אי ספיקת כליות כרונית: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

נגיף הקורונה: האם השמנת יתר מסכנת אתכם?

מחקר שפורסם לאחרונה: נגיף הקורונה קטלני במיוחד בקרב קשישים ובקרב אנשים הסובלים ממחלות רקע הקשורות בהשמנת יתר, כמו סוכרת, יתר לחץ דם ובעיות לב. דוחים את הדיאטה כבר שנים? אולי הקורונה תדרבן אתכם ד"ר מייקל אוסטרהולם (Osterholm Michael) הוא מומחה לבריאות הציבור מאוניברסיטת מיניסוטה בארצות הברית, שחזה את התפרצות המגיפה הנוכחית של הקורונה כבר לפני 15 שנה. בראיון מקיף לרשת CNN, הוא הסביר השבוע שבמדינות מערביות בעולם - בהן יש שיעורי השמנת יתר גבוהים במיוחד - צפוי שיעור תמותה גבוה יותר מהמגיפה בהשוואה לסין. לדבריו, הסיבה נעוצה בכך שאחד מגורמי הסיכון המובהקים לתסמונת נשימה מצוקתית - שנחשבת לתוצאה החמורה ביותר מהדבקה בנגיף הקורונה - הוא השמנת יתר. בישראל, יותר ממחצית האוכלוסייה סובלת מעודף משקל והשמנת יתר. הנתונים בישראל, שנמצאים בעלייה מתמדת גם בהשוואה למדינות רבות ב-OECD, הם נתונים מדאיגים במיוחד.   במדינות שבהן יש שיעורי השמנת יתר גבוהים במיוחד - צפוי שיעור תמותה גבוה יותר...
ללמוד עוד על אי ספיקת כליות כרונית
נגיף הקורונה: האם השמנת יתר מסכנת אתכם?-תמונה

מחקר שפורסם לאחרונה: נגיף הקורונה קטלני במיוחד בקרב קשישים...

מאת: המרכז הרפואי...
23/03/2020
סרטן גרורתי בדרכי השתן: תרופה ביולוגית חדשה - בדרך לסל התרופות?-תמונה

קיימים מספר קווים טיפוליים לסרטן גרורתי מסוג TCC שמקורו...

מאת: ד"ר דניאל...
10/11/2019
מחלת כליה: הידרדרות במדרון תלול-תמונה

שליש מהאנשים מעל גיל 65 סובל מנזק כלייתי, אולם רוב הלוקים...

מאת: ד"ר נעה...
10/03/2010
התרופות שעלולות לפגוע לכם בכליות-תמונה

סובלים מכאב שיניים ובולעים משככי כאבים? מתעקשים על בדיקת CT...

מאת: ד"ר נעמי...
19/03/2013
אולי יענין אותך לדעת...
מדידת לחץ דם - תמונה
מדידת לחץ דם
מדריך בדיקות רפואיות: מתי ואיך מבצעים בדיקת...
בדיקת צפיפות מינרלים של העצם - תמונה
בדיקת צפיפות מינרלים של העצם
מדריך בדיקות רפואיות: בדיקת צפיפות העצם...
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לאי ספיקת כליות כרונית?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

אי ספיקת כליות כרונית: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום.קראתי מחקר שאומר שסודה לשתיה יכולה להוריד קראטנין או לשמור שלא יעלה. האם ידוע לכם . אני בן 73 קראטנין 1.6 gfr 46.6לחץ דם מאוזן לוקח לוסדקס 50 מג פלוס 25 מג.וכדורים להורדת כולסטרול.האם לדעתך סודה לשתיה יכול לעזור.תודה.

סודה לשתיה הינה בסיס היכול לסתור חומצה. במצב של אי ספיקת כליות כרונית יתכן מצב של חמצת, כלומר עודף חומצה בגוף, הנובע מקושי של הכליה בפינוי החומצה הנוצרת בגוף. עבודות מראות ששמירה על מאזן חומציות תקין יכול לעכב את התפתחות מחלת הכליות. ממליצה לך לבצע בדיקת דם לגזים, ועל פיה ניתן יהיה להחליט האם יש צורך בנטילת הבסיס. חשוב לציין שהבדיקה נעשית רק במסגרת בית חולים ולא בקופת חולים.

שלום.אני בן 75 קראטנין בין 1.5 ל1.6 GFRבין 40.6 ל46.7 אשלגן 5.26 מקבל כדורים ללחץ דם .אלוריל לגאוט .איזוטרול .לפיטור. נורמיטן וקארטיה.לפני6 שנים עברתי שני צינטורים עם סטנדים.האם מומלץ לקבל את החיסון לקורונה. תודה.

על פניו אתה מוגדר כקבוצת סיכון. אבל בימים אלו פאנל של רופאים סוקר את הנתונים הקיימים כדי להעריך את בטיחות החיסון במטופלים עם אי ספיקת כליות כרונית. כדאי להמתין לגיבוש ההמלצות.

תודה על התשובה.איפה אוכל לראות את ההמלצות למטופלים עם אי ספיקת כליות.

ההמלצה תפורסם בשבוע הקרוב. כעקרון אנו רואים את החיסון כחשוב מאוד, בןודאי באנשים בקבוצות סיכון. אך כאמור המלצות ספציפיות בחולים עם מחלת כליות כרוניות יפורסמו בקרוב

שלום, תינוק בן 5.5 חודשים. עם מחלת כליות כרונית. על הנקה מלאה, יונק כל שעתיים שלוש. האם בחום של 40 מעלות אפשר לתת מים? האם אין סכנת התייבשות? נמצאים בבית במהלך היום, לא נמצא בשמש. כן ידוע לי שמים נותנים מגיל חצי שנה, אך לאור הרקע בכל זאת שואלת.

תינוק עם מחלת כליות כרונית לרוב מאבד יותר נוזלים - דרך השתן- מאשר תינוק רגיל. לכן חשוב מאד שבמהלך מחלת חום גבוה מאד- 40 מעלות כפי שציינת- יגיע בהקדם להערכה של רופא ולשקול עירוי נוזלים כי לאבדנים השוטפים דרך השתן מתווספים ההזעה וגם מן הסתם אכילה מופחתת. חשוב בהקדם לקחת אותו לרופא ילדים ושלקול עירוי נוזלים!!

תודה על המענה, הכוונה ל 40 מעלות חום בימי קשה ולא חלילה חום של התינוק.

שלום אני בת 35 ללא מחלות רקע בבדיקת שתן עלה כי יש חלבון ערך 41.85 אציין כי לאמי מחלת כליות כרונית ומטופלת בדיאליזה האם מדובר בערך חריג באופן משמעותי והאם לחזור על הבדיקה ? תודה מראש

מדובר בהפרשת אלבומין מעל לנורמה והשאלה היא מה היו הערכים הקודמים. האם מדובר בממצא חדש? זה אמנם ערך לא תקין אך הוא אינו מבהיל ואין צורך להלחץ. בעיקר לנוכח הסיפור המשפחתי של מחלת כליות, ממליצה על מעקב נפרולוג.