פורום מחלות ריאה

הפורום יעסוק בנושאים הקשורים למחלות ריאה ומחלות דרכי הנשימה, כגון: סרטן ריאות אבחון בדרך ברונכוסקופית, אבחון וטיפול בדרך ברונכוסקופית למחלות שונות של דרכי הנשימה, שיעול ממושך, מחלת ריאות חסימתית כרונית COPD, אסתמה, נוזל בקרום הריאה אבחנה וטיפול.
3368 הודעות
3283 תשובות מומחה

מנהל פורום מחלות ריאה

16/05/2020 | 14:04 | מאת: אריאלה

מזה שנה יש לי תחושה של חנק ואי יכולת לנשום בזמן שאני מנסה להירדם. זה יכול לקרות בשכיבה או סתם עצימת עיניים בישיבה על הספה, רק כשאני עוצמת עיניים בום טראחח זה קורה. אקו וצילום חזה תקינים

שלום, ממליץ על בדיקת רופא אא"ג.

16/05/2020 | 12:21 | מאת: מיכל

שלום, האם הטיפול ביולוגי בדופילומאב לאסתמה קשה מבחינת הנתנונים שנאפסו מראה שיותר עוזר לחולים בהשוואה לזולאייר? ומבחינת תופעות הלוואי, האם יש בו יותר או פחות תופעות לוואי? אני נמצאת בקבוצה מחו"ל של חולים שמקלבים זולאייר, ורובם טוענים שיש להם תחושה קשה של עייפות כמה ימים אחרי הטיפול, כמו תחושת שפעת... וגם כן כאבים במפרקים. תודה מראש

שלום, למיטב ידיעתי לא בוצעה השוואה אחד מול השני. שתי התרופות עם פרופיל בטיחותי טוב אבל כל מטופל מגיב אחרת ולכן הסיבה לשנות טיפול היא בעיקר אם הטיפול לא עזור או שגורם לתופעות לוואי משמעותיות. לדיון עם רופא הריאות שלך.

16/05/2020 | 12:02 | מאת: שגית

שלום, יש לי קושי בנשימה שהולך וגובר, בבדיקת תפקודי ראות הודגמה חסימה ממקור גבוה. מה יכול להיות האבחון ומהי בד"כ דרך הטיפול?

שלום, עדיין לא ברור מה הסיבה לחסימה. יתכן שכדאי לעשות סיטי וברונכוסקופיה כדי לוודא זאת.

15/05/2020 | 20:48 | מאת: דימה

שלום וברכה יש לי שאלה כללית .מה הבדל בין צלקות מדלקת ראיות או מברונכיטיס קשה לבין צלקות של מחלה כגון פיברוזיס ולמחלות דומות או צלקות שנגרמו מנזקי עישון? ומה יותר משפיע על איכות חיים?

שלום, צלקת למעשה זה איזור של ריאה שלא עובד. הדבר החשוב ביותר הוא מה היקף הנזק. יכול להיות נזק חמור או קל בכל אחת מהמחלות שציינת. לרוב ההתקדמות במחלת הפיברוזיס היא המהירה ביותר.

שלום,תודה על המענה המהיר . האם חשוב מיקום הצלקות בראיות .כי רופא ראיות אמר שיש צלקות בכמה מוקדים בראיות שאלתי האם זה פיברוזיס הוא אמר שלא.זו צלקות פברוטיות לפי משהוא אמר .יכול להיות שהצתברות ליחה נראה כמו צלקת?

13/05/2020 | 21:04 | מאת: הדס

שלום ד"ר, לפני חודשיים היה לי גרד בסנטר, ליחות מרובות וקוצר נשימה חד פעמי לקחתי משאף וכדורי אלרגיה ( אסמתית ) ומאז ועד עכשיו אני סובלת בתסמין חדש ולא מוכר קשיי נשימה( קל) 24/7 מרגישה שאין לי אוויר מספיק, או כמו בטביעה ואני צריכה לקחת כל פעם אוויר, חלשה וגם שאני אוכלת אני מרגישה צורך להפסיק ולנשום אני לא ישנה טוב, זה עושה אותי עצבנית ורע לי אני לא יכולה לחזור לשיגרה!! רופאת משפחה בדקה את הריאות ואמרה נקיות( שאני יודעת שאין לי ציפצופים) זה משהו אחר ואמרה לי שזה חרדה ויש לי לפעמים גם בעיות קיבה אז הביאה לי טיפול לצרבת היא ממש לא מוכנה להקשיב וטוענת שגם אם זה קורנה אין טיפול לזה אני סובלת מה עושים? מה לדעתך יש לי? אין לי חום שיעול רק חנק וקשיי נשימה

שלום, אם מדובר באסתמה אזי שהטיפול במשאפים צריך להיות קבוע ומסודר. ממליץ על ביצוע תפקודי נשימה והערכה במרפאת ריאות.

שלום, אשמח להתייעץ. הלכתי לרופא ריאות שלשום, שאיבחן את האסתמה שלי כמתמשכת, חמורה ולא מאוזנת, ואמר שלטובת ההריון חובה לאזן אותה... הוא נתן לי משאף סטרואידי, שנקרא פוסטר (foster) ורשם לקחת 2 שאיפות כל לילה וכל בוקר. בחיים לא לקחתי משאף ואני מוטרדת מזה מאד. בדקתי את העלון לצרכן, רשום לא להשתמש בהריון (וגם המון תופעות לוואי...) יש לי זכרון שסטרואידים זה לא מי יודע מה לגוף. בטח שלטווח ארוך. הוא ביקש שאבוא עוד חודשיים ואז נראה אם ניתן להפחית... אבל מה,רשום בעלון אסור להפסיק על דעת עצמי, ככה שזה תלוי בו, וזה אולי לכל החיים! אני לא יודעת מה להחליט ואני די מיואשת- הצפצופים והליחה מתפרצים כל הזמן עכשיו, מאלרגיות, צחוק, טיפה אבק, שינויי מזג אויר... ניסיתי בשנים האחרונות כל טיפול אלטרנטיבי שאני מכירה, אני רק יכולה לקצר את זמן ההתקף, כשאני במצב של ערות. אבל יש לי את אותה תדירות מרובה של התקפים... ובלילות זה מחמיר ומעיר אותי... ואני חוששת להריון . אשמח לדעת מה דעתך על המשאף הזה? תודה רבה.

שלום, פוסטר הוא משאף טוב. הוא מותר בהיריון למי שצריך. "פוסטר - מותר בהיריון. הריון: אי־איזון של האסתמה עלול לגרום נזק לעובר עקב מחסור בהספקת חמצן דרך השליה. יש להתייעץ עם הרופא המטפל לפני שמתחילים להשתמש במשאף בזמן ההריון." - מתוך מדריך התרופות של הכללית.

13/05/2020 | 12:18 | מאת: מיכאל גפני

מה הסיכוי למצוא בזמן סביר ריאה להשתלה בארץ לחולה בן 73?

שלום, זה מורכב. לא כל חולה פיברוזיס מתאים להתשתלה ובמיוחד בגיל המבוגר יש יותר סיכונים ללא קשר לסיכוי למציאת תורם מתאים שגם הוא תלוי בגובה ובסוג הדם ובחומרת מחלה יחסית של מועמדים אחרים עם נתונים דומים.

12/05/2020 | 13:14 | מאת: מור

שלום רב, אני בת 50 פלוס, מעל 20 שנים חיה על משאפים, כרגע רלבר. מידי פעם מטופלת בפרדניזון. מעוניינת לשאול אם יש קשר בין אסטמה קשה, תרופות לטיפול באסטמה וסרטן הריאות. תודה.

שלום, יש שכיחות גבוהה יותר של סרטן ריאה בחולי אסתמה. כמובן שלא מדובר בתוספת סיכון משמעותי כומו עישון.

12/05/2020 | 00:20 | מאת: אפריים

שלום, האם 8 שאיפות סימביקורט 160 ביום נחשבת בהשוואה פחותה מ 1 מ"ג של פרדניזון? ואם לא, כמה בערך זה שווה? תודה רבה

שלום, 160 מיקרו-גרם שמונה פעמים זה פחות מ-2 מ"ג פרדניזון וגם זה נספג בעיקר בריאות וכמעת שאין ספיגה לשאר חלקי הגוף כך שיש הבדל משמעותי והמשאף פחות מזיק.

11/05/2020 | 23:25 | מאת: אורטל

שלום רב, האם ירידה במשקל של כ 15 קילו למשקל תקין כשאר ההשמנה היא מאוד בטנית להיקף בטן תקין, יכול לשפר אסתמה ממצב קשה לבינוני? תודה רבה

שלום, כן.

11/05/2020 | 23:12 | מאת: אפרת

שלום ד"ר, יש לי אסתמה קשה ואסתמה של המאמץ. במידה ולוקחים בבוקר ספיריבה, אם מבצעים ספורט כעבור כמה שעות האם הספיריבה יכול להיות תחליף ל 2 שאיפות וינטולין לפני הספורט? או שעדיף לא להסתכן בזה שתהיה לי החמרה קשה ואז אולי שוב התדרדרות? כי אחרי ההחמרה האחרונה שלי(האסתמה קודם היתה בינונית) כבר כשנה שמצב הריאות לא חוזר לקדמותו ונראה שזה בלתי הפיך. תודה מראש

שלום, הספיריבה לא מהווה תחליף לוונטולין.

11/05/2020 | 23:09 | מאת: שני

שלום, יש לי אסתמה קשה ואני מטופלת ב 8 שאיפות פוסטר. האם ידוע לך אם דיקור סיני עזר למטופלים שלך או בכלל יש משהו מבוסס שמראה שזה יכול מעט לעזור? כמובן בנוסף לטיפול התרופתי. אני מנסה למצוא משהו טבעי שימנע ממני להחמיר ולהגיע לפרדניזון קבוע. זולאייר לא עזר לי, ואין לי אייזונפילים גבוהים. תודה מראש

שלום, אין לי ניסיון בדיקור סיני. יש תרופה ביולוגית חדשה ששמה דופילומאב שמתאימה גם לחולים ללא אאוזינופילים גבוהים.

11/05/2020 | 12:36 | מאת: רונית

שלום דוקטור. אני סובלת מקוצר נשימה במאמץ,כבר שנה, בחודשים אחרונים החמרה - גם במאמץ קל מאוד. תפקודי ריאה וסי.טי מראים מחלת ריאות אמפיזמה באונות תחתונות, לדברי הרופא לא ידוע איזו מחלה. צר לי לומר שהרופא ריאות בקופ"ח אנטיפת לא עונה על שום שאלה. הייתי ברופא אא"ג- הכל תקין. עוד לא עשיתי מיפוי לב והולטר ללח"ד למרות שהוא מאוזן) שלח אותי כעת לאימונו-סרו קולגנוגרם A1AT נראה לי מגשש באפילה. אני אשה צעירה לא מתפקדת מרגישה כמו נכה והרופא מתעקש לחכות לכל הבדיקות. כשלחצתי, רשם לי משאף "רלבר אליפטה". אני מבקשת ממך חוות דעת בלי אחריות, עוד לפני יתר הבדיקות. רק תגיד מה נראה לך שהמצב, ואם יש חשש לקוצר נשימה פתאומי מסוכן, ומה זה הבדיקת דם - הרופא קופח לא מוכן לומר כלום אפילו לא את השערותיו, להערכתי לא בגלל כסת"ח אלא כי הוא אנטיפת. או שהוא מתבייש לומר שפשוט אינו יודע! סליחה על האריכות, חייבת לדעת מה חושב רופא מקצועי נוסף

11/05/2020 | 12:44 | מאת: רונית

עוד נתון - עשיתי אקו לב במאמץ, לא הצלחתי להשלים בגלל הקוצר נשימה אבל מה שעשיתי היה תקין. ואני לא מעשנת.

שלום, אמפיזמה זו מחלה שנגרמת לרוב מעישון אולם גם חסר בA1AT יכול להוות זרז ובמיוחד שהממצאים באונות תחתונות. אפשרויות נוספות הן מחלה מסוג LAM או מחלה דלקתית כרונית אחרת. תפקודי ריאות מלאים יכולים לקבוע אם מדובר בבעיה קלה או יותר מזה. צריך גם לראות את הסיטי עצמו כדי לתת חוות דעת.ואי אפשר לעשות זאת במסגרת הפורום.

11/05/2020 | 23:29 | מאת: רונית

אין מילים בפי, אני יודעת קצת יותר כעת במקום להיות באפילה. תודה דוקטור אתה בוודאי רופא טוב אבל בראש ובראשונה אדם טוב. תבורך על השירות הזה.

11/05/2020 | 01:37 | מאת: אמא

הבת שלי בת 6 וממש לאחרונה החלה לסבול מאסטמה כשהיא רצה, או עושה פעילות גופנית. האם זה בטוח לשלוח אותה לגן מבחינת הקורונה ?, היא עדין לא מטופלת, עדין לא פניתי לרופא לבדיקות וכדומה.

שלום, בעקרון אסתמה קלה לא נחשבת כקבוצת סיכון. מציע לשרופא הילדים יבדוק אותה לפני שאת שולחת לגן.

10/05/2020 | 18:03 | מאת: גדי

שלום, אנו מעוניינים לעבור לגור בשכונה שממוקמת די באמצע בין 2 אזורי תעשייה עירוניים. חרף העובדה שהשכונה טובה ואני מכיר בה אנשים שגרים תקופה ארוכה, אני מעוניין לדעת האם יש סיכון בלגור באזור כזה מבחינת זיהום אוויר (שמקורו בפליטה מהמפעלים באזורי התעשייה)? אני שואל כמובן מההיבט הבריאותי והשפעה על הריאות. מאד מתלבטים. נשמח לחוות דעת מקצועית תודה!

שלום, לצערינו, ארצינו מרובה באיזורים עם זיהום אוויר. רוב הארץ מוגדרת עם זיהום אוויר בינוני. אני לא הייתי נמנע מלגור במקום שיש סביבו מפעלים וכו' פרט למקרים חריגים. מציע שתלמדו עוד על הנשא באתר המשרד להגנת הסביבה: http://www.sviva.gov.il/subjectsEnv/SvivaAir/AirQualityData/Pages/Real-Time-Map.aspx

עם מסנני HEPA (שאמורים לסנן 99.97% מהחלקיקים), יש גם אפשרות לחבר מסנן כזה למזגן מיני מרכזי. מערכת טובה כזאת אמורה לצמצם מאוד את הסיכון בתוך הבית עם חלונות סגורים.

14/05/2020 | 20:35 | מאת: גדי

תודה! הבהרה נוספת ברשותך- כשנולדתי נאלצתי לעבור ניתוח לאיחוי חור בלב. הניתוח עבר בהצלחה ואיני סובל מבעיות לב. אני כן אלרגי לאבק ולחילופי עונות. האם לאור היסטוריה רפואית זאת והנתונים שציינתי אתה עדיין לא רואה בעיה בלגור ליד מפעלים? כי כתבת למעט "מקרים חריגים"- אשמח לדעת אם אני נכלל באותם מקרים תודה רבה גדי

10/05/2020 | 11:21 | מאת: שיר

שלום ד"ר, שאלתי אותך בזמנו על מחלת צ'ורג שטראוס והעליתי תשובת bal מברונכוסקופיה בה נראה ריבוי אאוזינופילים. כתבת שזה לא מספיק עבור האבחנה (יש גם אסטמה, נזלת אלרגית, בעיות מפרקים ועיכול). כעת הודיעו לי כי הגיעה תשובת ביופסיה המעידה על ריבוי אאוזינופילים בדופן הסימפון אך נאמר לי כי לא ברור האם זה קשור לאסטמה. האם גם באסטמה אאוזינופילית האאוזינופילים מסתננים לריאות? ואם כן, אז במה תורמת תשובת ביופסיה ומה נדרש לקבל ממנה כל מנת להגדיר הסננה יוצאת דופן? מרגישה שאף רופא לא מצליח להגיע לאבחנה וכל פעם מועלית השערה אחרת..

11/05/2020 | 10:52 | מאת: שיר

Endobronchial biopsy: Fragments of bronchial wall showing goblet cell hyperplasia, basement membrane thickening, and an underlying dense chronic inflammatory infiltrate with numerous eosinophils. Special stains for microorganisms are pending. Clinical­radiological correlation is needed.

שלום, הקריטריונים לאבחנה כמו שכתבתי קודם: קריטריונים ל EGPA: 1. אסתמה. 2. אאוזינופילים בדם מעל 500. 3. כאב ממקור עצבי. 4. תסנינים בצילום חזה. 5. מחלה במערות הפנים - סינוסים 6. הוכחה לאאוזינופילים ברקמה בביופסיה ולא ב BAL בלבד. אבחנה של EGPA מתבססת על 4 מתוך 6 הקרטריונים הללו. הביופסיה בקרטריון 6 מוגדרת כשיש כלי דם שנדגם ומסביבו רואים אאוזינופילים, לזה קוראים ווסקוליטיס ולא בקלות מגיעים לביופסיה כזו בברונכוסקופיה. בכל אופן וודאי שיש דלקת אאוזינופילית וכפי שכתבתי צריך לקול טיפול בסטרואידים.

10/05/2020 | 00:27 | מאת: שני

שלום, הבנתי שככל שלוקחים פחות זמן קורס פרדניזון הסיכוי לדיכוי אדרנלי יורד. אני נאלצת לקחת לאסתמה קורס שני דיי סמוך שיהיה שבוע 1 40 מ"ג, שני 30 מ"ג, שלישי, 20 מ"ג, רביעי 10 מ"ג חמישי 5 מ"ג. האם מומלץ להוסיף שבוע שישי 2.5 מ"ג? או לעשות יום כן יום לא 5 מ"ג שבוע שישי? או שלוותר על ה 2.5 בכלל ולהפסיק ב 5? תודה מראש

שלום, אפשר להפסיק ב-5.

10/05/2020 | 00:22 | מאת: מיכל

שלום, האסתמה שלי החמירה בשנתיים האחרונות ואני מאוזנת עם סימביקורט 8 שאיפות או עם סימביקורט 6 שאיפות ו 2 שאיפות ספיריבה. האם במצב כזה עדיף לבחור באופציה השניה עם ה 6 שאיפות ותופסת ספיריבה? או שדווקא כן עדיף שיהיו יותר סטרואידים מעט יותר על מנת למנוע נזק עתידי והתדרדרות עתידית של הריאות? תודה מראש

שלום, עדיף שילוב סימביקורט וספיריבה.

09/05/2020 | 08:13 | מאת: הודיה

שלום, אני בשבוע שביעי להריון. יש לי אסתמה ממושכת (שיעול, צפצופים, ליחה מרובה, בעיקר בלילות, מספר פעמים בשבוע) אני לא משתמשת/השתמשתי בעבר במשאף כי אני מצליחה לעבור את ההתקף בדרכים אחרות, כגון תרגילי נשימה, וטיפולים אלטרנטיביים. איך אפשר לדעת מתי התקף עשוי לפגוע בעובר, ועדיף שאשתמש במשאף? האם זה תלוי בחומרת ההתקף ואם כן, איך ניתן לזהות התקף חמור? תודה רבה!

שלום, משאף הוא טיפול מצויין לאסתמה ולא פוגע בעובר ולכן אני ממליץ להשתמש בו גם אם האסתמה לא חמורה עד כדי פגיעה בהיריון. את צריכה לחשוב גם על עצמך ולדעת שהמשאף בטוח.

09/05/2020 | 00:37 | מאת: גיל

בן 41 סובל מ-boop, ברונכיקטזיס תפקודי ריאות אחרונים לפני מס׳חודשים fev1=34 עובד בעבודה משרדית, הכוללת לעיתים גם יציאה למקומות הומים יותר. מתלבט לגבי חזרה לעבודה בשלב זה (אפשרות חלקית לעבודה מהבית) נוכח העובדה כי אין ממש הנחיות ברורות ...

שלום, יש סיכון מוגבר בדרגת חומרה כמו שלך. עדיף לעבוד מהבית ולהימנע מחשיפה כמה שאפשר.

10/05/2020 | 23:29 | מאת: גיל

תודה רבה על המענה

ערב טוב בבדיקת סיטי של עורקי צוואר שעשיתי התגלה ממצא לואי של הצללות מפוזרות בפסגות הריאות סטורציה 97% מה פירוש

שלום, הסטורציה בסדר. לגבי ההצללות יכול להיות שמדובר בצלקות. צריך לראות את צילומי הסיטי ועדיף לעשות סיטי חזה מלא.

07/05/2020 | 12:08 | מאת: כפיר

לאבא שלי בחצי שנה האחרונה 3 דלקות ריאות סיטי ריאות תקין,שיקוף ריאות תקין, גסרוסרופיה נתנו נקסיום . שני צילומי חזה אחרונים בהפרש חודש עדיין עם תסמינים של דלקת ריאות. בנוסף יש שעול בלי ליחה הרופא אובד עצות,

שלום, זה מזר שיש דלקת ריאות שלא רואים בסיטי וכן רואים בצילום חזה. אולי השיעול נובע מאלרגיה או אסתמה. מומלץ להגיע לבדיקה במרפאת ריאות.

07/05/2020 | 08:54 | מאת: אבי

דר שלום רב סיפרתי לך על כאבים מידי פעם בנשימה עמוקה ומידי פעם קוצר נשימה שאני מניח שזה מחרדה כי אני סובל נורא מפחד ממחלות לפני שנתיים וקצת עשיתי צינטור וירטואלי שראו בו גם את בית החזה אז היה תקין כמו כן אני בן 40 מאוחרי 20 שנות קופסא הייתי אתמול עם צילום חזה אצל דר עמנואל שוורצמן שבחן את הצילום ואמר שהוא יפה והוא לא רואה איזה משהו חשוד כמו גוש אבל הוא אמר לי עוד חצי שנה לעשות ct קרינה נמוכה ותיפקודי ריאה שאלתי היא עד כמה אני יכול כרגע להיות רגוע שלא מדובר בסרטן ואם עוד חצי שנה זה לא מאוחר שדיברתי איתו על זה הוא אמר שהוא לא ראה משהו חשוד בצילום חזה וזה בסדר לעשות עוד חצי שנה לא עדיף להקדים או שאני יכול לסמוך על דעתו של דר עמנואל שוורצמן

07/05/2020 | 15:47 | מאת: אבי

I בסיכום של הצלח הוא כתב בקע סרעפתי גויטר מימין בעיקר ומעט שינוים ברוכניאלים דו צדדים

07/05/2020 | 16:52 | מאת: רמי

אני מציע לך לעקוב היטב אחר כמות הקרינה המסרטנת שהגוף שלך סופג מבדיקות רפואיות. ספרתי בסיפור שלך כבר שני צילומי רנטגן ושתי בדיקות CT (צנתור וירטואלי זה CT). בכל פעם שמציעים לך בדיקה מסרטנת (רנטגן, CT, PET, SPECT, מיפוי) חשוב לשאול אם לא ניתן לבצע בדיקות חלופיות שאינן חושפות אותך לקרינה מסרטנת, כמו US או MRI או אנדוסקופיה (שיש לה סיכונים אחרים), בלי להתחשב בשיקולים כלכליים של קופת החולים גם אם זה אומר שתשלם על הבדיקות מכיסך הפרטי.

שלום, ד"ר שוורצמן הוא רופא טוב ואני מציע לך להיות רגוע. אני גם מסכים עם רמי שכתב שצריך למעט בבדיקות עם קרינה עד כמה שאפשר.

06/05/2020 | 10:47 | מאת: אורן

שלום, בתי בת השנה וחצי סבלה לאורך החורף האחרון מלא מעט מקרים של קוצר נשימה וציפצופים בריאות, לפני 3 חודשים הופננו למיון בעקבות קשיים בנשימה,מקבלת כטיפול מונע סינגולייר ומשאף כתום פעמיים ביום (בוקר וערב) שעוזר מאוד בנתיים,האם היא מוגדרת כקבוצת סיכון לוירוס הקורונה? האם זה נכון ובטוח לשלוח אותה לגן?

שלום, היא לא מוגדרת בקבוצת סיכון. נראה כי ברמת התחלואה הנוכחים אין סיכון משמעותי בחזרה למסגרות אבל צריך להתעדכן במצב המשתנה בצורה מסודרת.

06/05/2020 | 08:37 | מאת: אסתי

שלום רב, אני בת 74 מאובחנת כחולת copd ויתר לחץ דם . מאוזנת בריאותית. אני עובדת בסופרפארם. בתחום הקוסמטיקה ודי קרובה אל בית המרקחת . שאלה: האם לחזור לעבודה האם ללכת למכון הכושר? תודה מראש על תשובה

שלום, הסיכון המשמעותי הוא בגלל הגיל. יחסית הסיכון נמוך בנתונים הקיימים ובכל זאת קיים. בסופו של דבר זו החלטה שלך אם ועד כמה לקחת את הסיכון. בסופו של דבר גם קניות בסופר מהוות סיכון לא פחות וללכת לעבודה או למכון הכושר.

06/05/2020 | 00:49 | מאת: שרית

בתי בת שנתיים נולדה עם טרכאומלציה וasd קל האם היא נמצאת בקבוצת סיכון לקורונה?

שלום, נראה לי שלא אבל צריך להתייעץ עם רופא הילדים שבדק אותה.

06/05/2020 | 00:08 | מאת: ירדן

שלום, יש לי אלרגיה לאבק ולעצי ברוש וזית. לפני 12 שנים הייתי מתעטשת המון אם לא הייתי לוקחת אנטיהיסטמין ולקחתי שנים רבות, ובגיל 30 הפסקתי וכבר 7 שנים שאני לא מתעטשת. האף לעיתים קצת סתום. בנוסף, האסתמה אצלי קשה. האם במצב כזה למרות שאני לא מתעטשת ואין לי עיניים דומעות כן מומלץ לקחת קבוע אנטיהיסטמין בשביל מניעת החמרה נוספת באסתמה? תודה מראש

שלום, הטיפול באנטיהיסטמין לרוב הוא לא למניעה אלא לפי סימפטומים והוא לא מחליף טיפול מיטבי באסתמה שצריך להינתן במסגרת מרפאת ריאות.

05/05/2020 | 16:42 | מאת: רוני

שלום, הופתי לבדיקה הנ"ל עקב קשיי נשימה ובסיכום רשום בלוטות לימפה מוגדלות במיצר עד קוטר 14 מ"מ ולימפאדנופתיה מדיאסטינלית. אפשר קצת הסבר ומה אני צריך לעשות? תודה רבה מראש

שלום, צריך להגיע למרפאת ריאות לייעוץ. יתכן שמדובר בדלקת מסוג סרקואידוזיס. לא תמיד צריך לטפל בה ולעיתים היא עוברת לבד.

05/05/2020 | 11:20 | מאת: תמי

שלום, אני בהריון שבוע 7 וברקע אסתמה בהריון הקודם שלי הרופא החליף לי אף מרחב לסימביקורט בגלל ההריון כי אמר שזה בטוח יותר לשימוש. מאז החלפתי שוב לרלבר ומרגיש שהוא עוזר לי יותר מהסימביקורט. האם כדאי בכל זאת לשוב לסימביקורט?

שלום, גם רלבר בסדר.

05/05/2020 | 00:45 | מאת: אפרת

שלום, הבנתי שבדיקת הדם לקורטיזול בחולי אסתמה קשים שלוקחים נאמר 8 שאיפות סימביקורט כמוני היא לא אמינה. כיצד בעצם ניתן לוודא אצל חולי אסתמה שיוצא להם לקחת מעל לקורס אחד של פרדניזון בשנה וזה נמשך כמה שנים שאין בסיום הקורס דיכוי אדרנלי? האם ישנה בדיקה שכן תהיה אמינה? תודה מראש

שלום, אפשר לקחת גם בדיקת קוריטזול בשתן ובמקרים מסויימים לעשות מבחן ACTH. דיכוי אדרנל הוא נדיר במקרים כאלה.

04/05/2020 | 12:42 | מאת: שושית

שלום. אני בת 18, סובלת כבר מעל 3 שנים משיעול יבש. ניסיתי הרבה תרופות אך לא השפיעו. הרופא משפחה נתן לי סרטייד/ סינופיד/ סינגולר/ רלבר. אצל רופא ריאות כל הבדיקות תקינות. ורציתי לשאול, האם אפשר לקבוע מחלה לפי השפעת התרופות? תודה רבה

04/05/2020 | 14:51 | מאת: שושית

לא הוספתי- בשנה האחרונה התחלתי לקחת את הסינגולר יחד עם משאף והיה הטבה אך לאחרונה בגלל התגברות של התקפי שיעול (לפעמים עם סיטורציה 94-96) אז הרופא משפחה החליף לי את המשאף לרלבר 184/22. ובנוסף, הייתי אצל רופא לאלרגיה ותוצאות הבדיקה היו קרדית אבק הבית+2 יבלית+3 תערובת 7 דגנים+4. הוא נתן לי אבמיס שעזר מעט מאוד. לפי כמה חודשים הרופא ריאות שלח אותי לבדיקת כיח מגורה אך לא הצלחתי לבצע אותה. רציתי לשאול שאלה נוספת: האם אני צריכה להיות תחת מעקב של רופא נוסף חוץ מהרופא משפחה? צרפתי את הבדיקות שעשיתי תודה רבה

שלום, לא ראיתי את הבדיקות שצירפת. האם בוצע סיטי? תגר מטכולין? ברונכוסקופיה?

04/05/2020 | 22:39 | מאת: שושית

ניסיתי לצרף את הבדיקות ובנוסף בדיקת צילום חזה וסינוסים תקינים

04/05/2020 | 22:42 | מאת: שושית

לא הצלחתי לצרף, אבל עשיתי בדיקת תפקודי ריאות, תגר מטכולין ובדיקת מאמץ והיה תקין

למשל, לעשות צילום מסך במחשב ולהעלות אותן לאתרים להעלאת תמונות בחינם כמו אתר siz ולתת לרופא קישור לתמונות.

04/05/2020 | 12:02 | מאת: רפאל

אשמח לדעת מה אומרים הממצאים נבדק בן 71 עם שיעול מתמשך מספר חודשים ולאחר דלקת ריאות

שלום, יש חשד לחולשה בתנועת הסרעפת ולכן הומלץ על ביצוע אולטרסאונד סרעפות. הממצאים האחרים מעלים לשד לדלקת ריאות בגלל שאיפת תוכן שמגיע ממערכת העיכול כלומר אספירציות. אם יש רפלוקס כדאי לטפל בו ולהקפיד על תזונה שלא גורמת לעודף חומציות.

04/05/2020 | 00:41 | מאת: אפרת

שלום, קיבלתי קורס פרדניזון ראשון לאסתמה שלא עזר מספיק(40 מ"ג שבועיים ואז כל יומיים ירידה של 5 מ"ג) חודשיים אחרי אני נאלצת לקחת קורס נוסף. הרופא כתב לי: שבוע 40 מ"ג, שבוע 30 מ"ג, שבוע 20 מ"ג... שבוע 10 מ"ג ושבוע 5 מ"ג. האם פרוטוקול שבו יורדים בכל שבוע 5 מ"ג ולא 10 מ"ג בשבוע יש לו יתרון מבחינת כך שירד הסיכוי לדיכוי אדרנלי? כי אני הכי חוששת מדיכוי אדרנלי. תודה רבה

שלום, עדיף לקחת מה שפחות סטרואידים, אם תרדי כל שבוע ב-5 בסה"כ תקחי הרבה יותר סטרואידים וזה לא כדאי.

03/05/2020 | 13:33 | מאת: אליזבט

שלום רב, הופנתי לסי.טי מאחר ובלוטת התריס מוגדלת. הממצאים תקינים למעט 2 הערות (מלבד הגדלה משמעותית בשתי האונות, בעיקר השמאלית). 1. "האונה השמאלית גורמת ללחץ על קנה הנשימה ודחיקתו לימין ללא הצרות משמעותית של הלומן". 2. קוטב תחתון של אונה שמאלית חודר לתוך המיצר העליון. מה זה הלומן? מה זה מיצר עליון? מהן המשמעויות? בתודה!

שלום, המציר העליון זה איזור בין הריאות, הלב והצוואר. לממצא 2 אין משמעות. בממצא 1 יש הגדלה של בלוטת התריס אבל אין לחץ על הקנה כך שגם זה לא דורש התערבות.

04/05/2020 | 09:31 | מאת: אליזבט

דר רוזנגרטן תודה לך

שלום ילד בן 7, סבל מהרבה דלקות חוזרות במערכת הנשימה, לרוב ויראליות, שלעיתים התפתחו לברונכיט, שטופל באזניל. היו חודשים ש10 ימים אחרי סיום האנטיביוטיקה, כבר החל שוב שיעול, נזלת ומחזור נוסף. מאז שהחל לקבל סינגולר (כדור ליום) השכיחות של השיעול ירדה משמעותית. תכננו להפסיק את הסינוגלר אחרי החורף, אך בינתיים ממשיכים. רציתי להבין האם הוא בקבוצת סיכון לקורונה ? האם המחלה אצלו, בהנחה שידבק בביה"ס, צפויה להיות קשה יותר ? מתלבטים מאוד אם לחזור לביה"ס או להשאר בבית עוד מספר שבועות. תודה רבה

שלום, עקרונית אם האסתמה בשליטה הוא לא בקבוצת סיכון.

03/05/2020 | 00:31 | מאת: אופיר

הייתי במיון כאבי בטן וגב. יצא לקטט גבוה 2.74.חזרו על הבדיקה 2.47. בדיקות גזים בדם שתי תוצאןת מוזרות. Po2 18.1 So2. 21.... השאר תקין לפי ערכי דם בוריד..צילום חזה ובטן תקינים... שחררו אותי... נכתב מצב יציב מעקב רופא גסטרו... לא הוזכר נושא הגזים במכתב השחרור..מה הולך כאן? האם אני חולה במחלת ריאות? אם חליתי או אחלה בקורונה, האם אין לי סיכוי לשרוד?

שלום, הגזים ככל הנראה לא נלקחו נכון מהעורק או שהייתה בעיה בעיבוד המעבדתי. אין מקום לדאגה.

06/05/2020 | 17:33 | מאת: אופיר

שאלת המשך....ph 7.321..... הבנתי שהוא נמוך ולפעמים אכן יש דחף לשיעול קל מאוד.. אני bmi 33 וריפלוקס... במידה ותהייה לי קורונה האם זה מוריד סיכוי לשרוד?

02/05/2020 | 10:11 | מאת: יאלוש

שלום כאשר אני נחה במיטה ראש עם 2 כריות הסיטורציה יורדת עד 87 במאמץ מינורי סיטורציה יורדת ל77 ...בכל מקרה אני מטופלת עם חמצן ... אבל מעניין לדעת מה הסיבות לשינויים האלה והאם זה קשור במחלה עצמה ?? תודה

שלום, המחלה גורמת לירידה בסטורציה שמודגשת במאמץ וגם בשכיבה על בגב. במאמץ הגוף צריך יותר חמצן שהריאות לא מצליחות לספק ולכן הסטורציה יורדת. בשכבהעל הגב קשה יותר לאוורר את הריאות והנשימות שטחיות יותר לכן יש ירידה.

01/05/2020 | 20:31 | מאת: כריסטיאן

אני בן 31 אסמתי היה לי התקפי אסתמה שהייתי ילד . הייתי מעשן כבד קופסה וחצי ביום והייתי נוטל תרופה סמפקורת 160 או וינטולין או ריביר , לא אושפזתי בבית חולים לפני יותר מ 17שנים .מאז התחיל משבר הקורונה הפסקתי לעשן כבר שני חודשיים לחלוטיין, מרגיש השתפרות מדהימה בחזה אין צפצפים מאז שהפסקתי עישון אפילו אחרי פעילות ספורט ריצה ואימוני כוח, האם אני מקבוצת סיכון בקורונה ?

שלום, לא.

01/05/2020 | 16:49 | מאת: דימה

שלום רב.אני בן 45 מעשן לשעבר הפסקתי לפני שנה וחצי.בעקבות הרגשה כללית לא טובה.כיום מרגיש טוב באופן כללי.מתאמן במכון שיקום ריאות פרטי אצל ישראלה וייס את בטח מכיר אותה.אני מתאמן די קשה במשך 45 50 דקות על מכשירים כגון הליכון(ריצה)ועוד כל מיני לפי תוכנית בהשגחה .במהלך האימון מתבצעת בדיקת דופק וסטורציה מתאמנים עם כפפותעכשיו רמת הקושי בסוגי אופניים היא בין 10 ל 13 בהליכון ריצה קלה במהירות 6 7קמש.השאילה היא: האם מדידת סיטואציה דופק דרך כפפות גומי היא אמינה כי כאשר אני מתאמן אז סיטואציה היא 96-98 דופק עולה ל165ויותר אבל אני לא מרגיש קושי מהותי וממשיך לרוץ .הדופק כזה נשמרבמשך לפחות חצי מה אימון לפחות 20 דקות .ברקע נזקי עישון בראיות רמה 1 קלה .תפקודי ראיות עשיתי מזמן ב יוני שנה שעברה. ישראלה לא מנגבת מידע על מד סיטואציה ודופק.מה דעתך בנושא?

שלום, מדידת סטורציה דרך כפפה אינה אמינה. אני לא רואה בעיה ביכולת המאמץ שלך.

01/05/2020 | 12:57 | מאת: אבי

אתמצת בקצרה לפני שנתיים בגלל קוצר נשימה וכאבים בחזה עשיתי צילום חזה שפורש כדלקמן איורור יתר קל וציור אינסטרצאלי מודגש קלות לאחר מכן עשיתי ct לב כולל סריקה של בית החזה שנכתב בה ציור ריאתי שמור הייתי אצל דוקטור ורסנאו שהסתכל על הצילום ועשה לי בדיקה של הריאות וקבע שהכל תקין אני כבן 40 אחרי 20 שנות עישון קופסא ועכשיו מזה כחודש וחצי מרגיש כאבים בנשימה וקוצר נשימה אני בחור מאוד חרדתי מטופל בנוגדי חרדה וכמובן שירדתי ל5 סיגריות ביום מטופל גם בסטטין עקב גורמי סיכון לפני 4 חודשים אקו סטרס במאמץ תקין ואתמול צילום חזה תקין כמו כן שבוע שעבר בעת לקיחת מדדים הלחץ דם שלי היה 142 על 94 ודופק גבוה נסעתי בחזרה לרופא משפחה שעשה לי שוב בדיקה והלחץ דם תקין לחלוטין כמו כן הסטרוציה 99 קניתי מד לחץ דם ואני עוקב אבל זה תמיד סביב 110 על 70 קבעתי תור לרופא ריאות אבל אולי תוכל לתת לי כיוון כי רק עכשיו בדיעבד אני מבין את הנזק של הסיגריות בתודה מראש אבי

שלום רב, אני מניח שגם כעת הריאות בסדר אם הבדיקה לפני שנתיים הייתה תקינה. ליתר ביטחון אפשר לחזור על סיטי חזה ותפקודי ריאות מלאים.

01/05/2020 | 08:32 | מאת: שלי

שלום וברכה אני לוקחת פרוקור 200 כל יום לטיפול בפרפור פרוזדורים .. אחרי חודש של נטילת התרופה עשיתי צילום חזה והאבחנה היתה ציור אינטרסטיציאלי מוגבר בריאות בבקשה האם זה קשור לפרוקור ומה הטיפול המומלץ , אני משתעלת מידי פעם עם כאבים בחזה . ממתינה לתשובתך תודה .

שלום, פרוקור אכן יכול לגרום לנזק בריאות. יש להתייעץ עם רופא ריאות לגבי האבחנה ועם קרדיולוג לראות אם יש טיפול חלופי.

01/05/2020 | 02:33 | מאת: רמי

האם אני מבין נכון שכאשר הריאה מנופחת אז היא בעצם לא כמו בלון מנופח אלא כמו אשכול של המון בלונים קטנים מנופחים, והבלונים הקטנים האלה הם נאדיות הריאה המנופחות?

שלום, כן. כמובן שזה הרבה יותר מורכב. להרחבה ראה: https://www.youtube.com/watch?v=CMDZDKx7xNw

01/05/2020 | 00:55 | מאת: יעל

שלום, האם עבור אסתמה שכמעט מאוזנת עם סימביקורט 180 8 שאיפות ביום באופן עקרוני ניתן להוסיף משאף ספיריבה אם זה גורם לאיזון מושלם? ומהן הסיכונים או תופעות הלוואי שבהוספת משאף שכזה ל 8 שאיפות? תודה מראש

שלום, אני לא יודע אם זה מושלם אבל יש שילוב פעולה בין סימביקורט לספיריבה והם עובדים טוב יחד.

האם המכשיר לבדיקת תפקודי ריאה בטוח לשימוש ממטופל למטופל בימי הקורונה מסכנת הדבקות ?

שלום, בכל המכונים יש הנחיות חיטוי קפדניות ושימוש בציוד חד פעמי ולכן הבדיקה בטוחה.

עשיתי והטכנאי עבד ללא כפפות שואלת יותר לגבי המכשיר האם ישנו פילטר פנימי שמונע העברת וירוסים/ נגיפים?

30/04/2020 | 15:08 | מאת: ממממ

בן 33 ללא מחלות רקע סיבת ההפניה גב צוואר תפוסים צד ימין שמגביל את הנשימה בוצע צילום חזה רנטגן עמוד שידרה גבי צילום עמוד שידרה צווארי צילום עמוד שידרה מתני סקראלי ממצאים: אין בידי צילומים להשוואה צ.בית חזה ..  צל הלב אינו מורחב ניפוח יתר.ציור אינטרסטיציאלי מעט מודגש באיזורים הפריהילריים דו״צ לא הודגם תסנין ריאתי סינוסים קוסטופרניים חופשיים צילום עמוד שדרה גבי: עקמת קלה עם קמורה שמאלה במעבר גבי תחתון/ מותני.צורה תקינה של החוליות . מרווחים בין חולייתיים שמורים. צילום עמוד שדרה צווארי: צורה תקינה של כל החוליות .מרווחים ביו חולייתיים שמורים צילום עמוד שדרה מותני סקראלי: עקמת מינמלית עם קמורה ימינה הנמכת גובה מינמלית בקדמת החוליה L4. שאר החוליות בצורה תקינה .מרווחים בין חולייתיים שמורים סיכום: כמפורט בפענוח לעיל.

שלום, זה לא נראה לי משמעותי. הייתי חוזר על צילום חזה עוד כחודש.

30/04/2020 | 16:12 | מאת: ממממ

אני מעשן שכחית להזכיר

30/04/2020 | 03:08 | מאת: טלי

יש לי שיעול עקב נזלת אחורית וצרבת מה שחוזר מהקיבה עושה גראפס ואז לחה מה אני יכולה לעשות עם הנזלת האחורית שתפסק כי תרסיסי אף לא עוזרים מרגישה לפעמים את הטעם שלהם בגרון בתור לחה מתי יפסק השיעול והכיחכוח המעצבן וגם רוצים שיחזור לעבודה והרופא לא אומר כן ולא אומר לא לא יודעת מה לעשות בנדון כי אני על הפנים והרופא לא משתף פעולה

שלום, לצרבת אפשר להשתמש בתרופות כגון אומפרדקס. לנזלת אחורית אפשר להוסיף על הספריי כדורים כמו טלפסט או נוסידקס.

30/04/2020 | 01:03 | מאת: מיכל

שלום, יש לי אסתמה קשה ולעיתים האף שלי סתום. האם ניתן לשים רק מים מיסלרים במכשיר האינהצליה ולעשות אינהלציה כדי לפתוח את האף? במידה וכן, האם יש מינון והאם זה באותו עיקון ששואפים עמוק עם הפה? תודה מראש

שלום, יש ספריי של מי מלח שאפשר להשתמש בו לאף. שאלי בבית המרקחת.

29/04/2020 | 22:19 | מאת: חן

שלום, אני חולת אסטמה, בערך פעם בשבוע מרגישה קשיי נשימה לעיתים עובד לבד לעיתים לוקחת משאף סימביקורט 180, בזמן פעילות גופנית יש קשיי נשימה ולוקחת גם משאף. בנוסף, אני עובדת עם קהל ונמצאת איתם קרוב מאוד ואף במגע. דורשים ממני לחזור לעבודה עם מיגון חלקי, האם אני בסיכון מוגבר לסיבוכים מהקורונה? לחזור לעבודה? תודה!

שלום, כעקרון אסתמה שאינה דורשת טיפול בסטרואידים פומיים ללא אשפוזים עקב החמרות לא מוגדרת כקבוצת סיכון אבל כל מקרה לגופו.

30/04/2020 | 19:14 | מאת: חן

תודה על המענה המהיר, לפי מה שכתבת אני נמצאת בקבוצת סיכון? אם כן, מה לעשות לגבי עבודתי? במידה ואני לא חוזרת זה נחשב להתפטרות. מה היית ממליץ לי לעשות?

29/04/2020 | 19:58 | מאת: טל

שלום, רוצה להבין מה משמעות בדיקת סטורציה בנוסף על תפקודי ריאות. במצבי התלקחויות אסטמתיות תפקודי הריאה שלי יורדים משמעותית ולפעמים גם הסטורציה יכולה לרדת ל90. בשבוע האחרון בו אני במהלך התלקחות תפקודי הריאות שלי הגיעו לfev1 של 45%, אז איך זה יכול להיות שעדיין הסטורציה הפעם נותרה תקינה? ואם היא תקינה ואני בסך הכל מרגיש טוב, מדוע הרופא ככ נלחץ שאקח פרדניזון

שלום, הסטורציה היא מדד פחות רגיש באסתמה ויורד רק במצבים קשים. מומלץ להקדים תרופה למכה ולא לחכות שהסטורציה תרד. FEV1 45% אומר שהתוצאה היא 45 מתןך 100 שזה מספיק חמור להמליץ על תגבור בטיפול גם ללא ירידת סטורציה.

29/04/2020 | 17:29 | מאת: מלכה

שלום רב. בת 54 עישנתי 5 סיגריות ביום למשך 5 שנים עד לפני שנתיים. ברקע שיעול יבש כבר כמה שנים. לפני 16 חודשים ביצעתי ct חזה חתכים דקים ותפקודי ריאות ושתי הבדיקות יצאו תקינות. בתקופה האחרונה השיעול החמיר והגיע אפילו למצבים של התקפי שיעול חזקים וקוצר נשימה האם יכול להיות שמדובר בסרטן ריאה למרות שהבדיקות לפני 16 חודשים היו תקינות?

שלום, זה לא סביר שמדובר בסרטן לאור הסיטי התקין והעובדה שלא עישנת הרבה בסך הכל. הייתי מציע לעשות בדיקת תפקודי ריאות ובירור במרפאת ריאות.

30/04/2020 | 17:59 | מאת: מלכה

בנוסף אציין שהיום עשיתי צילום חזה שיצא תקין..