פורום מחלות ריאה

הפורום יעסוק בנושאים הקשורים למחלות ריאה ומחלות דרכי הנשימה, כגון: סרטן ריאות אבחון בדרך ברונכוסקופית, אבחון וטיפול בדרך ברונכוסקופית למחלות שונות של דרכי הנשימה, שיעול ממושך, מחלת ריאות חסימתית כרונית COPD, אסתמה, נוזל בקרום הריאה אבחנה וטיפול.
3492 הודעות
3418 תשובות מומחה

מנהל פורום מחלות ריאה

09/11/2020 | 16:56 | מאת: אלכס

שלום ד״ר, אני מרגיש כאילו הריאות שלי מלאים במים ולפעמים יש כאבים בבית החזה, אך אני יכול לקחת נשימות עמוקות ללא בעיה וללא כאבים, האם זה קושי נשימתי או איך אפשר לאבחן בקושי נשימתי? אגב נדבקתי בקורונה לפני יותר משבועיים .

שלום, יכול להיות שזה קשור לקורונה. מצי לבדוק סטורציה וצילום חזה. מעריך שזה ישתפר עם הזמן.

08/11/2020 | 15:17 | מאת: יוסי

הי, רקע: אני בן 59, חולה IPF, מטופל ב OFEV. בנוסף, אני בתוכנית Galactic. לפני כחודש: DLCO 70%, FVC 71%. במבחן הליכה 6 דקות, הסטורציה ירדה מ 95% ל 89%. אבל המשכתי להרגיש טוב. שתי שאלות: 1. באיזה % סטורציה יש צורך להוסיף חמצן. 2. באיזה סוג מאמץ צריך למדוד את הסטורציה לעניין זה - במנוחה, בסוף 6 דקות הליכה, בתופ עליית 2 קומות, וכדומה. תודה רבה יוסי

שלום, בעקרון "מספר הקסם" הוא 90% ואם הסטורציה במנוחה מתחת ל 90% יש צורך בתוספת חמצן. מדידת הסטורציה בבדיקת 6 דקות הליכה היא רציפה כאשר מסתכלים על המדד בעיקר בהתחלה ובסוף. יחסית הירידה אצלך לא דרמטית ולכן בשלב זה אין צורך בחמצן אלא בזמן פעילות גופנית שאז הוא יכול לעזור לך לשפר את הסיבולת לב וריאה.

שלום מה הגבול של הימים בהם חולה קורונה יכול להדביק אחרים? הבנתי שזה לא תלוי בתוצאה PCR שלילית, ואפשר לצאת חיוביים בבדיקת PCR אבל עדיין אין יכולת להדביק אחרים לאחר מספר ימים מסויים, זה נכון? והאם בבתי חולים לאחר 20 יום מעבירים חולי קורונה למחלקות רגילות בלי קשר לתוצאות בדיקה (לא בודקים בכלל?) או תסמינים מאחר ולאחר 20 יום אין אפשרות להדביק? תודה

שלום, לפי ההנחיות כעת: שהיה חולה מאומת ייחשב למחלים אם חלפו 10 ימים מהיום שבו נעשתה הבדיקה לאבחון קורונה (שיצאה חיובית), ובלבד ששלושת הימים האחרונים היו ללא תסמינים. מההגדרה הזאת משתמע כי חולה תסמיני או א־תסמיני יוגדר "בריא" לכל המוקדם 10 ימים לאחר שאובחן. בבתי חולים יש לפעמים הנחיות מחמירות וכל מקום נוהג לפי המלצות מומחי הזיהומים שבמוסד. החשש שחולי קורונה ידביק חולים במחלקה רגילה דורש זהירות יתר ולכן מחכים לבדיקה שלילית בדרך כלל לפני שמוציאים ממחלקת קורונה.

08/11/2020 | 14:53 | מאת: נתי

שלום מה התפקיד של המכשיר הזה? NOxBOX http://www.noxboxltd.com/en/noxbox-i ואיך זה קשור לחולי קורונה? תודה

שלום, המכשיר נותן גז בשם NO. הגז הזה יכול להרחיב כלי דם בריאות ובמצבים קשים שבהם הריאות לא מתפקדות יש אפשרות שהטיפול הזה משפר את העברת החמצן לגוף ובמצבים הללו משתמשים גם בחולי קורנה שמצבם הדרדר והם מונשמים וצריך להעלות את החמצן בגוף. היעילות של הטיפול הזה מוגבלת לצערנו.

08/11/2020 | 13:50 | מאת: אור

אני חולה אסטמה קשה מטופל בזריקות ביולוגיות (פנסרה וכרגע דופקיסנט) ללא שיפור, הומלץ לבצע ct ריאות, מה יכולה להיות ההבחנה הרופא חושבת שאולי מפספסים משהו.

שלום, אולי צלקות בריאה או דלקת ריאות אחרת בעקבות זיהום.

08/11/2020 | 11:22 | מאת: נטלי

שלום ד"ר, השכנים שלי מהקומה מתחתיי מעשנים והעשן נכנס אליי לדירה דרך החלונות, 6-7 פעמים ביום. לפעמים אנחנו לא מספיקים לסגור את החלונות. מה הנזק בחשיפה כזו לאנשים בבית? מה לגבי חשיפה כזו אצל אשה בהריון שבדירה? יש הבדל בנזק בין הנשימה של הריח עצמו (שמורגש בדירה) לבין נשימה של העשן (כשיושבים במרפסת)? תודה מראש

שלום, נראה לי שהנזק אינו גדול אבל קשה למדוד אותו. כמובן שעשן ממש מרוכז יותר מרק "ריח".

07/11/2020 | 22:20 | מאת: סופי

שלום..עברתי תאונה ועשיתי בדיקות. שמתי לב שרשום שיש מסה בצורת משולש..ואוורור לא אחיד. אם אפשר לקבל יותר פרטים למה הכוונה. תודה

שלום, קשה לי לומר. צריך לראות את הסיטי עצמו ולהתרשם מהממצא.

07/11/2020 | 22:10 | מאת: גלעד

שלום דוקטור, אני בן 65 וקיבלתי המלצה באתר לעשות חיסון נגד דלקת ריאות. נודע לי שיש שני סוגי חיסונים. לאיזה מהם הכוונה? תודה גלעד

שלום, החיסון הרגיל הוא פנוימובקס ואני מניח שזו הכוונה. יש חיסון משלים שנקרא פרבנר 13 שנותן הגנה נוספת אבל אינו חובה.

07/11/2020 | 04:42 | מאת: דניאל

בן 62, פעיל ספורטיבית. נושם בין 4-6 נשימות לדקה בלבד. מרגיש היטב. האם תקין לדעתך? מקדים תודתי

שלום, כן

06/11/2020 | 00:32 | מאת: רונית

שלום הקורטיזול שלי בבדיקות דם בנרומה אך קרוב לטווח התחתון(לאחר קורס פרדניזון חודשיים אחרי). הבנתי שכל הבדיקות לקורטיזול מושפעות ממשאפים. אני לוקחת פוסטר 8 שאיפות ביום. בכמה זה עלול להעלות את הערכים באופן לא אמיתי בבדיקות הדם ולשנות את התוצאה? האם ידוע אם זה עלייה של כ 100 בערכים... או יותר? תודה מראש

שלום, ההשפעה של הפוסטר היא מינימלית ובכל מקרה אם הקורטיזול בטווח הנורמה אז זה בסדר. ממליץ להתייעץ עם אנדוקרינולוג.

05/11/2020 | 18:28 | מאת: Ira

שלום, תוצאוה ct ריאות, הכל תקין חוץ מניפוח יתר, האם זה בהכרח אומר שיש לי מחלה אמפיזמה? אני מעשנת, בת 35, אין שום תסמינים, בדיקה בוצנ במסגרת בדיקות סקר. תודה

07/11/2020 | 15:21 | מאת: Ira

צילום ct

שלום, כנראה שיש מידה מסויימת של אמפיזמה אבל יכול להיות שמדובר במשהו קל ללא משמעות. צריך לראות גם בדיקת תפקודי ריאה מלאים ודיפוזיה.

אני סובל מסינוסיטוס כרונית, עברתי 3 ניתוחים לסינוסים, בעיקר זה היה מתבטא בשיעולים ממש קשים בפרט בבוקר ואחרי כל אוכל או שתיה.. התקפי שיעולים קשים וארוכים. פעמיים עשיתי ניתוח ודי מהר אחרי זה התחילו שוב, עכשיו אחרי תקופה מהניתוח ה3 הסינוסים נקיים ולא דלקתיים, אבל הקוצר נשימה שהיה תוקף בעיקר ביחד עם התקפי שיעולים הפך להיות קבוע, ממש לא מסוגל לנשום. תחושה של ליחה תקועה על מעברי הנשימה שמפריעים לקחת נשימה שלמה עשיתי CT ריאות ובפענוח כתוב "שינויים ברונכיאקטטים בריאות" האם יש מצב שיש לי אסטמה? או משהו אחר? אגב יש לנו רקע אסתמטי במשפחה [סבתא] משאף פליקסוטייד 250 שרופא המליץ לי בנתיים עד הבירור לא עוזר, אציין גם שהיה תקופה לפני הניתוח האחרון כשהרגשתי שמתחיל התקפה של שיעולים הייתי לוקח 40 מ''ג פרודניזון, וזה היה הדבר היחיד שהיה עוזר לי וגם משחרר לי את הליחות ממש זמן קצר אחרי שלקחתי... אני לא רוצה להמשיך כי אני מפחד מקורטיזון... אשמח אם תוכל לעזור לי ונתב אותי בבלאגן כי אני פשוט סובל ולא נושם.... אגב אני עובד בסביבה עם אבק

שלום, בהחלט יכול להיות שאתה סובל גם מאסתמה. מומלץ להשלים בדיקת תפקודי ריאות והגיע לבדיקה במרפאת ריאות.

02/11/2020 | 22:22 | מאת: יוסי

רופאת הראות שלי בקהילה ממחזרת את הפיות המשמשות לבדיקת הספירומטריה, טובלת את הפיה באלכהול. האם זה תקין

שלום, לא רוצה להתבא בצורה חד משמעית בלי להכיר את החומר של הפיות ומה בדיוק היא עושה. בבית החולים משתמשים בפילטרים חד פעמיים.

02/11/2020 | 16:44 | מאת: רעות

שלום רב, כשנה וחצי במעקב מכון ריאות עקב ממצאים בצילומי חזה ללא שיפור לאחר נטילת אנטיביוטיקה. תחילה נראו ממצאים בריאה ימין. לאחר CT נוסף קיימים ממצאים חדשים. " מבוא בית החזה תקין. אין עדות ללימפאדנופתיה מדיאסטינלית, הילרית או אקסילרית. כלי הדם הגדולים מודגמים בצורה תקינה. הלב בגודל תקין. אין עדות לתפליט פריקרדיאלי. אין עדות לתפליט פלאורלי. הקנה ודרכי האוויר הראשיות נראים תקינים. פרנכימת הריאות: באונה האמצעית ובסגמנט אפיקלי של אונה התחתונה מימין הודגם ציאור ריאתי בצורת עץ מלבלב .הודגם ציאור ריאתי בצורת עץ מלבלב בלינגולה ובאונה התחתונה משמאל-ממצא חדש. תסנינים אלבאולרים פריברוכיאלים בRML בשיפור. בבטן העליונה: אדרנלים מודגמים בצורה תקינה. המבנה הגרמי שמור. " בבקשה עזרתך בהבנת הפיענוח ומה מצב ההחמרה? כמו כן אשמח לדעת מה הפתרון במצב של עמידות החיידק לאנטיביוטיקה?

שלום, נראה כי אכן מדובר בזיהום. צריך לזהות את החיידק המזהם ולראות לאיזה אנטיביוטיקה הוא עמיד ולאיזה לא וכך לטפל נכון. להתחיל מתרביות ליחה ואם אין התקדמות ברונכוסקופיה.

30/10/2020 | 21:29 | מאת: זאנה

האם רווי חמצן בדם צריך להיות אותו ערך ביום ובלילה. עשיתי בדיקת שינה. רווי חמצן כשאני ערנית 97 ובשינה יורד ל92. האם זה תקין.

שלום, בלילה הנשימות יותר שטחיות והסטורציה יורדת. ערך של 92% לא מחייב טיפול בחמצן אבל כדאי לבצע הערכה במרפאת ריאות כולל תפקודי ריאות וצילום חזה.

29/10/2020 | 18:48 | מאת: יאלוש

שלום מה זה תמטים בריאות האם זה צלקת או שזה משהו אחר ? תודה

שלום, תמטים אלו איזורים בריאה שלא מאווררים ולא בהכרח צלקות.

28/10/2020 | 21:31 | מאת: עדי

שלום ד"ר, יש לי שנים טכיקרדיה תנוחתית(פוטס). הדופק קופץ במעל ל 30 בעמידה וקימה משיבה לעמידה. שעבר היתה לי אסתמה בינונית והתעלפתי והכל היה בסדר עם הנשימה. כעת האסתמה שלי הפכה לקשה, ותהיתי אם אתעלף מה עלול לקרות לנשימה. האם באסתמה קשה יש יותר סיכוי שהתעלפות תגרור גם התקף אסתמה? מה בעצם קורה לנשימה אם מתעלפים כשיש אסתמה? תודה מראש

שלום, בדרך כלל אם יש אירוע של עלפון קצר שנובע מירידת לחץ דם הנשימה לא נפגעת וזה לא משפיע על אסתמה אבל כמובן כדאי לטפל בכך ללא קשר ולנסות למנוע את זה.

27/10/2020 | 12:31 | מאת: אבי

שלום ד"ר, אישה בגיל 60+ ללא גורמי סיכון שאובחנה עם תסחיף ראיתי דו"צ בכל האונות, האם חל איסור/מותר לה לקום מהמיטה כשהיא מוגדרת בדרגת סיכון בינוני-גבוה ? תודה מראש

שלום, לא. מומלץ להתנייד כפי האפשר.

25/10/2020 | 19:58 | מאת: הכל דבש

שלום רב, אני כבן 61 ורץ להנאתי סביב ה-30 ק"מ לשבוע. לפני כשנה לאחר ירידה בקושר עברתי בדיקות ובעקבותיהם צנתור וירטואלי ולאחר אחד אמיתי עם 3 סטנטים. בנוסף נמצא ב-CT חזה קשרית 5 מ"מ ב-LLL למעקב. בהמלצת רופא ריאות נשלחתי לCT חזה והיום הגיעו התוצאות. רופאת המשפחה בחופש ואני מחפש עזרה בפיענוח הממצאים שהשנה הרבה יותר נרחבים: צל הלב מוגדל שמאלה סטנטים והסתיידויות בעורקים הקורונריים ובקשת האאורטה. הסתיידות בסחוסי הקנה, ברונכיאקטזיות צנטרי לובולאריות. פנרכימה ריאתית: RUL, LUL - שינויים פיברוטיים, קשריות מסוידת 0.3 ס"מ. RML - גרנולומה 0.2 ס"מ. LLL,RLL- גרנולומות 0.1 ס"מ הצללות פסיות בבסיסים, שינויים אמפיזמטוטים פריפריים. סדקים בין אונתיים מעובים, התעבות הפלאורה בחלקים פנדנטים של כלוב בית החזה. מעבר חזה/בטן: בקע סרעפתי קטן, ושט פעור, אבן בכיס המרה. שלד גרמי: שינויים ניווניים.

שלום, יש עדות להצטלקויות בריאות שיכולות לגרום לדלקות ריאה אבל לא בהכרח. הקשריות שמתוארות אינן חשודות אבל כדאי לפנות למרפאת ריאות להשלמת הערכה.

אימי בת 83 היתה מאושפזת שבוע וחצי עם דלקת ריאות דו צדדית קשה ושוחררה ביום שני האחרון הביתה אחרי טיפול אנטיביוטי ושיפור יפה במצב. היא קיבלה הפניה למחולל חמצן בבית אבל לא קיבלנו הנחיות ספציפיות מתי להשתמש בו, לכמה זמן כל פעם, האם להשתמש בלילה או לא, מתי לנפסיק את השימוש וכד'... אשמח לעזרה והכוונה בנושא

שלום, צריך להשתדל שהסטורציה תהיה מעל 90% במרבית הזמן. ממליץ לקנות מד סטורציה ובמידה שהבטורציה יורדת מ 90% יש להשתמש בחמצן בכמות שתעלה את הסטורציה מעל 90% ואין צורך מעבר לכך.

24/10/2020 | 23:19 | מאת: יוסי

אני חולה PCD בן 51. יש לי התלקחויות לא מעטות. האם להישאר בבית כמה שניתן או האם אני יכול לצאת כמו כולם ולהיפגש עם חברים בהנחה שאני שומר על מרחק ועוטה מסיכה?

שלום, מאחר ישי לך מחלת רקע אינך כמו כולם ועליך להיזהר יותר. ממליץ לשמור על כל הכללים באדיקות וכך להקטין את הסיכון כמה שאפשר.

שריקות בשאיפה בלבד תקופה ארוכה, ממה יכול להיגרם? אצל מטופל צעיר ללא מחלות ריאה ידועות, או השמנת יתר, או עישון, או נחירות. שריקות שמופיעות מדי פעם אך ורק בעת הכנסת האוויר, בעיקר בשכיבה או ישיבה בשיפוע. ללא היעלמות התופעה מזה חודש וחצי. תודה.

שלום, כדאי להיבדק ע"י רופא אא"ג שיבדוק את איזור מיתרי הקול ובהמשך ביצוע בדיקת תפקודי ריאות ומעקב מרפאת ריאות.

23/10/2020 | 22:19 | מאת: עידן

שלום ד"ר בדירה מתחתיי מתגוררים שכנים שהם מחששת סיגריות. לפיכך אנו חיים כבר מספר שנים עם חלונות סגורים. כעת בשל הקורונה ושגר איתנו אבי שבקבוצת סיכון עקב ההמלצה על חלל מאוורר אנחנו פותחים את החלונות. כתוצאה מכך ריח הסיגריות של השכנים חודר לדירתנו. האם מלבד הגועל יש כאן סכנה בריאותית או שזה מספיק רחוק כדי לא להחשב כעישון פסיבי למי שנמצא בתוך הדירה? תודה

שלום, נראה לי שעדיף לבחור בדרך האמצע ולאוור לסירוגין.

22/10/2020 | 17:11 | מאת: יאלוש

שלום ביצעתי תפקודי ריאות מלאים תוצאה של DLCO 48 ברקע nsip cellular pattern מינואר 2020 סובלת מהחמרה נשימתית כולל אישפוזים חוזרים בטיפול פרדניזון אימוראן לא ממש עוזר ממתינה לאישור לריטומקסיאב תוצאה של DLCO 68 בינואר 20 לפני ההחמרה השאלה אם הטיפול שהוצע לי זה אחרון כי אני הבנתי מרופא ריאות מטפל שאין טיפול חוץ ממה שכתבתי תודה וסליחה

שלום יאלוש, לדעתי יש לפנות למרכז השתלות להעריך את המצב לקראת אפשרות של השתלת ריאות.

22/10/2020 | 12:57 | מאת: חיים

בן 65, להלן פענוח צילום ריאות, מדאיג אותי התסנין שנמצא : הודגם תסנין אלבאולרי ב- RLL. צל הלב מעט מוגדל צנתר CVP במקומו קיפוזיס של ע"ש גבי.

28/10/2020 | 00:22 | מאת: חיים

הצילום נעשה לצורך טיפול אמבולטורי בהרדמה מלאה

שלום, הפיענוח של הצילום מתאים לדלקת ריאות. ממליץ לפנות לרופא לקבלת טיפול אנטיביוטי ולאחר מכן מעקב.

02/11/2020 | 13:33 | מאת: חיים

תודה על התשובה, רופא המשפחה הפנה אותי לבדיקת CT לשלילת תהליך שאתי, בחודש מאי 2020 סיימתי סידרה של 12 טיפולים של FOLFOX עקב אדנוקרצינומה במעי הדק, האם יש קשר ?

21/10/2020 | 19:39 | מאת: עדי

שלום ד"ר, אני בת 39. עם שחלות פוליציסטיות, לא נוטלת גלולות.לאחר קורס פרדניזון של 10 ימים 40 מ"ג ואז כל שבוע ירידה של 10 מ"ג ו 5מ"ג שהיה בפעם השניה כעבור חצי שנה.קיבלתי בדיקת קורטיזול לשלילת דיכוי אדרנלי. כעבור שבועיים מתום ה 2.5 פרדניזון יצא לי 346 עם 4 שאיפות סימביקורט 320. חודשיים אחרי קיבלתי לעשות איסוף שתן לקורטיזול. הקריאטנין בנורמה ובקורטיזול נכתב: "מתחת לסף גילוי מבוצע באיכילוב" (אני במכבי). אשמח לברר: האם זה מעיד על תוצאות ממש נמוכות או על ממש גבוהות? האם אני צריכה למהר למיון או לטיפול רפואי? התור הבא לרופא משפחה רק עוד שבוע. תודה מראש

שלום, נראה לי שאין דחיפות. ממליץ על פורום אנדוקרינולוגיה להתייעצות.

21/10/2020 | 15:49 | מאת: רות

שלום עשיתי היום צילום חזה עקב שיעול שיש לי. סיימתי קורונה כבר לפני חודש ועדיין ממשיכה להשתעל ומציק לי הגרון. התוצאות שקיבלתי לצילום: * מעט מסובב שמאלה , אין עדות לתסנין או גודש . אין עדות לתפליט פלוירלי . אין עדות להרחבת המדיאסטינום והשערים . צל הלב בגדר הנורמה . הסרעפת בעמדה תקינה מה זה אומר מעט מסובב שמאלה?זה בעיתי? תודה מראש

שלום, לא. טכנית לא עשו את הצילום נכון. (כמו מי שמצלם מול השמש..) אם התלונות ממשיכות ממליץ על בירור במרפאת ריאות.

20/10/2020 | 01:29 | מאת: רוני

אבא שלי בן 75 וסובל מתפקוד ריאות נמוך בסביבות 60 אחוז פחות או יותר ומטופל .הוא עובד אומנם ומקפיד לשמור מרחק וכל זה לפי הבנתי הקורונה פוגעת בריאות . האם הוא חייב להישמר באופן שונה מכלל הציבור? והאם פגישה עם הנכדים שלו בגילאים 6 עד 14 ,בתקופה זאת באוויר פתוח ללא מגע זה בסדר עבורו ?

שלום, הוא בקבוצת סיכון אבל אם שומרים על ריחוק ומסכות אין מניעה מפגישה עם הנכדים באוויר הפתוח.

22/10/2020 | 12:53 | מאת: רוני

עוד שאלה ברשותך.באוויר פתוח בחוץ, הוא מחבק את הנכדים ומנשק עם מסיכה וגם הם עם מסיכה האם גם זה מסוכן?

19/10/2020 | 19:45 | מאת: אאא

שלום, אמי בת 65, מעולם לא חוסנה בעבר כנגד דלקת ריאות. ברקע: יתר לחץ דם ושומנים בדם (שניהם גבוהים בצורה מתונה) ורמות גבוליות של סוכר. כמו כן בעברה ניתוח הוצאת גידול מהשד + קרינה חד פעמית במהלך הניתוח, ללא צורך בטיפול כימותרפי וללא מחלה פעילה כעת. איזה סוג של חיסון מומלץ לה וכמה מנות היא צריכה לקבל ממנו? תודה

שלום, מומלץ חיסון חד פעמי בפרבנר 13 ולאחר חודשיים חד פעמי פנוימובקס. חיסון לשפעת כל שנה.

18/10/2020 | 22:41 | מאת: שירי

שלום ד"ר, אני בת 37 1.63. עם אסתמה קשה. רכשתי מכשיר ספירומטריה בייתי. ביצעתי את הבדיקה עם 4 שאיפות סימביקורט 320 ביום(2 שאיפות שהשפיעו על הבדיקה. יצא לי: FEV1/FVC 86% fev1 2.56 perd% 88% pred 3.37 האם זה נחשב תקין? יש לציין שבבדיקה נוספת בעבור שעה יצא לי: pef 8.9 pred% 131% pred 6.75 האם שתי הבדיקות תקינות?(עם סימביקורט). תודה מראש

שלום, נראה שכן.

השתחררתי מבית חולים עם מחולל חמצן לבית..רציתי לדעת אם לנסות לנשום כמה שיותר בכוחות עצמי,או להשתמש רוב הזמן בחמצן..אני אחרי דלקת ריאות וקורונה והסטורציה שלי בלי חמצן נעה בין 91 ל94..

שלום, אם הסטורציה מעל 90% אין צורך בתוספת חמצן.

18/10/2020 | 13:11 | מאת: שי בן 23

שלום! הגעתי לHRCT של החזה לאחר כחודש וחצי של קשיי נשימה במנוחה בהם ביצעתי הרבה בדיקות תקינות אחרות (ביניהם צילום חזה, בדיקות בדם, ספירומטריה ובדיקות לבביות). ולהלן פענוח הHRCT: הודגמו שינויים פיברוטיים גסים עם מספר ברונכיאקטזיות ממשיכה והקטנת נפח קלה ב-RLL. קשרית תת פלאורלית מזערית ביותר ב-LLL ,ללא משמעות קלינית רבה. גרנולומה מסוידת זעירה ב-LUL. פרט לכך, אוורור הריאות תקין, ללא עדות לתסנינים אלבאולריים, גושים סולידיים או קשריות ריאתיות. ללא עדות לנוזל או עיבוי פלאורלי. ללא עדות להגדלת קישריות לימפה מדיאסטינליות, פריברונכיאליות או בבתי השחי. הודגמו שרידי תימוס. כלי הדם הגדולים במדיאסטינום תקינים. הלב תקין בגודלו, לא הודגם תפליט פריקרדיאלי. מעבר חזה בטן: ללא סטיות חריגות. מבנים גרמיים נראים שמורים, ללא ממצאים פתולוגיים חריגים. התרשמות : שינויים כרוניים ב-RLL. פרט לכך, ללא ממצא מיוחד.

18/10/2020 | 16:16 | מאת: שי בן 23

אף פעם לא מעשן, אף פעם לא בעודף משקל, ללא מחלות ריאה אחרות ידועות בהיסטוריה מלבד דלקת ריאות לפני 3.5 שנים

שלום, נראה שיש צלקת מדלקת הריאות שעברת. מומלץ לעשות בדיקת תפקודי ריאות מלאים והערכה במרפאת ריאות עם הסיטי.

שלום, נתקלתי במאמזון במכשיר airphysio שזה מכשיר שפעמיים ביום לחמש דקות נושפים בו והם טוענים שהוא טוב גם למחלת ריאות חסימתית וגם לאסתמה. יש הרבה ביקורות טובות על אסתמה מאנשים שקנו. האם אומרים שהמכשיר: When you exhale through the device, a positive pressure is created in your lungs, which will assist in strengthening and expansion. This pressure will be created even when the steel ball is not moving. As your lungs strength increases, your breath will move the steel ball. The steel ball movement creates an oscillating pressure to assist in the vibration of the airways, loosening mucus from the airway walls so you can cough it out naturally ובכלל אומרים שהוא גם יכול לפתוח דרכי אוויר חסומות(כמובן שבנוסף למשאפים קבועים לא במקום). האם לפי דעתך לאסתמה בינונית עד קשה עם סרטייד 500 יכולה להיות תועלת גם אם קטנה למכשיר?.(כמובן עם המשך של הסרטייד) תודה מראש

שלום, בגדול אני בעד פעילות גופנית ופיזיותרפיה כטיפול משלים לחולי ריאות ובין השאר אסתמה. לא מכיר ספיציפית את המכשיר הזה אבל נראה שהוא יכול לעזור בזה.

15/10/2020 | 14:55 | מאת: אנונימית

שלום חבר שלי עשה צילום סיטי ויצא לו שינויים אמפיזמטוטיים בשתי הריאות. מה זה אומר? האם זה מסוכן, יש לציין שמעולם לא עישן ולא חשוף לסביבת עישון.(בן 37) תודה

שלום, לפעמים זה קשור גם בחשיפה סביבתית לזיהום אויר או עישון. כמו-כן, יתכן שמדובר בשינויים קלים בלבד, חשוב לראות את הסיטי עצמו ותפקודי ריאה מלאים להערכה במרפאת ריאות.

14/10/2020 | 22:33 | מאת: אפריים

שלום ד"ר, אני עם אסתמה בינונית עד קשה. מרגיש רוב הזמן מאוזן, תפקודי הריאות תקינים ובדיקות עצמיות במכשיר הפיק פלאו מראות תוצאה תקינה לנתונים שלי. הבעיה היא שיש לי בקע סרעפתי וריפלוקס קשה.אני עם קונטרולוק, ובערך כל יומיים שלושה כשיש לי התקפים קשים של גרעפסים וריפלוקס קשה, יש קצת קושי לנשום. זה לא ממש התקף....ואני לא יודע אם ניתן לקרוא לזה התקף. זה צורך לקחת שאיפות עמוקות כל הזמן והנשימה יותר מהירה. אני לא לוקח וינטולין שזה קורה, ובינתיים זה עבר מעצמו. זה דיי מהיר לרוב וקורה לרוב אחרי האוכל. 1. האם זה עלול לרמז שבפועל אני לא מאוזן ואם הייתי מאוזן זה לא היה אמור לקרות? 2. האם כשזה קורה עדיף כן לקחת וינטולין כי אם יש ספק אין ספק, ומספיקה פעם אחת שזה יחמיר לי את המצב לתקופה לא קצרה..? תודה מראש

שלום, יש קשר בין רפלוקס והחמרות של אסתמה וצריך לטפל בשתי הבעיות במקביל. ניתן להיעזר בוונטולין כשיש צורך אבל חשובה לא פחות ההתייחסות לרפלוקס וטיפול מיטבי בו בייעוץ עם רופא גסטרו.

14/10/2020 | 22:28 | מאת: מירי

שלום ד"ר, כשמאוזנים באסתמה קשה עם 4 שאיפות סימביקורט 320 ביום ביום, אך חוששים ממה שיהיה בחורף שלראשונה האסתמה קשה. האם לפי דעתך מינון מקסימלי של משאף רלבר פעם ביום פלוס תוספות כמה שאיפות בודיקורט ביום עם ספיריבה לרמה שתהיה כביכול זהה למינון 320 סימביקורט יכול להיות יותר יעיל ואולי יעזור יותר למנוע אם תהיה החמרה עקב הקור? אני שומעת מחולים שהם מאוד משבחים את הרלבר ולא רק בגלל הלקיחה פעם ביום, אלא טוענים שהוא יותר עוזר להם ממינונים מקבילים במשאפים אחרים. רק הבעיה היא שלא ניתן איתו להגיע למינון שאני לוקחת. תודה מראש

שלום, אפשר להשתמש ברלבר 184 פעם ביום ותוספת סימביקורט לפי צורך. קשה לדעת מה יהיה בכל מטופל וכל אחד בוחר לבסוף את המשאף שנוח לו למרות הדימיון שיש בין המשאפים.

13/10/2020 | 19:10 | מאת: יאלוש

שלום ובכן ביקרתי אצל רופא ריאות וזה אמר חוץ ריטומקסיאב אין מה להציע לי כי זה לא יעזור כמו כן ניכתב שיש בסיטי שינויים דפדנטיים ותמטים הוסבר לי מהמחלה כמו כן ניכתב מחלת ריאה רסטקטיבית מה זה והאם זה כתוצאה מ NSIP או שזה מחלה נוספת ? בתודה

שלום, זה הכל NSIP. כמו שכתבתי לך בעבר, צריך לדון באפשרות של השתלת ריאה עם המצב חמור.

13/10/2020 | 00:45 | מאת: אתיה

בוצעה בדיקת FDG PET כל גופי עד לאמצע הירך. הבדיקה בוצעה במערכת CT PET מסוג MI DISCOVERY עם רגיסטרציה בו זמנית של חתכי .CT ו FDG מנה מוזרקת: 13 mCi . רמת סוכר בדם: 96 dl/mg . נתנו טלבריקס להדגמת פיתולי מעי ב CT ששימש לרגיסטרציה. הוזרק חומר ניגוד תוך-ורידי, סריקת הCT נעשתה בשלב ורידי. בחלק ה CT של הבדיקה באונה התחתונה של הראה הימנית מודגם תסנין על בסיס פלוירלי באונה התחתונה קרניאלית ולטרלית אליו מודגם תהליך נוסף ספיקולרי יותר וסמיך יותר. התהליכים המתוארים קולטים FDG במידה מועטה 7.1 MAX S. לא מודגמת קליטה פתולוגית במוקדים נוספים בפרנכימת הראות. במיצר, רושם לעיבוי קונצנטרי של הוושט האמצעי עם קליטה פתולוגית של FDG אולי מישני לבקע מציעים קורלציה קלינית ובהתאם לצורך אנדוסקופית. אתרים נודלים, קליטה לא ספציפית וקשרים קטנים בשערים, וכן קליטה בקשר לימפה 2.1 אינפראקרינלי . לא מודגמת קליטה פתולוגית בכבד בטחול באדרנלים מעט נודולרים ובשלד. סיכום: באונה התחתונה של הראה הימנית, בחלק ה CT של הבדיקה מודגם תסנין על בסיס פלוירלי ובסמוך וקרניאלית מעט תהליך נוסף רקמתי יותר ספיקולרי. התהליכים, ללא מישור הפרדה ברור ביניהם קולטים FDG במידה לא ניכרת. לציין, כי עוצמת הקליטה של FDG איננה פקטור לצורך אבחנה מבדלת בין ממאירות לאטיולוגיה שפירה.

שלום, בדיקת ה PET לא חד משמעית. צריך להגיע עם הבדיקה למרפאת ריאות.

12/10/2020 | 19:25 | מאת: lg

היי ד״ר, ביצעתי השבוע בדיקת ct לבטן. בפענוח כתבו שבריאה יש קשרית בתבנית GGבגודל 5 מ"מ בRLLסריה 3 חתך 25. ה ct לא בוצע בגלל תלונות של דרכי נשימה. אני בן 22, עם אסטמה ברקע. רציתי לשאול אם יש חשיבות רפואית לממצא? תודה רבה

שלום, קרוב לוודאי שאין לכך משמעות אבל אולי יש צורך במעקב. מציע להגיע למרפאת ריאות.

12/10/2020 | 17:25 | מאת: זהבה

מזה כ 3 שנים אני משתעלת. רופא חדשה בקופת חולים שלחה אותי לבדיקת רוק ומצאו שיש לי Haemophilus influenzae.טופלתי באנטיביוטיקה ולשמלתי השעול נעלם .לאחר כשלושה חודשים השיעול חזר. לקחתי שוב אנטיביוטיקה ולמרות שהשעול פחת ,עדיין יש לי שעול בליליה ולפנות בוקר. האם יש מה לעשות? תודה זהבה

שלום, צריך לבדוק אם יש אלרגיה, אסתמה, רפלוקס וסיבות אחרות לשיעול. מציע להגיע למרפאת ריאות לבירור.

11/10/2020 | 17:34 | מאת: דן

שלום, אני בן 21 ללא מחלות רקע, לפני משהו כמו חודש הרגשתי כאב קל בצלע בצד שמאל והרגשתי שהעצם שמתחת לצוואר (צלע מספר 2 נדמה לי), די נפוחה ביחס לצלע הנגדית. במקביל התחילו לי שיעולים קלים ולפעמים יש כאבים בשכיבה בצד של הצלע הנפוחה. מה זה יכול להיות? מעולם לא שמעתי על משהו כזה שצלע מתנפחת בלי מכה. לפני חצי שנה עשיתי צילום חזה בשל חום ממקור לא ידוע (שמקורו לא התגלה עד היום) והצילום יצא נקי לגמרי.

שלום, לפעמים יש דלקת מקומית באיזור הצלע שגורמת לנפיחות. במידה שאין שיפור יש להגיע לבדיקה.

10/10/2020 | 11:16 | מאת: דוד אלטמן

רסטורציה בינונית ללא חסימה דיפוזיה מתוקנת לנפח תקינה האם מצריך ניתוח והאם טיפול תרופתי מספיק

שלום, סליחה, אבל השאלה לא ברורה. על איזה טיפול או ניתוח מדובר ?

שלום דר אני צריכה לעשות סיטי ריאות עקב נוזל פלאורלי קטן ב ריאה,צרידות,אנדומטריומה ברחם,מעט קשיי נשימה לפעמים ודום נשימה קל בשינה.עם חומר ניגוד.2 שאלות:לפני שבועיים עשיתי מרי מח עם גדולוניום נתנו לי לפי משקל 50 ולא 40 קג כפי שאנע בלי לשאול אותי למשקלי.טוענים שרק 1 סיסי יותר.כעת סיטי גם עם חומר אחר של סיטי אך נאמר לי לחכות 10ימים בלי קשר למה שקרה במרי מח.האם בגלל שקיבלתי יותר למשקלי לחכות יותר?ועוד שאלה סובלת מכאבע גב,נפלתי שלשום ואני עם ברקסין.אני לוקחת שנים פמוטידין כי יש לי מיצי קיבה שעולים.האם מותר ברקסין שיכול לפגוע בכליות יחד עם חומר המיגוד של סיטי או לחכות ולדחות סיטי?וכמה זמן לדחות מסיום הברקסין והסמן מהגדולוניום?תודה מראש מודאגת מאד רופאתי בחוםשה.

שלום, מאחר שלא מדובר בבדיקה דחופה הייתי ממליץ לחכות חודש.

08/10/2020 | 14:48 | מאת: ana

אני סובלת מקשיי נשימה, כנראה בגלל גידול שפיר גדול במדיאסטינום שהתגלה ב CT. מצורפת בדיקת תפקודי ריאות, האם היא תקינה?

06/10/2020 | 18:32 | מאת: דן

שלום רב סובל מאסטמה מילדות כיום בגיל 38 האסטמה החמירה אחרי הפוגה . מטופל בספיריבה ובפוסטר מזה כשנתיים. האסטמה מתבטאת בקוצר נשימה הו במאמץ והן במנוחה מלווה בשיעול וכיח. בוצע פעמיים תיפקודי ריאות שהיו תקינים. לנוכח כך שאני סובל מהתקפי קוצר נשימה ססטמטים קשים לאורך כל התקופה האם זה לא אמור להתבטא במדדי תפקוד הריאות? התוצאה התקינה לא מובנת לי דרך אגב בוצעה בדיקת "תגר" חיובית לאחר שאיפת 4 MG מהחומר ה CHG% יצא מינוס 34 אחוז. תודה

שלום, תגר המטכולין מראה שיש תגובתיות יתר של דרכי הנשימה שמחשיד לאסתמה למרות תפקודי ריאה תקינים. יש להגיע למרפאת ריאות להערכה.

03/10/2020 | 11:36 | מאת: אבי

דוקטור שלום רב, יש לי קשיי נשימה חמורים ממאמץ קל (סיליקוזיס ו-PMF, דיפוזיה 32%), מכל פעילה קלה כמו להתקופף, לשתוף כלים וכד'. פעם היתה ירידה בסטורציה עד 79% תוך מבחן 6 דקות. יחד עם זאת, אין ירידה בסטורציה במאמץ קל, למרות שאני מתחיל לנשום אחרי מאמץ בתדירות גבוהה תוך צפצופים קשים. נקבעה לי נכות בשיעור של 100%. מאידך, קיימת תוספת לקצבה במקרה שהחולה זקוק לעזרת זולת ואינני בטוח שאני זקוק עקב העדר ירידה בסטורציה. השאלה לדוקטור נכבד - האם אני זקוק לעזרת זולת, אם קיימים קשיי נשימה במאמץ קל, אך אין ירידה בסטורציה (או שקיימות קפיצות מהירות של ירידה שלא ניתן להבחין)? תודה רבה.

שלום, אתה צריך לומר אם אתה צריך עזרה או לא. אחרי כן צריך לשכנע בכך גם את הביטוח הלאומי בלי קשר לסטורציה.

03/10/2020 | 10:28 | מאת: א

האם בצילום חזה אפשר לראות גרנולומות בריאה? האם סיטי בקרינה נמוכה רואים?

שלום, אפשר לראות גם בצילום וגם בסיטי.

03/10/2020 | 10:20 | מאת: א

שלום, אני בן 21, רציתי לשאול אם יש מה לעשות עם עודף ליחה? זה מפריע לי ואני לא יודע ממה זה. ניסיתי לקחת מוקוליט וזה עוזר אבל אפשר לקחת אותו קבוע? והאם יש סיבה שאפשר לפתור בלי לקחת תרופה?

שלום, מציע לבדוק אלרגיה, צרבת. להגיע לבדיקת רופא המשפחה.

האמנם אין שום דרך להקל על דלקת כזו? אני סובל מזה בממוצע פעם בשנה, יכול להימשך יותר מחודש, אנטיביוטיקה כאמור לא עוזרת. אין טיפול כלשהו שיכול להקל? התסמינים אצלי הם בעיקר ליחה מאד מוגלתית וחולשה גדולה.

שלום, צריך לבדוק תרבית ליחה ותפקודי נשימה. בדיקת אימונוגלובולינים והערכה במרפאת ריאות.

29/09/2020 | 22:57 | מאת: רון

היי דוקטור,יש לי קושי בלקיחת נשימה עמוקה במנוחה, ובמאמץ לא של ריצה אלא של סחיבת דברים באופן רצוף משקולות וכו'(לא מחייב מאמץ של ממש), מסיים מאמץ מנסה לקחת נשימה עמוקה כאילו אני צריך להכניס 100 אחוז אוויר אבל נכנס 70 אחוז(ככה התחושה) ואז זה מלווה בסחרחורת ואפילו פעם כמעט עילפון עם עליה של דופק, בדיקות לב הכל נשלל צילום ריאות תקין.אין קוצרי נשימה ביצעתי בדיקת שינה גם בלי קשר והסוטרציה תקינה. יש לך אולי יכולת לכוון אותי מה אני יכול לבדוק לתפוס את מקור הבעיה? סליחה על אורך ההודעה!

שלום, מציע לבצע תפקודי ריאה מלאים.

13/10/2020 | 21:25 | מאת: רון

תודה רבה!