חלבון

דיון מתוך פורום  נפרולוגיה

07/07/2018 | 20:28 | מאת: מאור

שלום. סבא שלי בן 87. ברקע אי ספיקת לב, יתר לחץ דם, אי ספיקת כליות קריאטינין 1.4 ו mgus. אי ספיקת כליות יציבה. בבדיקות למרפאה ההמטולוגית בבדיקת urine protein electrophoresis מופיעה הפרשה קלה של אלבומין. זה הופיע כבר כמה פעמים ורציתי לדעת האם יש לזה משמעות כלייתית כי אלבומין לא אמור להיות בשתן. שאלה נוספת, במשך שנים המוגלובין נמוך 11-12 עם ירידות ל 10. ברזל מעט נמוך עד 70 טרנספרין נמוך פריטין גבוה 900 קבוע. הוא לוקח ספאטון כל יום במשך שנים ללא שיפור. כשמקבל עירוי ברזל ונופר 6 100 מג הברזל עולה ואיתן ההמוגלובין לכמעט 13 לבערך 6 חודשים. ב 2014 גסטרוסקופיה קולונוסקופיה תקינות. הגסטרו טוען שזה אנמיה של מחלה דלקתית. שאין קשר לברזל. הפעם ההמטולוגית הפנתה לגסטרו שוב לייעוץ. מה דעתך? האם ייתכן שזה בגלל הברזל? תודה, מאור

לקריאה נוספת והעמקה

אלבומין באמת לא אמור להופיע בשתן אך יכול להופיע כחלק ממחלת כליות כרונית ויתר לחץ דם. אם הכמות המופרשת היא קטנה זה סביר, וחשוב לשמור על כך שלא יעלה. זאת באמצעות איזון לחץ הדם, איזון גורמי סיכון קרדיווסקולרים אחרים ולעיתים שימוש בתרופות ממשפחת מעכבי ציר הרנין-אנגיוטנסין, כתלות במצבו ומחלות הרקע. בנוגע לאנמיה - אם אכן יש צורך בעירויי ברזל חוזרים אחת לחצי שנה, יש לשלול מקור דמם במערכת העיכול. זאת למרות שבמקרים רבים לא מוצאים מקור לדימום. דיווחת שסבא שלך בן 87 ולכן חשוב מאוד המצב הקליני הבסיסי שלו לפני החלטה האם יש להתקדם לבירור פולשני.

08/07/2018 | 08:28 | מאת: מאור

הוא מקבל עירויי ברזל לא פעם בחצי שנה מתי שהברזל יורד מתחת ל 60. רוב הזמן הוא מתחת ל70 אבל מעט. גם זה לאחר התעקשות שלא יירד עוד. ציינת שלפעמים לא מוצאים דימום. אם כך, מה יכולה להיות הסיבה לדעתך? האם זה עדיין אנמיה מחוסר ברזל או מתהליך דלקתי כמו שהגסטרו אמר?

תהליך דלקתי יכול לגרום לחסר ברזל. זאת לאחר שלילת מקור דימום במערכת העיכול. אם מדובר במשהו שנמשך זמן רב ולא מדובר בחסר ברזל משמעותי, אפשר להמשיך לעקוב ולתת ברזל לפי הצורך.

מנהלי פורום נפרולוגיה