GFR נמוך מספר שנים...

דיון מתוך פורום  נפרולוגיה

14/01/2019 | 15:58 | מאת: ליאור

שלום, בן 30. ערכי GFR שנתיים אחרונות 85-88 בדר"כ. בנוסף אני חש בכאבים באזור מותן ימני באופן קבוע כבר מעל שנה. US בטן וCT בטן ללא ממצאים מיוחדים (למעט לימפאדנופתיה מיזנטריאלית קלה). ישנן תקופות בהן הכאבים במותן מחמיר וזאת במידה בה אני נוטל נוגדי דלקת או אוכל ארוכות בשריות גדולות. לאחרונה לקיתי בפרפור פרוזדורים מתמשך ואושפזתי למשך יומיים יומיים בהם קיבלתי באופן קבוע קלקסן, נאובלוק ו-1650 (מ"ג? יחב"ל?) פרוקור. באמצע האשפוז התחלתי שוב לחוש בכאבים הללו במותן (עד שכבר חשבתי שנפתרתי מהם) ועתה הם כואבים מאד (נוטל פרדקסה וקרדילוק לפי הורלאת הרופאים לאחר האשפוז). השאלה שלי כמובן היא האם יכול להיות שיש לי בעיה כלשהי בכליות, בכלייה הימנית באופן מיוחד - ולכן הכאבים שם ולכן הGFR נמוך? האם ייתכן שקיימת אבן קטנה או משהו אחר? CRP תקין. אשמח לכל עצה בנושא. תודה רבה, ליאור

לקריאה נוספת והעמקה
15/01/2019 | 16:09 | מאת: ליאור

בשנתיים וחצי האחרונות התחלקתי לסבול מכאב כרוני חריף בגב התחתון ובעכוז ימין שמקרין לי על כל רגל ימין ובעקבותיו נטלתי סבבים לא מעטים של ארקוקסיה, אטופן, נקסין וקטפלאם (וגם אומגה 3, שלמיטב התנסויותיי היתה לה השפעה מקלה טובה לפחות כמו של הארקוקסיה). אובד עצות, נטלתי גם הרבה מאד תוספים שונים ומשונים לאורך השנתיים הללו. האם ייתכן שמי מהנ"ל הביא לפגיעה כלייתית? לאי-אספיקה כלייתית? האם כאב בכליות יכול להגרם בשל עומס עליהן? תודה!

הגורמים העיקריים לכאב כלייתי הם גירוי/מתיחה של הקפסולה (הרקמה שעוטפת את הכליה) או הרחבה של צינורות השתן המנקזים את השתן הנוצר בכליה (למשל עקב אבן). גורמים נדירים לכאב הם הפרעה בניקוז הורידי של הכליה (למשל עקב אנומליה אנטומית , קריש ) או חסימה חדה באספקת הדם לכליה. פעמים רבות יש ממצאים בבדיקות השתן. את הגורמים העיקריים לכאב כלייתי ניתן לשלול בבדיקות הדמיה – US דופלר של עורקי וורידי הכליה , או סי טי פרוטוקול אבנים. לעתים "מפספסים" אבן אם זו כבר יצאה מהגוף אך אז גם חולף הכאב. האופן בו תיארת את הכאב בפניה השנייה שלך מחייבת שלילת הרניה דיסקאלית (עמוד שידרה) שיכולה לגרום לכאב קורן מגב תחתון לרגל. לימפאדנופטיה מזנטריאלית מכוונת לעיתים למחלת מעי אם יש עוד ממצאים קליניים . תרופות כגון ארקוקסיה עלולות לגרום לאי ספיקת כליות, יותר בשימוש ממושך ועדיף להימנע מהן. הפגיעה היא דו צדדית ולעולם לא רק בכליה בודדת. התרופות עצמן לא גורמות לכאב כלייתי. גם אי ספיקת כליות כרונית לא גורמת לכאב, היא פעמים רבות אתסמינית עד מחלה מאד מתקדמת.

16/01/2019 | 17:19 | מאת: ליאור

שלוםדר' הילה ותודה על תשובתך המפורטת והעניינית, 1. בעבר הכאבים אכן היו דו"צ אך ב-10 חודשים האחרונים הם כמעט אך ורק בצד ימין (והם מחמירים באופן בוטה כשאני נוטל בליל נוגדי דלקת ומשככי כאבים). בעבר נערך לי MRI עמ"ש מלא ללא ממצא חריג, למעט אקטזיה דורלית קלה בין אס1 ל-אל4 (18 מ"מ לעומת 21 מ"מ). דיסקים תקינים ללא פריצה או בלט. האם US דופלר של ורידי ועורקי הכלייה יכול להדגים מה שUS בטן/US כליות ודרכי שתי לא הדגים? 2. מהי דעתך על ערכי הGFR? ברור לי כי הם בנורמה כרגע, אך עודני בן 30 ולא רואה כל סיבה שהם לא יהיו באופטימום. האם הכאבים והGFR הנמוך (יחסית לאדם בריא) יכולים להיות קשורים? האם מה שגורם לכאבים הוא שיכול לגרום לפגיעה בכושר הסינון של הכליות? תודה רבה ליאור

בדיקת US דופלר תדגים את הזרימה בכלי הדם - עורק ווריד כלייתיים. הבדיקות הקודמות שעשית לא בדקו זאת. לעיתים תתכן הצרות בכלי הדם הנובעת מלחץ חיצוני המופעל עליהם, וזה יכול לגרום לכאבים בתנוחות שונות. בנוגע ל GFR - במידה ולא בוצע ממליצה על איסוף שתן לפינוי קראטינין (CCT) שעשוי להבהיר מהו התפקוד הכלייתי האמיתי. ה GFR הינה נוסחא המתבססת על הנחות מסוימות ויכולה להיות פחות מדויקת באנשים מסוימים. לא מסרת גם את ממצאי בדיקת השתן שלך שגם הם עשויים לעזור באבחנה. בכל מקרה ממליצה להמנע מטיפול במשככי כאבים ממשפחת נוגדי הדלקת אשר ברור שגורמים לך לכאבים.

17/01/2019 | 21:01 | מאת: ליאור

תודה רבה לשתיכן! האם ניתן לפנות עם דבריי לאורולוג שלי (במעקב אורולוגי עקב בעיות במתן שתן וירידה בחשק מיני)?

כדאי לעדכן אותו אבל במקביל לרופא המשפחה

מנהלי פורום נפרולוגיה