עירוי ברזל: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לעירוי ברזל?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

עירוי ברזל: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

לוקח כשנה כדורי נקסיום 40מ"ג (בארט) . מאז רמות הברזל בגופי ירדו מ 280 ל 70 והמוגלובין ירד מ 14.3 ל 11.9 .בצעתי את כל הבדיקות כולל בדיקת קפסולה של המעי הדק (יצא בסדר) . ולא מצאו מדוע הירידה . קבלתי לבצע עירוי ברזל דרך הוריד 200mg בעירוי אחד.אני חושש מתופעות הלוואי . האם לבקש עירוי מופחת של 100mg בתודה מראש רוקי

יש סבירות נמוכה לתופעות לוואי ולרב מתחילים בעירוי של 200 מג אך אין בעיה להתחיל גם עם עירוי של 100 מג.

תודה רבה לך על המענה!

שלום, אני בחור בן 26 בריא בד"כ. לפני כ 7 חודשים החלה לי נשירת שיער קיצונית. בממוצע מאות שערות נשרו כל יום. גם נשירת שערות מהגבות וגם מהריסים. לאחר מספר חודשים החלו להופיע לי במקביל כאבי מפרקים, כאבי שרירים, עייפות, רובד לבן על הלשון, נדודי שינה, הציפורניים הפכו ללבנות והפסיקו לגדול, בעיות ריכוז וזכרון, כמות היציאות פחתה וירדתי 10 ק"ג(באופן בלתי מוסבר). ביצעתי בדיקות דם ויצא כי הברזל בדם נמוך(59) ובי 12 נמוך(331) והפריטין 30. אני צמחוני כבר עשר שנים. כרגע אני מקבל זריקות של בי 12. לקחתי תוספי ברזל במשך חודשיים( פריפול, 3 פעמים ביום בדיוק על פי ההתוויות) ובבדיקת דם האחרונה רמת הברזל ירדה ל 25 אבל ההמוגלובין תקין (15). ביצעתי בדיקות לבלוטת התריס ויצא בבדיקה אחת TSH תקין ובאחת TSH גבוה אבל T3 ו T4 תקינים בשניהם. ביצעתי בדיקת קולונוסקופיה+גסטרוסקופיה ודם סמוי כי הרופא רצה לשלול דימום ויצא שהכל שלילי/תקין. הרופא לא נראה מודאג שהברזל ממשיך לצנוח(למרות שלקחתי 3 פעמים ביום כדורי ברזל במשך חודשיים) ולא רוצה לתת עירוי ברזל. מומחית פה ולסת שביקרתי אצלה בגלל השינויים בלשון טענה שהשינויים בפה הם כתוצאה של חסר בברזל ושאני צריך לפנות להמטולוג בדחיפות. האם יש הסבר מדוע הברזל ממשיך לצנוח למרות התוספים הרבים? האם אני צריך לפנות להמטולוג? אשמח לדעת מה ההמלצה שלך? אני מרגיש מאוד חלש, השיער נושר ויש לי המון סימפטומים. יש לציין כי ביצעתי בדיקות לכל מחלות המין למיניהן ול HIV(מספר פעמים) והכל שלילי/תקין. מצטער שזה ארוך, תודה רבה!!

על מנת לדעת האם יש חסר ברזל אני זקוקה חרמת הפריטין, הברזל, הטרנספרין וההמוגלובין, לםי נתונים אילו אוכל לענות.

אוקיי, התוצאות להלן:: פריטין- 30 ng/mL ברזל בדם- 25ug/dL המוגלובין עדכני- 14.2 טרנספרין- 197 mg/dL וסטורציה של ברזל 50.17% . תודה על המענה!

הערכים לא ברורים בשאלה אך אם מבינה נכון סטורציית טרנספרין היא 17 אחוז ופריטין 30? אם כך אין חסר משמעותי בברזל ולא אמורים להיות סימפטומים .

שלום, סטורציית הטרנספרין היא 50% והפריטין 30. שוב תודה!

שלום, לא קיבלתי מענה לשאלתי בקשר למחסור בברזל. סטורציית הטרנספרין היא 50% ולא 17% כפי שרשמת והפריטין 30. תודה רבה.

לפי הערכים שציינת לא נראה שיש חסר ברזל משמעותי ואיני רואה צורך בטיפול.

בת 24 בריאה, החל מאוגוסט שעבר צנחו מסיבה לא ברורה הברזל והפריטין שלי מ12.6 להמוגלובין (הגבוה שהיה לי אי פעם) ל10.5 והפריטין מ10 ל4.5. מאז ניסינו מאוד אני והרופא שלי את הברזל בצורה פומית דרך כמה וכמה סוגים ואף אחד מהם לא הצליח לשנות את הערכים במאומה, הוא גם המליץ כבר בהתחלה על ונופר כי אמר שאם ימשיך ככה עם פריטין כלכך נמוך שלטעמו הוא למעשה 0 ההמוגלובין יצנח לאט לאט עד שאתעלף ואגיע ליון ואזדקק לעירוי דם. לשמחתי זה לא הגיע לכך וההמוגלובין נשאר יציב עם הפריטין הזה וביקשתי ממנו לחכות עם הוונופר מחשש לתגובה לא טובה בשל כמה אלרגיות ורגישויות שיש לי ולא רציתי להסתכן. אז עקבנו צמוד עם בדיקות דם כל כמה חודשים ובמרץ אכן הגיע ההמוגלובין ל12.6 חזרה והפריטין עלה מעט ל6.5 והיינו קצת מרוצים. לצערי עכשיו כשחזרתי על הספירה שוב חזר ההמוגלובין פתאום 10.8 והפריטין שוב צנח ל4.5 ללא סיבה ברורה. אין לי בעיות המטולוגיות ידועות חוץ מלימפדנופתיה קלה בצוואר, לא נמצאו בעיות גסטרו שיסבירו דימום וגם המחזור כרגיל. האם לדעתך בשלב הזה אכן כדאי להתחיל בוונופר וזהו כדי שלא אסכן את עצמי? האם יכולה להיות לי בעיה המטולוגית כשלהי המונעת מהברזל לעלות וגורמת לצניחתו כבר בפעם השניה? תודה.

את סובלת מחסר ברזל, הסיבה השכיחה בנשים צעירות היא דימום ווסתי. לא מדובר במצב מסוכן אך זה יכול לגרום לחולשה ועייפות. כטיפול ניתן לקחת כדורים-פעמיים ביום במידה ופעם אחת לא עוזרת. התגובה לכדורים לוקחת כמה חודשים. אופציה נוספת היא עירוי ברזל. ניתן גם להתייעץ עם רופא השנים לגבי וויסות הדימום במחזור החודשי.

שלום. בחורה בגיל ה35 שמקבלת עירוי תוך ורידי של ברזל עקב מה שנראה כבעיה בפירוק בעיכול המזון יש באפשרותה ללדת? האם המחלה תורשתית ותועבר לצאצאים? בתודה...

ממליץ לפנות להמטולוג מבוגרים אשר יוכל לענות על שאלות חשובות אילו על סמך כל הנתונים הרבים שחשובים במקרה זה.