אקטזיה: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

הסרת משקפיים: שיוף או חיתוך? מהן השיטות הקיימות?

תחום ניתוחי הלייזר לתיקון הראייה מציע מגוון שיטות. ד"ר אנדרו פינק מסביר מה מסתתר מאחורי השמות המבלבלים, ומה היתרונות והחסרונות של כל שיטה משקפיים הם ללא ספק אקססורי אופנתי, אולם לא מעט מרכיבי משקפיים היו מעדיפים להשאיר מאחוריהם את האביזר המגביל הזה, כמו גם את עדשות המגע הדורשות התעסקות מעיקה ולא פעם גורמות לגירויים בעין. בשנים האחרונות הפכו ניתוחי הלייזר לתיקון הראייה לנפוצים מאוד, והתפתחו גם שיטות שונות של ניתוח, מה שמותיר את ציבור לקויי הראייה מעט מבולבלים."לאזרח מן השורה, שנתקל בשמות כמו לאסיק, סופר לאסיק ועוד, קשה להחליט באיזו שיטה עליו לבחור כדי להסיר את המשקפיים אחת ולתמיד", אומר ד"ר אנדרו פינק, מנתח לייזר בכיר ומומחה בטיפול לייזר להסרת משקפיים. "רבים יבחרו בניתוח הלייזר הפופולרי והמוכר והמכונים, מצידם יספקו תוצאה סופית מצוינת, בוודאי מכונים אשר משתמשים בטכנולוגית הדור החדש ובצוות רופאים מיומן"."פעולת הלייזר...

סיבות אפשריות ומצבים דומים לאקטזיה

רפואת עיניים - תמונת המחשה
רפואת עיניים לעיתים רבות קיים קשר הדוק בין הפרעה פתאומית בראייה לבין בעיות שמקורן במוח: ראייה כפולה,...
קרטוקונוס - תמונת המחשה
קרטוקונוס קרטוקונוס היא מחלה הגורמת ליצירת עיוות בקרנית העין, המוביל לפגיעה בחדות הראייה. אבחון מ...
השתלת קרנית - תמונת המחשה
השתלת קרנית שימוש לא נכון בעדשות מגע בקרב צעירים הביא לעלייה בזיהומים בעין, שעלולים לפגוע בקרנית. מ...
פטריגיום - תמונת המחשה
פטריגיום מתמכרים לשמש הנעימה? כדאי שתיזהרו לא רק מסרטן העור, אלא גם מפטריגיום (תבלול) - מחלה ניו...
ללמוד עוד על אקטזיה
הסרת משקפיים בלייזר: כל המיתוסים וכל התשובות-תמונה

עומדים לעבור ניתוח לייזר בעיניים? חוששים מסיבוכים? רוצים...

מאת: מערכת zap...
16/01/2014
הסרת משקפיים: שיוף או חיתוך? מהן השיטות הקיימות?-תמונה

תחום ניתוחי הלייזר לתיקון הראייה מציע מגוון שיטות. ד"ר...

מאת: יפעת...
16/01/2012
מדריך הניתוחים להסרת משקפיים-תמונה

נמאס לכם מהמשקפיים? חוששים מתוצאות הלוואי של הניתוח להסרתם?...

מאת: ד"ר דוד בן...
30/06/2013
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לאקטזיה?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

אקטזיה: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום (שוב) ד"ר! בהמשך להודעתי בנוגע לאומי לאחר דלקת ריאות ודלקת בדרכי הנשימה קיבלנו את ממצאי בדיקת ה- CT. אני מתרשם שאין משהו חריף / חריג. אשמח לדעת (עד שנגיע לביקורת אצל רופא הריאות). "גודל תקין של הלב והאאורטה עם אטרוסקלרוזיס מסויד קל. אקטזיה של האאורטה היורדת בבית השחי. ללא הגדלה של בלוטות הלימפה במיצר או בבתי השחי. אטלקטזיס קלה בבסיס הריאה השמאלית. אטלקטזיס קל נוסף בחלק האחורי של ה- RUL ליד הפיסורה הגדולה. הצטלקות קלה בחלק המדיאלי של פסגת הריאה השמאלית. ללא עדות לנודולים חשודים, תסנין או תפליט פלאורלי. כבד שומני." תודה מראש!

שלום, סה"כ נראה לפי התשובה שהבדיקה תקינה והשינויים שמוזכרים אינם משמעותיים. אטלקטזיס פירושו איזור בריאה שאינו מאוורר, יתכן בגלל מעט הפרשות במקרה זה.

שלום רב, אני בת 41 אמא ל 4. לפני שלושה שבועות עברתי בדיקת ממוגרפיה ו US בשל סימפטומטיקה דמית צד ימין. בממצאים: רקמה פיברוגלנדולרית פזורה. שד ימין גושים שפירים יציבים שעה 10 קרוב לפטמה 0.9X0.7 ס"מ ושעה 9: 1.5X0.8X1 ס"מ. בתי שחי תקינים. ימין דוקט אקטזיה קלה עם מעט תוכן לכוון שעה 9 ללא סימני ויאביליות ב US. המלצות: השלמת בירור MRI שדיים.\ לפני מספר ימים עברתי בדיקת MRI שדיים, להלן התשובה: האדרה פרנכימלית לאחר הזרקת חומר ניגוד קלה. האדרה לא גושית (NME)סגמנטלית בגודל 3.5 ס"מ בשעה 8 עד 10 מאחורי פיטמה מימין, בתוכה מיד מאחורי פיטמה הודגם גוש 7 מ"מ BIRADS 4. מספר גושים מימין - ללא האדרה חשודה. דוקטאל אקטזיה רטרואראולרי מינימלית מימין. הבדיקה ללא ממצא או מוקדי האדרה חשודים נוספים בלוטות לימפה בבתי השחי נראות תקינות. לסיכום: קורלציה בהנחיית אולטרסאונד וממוגרפיה והמשך בירור היסטולוגי. מה פירוש הממצאים בבדיקת MRI? ומה פירוש הסיכום?\ אודה על תשובה בהקדם האפשרי.

היי, היית חשה יותר בטחון היום אילו הרופא המפענח היה מסתכל בממוגרפיה והאולטרסאונד ומשווה. על פניו- רושם כי הגוש שנראה בmri מתאים לגושים שנראו גם בעבר באולטרסאונד. כתבת birad 4 וחסר האות אחרי (4a,4b..) כך שלא יכולה לפענח לך. 4a הוא דרגת חשד נמוכה לדוגמא. אחזור להתחלה- צריך לברר איזו צינורית מפרישה דם ולדגום אותה . למען השקט הנפשי- רוב הגושים הם פפילומות-שפירים ביותר. תחזרי לכירורג השד לסיום הבירור שבוע טוב ובשורות טובות במהרה

שלום. אני סןבלת מקרטוקונוס. נבדקתי על ידך ונאמר שיש לי צלקות בקרנית עין שמאל. האם זה רק צלקות או יכול להיות משו חמור אחר? (אם היה משו חמור היו רואים במיפויי או במכשרים שלך)? בנוסף אני סובלת מיובש בעיניים והמלצת על עדשות סקלריות. רצית להמליץ גם על משחה לעיניים אך לא אמרת איזה. אשמח לדעת על מה מדובר. תודה!

זו לא צלקת אלא עיוות של הקרנית בשלב מתקדם . אפשר לשים משחה דורהטירס duratears

האם העיוות הזה יכול להביא לידי השתלת קרנית בעתיד? אם הייתי נזכרת בשלב מוקדם יותר אז אולי הייתי יכולה לעשות את הקרוסלניקינג? והמשחה הזאת האם צריך מרשם רופא או שניתן לקנות ללא מרשם?

שלום, בן 30. ערכי GFR שנתיים אחרונות 85-88 בדר"כ. בנוסף אני חש בכאבים באזור מותן ימני באופן קבוע כבר מעל שנה. US בטן וCT בטן ללא ממצאים מיוחדים (למעט לימפאדנופתיה מיזנטריאלית קלה). ישנן תקופות בהן הכאבים במותן מחמיר וזאת במידה בה אני נוטל נוגדי דלקת או אוכל ארוכות בשריות גדולות. לאחרונה לקיתי בפרפור פרוזדורים מתמשך ואושפזתי למשך יומיים יומיים בהם קיבלתי באופן קבוע קלקסן, נאובלוק ו-1650 (מ"ג? יחב"ל?) פרוקור. באמצע האשפוז התחלתי שוב לחוש בכאבים הללו במותן (עד שכבר חשבתי שנפתרתי מהם) ועתה הם כואבים מאד (נוטל פרדקסה וקרדילוק לפי הורלאת הרופאים לאחר האשפוז). השאלה שלי כמובן היא האם יכול להיות שיש לי בעיה כלשהי בכליות, בכלייה הימנית באופן מיוחד - ולכן הכאבים שם ולכן הGFR נמוך? האם ייתכן שקיימת אבן קטנה או משהו אחר? CRP תקין. אשמח לכל עצה בנושא. תודה רבה, ליאור

בשנתיים וחצי האחרונות התחלקתי לסבול מכאב כרוני חריף בגב התחתון ובעכוז ימין שמקרין לי על כל רגל ימין ובעקבותיו נטלתי סבבים לא מעטים של ארקוקסיה, אטופן, נקסין וקטפלאם (וגם אומגה 3, שלמיטב התנסויותיי היתה לה השפעה מקלה טובה לפחות כמו של הארקוקסיה). אובד עצות, נטלתי גם הרבה מאד תוספים שונים ומשונים לאורך השנתיים הללו. האם ייתכן שמי מהנ"ל הביא לפגיעה כלייתית? לאי-אספיקה כלייתית? האם כאב בכליות יכול להגרם בשל עומס עליהן? תודה!

הגורמים העיקריים לכאב כלייתי הם גירוי/מתיחה של הקפסולה (הרקמה שעוטפת את הכליה) או הרחבה של צינורות השתן המנקזים את השתן הנוצר בכליה (למשל עקב אבן). גורמים נדירים לכאב הם הפרעה בניקוז הורידי של הכליה (למשל עקב אנומליה אנטומית , קריש ) או חסימה חדה באספקת הדם לכליה. פעמים רבות יש ממצאים בבדיקות השתן. את הגורמים העיקריים לכאב כלייתי ניתן לשלול בבדיקות הדמיה – US דופלר של עורקי וורידי הכליה , או סי טי פרוטוקול אבנים. לעתים "מפספסים" אבן אם זו כבר יצאה מהגוף אך אז גם חולף הכאב. האופן בו תיארת את הכאב בפניה השנייה שלך מחייבת שלילת הרניה דיסקאלית (עמוד שידרה) שיכולה לגרום לכאב קורן מגב תחתון לרגל. לימפאדנופטיה מזנטריאלית מכוונת לעיתים למחלת מעי אם יש עוד ממצאים קליניים . תרופות כגון ארקוקסיה עלולות לגרום לאי ספיקת כליות, יותר בשימוש ממושך ועדיף להימנע מהן. הפגיעה היא דו צדדית ולעולם לא רק בכליה בודדת. התרופות עצמן לא גורמות לכאב כלייתי. גם אי ספיקת כליות כרונית לא גורמת לכאב, היא פעמים רבות אתסמינית עד מחלה מאד מתקדמת.

שלוםדר' הילה ותודה על תשובתך המפורטת והעניינית, 1. בעבר הכאבים אכן היו דו"צ אך ב-10 חודשים האחרונים הם כמעט אך ורק בצד ימין (והם מחמירים באופן בוטה כשאני נוטל בליל נוגדי דלקת ומשככי כאבים). בעבר נערך לי MRI עמ"ש מלא ללא ממצא חריג, למעט אקטזיה דורלית קלה בין אס1 ל-אל4 (18 מ"מ לעומת 21 מ"מ). דיסקים תקינים ללא פריצה או בלט. האם US דופלר של ורידי ועורקי הכלייה יכול להדגים מה שUS בטן/US כליות ודרכי שתי לא הדגים? 2. מהי דעתך על ערכי הGFR? ברור לי כי הם בנורמה כרגע, אך עודני בן 30 ולא רואה כל סיבה שהם לא יהיו באופטימום. האם הכאבים והGFR הנמוך (יחסית לאדם בריא) יכולים להיות קשורים? האם מה שגורם לכאבים הוא שיכול לגרום לפגיעה בכושר הסינון של הכליות? תודה רבה ליאור

בדיקת US דופלר תדגים את הזרימה בכלי הדם - עורק ווריד כלייתיים. הבדיקות הקודמות שעשית לא בדקו זאת. לעיתים תתכן הצרות בכלי הדם הנובעת מלחץ חיצוני המופעל עליהם, וזה יכול לגרום לכאבים בתנוחות שונות. בנוגע ל GFR - במידה ולא בוצע ממליצה על איסוף שתן לפינוי קראטינין (CCT) שעשוי להבהיר מהו התפקוד הכלייתי האמיתי. ה GFR הינה נוסחא המתבססת על הנחות מסוימות ויכולה להיות פחות מדויקת באנשים מסוימים. לא מסרת גם את ממצאי בדיקת השתן שלך שגם הם עשויים לעזור באבחנה. בכל מקרה ממליצה להמנע מטיפול במשככי כאבים ממשפחת נוגדי הדלקת אשר ברור שגורמים לך לכאבים.

תודה רבה לשתיכן! האם ניתן לפנות עם דבריי לאורולוג שלי (במעקב אורולוגי עקב בעיות במתן שתן וירידה בחשק מיני)?

כדאי לעדכן אותו אבל במקביל לרופא המשפחה