צילומי רנטגן לשיניים: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

יין וכורכום: 9 מאכלים שעלולים להכתים לכם את השיניים

אם אתם מעוניינים בחיוך לבן, כדאי שתצמצמו בצריכת מזונות כגון סלק וממתקים, תעדיפו מים על פני שתיה מוגזת וצבעונית וגם תימנעו מעישון. והנה עוד כמה טיפים שיסייעו לכם לזכות בחיוך צחור במיוחד, והחשוב מכל: מבלי לפגוע בבריאות השן  כורכום, תה ירוק ותבלינים, הם אולי מזונות בריאים וחיוניים, אך אם חיוך לבן הוא משאת נפשכם, כדאי שתצמצמו בצריכתם. אילו מזונות נוספים עלולים להכתים את השיניים ומה אפשר לעשות כדי לזכות בחיוך לבן ונוצץ מבלי לפגוע בהן? מדריך.  תה וקפה הם משקאות שידועים באפקט השלילי שלהם על צבע השיניים. צילום: שאטרסטוק   אילו מזונות עלולים להכתים את השיניים? באופן כללי, ניתן לציין מספר מזונות העשויים להשפיע על נראות ועל צבע השן. הכלל הינו פשוט: ככל שהמאכל או השתייה יהיו בעלי צבע דומיננטי יותר, כך הסיכוי לאפקט האסתטי גדול יותר. ואולם, חשוב לציין שצריכה חד פעמית או מועטה של המזונות הבאים, לרוב לא תשפיע על מראה השן, בעוד שצריכה יומיומית וממושכת בהחלט עלולה להשפיע. לכן, ברוב המקרים המפורטים להלן,...
ללמוד עוד על צילומי רנטגן לשיניים
טיפול שיניים: בינה טכנולוגית-תמונה

רפואת השיניים מתקדמת בקצב מטאורי - וזה משפיע על הטיפול...

מאת: ד"ר אנה...
19/03/2018
 ציפויי חרסינה: הדרך המהירה לחיוך הוליוודי -תמונה

האם אתם מסתירים במבוכה את הפה בכל חיוך? מאוד ייתכן שציפויי...

מאת: ד"ר מיטל...
20/08/2019
יין וכורכום: 9 מאכלים שעלולים להכתים לכם את השיניים-תמונה

אם אתם מעוניינים בחיוך לבן, כדאי שתצמצמו בצריכת מזונות כגון...

מאת: ד"ר ירון יואב
01/04/2019
צילום שיניים-תמונה

בדיקות רפואיות: מה ההבדלים בין סוגי צילומי השיניים השונים?...

מאת: ד"ר עמית...
02/07/2014
אולי יענין אותך לדעת...
צילום שיניים - תמונה
צילום שיניים
בדיקות רפואיות: מה ההבדלים בין סוגי צילומי...
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לצילומי רנטגן לשיניים?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

צילומי רנטגן לשיניים: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום ד"ר, אני בהריון (שבוע 12), השבוע ביקרתי במרפאת שיניים. המתנתי בחדר ההמתנה הצמוד לחדר הרופא (בין השניים מפריד קיר בלוקים שנבנה לפני כ-60 שנה בעת שנבנה הבניין). בכל אופן, בזמן שהותי שם בוצעו 2 צילומי שיניים למטופ. הדלת המפרידה הייתה פתוחה בתואנה שהקיר מבודד מספיק טוב ונבדק. האם יש לי ממה לחשוש? עמדתי כ70 ס"מ מהקיר בעוד האלומה הייתה מכוונת אליו מהצד השני. תודה.

אין לאף אחד אינטרס לסכן אנשים בחשיפה מיותרת לקרינת רנטגן. אם הקרינה היתה חודרת את הקיר, כל מי שהיה מגיע למרפאה היה נחשף. הצילום מתבצע בצורה ממוקדת לפה של המטופל, בעוצמה נמוכה. מעבר לזה לא ניתן להוסיף.

תודה על התשובה ד"ר ורד. האם התשובה שלך נכונה גם לגבי צילומי CT וצילומים פנורמיים המתבצעים במרפאה? האם קיר משמש כמבודד מספיק טוב?

יש שונות גבוהה בין צילום שיניים לצילום CT. עוצמות שונות, פיזור קרינה שונה, זמן חשיפה שונה ועוד משתנים. כך גם צילום פנורמה. לגבי קיר במקומות שמבצעים בהם צילומים בקרינה בעוצמה גבוהה, בדרך כלל, מוסיפים עופרת לקיר שיספוג חלק מהקרינה וגם הבטון בולע חלק. מחשבים את הכמויות של הקרינה והחומר הבולע בקיר (וגם בדלתות ובזכוכיות) כך שלא יהיה סיכון למי שנמצא מעבר לקיר. הדברים נבדקים ונמדדים. כמו שאמרתי קודם, צילום שיניים אצל רופא שיניים העוצמות מאוד נמוכות, לזמן קצר מאוד, ומכוון לפה של המטופל בלבד.

מדי פעם בסרטים ובסדרות המשטרה שומעים ש"היה צריך לזהות את הגופה ע"פ צילומי שיניים" מעניין אותי עד כמה זה באמת אפשרי. כלומר אני מניח שבהנחה שיש צילום שיניים אפשר להשוות את זה לתיקים הרפואיים, אבל איך בעצם מגיעים לתיקים הרפואיים של הקורבן אם לא יודעים מי הוא? האם יש איזשהו מאגר ארצי של צילומי שיניים שמשמש לזיהוי בשעת אסון? תודה מראש ליאור

ליאור שלום. שאלת שאלה מצויינת . התשובה מורכבת למדי . במלחמת יום הכיפורים שימשתי כרופא שיניים בבית חולים שדה שבין שאר תפקידי הייתי צריך לרשום תרשים שינים של חללים שנשרפו לבלי הכר ורק הרקמות המסוידות נותרו מהם .לתרשים השיניים שלי יהושוו כל צילומי הרנטגן והרישום הרפואי של הנעדרים שלרובם היה פה ושם אצל רופא שיניים פרטי או במרפאת קופת חולים תיק ובו האינפורמציה הדנטלית (לעיתים זה היה פאזל של מספר מרפאות שיניים ).כך אותרו ואומתו זהות של חללים רבים .התפקיד שהוטל עלי הותיר בי את רישומו עוד ימים רבים אחרי המלחמה ואפשר לומר עד עצם היום חזרו אלי פלאש-בקים של הגופות השרופות שבהלקן היו מושחתות לחלוטין .ידעתי אז שאני עושה מצווה ומסייע באיתור של נעדרים רבים והחזרתם למשפחתםו לקבר ישראל . ב35 שנות עבודתי בפרקטיקה פרטית אירע פעמייםשהיה שימוש בתיק וצילומים של מרפאתי לזיהוי ושלילת זהוי של מטופל שלי שנספה .המקרה הראשון שמטופלת שלי נסעה לחו"ל ונשרפה בתאונת דרכים יחד עם עוד 12 נוסעי מיניבוס מכל ארצות תבל .הודות לרישום הרפואי המדוייק אותרה הגופה והובאה לארץ לקבורה . מקרה נוסף היה של נערה שנעלמה וכשמצאו גופה ביקשו ממני תיק רפואי של מטופלת מסויימת שהתברר שאיננה תואמת את השיניים של הגופה אבל מאוחר יותר בהעדר תיק רפואי של הנרצחת במרפאת שיניים מסוימת (אבד משום מה ) נאלצו להטיס דגימות DNA שלנה ושל בני משפחתה לחו"ל ע"מ לזהותה . הצבא נוהג לבצע צילומי שיניים כרוטינה למקרה שיידרש זיהויו של חייל לאאחר מותו בשירות צבאי.רישומי שיניים נשמרים לשם כך גם במרפאות וגם בצבא לשם זיהוי במקרה הצורך . לומר לך שזה כליל השלמות לא אוכל . לרופאי שינים רבים מדי יש אינטרס להשמיד צילומים ורישומי טיפולים או אפילו לא לנהל רישום כחוק מטעמי מיסוי (כי הצילוממים והרישום יכולים להפלילם בהעלמות מס ). עד למאגר ארצי של האינפורמציה הזאת טרם הגענו וגם אז בשל אופי הרפואה הפרטית בעיקרה של רפואת השיניים קשה יהיה לחייב כל רופא שינים להעביר נתונים למוקד מרכזי .מבחינתהמיחשוב והקלדת הנתונים יידרש כוח אדם רב למטרה זו וספק אם זה בסדר העדיפויות הלאומי כיום. אני מקווה שלא הכבדתי עליך בתיאורים שלי -הלילה בודאישלא אוכל להירדם אחרי שנזכרתי במקרים המזעזעים שאני בדרך כלל מדחיק .

מספר תוספות: זיהוי חללים על פי מירשמי שיניים נעשה במדינת ישראל על ידי מז"פ/משטרת ישראל. במקרה של אירוע המוני, נעשה הזיהוי על ידי יחידת מתנדבים בת 30 רופאי שיניים שבה גם אני חבר. זיהוי על פי שיניים הינו מהיר וזול יחסית ואמין מאד ולכן הוא נמצא בעדיפות ראשונה. זיהוי על פי DNA יקר יותר ואיטי יותר. בדרך כלל מגיעות משפחות של נעדרים לחפש את יקיריהם ועל פי רשימה זו, ועל פי אינפורמציה שלהם לגבי שם רופא השיניים או פרטים על מרפאת השיניים בה טיפל הנעדר או החלל ניתן להגיע לתיקו הרפואי. טרם ניתקלנו במקרה בו רופא או מרפאה סירבו לסייע או עיכבו העברת תיק. היחידה הנ"ל הופעלה ברעידת האדמה בטורקיה, באסון טאבה, ואף סייעה בזיהוי הנעדרים הישראלים באסון הצונאמי.

שלום רב לפני כחצי שנה עברתי סתימה עמוקה בשן בצד שמאל למעלה שחששו שתהפוך לסתימת שורש. חזרתי לביקורת והכל היה תקין. ביום שבת האחרון התחיל לי כאב ראש חזק בצד שמאל שהקרין לצואר ללסת לעין לרקה לשיניים. ניגשתי לנוירלוג בגלת שהתחילו לי דמעות מעין שמאל. בבדיקה העלה השערה שמדובר בדלקת בעצב הפנים מאידך לא שלל דלקת במפרק הלסת(היה לי בעבר) סינוסיטיס(סובלת באופן כרוני) והרופא בקש שאשלול שלא מדובר בשן. 1.האם יש סיכוי שאחרי חצי שנה סתימה מוצלחת הגיעה למצב של שורש(הסתימה במיקום עשיתי צילום פה לפני שבועיים) 2.האם שן עם סתימת שורש או בעיה או לא משנה מה יכולה לגרום לכאב:כזה שיביא ללחץ ודמע בעין? בלחיצה ישירה על השן ,אין כאב מיוחד. נא עזרתכם.

שן שיש בה סתימה עמוקה יכולה לפתח דלקת בעצב PULPITIS אם כי הסיפור שלך לא מרמז בהכרח על דלקת בשן

נשמע לך שהבבירות היות גבןהה היא לכיוונים אחרים? אני פשוט לא יןדעת מה לעשות ולאעזה כיוון ללכת וחןושת שיכאחהו לח בסתימות שורש ועוד וזה בכלל לא יהיה הדבר

בכל מקרה לכי לרופא השיניים כדי לבדוק האם באמת יש דלקת בשן או שלא

אני אלך בהחלט אבל מה לדעתך זה עוד יכול להיות?אני בחרדה קשה

לא הייתי שולל סינוסיטיס

שלום, לפני 8 שנים בוצעו לי כתרים ושתל (בעקבות תאונה) , בשנתיים האחרונות פעמיים החניכיים והשפתיים התנפחו מאוד עד כדי עיוות הפנים, בשני הפעמיים הרופא נתן מרשם למוקסיפן ללא המשך טיפול, רציתי לדעת מהם הסיבות לחזרה של הדלקת ומה עליי לעשןת?

יש לבצע צילומי רנטגן לשיניים שטופלו ולבדוק אם טיפולי השורש תקינים