פורום מחלות ריאה

הפורום יעסוק בנושאים הקשורים למחלות ריאה ומחלות דרכי הנשימה, כגון: סרטן ריאות אבחון בדרך ברונכוסקופית, אבחון וטיפול בדרך ברונכוסקופית למחלות שונות של דרכי הנשימה, שיעול ממושך, מחלת ריאות חסימתית כרונית COPD, אסתמה, נוזל בקרום הריאה אבחנה וטיפול.
3375 הודעות
3295 תשובות מומחה

מנהל פורום מחלות ריאה

26/03/2020 | 13:36 | מאת: שימי

דוקטור שלום, אתמול היה לי מהצהריים תחושה קשה עם הנשימה. סוג של קושי ולחץ. אגב, מהאף היה יותר נוח לנשום. חשוב לציין שאני סובל מסטייה במחיצת האף לרוב רק נושם מהפה. אני סןבל מנזלת אלרגית, לרוב בתחלופת עונות, עשיתי לפני כמה חודשים סיפרומטריה ולא מצאו משהו דרמטי. אני תוך כדי הרגשתי בטן מקרקרת ויציאות לא מספיק טובות אתמול. היום פחות אבל יש לי עוד בעיה. אני מרגיש בזמן נשימה לחץ מסויים באזור החזה. אי נוחות. יש לי בנוסף עניין עם עיכול. הקיצור אני רוצה להבין את הסיפור. צריך לגמרי לדאוג?

26/03/2020 | 13:37 | מאת: שימי

הוסיף שיש סוג של אי נוחות בנשימה פנימה באזור הגרון התחתון.

שלום, לא נראה לי מקום לדאגה.

26/03/2020 | 10:18 | מאת: פרננדו

שלום רב, אני חולה אסטמה קל חיחסית, בן 53, מעוניין לרכוש ב-עלי אקספרס מכונת הנשמה למקרה שאצטרך ולא יהיה בב''ח בעקבות וירוס הקורונה, אם תוכל הכוון אותי איזה סוג מכונה לרכוש, BPAP ,CPAP, A/C IPPV de SIPPV... IMV... SIMV מודה לך מראש ונהיה בריאים!

שלום, אני לא רואה טעם ברכישה עצמית של מכונת הנשמה. הבעיה היא לא רק חסר במכונה אלא כל הצוות מסביב שמטפל בחולים הקשים, רופאים, אחיות ועוד ועוד. הרבה ציוד מתכלה נלווה, צינורות הנשמה וכו' מכונה בלבד לא תעזור ונקווה שלא נגיע לכך. אבל עקרונית מכונה טובה צריכה להכיל את כל האופציות שכתבת. ראיתי שמכירה בין 6000-12000 דולר.

25/03/2020 | 20:37 | מאת: דניאל

היי, בן 18, לא מעשן. רקע של התקפי אסטמה מתמשכים. תגר מטאכולין שיצא PC20-2.8 FEV1-27% אשמח להסבר קצת על מה זה אומר. תודה :)

שלום, יש תגובתיות יתר חזקה וירידה קשה בתפקודי הריאות בהנחה שאכן הבדיקה נעשתה בצורה טובה טכנית. חשוב להגיע לבדיקה במרפאת ריאות.

25/03/2020 | 14:36 | מאת: רון פסלר

היי. אני מעשן כבר 12 שנה במינון לא גבוה. מקסימום 5 סיגריות ביום . רוצה לדעת מה זה אומר שיש לי שמוחטות שחורות?

שלום, יכול להיות שמדובר בפיח מהסיגריות. נסה להפסיק ועקוב אחר השינויים בליחה.

היי, האם הרצפטור/ אנזים שעל התאים ace2 שונה ברמת התבטאותו בין אנשים צעירים למבוגרים?

שלום, לא יודע.

25/03/2020 | 06:23 | מאת: מירב

אשמח לחידוד נוסף- בטיפול באסטמה קלה האם עדיף סימביקורט או רלבר ? מה מהם עושה פחות תופעות לוואי ? תודה

שלום, מדובר במשאפים דומים. ההבדלים קטנים וכל מטופל לפי העדפותיו. רלבר יותר כטיפול מונע, פעם ליום, סימביקורט גם מונע וגם מקל פעמיים ליום.

25/03/2020 | 05:27 | מאת: מירב

שלום דר בהמשך לשאלתי מטה ,משאף סרטייד 100 מ"ג מעלים לי את האסטמה אך עושה כאבי ראש. המלצת לי על רלבר 92/22 . רופא המשפחה רשם לי סימביקורט 80/43 . האם זה גם תחליף ראוי לסרטייד או שכדאי יותר לבקש רלבר ? האם הסימביקורט משמש גם כטיפול מונע? אם כן, מה המינון המומלץ לטיפול מנע? ולאיזה תקופה יש לקחת? תודה רבה על הפורום ועל המענה! רק בריאות לכולם.

שלום, סימביקורט דומה לסרטייד ומשמש גם כטיפול מונע וגם להקלה. אפשר לנסות אותו במקום הסרטייד.

24/03/2020 | 19:59 | מאת: לילי בלום

אהלן לפני מספר שנים חוויתי פנאומוטרקס ספונטני בסופו הוציאו חלק מהריאה. האם אני בקבוצת סיכון לקורונה? מהם באחוזים?

שלום, בהנחה שהתפקוד הריאתי שלך תקין אין סיכון מוגבר בעקבות כך.

24/03/2020 | 17:59 | מאת: יעל

שלום ד"ר, רציתי לשאול כי זה לא ברור לי. ההדבקה היא רק אדם מול אדם ו מדרכי נשימה ומשטחים או שאם אני נכנסת לחלל (חדר/ סופר מרקט/ קופת חולים ) שבו היה חולה אני יכולה להידבק מהאוויר? זה ממש חשוב לי. בריאות לכולם

שלום, יש חשש שרסס טיפתי נשאר באוויר כדקה לאחר שחולה התעטש וכו ולכן יש סיכון מסויים גם בחלל אוויר שהיה בו חולה קורונה מעבר לבעיית הנגיעה במשטחים שציינת.

שלום, אני בן 31 מתאמן באיגרוף מס' שנים. בעקבות הבידוד אני מתאמן בבית. זה מס' ימים שמתי לב שבתנועה חדה בעזרת פלג הגוף העליון תמיד מלווה בחרחור לא רצוני שיוצא מגרוני. עכשיו בעקבות חיידק הקורונה זה מדאיג מעט. אני בריא בדר"כ, לא שותה או מעשן ולא סובל משום בעיה נשימתית ומלבד זאת, מרגיש מצויין. אשמח לדעת האם זה שכיח במקרים מסויימים ועליי להרגע, או להבדק בהקדם? תודה, דוד.

שלום, האם אתה נושף תןך כדי התנועה? לפעמים אז יכול להישמע החירחור בגלל אוויר שעובר דרך מיתרי הקול. זה לא סימן שקשור לקורונה.

זה העניין - לא. גם לשם בדיקה אני מנסה לעצור את הנשימה בתנועה, ועדיין יש את הקול חירחור הזה שבוקע מהגרון ומתחיל להדאיג אותי.

23/03/2020 | 15:33 | מאת: נועה

שלום רב אני מטופלת בסרטייד 250 שאיפה אחת בבוקר ואחת בערב ללא שימוש בונטולין כלל. (למעט בשפעת וגם בקושי) שנים רבות ללא ביקור בבתי חולים או התקפים קשים. האם לאור שימוש בסרטייד שמדכא את מערכת החיסונית עדיף להחליף משאף (מחשש להדבקות מקורונה)

שלום, אסור להפסיק טיפול יעיל בגלל החשש ממחלת קורונה. האיזון של האסתמה חשוב יותר ואין שןם הוכחה שהפסקת משאף תעזור למנוע הדבקה.

23/03/2020 | 09:31 | מאת: מירב

שלום דר בת 35 סובלת מאסטמה קלה שמתרחשת בעיקר בעונות מעבר . קיבלתי משאף סטרטייד במינון הכי נמוך של 100 מג. המשאף מעלים לי את התקפי האסטמה לחלוטין אך הבעיה היא שהוא עושה לי כאבי ראש חזקים שמפריעים לי לתפקד. האם זה שכיח ? האם תוכל להמליץ לי על משאף חלופי שיעשה את אותה העבודה ללא כאבי הראש ? תודה רבה

שלום, כאבי ראש מתוארים בכ 10% מהמטופלים שלוקחים סרטייד. מציע לנסות להחליף ברלבר 92/22 שהיא תרופה דומה שלוקחים פעם ליום.

שלום, יש לי מכשיר לייזר רך בייתי שקניתי במקור לבעיות אורתופדיות. הוא יעיל להרבה דברים שקשורים לדלקת כי הלייזר מפחית את הדלקת. האם יש סיכוי אפילו אם קטן שאם אשים את המכשיר על החזה היכן שהריאות אז הוא יוכל קצת להפחית את הדלקת ולשפר את מצב האסתמה? ומדוע בעצם אסתמה זאת מחלה כרונית? כשהיא בבגרות ולא בילדות לרוב היא לא עוברת? תודה רבה

שלום, אני לא מכיר את הלייזר המדובר כטיפול לאסתמה ולהערכתי זה לא נבדק מדעית. לגבי שאלתך השניה, אכן , יש הרבה ילדים שמוגדרים כאסתמטיים אבל כשהם מתבגרים האסתמה חולפת. אני לא יודע בודאות את התשובה לשאלה אבל ניתן להעריך במקרים האלה שבאמת לא הייתה אסתמה אמיתית כי קשה לעיתים לאבחן ילדים קטנים או שהיו טרידרים שהילדים היו חשופים אליהם בילדות וכשהתבגרו החשיפה נפסקה.

23/03/2020 | 01:18 | מאת: מיכל

שלום, עברתי מסרטייד לפוסטר. ראיתי כמה סרטוני הדרכה והבנתי שההבדל הוא שבפוסטר צריך לאט לשאוף לעומת הסרטייד שמהר. האם זה בסדר שלקראת סוף השאיפה אני קצת מאה את הראש אחורה?אני צריכה תנופה לשאיפה אבל תהיתי אם אולי זה שהראש כבר לא במצב ישר עלול להיות בעייתי תודה מראש

שלום, זה בסדר.

22/03/2020 | 11:32 | מאת: שלום

היי דוקטור אני בגיל צעיר בן 20 וסובל נורא מדליפה אחורית הרבה ליחות ביום במיוחד בבוקר אני עשיתי תגר מטכולין יצא חיובי השאלה שלי אם כמות הליחה שיש לי יכולה לגרום לזה או שזה בטוח אסטמה אני בנתיים על זריקות בילוגית שלא עוזרות כמעט ואולי הבעיה היא מהליחוצ הרבות שיש לי מה אתה אומר יכול להיות שזה לא אסטמה? אפילו שיצא חיובי או שאולי שיש לי אסטמה שלא מאוזנת בגלל הליחות מה דעתך ?

שלום, יכול להיות שזה משולב, צריך לקחת טיפול בספריי לאף וכדורים לייבש את הליחה במקביל למשאפים. האם יש בעייה במחיצת האף או בסינוסים? אולי יש צורך בניתוח אא"ג?

23/03/2020 | 05:05 | מאת: אני שוב

עשיתי ניתוח למחיצות וניוקי המעברים לפני שנה והיה הקלה קטנה לתקופה קצרה ואז הליחות חזרו ויש גם ליחות מהריאות אני נורא סובל מליחה לקחתי אנטיביוטיקה שלא עזרה הרבה מה דעתך בנושא

הפתרון הוא אמבו, מוצר פלסטיק קטן וזול שעולה כמה עשרות שקלים! צריך להקים מערך גדול של מתנדבים צעירים שיעשו משמרות 24/7 ויפעילו את מכשירי האמבו של החולים שאין עבורם מכונות. ברור שזה רעיון קיצוני, אבל זה עדיף על פני לנתק את החולים האלה מהמכונות ולתת להם למות כמו שעושים באיטליה, לא? מה דעתך?

שלום, אני מקווה שלא נגיע לזה. אמבו זה כמובן דורש מישהו שיידע להנשים בקצב אחיד ללא הפסקה וגם לסמוך על מישהו שינשים במשמרת 7 שעות זה לא כל כך בטוח, אם הוא יירדם לכמה דקות... מעבר לזה במכונת הנשמה יש הרבה מדדים שצריכים לכוון כדי שההנשמה תהיה בלחץ ובקצב במדוייק שהריאות לא ייפגעו.

22/03/2020 | 05:37 | מאת: שלומי

שלום דוקטור שאני שוכב על הגב ומנסה לירדם שאני על הגב מרגיש קוצר נשימה פעם אחת רק הצלחתי להירדם על הגב והתעוררתי באמצע וקפץ לי כול הגוף שאני על הגב יש קוצר נשימה סיטי חזה תקין בדיקות דם תקינות מזה יכול להיות תודה

שלום, אולי יש לך דום נשימה בשינה, ניתן לבקש לעשות בדיקת שינה לוודא זאת.

21/03/2020 | 16:30 | מאת: אוקסיקוד דחוף!!!

שלום דוקטור אימי בת 77 חולת copd במצב חמור של 30%תפוקת ריאות. לפני קצת יותר משבוע חטפה התקף חמור של המחלה וקיבלה טיפול בבית של אנטיביוטיקה סטרואידים ,היא עם חמצן בבית וגם ביפאפ, לא המליצו לה ללכת לבית החולים בגלל מצב קורונה ורמת הסיכון בה היא נמצאת. לפני מספר ימים קיבלה אישור להוספיס בית והרופא נתן לה תרופה חדשה בשם אוקסיקוד וגם ריווטריל . אתמול היא קיבלה כ 5 cc של התרופה והגיעה למצב של כמו עילפון ואיבוד הכרה לכמה דקות . יש לציין שאמא גם במצב נפשי לא טוב איבדנו את אבא שלי לפני חודש. קראתי על התרופה הזו וראיתי שהיא אסורה לאנשים שסובלים ממחלת ריאות קשה... ושהיא יכולה לגרום לדיכוי נשימתי. האם כדאי להפסיק את הטיפול בתרופה??? אנה ענו לי זה דחוףףף. תודה אושרית.

שלום, האוקסיקוד היא תרופה חזקה נגד כאבים אבל יש לה השפעת לוואי של דיכוי נשימה וישנונית. ממליץ להפסיק את השימוש בה ולהתייעץ טלפונית מחר עם רופא המשפחה.

20/03/2020 | 23:24 | מאת: יעלה

לאחר שפעת שהיו לי בעיות נשימה וקבלתי אנטביוטיקה מאז אני סובלת מתעוקת חזה בנשימה עשיתי צילום יצא תקין רצתי לדעת צה לעדות אני סובלת מחודש ינואר ועד היום

שלום אם אין לך קשיי נשימה במאמץ קרוב לודאי שזה לא רציני ויחליף עם הזמן. אם הקשיים מחמירים יש לפנות לרופא המשפחה בשלב ראשון.

20/03/2020 | 12:21 | מאת: יאלוש

שלום רב ביצעתי בדיקות דם Immunoglobulin Iga 42 ציינתי רק מה שהיה חריג השאלה על מה זה מעיד תודה

שלום, אין לזה משמעות מבחינת NSIP.

20/03/2020 | 11:55 | מאת: יעל

שלום, היה לי שיעול יבש והיעלמות קול ללא שום סימפטום אחר והרגשתי טוב. הדבש עזר על חזרת הקול. השיעול הטורדני הפריע לי מאוד בלילה והיו התקפים. פניתי לרוקח קיבלתי סירופ נגד שיעול יבש טוסופדרין, נאמר 3 פעמים ביום אך לקחתי פחות כי זה עושה לי תחושת קור. אז יום אחד לקחתי 2 מינונים יום שני אחד יום שלישי פחדתי לקחת יום רביעי חזרתי לקחת. השיעול נעלם כמעט לשבוע ועכשיו מתחיל לחזור אני מרגישה מעין גירוד ( לא בגרון בכלל) אלא ממש יותר עמוק שגורם לרצות להשתעל.. עדיין זה לא התקפי. בריאה לחלוטין ללא תרופות. האם יש טעם ללכת לרופא? האם לקנות עוד בקבוק סירופ ( שאגב נגמר). או אולי לא להתייחס וזה יעבור..

שלום שיעול זו תלונה נפוצה מאוד לאחר דלקת בדרכי הנשימה העליונות. זה יעבור. לפעמים לוקח גם יותר מחודש וצריך סבלנות. הסירופים השונים מקלים אבל לא מבריאים השיעול יחלוף בדרך כלל גם בלעדיהם.

שלום האם יכול להיות מצב שמטופל ירגיש ש 2 שאיפות של פוסטר פחות מאזנות אותו אל מות סרטייד 500? האם שאיפה של פוסטר שווה בדיוק בדיוק לסרטייד 250 מבחינת ההשפעה, או שבחלק מהמקרים זה לא בדיוק והסרטייד במינון המקביל יותר חזק ואפקטיבי? תודה מראש

שלום המינון דומה בעוצמתו. ההבדל העיקרי הוא בצורת פעולת המשאף, תרסיס או אבקה. בכל מקרה אם מבצעים את השאיפה לפי ההוראות ההשפעה דומה.

19/03/2020 | 06:30 | מאת: ליטל

היי, אני נוטלת פרדניזון בעקבות אסטמה אלרגית קשה. ידוע כי פרזניזון מחליש את המערכת החיסונית. האם עליי להפסיק ליטול אותו (בהדרגה) או להמשיך ככל שאני צריכה. (הפסקת נטילת הפרדניזון בעיקר מביאה אותי להתקפי אלרגיה קשים הכוללים נזלת אלרגית לרוב חירשים עליי לתפקד)

שלום, אני ממליץ שלא לשנות את הטיפול הקבוע. להקפיד על הוראות משרד הבריאות למניעת הדבקה. חשוב שהאסתמה תהיה מאוזנת ככל האפשר במיוחד בתקופה הזו ואם יש צורך בפרדניזון אז צריך להמשיך לקחת.

18/03/2020 | 17:03 | מאת: איריס

שלום ד"ר רוזנגרטן, ברקע nsip טיפול בסטרואידים במשך שלושה חודשים. כעת במינון 10 מ"ג. בשבוע הבא יש לי תור במרפאה אצלכם. חשוב לי להגיע, כדי לבדוק את תפקודי הריאות שלי ואם חל שיפור בעקבות הסטרואידים, אך אני חוששת בגלל הקורונה. המצב מלחיץ עוד יותר. חשוב לי לציין, שאני תושבת הצפון. אודה להצעתך. בכבוד רב, איריס

שלום, בשלב זה נסגרו כל המרפאות משבוע הבא בשל חשש להתפשטות הנגיף פרט למקרים דחופים. ממליץ שתיצרי קשר עם הרופא המטפל לקביעת תור חדש כשההנחיות של משרד הבריאות ישתנו.

אני בת 63. סינוסיטיס כרוני שהוביל לאסטמה גבולית. קלה. משתמשת בפוסטר- לפי הצורך - כפעם בשבוע. או פעם בשבועיים. ובשבוע שעבר פעמיים בשבוע (: האם כדאי ל"קמץ" בפוסטר במהלך אירועי הקורונה. חוץ מהנ"ל אני בריאה לחלוטין בתפקוד מלא.

עדכון השאלה - הפוסטר - שאיפה אחת. מקומית. כאמור לפי הצורך. פעם בשבוע... לעתים יותר, לעתים פחות בהרבה.

שלום, אין בעיה להשתמש בפוסטר או בכל משאף אחר במידת הצורך כמו שהיית עושה בתקופה רגילה.

שלום. אני אסמטית בת 30. אין לי התקפים הרבה זמן. רק קוצרי נשימה בעונות מעבר. לאימי המבוגרת יש אסטמה, לחץ דם, וסוכרת. והיא לא מאוזנת, הרבה חולה. האם זה בטיחותי לשנינו לשהות ביחד בתקופה הזו?

שלום, צריך להשתדל לא להדביק זו את זו במחלה וירלית, כלומר להקפיד על שטיפת ידיים ומרחק 2 המטרים.

18/03/2020 | 11:19 | מאת: נון

בעקבות אסטמה כרונית אני מקבלת אחת לחודש זריקת נוקלה. מאחר ואני גם גימלאית אני נמנעת מלצאת מהבית ולהגיע לקופת חולים לשם רכישת הזריקה והזרקתה ע"י אחות הקופה. בעוד עשרה ימים אני אמורה לקבל את הזריקה ואיני יודעת כיצד לפעול. אשמח לעצתכם

שלום, מציע לתאם עם קופת החולים שלך ולצאת לקבל את הזריקה עם מה שפחות חשיפה.

18/03/2020 | 01:23 | מאת: בר

היי בת 26 בהריון שבוע 10, יש לי בשבוע האחרון כבר כמה ימים קוצר נשימה בעיקר בלילה , שלשום היה לי לאורך כל היום ממש הרגשה של מחנק בילדותי אסמטית , מטופלת בונטולין מידי פעם לעיתים רחוקות , אציין שלפני 5 ימים הרגשתי מעט מקוררת היו קצת צמרמורות וכאבי גרון ללא חום אני עכשיו יחסית מרגישה בסדר , אתמול לבשתי מסיכה מאחר והלכתי לבדיקות במרפאה הייתי איתה לפחות חצי שעה , אציין שלא היה הכי נעים לנשום בפנים ולפעמים הרגשתי שזה מקשה עליי ומאוד מחניק לאחר כשחזרתי הורדתי אותה ומאז אני מרגישה גירויי דיי מציק בגרון ושיעול האם יש קשר ? יכול להיות והמסיכה לא מתאימה לאסמטיים? מה דעתך על כל זה? האם נראה לך שהשיעול וגירוי נובע מהמסיכה ? או אולי מכך שלא הרגשתי טוב ? אני קצת מודאגת בגלל כל הסיטואציה של הקורונה מציינת שוב ללא חום לא היתי בחו״ל או ליד מישהו שחזר משם

שלום רב, לפי הנחיות משרד הבריאות השימוש במסכה מוגבל מאוד: "היעילות של מסכה לצורך הגנה בפני הדבקות בנגיף קורונה החדש הינה מוגבלת, בשימוש ממושך היא מתבלה או נרטבת. אין כל המלצה לעטות מסכה באופן שגרתי על מנת להתגונן ממחלות של מערכת הנשימה כולל זו הנגרמת על ידי נגיף קורונה החדש, אלא רק אם ניתנת המלצה ספציפית מאיש צוות רפואי. מי שכן אמורים לעטות מסיכה הם אילו המפתחים תסמינים וחשודים או מאובחנים כחולי קורונה (וזאת על מנת למנוע העברה של המחלה לאחרים) וכן אילו שבאים במגע או מטפלים בחולים חשודים או מאומתים (על מנת להגן על עצמם)." לכן לא הייתי ממליץ לחולי ריאה להיות מסכה אלא אם חולי קורונה או מטפלים בחולים. יכול להיות שהתחושה שלך קשורה יותר לאסתמה. עם הטיפול הקבוע מאמין שתעבור.

שלום, האסתמה שלי היתה מאוזנת עם סרטייד 250 ועקב חיסון לאלרגיה היה התקף(הוחלט להפסיק עם החיסונים) והאסתמה החמירה. כבר 4 וחצי חודשים שלא חזרתי למצב הקודם. המצב הוא שעברתי לפוסטר 8 שאיפות. זה לא עזר והוספתי אינהלציות ושזה לא היה לגמרי מספיק קיבלתי פרדניזון 40 מ"ג לשבועייים וחצי ואז ירידה בכל יומיים 5 מ"ג. אחרי זה הייתי מאוזנת עם פוסטר 8 שאיפות אך היה לי טריגר קטן של התקף בעקבות 5 דקות שבהן עלה הדופק הרבה, ומאז אני עם 10 שאיפות פוסטר ומאוזנת ב 90 אחוזים. יש קצת קושי בנשימה בהליכה הכי קצרה שיש(אני לא מעזה לעשות ספורט כרגע) ובאכילה קצת צורך לקחת נשימות עמוקות וקצת במהלך היום. האם במצב כזה נוטים יותר לתת קורס פרדניזון שני(הפסקתי לפני חודש וחצי את הפרדניזון) או עדיף לחכות עם כמעט איזון ולקוות שמשהו עם הזמן השתפר? אני יכולה לעמוד בזה כמה חודשים נוספים במצב כזה, אני רק חוששת שזה שאני לא לקח קורס פדניזון שני מצב הריאות לא יחזור לקדמותו אם יש סיכוי שזה יקרה. את התור לרופא ריאות בנתיים ביטלו לי עקב הקורונה. תודה מראש!

שלום, נראה לי שכדאי להמשיך עם הפוסטר כמה שניתן. במידה שזה לא מצליח, אני להתייעץ עם רופא המשפחה לפני פרדניזון.

17/03/2020 | 23:45 | מאת: יעל

שלום, עכשיו עם המצב רופאים שהייתי אצלם נמצאים עם מסכה נגד הקורונה ומצליחים לדבר ככה ולעבוד שעות. לי יש אסתמה בינונית, ואחרי גג 5 דקות מאוד קשה לי לנשום עם המסכה הפשוטה שיש(לא ההכי טובה שהבנתי שיותר קשה לנשום איתה). האם זה אומר שאני לא מאוזנת ובפועל לאדם עם אסתמה שמאוזן לא אמורה להיות בעיה לנשום איתה? או שבכלליות לאסמתטים אמורים להיות קשיי נשימה איתה? אני לא יוצאת מהבית בכלל, אך חוששת שאם אצטרך להגיע למייון יכריחו אותי להיות עם המסכה. שמעתי על כמה שהגיעו למיון עם שיעול ואמרו שזאת אסתמה ונשבעו שלא קורונה, ועדיין כעסו עלייהם שהם בלי מסכה. תודה רבה

שלום כמובן שיותר קשה לנשום דרך מסכה. בימים כאלה אין פתרונות פשוטים, להשתדל לא להגיע למיון אם אין בכך צורך. נסי להשתמש בתקשורת עם רופא המשפחה שלך.

17/03/2020 | 22:10 | מאת: יוגב

שלום רב בעניין הקורונה (שאלות שיתכן ונובעות מבורות...) 1. האם ניתן להפיק חלבוני תימוזין מבעלי חיים ולהשתמש בהם רפואית? 2. האם חלבוני תימוזין יכולים לעזור/להקל משמעותית לקשישים שנדבקו בקורונה? 3. אם התשובה ל 1-2 חיובית - האם יש סיכון לחולים אוטואימוניים שינזקו מטיפול זה?

שלום רב, אני לא יודע לענות על השאלות שלך לצערי.

17/03/2020 | 21:29 | מאת: יואב

שלום, בעידן הקורונה האם הייתם ממליצים לצאת לקניות עם מסיכה. אין לי שום בעייה נשימתית, כשל חיסוני או בעיות רפואיות ואיני נותל תרופות. אני נושק לחמישים. תודה

שלום, אני ממליץ להחמיר ואם חייבים לצאת כדאי להשתמש במסכה.

17/03/2020 | 18:02 | מאת: יגאל

היי הובחנתי כאסמטי לפני שנתיים לחץ חזה תמידי לאחרונה התחלתי טיפול פסיכולוגי מכיוון שנכנסתי לדיכאון רב בגלל זה והמצב שלי מחמיר ולא משתפר והפסיכולוגית אמרה שאולי כדורים נגד חרדה ולחץ יכולים לעזור כי זה משפיע על האסטמה יש בזה אמת מסויימת ?

שלום, כדורים נגד חרדה ולחץ יכולים לעזור בגלל שהם משפיעים על החרדה ולא בגלל השפעה על האסתמה. לאסתמה יש טיפולים אחרים אבל אולי צריך לשלב.

18/03/2020 | 00:16 | מאת: שוב אני

האסטמה שלי מטופלת היטב זריקות ומשאפים ללא שיפור רב בגלל זה הלכנו לכיוון הזה

17/03/2020 | 11:26 | מאת: זיו

שלום במסגרת בדיקת Mri עמוד שדרה שביצעתי בגלל כאבים ברגליים ובגב נמצא בין היתר 2 תפליטים פלוארלים קטנים משני הצדדים. ביצעתי צילום חזה אתמול שיצא תקין ולא נצפו תפליטים. כמו כן ברצוני לציין כי ב ct בטן שביצעתי לפני חודש וחצי (במסגרת בירור הכאבים בצלעות הגב) גם שם לא נראו תפליטים (הרופאה הסתכלה על הדיסק ואמרה שלא היו שם נוזלים) שאלתי היא מה עלי לעשות עם הממצא הזה שנמצא בבדיקת mri ממצא אקראי זה בייחוד שגם הסיטי וגם הצילום של אתמול תקינים. יש לציין כי יש לי שיעול יבש מזה מספר ימים תודה רבה זיו

שלום, כדאי להתייעץ במרפאת ריאות. יתכן שאפשר להסתפק במעקב.

17/03/2020 | 11:22 | מאת: נופר

שלום דר. קראתי שמשכך כאבים כדוגמת נורופן ודומיו מסוכנים לחולי אסטמה. האם זה נכון ? ואם כן ,האם אקמול עדיף ? (המשכך כאבים זה בשביל הגב שנתפס לי) תודה

שלום, בחלק מהמקרים יש רגישות לתרופות מסוג זה אבל זה לא שכיח.

17/03/2020 | 09:47 | מאת: יאלוש

היי ככה לאחר אישפוז בעקבות דלקת קשה של דרכי הנשימה והחמרה של nsip בביקורת רופא ריאות ובעקבות dlco ירוד הוחלט על שינוי טיפול נכון לעכשיו אני עם אימוראן הטיפול שהוצע הינו rituximab אגב nsip אצלי אידיואפתי אבל לדברי הרופא הבעיה מקורה במערכת החיסון שתקופת את הריאות מב ידוע על התרופה שהוצעה לי ?? תודה מראש

שלום, תרופה זו יכולה לעזור. מהנסיון שלי בחלק מהמקרים היה שיפור ובחלק מניעת החמרה.

17/03/2020 | 01:38 | מאת: שני

שלום, היה אמור להיות לי תור לרופא ריאות בעוד שבוע והתקשרו לבטל אותו עקב חשש להדבקה. שמעתי מעוד חברות שתורים לרופאים מקצועיים אחרים גם כן התבטלו להם. רציתי בבקשה לברר: האם לפי מה שאתה רואה במערכת הרפואה, זה אומר שעיקר רק רופאי משפחה ימשיכו לעבוד והשאר לא? זה לא נחשב עבודה חיונית? כי מאוד הופתעתי שזה ככה. תודה!

שלום, המצב כעת במערכת הבריאות מאוד דינמי. מנסים לצמצם את הפעילות למצבים חיוניים ודחופים בלבד עד שיחלוף המשבר. אם מטופלת עם אסתמה נמצאת בהתקף ולא מצליחה בהחלט זה חיוני לראות אותה כעת. אם מדובר במעקב שגרתי אפשר לדחות אותו עד שהמצב עם הקורונה ישתפר.

17/03/2020 | 01:35 | מאת: מיכל

שלום, האם ספייסר למשאף פוסטר יכול לספר את יעילות המשאף באופן שאיתו 8 שאיפות יספיקו ולא יהיה צורך ב 10 שאיפות או 5 מ"ג פרדניזון באסתמה קשה, לעומת לקיחה ללא ספייסר? תודה רבה

שלום, ספייסר יכול לשפר. שווה לנסות.

17/03/2020 | 01:33 | מאת: ירון

שלום ד"ר ראיתי שכתבת שלעיתים אנטיביוטיקה יכולה לעזור בהחמרת אסתמה ושמנסים אם לא בטוחים מה המקור ואם חיידקי. האם במקרה של החמרה באסתמה עקב אובך כבד, החמרה שנמשכת כבר 4 וחצי חודשים וקורס פרדניזון עזר מעט אך לא מספיק יש מקום לנסות אנטביוטיקה? או שזה מופרך במקרה הזה? תודה מראש

שלום, אפשר בשיקול דעת של הרופא המטפל כמו שכתבתי. לא מופרך.

16/03/2020 | 18:31 | מאת: גל

ערב טוב אני חיל בן 21 מאמן כושר ואומנויות לחימה. מוגדר כ אסמטי אך עם התקפים נדירים (פעמים שלוש בשנה) ללא מחלות רקע נוספות האם ח״ח אדבק בנגיף אחוזי התמותה שלי גבוהים מהנורמה?

שלום, לא. הגיל הוא העיקרי במקרה שלך ואתה לא נמצא בקבוצת הסיכון בשל גילך הצעיר.

16/03/2020 | 18:17 | מאת: שמואל

בן 79. האם חיסון נגד דלקת ריאות שקיבלתי בגיל 74 יהיה יעיל נגד התפתחות קורונה לדלקת ריאות? אם כן, האם לא כדאי לחסן לאלתר את האוכלוסיה הבוגרת נגד הדלקת?

שלום, חיסון לדלקת ריאות לא יעיל נגד נגיף הקורונה.

17/03/2020 | 11:04 | מאת: שמואל

לחידוד שאלתי הקודמת: כידוע (להדיוט) רבים מחולי הקורונה מפתחים ואחדים אף מתים מדלקת הריאות, הייתה שאלתי אם החיסון נגד דלקת הריאות יוכל למנוע את הסיבוך הזה. תודה

שלום, החיסון מגן מפני חיידק הפנוימוקוק. אכן, יש תועלת במניעת זיהום משני עקב חיידק זה גם למי שחלה בקורונה.

16/03/2020 | 09:21 | מאת: יוכבד

שלום הבנים שלי בני 8 ו18 אסתמטים ואני מעוניינת לדעת בעניין סכנת הדבקות הקורונה...ממומלץ לקנות להם מסיכה? אם כן איזה? אשמח לתשובה יום טוב

שלום, יש לפעול על פי הנחיות משרד הבריאות. המסכה היא לא הדבר החשוב ביותר. הכי חשוב זה ההגיינה וההתרחקות מאנשים. מסכה יכולה לעזטר כשחייבים לצאת ואני לא ממליץ דווקא על מסכה מסוג מסויים.

16/03/2020 | 15:22 | מאת: יוכבד

תודה רבה על התשובה... ברור שאנו עושים בעיניין ההיגיינה מה שצריך אך שיוצאים בחוץ זה לא משנה איזה מסיכה לשים שאנו ליד אנשים?

שלום, מסכה טובה היא מסכה שעומדת בתקן N95.

16/03/2020 | 00:48 | מאת: רלי

שלום, האם זה נכון שככל שרמת ה IGE יותר גבוהה(כמובן לא בנורמה) כך יש סבירות יותר גבוהה שהאסתמה והאלרגיה יותר חמורות? זאת אומרת 280 לעומת 800 אז ב800 לרוב החולה יהיה יותר קשה? או שאין קשר? תודה רבה

שלום, אין קשר ברור בין רמת IGE לבין חומרת האסתמה.

אשמח לברר: האם באסתמה שהוחמרה עקב אובך כבר כמה חודשים עם החמרה וקורס פרדניזון עזר אך לא מספיק, יעילות לקיחת אנטיביוטיקה היא 0 אחוזים? או שכולה להיות יעילות מועטה? תודה מראש

שלום, אם יש החמרה על רקע חיידרי אנטיביוטיקה יכולה לעזטר. לפעמים אנחנו לא בטוחים ונותנים אנטיביוטיקה ובחלק מהמקרים זה עוזר.

15/03/2020 | 23:30 | מאת: מאיה

שלום, יש לי 8 מחלות כרוניות ואני מדוכאת חיסון, בנוסף יש לי אסתמה חמורה. אני לא יוצאת מהבית בתקופה הזאת בכלל. ניסיתי להסביר לאחותי שזה שהיא תבוא פעם בשבוע אליי עלול לסכן אותי, כי במקום העבודה שלה ממשיכים לעבוד מחוץ לבית, והיא נוסעת בתחבורה ציבורית ונפגשת עם חברים. היא חשבה שרופא לא יגיד את מה שאני אומרת. האם לפי דעתך ד"ר אני צודקת? אמרתי לה שניתן לעשות שיחות וידאו תודה מראש

שלום, רצוי לצמצם מגע כמה שאפשר. אני חושב שאת צודקת.

14/03/2020 | 14:50 | מאת: יפה

שלום, חולה אסטמה שמטופל בקסולאייר באשפוז יום פעם בשבועיים. מה ההמלצה? להגיע להית החולים למרות הסיכון? להפסיק את הטיפול וצפי להחמרה במצב? האם יש הנחיות? האם יש צוות רפואי שיכול לתת התרופה בבית? תודה רבה

שלום, בהרבה מקומות בארץ אפשר לקבל את זריקות הזולייר בקופת חולים במקום מגורך ולא בבית חולים. ברר בסניף הקרוב.

14/03/2020 | 01:42 | מאת: ירדן

שלום, אני שוקלת 70 על 1.63 ויש לי השמנה בטנית גדולה. היקף בטן 103. האם ירידה במשקל לבטן בהיקף תקין יכולה לשפר אסתמה קשה למצב של אסתמה בינונית? או שזה פחות סביר? כמובן שאני רוצה לרדת במשקל בלי קשר לאסתמה... ומהו ההסבר של השפעת המשקל על הריאות? תודה מראש

שלום, ירידה במשקל עוזרת לבריאות הגוף בכל מיני דרכים וגם בעקיפין יגכולה לעזור לשליטה על האסתמה עם פחות חומציות למשל מהקיבה, פחות עומבס על שרירי החזה ויותר קלות לנפח את הריאות.

אשמח לברר: האם בעת החמרה של אסתמה ניתן לראות בצילום כלשהו את מצב הריאות והסימפונות ולהבין מהי חומרת החסימה ומה מצב הסימפונות? תודה ד"ר

כנסי לכאן כתוב מה רואים: https://www.asthma.org.il/%D7%A6%D7%99%D7%9C%D7%95%D7%9D-%D7%91%D7%99%D7%AA-%D7%97%D7%96%D7%94/

שלום, צילום חזה לא מאבחן אסתמה אולם הוא יכול להראות בעיות אחרות אם ישנן ככגון דלקת ריאות.

14/03/2020 | 01:38 | מאת: שני

שלום, במידה ובדיקה במכשיר הפיק פלו יוצאת תקינה האם זה אומר שאם הייתי עושה תפקודי ריאות באותה רגע הם כן היו יוצאים תקינים? ומהו בעצם תפקידו של המכשיר זה כשיש אסתמה קשה? כל כמה זמן מומלץ להשתמש? תודה מראש

שלום, הפיק פלו הוא מדד לא מדוייק לתפקוד הריאות. הוא יכול לעזור למך להחליט האם המצב יותר או פחות טוב. מהניסיון שלי בדרך כלל המטופלים יודעים להחליט את זה גם בלעדיו. אין המלצה ברורה על אופן השימוש בו וכל אחד לפי רצונו.

14/03/2020 | 01:36 | מאת: יעל

שלום, במצב של אסתמה קשה ורוצים להמנע מלקיחת פרדניזון לכל החיים ולוקחים 10 שאיפות פוסטר ואיתן לעיתים מאוזנים ולעיתים כמעט... האם לקיחת 8 שאיפות פוסטר והחלפת 2 שאיפות האחרות באינהלציה של בודיקורט עם וינטולין ואירובנט אמורה להיות יותר יעילה עקב מכשיר האינהלציה? או שלא אמור להיות הבדל? תודה!

שלום, לא אמור להיות הבדל.