פורום מחלות ריאה

הפורום יעסוק בנושאים הקשורים למחלות ריאה ומחלות דרכי הנשימה, כגון: סרטן ריאות אבחון בדרך ברונכוסקופית, אבחון וטיפול בדרך ברונכוסקופית למחלות שונות של דרכי הנשימה, שיעול ממושך, מחלת ריאות חסימתית כרונית COPD, אסתמה, נוזל בקרום הריאה אבחנה וטיפול.
3335 הודעות
3256 תשובות מומחה

מנהל פורום מחלות ריאה

16/04/2020 | 20:00 | מאת: יאלוש

שלום רב לאחר אישפוז ובחירה במחלה נכון לרגע זה עם טיפול באימוראן פרדניזון חמצן 24/7 בהמשך הוחלט שהטיפול יוחלף ל rituximab השאלה זה תרופה בעירוי משהו אחר האם התרופה הזו ניתנת למחלה מתקדמת מתי נותנים את התרופה הזו אשמח לדעת יותר ... תודה בת 39

שלום, מדובר בתרופה מקו שני שניתנת בעירוי. שתי מנות ברווח של שבועיים כל לחצי שנה. הטיפול הזה מקובל אבל אם חלילה תהיה החמרה ממליץ לך לפנות להתייעצות במרכז השתלות.

שלום,בשאלתי זו מבקשת להבין מדוע קשריות קטנות בריאות נחשבות עי הרופאים לממצא כרוני לא חשוד, והרי המצאות קשרית אינה מצב תקין וקיימת אפשרות להתפתחותה. אם כך, מדוע אינה מעלה חשד וצורך במעקב. ובנוסף מבקשת שתסביר מה הגורם לקשריות שכאלו.

שלום, קשריות בריאות נראות בסיטי ויכולות להיות שאריות של דלקת ישנה או תהליכים שפירים כמו בלוטות קטנות שמקורן ממערכת החיסון או גידולים שפירים. מעקב אחרי אלפי חולים לאורך שנים הראה שהסיכון העיקרי לסרטן הוא כשיש קשריות גדולות לרוב מעל 6 ממ ובאנשים מעשנים. מאחר שאי אפשר לעשות ביופסיה מכל קשרית קטנה צריך לעשות הערכה סטטיסטית ואם הסיכון לממאירות קטן ממליצים על מעקב בלבד ואם הסיכון אפסי אין גם צורך במעקב.

16/04/2020 | 01:05 | מאת: מיכל

שלום, יש לי אסתמה ועברתי ומשאף פוסטר 8 שאיפות ביום לאחר החמרה בעקבת חיסון אלרגיה שטופלה בקורס פרדניזון. לפני כן הייתי עם סרטיד 250. רק לאחרונה הבנתי שכל הכמה חודשים עם הפוסטר לא לקחתי אותו כמו שצריך וששאפתי מהר מידי, בזכות הארוצ'מבר שקניתי השבוע שמשמיע צליל אם שואפים מהר מידי הבנתי את זה, ולמרות כל הסרטונים שראיתי וההדרכות, אני לא מצליחה לשאוף בקצב איטי. ברלבר וסרטייד הבנתי שלא צריך לשאוף לאט וגם יותר קל להשתמש מבחינת קורדינאציה. האם ניתן במקרים מסויימים לקחת שתי שאיפות מהמינון הכי גבוה של משאף רלבר פעם ביום במקום שאיפה אחת? או לקחת סרטייד 100? ובכלל, מדוע רק בפוסטר מותר מינון כפול בהשוואה לשאר המשפאים? כי 8 שאיפות פוסטר אמרות להיות שוות ערך ל 1000 סרטייד או 2 שאיפות רלבר. תודה מראש

שלום, ברלבר המינון המקסימלי המומלץ הוא שאיפה אחת של 184/22 וסרטייד שתי שאיפות של 500. אלה נתוני היצרן. יכול להיות שבפוסטר שמשמש גם לשליטה וגם להקלה בדקו מינונים גבוהים יותר וכך הגיעו ל 8 שאיפות ליום. אפשרות נוספת בשבילך זה לעבור למשאף סימביקורט 160 שמקביל לפוסטר 100 והוא משאף אבקה וכך יהיה לך יותר קל.

16/04/2020 | 00:42 | מאת: מאיר

בן 73 לוקחת תרופת לחץ דם אקספורג 5/160 סטורציה בבקר 97 לקראת ערב יורדת ל93 ועולה ל 95 , לא מעשן בכלל. לחץ דם מאוזן , אין קשיי נשימה בהליכה מהירה בכלל , עליה במדרגות 7 ק' ללא בעיות בכלל. תפקוד אקו לב תקין, משקל תקין . איך אני צריך להתייחס לשינויים האלו , האם יש סוג תרגול לשיפור ? תודה

שלום, לא נראה לי שיש מה לדאוג. מהתמונה שתיארת נראה שאת במצב מצויין למרות הירידה הקלה בסטורציה במאמץ.

15/04/2020 | 22:36 | מאת: ירון

שלום, בן 46 בריאות סה״כ טובה... סבלתי מדלקות ריאות חריפות במשך כמה חורפים שלא הגיבו היטב לטיפול, ונמשכו שבועות עד למציאת האנטיביוטיקה אפקטיבית. לבסוף אובחנתי עם הברונכיאקטזיות מפושטות בריאות. לוקח כבר שנה זטו פעם ביומים ומצבי השתפר מאוד (הרבה פחות שיעול, מרגיש אנרגטי, ללא הזעות ועובד הרבה יותר טוב, וביכר לא חולה ללא שיפור), מבין שאני בסיכון יחסי הקורונה בגלל מצב הריאות, האם יש הערכה לסיכון היתר? האם יש משהו שאני יכול לעשות להכין הגוף להדבקות חלילה?

שלום, כשיש פגיעה ריאתית יש סיכון מוגבר אבל קשה להעריך אותו. מבחינת מניעה ממליץ שתתייחס בקפדנות להמלצות משרד הבריאות ולהקפיד על הטיפול הקבוע.

15/04/2020 | 15:58 | מאת: ר

שלום רציתי לדעת כיצד יש, אם בכלל, לחטא מתרגל ריאות TRI FLO לפני/אחרי שימוש כדי למנוע חלילה אספירציה של חיידקים או נגיפים בזמן השימוש? תודה

שלום, המכשיר הוא אישי ויש לשוטוף את הפיה במיים וסבון.

שלום דוקטור. לפני כחצי שנה חתכתי את השיש אצלי במטבח במטרה להרכיב כיור גדול יותר. החיתוך נעשה בתמימות ואפילו ניתן לומר בקלות דעת,תמימות,טיפשות,היסח דעת, ללא מחשבה וכו'. היום לאחר שיחה עם בן משפחה, הובאה לידיעתי כי ישנה מחלה בשם ''סיליקוזיס'' אשר נגרמת בדיוק כתוצאה משאיפה של האבק שנוצר מהחיתוך של החומר אותו חתכתי (שיש מלכותי על בסיס סליקה)וכי התפתחותה הוא 10-30 שנים. שאלותי הן: 1. האם ניתן לחלות במחלה זו לאחר חשיפה חד פעמית לכמות האבק הנוצר כתוצאה מהחיתוך הנ''ל? 2,האם ישנה כעת מה לעשות בנדון(בדיקה ו/או טיפול מונע)? תודה.

שלום, החולים במחלה הזו הם עובדי שיש עם חשיפה משמעותית לאורך שנים ולא בעקבות חשיפה חד פעמית. אין טיפול מונע פרט להימנעות מחשיפה נוספת.

שלום, בת 50. לפני כחצי שנה התברר בבדיקות mri ו- ct ממצאים של קשרית בגודל 3 ממ ובנוסף נוזל פלוראלי בכמות מועטה בשני הצדדים משנת 2015 והוא ללא שינוי מאז. רופא מומחה לא מצא צפצופים או איזשהוא ממצא נוסף ואין קושי נשימתי או כאב. 1. איזה מעקב דרוש במצב זה? 2. האם מצב זה מכניס אותי לקבוצת סיכון מבחינת קורונה? כלומר, האם לדלקת ריאות יש סיכון גדול יותר להסתבך במצב כזה?

שלום, לפי המתואר בממצאים כרוניים לא חשודים ללא סיכון מוגבר לקורונה וללא צורך במעקב ספיציפי.

14/04/2020 | 19:02 | מאת: הדס

לפני חודש הרגשתי גרד בסנטר, ליחות מרובות וקשיים בנשימה כאסמתית טופלתי בכדור אלרגיה שעבר לי הגרד ומשאף אך עדיין יש קושי נשימתי קל לאורך כל היום מרגישה שחסר לי אוויר ואין לי צפצופים ושיעול רק כובד בנשימה איטית שלא עוברת אך לא מתגברת מפחדת לגשת למרפאה כי הריאות נקיות רופא אחד טען שזה חרדה רופאת משפחה אמרה שאם מחמיר להגיע וגם אם זה קורונה אין טיפול מה אני יכולה לעשות במצב הזה ד"ר יקר?

שלום, אם מדובר באסתמה מציע להשתמש במשאף משולב ולפי התגובה להתייעץ שוב עם הרופא המטפל. חרדה אני משאיר כסיבה אחרונה אם לא נמתאה סיבה פיזיולוגית.

תודה רבה ד"ר מה הכוונה משאף משולב? אני מעל 15 שנים עם משאף סימביקורט הרופאה העלתה לי את המינון לפעמיים בוקר וערב אבל זה לא עוזר ואני מרגישה קושי נשמתי קל כבר חודש שבא והולך האם זה תסמין לקורונה?

14/04/2020 | 17:58 | מאת: אבי

שלום רב, אימי נפטרה בת 63. בבי"ח אבחנו תסחיף ריאתי והזריקו לה קלקסן וכדור דרך הפה. היתה יציבה. קמה לשירותים, התעלפה וליבה קרס -דום לב. החייאה 40 דקות ללא הצלחה. האם זהו הטיפול המקובל במצבים כאלה במסגרת בי"ח? הרופא רשם שהיא בסיכון בינוני-גבוה ומותר לה לקום לשירותים בלבד....

שלום, אני מצטער לשמוע על מות אימך. אני מעדיף לא להתייחס במסגרת הפורום למקרה הספיציפי מאחר שנסיבות כל מקרה מאוד שונות. נראה לי שהדרך הנכונה היא לבקש לדבר עם הרופא הבכיר במחלקה על השתלשלות העניינים ולשאול את כל השאלות במסגרת הזו.

14/04/2020 | 17:29 | מאת: ורדה

שלום בעלי חולה קורונה בבדיקת ריאות כתוב שיש קונסוילציה פריפרית דו"צ. יש סתימה של זוית קוסטו-פרנית ימנית, תפליט מזערי או עיבוי פלאורלי. האאורטה מסוידת. אשמח להבין מה אומרת התוצאה.

שלום, התיאור של צילום הרנטגן מצביע על האיזורים בריאות שבהם יש את הדלקת. התיאור אופייני לחולי קורונה ואני מקווה שהוא יחלים כמו מרבית החולים. רפואה שלמה!

13/04/2020 | 23:15 | מאת: עדי

שלום, אסמטית (גם סטרידור לפעמים) האסטמה הייתה במצב טוב בשנים האחרונות, כבר הרבה שנים, רק בחורפים הצטרכתי משאף סימביקורט לפעמים וכן בהצטננות. לאחרונה, אולי בעקבות טיפולי פוריות, החמרה. אני לא יכולה לקחת סימביקורט כטיפול מונע (מעלה דופק מדי) אז התחלתי בודיקורט 100 (בוקר וערב) עבר זמן ולא הייתה הטבה, הוספתי לערב עוד 100( בוקר 100, ערב 200) למשך כמה שבועות הייתה הטבה משמעותית, יכולתי לעשות פעילות גופנית ללא בעיה (מה שלא יכולתי קודם) ואז פתאום רגרסיה. אשמח לדעת אם אפשר להצביע על סיבה, האם יכול להיות שדווקא העלאת המינון מפריעה בגלל השוני בין הבוקר לערב? אולי פשוט לקח למשאף הרבה זמן עד שהשפיע והמינון הראשוני היה מתאים. אני לא רוצה לקחת מינונים גבוהים יותר, האם אני יכולה להשאיר את המצב כמו שהוא לאור הקרונה? האם עם בוא הקיץ אוכל להוריד מינון או שזה לא מומלץ בימים כאלה. תודה רבה על האפשרות לשאול ובריאות טובה לכולנו

שלום, קשה לי לדעת את הסיבה להחמרה אבל זה לא בגלל עליית המינון. ממליץ להישאר עם המינון המינימלי שאת צריכה בשביל להרגיש טוב בלי קשר לקורונה.

16/04/2020 | 03:00 | מאת: יודי

היי. אני בן 44 וסובל מאסטמה מגיל 0. ב 20 שנה האחרונות לוקח משאף פליקסוטייד דיסק 250 למניעה. הוא לא עושה דופק מהיר. ומאד יעיל.אני מאד ממליץ. תשאלי אצל הרופא שלך.

19/04/2020 | 09:06 | מאת: עדי

תודה רבה!

13/04/2020 | 20:37 | מאת: דניאלה

בי בן 69 לאחר אשפוז ממושך מורדם ומונשם עם פיום קנה (בעקבות דלקת ריאות חמורה משפעת בעקובת נטילת מטרוקסט עבור דלקת פרקים) השפעת עברה מזמן מאז יש חיידקים שונים בריאות שהאחרון בהם מסרב לעבו: פסאודומונס אארוגינוזה שגרם לאבסטס ודלקת ריאות שלא עוברת. הותחל פורטום ומרופנן..(עפי רגישות החיידק ) שאבי פיתח אלרגיה כנראה לשניהם. הוחלט לשנות לקוליספין. לאחר חמישה ימים לא היה שיפור במצב הריאות.שינו לאמיקצין (החיידק אמור להיות רגיש עפ תרבית). כרגע מקבל כחמישה ימים אמיקצין בדם וקוליספין באינלהציה. אין שיפור במצב הריאות. מינון אמיקצין ירד בעקבות פגיעה בתפקוד הכליות. במהלך האישפוז  אבי וטופל באנטביוטיקות שונות (לפני החיידק הנ"ל): רוצפין אזניל טבניק ( פיתח אלרגיה לטבניק) ארטפנם רספרים. לאבי יש אלרגיה ידועה,האלרגיה מתבטאת בפריחה בכל הגוף. לאוגמנטין-פניצילין ולסינטומיצין  מנסיונך העשיר האם ישנו שילוב אנטיביוטיקות נוספות שניתן לתת לאבי לחיידק הפסאודומונס לאור הרגישות הרבות שלו/ תודה רבה

שלום, צריך להתאים אנטיביוטיקה לפי העמידויות של החיידק ואכן האנטיביוטיקות שתיארת יכולות להתאים. מציע שתשאל על אנטיביוטיקה בשם זרבקסה.

שלום כחודש שיעול+ליחה, כאב באזור בין הטבור לסרעפת. סירופו ברונכו די שבוע שלם בצילום חזה PA+LAT הצללה באונה תחתונה משמאל השחלכה על גופי החוליות הגביות התחתון הממצא יכול להתאים לתסנין אין עדות לתפליט צל הלב אינו מוגדל. אני בלחץ לא מקורונה אלא מסרטן תודה על ההתייחסות

שלום, התיאור מתאים יותר לדלקת. ממליץ לבקש טיפול אנטיביוטי ולחזור על צילום עוד חודש ומאמין שהממצא ייעלם.

13/04/2020 | 17:01 | מאת: מירי

שלום רב, אני בת 52 . לפני כ 25 שנה הייתי במשך שלוש שנים על חיסונים נגד אלרגיות (בעיקר פריחה של זית ומעט לענה). מאז התקפי האלרגיה (שיעול קשה ונזלת) מאוד התמתנו. בשעת הצורך נוטלת אנטי היסטמין - כמעט שלא בשנים האחרונות. האם זה ממצב אותי בקבוצת סיכון לקורונה? ושאלה נוספת לגבי שרשרת ההדבקה: אם נגעתי בידית של דלת מתכת במרחב ציבורי ולאחר מכן בשקית ניילון (ואז רחצתי ידיים). ואולם כעבור כמה שעות הוצאתי מאותה שקית מזון שבא במגע ישיר עם הצד "הנגוע" של השקית וגם אצבעותיי באו שוב במגע עם השקית. אכלתי את המזון ואף הכנסתי את היד לפה - כל זאת מבלי שרחצתי את היד. לאור עמידותו הממושכת של הנגיף, האם ניתן כך להידבק? אודה על תשובתך ומועדים לשמחה.

שלום, אלרגיה כמו שאת מתארת לא מכניסה לקבוצת סיכון. נמצא כי הנגיף עמיד עד מספר ימים על משטחים ולכן חוששים מהדבקה ממשטחים שנגועים בוירוס ומומלץ לרחוץ ידיים לעיתים קרובות. עם זאת, התיאור שלך מתאים לחשש מאוד רחוק כך שהסיכון להדבקה אפסי. (הסיכון שהיו וירוסים על הידית קטן, הסיכון שהגיעו ליד שלך קטן וממנו לשקית וכו וכו)

13/04/2020 | 14:25 | מאת: רונית

שלום, אשמח לברר: האם באסתמה שהחמירה בעקבות אובך והפכה לקשה יש צורך בצילום ריאות? האם יראו בכלל משהו בצילום ריאות? תודה מראש

שלום, לרוב לא ייראו. אם המצב לא משתפר יש מקום לבצע צילום חזה לשלול בעיה אחרת.

13/04/2020 | 14:11 | מאת: שני

שלום, לאחרונה עברתי לשימוש במשאף פוסטר אחרי שהייתי רגילה לשאיפה מהירה עם סרטייד. אני כבר תקופה לוקחת 8 שאיפות פוסטר בעקבות החמרה, ובהן הבנתי שצריך לשאוף לאט. חשבתי שאני עושה את זה טוב. רכשתי מכשיר אירוצ'מבר ובו אם שואפים מהר מידי המכשיר משמיע קול. אז בעצם גיליתי שעם הארוצ'מבר אני בשום אופן לא מצליחה להגיע למצב שהמכשיר לא ישמיע שריקה וכנראה שאני שואפת מהר מידי. האם זה ככל הנראה אומר שגם בלי האורוצ'מבר בכל התרופה שלקחתי פוסטר גם שאפתי מהר מידיי ככל הנראה? והאם לא ניתן לקחת משאפים שבהם שואפים מהר כמו סרטייד או רלבר שיהיו זהים למינון של פוסטר 8 שאיפות ביום? למשל סרטייד 100 ביום? תודה מראש

שלום, מצ"ב סרטון המסביר איך לשאוף נכון פוסטר. https://www.youtube.com/watch?v=PGVjVs5hY5E אני לא ממליץ להחליף משאף.

שלום, אני אמורה לסיים עם קורס שני של פרדניזון לאסתמה לאחר שהראשון לא עזר מספיק. הפעם זה 40 שבוע 30 שבוע 20 שבוע 10 שבוע ו 5 שבוע. במידה ויהיה לי דיכוי אדרנלי, ואני הרי גם לא יכולה לעשות בדיקת דם כי היא לא אמינה עם משאפים, וגם סובלת מעייפות וחולשה בשגרה עקב הפרעת שינה... איך אוכל לדעת האם יש לי דיכוי אדרנלי? והאם זה מסוכן וניתן למות תוך כמה ימים אם זה קורה? תודה מראש

שלום, אם את יורדת בהדרגה כמו שתיארת אין סיבה שיהיה לך דיכוי אדרנל. יש בדיקת קורטיזול בדם שהיא אמינה מספיק ברוב המקרים גם בזמן שימוש במשאפים. לייעוץ נוסף ניתן לפנות לאנדוקרינולוג.

13/04/2020 | 13:16 | מאת: נועה

שלום רב, ראיתי שציינת בפורום כי שימוש בסטרואידים מחמיר במחלת הקורונה. בת 43,אני משתמשת שנים בסרטייד 250 שאיפה אחת בבוקר ואחת בערב ללא שימוש בונטולין כלל. ללא אשפוזים כבר 20שנה וללא החמרה. האם אני ברמת סיכון גבוהה לאור השימוש בתרופה זו?

שלום, התכוונתי שטיפול בסטרואידים בכדורים אינו מומלץ לחולים עם קורונה. את לא נמצאת בסיכון מוגבר.

12/04/2020 | 13:53 | מאת: רחל

צהריים טובים, בעלי מטופל במשאף טרלג׳י עקב copd , וכרגע עקב חילופי מזג האויר הוא משתעל יותר. האם אפשר להשתמש גם במשאף אירובנט ? יש לו בבית. בנוסף הוא עושה פעמיים ביום אינהלציות עם סליין 3% לפי המלצת רופאת הריאות . תודה מועדים לשמחה,רחל

שלום, אפשר. אם יש לו אלרגיה או נזלת עונתית כדאי לטפל בזה כגורם לשיעול.

12/04/2020 | 01:03 | מאת: רלי

שלום ד"ר, אשמח לברר: האם זה נכון שלרוב חולי האסתמה הקשים ספורט זה דבר שעלול להיות טריגר להתקף? היתה לי אסתמה בינונית עם אסתמה של המאמץ ובעבר הייתי עושה ספורט עם 2 שאיפות וינטולין, אך האסתמה החמירה לאסתמה מאוד קשה שמצריכה פרדניזון ותהיתי אם אנסה לעשות ספורט אני לא עלולה לגרום לעצמי לעוד החמרה קשה אפילו אם אקח 2 שאיפות וינטולין לפני. אני לוקחת גם פוסטר 8 שאיפות. תודה מראש

שלום, פעילות גופנית מומלצת לכל אחד לפי יכולתו, אפשר להתחיל בהליכה ואם אפשר להתקדם מעבר לכך. אני ממליץ גם לחולים קשים להיות פעילים ככל האפשר. אם קשה לך תעצרי או תאטי.

12/04/2020 | 01:01 | מאת: רעות

שלום, יש לי אסתמה קשה, בילדות עשיתי חיסוני שעלת. אני בת 35 ללא הריונות. האם מומלץ לי לעשות שוב חיסון שעלת? תודה מראש

שלום, למרות האסתמה החיסון לא נצרך בשגרה לנשים שאינם בהריון.

12/04/2020 | 00:05 | מאת: סטונט בטכניון

שלום רב, שמי אביחי ואני סטודנט בטכניון. במסגרת אירוע שמיועד למציאת פתרונות לשיפור וייעול תהליכים רפואיים הייתי שמח שיפנו אותי לגורמים רלוונטים. אני וחברי לפרויקט חשבנו על מכשיר שמטרתו לייעל תהליך מסוים שהיום עקב נגיף הקורונה קריטי אפילו יותר, אשמח להתייעץ עם גורמים רפואיים שנמצאים במחלקות טיפול נמרץ או מכירים את התהליכים בצורה טובה לגבי הרעיון שלנו כדי לבדוק כמה הוא רלוונטי( אם בכלל). תודה מראש, אביחי.

שלום, אתה יכול לפנות למנהל מחלקת טיפול נמרץ באחד מבתי החולים בחיפה ולעניין אותו בפרוייקט.

11/04/2020 | 10:16 | מאת: לילך

שלום, אני בת 63, לאחר טיפול כימותרפי, ומקבלת טיפול ביולוגי - אווסטין.לפני שבועיים, לאחר טיפול 10 באווסטין, התחילו לי כאבים בצד ימין, בעת נשימה עמוקה, באזור הצלע התחתונה (קדמית). כמו כן היה לי יום אחד חום - לא גבוה, 37.9, למשך לילה אחד, שחזר לאחר יומיים שוב, בערב, למשך כמה שעות. מכיוון שבנוסף אני בעלת קרישיות יתר בדם, העלה ההמטולוג שעוקב אחר מצבי את החשש שמדובר בקריש דם בריאות, ובעלה את מינון הקלקסן למינון מקסימלי. בימים האחרונים החל לכאוב לי בעת נשימה עמוקה גם בצד השמאלי באזור . בגלל מצב הקורונה, אני לא מעוניינת ופוחדת לצאת לאף בדיקת הדמיה. בעבר היו לי דלקות ריאות, ואני מרגישה כרגע בנוסף לכאב בזמן נשימה עמוקה מעין "בעבוע" פנימי בזמן הנשימה (לאו דוקא עמוקה). מחר בכוונתי לצאת רק לבדיקות דם, קבלתי מרופא המשפחה רוליד + זינט שאותם עדיין לא התחלתי לקחת. האם במצבי, שימוש ברוליד וזינט עלול להיות בעייתי בהתחשב בעובדה שלא בוצע בירור הדמייתי למצבי? אני אובדת עצות. מה דעתך ? תודה מראש

שלום, לא בעייתי להתחיל אנטיביוטיקה ולדעתי חשוב שתעשי לפחות צילום חזה.

11/04/2020 | 09:33 | מאת: שחר

שלום , בני בן 8.5 משתעל ( שיעול יבש) כבר חודש , מתלונן שכואב לו בשכמות אם נוגעים בו באזור. חום 37.3 . הוא חיוני , מתפקד רגיל , קצת מתעייף מהר יותר בזמן פעילות. מה יכול להיות מקור הכאבים בשכמות ? תודה שחר

שלום, אולי זה משני לדלקת בשריר בין הצלעות.

12/04/2020 | 20:17 | מאת: בהמשך לשיעול וכאבי שכמות

תודה על התשובה המהירה. בגלל הקורונה אנחנו מעדיפים לא לצאת מהבית לראות רופא, האם אתה חושב שיכולה להיות דלקת ריאות "קלה" ? אם השיעול נמשך מתי ללכת לראות רופא? תודה על העזרה

שלום, אם יש קושי בנשימה הייתי הולך לרופא. אפשר גם להתקשר.

15/04/2020 | 19:48 | מאת: שחר

ד"ר תודה,מצבו השתפר מאד כך שלא נזדקק לרופא.

10/04/2020 | 01:47 | מאת: מיכל

שלום, האם ידוע מה אחוז האנשים שמקבלים טיפול זולאייר שקיבלו שוק אניפלקטי או תגובה מסכנת חיים? הבנתי שהתגובות האלו יכולות להיות גם ביומיים שנמצאים בבית אחרי. האם עט אפיפין אמור לפתור את זה אם זה קורה וחשוב יהיה בבית? תודה מראש

שלום, לפי הספרות שקראתי מדובר ב 1 ל-1000 אנשים. רוב המקרים קורים בשעתיים הראשונות לאחר הזריקה ובאנשים שהיו להם אירועים של שוק אנפילקטי. מזרק אפיפןיכול לעזור במקרים הנדירים האלה.

10/04/2020 | 01:09 | מאת: שיר

מודה על המענה המהיר. כתבת בתשובה כי תיתכן דלקת ריאות אאוזינופילית. האם דלקת כזו נראית בצילום ריאות? והאם תוצאות הבדיקה מעידות על הסננה של אאוזינופילים לריאות כך שיתחזק החשד כלפי egpa?

שלום, לרוב רואים סימנים דלקת ריאות אאוזינופילית בצילום חזה. הקריטריונים ל EGPA: 1. אסתמה. 2. אאוזחנופילים בדם מעל 500. 3. כאב ממקור עצבי. 4. תסנינים בצילום חזה. 5. מחלה במערות הפנים - סינוסים 6. הוכחה לאאוזינופילים ברקמה בביופסיה ולא ב BAL בלבד. ולכן הקריטריון הזה לא קיים במקרה שלך. אבחנה של EGPA מתבססת על 4 מתוך 6 הקרטריונים הללו.

יש לי אסטמה, אאוזינופיליה בערכים עולים ויורדים (אבל כמעט תמיד אבסולוטיים) עד 1500, נזלת אלרגית וברונכיאקטזיות בהדמיה. המון התלקחויות ריאתיות אבל כאלה שפחות נראות בצילומי רנטגן, היו בעבר 4 צילומים עם דלקת ריאות. בשנים אחרונות ההתלקחויות, גם הקשות שבהן יורדת ל50% תפקוד ריאה - הצילום לא מראה תסנין. יש כאבי מפרקים ולעיתים ממש דקירות מחט ביד או ברגל אך אין הוכחה ברורה למקור עצבי. האמת שזו גם לא נבדקה. בדיקת ה-BAL היא פשוט היחידה שהגיעה בינתיים, עדיין מחכים לתוצאות הביופסיה. פשוט תהיתי את תוצאותיה אמורות לשנות לאור ההתסמינים שכבר קיימים.

09/04/2020 | 01:29 | מאת: שני

שלום, קיבלתי קורס פרדניזון להחמרה באסתמה.שבוע ראשון 40 מ"ג שבוע שני 30 מ"ג שבוע שלישי 20 מ"ג שבוע רביעי 10 מ"ג ושבוע חמישי 5 מ""ג. בקורס הקודם ירדתי בכל יומיים 5 מ"ג. האם לא עדיף לרדת בכל יומיים או שלושה 5 מ"ג לעומת לרדת כל שבוע ב 10 מ"ג מבחינת הגמילה? תודה מראש

שלום, אפשר גם כך, אבל ההבדל לא משמעותי וזה פחות נוח לזכור.

09/04/2020 | 01:06 | מאת: אפרת

שלןם ד"ר" אשמח לברר: באסתמה קשה, אין סיכוי שתרגילי נשימה או תרגילים על המכשיר עם הכדורים יעזרו מעט? והאם לפי דעתך ירידה במשקל ממצב של 69 קילו על 1.63(בחורה) למשקל 55 או פחות עם היקף בטן תקין יכולה להפוך אסתמה קשה לאסתמה בינונית? יש לי השמנה בטנית גדולה שם מתרכז השומן. תודה מראש

שלום, אני חושב ששני הדברים שהצעת יכולים לעזור, גם תרגילי נשימה וגם דיאטה.

09/04/2020 | 01:03 | מאת: מיכל

שלום, הבנתי שבדיקת דם לקורטיזול אינה אמינה באסתמה אם לוקחים משאפים. לי יצא 760 מעל הנורמה בבדיקה של 8 בבוקר עם סרטייד 250 ותהיתי: האם בכל זאת ניתן להסיק מזה שהקורטיזול אצלי הוא לא נמןך? באיסוף שתן הקורטיזול יצא מעל הנורמה ממש מעט ב 10 יותר. האם סרטייד 250 ממש משפיע על התוצאה או שאפשר לקבל מושג לגבי התוצאה ונאמר להפחית בערך סכום מסויים ולהבין מה בערך התוצאה בלי המשאף? תודה מראש

שלום, לפי דעתי ההשפעה המשאף על בדיקת הקורטיזול משמעותית על בדיקת הקורטיזול. לגבי משמעות תוצאות הבדיקה ממליץ על התייעצות עם אנדוקרינולוג.

08/04/2020 | 14:00 | מאת: שלומי

היי דוקטור אני אובחנתי עם אסטמה ולא מפסיק לי ליחות לפני דאן בחנתי הייתי מעשן איזה שלוש שנים ומאז כל הזמן ליחות ושיעול עשיתי את כל הבדיקות האפשריות חוץ מברונכוסקופיה שלדעתי צריך כי הליחות לא נרגעות שיעול תמידי מאוד ליחתי ישלי גם post nasal drip שזה לא בדיוק תורם הוספתי קובץ לליחה שיצא לי לפני כמה ימים סליחה אם זה מגעיל אבל לדעתך היית עושה ברנוכוסקופיה לראות למה הריאות שלי מוציאות הרבה ליחה ? תודה ושוב סליחה

שלום, אני ממליץ לעשות סיטי חזה ומערות הפנים אם עדיין לא עשית ותרביות ליחה. במידה זה לא ייקדם אותנו אפשר לעשות גם ברונכוסקופיה.

07/04/2020 | 10:35 | מאת: שיר

שלום רב, עברתי בדיקת ברונכוסקופיה כחלק מבירור מחלת ריאה. יש לציין כי סובלת שנים מאאוזינופיליה בדם היקפי. להלן תוצאות: WBC 150 נויטרופילים 3% לימפוציטים 11% מקרופאגים 6% אאוזינופילים 80% אשמח לדעת מה המשמעות, תודה רבה

08/04/2020 | 01:20 | מאת: שיר

לפני שנה נעשתה אבחנה של אסטמה במהלך אשפוז עם התלקחות ריאתית קשה. סובלת מהתלקחויות ריאתיות בשנים האחרונות כאשר בשנה האחרונה התדירות הולכת וגוברת. לאורך השנה האחרונה עלה רעיון של EGPA מצד ראומטולוג. יש לציין כי מספר פעמים עברתי תבחיני אלרגיה ואלו נשללו. אין מקור אלרגי ידוע ANCA שלילי

שלום, יתכן שאת סובלת מדלקת ריאות אאוזינופילית וצריכה טיפול בסטרואידים.

07/04/2020 | 04:07 | מאת: שלומי

היי דוקטור רציתי לדעת אם אוכל לעשות זריקות בילוגיוצ בבית חולים לאסטמה שלי אם יש סיכון גדול שעדיף כבר לוותר אני חדש לזריקות האלה ובנתיים אין שינוי בגלל זה מתלבט אם לבוא בכלל תודה

שלום, כדאי להתייעץ עם רופא הריאה שלך. יש אפשרות לקבל את הזריקות במרפאה ובחלק מהמקרים גם בבית.

07/04/2020 | 03:47 | מאת: קטי

שלום, לפני 3 שבועות בני בן ה 14 אובחן כסובל מברונכיט, בשל צפצופים בנשימה, ושיעול הוא קיבל אוגמנטין 7 ימים. כיום ניכרת הקלה משמעותית בנשימה ובגודש, עדין יש ליחה צמיגית אך יוצאת יותר בקלות. הבעיה העיקרית היא חולשה מאד גדולה שהוא סובל ממנה, הוא חסר תיאבון וירד במשקל. עשינו צילום ריאות, והצילום תקין. עשינו בדיקות דם והן תקינות למעט חריגה בכדוריות הדם הלבנות: עליה של כמות הלימפוציטים ירידה בכמות הנויטרופילים ועליה ברמת הלימפוציטים הלא טיפוסיים. כל שאר המדדים תקינים. בדקנו נוגדנים למחלת הנשיקה,לפי הבדיקות נראה כי חלה במחלת הנשיקה, אך לא ברור מתי. הצפצופים בנשימה נעלמו, אך הוא חלש מאד, מסוחרר וחסר תאבון. מה אתה ממליץ לעשות?

שלום, אם מדובר במחלת הנשיקה ההחלמה יכולה להימשך זמן ארוך יותר לעיתים מספר שבועות. אין לכך לצערי טיפול ספיציפי אבל זה חולף בסופו של דבר.

06/04/2020 | 17:05 | מאת: שאול

יש לי אסטמה כרונית, רוב הזמן מאוזנת בסרוטייד אבל עם החמרה קשה בערך פעם בשנה, ואז מטופלת ביעילות בפרדניזון במינון גבוה. אני יודע שפרדניזון מדכא את המערכת החיסונית ומפחית דלקת וקראתי שעיקר הנזק בקורונה הוא מפעילות יתר של המערכת החיסונית, שפוגעת בריאות ואברים נוספים. אם זה נכון אז תרופות כמו פרדניזון אמורות להועיל, לא להזיק. מישהו כבר ניסה ודיווח?

שלום, הדיווחים דווקא מראים שחולי קורונה קשים שקיבלו פרדניזון מצבם הוחמר ולכן ההמלה היא לא לתת פרדניזון לחולי קורונה.

האם יהיו פחות מחלות ריאה אם כל האנשים ישתמשו בנשמיות? https://www.doctors.co.il/forum-5017/message-1206323/ והנה עכשיו יש המלצה לכולם לשים מסכה (אם כי לא נשמית תקנית). מעניין אם באמת בעקבות זאת תהיה ירידה בהיארעות מחלות ריאה מסויימות באוכלוסייה. כנראה שיש גם ירידה בתנועת כלי רכב בכבישים ובתפוקה של מפעלים מזהמים.

שלום, אני מניח בהמשך לדבריך שתהיה ירידה במחלות הנגרמות מזיהומים ומזיהום אוויר.

06/04/2020 | 01:51 | מאת: מאיה

שלום, אשמח לברר: כשלוקחים אנטיביוטקת אזניל לאסתמה שהחמירה בעקבות חיסון לאלרגיה וקורס פרדניזון לא עזר מספיק, ולוקחים 3 פעמים בשבוע, לרוב באיזה מינון לוקחים ולכמה זמן? תודה רבה

שלום, לוקחים 250 מ"ג, 3 פעמים לשבוע. לרוב ל-3 עד 6 חודשים אבל כל מקרה לגופו.

שלום וברכה, אני בת 29, בעלת אסטמה מאובחנת פעילה. עם החרפות בעיקר בחורף ובעונות מעבר. כרגע מטופלת בסימביקורט פעמיים ביום, וזקוקה לוונטולין לפחות פעמיים ביום. אושפזתי לפני שנה עקב החרפה חזקה כשהמשאפים לא עזרו ואיבדתי הכרה. ובצילום סי-טי נאמר לי שחלק משמעותי בריאות כבר לא עובד בעקבות ההתקפים הרבים. נחשפתי לפני כמה ימים לחולה קורונה קרוב משפחה. מהי רמת הסיכון שלי לסיבוכי קורונה? וכן- כיצד אוכל לזהות אם אני מפתחת תסמינים כשממילא יש לי קוצר נשימה פעמיים ביום? תודה רבה מראש.

שלום, חולים אם אסתמה קלה ולא פעילה לא נמצאים בסיכון יתר. לעומתם, חולים עם אסתמה קשה שמטופלים בסטרואידים או שאושפזו בשל מחלת האסתמה בשנה האחרונה או שהיו בטיפול נמרץ עבר בשל התקף קשה של אסתמה נמצאים בקבוצת סיכון ועליהם להיזהר ביותר. הסימנים של קורונה: חום, שיעול יבש וקוצר נשימה. במקרה שלך אם יש חום ושיעול לא רגיל יש לבקש להיבדק לקורונה.

05/04/2020 | 00:38 | מאת: מאיה

שלום ד"ר, ראיתי שכתבת שאנטיביוטיקת אזניל יכולה לעזור למניעה 3 פעמים בשבוע. האם הפרוטוקול הזה שציינת יכול לעזור גם כשהיתה החמרה באסתמה בעקבות חיסון אלרגיה לאבק(הוחלט להפסיק עם החיסונים) וקורס פרדניזון לא עזר מספיק? תודה מראש

שלום, כן אבל כדאי לבדוק במרפאת ריאות את האפשרות של התאמת טיפולים ביולוגים.

שלום האם למשאף רלבר ישנה יעילות מסויימת אל מול פוסטר מלבד העניין שלןקחים פעם ביום? ובעצם למי שמאוזן עם פוסטר 8 שאיפות לא מומלץ לעבור לרלבר כי זה חצי מהמינון? תודה מראש

שלום, מסכים אם מה שכתבת.

05/04/2020 | 00:32 | מאת: מיכל

שלום, אני בת 38 וכבר 16 שנים שיש לי ריפלוקס ובקע סרעפתי. אני כל השנים לוקחת קבוע נוגדי חומצה פעמיים ביום, כרגע נקסיום. הריפלוקס היה חמור לפי מונומטריה 24 שעות במשך כמה שנים, אך השתפר עם ירידה במשקל. העניין הוא שיש לי אסתמה מאוד קשה, ואני לא קצת לא מאוזנת. הפעם האחרונה שעשיתי גסטרוסקופיה היתה לפני 16 שנים, ומאז לא עשיתי. ידוע לי שחשוב לעשות כי אולי יש לי וושט על שם בארט כבר ושצריך לעשות כל כמה שנים ביוספיה.... קיבלתי לעשות גסטרוסקופיה בהרדמה מלאה לפני 3 שנים, אך לצערי ביטלתי כי האסתמה לא היתה מאוזנת. אשמח לדעת: מה עושים בהרדמה מלאה בבדיקה הזאת ובכלליות בניתוחים עם חולי אסתמה קשים מאוד? והאם לפי דעתך במצב כזה שזה לא ניתוח דחוף, כן אולי עדיף לדחות את בדיקת הגסטרוסקופיה בעוד כמה שנים אם אולי ימצא טיפול שכן יעזור לי, או יגלו משהו חדש. זולאייר לא עזר, והאיזופילים תקינים. תודה מראש

שלום, כשעושים גסטרוסקופיה בהרדמה יש רופא מרדים שמשגיח על עוצמת ההרדמה ועוזר לרופא הגסטרו בבדיקה. ברוב המקרים אפשר לעשות את הבדיקה גם בחולי אסתמה קשים אם חייבים לעשות. לגבי הצורך ממליץ להתייעץ עם רופא גסטרו.

06/04/2020 | 13:25 | מאת: דוד

אפשרות נוספת היא לעשות את הגסטרוסקופיה בעירנות מלאה ללא טשטוש. בחלק מהמכונים (למשל באיכילוב) יש גם אפשרות לעשות גסטרוסקופיה דרך האף (טרנס נזלית) עם אנדוסקופ דק יותר במקום דרך הפה שאמורה להיות יותר נוחה למטופל, זו שיטה שמקובלת באירופה. אני לא סובל מאסתמה אבל אני סובל מדום נשימה בשינה וכבר עשיתי פעמיים גסטרוסקופיה ופעם אחת קולונוסקופיה בעירנות מלאה בלי שום בעיות.

התקף האסטמה האחרון שלי היה לפני שנים (8 ויותר). לא לוקחת תרופות. הכי קרוב לחווית אסטמה זה אחרי התקפי צחוק.... או עישון, לצפף קצת. האם זה עדיין נחשב קבוצת סיכון? האם כבר יש איזשהם מחקרים שמתייחסים לרמות נמוכות של אסטמה ואחוז החולים קשה בקורונה? תודה!

שלום, חולים אם אסתמה קלה ולא פעילה לא נמצאים בסיכון יתר. לעומתם, חולים עם אסתמה קשה שמטופלים בסטרואידים או שאושפזו בשל מחלת האסתמה בשנה האחרונה או שהיו בטיפול נמרץ עבר בשל התקף קשה של אסתמה נמצאים בקבוצת סיכון ועליהם להיזהר ביותר.

03/04/2020 | 19:09 | מאת: שרון

שלום וחג שמח, מידי פעם כשאני מצונן יש לי צפצופים בריאות זה סימן לאסטמה? אני לא יודע אם זה בסדר שזה ככה? אשמח לתשובה

03/04/2020 | 20:37 | מאת: שרון

אגב והצפצופים שיש לי הם בודדים בדרך כלל ויש לי צפצופים בלי קשר לצינון לעיתים רחוקות מאוד ולפי מה שקראתי על אסטמה לרוב אין לי רגישות לאבק: אני עובד הרבה עם אבק וכדומה אלרגיות נוספות אין לי קוצר נשימה אין לי זה יותר נשימות כבדות כאלה לא קוצר של ממש אני רק מתפלל שזה לא אסטמה מתפלל ועם אני צריך ללכת לבדיקה לחכות לאחר המצב או ללכת?? אה ואני קצת הרבה היפוכונדר אז כל כתבה קטנה שאני רואה על מחלות אני מלחיץ את עצמי סתם ואז אני שוכב במידה ואני מתרכז רק בלנשום ואז מתחיל לי נשימה כבדה פסיכולוגית ברמה שאני רואה טלוויזיה זה נעלם

תיקון: אין לי צפצופים בלי קשר לצינון בפעם היחידה שזה קרה לי בלי צינון לבסוף זה היה קוצר נשימה(בלי צפצופים) עקב משהו פסיכולוגי ואני חשבתי שיש לי צינון

וסתם איך לדעת אם יש לי אסטמה בלי בדיקה של רופא(לאור המצב) יש איזה משהו שאפשר לדעת אני ממש ממש ממש לחוץ מזה ואני לא יודע מה לעשות

שלום, קשה לקבוע אבחנה ללא בדיקת רופא. בהנחה שרוב מקרי האסתמה מאובחנים בגיל צעיר והתלונות שלך אינם ספיציפיות לא הייתי קופץ למסכנות. כדאי להימנע מחשיפה לאבק וכשהמצב יירגע להגיע לבדיקת רופא.

03/04/2020 | 12:36 | מאת: א

שלום, אמי חולת פיברוזיס ומשתמשת במחולל חמצן 24 שעות. מצבה די יציב בסך הכל מדי פעם אני מחליף לה מים בכוס הפלסטיק של המחולל חמצן היום, למערי החלפתי מים ולא סגרתי טוב, כך שלא הגיעה חמצן מפתח הצינור אמא שלי לא הרגישה כלום, הסתובבה בבית מבלי לחוש קוצר נשימה או תסמין כזה או אחר אך לאחר שעתיים היא רצתה להגביר וחשה שאין שינוי בעוצמת החמצן וקראה לי...שמתי לב לתקלה וסגרתי מהר מדדתי לה סטורציה שהייתה על 80 ועלתה מהר ל96 לאחר הגברת המחולל ואז הורדתי לדרגה 2 האם יכול להיגרם נזק במצב כזה? שעתיים על סטורציה 80 ואולי אך נמוך מכך?

שלום, לא נראה שנגרם נזק משמעותי. לצערנו החולים הללו רגילים לסטורציה נמוכה באופן כרוני. נכון שאנחנו שואפים שהסטורציה תהיה לפחות 90% אבל הנזק הנגרם בסטורציה נמוכה אינו מיידי אלא רק לאורך זמן.(כמובן כל זה שאין תלונות של עלפון וכו' במקרים קיצוניים של סטורציה מאוד נמוכה אבל אני מבין שזה לא היה המצב)

אם אומרים שאלכוהול הורג את הוירוס, ואין עוד תרופה לחולים קשה למה שלא יטפטפו אדי אלכוהול עם החמצן של המונשמים לזמן מועט וכך הוירוס ימות ולאר מכן להמשיך עם חמצן בלבן... שמי:גולן עידן

שלום, בחולים המונשמים הוירוס כבר התפשט בגוף וזה לא כמו המצב של וירוסים שנמצאים על הידיים ולכן אי אפשר לחסר אותו עם אלכוהול בגלל הנזק של האלכוהול לגוף.

03/04/2020 | 02:57 | מאת: רועי

שלום, היום חבשתי מסכה וזה גרם לי להתקף אסטמה. לקחתי את המשאפים הרגילים שלי (רלבר +פורדיל) ואטרובנט בשאיפה . כמובן שזה לא עזר. לאחר מכן עשיתי אינלהציה ולקחת פרנידזון 40 מיליגרם בכדור(יש לי תמיד בבית למקרים כמו זה) וזה השתלט על ההתקף. לקחת סטרואידים גם מחר או שמספיק היום וזהו??

שלום, מציע שלא תיקח אלא אם עדיין תרגיש שאתה בהתקף.

03/04/2020 | 00:36 | מאת: מאיה

שלום, אצל חולה אסתמה קשה שעם פוסטר 10 שאיפות הוא כמעט מאוזן,.. ב כ 95 או 90 אחוזים... האם מעבר לרלבר פעם ביום, פלוס שתי שאיפות ביום של קיובר פלוס ספיריבה שתי שאיפות ביום יכול להיות שיהיה יותר אפקטיבי מ 10 שאיפות פוסטר? או שהמינון של פוסטר ב 10 שאיפות נחשב ליותר אפקטיבי ומהפרוטוקול הזה? תודה מראש

שלום, נראה לי שכדאי לנסות לרדת במינון של הפוסטר עם שילוב ספיריבה.

שלום, כשלוקחים קורס פרדניזון שני לאסתמה כעבור 3 חודשים לאחר הראשון, האם יש סיכוי שהגוף יפסיק לייצא קורטיזול? ואיך בעצם אדע שזה קרה? אני סובלת מעייפות עקב הפרעת שינה גם ככה. האם זה אומר שהעייפות תהיה יותר חמורה ואז צריך לגשת מהר למיון? בדיקות דם לקורטיזול לא אמינות עם משאפים ממה שהבנתי, אז אני מניחה שלא אוכל לבקש בדיקת דם ישר אחרי כדי לדעת שהכל בסדר עם הקורטיזול. (הקורטיזול שלי בבדיוקת הדם יצא מעל הנורמה כשזה עם משפאים ואמרו לי שלא ניתן להתייחס לזה) תודה מראש

שלום, אם הקורטיזון שלך בדם יצא בסדר אז נראה שזו לא הבעיה למרות הטיפול במשאפים השורה התחתונה היא שלא חסר לך קורטיזון. לייעוץ ספיציפי יותר ממליץ להתייעץ עם אנדוקרינולוג.

02/04/2020 | 01:30 | מאת: ירדן

שלום, האם באסתמה קשה זה הגיוני שבבדיקת תפקודי הריאה אצל הרופא ללא הפסקת משפאים תפקודי הריאה יצאו תקינים אם מאוזנים? מכיוון שהאסתמה אובחנה אצלי ללא תפקודי ריאה אחרי דלקת ריאות לפני 14 שנים, וכשקיבלתי לעשות תפקודי ריאות הם יצאו תקינים, כתבו לי שעל מנת שיאשרו לי זולאייר עליי להפסיק 3 שבועות עם המשפאים. יש לי אסתמה מאוד קשה... ואני ממש לא יכולה להפסיק למעל לחצי יום עם המשפאים. כיצד זה הגיוני שזאת הדרישה? תודה מראש

שלום, זה אכן לא שכיח. הסיבה לדרישה הזו היא כדי לוודא שאכן מדובר באסתמה ולא במשהו אחר ושלא מחמיצים בעיה שניתן לטפל בה בצורה אחרת.

02/04/2020 | 01:27 | מאת: שירן

שלום, אשמח לברר: האם משאף רלבר 184 הוא שווה ערך ל 4 שאיפות פוסטר ביום או ל 8 שאיפות פוסטר ביום? או לכמות אחרת? תודה מראש

שלום, ל-4 שאיפות.