פורום התפתחות הילד

כהורים, חשוב לנו להיות בטוחים שאנו מעניקים לילדינו את הטוב ביותר כדי שיוכלו לגדול ולהתפתח בכיף ובבטחה. לכן, קיימת חשיבות מיוחדת לגורמים המקצועיים עמם מתייעצים. .
263 הודעות
248 תשובות מומחה

מנהל פורום התפתחות הילד

14/01/2019 | 17:24 | מאת: אדלה

היי, בתי נולדה במשקל 3600, איבדה 8% ממשקל הלידה וכרגע שוקלת 4100 היא ישנה בערך 22-23 שעות ביום בזמן ערוך היא לא מגיבה לרעשים חזקים ולא ממצמצת לתאורה חזקה. על מה הדבר עלול להעיד?

חשוב לציין שהיא כן ממקדת מבט ומחייכת חיוך רצוני למראה פנים מוכרות.

13/01/2019 | 01:58 | מאת: מירב

שלום יש לי שאלה על תופעה מדאיגה בני בן השנה מזה כמה חודשים מתעסק באובססיביות במשחק משונה, הוא לוקח משחק או כל חפץ אפילו ללא חפץ ביד ודופק איתם בריצפה במשך המון זמן לעיתים חצי שעה ברצף וכמעט אי אפשר אז להפסיק אותו פשוט יושב ודופק עם החפץ בריצפה, זה קורה גם עם ידיים ריקות מנענע את הידיים לכיוון הריצפה המון זמן אני מודאגת מאוד חוששת מאיזה תסמונת או משו יש לציין התפתחות רגילה למעט שהוא לא זוחל יושב טוב ואפילו מתחיל להעמד אבל מדלג על הזחילה, וכן בישיבה הוא יושב עם רגליים שטוחות קדימה כמעט צמודות, לא מפוסקות כרגיל האם 2 התופעות הדפיקות והישיבה מדאיגות? אני לחוצה מאוד ומחכה לתשוב

שלום וברכה, ביתי בת 10 חודשים, לא מתיישבת לבד ולא נעמדת, זוחלת גחון מגיל 8 חודשים כאשר משתמשת באלכסון אחד בלבד. בירידה מישיבה (כשאני מושיבה) מתקשה להפעיל את רגל שמאל כדי להשתחרר מהישיבה. כשאני מנסה להפעיל לה את רגל שמאל- היא מורידה את הראש וזה מדאיג אותי.. ברקע הריון תקין עם לידה קיסרית בחירום בשל האטות דופק ומצוקה עוברית. אפגר 4 ולאחר מכן 6.. ההתפתחות הקוגניטיבית תקינה. נראה שמוטורית משהו מעכב אותה. נבדקה במכון להתפתחות הילד בגיל 7 חודשים ולא נמצאה כל בעיה ולכן שחררו אותנו מהמשך טיפול. האם בשל האפגר הנמוך בלידה יש בעיה שיכולה להתעורר בשלב כזה?

תינוק בן חצי שנה, בזמן ישיבה בעגלה מידי פעם מזיז את שתי הכתפיים כלפיי בקפיצה מס פעמים... חא קצוני כזה. ולפעמים לפני הירדמות קפיצות של החלק העליון של הדוף, בעיקר ידיים כמו קפיצות כאלה (ממש לפני ההירדמות עם עיניים פקוחות). יש ממה לדאוג? מזה יכול להיות? האם יכול לעבור לבד?

לקריאה נוספת והעמקה

מציעה להתייעץ עם רופא הילדים להסריט הסיטואציה ולהראות זאת לרופא של הילד.

23/12/2018 | 08:13 | מאת: רעות

היי, בני בן 10 חודשים (נולד חודש לפני הזמן), מבחינה מוטורית לקח לו קצת להתפתח אבל הוא סך הכל בסדר (כרגע זוחל גחון, עומד על שש, מתיישב כשיש לו במה להישען ומנסה לטפס ולעמוד), אני ובעלי שמנו לב שמבחינת שימוש באצבעות הידיים, הוא עושה שימוש בעיקר באמה (בשתי הידיים)- כשהוא מסובב גלגל במשחק, לוחץ על כפתורים, ברוב המקרים הוא משתמש באמה. הוא מזיז את האצבע בשתי הידיים אך לעיתים רחוקות עושה בה שימוש כאצבע העיקרית. הדבר יכול להעיד על משהו? האם כדאי לבדוק את זה? תודה

חשוב לראות איך אוחז חפצים קטנים כמובן בהשגחה מלאה שלא יכניס לפה ניתן להושיבו בכסא אוכל ולשים על המגש פסטה מסולסלת ולראות אם יש שימוש ב3 אצבעות לאחיזת פנצטה.

22/12/2018 | 09:25 | מאת: חגית

שלום, הבן שלי בן 11 חודשים ולא זוחל על שש. עד גיל 9 חודשים לא זחל בכלל, אז התחלנו ללכת למלווה התפתחותית ועגשיו הוא זוחל גחון בכל הבית. הוא נעמד על שש ומתנדנד אבל זהו... אין הבנה שאפשר לזחול ככה. המצב דיי תקוע כבר חודש. אני צריכה לדאוג?

אין צורך לדאוג את רואה שבנך רוכש כל הזמן מיומנויות חדשות וזוהי התפתחות. מציעה לנבדק אצל רופא הילדים ואם יש צורך לפנות לפיזיותרפיסטית התפתחותית לאבחון מקצועי והדרכה מתאימה.

27/11/2018 | 13:31 | מאת: יעל

שלום, התינוקת שלי בת שבועיים. כשאני משעינה אותה על הכתף בצורה אנכית כדי שתעשה גרעפס היא באופן קבוע מטה את הראש בחוזקה לאחור ומנסה להתיישב עם הטוסיק. האם זה מעיד על בעיה כלשהי ?

קשה לדעת הגורם לתנועה חוזרת זו. ברור שאם רואה תנועה סטראוטיפית שחוזרת על עצמה , כדאי להסריט ולהראות לרופא הילדים. כמו כן בגיל שבועיים יציבות הראש עדיין לא מלאה ויש לתמוך ראש התינוק בכל מנח ורטיקאלי כשהראש צריך להתייצב מול כח הכובד.

15/11/2018 | 13:48 | מאת: מיכל

שלום יש לי תינוק בן חודשיים וחצי. הוא התחיל להתהפך מהגב לבטן לפני כשלושה שבועות . 1.נראה שהוא תמיד מתהפך רק לצד אחד האם זה בעייתי בשלב זה ? 2. הרבה פעמים הוא נתקע אחרי ההיפוך עם יד אחת מתחת לבן וקשה לו לשחרר אותה או להרים את הראש ואז הוא נכנס לתסכול ולבכי- מה אפשר לעשות עם זה ואיך לעזור לו תודה !

בהיפוך מגב לבטן היד פחות נוטה להישאר מתחת לגב . כשמסיים ההיפוך נסי להגיש לו משחק לכיוון היד התקועה אולי יוציא אותה בכוחות עצמו כשירצה לתפוס המשחק. מומלץ לעשות ההיפוך לשני הצדדים יתכן וכעת בגלל שרק התחיל להתהפך עושה זאת על צד יותר חזק ובהמשך יעשה גם על הצד השני. חשוב לעכוב שיש תפקוד סימטרי לשני הצדדים אם עוד כשבועיים לא יעשה גם לצד השני ההיפוך. הפני תשומת לב הרופא המטפל.

01/11/2018 | 20:13 | מאת: אמא

שלום הבן שלי בן שבעה חודשים. זוחל על שש, נעמד בתמיכה ומנסה להתיישב, אך לא מצליח לשבת זקוף מעבר לכמה שניות, והתחושה היא שמעדיף לעמוד על פני לשבת. האם יש צורך להתערב או שעוד מוקדם? תודה רבה

נשמע שבנך מתפתח בצורה טובה תחילת כל ישיבה עם השענות קדימה עם הידיים והגו נראה כפוף עם הזמן יושבים זקוף יותר. המתיני כשבועיים ונסי לראות אם יש שינוי בישיבה.

שלום, בני בן ה3 נוגע לא מעט באיבר המין שלו ובמקלחת היום שאלתי אותו מדוע הוא מחזיק ומסתיר אותו. הוא ענה לי שהוא לא אוהב את איבר המין והוא לא רוצה אותו. איך עליי להתייחס לנושא זה?

הנני פיזיותרפיסטית התפתחותית אך בגיל זה שכיחה אוננות. דחיית האיבר פחות שמעתי אולי להתייעץ עם פסיכולוג

11/10/2018 | 15:23 | מאת: סבתא

הי נכדתי בת עמעט 8 חודשים יושבת יציבה ואף עוברת לשינה על בטן מישיבה וכשהיא יושבת בעריסה או המיטה היא אוחזת בדפנות ומנסה להתרומם.היא שמנה לא מתהפכת מגב לבטן כשאני מקפלת לה את הרגל ועוזרת לה היא מתהפכת אבל בוכה ..כשמשאירים אותה על הריצפה על הבטן היא עושה סיבובים וזוחלת גחנון לאחור..האם התפתחותה תקינה משכיבים אותה על הבטן יותר מהגב .מה עם ההתהפכות מה ניתן לעשות והאם מאוחר?

תינוק אמור להתהפך עד גיל חצי שנה. אם עדיין לא עושה זאת מומלץ לפנות לרופא הילדים לבדיקה ושישקול הפניה לפיזיותרפיסטית התפתחותית.

שלום בתי בת 4 חודשים. כמעט לא משמיעה קולות כשמשוחחים איתה אולם נוהגת להשמיע קולות "אהההההה" ממושכים בעיקר כשקמה בבוקר או כשרוטנת. לר משמיכה קולות אחרים. האם זה תקין?

לקריאה נוספת והעמקה

חשוב להקשיב האם מתייחסת לקוחות סביבה? האם צוחקת בקול? האם עברה בדיקת סינון שמיעה שנולדה.

30/09/2018 | 23:25 | מאת: מאי

שלום, יש לי תינוק בן 8 חודשים. לאחרונה נתקלתי בכמה שינויים אצלו ורציתי לדעת איך להגיב ולהתייחס- א. אוכל- הוא אף פעם לא היה אכלו גדול אבל היה אוכל גם במקרה אפילו שאולי האוכל לא היה ממש לטעמו. בימים האחרונים מאז שמלאו לו 8 חודשים בערך הוא ממש מסרב לאוכל בכפית כשמביאים לו אוכל בכפית הוא סוגר את הפה פותח קצת בשביל לטעום ואז טועם כמה פעמים וסוגר את הפה שוב ואם מנסים לתת לו בכוח מתחיל לבכות. ברגע שאני למשל נותנת לו דייסת מטרנה מבקבוק הוא אוכל, או כל דבר מבקבוק. הבעיה שיש דברים שאי אפשר לתת בבקבוק. למה זה קורה התופעה הזו? זה מאוד מרגיז ואיך להתייחס לזה? מה לעשות כדי לעודד אותו לאכול אוכל בכפית והאם לוותר ופשוט לתת לו מבקבוק? ב. צעקות- הוא התחיל לצעוק צעקות מאוד חזקות בעיקר כשאני מדברת בטלפון עם בעלי שלבעלי יש קול חזק ועצבני. לפעמים אני שמה את בעלי ברמקול. לפעמים הוא גם צועק בלי קשר , בלי סיבה אמיתית, לקבל תשומת לב או פשוט נהנה מהקול. איך רצוי להתייחס לזה כשהוא צועק? לעודד עם חיוך או פשוט להישאר רצינית? ג. ישיבה- הוא עדיין לא יושב לבד ללא תמיכה. יש כמובן התקדמות מבחינת ישיבה אבל כשמתיישב הוא מצליח לשבת לבד לממש כמה שניות ואז נופל לצדדים. כשאני למשל מאכילה אותו פתאום הוא זז הצידה וגם למעלה לצורת ישיבה מצורת שכיבה כשהוא בידיים שלי ,אז יש לי תחושה שהוא כן מסוגל. הםא אם זה נורמלי לשלב התפתחותי כזה? כי הבנתי שאם תינוק לא מתיישב עד גיל 8 חודשים נדרשת התערבות. הוא מתהפך לכל הכיוונים ואני מושיבה אותו 3 פעמים ביום למשל כ-10 דקות. ד. בקבוק- האם זה שיש לו את אותו הבקבוק כבר כמה חודשים זה טוב? כי למשל אני מנסה לתת לו מים והוא רוצה לשתות רק מהבקבוק ומהכוס שקניתי לו הוא ממש בקושי שותה, אם בכלל. מה לעשות כדי להרגיל לשתייה בכוס והאם יש לזה השלכות שיהיה קשור לבקבוק? ה. מבחינת כיסא אוכל- כשאני מושיבה אותו הוא ישב לכמה דקות ואז מתחיל לזוז ויש תחושה שמפחד מהגובה. האם זה מתאים להושיב אותו על כסא אוכל כשהוא עדיין לא מתיישב לבד? ו. זחילה- הוא עדיין לא זוחל וברגע שאני שמה אותו על משטח פעילות הוא מתחיל להתהפך כדי להשיג צעצוע. המשטח פעילות הוא לא גדול וסגור מהצדדים. האם לקנות ממש שטיח גדול על כל החדר וזה יעודד אותו לזחול? מה כדאי לעשות כדי לעודד זחילה? כי במקום לזחול הוא מתהפך. ו. כשאני מאכילה אותו אני לא נותנת לו לגעת באוכל ולאכול בעצמו. קניתי לחלופין ביסקוויטים לתיונוקת בגילו. האם זח גם אופציה? ז. הוא התחיל לסובב את הראש לצדדים. האם זה תקין? ח. הוא סובל לפעמים משינויי מצב רוח- רק בכה ופתאום מחייך ולהפך בלי באמת ממש סיבה. יש לפעמים תחושה של חוסר החלטיות בתגובה שלו. האם זה תקין? גם יש פעמים שהוא מאוד רגוע ופתאום כשמגיעים אנשים או שומע אנשים בטלפון הוא ממש קופץ ומתחיל להיות פעלתן לכל היום, עם תגובות מאוד עוצמתית- צעקות לא מצליח להירגע. הוא נראה כמו מאושר אבל מעל ומעבר. האם מדובר בתגובות תקינות לגילו? ט. איך מרגילים תינוק להתרגל לדברים חדשים מהר? אני שומרת לו על ממש שגרה קפדנית ויש תחושה שהוא לא אוהב ממש שינויים לפעמים. אגב- מדובר בתינוק שנולד במשקל 4200 וכעת שוקל בסביבות ה-9 ק''ג. בקושי הנקתי. תודה.

לקריאה נוספת והעמקה
30/09/2018 | 23:32 | מאת: מאי

ועוד משהו- פעם הוא היה ישן ממש טוב בלילה, עכשיו בזמן האחרון פחות. לפעמים רעשים קטנים יכולים ממש להעיר אותו, והוא גם זז בלילה הרבה. יש תחושה שהשינה שלו לא חזקה. הבית שקט ומשתדלים לשמור על שקט. האם זה טוב? האם יש דרך לגרום לו לישון בלילה גם כשיש קצת רעש? כי זה יכול להפריע לו אולי בהמשך חייו גם לבעלי אגב יש בעיות שינה כבר שנים. ואגב גם אני לא אהבתי לאכול כשהייתי קטנה ולא זחלתי. האם יש בזה פן גנטי בכל זה? תודה

פנייתך מאוד ארוכה ומפורטת ומציינת קשיים במס תחומים. בתחום המוטורי תינוק מתחיל לשבת בגיל 8 ח. ניתן לתרגל איתו הושבה בכסא אוכל ועל שטיח לשם משחק כמו השחלות קוביות לדלי. תינוק זוחל עד גיל 10 ח. מציעה שלתחומים הנוספים תתייעצי עם רופא הילדים נשמע שחלק מתגובות התינוק הינן התנהגותיות או חושיות.

תשובה בהודעה הבאה

08/10/2018 | 23:00 | מאת: מאי

שלום לך קרו כמה שינויים ורציתי לשמוע את דעתך- התינק מצליח לשבת לבד לא תמיכה למשך כ2 דקות, יןתר מבעבר שבעבר זה היה כמה שניות. רןאים שהןא מצליח להחזיק את עצמו יןתר, אבל הוא לא יוזם בעצמו ישיבה. האם זה נורמלי לגילו? הןא בן 8 חודשים ושבועיים. בנוסף מבחינת זחילה- קניתי לו שטיח ממש גדול והןא זןחל לאחור וסביב ציר,כלומר תנועות סיבוביות סביב הצעצוע. כמובן שיש שיפןר. הוא מבלה הרבה על השטיח. האם תקין לגילו? האם המצב יכול לנבוע ממחסור בסידן? תודה.

08/10/2018 | 23:03 | מאת: זה המשך לשאלתי

ה

28/09/2018 | 22:02 | מאת: פנינה

שלום וחג שמח התינוקת שלי בת 5 חודשים עדיין לא מראה סימני התהפכות לשום כוון. היא יכולה לשכב,על הבטן הרבה, זמן אך לא מושיטה יד לחפץ כשהיא על הבטן. לעיתים מנסה להרים מרפקים ולנטות קצת הצידה. ניסיתי תרגילים בהתהפכות מהבטן,לגב והפוך אך זה לא מעודד אותה לנסות להתהפך. מה עוד ניתן לעשות? כיצד ניתן לגרות אותה כשהיא על הבטן על מנת שתושיט יד ותנסה להתהפך? תודה מראש פנינה

לקריאה נוספת והעמקה

תינוק צריך להתהפך עד גיל חצי שנה. אם התינוקת שלך שוכבת על הבטן ומרימה ראש לאורך זמן ונשענת על כפות הידיים עם מרפקים ישרים מצויין. תנסי לגרות אותה להושיט יד למשחק וכך תלמד להעביר משקל מצד אחד לשני עד התהפכות מהבטן לגב. אם נראה לך איזה קושי תמיד מומלץ להתייעץ עם רופא הילדים.

09/09/2018 | 08:17 | מאת: ויקטוריה

שלופ רב הבת שלי בת 8 שבועות, כשהיא שוכבת על הגב הראש שלה נוטה הצידה. גם כשאני מנסה למרכז לה את הראש כדי שתסתכל למעלה, הראש שלה תוך כמה שניות גולש הצידה (גם אם מעניין אותה משהו במרכז הראש שלה גולש והיא מנסה עם העיניים להמשיך להסתכל למרכז) האם זה תקין בגיל הזה? האם אפשר לעשות תרגילים לחיזוק שרירי הצוואר? שאלה נוספת, היא יוצרת קשר עין מאד ארוך של כמה דקות, מחייכת אבל לא ממלמלת בכלל. האם תקין? תודה ושנה טובה

מנח הראש צריך להיות סימטרי ז"א כמו שמטה לצד אחד או מסובבת צריכה גם לצד השני. אם רואה תפקוד אסימטרי מומלץ להבדק אצל רופא הילדים ולבקש הפניה לפיזיותרפיסטית התפתחותית ומהיר ככל שניתן . לגבי המלצות המשיכי לעקוב בגיל זה צריך לשמוע קולות. האם עברה סינון שמיעה לאחר הלידה?

שלום. בנע בן שנתיים וחצי ואני חושדת שאינו עולה בעקומת הגובה מספיק במרוצת הזמן. נולד בגובה 50 סמ. בגיל חצי שנה היה בגובה 67 סמ. בגיל שנה וחמישה חודשים היה 78 סמ. ומפה החלה ירידה.. בגיל שנה ושמונה חודשים היה בגובה 84 ובשנתיים ו 3 חודשים היה בגובה 88.8 והיום בן שנתיים וחצי בגובה 90 כלומר בשנה האחרונה בין גיל שנה וחצי לשנתיים וחצי גבה ב6 סמ בלבד מה המשמעויות והאם דורש בדיקה? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

מומלץ להעלות על עקומות גדילה וכמובן יש גם פרמטר המשקל להכיל והיקף ראש להכיל. אם יש שבירת עקומות בקשי מהרופאים הילדים הסבר.

02/09/2018 | 17:07 | מאת: מירי

שלום, ביתי בת חמישה חודשים ואני מרגישה שיש שינוי בהתנהגות שלה לפני שחזרתי לעבוד היא היתה חייכנית מאוד ואף "דיברה" יש הסרטון.. מאז היא נראית לי עצובה יותר פחות מחייכת בשבועיים האחרונים היה לה וירוס ובכלל היא לא חייכה כמעט ולעיתיםאני מרגישה שהיא מסיתה את המבט יכול להיות רגרסיה בדברים הללו?

03/09/2018 | 09:13 | מאת: מירי

אני רק אוסיף לבעלי היא כן מחייכת די כרגיל אתמול שהוא חזר היה נראה בבירור שהיא מזהה אותו האם יש מצב שהיא פשוט לא אוהבת אותי?

המשיכי לעקוב ואם נראה לך בשבועות הקרובים פחות חיוך גשי עם התינוקת לבדיקת רופא הילדים.

תשובה מטה

שלום, אני בן 20 כרגע, 1.66, אני ממש רזה ורק לאחרונה התחלתי להיכנס לכושר ולאכול יותר. גבהתי אולי 2 סנטימטר מאז אפריל 2015. רק עכשיו באמת מתחיל לצמוח לי זקנקן וקו זקן מפאות השיער. רק עכשיו מתחיל לצמוח לי גם שיער באזור החזה. אני נראה כאילו אני בן 15+-, זה מאוד מדכא אותי. אני יודע כנראה שהתשובה תהיה שלילית, אבל חשבתי בכל מקרה, אולי יש קמצוץ של תקווה שתוכלי לתת לי- האם יש אפשרות להתפתחות מאוחרת? האם אני רק עכשיו מגיע לשיא ההתפתחות ואולי אצליח לגבוה כמה סנטימטרים יותר והפרצוף שלי ישתנה קצת יותר? יש עוד תקווה לגדילה? או שאין סיכוי?

זהו פורום התפתחות תינוקות וילדים. מציעה לפנות לרופא המשפחה ולהתייעץ איתו על הפנייתך לרופא המתאים אנדוקרינולוג או גסטרו אנטרולוג.

23/07/2018 | 14:40 | מאת: טליה

שלום, בתי בת חודש וחצי ובזמן ההרמה לגרפס, מנידה בחוזקה את ראשה (לעיתים מטיחה את ראשה בכתף שלי או בראש שלי) עד שמוצאת תנוחה אופטימלית עבורה. האם הדבר תקין? בנוסף, היא יוצרת קשר עין כמעט רק בזמן האכלה וגם אז הוא אינו רצוף...מה דעתך? תודה!

לפי דברייך נשמע ששליטת הראש של התינוקת שלך תואמת לגיל. הראש מתייצב עד גיל 4 ח ' כאשר מחזיקה אותה צריך בגיל זה לתמיך הראש של התינוקת. אם קיים לך ספק על היציבות וקשר העין מומלץ לפנות לרופא הילדים לבדיקה

שלום רב, בני בן ה 8 חודשים נולד במשקל 2100, אחרי רעלת הריון בשבוע 37. מגיל 5 חודשים לערך מנסה להתרומם לישיבה כשמחזיקים אותו. כיום זוחל על הגחון. אך טרם יושב בכוחות עצמו. אם אני מושיבה אותו על המשטח פעילות בין רגליי הוא יושב עם גב כפוף. לאחרונה התחלתי להושיבו לזמנים קצרים בטיולון בזוית של 90 מעלות וגם בכיסא אוכל. האם זה מוגדר עיכוב התפתחותי? האם לפנות לפיזיותרפיה? תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

בגיל 8 ח' תינוק צריך לשמור על ישיבה( לא חייב להתיישב) יכולה לאמן אותו לפרקי זמן קצרים בכסא אוכל- לשם אכילה. בעגלה כ80-90 מעלות ישיבה חגור בבטחה ןישיבה על מזרון דק כשאת משגיחה היטב עם משחק תואם גיל למס' דקות כשלוש פעמים ביום. לזכור שהמנח המועדף שיהיה על הבטן בזמן ערות.

אני מושיבה ונותנת משחק והוא מתכופף אליו. זה בסדר? כי הוא עכשיו בשלב שכל דבר מכניס לפה. או לתת לו משחק קל לאחיזה שיכניס לפה כשהגב זקוף? אשמח להבהרה. תודה

13/07/2018 | 01:18 | מאת: דניאל

שלום חגית ' הצילו!!!! אני אמא לילד בן שנתיים שלא מדבר עדיין אומר אולי חמש מילים אפילו לא אומר אמא. חוץ מהדיבור הכל בסדר ,הוא הולך ,יש לו קשר עיין ,הוא משחק ,אבל רוב היום צורח הוא כל היום והלילה צורח בצורה מטורפת שאי אפשר להרגיע אותו, לא בוכה צורח ממש אני חסרת אונים לא יודעת מה לעשות למה הוא צורח , ולאן ליפנות.בבקשה עזרתך... תודה מראש על היעוץ

ראשית חשוב להרגע. הבכי של הילד רוצה לאמר לך משהו. רק שאינו יודע להתבטא. ממליצה לפנות לרופא הילדים שיתרשם מבריאותו של בנך. ואם הכל תקין יתכן סיבות שונות כמו ליקוי בויסות החושי, משהו רגשי שיפנה למכון להתפתחות הילד.

08/07/2018 | 13:38 | מאת: רונה

שלום רב בתי בת שנה וחצי. התחילה ללכת בגיל שנה וארבעה חודשים. כרגע הולכת עם רגליים מפושקות מעט, פתוחות לצדדים. האם תקין בשלב הזה? בדיקת ירכיים אצל אורתופד לאחר הלידה היתה תקינה. תודה

לקריאה נוספת והעמקה

לפי תאורך התינוקת הולכת בבסיס רחב כנראה שעדיין לא חשה מספיק ייציבות. לרב ההליכה מתעצבת כשלושה חודשים מההליכה העצמאית. חשוב לראות שיש התפתחות בהליכה זא האם רואה שינוי מחודש לחודש? לדוג' בתחילה הלכה גם עם ידיים מורמות למעלה וצעדים איטיים ובסיס רחב . וכעת הידיים ליד הגוף ונשאר הפיסוק הקל. אם קשה לך לראות פרטים הסריטי אותה ברווח זמן של שבועיים וצפי בשינוי.

08/07/2018 | 09:22 | מאת: מיכל

שלום חגית, יש לי בן ובת תאומים בני שנה. הבן נולד 1.700 עקב בעיה בזרימות. התפתחות פיזית תקינה, עבר את כל השלבים וכעת הוא עומד והולך עם תמיכה בחפצים. שאלתי היא כזאת: חוץ מתנועת הביי ביי אותה הוא עושה לעצמו במראה הוא לא עושה כלום.. לא כפיים, ידיים למעלה וכו'.. בנוסף הוא מרבה להכות בבטנו עם אגרופים קפוצים, לצבות אותי, לנשוך ולדחוף את אחותו. כמו כן, הוא אומר רק אמא. האם עליי לפנות לייעוץ בהתפתחות הילד? או שמא זה מוקדם מדי?

לקריאה נוספת והעמקה

בתחום המוטורי נראה שמתפקד בתחום האופייני. כמובן חסר לי כדי לענות לך באיזה שבוע נולד לצפות בו בהתפתחותו בתחומים השונים. לכן עם כל חשש מומלץ לפנות לרופא הילדים של תינוקך ולבקש התרשמותו.

30/06/2018 | 12:00 | מאת: עדי

שלום.ביתי בת 6.5 חודשים ושקטה מאד.איננה ממלמלת כמעט כלל..מחייכת המון וצוחקת בקול רם לעיתים..וגם בוכה כשרוצה את תשומת ליבנו או כשמפריע לה משו..תקשורתית מאוד ומגיבה על ידי נענוע רגליים וידיים , מראה התלהבות, בוחנת, מסתכלת בעיניים,עוקבת, מחייכת כל הזמן וצוחקת לעיתים אך שקטה..מבחינה מוטורית מתהפכת ל2 צדדים , אוחזת ומעבירה מיד ליד, מתגלגלת, זוחלת ברחבי הבית. יש לציין כי בגיל 3 חודשים החלה ממש ממש קצת למלמל ולאחר חיסון ראשון שקיבלה בגיל 4 חודשים( קיבלה בגיל 4 חודשים את חיסון גיל חודשיים) הפסיקה למלמל..ואז לאחר חודש שבה למלמל טיפה שוב ..עדיין לא הרבה..בעיקר את הצליל ehh ehhh..ולאחר חיסון שני בגיל חצי שנה( למעשה החיסון של 4 חודשים) שוב חדלה למלמל אפילו את המעט שמלמלה לפני. רופא התפתחות בטיפת חלב טוען שהיא מאד תקשורתית ומגיבה אך כנראה זה האופי שלה- להיות שקטה.. נשמע שאין כאן בעית שמיעה כי היא שומעת כל צליל אפילו קטן ורחוק ומגיבה אליו בתנועות גופה.. אני לא רגועה..מה מומלץ לעשות? האם נשמע סביר כי זה המצב? האם מדאיג? הריון ולידה תקינים

לקריאה נוספת והעמקה

ראשית אקדים שאני פיזיותרפיסטית התפתחותית ובתחום המוטורי את מציינת תינוקת פעלתנית. בקשר המלמול ממליצה לפנות לרופא הילדים של התינוקת ולבדוק איתו את התגובה שאת מציינת לחיסונים. וכן לעיתים בדיקת שמיעה פורמאלית חשובה . איננו טוענים שלא שומעת אך גם ירידה קלה בשמיעה יכולה להשפיע על הדיבור.

23/06/2018 | 14:29 | מאת: יוליה

שלום, התינוקת שלי בת 4 חודשים, מהלך ההריון תקין ולידה בזמן. יש לי תחושה שיצירת קשר העין שלה לא כמצופה. היא יוצרת קשר עין, מחייכת ואז מסתכלת למקום אחר. חשוב לציין שההתפתחות שלה תקינה- אוחזת בחפצים, התהפכה מהגב לבטן לשני הכיוונים, מחייכת, מפיקה צלילים, עוקבת אחרינו ואחרי חפצים. היום, לאחר עבודה קשה איתה, דיברתי אליה ובמשך כשתי דקות מבטה היה ממוקד בי בעיניים. אני מרגישה שאני ממש צריכה להתאמץ כדי שתישאר ממוקדת בי ולא תברח ותחזור כל כמה שניות. השאלה שלי, בגיל הזה כמה זמן היא אמורה להתמקד בי? האם מה שאני מתארת תקין או דורש אבחון??? תודה

שבוע טוב. אין זמן למיקוד מבט. צריך לראות האם ממקדת וגם עוקבת. לעיתים בגיל זה התינוקת תעדיף מיקוד לפני אדם קרוב בדקי זאת ואם קיים חשש פני לרופא הילדים להתייעצות.

הילדה שלי בת עשרה חודשים כמעט, יושבת ומתיישבת זוחלת עדיין על הגחון אבל כשהיא זוחלת היא משתמשת ברגל אחת כדי לדחוף את עצמה והשנייה יותר נגררת זה בעייתי? מצריך טיפול כלשהו?

לקריאה נוספת והעמקה

זחילה על הגחון אינה קבועה יש הנשענים על צד אחד הנושא משקל וצד שני מושך ודוחף. ויש המשתמשים בשתי ידיים סימטרי ודוחפים עם הרגליים. אם מתקדם קדימה בקו ישר ובקצב טוב משמע הזחילה אפקטיבית.

16/06/2018 | 11:09 | מאת: נורית

נכדי בן שנה ו-5 עדיין לא הולך! נעמד ליד חפצים כבר כמה חדשים, הולך לידם (הליכה לצדדים) מטפס. כשמנסים להוליך אותו באחיזת 2 הידיים או יד אחת הוא מייד מתיישב! מה ניתן לעשות? האם יש לקחת אותו לפיזיוטרפיה?

לקריאה נוספת והעמקה

בגיל זה לרב תינוק הולך באופן עצמאי. מומלץ לבדוק ראיה ושמיעה - בבדיקה פורמלית. להתייעץ עם רופא הילדים על הפניה לפיזיותרפיסטית התפתחותית , לעיתים מס' תרגילים מותאמים לאחר אבחון פיזיו' עוזרים לתינוק להשיג ההליכה.

ביתי בת 10 חודשים זוחלת רק על הגחון. היא יושבת לבד ומתהפכת לשני הכיוונים. יש בעיה בזחילה כזו ומה עלי לעשות? תודה

מומלץ לפנות לאבחון לפיזיותרפיסטית התפתחותית שתתן הדרכה וטיפול לפי ממצאי האבחון.

בגיל זה התינוק מתחיל לזחול על שש , לרב מתחיל לעבור לעמידת שש ולהתנדנד, המשיכי לעקוב צפוי שבמהלך החודש הקרוב תתחיל לעשות זאת.

שלום. ביתי בת 4 חודשים ושלושה שבועות. מגיל חודשיים וחצי-שלושה החלה למלמל ולצחוק בקול רם בנוסף לחיוכים. מתפתחת בהתאם לגילה..מגיבה מחייכת בוכה אוחזת צעצועים מרימה ראש שוכבת על הבטן ומתהפכת מידי פעם..בשבועיים האחרונים הפסיקה למלמל ולצחוק בקול..היא רק מחייכת כתגובה. אני מנסה להצחיקה בכל מאודי..לדסר טיתה ולחכות לתגובה, ומניפה אותה באויר וכל מה שנהגה לצחוק ממנו או למלמל..אבל כלום..יש לציין שחוסנה בגיל 4 חודשים בפעם הראשונה( קיבלה את חיסון של גיל חודשיים באיחור). אשמח לחוות דעתך..תודה

לקריאה נוספת והעמקה

חשוב לראות אם חל שינוי בקשר עין מעקב לצדדים. התייחסות לסביבה. ובכל לשד לפעילות שהייתה ונעלמה מומלץ להתייעץ עם רופא הילדים

13/04/2018 | 21:04 | מאת: יעל

היי. בני בן השנה וחודשיים מפותח מצייין ליגלו. מטפס, הולך על 6 וכעת התחיל ללכת לבד על הרגליים. מאד פעיל ושובב. בחודשים האחרונים גילה את הבימבה ומאד אוהב לנסוע עליה. בכל הזדמנות הוא רק עליה ונוסע מאד יפה. מה שקרה לדעתי בעקבות כך, שבזמן הנסיעה הוא מרים את הכתפיים למעלה ונשאר ככה כל הנסיעה. לאט לאט אני רואה שזה משפיע על הכתם פיים שלו גם ללא נסיעה על הבימבה ואני די מודאגת. רציתי לדעת מה לעשות בעניין והאם זה עלול להישאר ככה . תודה רבה

03/05/2018 | 14:24 | מאת: יעל

אשמח לתשובה.

נסי להוריד הבימבה לכחודש ותראי אם יש שיפור ביציבה שלו אם אין שיפור פני לרופא הילדים לייעוץ

שלום אני אמא לילד בן שנתיים וחצי הילד שלי שר שירים באנגלית וגם בעברית מזהה את כל האותיות באנגלית את כולם וגם לא לפי הסדר אותיות בעברית קצת פחות אבל מזהה חלק גדול מהן מספרים הוא מזהה כבר מגיל שנתיים וגם לא לפי הסדר היום יודע לספור עד 20 באנגלית יודע לקשר אות לפריט כמו A לאפל תפוח וכו ועוד הרבה את כל הצבעים הקיימים יודע באנגלית ובעברית אפילו את הצבע תכלת וגם צורות בשני השפות שיודע שאובל זו צורה וגם מחומש ומשושה וכמובן מזהה אותן אני לא יודעת מה זה אומר על התפתחות הילד מעולם לא ישבנו ולימדנו הוא לומד לבד מהיוטיוב איך אפשר לאבחן זאת ואיך אפשר מבחינתנו להמשיך ...יש לי 3 בנות בבית אמנם גם הן היו די חכמות בגיל הזה אבל בזה מעולם לא נתקלתי...תודה

לקריאה נוספת והעמקה

אמא שלום אני פיזיותרפיסטית התפתחותית ועוסקת במוטוריקה גסה. את מספרת על ידע מרשים שנלמד מהיוטיוב לא ברור אם אתם משפחה דו לשונית. האם הילד מרבה לצפות ביוטיוב או משחק בעוד דברים... מציעה להתייעץ עם גננת שלו , קלינאית תקשורת.

תודה על התשובה , כן הוא מאוד אוהב ספרים מצייר ואוהב לבנות ולשחק בלגו בונה באופן מרשים יש לו קלפים שקניתי לו בשפה האנגלית והוא לא מוותר עליהם השפה היא לא דו לשונית אנחנו מדברים בבית רק עברית הוא מדבר מאוד יפה וברור הוא מאוד חכם יש לו כישרון משחק מעולה אוהב לשיר ולרקוד ומאוד סקרן לא מזמן היינו בגן החיות התנכי הוא לא פיספס שום כלוב או אקווריום ורצה לדעת הכל גם בסרט החיות הוא צפה ולא השתעמם אציין שבגן הוא חבר מדהים יש לו חברים טובים הוא מתחבר יפה לחברים ואוהבים אותו מאוד וזה מה שהגננת אומרת הם מאוד מתפלאים ממנו בגן אפילו הוא מתגאה בזה שאומר לי בבית אמא את יודעת כל הילדים רוצים לשבת לידי....את מציעה לפנות לקלינאית תקשורת איך אני פונה?

אם הגננת טוענת שהכל בסדר. ואת סומכת עליה אז מצויין. יכולה גם להתייעץ עם רופאת הילדים.

שלום. תינוקת בת חצי שנה מתהפכת מהגב לבטן מגיל ארבעה חודשים, ערה לסביבה אך בשכיבה על הבטן שוכבת בעיקר על הגחון והידיים שמוטות לצדדים. אציין כי הדבר החל רק מהחודש האחרון ועד אז היתה נשענת על המרפקים. היום נשענת פחות על המרפקים ולפרקי זמן קצרים והידיים שמוטות לצדדים אלא אם כן משחקת במשחק ואז מקרבת ידיים למשחק.

אם בעבר עשתה מנח מסויים וכעת אינה עושה- משמע יש נסיגה. מומלץ שהתינוקת תבדק אצל רופא הילדים

02/04/2018 | 20:31 | מאת: יעל

היי, ביתי בת חצי שנה. החלה להתהפך לפני שלושה שבועות בערך. היא ישנה עד אז רק על הגב. מאז שלמדה להתהפך היא מתהפכת המון מתוך שינה מהגב לבטן וזה מעיר אותה, היא מתעצבנת ובוכה. זה קורה ממש המון. אני מחזירה אותה לשכיבה על הגב והיא חוזרת ומתהפכת לבטן ובוכה. מה עושים? אגב, מאז שהחלה להתהפך היא נרדמת בעיקר על הצד וישנה ככה רוב הזמן. תודה

אם מתהפכת וישנה על הצד אפשרי לה לישון במנח שנח לה . חשוב שלא יהיה בסביבתה שמיכה או כרית שיכולים לחסום דרכי נשימה

21/03/2018 | 16:42 | מאת: אורן

שלום רב אנוכי אב גרוש הלוקח במסגרת הסדרים פעם באמצע שבוע וכל סופ"ש שני את ביתי בת ה3 לבית הוריי שם אני מתגורר . ילדתי יכולה להיות מקסימה צוחקת ונהנית חייכנית אך יחד עם זאת פתאום יכולה להיות עצובה ולבכות בלי סיבה נראית, בנוסף יכולה לבכות על כל שטות, כמו שירותים או מקלחת(ממש היסטריה) או יציאה לטיול וכו', דבר נוסף אנשים שבאים בני משפחה שפחות רואה ישר נרתעת בוכה ונצמדת אליי. כאשר העליתי את הנושא לגרושה אמרה שזה רק אצלי ואצלה היא מושלמת. בגן הפרטי יש לציין אומרים שיש איתה בעיות דומות של אי רצון לשנות דברים , בנוסף גם הגן וגם אני שמנו לב שמבחינת הגיינה באה לגן עם ריחות לא נעימים מידי פעם וכנראה לא עוברת חפיפה יום יומית בבית ועלתה הסברה שבגלל שבוכה שצריכה להתקלח בהיסטריה יכול להיות שהאם נמנעת מלקלח אותה. עכשיו יש חוסר אונים כי זו מילה שלי מול מילה של האם , והגן פתאום קצת מתנער ממה שנאמר ואומרים שאלו חילוקי דעות ביני לבין גרושתי. מה דעתך?

לקריאה נוספת והעמקה

מצטערת לשמוע על הסיטואציות אך אני פיזיותרפיסטית התפתחותית ועונה על בעיות בתחום המוטוריקה גסה. אך מתוקף היותי פיזיותרפיסטית התפתחותית לדעתי הגורם הראשון שעליך לפנות היא רופאת הילדים ואם יהיה בשיתוף הגרושה יהיה הטוב ביותר עבור ילדתך. קיבעו פגישה משותפת אצל הרופא ואולי אפילו ללא הילדה ולציין ההתנהגות שלה והחשש הרב מזרים והבכי החזק ולבקש מהרופא להפנותה למכון להתפתחות הילד שם יתנו מענה של אבחון וטיפול מותאם לבתך.

05/03/2018 | 10:14 | מאת: חני

שלום וברכה תודה מראש על התשובה. ביתי בת שנתיים ועדיין אינה הולכת באופן עצמאי, היא הולכת בעזרת הליכון/בימבה/יד אחת שנותנים לה, וכך כבר במשך חצי שנה באותו מצב. בביקור אצל פיזותרפיסטית מומחית נאמר לנו שאין לה שום בעיה או מניעה פיזית ורק צריך לחכות שהיא פשוט "תסכים", ז"א שהקושי שלה הוא רגשי- היא פחדנית מאד, וקשורה אלי מאד וכל הזמן צריכה להיות בקרבתי או לראות אותי בסביבה. יש לציין שהיא הולכת למשפחתון של 5 ילדים בגילה, כולם הולכים. המצב כרגע הוא מכביד וקשה מאד כי היא מתוסכלת מכך שהיא לא בקצב, מקנאה מאד בילדים בני גילה, מתעצבנת ש"דורכים עליה" , כי במחינה שכלית היא מתקדמת מאד, אפילו יותר מכפי גילה, רק הפחד הזה מלעשות פסיעה אחת לבד. ניסינו להציע ממתקים ופרסים וזה רק גרם לה להיות אנטי ולסגת אחורה. אשמח מאד לטיפים ועצות לגבי צורת ההתנהגות איתה, וטיפולים בתחומים שונים שיכולים לעזור. תודה רבה !

לקריאה נוספת והעמקה

הגבול העליון להליכה עצמאית הינו 20 ח' ובתך עברה גיל זה. דורש מעקב רופא התפתחותי. כמו כן ממלץ מאוד לעשות בדיקת שמיעה וראיה פורמליות . להתייחס למרכיב התחושתי. ולהיות במעקב פיזיותרפיסטית מומחית להתפתחות הילד.

שלום רב, בני בן שנתיים ושבעה חודשים מדבר מילים בודדות קח במכוון אמא במכוון כדור במכוון, יש לו משחקי דמיון כמו לקחת חפץ או משחק או טלפון ולעשות כאילו הוא מדבר בטלפון או לשים שמיכה על הראש ולעשות קולות של הפחדה ולנסות לתפוס את האחים שלו, (אין לו משחקי דמיון עם בובות למשל) הוא בקלינאית תקשורת מכיוון שלא מדבר מספיק. שבונה מגדל הוא מסתכל עלי עם חיוך לבדוק שאני רואה, אבל לא קורה לי שאני אראה את המגדל אלא רק מסתכל. האם יש חשד לאוטיזם? או רק עיכוב בהתפחות לפי מה שרשמתי לך, האם המשחקי דמיון שתיארתי לך שוללים אוטיזם? והאם זה שהוא מסתכל עלי אחרי שהוא בנה מגדל זה נקרא שיתוף בחוויה או הנאה או שהוא צריך גם לקרא לי שאני אראה את המגדל??? אשמח לתשובה כי אני ממש ממש בחששות, יש לו עוד מעט תצפית פסיכולוגית בגן על מנת לקבוע איזה גן מתאים לו, תקשורתי שפתי מיוחד וכולי... מה דעתך?

לקריאה נוספת והעמקה

בנך מראה עיכוב שפתי ולכן מטופל אצל קלינאית תקשורת. ממה שציינת קשה לי לאמר דעתי על הלקות התקשורתית אם קיימת כי כמובן איני עושה אבחנה זו וכמובן מבלי לראות הילד. בטוחה שהקלינאית תוכל לתת לך מענה עם חששותיך.

שלום, ביתי בת 7.5 חודשים. לא מתהפכת כלל, לא אוהבת לשכב על הבטן ומתקשה מאוד בהרמת ראש כשהיא על הבטן. כמו כן ראשה אינו יציב כלל גם כאשר מרימים אותה. ממש זורקת את ראשה אחורה ומקשיתה את גבה אחורה. מטופלת בפיזיותרפיה כבר 3 חודשים עקב טונוס מוגבר (היינו אצל 2 ניורולוגים שניהם אומרים שהטונוס תקין אך הפיזיותרפיסט ורופאת ההתפתחות איבחנו טונוס מוגבר וככל הנראה בעיית ויסות חושי). לפני הטיפול הרימה ראשה יפה מאוד, לא יכלה לשכב על הגב כלל, נרדמה רק על הבטן (עד היום) וכל גופה היה ממש נעול וקפוץ (בעיקר הרגליים, הידיים והכתפיים). בעקבות הפיזיותרפיה שריריה התרפו מעט, פותחת סופסוף את כפות הידיים ובחודש האחרון גם התחילה להביא ידיים למרכז הגוף (אך טרם חוצה את קו האמצע). לפני חודש גילינו כי סובלת מריפלוקס סמוי והחלנו בטיפול הומאופתי והילדה סופסוף אוכלת היטב ועלתה יפה במשקל בחודש האחרון (לאחר שבחודשים האחרונים בקושי עלתה). רופאת ההתפתחות בטיפת חלב מאוד מודאגת בשל חוסר היכולת שלה להחזיק את ראשה ולמרות שיש שיפור בהרפיית השרירים מאז תחילת הפיזיותרפיה היא אומרת שציפתה לראות שיפור גם בהרמת ראש והתהפכות. אציין פרט נוסף, כפות הרגליים שלה נוטות פנימה מאוד, היינו אצל אורתופד שאמר שעצם השוק מסובבת כולה עקב מנח לא נכון ברחם ושעם הזמן זה יסתדר, הדריך אותנו בתרגילים ואנו מבצעים אותם. הפיזיותרפיסט אומר שהבעיה העיקרית שלה כיום היא התארגנות הפעולה למרות ששריריה עדיין תפוסים אך במצב טוב יותר משהיה. רופאת ההתפתחות רוצה שנעשה MRI מוח. שאלתי היא האם יכול להיות שהבעיה פשוטה יותר ובגלל הריפלוקס הסמוי שהתגלה מאוחר יחסית היא סיגלה תבנית תנועתית לא נכונה? האם במקרים כאלו באמת מבצעים MRI? מה יכולה להיות הבעיה לדעתך? מבחינת תקשורת, ילדה חייכנית, חברותית, מתעניינת בסביבה, יוצרת קשר עין היטב וממלמלת אך יש חרדת זרים. תודה רבה וסליחה על האורך..

לקריאה נוספת והעמקה

לפי מה שכתבת בתך נמצאת במעקב רופאים ופיזיותרפיסטים. הייתי מאוד רוצה לעזור אך ללא בדיקה לא אוכל לייעץ. חשוב לשמוע לחוות דעת הרופא ואם יש ספק לדעתך קחי חוות דעת רפואית שנייה. בהצלחה

12/02/2018 | 22:05 | מאת: חנה

היי התינוק שלי בן שנה ו8 אומר רק אבא, וגם אומר בבה שזה בובו הבובה אבל זה רק כאני אומרת לו להגיד, הוא חא אומר מיוזמתו כשרואה את הבובה. מעבר לכל הוא משחק יפה ומתקשר טוב ואני מבינה שהןא יודע הכל ולא מצליח לדבק. אני מודאגת מאוד. תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך ראשית דאגה לא מוסיפה דבר. מומלץ לפנות לבדיקת רופא א.א.ג. כמו כן הרם את מדברים שפה נוספת?

14/02/2018 | 12:32 | מאת: חנה

היינו אצל א.א.ג ובדיקה שמיעה והכל תקין. אנחנו מדברים רק עברית. אני מודאגת מכוון שבכל מקום שקראתי רשום שילד שן שנה וחצי צריך להגיד 50 מילים והוא אומר רק אבא. הוא מבין פעולות בסיסיות כמו תביא לי מוצץ או איפה אף. שאלתי היא האם זה יכול להגיע בע"ה בזמן הקרוב או שעיכוב כזה מצריך קילנאית(שאין תור בחודשים הקרובים) לכן אם חייב אני ישלם בפרטי, השאלה אם זה נחוץ או שלרוב הם צתחילים לדבר לבד?

19/01/2018 | 12:42 | מאת: ליה

לום בני בן השנתיים קשור אלי בצורה לא כל כך טובה. כשאני איתו ,מגיעה הביתה או נמצאת איתו בכל מקום, הוא רק רוצה להיות עלי, אחרת צורח צרחות אימה ללא הפסקה בעקשנות של שעות. הוא אפילו לא כל כך משתף פעולה בלשחק איתי הרבה זמן,ומעדיף פשוט להיות עלי פיזית, על הידיים או על הברכיים ולגעת לי בשיער (זה משהו שהוא ממש לא מצליח להפסיק לעשות!). כשהוא נמצא בגן, עם אביו או סבתא או כל אחד אחר, הוא מתוק אמיתי, חייכן,צחקן ולא "עושה בעיות". איתי זה הרבה יותר נדיר. אשמח לרעיונות איך להתמודד. ניסיתי לדבר איתו ולהסביר , ניסיתי לתת לו לבכות,להסיח את דעתו במשחקים או דברים אחרים, לדבר אליו ןלספר לו דברים כאילו הכל בסדר, כלום לא עוזר. הוא עקשן מאוד ומסוגל לבכות ולצרוח שעות. אציין שהוא מבין הכל אבל עדיין לא מדבר, אומר לא מעט מלים אבל עוד לא משפטים,יודע להביע את עצמו. יש לו 2 אחים גדולים מקסימים שהוא אוהב אותם והם אותו, שמעולם לא התנהגו כך. היחסים שלי איתו טובים ואוהבים,הייתי בחוםשת לידה איתו עד גיל שנה,לא מבינה למה הוא כל כך לא משחרר אותי...ממש לא חושש מזרים,להיפך-הוא ממש מקסים עם כולם, מתחיל עם אנשים זרים :-) אשמח לעזרה!!

לקריאה נוספת והעמקה

ראשית אציין שאני פיזיותרפיסטית התפתחותית ולא מטפלת ריגשית. מנקודת ראותי חשוב לדעתי לבדוק האם אין קושי בויסות החושי מחפש מגע ולכן אולי קשור אליך יותר ורוצה מגע שלך פיזי וכן נוגע בשערך. לדבי המלל כדאי לבדוק שמיעה. אם ניקית כל הדברים הפיזיים שציינתי מומלץ להתייעץ עם מטפל ריגשי, פסיכולוג לדרכי התנהגות עם בנך ששונים בינך לבין בעלך והסבתא.

12/01/2018 | 14:58 | מאת: נורית

יש לי ילדה בת שנתיים וחצי ,האוצר מילים שלה ממש מצומצם והכי הרבה היא אומרת צירוף של 2 מילים, במקרים נדירים גם 3 ( אני פה, אמא בואי , אני רוצה). היא מאוד תקשורתית ומצליחה להעביר את כל מה שהיא רוצה מבלי לדבר, נראה שמבינה כמעט תמיד את מה שנאמר לה ומבצעת הוראות. חוץ מהפן השפתי אני בטוחה שהכל תקין. כמו מה זה יכול להיות? מה יש לעשות? נ"ב- עד גיל שנתיים לא ידעה להגיד כלום חוץ משמות הקרובי משפחה מדרגה ראשונה.

לקריאה נוספת והעמקה

ילד בגיל שנתיים וחצי צריך להיות עם אוצר מילים גדול יותר משציינת. ראשית מומלץ לעשות בדיקת שמיעה פורמלית וכמובן להתייעץ עם רופא הילדים. אם עדיין אין מענה כדאי להתייעץ עם קלינאית תקשורת העובדת עם ילדים.

נכדתי כמעט בת חודשיים יפה ומתוקה. בשעות שהיא עירנית הלשון שלה ברוב הזמן מחוץ לשפתיים. השפתיים סגורות וקצה הלשון נשאר בחוץ. לא כל הלשון בתוך הפה האם זה סיפטום שצריך לבדוק או שזה נורמלי?

מומלץ להיבדק אצל רופא הילדים אולי לשון קשורה. ??

15/12/2017 | 13:13 | מאת: ליאת

היי אשמח לדעת מה מצופה מבחינה התפתחותית (למעט הליכה) מתינוק בן שנה ו8 חודשים ומה נחשב לעיכוב שפתי/התפתחותי. תודה

לקריאה נוספת והעמקה

יש קשת רחבה של פעולות. בגדול התינוק צריך להבין הוראות פשוטות תביא, תקח. איפה אברי פנים. לאמר כמות של מילים בודדות בסיסיות . לשחק בהשחלת קוביות לצורות בסיסיות. וכמובן ללכת . סטוחה שתמצאי ברשת מידע יותר מפורט.

היי מתנצלת מראש על אורך ההודעה. הבת שלי בת שנה ו-7 חודשים. לא יודעת כמה זה רלוונטי אבל היא נולדה קטנה (2.200) והתחילה לזחול בגיל מאוחר יחסית - 9 חודשים פלוס מינוס. היא כבר מספר חודשים נאחזת בחפצים ונעמדת, הולכת סביבם, הולכת עם העגלה שלה ברחבי הבית ועם הליכון משולש היא ממש רצה. היא מעזה לעזוב את הידיים רק אם יש לה נקודת אחיזה אחרת בחפץ לידה. נראה שהיא ממש רגע לפני הליכה עצמאית אבל אין לה מספיק ביטחון לעשות זאת. היינו בבדיקה אצל הרופאה שלה (גם רופאה התפתחותית) שאמרה שהכל תקין וכשהיא תרצה היא תתחיל ללכת, פשוט לתת לה זמן. ליתר ביטחון לקחנו אותה לבדיקה גם אצל אורטופד שאמר שהכל בסדר מבחינה אורטופדית, אמר שיכול להיות שטונוס השרירים טיפה נמוך אבל הוא ממליץ לנו לחכות עוד קצת ובמידה ולא תתחיל ללכת לבד - לפנות למכון להתפתחות הילד. יש איזו דרך לעזור לה ולתת לה ביטחון ולנסות לעזור לה בעצמנו לפני שניקח אותה למכון להתפתחות הילד? תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

תינוק יכול לרכוש הליכה עד גיל שנה ושמונה חודשים. עד אז ניתן לעודד הליכה סביב קיר ללכת כשמתמרנת לתוך פתחי הדלת בעזרת עגלת דחיפה. אם הולכת עם גרביים מחךיקה וכדי לתרום ליציבות כדאי לקנות נעל סגורה כמו של ילד בוגר רק במידת התינוקת. מומלץ גם לקבל הדרכה מותאמת לביתך מפיזיותרפיסטית התפתחותית.

20/11/2017 | 21:51 | מאת: דניאל

שלום, בני בן 9 וחצי חודשים. תינוק חייכן, קשר עין טוב, מחפש ונהנה מתשומת לב. הבעיה שעדיין לא ממלמל הברות בכלל כמצופה לגילו, אלא מסתפק בהמהומים המאפיינים תינוקות קטנים. כמו כן, בקריאה בשמו מפנה את ראשו לעיתים רחוקות כאילו מרוכז בפעילות וקשה להשיג את תשומת ליבו. לטעמי, אין בעיית שמיעה כי מגיב בהחלט לרעשים מצעצועים או משהו פתאומי חזק. עדיין לא מצביע או מוחא כפיים. האם לדעתך יש טעם בבירור במסגרת התפתחות הילד כבר בשלב זה או שהוא עדיין בטווח הנורמה ורוב הסיכויים שהזמן יעשה את שלו? תודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

האם עבר סינון שמיעה בבי"ח בלידה? אם עבר והיה תקין נסי לגרות אותו לעשות כל הפעילויות שציינת כי אמור עד 10 ח למחוא כפיים, לנופף לשלום להביא חפץ לפי בקשה או ג'סטה. תמידה טוב גם לפנות לרופא הילדים של התינוק שיתרשם כי אין טוב מבדיקה פיזית על ייעוץ אינטרנטי.

שלום.התינוק שלי בן 3 חודשים ושבועיים ועדיין אינו מושיט ידיים לצעצועים.ועוד דבר שבשבוע האחרון הוא הפסיק לקשקש ולמלמל כשמדברים אליו.הוא כן מחייך ואפילו צוחק בקול.תודה

לקריאה נוספת והעמקה

בין גיל 4-6 ח תינוק תופס משחק שניתן לו בקו האמצע. נסי להחזיק אותי עלייך במנח אסוף שידיו בקו האמצע ולהגיש לו משחק שניתן לאחוז ומותאם למידתו. כמו כן אם מלמל וכעת פחות . האם חלה? דלקות אוזניים. המשיכי לעקוב ופני לרופא הילדים לבדיקה אם אין שינוי.

שלום, בתי בת 4 חודשים והשבוע צמחה לה שן ראשונה העניין הוא שמדובר בשן טוחנת או ניב ולא בשן חותכת האם זה תקין?

הנני פיזיותרפיסטית. אין לי ידע בצמיחה שיניים.נסי אצל רופאי השניים. חגית

23/10/2017 | 20:33 | מאת: סיון

הבן שלי בן שנתיים ו5 חודשים ולא מדבר...הוא ממלמל, יודע להביע את עצמו אך לא מדבר, לא אומר אפילו אמא אבא...אני לוקחת אותו לרופא התפתחותי...מה זה אומר עליו? מה ניתן עוד לעשות?

לקריאה נוספת והעמקה

האם משתמש בג'סטות? מבין הוראות פשוטות? מוחא כפים. מנופף לשלום ? עפ"י בקשה? מביא משחק כשמתבקש תביא לי? ממלמל הברות ברורות? אם חסר ממה ששאלתי כדאי ראשית לעשות בדיקת שמיעה. ובטוח שלאחר בדיקת הרופא יהיה לך מידע אם יש צורך בבדיקות נוספות.

11/10/2017 | 01:03 | מאת: רוני

הילד בן שנה וחודשיים, בריא וגדול, התפתחות מוטורית עדינה ושפתית הרבה מעל הממוצע. מוטוריקה תנועתית החל מאוחר מאוד (לזחול בגיל 9 חודשים) ועד עתה רק זוחל על גחון. לאחר ביקור אצל פיזיותרפיסטית קיבלנו תרגילים לביצוע שאכן עזרו לעבור מישיבה לזחילה ולהפך ועתה גם מצליח לעמוד עם תמיכה, אולם טרם מצליח לזחול על 4 ומתקשה לטפס עצמאית. האם יש סיבה לדאגה ולחזור לטיפול או להמשיך באופן רגיל?

ילד בגיל 14 ח' אמור לבלות בעמידה ולהגיע בכוחות עצמו למנח זה עם תמיכה של שולחן או כסא. כמו כן ללכת סביב השולחן וללכת עם דחיפת כסא. אם עדיין לא עושה זאת מומלץ להתייעץ עם פיזיוטרפיסטית התפתחותית ולהבדק אצל רופא הילדים.

16/09/2017 | 23:18 | מאת: ר.ע

שלום רב, הילד שלי בן 5 ו 4 חודשים, אין לו בעיות התפתחות כלשהם, הוא חכם מאוד ועצמאי אך אני מאוד סובלת מהאיטיות שלו במיוחד בזמן האוכל, האכילה שלו מאוד איטית..מוכן להישאר שעתיים ואולי יותר עד שיסיים את הצלחת שלו, לרוב הוא חוזר מהגן עם חלק גדול מהאוכל בקופסה כי לא הספיק לסיים!!! בד"כ אני שואלת אותו מה לשים לו בסנדוויץ' בכדי שיאכל מה שהוא אוהב אך לצערי דבר זה לא עזר, ניסיתי לדרבן אותו באמצעות תמריצים בכל מיני שיטות ע"מ שיזדרז באכילה כמו לוח חיזוקים, להבטיח לו ללכת למקום שהוא אוהב, לקנות לו משחק שהוא רוצה....אך גם ללא כל תועלת חשוב להזכיר שבני (3 שנים) האכילה שלו נורמאלית והרבה פעמים אני ובעלי אומרים לבננו הבכור שיסתכל על אחיו בכך שהוא סיים לאכול והוא עדיין לא, למרות שאנו יודעים שזו איננה השיטה הנכונה אך אנו נקלעים למצב שבו העצבים שלנו נגמרו. הגננת שלו הלחיצה אותי יותר כשאמרה לי שהיא שמה לב לאיטיות שלו ולאו דווקא באכילה גם בכל מיני פעילויות ואמרה לי שזה יכול להשפיע על יכולותיו ולהעיד על לקות למידה בעתיד!!! נא לעזור לי מה אני יכולה לעשות, אני מאוד לחוצה מהנושא הזה ומרגישה חסרת אונים

לקריאה נוספת והעמקה

ראשית חשוב מאוד לא לעשות עניין מהאוכל כי יכול לגרום להפרעות אכילה. יש לגשת לרוופא הילדים שיקח משקל וגובה ויעמיד אותם על עקומות גדילה. אם בנך נמצא באחוזונים משמע אוכל כנדרש לגופו וכבר צריך להרגע. בקשר למהירות האכילה ניתן להחליט שלאחר ארוחה של כחצי ש' אפשר לפנות לו האוכל ולסיים הארוחה גם אם נשאר לו וסביר להניח שאוכל לאט כי פחות רעב ואינו רוצה להמשיך. חשוב לדעת האם איטי בעוד פעילויות שאינן קשורות לאכילה כמו איסוף משחקים, יצירה בגן, מעבר מפעילות לפעילות, לבוש וכולי.. אם האיטיות בעוד פעילויות כדאי לפנות למרפאה בעיסוק שתאבחן.

שלום, בני בן חודשיים וחצי , מתהפך מגיל חודש ושבוע , בהתחלה במקרה , ועכשיו בכל פעם שאינו מרוצה ממנח השכיבה על הבטן מטה את הראש ומתהפך (כשהוא עייף הוא לא מצליח להתהפך) אני לא מצליחה לגרום לו להיות על הבטן יותר מדי.. בשכיבה על הבטן מסוגל להתמך רק על אמה אחת (ימין בעיקר),לפעמים נמתך בכפות היידים(לשניות ספורות) האחות בטיפת חלב אמרה שייתכן שההתהפכות המוקדמת נובעת מגמישות יתר וחולשה בחגורת כתפיים,(רופאת התפתחות עדיין לא ראתה אותו) ייתכן ? האם צריך לטפל בגיל כזה ? תודה

בדכ התהפכות מוקדמת נובעת ממתח מוגבר. חשוב שיהיה על הבטן . נסי לשים אותו על הבטן ששוכב על בית החזה שלך נותן לו מעין שיפוע שמקל על השכיבה על הבטן וכשמרים הראש רואה את פנייך ושמח. ניתן לשים מראת משחק על המשטח וכששוכב על הבטן רואה פניו ומתעניין. חשוב לראות פעילות דומה ין שני ציד הגוף ואם רואה צד אחד פעיל יש לעודד גם הצד השני. פני לרופא הילדים שיבדוק התינוק ויתרשם מהתפתחותו. יתכן וזקוק להדרכת פיזיוטרפיסטית התפתחותית.