צילומי רנטגן לשיניים: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

צילומי C.T לפני השתלה: חשיבותו של פענוח נכון

בשנים האחרונות, רפואת השיניים עוברת תהליכי "דיגיטליזציה" שמחד מאפשרת להציע טיפולים מדויקים, מהירים ונוחים יותר, ומאידך מצריכה מיומנות מובחנת בפענוח התוצר. מי מוסמך לפענח צילומי סי טי ברפואת שיניים? ואילו בעיות עלולות "להתפספס" בשל פענוח לקוי? ד"ר דניאל מרוז עם התשובות לכל השאלות בכתבה אם רופא המשפחה חושד בממצא כלשהו ושולח אדם לצילום C.T, את הצילום מפענח רנטגנולוג בבית החולים, שבודק את הצילום, ומתורגל ומיומן לעשות זאת, הרופא עצמו לא מתבונן בצילום אלא בפענוח, עכשיו נשאלת השאלה, מה הבעייתיות בתחום זה ברפואת השיניים? ובכן יש לכך שני היבטים: משרד הבריאות הבין, שרופאי השיניים, שאינם מיומנים בפענוח צילומי C.T , שהם למעשה חתכים, רה-קונסטרוקציות של תוכנה, שהתבצעו על ידי טכנאים ללא ידע מקדים באנטומיה, ולכן החתכים עלולים חלילה להיות לא רלוונטיים, חסרים ויתכן שהסתמכות עליהם תעמיד את המטופל בסכנה. פעמים רבות, הרופאים מקבלים פענוח, אך לא מצליחים לאתר בעיות בצילום ה-C.T  כך למשל, נניח שלמישהי חסרה שן קדמית והרופא שולח אותה לבצע צילום C.T עם חתך כדי לבחון את גובה ועובי של...
ללמוד עוד על צילומי רנטגן לשיניים
טיפול שיניים: בינה טכנולוגית-תמונה

רפואת השיניים מתקדמת בקצב מטאורי - וזה משפיע על הטיפול...

מאת: ד"ר אנה...
19/03/2018
 ציפויי חרסינה: הדרך המהירה לחיוך הוליוודי -תמונה

האם אתם מסתירים במבוכה את הפה בכל חיוך? מאוד ייתכן שציפויי...

מאת: ד"ר מיטל...
20/08/2019
יין וכורכום: 9 מאכלים שעלולים להכתים לכם את השיניים-תמונה

אם אתם מעוניינים בחיוך לבן, כדאי שתצמצמו בצריכת מזונות כגון...

מאת: ד"ר ירון יואב
01/04/2019
בהריון? אל תזניחו את השיניים-תמונה

נשים הרות רבות סבורות כי עדיף לדחות את טיפולי השיניים עד...

מאת: ד"ר אלקס
20/01/2020
אולי יענין אותך לדעת...
צילום שיניים - תמונה
צילום שיניים
בדיקות רפואיות: מה ההבדלים בין סוגי צילומי...
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לצילומי רנטגן לשיניים?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

צילומי רנטגן לשיניים: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

ערב טוב לפני שגיליתי על ההריון עשיתי צילום שיניים לאחר שסבלתי מכאב לא מוסבר באזור. במידה ולא הייתי מכוסה בסינר עופרת ישנה סכנה המשפיעה על ההתפתחות התקינה? תודה

הי שירה, הסכנה היא ממש אפסית בהריון מצילום שיניים אחד. בברכה, ד״ר בר יוסף

שלום ד"ר, אני בהריון (שבוע 12), השבוע ביקרתי במרפאת שיניים. המתנתי בחדר ההמתנה הצמוד לחדר הרופא (בין השניים מפריד קיר בלוקים שנבנה לפני כ-60 שנה בעת שנבנה הבניין). בכל אופן, בזמן שהותי שם בוצעו 2 צילומי שיניים למטופ. הדלת המפרידה הייתה פתוחה בתואנה שהקיר מבודד מספיק טוב ונבדק. האם יש לי ממה לחשוש? עמדתי כ70 ס"מ מהקיר בעוד האלומה הייתה מכוונת אליו מהצד השני. תודה.

אין לאף אחד אינטרס לסכן אנשים בחשיפה מיותרת לקרינת רנטגן. אם הקרינה היתה חודרת את הקיר, כל מי שהיה מגיע למרפאה היה נחשף. הצילום מתבצע בצורה ממוקדת לפה של המטופל, בעוצמה נמוכה. מעבר לזה לא ניתן להוסיף.

תודה על התשובה ד"ר ורד. האם התשובה שלך נכונה גם לגבי צילומי CT וצילומים פנורמיים המתבצעים במרפאה? האם קיר משמש כמבודד מספיק טוב?

יש שונות גבוהה בין צילום שיניים לצילום CT. עוצמות שונות, פיזור קרינה שונה, זמן חשיפה שונה ועוד משתנים. כך גם צילום פנורמה. לגבי קיר במקומות שמבצעים בהם צילומים בקרינה בעוצמה גבוהה, בדרך כלל, מוסיפים עופרת לקיר שיספוג חלק מהקרינה וגם הבטון בולע חלק. מחשבים את הכמויות של הקרינה והחומר הבולע בקיר (וגם בדלתות ובזכוכיות) כך שלא יהיה סיכון למי שנמצא מעבר לקיר. הדברים נבדקים ונמדדים. כמו שאמרתי קודם, צילום שיניים אצל רופא שיניים העוצמות מאוד נמוכות, לזמן קצר מאוד, ומכוון לפה של המטופל בלבד.

מדי פעם בסרטים ובסדרות המשטרה שומעים ש"היה צריך לזהות את הגופה ע"פ צילומי שיניים" מעניין אותי עד כמה זה באמת אפשרי. כלומר אני מניח שבהנחה שיש צילום שיניים אפשר להשוות את זה לתיקים הרפואיים, אבל איך בעצם מגיעים לתיקים הרפואיים של הקורבן אם לא יודעים מי הוא? האם יש איזשהו מאגר ארצי של צילומי שיניים שמשמש לזיהוי בשעת אסון? תודה מראש ליאור

ליאור שלום. שאלת שאלה מצויינת . התשובה מורכבת למדי . במלחמת יום הכיפורים שימשתי כרופא שיניים בבית חולים שדה שבין שאר תפקידי הייתי צריך לרשום תרשים שינים של חללים שנשרפו לבלי הכר ורק הרקמות המסוידות נותרו מהם .לתרשים השיניים שלי יהושוו כל צילומי הרנטגן והרישום הרפואי של הנעדרים שלרובם היה פה ושם אצל רופא שיניים פרטי או במרפאת קופת חולים תיק ובו האינפורמציה הדנטלית (לעיתים זה היה פאזל של מספר מרפאות שיניים ).כך אותרו ואומתו זהות של חללים רבים .התפקיד שהוטל עלי הותיר בי את רישומו עוד ימים רבים אחרי המלחמה ואפשר לומר עד עצם היום חזרו אלי פלאש-בקים של הגופות השרופות שבהלקן היו מושחתות לחלוטין .ידעתי אז שאני עושה מצווה ומסייע באיתור של נעדרים רבים והחזרתם למשפחתםו לקבר ישראל . ב35 שנות עבודתי בפרקטיקה פרטית אירע פעמייםשהיה שימוש בתיק וצילומים של מרפאתי לזיהוי ושלילת זהוי של מטופל שלי שנספה .המקרה הראשון שמטופלת שלי נסעה לחו"ל ונשרפה בתאונת דרכים יחד עם עוד 12 נוסעי מיניבוס מכל ארצות תבל .הודות לרישום הרפואי המדוייק אותרה הגופה והובאה לארץ לקבורה . מקרה נוסף היה של נערה שנעלמה וכשמצאו גופה ביקשו ממני תיק רפואי של מטופלת מסויימת שהתברר שאיננה תואמת את השיניים של הגופה אבל מאוחר יותר בהעדר תיק רפואי של הנרצחת במרפאת שיניים מסוימת (אבד משום מה ) נאלצו להטיס דגימות DNA שלנה ושל בני משפחתה לחו"ל ע"מ לזהותה . הצבא נוהג לבצע צילומי שיניים כרוטינה למקרה שיידרש זיהויו של חייל לאאחר מותו בשירות צבאי.רישומי שיניים נשמרים לשם כך גם במרפאות וגם בצבא לשם זיהוי במקרה הצורך . לומר לך שזה כליל השלמות לא אוכל . לרופאי שינים רבים מדי יש אינטרס להשמיד צילומים ורישומי טיפולים או אפילו לא לנהל רישום כחוק מטעמי מיסוי (כי הצילוממים והרישום יכולים להפלילם בהעלמות מס ). עד למאגר ארצי של האינפורמציה הזאת טרם הגענו וגם אז בשל אופי הרפואה הפרטית בעיקרה של רפואת השיניים קשה יהיה לחייב כל רופא שינים להעביר נתונים למוקד מרכזי .מבחינתהמיחשוב והקלדת הנתונים יידרש כוח אדם רב למטרה זו וספק אם זה בסדר העדיפויות הלאומי כיום. אני מקווה שלא הכבדתי עליך בתיאורים שלי -הלילה בודאישלא אוכל להירדם אחרי שנזכרתי במקרים המזעזעים שאני בדרך כלל מדחיק .

מספר תוספות: זיהוי חללים על פי מירשמי שיניים נעשה במדינת ישראל על ידי מז"פ/משטרת ישראל. במקרה של אירוע המוני, נעשה הזיהוי על ידי יחידת מתנדבים בת 30 רופאי שיניים שבה גם אני חבר. זיהוי על פי שיניים הינו מהיר וזול יחסית ואמין מאד ולכן הוא נמצא בעדיפות ראשונה. זיהוי על פי DNA יקר יותר ואיטי יותר. בדרך כלל מגיעות משפחות של נעדרים לחפש את יקיריהם ועל פי רשימה זו, ועל פי אינפורמציה שלהם לגבי שם רופא השיניים או פרטים על מרפאת השיניים בה טיפל הנעדר או החלל ניתן להגיע לתיקו הרפואי. טרם ניתקלנו במקרה בו רופא או מרפאה סירבו לסייע או עיכבו העברת תיק. היחידה הנ"ל הופעלה ברעידת האדמה בטורקיה, באסון טאבה, ואף סייעה בזיהוי הנעדרים הישראלים באסון הצונאמי.

האם ניתן במהלך טיפול שמטרתו לפתוח מקום ולישר ניב שיצא בלסת תחתונה אחת. הטיפול הוא מספר חודשים. האם ניתן לבצעו ללא צילומי רנטגן? האם יש הכרח ועל מה אפשר לוותר? מעדיפה פחות צילומים.

שלום ליבי צילומי שיניים כולל רנטגן הכרחיים לפני טיפול. צריך לוודא את מצב השורשים והחניכיים. לשאלה האם ניתן לטפל רק בלסת אחת התשובה שלעיתים ניתן לעשות זאת , אבל תלוי בסגר עם הלסת העליונה.תשובה לכך אפשרית רק לאחר בדיקה קלינית. בברכה ד"ר צור