הרופא/ה שלך. 3. אין בידי מספיק מידע כדי להחליט כמה דחוף לאשתך להיבדק ע"י רופא/ה. הרבה בריאות אפי

מה לגבי טיפול טיפול פוטודינמי? מה היעילות שלו?

שלום לפ, הנושא לא מוכר לי מספיק. נסה להפנות את שאלתך בנידון לפורום של רופא/ת עור. הרבה בריאות אפי