פורום מחלות ריאה

הפורום יעסוק בנושאים הקשורים למחלות ריאה ומחלות דרכי הנשימה, כגון: סרטן ריאות אבחון בדרך ברונכוסקופית, אבחון וטיפול בדרך ברונכוסקופית למחלות שונות של דרכי הנשימה, שיעול ממושך, מחלת ריאות חסימתית כרונית COPD, אסתמה, נוזל בקרום הריאה אבחנה וטיפול.
3632 הודעות
3555 תשובות מומחה

מנהל פורום מחלות ריאה

10/03/2021 | 09:40 | מאת: מנשה

לפני חודש עשיתי צילום חזה וברך ועכשיו ביקש ממני הרופא לחזור על צילום חזה ליתר ביטחון עם צילום חזה כי ראו פטמות, ראו שני עיגולים בשני צידי הריאה, האם הצילום הנוסף כבר לא מסוכן מידי מבחינת קרינה, חשוב לציין שיש לי מחיקה של 9 גנים בגנום, מה שאולי עושה אותי רגיש יותר למוטציות ושיש לי שני פוליפים קטנים בכיס מרה, האם הם יכולים להיות מושפעים מהקרינה ולהפוך לבעייתים? תודה

שלום, לא נראה לי שהצילום הנוסף מסוכן. אפשר לחלופין לבקש חוות דעת רנטגנולוג נוספת על הצילום שעשית.

10/03/2021 | 21:58 | מאת: מנשה

יש אפשרות כזו בתשלום? נניח פשוט פונים לרדיולוג באתר הפרטי שלו?

כן

07/03/2021 | 23:14 | מאת: צ

שלום, האם יכול להיות איזשהו קשר בין בעית נשימה/ריאות לבין אקסופתלמוס? תודה

שלום, אני לא מכיר קשר.

10/03/2021 | 23:40 | מאת: צ

אני שואלת כי נתקלתי בזה (מצורף קובץ- זה חומר לסטודנטים לרפואה)- שאלה 4... אני בבירור לאקסופתלמוס וחולת אסטמה... אז חשבתי שאולי אני לא צריכה בירור נוסף (רוצים שאעשה MRI מח). תודה..

07/03/2021 | 20:39 | מאת: אייל

שלום דוקטור, אבי מתנייד עם מכונת הנשמה ונעזר בבלוני חמצן שמחברים למכונה. האם הוא יכול לחבר מחולל חמצן קטן? אמרו לי שזה לא מתאים בגלל שזה עובד בשיטה אחרת.

שלום, אני לא בטוח אבל מחולל חמצן נייד מוגבל בכמות החמצן שהוא מבפק וגם אם הוא עובד בצורה של פולסים ולא בצורה רציפה זה לא מתאים. צריך לבדוק עם הייצרן של המכונה הספיציפית שיש לאביך. בכל מקרה באספקת ריכוזי חמצן גבוהים יש בוודאי בעיה.

04/03/2021 | 12:25 | מאת: יגאל

דוקטור שלום, תמונה ב-CT חזה כמעט ולא משתנה תוך שנים (סיליקוזיס, מצ"ב חתכים עבים של 42 מ"מ). יחד עם זאת, תוצאות ספירומטריה מפעם לפעם יותר גרועות. גם סוביאקטיבית אני מרגיש החמרה ניכרת - קשיי נשימה בהליכה ומאמץ, חמצן בשכיבה. האם ישנה התפתחות הליכים פנימיים נוספים ברקמת ריאה שלא ניתן לראות ב-CT? תודה רבה

שלום, יכול להיות שיש דברים שהסיטי לא מראה. צריך להשלים את התמונה עם תפקודי ריאות מלאים והערכת רופא ריאות.

03/03/2021 | 17:06 | מאת: עומר

היי בעקבות חרדת בריאות, אני מודדת לאחרונה מידי פעם את הסטורציה שלי(מנסה להפסיק אבל בלי קשר יש לי שאלה), לעיתים כשאני מודדת בתנוחות מסוימות יש ירידה בסטורציה (89-93) ואז באותו רגע אני מתיישרת או מיישרת את היד והסטורציה עולה לטווח תקין 97-99 ( מה שגם ברוב המקרים אני רואה). השאלה אם זה יכול להצביע על איזושהי בעיה או שאם באותו רגע אני מודדת ורואה ערך תקין אז לא אמורה להיות בעיה? תודה!

שלום, אני חושב שהבעיה במכשיר ולא בך.

03/03/2021 | 10:14 | מאת: שאלה

שלום, בעקבות דם בליחה מספר פעמים לאחרונה הופניתי לסיטי חזה ותרביות ליחה, רגילה ולמיקובטקריה. בסיטי חזה כתוב שהודגמה גרנמולה מסוידת זעירה בפסגת הריאה השמאלית. אך בסיכום כתוב ללא ממצא חריג. תרבית ליחה רגילה ללא ממצא פתולוגי. תרבית ליחה למיקובקטריה טרם התקבלה תשובה אך על אחת מהן כתוב כבר שלא נמצאו מתגים יציבי חומצה. מה דעתך? הגרנמולה בסיטי חזה מראה על שחפת סמויה במקרה? האם זה מחייב טיפול או מדאיג?

03/03/2021 | 11:13 | מאת: שאלה

אציין שאני בחור צעיר יליד הארץ. בילדותי היו לי דלקות ריאה חוזרות ואסטמה. לא ידוע על חשיפה לחולה שחפת חס וחלילה.

גרנולומה זעירה

03/03/2021 | 17:38 | מאת: שאלה

האם בעקבות זאת כדאי לבצע גם מנטו? הרופא לא נתן לי לזה הפנייה ומעולם לא עשיתי את בדיקת מנטו. תודה

שלום, גרנולומה לא מחייבת שמדובר בשחפת ישנה ויכול להיות גם דלקת ריאות ישנה אחרת. בילידי הארץ ללא סיפור עבר מתאים שיפת מאוד נדירה. אני לא חושב שאתה חייב לעשות בדיקת מנטו. נמתין לתוצאות הליחה הסופיות

02/03/2021 | 21:03 | מאת: יגאל

שלום דוקטור, סיליקוזיס ברקע, ב-CT חדש כתמים שחורים נוספים. משמאל- חרחורים. מה זה יכול להיות - אמפיזמה? ברונכיאקטזיות? משהו אחר? תודה רבה

שלום, בדרך כלל האיזורים השחורים הם תקינים בריאות מאחר שאוויר נראה שחור בצילום. צריך לראות את הצילומים עצמם כדי לחוות דעה.

01/03/2021 | 22:34 | מאת: רונן

שלום, בן 26 עם קרוהן ודלקת מפרקים פסוריאטית ברקע. לאחרונה נמצא בבירור של בעיה בעורקים בעקבות כאבים שהרגשתי בעורקי הקרוטיד. בבדיקת US נמצא קריש דם קטן ובבדיקת CTA עורקי צוואר נשלל קריש אך נמצאה דיסקציה. בחוו''ד שניה של ה- CTA נשללה דיסקציה אך נמצאה אי סדירות בקרוטיד הפנימי, לכן נשלחתי לבדיקת MRI ו- MRA. כבר מספר שנים אני מרגיש לעתים קושי בנשימה וצורך לקחת נשימה עמוקה. בעבר נבדקתי בבדיקת תפקודי ריאות שיצאה תקינה. בחצי שנה האחרונה אני מרגיש החמרה בעניין הזה. לפעמים כשאני קם בבוקר, בתחילת היום, אני מרגיש שקשה לי לנשום ושחסר לי אוויר. בבית יש לי מכשיר סטורציה והוא מראה לעיתים על סטרוציה 95 אך לרוב היא 96. לא תמיד יש קורלציה בין התחושות של החוסר באוויר לבין התוצאה של 95. האם לדעתך יש מקום לבדוק את הנושא באופן מעמיק יותר אצל מומחה למחלות ריאה?

שלום, מה שהצגת לא נראה מדאיג אבל אפשר להגיע שוב למרפאת ריאות לבדיקה חוזרת ליתר ביטחון.

01/03/2021 | 19:29 | מאת: סיוון

שלום רב, אני רואה שמידי פעם ממליצים לעשות סיטי חזה או ריאות, האם הקרינה שם היא דבר מאוד מסוכן ויכול לגרום למחלות לא פשוטות תוך כמה שנים? אם הרופא אומר שבשביל להיות בטוחה אני יכולה ללכת לעשות סיטי ריאות, חזה, אז ללכת על זה למרות הסיכון? תודה.

שלום, יש כמובן קרינה בבדיקות סיטי. הסיכון אמנם מועט ולכן אם יש סיבה לחפש מחלה משמעותית יש לבצע אבל סתם מתוך סקרנות וודאי לא. צריך לדון עם הרופא המטפל על הסיכון לעומת התועלת.

שלום ד"ר , אמא שלי בת 51 והיא הייתה חולת קורונה בספטמבר ,היא סבלה מכאבים ,קצת חום וקצת קוצר נשימה .מאז רמת החמצן בדם שלה נע בין 91-95 ,האם יש צחרך בדאגה ? גני

שלום, אני חושב שלא אבל מציע שתיבדק במרפאת ריאות ותבצע תבקודי ריאות כדי לאפחן היטב את מצבה.

28/02/2021 | 19:39 | מאת: בקי צור

בס"ד לפני מספר חודשים ביצעתי בדיקת CT צוואר לברור מהות גוש בצוואר (נותחתי וזו הייתה שנוואמה) בתשובה הרשמית שקיבלתי מבית החולים משגב לדך "שינויים פיברוטים קלים בפסגות הריאות" רציתי להבין מה זה אומר.

שלום, מדובר בצלקות בריאות, במקום הזה הן לרוב ללא חשיבות.

01/03/2021 | 23:30 | מאת: בקי צור

בס"ד קודם כל תודה ענקית! זה כל כך מרגיע לקבל תשובה. אם להיות קצת נודנקית ואם יורשה לי? מה יכול לגרום לצלקות בפסגות הריאות? אני בת 45 לא מעשנת אוכלת וחיה בריא גרה בירושלים רחוק מאזורי תעשייה. האם יש משהו לעשות כדי לשפר מצב?

27/02/2021 | 12:19 | מאת: יגאל

דוקטור שלום, בשנים האחרונות בוצעו כ-50 השתלות ריאה בשנה, 52 בשנת 2019. בשנת 2020 בוצעו רק 34 השתלות ריאה ורוב בילטרליות. האם ירידה זו קשורה למגפת קורונה? תודה רבה

ולכן פחות תאונות דרכים קשות. הייתה ירידה של 15% בהרוגים, הכי פחות מאז 2013: https://www.gov.il/he/departments/news/20201231_summary זה עדיין לא מסביר את כל הירידה של 32% בהשתלות ריאה. יכול להיות שחלק מהמועמדים להשתלה והמנתחים היו חולים או מבודדים חלק מהזמן וגם זה צמצמם את מספר ההשתלות. יכול להיות שחלק מחולי הריאות נפטרו מקורונה, וחלק אחר הסתגרו בבית וניתקו מגע מהרופאים המטפלים ומהבדיקות ולכן לא נכנסו לתור ההשתלות.

תודה רבה דוקטור

שלום, אין לי תשובה ברורה על כך. עומס גדול מאוד היה על מחלקות טיפול נמרץ שחלק גדול מהן הפכו לטיפול נמרץ קורונה. עיקר גיוס התורמים נובע מפעילות נמרצת במחלקות אלה כשנקבע מות מוחי. אני מעריך שבשל העומס הגדול הפעילות החשובה הזו נפגעה השנה.

23/02/2021 | 18:54 | מאת: דליה

קיבלתי תשובה לבדיקה סרולוגית liaison sars-cov - 2 S1/s2 leg 4 S שאלתי האם זו בדיקה spike protein התשובה היא שלילית מה זה אומר לגבי . מה אני צריכה לעשות תודה דליה

שלום, אני לא בטוח אבל אם כן זה אומר שאין לך נוגדנים. אם קיבלתי שתי מנות חיסון בשלב זה אין המלצה לקבל מנה נוספת מאחר שמעריכים שקיימת חיסוניות שלא נבדקת בבדיקת הנוגדנים.

האם נקודת חן גדולה בגב יכולה להיראות בצילום חזה כעיגול סימטרי כמו שנראית לפעמים פטמה? תודה.

שלום, בדרך כלל לא.

שלום דר,בצילום חזה יצא לי סינוסים קוסטופרניים חופשיים,צל הלב לא מוגדל.איו תסנין.מה פרוש סינוסים קוסטופרניים חופשיים??הצילום ניתן 3 חודשים לאחר שיצא באמאראי דופן חזה וסקפולות מעט נוזל פלאורלי ב ריאה מימין.האמאראי ניתן בגלל נפיחות בסקפולה הימנית כמעין גוש.הגוש התברר כשומן.ניתן אחרי הצילום גם סיטי ריאות בגלל צרידות גם ואנדומטריומה ברחם ויצא תקין ללא נוזל ותקין בכללי.שאלתי בצילום מה זה אומר סינוסים קוסטופרניים חופשיים כאמור??ועוד נרשם בצילום שאין שינוי מלפני שנתיים.מה שהיה אז שהתגלו מעיים רוחביים מעל הכבד מתחת לסרעפת.נאמר לי שכך נולדתי כנראה המעיין מפותלים מאד במיקום גבוה .קולנו תקינה.תודה

שלום, מדובר בתיאור של בדיקה תקינה.

תודה רבה דר

שלום, בצילום חזה הממצאים : פסים אטלקטטיים קטנים על השדה תחתון של הראה השמאלית אין עדות לתסנין או גודש בראות סינוסים קוסטופרניים חופשיים אשמח להתיחסות במיוחד לגבי הפסים האטלקטטיים והאם זו תופעה שחולפת או נשארת. תודה

שלום, מדובר באיזור בריאה שלא מאוורר בצורה טובה. לעיתים עם פיזיותרפיה נשימתית יש שיפור. בכל מקרה זה לא נראה מדאיג.

20/02/2021 | 14:57 | מאת: תאופיק

בן 45 ,לא מעשן ובריא ב"כ אחרי חיסון קורנה ראשון בכמה ימים חטפתי צינון והתחלתי להשתעל שנמשך חודש אחרי חיסון 2.עשיתי צילום שתוצאותיו לב בגודל תקין,אין תסנין,סינוסים תקין. צל קטן עגול צד ימין אמצע מאוד מודאג

שלום, מציע להתייעץ עם רוםא ריאות שיבדוק אותך ואת הצילום. לרוב ממליצים על ביצוע סיטי.

20/02/2021 | 00:30 | מאת: מרינה

שלום בת 24. היה לי אסתמה בילדות ובגיל 15 או 16 עברה. מאז כל כמה שנים יש לי דלקת בסינוסים. השנה הזאת המצב היה הכי רע. כמעט כל חודש סבלתי מכאב בפנים ובעיניים, אף סתום, אני מתעוררת בבוקר עם יובש בפה ומבינה שכל הלילה נשמתי מהפה, לפעמים יש שיעול בקטנה וםעמים יש כאב באזור החזה. הייתי כמה פעמים אצך רופא אף אוזן וגרון בהתחלה טופלתי באוטרופין ובאניטיביוטיקה אבל לא עזר. לאחא מכאן נאמר לי כי אולי יש לי בעחה בלסת ומשם נובעים הכאבים. האם לדעתך האסמתה הפכה להיות דלקת כרונית בסינוסים ? או שאני סובלת מאלרגיה אחרת ? מה ניתן לעשות עם זה ?

שלום, מציע להעשות סיטי מערות פנים ולהתייעץ שוב עם אא"ג ואורגיה כי נראה ששם הבעיה העיקרית ולא אסתמה.

20/02/2021 | 00:10 | מאת: דן

שלום רב, 1. האם מי שנוטל את התרופה אסברייט יכול לאכול פירות הדר חופשי ורק אשכוליות אסור או אסור כל פרי הדר? 2. עם נטילת האסברייט המחלה מתקדמת יחסית מהר האם כדאי להחליך לאופב? 3. הבת שלי בת שנה וחצי ואבא שלי הוא החולה. האם אסור לי לחסן אותה בטיפות פוליו כי זה יכול לסכן אותו או שאין קשר? אמרו לי בחיסון אם יש חולה בבית אמרתי שכן ואמרו לי להתייעץ עם רופא ריאות. 4. אבא שלי הולך בבית כמה צעדים והסטורציה נופלת (עם המחולל הנייד) אז מה מומלץ שלא ילך בכלל? כבר מבולבלים.

שלום, 1. האזהרה היא על אשכוליות. לא הייתי מגזים בפירות הדר אחרים אבל אין מניעה. 2. קשה לענות על השאלה. התרופות סה"כ פועלות באופן דומה. אפשר לנסות לאחר דיון עם הרופא המטפל. 3. אם הוא לא מקבל סטרואידים במינון גבוה הסיכון קטן. 4. מומלץ שיילך באיטיות עם חמצן מכסימלי אבל אם הסטורציה מתחת ל 80% לעצור ולנוח.

22/02/2021 | 19:27 | מאת: דן

הדיפוזיה שלו היא 19 יש משהו שמעלה דיפוזיה? מלבד השתלת ריאה? האם שיקום ריאה יכול לשפר דיפוזיה. ?

19/02/2021 | 19:31 | מאת: גיא62

עקב טרומבוס בשוק ותסחיף ריאתי בוצעו בדיקות אקו-לב ובין היתר נמדד לחץ דם ריאתי פעם אחת 31 ואחרי חצי שנה 30 האם זה בתחום סביר? מטופל בקסרלטו 20, הטרומבוס נפתח לגמרי לאחר כחצי שנה, בן 62 ואין מחלות או תרופות אחרות.

שלום, לחץ של 30 באקו נחשב תקין.

22/02/2021 | 23:57 | מאת: גיא62

מתי זה נקרא גבולי גבוה באקו? אם זה היה נמדד באמצעי אחר, אז היתה משמעות אחרת?

02/03/2021 | 13:43 | מאת: גיא62

אפשר תשובה בבקשה?

18/02/2021 | 22:21 | מאת: שירי

אשמח לברר: יש לי אסטמה קשה שמאוזנת, אלרגיה לאבק, בוטנים, בננות ועץ ברוש. שנים היתה לי אורטיקריה ממש בקטנה. פעם בחודש או יותר אפילו לא מורגש ותוך חצי שעה עוברת. כבר כמה שבועות שאני עם אורטיקריה חמורה שמגרדת. לקחתי לפני קבוע אריוס אחד ביום.רופא אלרגיה אמר לי לקחת 3 אריוס וזילרג'י אחד. במידה ואני אמשיך לקחת רק אריוס 1 כי אני חוששת שזה ממש יחמיר לי את העייפות שגם ככה יש... ובמידה ואני יכולה לסבול את הגרד עכשיו גם אם זה יהיה ככה כל הזמן, האם אני למעשה מסכנת את איזון האסטמה שלי וזה לא חכם כי יש סיכוי לא קטן שהאסטמה תצא מאיזון אם אני לא לוקחת טיפול של 3 אריוס וזילרג'י ביום? מהו למעשה הקשר ביו אורטיקריה חמורה לאסתמה? תודה!

שלום, אין קשר בהכרח בין שני המצבים. יש טיפול ביולוגי בשם זולייר שמטפל בשני המצבים ומציע לשאול על כך את רופא האלרגיה.

17/02/2021 | 14:42 | מאת: ירין

בן 28 סובל מזה 3 וחצי שנים מיקיצה מוקדמת עקב שאיפת אוויר קר.. מצד אחד יש לי בעיה של ווריקוצלה שעליי לשמור על איזור השאכים מקורר ומאוורר מצד שני אני חייב לחמם את החדר כדי לישון טוב.. להירדם אני נרדם אבל השינה לא איכותית ואני כבר כמה שנים מנסה למצוא את האיזון בין מהחום לקור שום דבר לא עוזר לי אין לי שוםפ הפרעה מבדיקת אוזן גרון למרות שהייתה לי תאונת צלילה מעיכת סינוסים לפני שנתיים.. בתאונת הצלילה עליתי מהר 18 מטר עד למעלה והרגשתי והיה לי קצת דם שיצא החוצה .. מאז אני מתעורר משאיפת אוויר קר אחרי 4 שעות שינה מקסימום... והשינה לא איכותית כי נשמתי אוויר קר כל הלילה... למרות שהחדר יחסית חם... אולי בגלל שהמיטה נמוכה? אני ממש מתוסכל בבדיקת שינה גם הכל תקין שום רופא לא יכול לעזור לי וזה לא בעיה נפשית אני פשוט נרדם ואז אחרי 3 שעות מתעורר מקור... גם אם החדר חם אני מתעורר ומרגיש שאני שואף אוויר קר מאוד ל... גם כשאני ישן יותר מ 3 שעות אני קם כאילו ממלחמה כאילו נלחמתי כל הלילה וזז מצד לצד במיטה... יש לציין שאני סובל מנוירופתיה של סיבים דקים מצד אחד ומצד שני ווריקוצלה דרגה 2 לא יכול להתמודד עם 2 הבעיות בו זמנית... לא יכול לחמם את הגוף וגם לקרר את איזור האשכים... מה עושים?

כנ"ל

27/02/2021 | 03:52 | מאת: דודו

סתם רעיון שחשבתי עליו, אולי אתה יכול לנסות להשתמש ב-CPAP עם מחמם אוויר. בנוגע לווריקוצלה, אם יש לך זרע תקין אז אתה יכול להקפיא זרע, אם צריך בכמויות גדולות ובמספר בנקים, ולאחר מכן להפסיק לחשוש מהווריקוצלה, בהנחה שהיא לא גורמת לסימפטומים.

17/02/2021 | 14:39 | מאת: ירין

בן 28 סובל מזה 3 וחצי שנים מיקיצה מוקדמת עקב שאיפת אוויר קר.. מצד אחד יש לי בעיה של ווריקוצלה שעליי לשמור על איזור השאכים מקורר ומאוורר מצד שני אני חייב לחמם את החדר כדי לישון טוב.. להירדם אני נרדם אבל השינה לא איכותית ואני כבר כמה שנים מנסה למצוא את האיזון בין מהחום לקור שום דבר לא עוזר לי אין לי שוםפ הפרעה מבדיקת אוזן גרון למרות שהייתה לי תאונת צלילה מעיכת סינוסים לפני שנתיים.. בתאונת הצלילה עליתי מהר 18 מטר עד למעלה והרגשתי והיה לי קצת דם שיצא החוצה .. מאז אני מתעורר משאיפת אוויר קר אחרי 4 שעות שינה מקסימום... והשינה לא איכותית כי נשמתי אוויר קר כל הלילה... למרות שהחדר יחסית חם... אולי בגלל שהמיטה נמוכה? אני ממש מתוסכל בבדיקת שינה גם הכל תקין שום רופא לא יכול לעזור לי וזה לא בעיה נפשית אני פשוט נרדם ואז אחרי 3 שעות מתעורר מקור... גם אם החדר חם אני מתעורר ומרגיש שאני שואף אוויר קר מאוד ל... גם כשאני ישן יותר מ 3 שעות אני קם כאילו ממלחמה כאילו נלחמתי כל הלילה וזז מצד לצד במיטה... יש לציין שאני סובל מנוירופתיה של סיבים דקים מצד אחד ומצד שני ווריקוצלה דרגה 2 לא יכול להתמודד עם 2 הבעיות בו זמנית... לא יכול לחמם את הגוף וגם לקרר את איזור האשכים... מה עושים?

שלום, מציע לעשות בירור בחשד לאסתמה עם תפקודי ריאות.

17/02/2021 | 11:26 | מאת: יעל 40

שלום, קראתי בכמה מקומות שתופעות לוואי אחרי חיסון קורונה שני מראות שמערכת החיסון עובדת בניגוד למבוגרים שלכן אין להם תופעות לוואי. קיבלתי לפני יומיים חיסון שני ואין לי שום תופעה, ממש לא מרגישה כלום חוץ מהכאב באזור הזריקה. האם זה אומר משהו לשלילה על מערכת החיסון שלי? אציין שאני לוקחת שנים ויטמין די ונמצאת במקום גבוה מבחינת רמת הוויטמין בטבלה,ותהיתי אם יש קשר כי לפי מחקרים הוויטמין עוזר בהקלת התסמינים. תודה רבה.

שלום, זה לא אומר שו דבר. לא לכולם יש תופעות. החיסון עדיין יעיל.

16/02/2021 | 22:00 | מאת: מוטי

האם לאחר טיפול במבטרה ניתן לקחת נוקלה או להימנע?

שלום, אפשר לאחר דיון עם הרופא המטפל.

16/02/2021 | 20:29 | מאת: אפרת צ

שלום ד''ר, יש לי בעיה עם האפיגלוטיס, שהנוזלים בעצם זולגים לריאות ללא תחושה כלשהיא, רציתי לדעת מה זה אומר בדיקת ת. ריאות לגבי סיכוי לנזק שנגרם לריאה שעדיין לא ברור כמה זמן זה ככה, אגב צילום חזה תקין. ואם יש נזק האם זה משמעותי/ לא. תודה רבה!

שלום, לעיתים אם יש דלקות ריאה חוזרות יכול להיגרם נזק לריאות. להערכת התפקוד ממליץ על בדיקת סיטי ותפקודי ריאות מלאים.

האם בטוח להתחסן לקורונה לסובלים מקרישיות יתר בדם עם היסטוריה של טרומבוזה (תסחיף ריאתי)?

שלום, אין בעיה מבחינה זו.

16/02/2021 | 08:57 | מאת: שושי

שאלה אחרונה בנושא... שאלתי אם יש בכדורים ולא במשאפים כי אני צוללת כתחביב... ואם אני משתמשת במשאפים אז אני פסולה לצלילה... אם השתמשתי במשאף ב 3-5 שנים האחרונות אני פסולה... מתלבטת מה לעשות... שנים שאני סובלת מהשיעול הזה וצללתי רגיל (האמת שהיה לי קשה לעומת אחרים ואני מקשרת עכשיו)... יש דרך שכן אוכל לצלול למרות האסתמה? במיוחד שהשיעולים באים רק בחורף ואני צוללת בדרך כלל בימים חמים יותר... הייתי מעדיפה לא להשתמש במשאפים ושכן אוכל להמשיך לצלול...

18/02/2021 | 23:45 | מאת: שושי

והאם מותר לי להתחסן לקורונה? אני משתעלת מאוד חזק וקוצר נשימה... FEV1= 66 FEV1/FVC= 56 העלתי גם את שאר התוצאות כקובץ... כדאי להתחסן או מסוכן? אשמח גם לדעת אם בכלל אפשר לרפא ולחזור לתפקוד ריאות תקין... מוכנה לעשות הכל כדי לחזור לצלול... יש סיכוי שרופא צלילה יאשר לי למרות הבדיקה? תסמינים לא חדשים... לפני האבחנה צללתי הרבה... תודה

שלום, אפשר לצלול גם עם אסתמה. מבחינה זו אין הבדל בין שימוש בכדורים לשימוש במשאפים. יש כדור שנקרא סינגולייר שמהוה טיפול לאסתמה. אסתמה היא מחלה עם עליות וירידות ובהחלט יתכן שיפור.

שלום רב, אני לקראת ניתוח בהרדמה מלאה בכף הרגל האם זה מצב שיכול למנוע את הניתוח?

נראה לי שלא.

15/02/2021 | 15:32 | מאת: שושי

שלום, הלכתי בסוף לבדיקה אצל הרופא ריאות.. לא בדק אותי עם סטטוסקופ רק עשיתי בדיקת תפקודי ריאות והוא כתב "הפרעה חסימתית בינונית FEV1= 66% of pred" ואז בסיכום: "לנ"ל הפרעה חסימתית משמעותית. תקבל פוסטר 100/6 מקג פעמיים ביום ויכולה להוסיף לפי צורך" הוא אמר לי לקחת משאף פעמים ביום לא משנה איל ארגיש... השיעולים האלו קורים לי רק בחורף... האם גם כשיגמרו אצטרך לקחת את המשאף? לכמה זמן? מה זה אומר חסימה משעותית? זו אסמטמה שקורית לי רק בחורף? האם הטיפול יכול לרפא את החסימה? האם חיב לטפל עם משאף ואין כדורים? תודה

15/02/2021 | 21:57 | מאת: שושי

והאם זה ישפיע עליי בעתיד.. תודה

שלום, כנראה מדובר באסתמה. הטיפול שהציע יעיל ויתכן שיהיה שיפור ובעתיד לא תצטרכי טיפול קבוע. משאפים יותר טובים מכדורים.

14/02/2021 | 23:14 | מאת: מירית

שלום ד"ר, הבנתי שהבידקה לתסמונת שפעול תאי מאסט בארץ לא לגמרי מקיפה ומספיקה. אצל אנשים שיש להם אסתמה קשה, אלגיה ואוטיקריה. האם יש סיכוי גבוה שיש להם גם תסמונת שפעול תאי מאסט? איך למעשה אפשר לדעת? אני לוקחת אריוס אחד ביום. אם נאמר יש לי את זה, כמה אריוס או תרופות דומות צריך לקחת ביום? תודה מראש

שלום, מציע להתייעץ עם מרפאת אלרגיה.

14/02/2021 | 16:10 | מאת: איתן

לפני 5 שנים נתגלתה קישרית בחלק תחתון של ריאה שמאלית 3 מ"מ , במקרה שעשו לי סיטי לאבנים בכליה. מאז עשיתי פעמיים סיטי גדלה רק ל5 ממ, אבל גילו בריאה ימינית קשרית 3 מ"מ בחלק העליון. סכ"ה, 3 שנים מעקב סיטי. שאלתי האם יש צורך להמשיך מעקב סיטי כל שנה, או ניתן להפסיק. אציין כרקע כללי, שיש לי 2 קישריות בבלוטת התריס, לא סרטניות עשית ביופסיות מחט דקה.כמה זמן ניתן להמתין לסיטי נוסף אם בכל זאת צריך מעקב נוסף, או שיש איזו גישה אחרת למעקב אחרי הממצאים. תודה

שלום, בעיקרון מעקב של שנתיים אחרי קשרית קטנה עד 5 מ"מ ללא גדילה יכול להספיק. יש פרוטוקול של סקירת סיטי בקרינה מופחתת למעשנים ואז ממשיכים בביצוע סיטי כזה אחת לשנה משך זמן רב.

14/02/2021 | 15:59 | מאת: ניקול

אני בת 50 סובלת מאלרגיה קשה ואסטמה שמגיעה בהתקפים בבת אחת. בגלל אלרגיה. מטופלת באיירוס, ופלקסותאייד משאף קבוע. יש לי צפצוםים ונראה שהמשאף סטרוידי לא עוזר, רציתי לדעת האם incruse ellipta זה תכשיר טוב להוסיף, למניעה של התלקחות ההתקפים של קוצר נשימה. הוא מבוסס על ברומיד, זה לא סטרויידי. או יש משהו אחר שכדאי.

שלום, אינקרוז הוא משאף שיותר מיועד ל COPD ולא לאסתמה. אפשר להוסיף סינגולייר או ספיריבה רספימט. ייעוץ במרפאת ריאות. לפעמים ניתן להתאים טיפולים ביולוגיים.

13/02/2021 | 22:03 | מאת: רלי

שלום ד"ר, יש לי אסתמה קשה ואני מאוזנת עם פוסטר 8 שאיפות. יש אוטיקריה פעם ב... אלרגיה לאבק ואני לוקחת גם סינגולאייר ואריוס. ביומיים האחרונים הופיעה לי מעיין אוטירקיה על החזה שחזרה כמה פעמים וכרגיל עברה תוך חצי שעה, שזה לא חריג. אך מה שנוסף זה גרד מופשט בכל הגוף, באזורים שהם לא אדומים ללא פריחה. אפילו בקרקפת גירד לי, וממש כמעט בכל אזור בגוף. לא נחשפתי לגורם אלרגני חדש וגם לא יצאתי בימים האלה מהבית. האם זה אסתמה של העור? ואם לא, מה זה יכול להיות? ומה יכול להיות הטיפול אם אני לוקחת כבר אריוס? יש לי עוד כמה ימים עירוי פרינג'קט שאקבל פעם ראשונה בחיים. האם עדיף לדחות את הטיפול? תודה מראש

שלום, אורתיקריה יכולה להיות לפעמים עקשנית ויש צורך במינון גבוה של אריוס, לעיתים תוספת פרדניזון ואפילו טיפול ביולוגי כמוזולייר. ממליץ להתייעץ עם רופא אלרגיה. אם אפשר לדחות את העירוי ממליץ לדחות.

13/02/2021 | 21:05 | מאת: מיכל

שלום דוקטור. קצת אחרי שהחלמתי מקורונה החל להופיע אצלי ליחה צהובה שבהמשך התווסף שיעול עם כאבי שרירים, הרופא משפחה שמעה בבדיקה נשימות ברונכאליות, צילום חזה יצא תקין, לקחתי אנטיביוטיקה (ZETO) שלא השפיע כל כך על הליחה (השיעול והכאבים פחתו...) אחרי חודשים שהליחה מציקה במשך כל שעות היום הרופא נתן לי כדור פרופיטן - נגד אלרגיה שגם כן לא עזר בכלל. בדיקת רופא אא''ג תקינה לגמרי. אמרו לי שהליחה כנראה מקורה מהריאות. מה יכולה להיות הבעיה? אני סובלת ממנה כבר יותר מ-5 חודשים והיא נמאסה עלי.... אשמח עם תוכלו לכוון אותי קצת יותר. תודה רבה

רק הוסיף .שלקחתי לאחרונה שוב אנטיביוטיקה (LEVO) הליחה נעלמה ואחרי בערך שבוע וחצי, שבועיים חזרה שוב....

שלום, ממליץ לעשות בדיקת סיטי ולוודא שאין ברונכיאקטזיות, כמו כן, בדיקות ליחה.

שלום, יש לי אסתמה קשה ואלרגיה ועליי לעשות מזגן מיני מרכזי חדש בדירה חדשה. נתקלתי במזגן של חברה מוכרת שיש בו טכנלוגיה של טיהור אוויר עם מי חמצן. כתוב שטכנולוגיית 02 AIR CARE ממירה לחות שקיימת באוויר למי חמצן. מולקולות מי החמצן נדבקות לוירוסים, חיידקים עובש ויתר הגורמים המזיקים לאוויר, משמידות אותן ובכך למעשה גורמות לטיהור האוויר שאתם נושמים בבית. אני גרה לבד אז וירוסים וחיידקים אולי זה פחות רלוונטי. מה שמדאיג אותי זה: האם מי חמצן באוויר בכמות כזאת לא עלול לגרות את הריאות ואולי מתישהו להעלות את הסיכוי להתקף אסתמה? אני יכולה לרכוש גם מזגן בלי הטכנלוגיה הזאת. תודה מראש

שלום, אני לא מכיר את הטכנולוגיה אבל קשה לי להאמין שהיא גורמת לבעיה בריאותית.

12/02/2021 | 22:28 | מאת: אור לו

היי, פענוח של ct חזה קשרית תת פלאורלית 4 ממ בבסיס משמאל ובלינגולה אשר מלווה בהצללה אטלקטטית/צלקתית קטנה. אחת נוספת בהיקף קדמי תחתון של אונה ימנית עליונה.שתיים זעירות יותר באונה ימנית עליונה בפסגה והיקף לטרלי. הלב, פריקרד ופלויה שמורים. מוקד מסויים מתאים לדוקטוס. אדרנלים תקינים. בחלון עצם אין עדות להרס גרמי. מה זה אומר? תודה!

שלום, מדובר בממצאים קרוב לודאי שפירים כמו למשל צלקות לאחר דלקות בעבר. יש להגיע עם הסיטי להערכה במרפאת ריאות.

12/02/2021 | 16:30 | מאת: עופר

שלום רב, בן 49, עשיתי צילום חזה שגרתי, לא מעשן, ללא תלונות מלבד קוצר נשימה קל במאמץ יחסית גדול. הרדיולוגית כתבה שאין תסנין והכל תקין אבל אני רואה איזה עיגול בצד שמאל על הצלע בחלק התחתון יותר- זו יכולה להיות איזו בעיה שצריך בכל זאת לברר? תודה רבה.

שלום, לפעמים יש עצם על עצם שיכולה לתת תמונה כזו. אני חושב שהייתי מסתפק בצילום ובפיענוח שקיבלת.

18/02/2021 | 17:22 | מאת: עופר

זה נראה מעט יוצא מהצלע, זה קטן ומאוד עגול, נראה כמו פטמה אבל אין את זה בצד שני. זה לא יכול להיות קשרית שצריך לעקוב אחריה? פשוט די מודאג, תודה.

11/02/2021 | 23:03 | מאת: צביקה

בת 71 מזה כמה ימים מרגישה כאבים בחזה בזמן בליעה עשתה צילום חזה והתוצאה: צילום חזה ללא תסנין הצללות שטוחות בודדות מעל הסרעפות דו צדדי,ככל הנראה פסים פיברואטלקטטים , מה זה אומר ומה המלצתך,,, תודה

כנ"ל

11/02/2021 | 23:02 | מאת: צביקה

תוצאות צילום חזה בת 71: הצללות שטוחות בודדות מעל הסרעפות דו צדדי,ככל הנראה פסים פיברואטלקטטים , מה זה אומר ומה המלצתך,,, תודה

שלום, ככל הנראה מדובר באיזורים תחתונים של הריאה שלא מאווררים היטב בגלל שהנשימה אינה מספיק עמוקה. לא דבר מדאיג. הבירור לתלונות בבליעה יכול להיות קשור לרפלוקס או בעיה בקיבה לבירור רופא גסטרו.

12/02/2021 | 11:10 | מאת: צביקה

המון תודה ורק בריאות לכולם חודש טוב ומבורך

11/02/2021 | 15:16 | מאת: שושי

תודה על התשובה.. אני שוקלת לוותר על בדיקת רופא ריאות בגלל שאני מתביישת... לא מצאתי רופאת ריאות וזה גם פחות משנה... אני מתביישת בלי דשר למגדר הבודק... הבעיה העיקרית שלי זה שיעול מאוד חזק יותר מחודש... רופא משפחה בדק עם סטטוסקופ והוא לא מצא כלום... עשיתי צילום רנטגן ריאות ויצא תקין...ניסיתי לקחת רקוד, מוקסיליט, ניסיתי אנהלציה עם בודיקורט, אירובט ועכשיו אני עם דסלורטדין ולא עוזר... אשמח לעצה איך להעלים את השיעול.. רופא המשפחה אומר שניסינו את כל מה שהוא יכול לתת... רופא ריאות יוכל להביא משהו יותר טוב לשיעול? או שאין משהו חזק יותר? אני רק רוצה לטפל בסימפטום.. מעדיפה לא לעשות בירור שלם... תודה רבה ממש אשמח אם תמליץ על משהו

שלום, אפשר לנסות אנטיביוטיקה או מספר ימים של כדורי פרדניזון לפי המלצת הרופא המטפל.

11/02/2021 | 10:19 | מאת: לי

שלום לך אבא שלי עבר ניתוח בעבר ) 3 שנים) להוצאת פוליפ לכן כל שנתיים מבצע PET היו קשריות שלא הייתה התייחסות השנה לאחר 2 ניתוחי אבצט בישבן עשה שוב PET לביקורת . מתוך כמה קשריות קטנטנות יש אחת שגדלה מ8 מלפני שנתיים ל 1 סמ טיפה סמיכה עם קליטה. האם כל קליטה ובגלל שהיא גדלה יש חשד? מחייב ? האם יש סבירות שזה יכול בבדיקות לצאת גם שפיר?

שלום, יכול להיות שזה ממצא שפיר אבל ממצא שגדל וקולט ב PET צריך התייסות, לרוב ביופסיה.

תודה על תשובתך המהירה.

11/02/2021 | 08:29 | מאת: אתי

שלום רב אני בת 50 עם סיטוס אינברסוס וקרטגנר סינדרום לפניי שלושה שבועות התעוררתי באמצע הלילה עם תחושת מחנק שיעול אודם ונפיחות בפנים שיערתי שאולי זאת אלרגיה לקחתי כדור לאלרגיה לא הצלחתי לישון מתחושת המחנק למחרת בבוקר האודם בפנים נעלם נשארתי קצת נפוחה אבל הייתי צרודה אחריי שבוע של צרידות הלכתי לא.א.ג נכנס לי לגרון עם סיב אופטי לא מצא כלום נתן לי משאפים וכדור לאלרגיה אבל זה לא עוזר יש לציין שאני לא משתעלת רק אחריי שתיית מים ומרגישה מחנק רק בדיבור קרה שהיה לי יום יומיים קול ושוב נעלם אחריי שלושה שבועות פניתי שוב לא.א.ג גם הוא לא מצא כלום והפנה קלינאית תקשורת למרות שכתב מיתרי קול תקינים המליץ לי לא לדבר שבוע אני נורא חוששת שזה דווקא מכיוון הריאות בגלל כל הסיפור של הריסים בקנה הנשימה ומפספסים משהו. לא שמעו לי את הריאות רופא משפחה מדבר איתי רק בטלפון אשמח לקבל עזרה וייעוץ תודה רבה

שלום, כדאי להיבדק ע"י רופא ריאות. אולי יש צורך במשאף בשל אסתמה או באנטיביוטיקה בשל דלקת.

שלום וברכה שמעתי הרבה על תופעות לוואי בגלל חיסון הוקורנה ואמרו לי שיש כאלה שעושים את זה, אבל אמרו לי שבשבילי עדיף לא לעשות כי הייתי פגית כשהייתי קטנה ואני זוכרת לפעמים הייתי מצוננת פהןושם בחורף בתור ילדה וגם השתעלתי ואמרו לי שיכול לקרות לי שיצטרכו להנשים אותי או שאני יהיה מורדמת בבית חולים כשאני אקבל וכל זה בגלל שאני רוצה עבודה במזכירות רפואית במקום שמקבלים בו קהל מה עלי לעשות האם עדיף לי להתחסן או לא? תודה רבה

שלום, את צריכה להתחסן ללא חשש.

10/02/2021 | 19:29 | מאת: שושי

שלום, אשמח לדעת איך הולכת בדיקה אצל רופא ריאות? בגלל שיעול חזק מעל חודש וקוצר נשימה... האם יש צורך להתפשט חלק גוף עליון? כי אני מאוד ביישנית... הרופא משפחה שלח אותי גם לאקו לב... ואני מתביישת מזה גם.. תודה

שלום, רופא ריאות בודק בעיקר את החלק העליון של הגוף, לעיתים ייבקש ממך להפשיל את החולצה אבל בד"כ אין צורך בהורדה מלאה של הבגדים. הוא יבדוק את הנשימה בעזרת סטטוסקופ. את יכולה לגשת לרופאת ריאות אם את מעדיפה.

10/02/2021 | 14:06 | מאת: יקיר בן מנשה

בן 22, שולל אלרגיות, שולל עישון, סובל מ Ankylosing Spondylitis, ובעיות אורתופדיות. לאחרונה אנמ סובל מכאבים בעיניים, בפרט בעין ימין. החל בבוקר אחד לפני שבוע, ונמשך מספר ימים. בנוסף, שמתי לב שהעיניים אדומות מאוד באזור הלובן העיניים, במיוחד בימין בצוכה קיצונית. במשך מספר ימים, הכאב תפס אותי. אופי כאב לוחץ, מקשה לסגור את העין. שולל חבלה או סיפור מקרה טראומטתי מחשיד אחר. צרפתי תמונה שצילמתי לא מזמן של עין ימין.

10/02/2021 | 14:08 | מאת: יקיר בן מנשה

קישור לתמונה https://ibb.co/WfsWfj1

שלום, מציע שתפנה את השלה לפורום רפואת עיניים.

08/02/2021 | 23:40 | מאת: יונית

שלום רב, האם לחולי אסתמה קשה עם אלרגיה לאבק ומספר עצים מומלץ שיהיה בבית ובכיס מזרק אפיפן? ובלי קשר, עליי לעבור עירוי פרינג'קט. ונופר בעבר לא עשה לי אלרגיה. האם זה אומר שרוב הסיכויים שפרינג'קט גם לא יעשה אלרגיה? באשפוז יום הם מהר מאוד משחררים הביתה. האם כדאי לי להשאר שם בקופה ליד עד שעה או אפילו יותר? תודה רבה

שלום, אני לא ממליץ על מזרק אפיפן לחולי אסתמה אלא במקרים שהייתה אלרגיה מסכנת חיים בעבר. סביר להניח שלא תהיה אלרגיה לטיפול החדש ומומלץ על השגחה לפי הפרוטוקול הרגיל.

08/02/2021 | 08:10 | מאת: דב מאם המושבות

בבוקר כשאני קם כל נשיפה שלי מלווה בשריקה/צפצופים. רק אחרי סדרת שיעולים בהם יוצאות לפעמים כדוריות חלקות של ליחה צמיגה הקולות נעלמים. עברתי בדיקות נשיפה בבילינסון שיצאו די תקינות. יש לי נזלת אחורית וליחה קלה מתמשכת, שגורמות לי לכחכך ולהשתעל לפעמים. לא מצאו קשר ללב או לתרופות. תודה

שלום, יתכן שהליחה האחרוית נכנסת לקנה הנשימה וגורמת לציפצופים. מקווה שישתפר עם הטיפול לליחה האחורית.

07/02/2021 | 23:23 | מאת: אנונימי

שלום ד"ר אינני יודע אם השאלה רלוונטית.למחלות ריאה אך למיטב הבנתי, קורונה מחוללת דלקת ריאות ועל כן אשאל בפורום הזה, האם יעילות החיסון שמוערכת בכ95% מונעת הדבקה ב95% מהמקרים או שמא הכוונה לכך שהיעילות מונעת מחלה קשה במקרה של הדבקה ב95%??

שלום, החיסון אכן מונע מחלה ב 95% מהמקרים. יש להניח שגם הוא יעיל במניעת הדבקה אבל זה עדיין לא הוכח במחקר הראשוני.

06/02/2021 | 23:33 | מאת: שירי

שלום, יש לי אסתמה קשה. היתה שנים בינונית ולמעשה אף פעם לא חיממתי את הדירה בחורף כי אני לא מאלה שסובלים מקור וחימום מזגן ממש מחניק ומייבש את האוויר, ומקרן חום מוציא ריח. מאז הסאתמה שלי החמירה. בקרוב אני אעבור לדירה חדשה ואעשה בה שיפוץ ותהיתי האם כדאי לעשות חימום תת רצפתי חשמלי. רק אני אגור בדירה. לי לא קר בחורף, אך המחשבה היא שהקור לא יחמיר את האסתמה. מדובר על דירה במרכז הארץ שפונה לצד צפון והכי נמוך הטמפרטורה בבית מגיעה ל 15 מעלות בחורף. העניין הוא שהיצרינים טוענים שהחימום הזה לא מייבש.... חשמלאי הסביר לי שאיו דבר כזה חימום לא מייבש, יש פחות מייבש...וזה פחות מייבש. האם ייתכן ששיש סיכוי שדווקא ייבוש האוורי יגרום לי להחמרה לעומת 15 מעלות בבית בימים הכי קיצוניים? תודה מראש

שלום, בטמפרטורות בארץ החימום פחות נצרך ברוב ימות השנה. אני לא חושב שזה יכול לגרום לאסתמה לצאת משליטה. בחרי את צורת החימום הנוחה לך.