עקירה כירורגית: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

עקירה כירורגית: כיצד ומדוע?

עקירת שיניים כירורגית נחוצה כאשר יש צורך בהפשלת החניכיים או בחשיפת שורשים ולא ניתן להסתפק בעקירה "רגילה". כדאי להיעזר במומחה פה ולסת או מומחה חניכיים שיניים המיועדות לעקירה הן שיניים אשר הפרוגנוזה להישארותן בפה היא פרוגנוזה נמוכה. לרוב מדובר בשיניים שהפגיעה בהן כה קשה, עד שלא ניתן להצילן ולשמרן בפה. ככלל, הגורמים הנפוצים למצב זה הם עששת עמוקה והרס כותרת נרחב של השן, תהליכים דלקתיים נרחבים במיסב השורש או שן ניידת, בגלל מחלת חניכיים. ישנן סיבות נוספות לעקירות, כגון: שיניים כלואות בלסת, שיניים המעורבות בתהליכים פתולוגיים בלסת שאינם זיהומיים (כגון ציסטות), או שיניים שיש צורך לעקור בגלל התחלה של טיפול ליישור שיניים.מה ההבדל בין עקירה כירורגית לבין עקירה רגילה? באופן עקרוני, עצם הוצאת שן ממכתשית בתוך הלסת הינה התערבות כירורגית. ולכן, ניתן להגדיר כמעט כל עקירה כ"עקירה כירורגית". למרות זאת, במונח עקירה כירורגית, הכוונה ברוב המקרים היא...

סיבות אפשריות ומצבים דומים לעקירה כירורגית

עקירת שן - תמונת המחשה
עקירת שן נעקרה לכם שן? מעבר לפגיעה האסתטית, עלול להתרחש תהליך ספיגה מואץ בעצם הלסת, הפוגע ביציבו...
טיפול שורש - תמונת המחשה
טיפול שורש שתלים דנטליים פותרים בעיות רבות בשן ,אך מתי, בכל זאת, מומלץ לטפל בשן חולה באמצעות טיפול...
ללמוד עוד על עקירה כירורגית
שיני בינה-תמונה

מהן שיני בינה ומה עושים איתן, למה לעיתים ממליצים על עקירת...

מאת: סוגיית שיני...
30/09/1999
המדריך לטיפול בשיניים כלואות-תמונה

שן כלואה היא שן שלא בקעה uעלולה להסב נזק לשיניים הסמוכות...

מאת: פרופ' בקר...
01/05/2016
 השתלה מיידית לאחר עקירה: כל היתרונות-תמונה

זקוקים לעקירה ולהשתלה? במקום תהליך ממושך, העלול להיות כרוך...

מאת: מרפאת שיניים...
01/12/2019
שיני בינה כלואות: עקירה חכמה-תמונה

שיני בינה כלואות עלולות לגרום לכאב כרוני בחלל הפה - ובמקרים...

מאת: ד"ר שלמה...
13/01/2015
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לעקירה כירורגית?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

עקירה כירורגית: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום ביום שלישי עשיתי עקירה כירורגית בשן בינה הימנית אם אני לא טועה זאת שן מספר 48.... הרופא הביא לי "נקסין" ומי פה לשטיפת הפה פעמיים ביום... הנקסין לא עזר לי והתחלתי לחפש לי משכך כאבים רציני יותר, הגעתי לתרופה "נרוסין" לקחתי אותה והיא לא השפיע כמעט הבנתי מאנשים שהם לוקחים גם נרוסין וגם עוד כדור משכך כאבים כגון אופטלגין וכדומה... האם זה לא מסוכן? אני יכול ליטול נרוסין+נקסין? הכאב לא עובר שלי כבר שלושה ימים והפנים שלי התנפחו היום אני חושב שהאיזור הפך לדלתקי גם בטופס עקירה כתוב דלקת מוח השן חריפה אבל לא קיבלתי אנטיביוטיקה מה לעשות?

קובי שלום. לא בדקתי אותך ולכן לא אוכל ל התייחס אישית למקרה שלך אלא למקרה כללי שטופל בעבר במרפאה שלי .כאב ההולך ומתגבר לקראת היום ה3-4 לאחר העקירה יתכן והוא נטאפיין זיהום מתגבר במקום העקירה ומחייב ביקורת דחופה אצל רופא השינים שעקר את השן וטיפול כזה או אחר לשם חיסול הזיהום בהתאם לממצאיו . לא טוב הדבר שאת הלוקח תרופות מבלי לעיין בעלון לצרכן לפחות או ממבלי להיוועץ ברוקח או רופא השניים שלך מתיאורך עולה שאתה עובר בהרבה את המינון המירבי של נקסין שבמקרה הזה זהה לחלוטין לנרוסין והמינון המקסימלי שלו הוא 2 טבליות ליום .מעל מינון זה הוא אפילו מסוכן ועלול לגרום לסכנת מוות !! תרופות נגד כאבים יש לצרוך בצורה מושכלת ומבוקרת על ידי רופא השינים או לכל הפחות בעיצה אחת עם הרוקח !

לד"ר משה גרינבאום שלום, שמי בן, ולפני כ-4 ימים עברתי ניתוח לעקירת שן בינה- השמאלית למטה, לאחר שעקרו לי כבר את כל שאר שיני הבינה האחרות קודם לכן. מכיוון ששן הבינה הזו היתה "סוררת" במיוחד ושכבה ב-90 מעלות לכיוון השן הצמודה אליה, היה צורך בסיום העקירה לתפור לי את האזור ב"תפרים נספגים" כדברי הד"ר. כל האזור לאחר הניתוח התנפח לי אך הבנתי שזה תהליך טבעי שהגוף מרפא את עצמו, אך השאלה שאני שואל זה כמה ימים לוקח עד שהתפרים מתמוססים לגמרי ונעלמים? תודה מראש, בן.

בן שלום. אני מציע שתפנה את השאלה לרופא שעקר ותפר לך את החניכיים .לפי הכתוב בעלון המצורף לסוג התפרים שהוא רכש יש לצפות שהנושא נחקר ע"י היצרן ומדווח בעלון. מנסיוני ראיתי כבר תפרים נמסים שגם לאחר חודש ימים טרם נמסו .יתרונם של התפרים הנמסים שאאאין צורך בד"כ להוציאם אך חסרונם שלעיתים הם גורמים גרוי ודלקת מקומית ולעיתים גם יוצרים בעיות הלכתיות של "נידה וטרפה" שישנם רבנים שמתנגדים לשימוש בם או מתירים אך אוסרים על האישה לטבול במקווה אחרי הכנסת תפר כזה לזמן רב .

שלום רב, לפני שנתיים עברתי עקירה כירורגית עם תפרים+טיפול שורש בשן צמודה ובסוף הורכב גשר. כעבור כשנה הגשר נפל. חזרתי לרופא והוא הדביק אותו אך אמר שזה כנראה ייפול שוב כי הוא לא מונח טוב ויהיה כנראה צורך לחתוך מהחניכיים מאחר ומהגשר לא ניתן לחתוך ולשייף עוד. ואני שואלת: כיצד קורה כזה דבר? הרי נלקחו מידות, הגשר התאים וישב טוב, לא חשתי שהוא גבוה או בולט. מה גורם לו ליפול שוב ושוב ואיך יתכן שהפיתרון הוא לחתוך לי מהחניכיים?? אשמח לחוות דעתך. תודה מראש ושבת שלום

סביר להניח שכבר מההתחלה הגשר היה לקוי. או בגלל השחזת השיניים שהיתה לקויה או בגלל דיוק ישיבת הגשר על השיניים המושחזות

שלום . לפני שלשה שבועות עברתי עקירת שן בינה , השן יצאה שלמה ( לא עקירה כירורגית) . בשן לידה ממש בוצעה סתימה רגילה. הכאבים היו לאורך כל הזמן מאז . הרופא איבחן מכתשית יבשה . שם לי מן תרופה במכתשית משזה לא עזר , אחרי שבועיים החליט לפתוח את מקום העקירה לשייף (לדבריו ) את העצם כדי שיווצר קריש דם חדש . הטיפול הצליח -נוצר קריש שנשאר, והפצע מבריא יפה , עברו מאז ה"ניתוחון " הזה שמונה ימים אבל עדיין יש לי כאבים שבאים והולכים ללא סיבה , גם בשכיבה , ורגישות לא נורמאלית לקור בשן שליד העקירה (זו שעברה סתימה רגילה לבנה לפני 3 שבועות ) . חששתי שהשן הזו צריכה החלפה לסתימת שורש אבל ברנטגן לא רואים כלום . האים הרגישות הרבה (מאוד , ממש רואה כוכבים מכאב ) לקור 3 שבועות אחרי סתימה רגילה היא הגיונית ? האים הכאבים באיזור הם עדיין מהעקירה והטיפול (שיוף העצם ) שניתן אחר כך או שיש חשש שצריך להחליף את הסתימה הרגילה לסתימת שורש למרות שלא רואים זאת ברנטגן . אציין שמאז ניתוחון שיוף העצם עברו 8 ימים .

יש להפריד בין הכאב של המכתשית לבין הרגישות לקור. אבל בכל מקרה לעיתים נדרש יותר זמן מהרגיל להחלמה. ועל כן מומלץ להתעזר בסבלנות עוד שבועיים או שלושה ורק אז לקבל החלטות