פורום מחלות ריאה

הפורום יעסוק בנושאים הקשורים למחלות ריאה ומחלות דרכי הנשימה, כגון: סרטן ריאות אבחון בדרך ברונכוסקופית, אבחון וטיפול בדרך ברונכוסקופית למחלות שונות של דרכי הנשימה, שיעול ממושך, מחלת ריאות חסימתית כרונית COPD, אסתמה, נוזל בקרום הריאה אבחנה וטיפול.
3492 הודעות
3418 תשובות מומחה

מנהל פורום מחלות ריאה

27/08/2020 | 19:45 | מאת: א

האם דיפוזיה ירודה איננה ניתנת לשיפור במידה והחולה נאלץ להשתמש בחמצן בגלל ירידת סטורציה?

שלום, תלוי מה המחלה לדיפוזיה הנמוכה.

27/08/2020 | 11:06 | מאת: בני

שלום ד"ר, האם לאסתמה קשה אם משווים אדם שה IGE אצל 126 ובנורמה, לעומת אדם עם אסתמה קשה ש ה IGE גבוה ולא בנרומה אז בכל זאת ניתן לומר שיש סיכוי מופחת שהזולאייר יעזור לאדם שה IGE שלו בנורמה לעומת מי שאצלו לא בנורמה? והאם ירידה ברמת ה IGE אצל חולה אסתמה שלא מטופל בזולאייר, שהשתפרה וירדה לנורמה עם הזמן, יכולה להעיד על שיפור באסתמה או שלא בהכרח? תודה רבה

שלום, הרמה של ה IgE איננה מדד לחומרה של האסתמה או ליעילות הטיפול.

26/08/2020 | 14:37 | מאת: אביב

שלום, בשנתיים האחרונות אני נוטל מדי יום סרטייד דיסקוס 50/250 ומשאף ונטולין בשל קוצר נשימה בדרך כלל בבקרים ולפעמים גם במהלך היום (יוער כי לפני כן, נטלתי את התרופות הנ"ל רק בעונת הסתיו חורף). ברקע שלי יש נזלת אלרגית ועברתי ניתוח לניקוי הסינוסים. רופא הריאות הפנה אותי לבדיקת תגר סימפונות עם מטכולין, כאשר לשם הבדיקה אני נדרש שלא ליטול את מרחיבי הנשימה הנ"ל במשך שלושה ימים לפני הבדיקה. מה עושים אם יש לי קוצר נשימה מדי יום? תודה.

שלום, אם יש קוצר נשמה יום יומי שמחייב משאף אי אפשר לעשות תגר מטכולין אבל אני מניח שבבדיקת תפקודי נשימה לא הייתה חסימה ולכן רופא הריאות מנסה לוודא שאסתמה היא הסיבה לקוצר נשימה. אם אתה לא יכול להפסיק משאפים בכלל אין טעם בבדיקה וכדאי לידע את הרופא על כך.

28/08/2020 | 09:41 | מאת: אביב

תודה על תשובתך. האם לפני בדיקת הספירומטריה הרגילה שעורכים במרפאת רופא ריאות צריך להימנע מנטילת מרחיבי נשימה? האם קיימת דרך לאבחן אסטמה או מחלת ריאות ללא הצורך מהימנעות מנטילת תרופות מרחיבי נשימה? תודה.

שלום, תפקודי ריאות הם חלק חשוב מהאבחנה של אסתה ואם יש מחלה משמעותית צריך לזהות משהו בתפקודים.

26/08/2020 | 12:28 | מאת: שירי

שלום, רציתי בבקשה לברר: הבנתי שמשאפי אסתמה גומרים לבדיקות הקורטיוזל לא לגמרי להיות אמינות ומשפיעים עלייהן. במידה ולוקחים 8 שאיפות סימביקורט, האם ההשפעה היא בעלייה של ערך הקורטיזול בבדיקת דם או דוקא הפוך בירידה? אני פשוט קיבלתי תוצאה נמוכה שמתקרבת לטווח התחתון אך בנורמה, אחרי 2 קורסי פרדנזון. אני קצת חוששת מדיכוי אדרנלי, ונאמר לי שגם איסוף שתן וגם מבחן סינקטן לא יצאו לגמרי אמינים עקב הסימביקורט. תודה מראש

שלום, בעקרון אם יש דיכוי אדרנל הקורטיזול נמוך. בעיקר ההשפעה היא בגלל פרדניזון ולא בגלל סימביקורט שלא גורם לכך בד"כ. אמנם מינון של 8 שאיפות ליום הוא גבוה אם נלקח לאורך זמן. כדאי לבדוק אם אפשר לצמצם את מספר השאיפות.

שלום ד"ר, שנים היתה אסתמה בינונית ולא בדקו לי IGE. לפני שנתיים האסתמה הפכה לקשה, ובבדיקה לפני שנתיים IGE היה 310 ואייזונפילים תקינים. נאמר לי שאם ארצה אוכל לעשות זאולייר ועם 8 שאיפות פוסטר החלטתי להמתין. לפני חודש שוב יציאה מאיזון ולקחתי קורס פרדניזון לחודש שעזר ושוב 8 שאיפות פוסטר. בדקו את ה IGE שבוע אחרי סיום 2.5 מ"ג(ירידה הדרגתית) ויצא 127 שזה תקין... האם התוצאה בכלל אמינה שבוע אחרי סיום קורב פרדניזון? והאם בעצם זה לא טוב... כי זה לקח ממני את האופציה לזולאייר וליפול שיעזור לי אם המצב יחמיר? האם ייתכן שתהיה אסתמה קשה או יותר קשה משלי שתחמיר כאשר ה IGE נשאר בנורמה, שלפני שנתיים היה לא בנורמה? תודה רבה!

שלום, מתן זולייר אפשרי בחולי אסתמה קשה עם רמת IGE מעל 30, כך שבהחלט ניתן לתת זולייר גם ב IGE 127. יש מקום לשקול מתן זולייר במרפאת ריאות.

23/08/2020 | 17:09 | מאת: שיר

רציתי לדעת מה הממצא אובסטרוקציה ברוכינאלית אומר? האם מדובר בcopd

שלום, הפירוש המילולי הוא חסמת סימפונות. COPD זה חסמת סימפונות כרונית. גם אסתמה יכולה לגרום לחסמת סימפונות אולם במצבים רבים יש שיפור עד חזרה לתפקוד רגיל ולכן כל מקרה לגופו.

23/08/2020 | 07:05 | מאת: לידור

היי ד״ר רוזנגרטן, אני חולה אסטמה מלידה,סובל מסינוסיטיס ומטופל ב dupilumab בשל פוליפים באף. מטופל במשאף פוסטר וספיריבה. לאחרונה התחלתי טיפול סקסנדה להשמנת יתר ובסופ״ש האחרון העלו לי את המינון, הרגשתי רע מאוד עם כאבי בטן חזקים והופנתי למיון, במיון עשו לי בדיקות דם והיו מעט חריגות ואשמח לשמוע אם זה משהו רציני או בטווח נורמה: OXYHEMOGLOBIN-OXIMET - 70% pCO2 - 48 pO2 - 40 O2 SATURATION - 71.5 HCO3 - 29.7 STD BASE EXC (SBE) - 4 LIPASE - 12 C-REACTIVE PROTEIN - 0.62 AMYLASE - 27 תודה רבה!

שלום, מדובר בגזים שנלקחו מדם ורידי ולכן הם חורגים מהנורמה שמתייחסת לדם עורקי. אין מקום לדאגה.

22/08/2020 | 17:58 | מאת: הלפרין

שלום לביתי (בת 12) התחילו לאחרונה התקפי נשימה כלומר שהיא אינה יכולה לנשום/ נושמת בכבדות רבה לרוב זה בה בפתאומיות אך אני גם שמתי לב לפעמים קבועים שזה קורה לה. לאחר מקלחת (מהאדים כנראה) ובלילה אשמח לייעוץ לטיפול או למי ללכת לטיפול

שלום, יתכן שמדובר באסתמה. ממליץ לפנות לרופא ילדים או לרופא ריאות ילדים.

שלום, בכל בדיקות הדם בשנים האחרונות של קורטיזול הקורטיזול שלי היה 760 בערך, (יש שחלות פוליציסטיות) וזה היה עם גלולות נגד הריון ומשאפים לאסתמה. הפסקתי עם הגלולות, ולקחתי 2 קורסי פרדניזון לאסתמה בהפרש של חצי שנה. 40 מ"ג ל 10 ימים ואז כל שבוע ירידה של 10 מ"ג ועוד שבוע 5 מ"ג ועוד שבוע 2.5 מ"ג. קיבלתי לעשות בדיקת דם כעבור שבוע מסיום ה 2.5 מ"ג לראות שאין דיכוי אדרנלי ויצא לי הפעם 263. זה בלי גלולות, אך עם משאף סימביקורט 160 8 שאיפות ביום, וזה בוצע ב 7 ועשרה בבוקר כי הזמנתי בדיקות עד הבית והאח החליט להקדים. לחץ הדם תקין, אין חום ואני מרגישה את העייפות הרגילה שלי, לא משהו חריג(יש אנמיה ושינה לא איכותית).בת 38 האם הירידה הגדולה הזאת ל 263 מ760 כן עלולה להחשיד לדיכוי אדנרלי? הבנתי שבדיקות הדם לא לגמרי אמינות עם משאפים. תודה רבה

שלום, יש טווח תקין של קורטיזול וזה יכול גם להשתנות לפי זמן הבדיקה. מציע להתייעץ עם אנדוקרינולוג.

אבא לא אכל טוב כחודשיים במינונים מאד קטנים "טעימות" בשבוע האחרון הוזן רק בנוזלים ואנטיביוטיקה עקב חיידק בדם מדלקת בשתן ואי ספיקת כליות זמנית . עם ההאכלה בזונדה של ג'ביטי החל לפתח ליחה חריפה וצמיגה בצבע של הפורמולה . עשו סקשנים וכנראה כתוצאה ממדללי דם הליחה נהיית דמית . לאחר הפסקת הפורמולה ליממה והזנה רק של מים נפסקה הליחה והשיעול . עם חזרה לפורמולה ועל אף שהוחלפה והוקטן המינון ל50cc בשעה ומקסימום 250 cc עם הפסקות שוב ליחה צמיגה בצבע הפורמולה . מה אתה מייעץ לעשות ?

שלום, יש כנראה בעיה של רפלוקס של הכלכלה. אולי בגלל פעילות איטית של הקיבה. מציע להקטין את המינון ולהתייעץ עם מומחה גסטרו. לפעמים מכניסים את הזומדה יותר עמוק לתריסריון וזה עוזר.

20/08/2020 | 15:32 | מאת: יואב

אשמח לברר: אני חולה אסתמה קשה וקשה לי לנשום עם כל מסכה שניסיתי. קראתי שרופא כתב פוסט בפייסבוק שלחולי אסתמה קשה יש בעיה עם נשימה מסכות. אם חולה האסתמה הקשה מאוזן, מדוע זה כך בעצם? ומדוע לחולים הבינוניים והקשים זה לא כך? המצב שלנו כשאנחנו מאוזנים לא אמור להיות כמו חולה בינוני או קל שמאוזן? תודה מראש

שלום, אם התפקוד הריאתי תקין נשימה עם המסכה צריכה להיות סבירה, כמובן שיותר קל בלי מסכה אבל אני אומר למטופלים שהמסכה מגנה עליהם ולכן כדאי להשתדל. לפעמים אסתמה קשה לא מתבטאת בירידה בתפקודים אלא בהתקפים של קוצר נשימה ואז המצב יהיה דומה למצב של חולים קלים בין ההתקפים.

20/08/2020 | 15:30 | מאת: יעל

שלום, אני לוקחת סימביקורט 160 8 שאיפות ביום לאסתמה קשה. רופא האלרגיה אמר לי שיש גם סימביקורט 320. האם הוא מקביל בדיוק מבחינת גם מרחיב הסימפונות ל 160? וב 4 שאיפות ביום מקבלים בדיוק כמות זהה גם בסטרואידים וגם במרחיב הסימפונות? תודה מראש

שלום, כן. בכל זאת, אני מעדיף בדרך כלל את המינון הנמוך כך שיש יותר גמישות אם רוצים לעלות או לרדת במינון.

19/08/2020 | 13:01 | מאת: קטיה

שלום. בימים אחרונים שמתי לב שאני חשה דקירות בגב העליון בזמן בליעה. אני לאחרונה עברתי ניתוח לכריתת בלוטת תריס ובלוטות לימפה מצד ימין, בעיקבות גידול פוליקולארי ממיר ואריסיבי. לאחר טיפול ביוד רדיוקטיבי (150 ) , עשיתי מיפוי של כל הגוף הבדיקה הראה שיש עדיין חתיכה קטנה במיטת הניתוח, למרות הסרטן האגריסיבי, לא נראה גררות בחלקים אחרים של הגוף, לא בראות ולא בעצמות. האם יש חשש שבכל זאת יש גררות ולא ראו אותם במיפוי (המיפוי נעשה ללא הזקרה של חומר ניגוד, מכיוון והייתי עם יוד רדיוקטיבי, כחלק מהטיפול)? חייבת לציין שאני חצי שנה לאחר הניתוח וחודשיים לאחר טיפול ביוד.

שלום, נראה לי לא סביר שנשארה מחלה אם המיפוי בסדר. מציע שתתייעצי גם עם אנדוקרינולוג.

17/08/2020 | 18:08 | מאת: נתי

בת 43 לא מעשנת. בבדיקת סיטי בטן הודגמו מספר נודולרים ריאתיים בבסיסי הריאות לא עולים על 5מ מ. שאר הסרידה תקינה. יש לציין כי בסיכום אין התייחסות של הרדיולוג לממצא. בפנייה לרופא ריאות שראה את הדיסק הוא טען כי הממצא לא נראה חשוד ויש לחזור על הסיטי עוד שנה עם קרינה נמוכה. השאלה: האם קשריות הן ממצא שכיח? האם לא מסוכן להשאיר אותי עוד שנה לבדיקה? האם רופא ריאות יכול לראות דרך הדיסק האם הממצא חשוד? תודה

שלום, קשריות הם ממצא שכיח. קשריות קטנות לרוב הן שפירות. רופא הריאות מבסס את ההמלצה שלו לפי מראה הקשריות והסיפור הקליני. למשל העובדה שאת צעירה ולא מעשנת תומכת בכך דהממצאים שפירים. מעקב אחרי שנה נראה סביר בנתונים הללו.

17/08/2020 | 13:03 | מאת: חלי

שלום. 73% מתוך 79% בבדיקת דיפוזיה מה זה אומר ? כשברקע עיבוי ברונכיאלי וציור אינטרסיציאלי מוגבר ד"וצ . יש לי סחרחורות מידי פעם אחרי מאמץ קטן וגם כשאני עוברת מישיבה לעמידה האם זה שייך לתוצאה של הבדיקה? והאם זה קשור לחוסר חמצן? ואם כן מה ההמלצה שלך לטיפול ? תודה רבה

שלום, ההפרעה בדיפוזיה לא חמורה. נראה כי הסחרחורת נובעת משינויים בלחץ הדם ולא מבעיה בריאות. ממליץ לבדוק את לחץ הדם במעבר משכיבה לעמידה ולהתייעץ עם רופא המשפחה.

25/08/2020 | 16:23 | מאת: חלי

תודה על העזרה. לחץ הדם שלי 108/80 כבר כמה ימים זה תקין?

שלום רב, מבקש עזרה בפענוח הממצאים של ה-ct. מה זה אומר? בן 59. ברקע עישון 30 שנה. לא מעשן כ-12 שנה. תודה רבה מראש ממצאים: מבוא לבית החזה תקין. מרכיבי המדיאסטינום תקינים. בולות אמפיזימטיות, שינויים אמפיזימטיים ושינויים פיברוטיים באונות העליונות. מוקד עם שלוחות לפלאורה ב-LUL בקוטר 7.0 ס"מ, טיבו אינו ברור. עיבוי דפנות הסמפונות. שינויים אינטרסטיציאליים תת פלאורליים. קשרי לימפה בבתי השחי בעלי קורטקס מעט מעובה בבית השחי דו צדדי בעובי מרבי עד 7.0 ס"מ. לא הודגמו בלוטות מוגדלות במיצר ובשערי הריאות. הטרכיאה והתפצלות הברונכים תקינים. אין עדות לתפליט פלאורלי או פריקרדיאלי. במעבר חזה/בטן מודגמות בלוטות יותרת הכליה תקינות. חלקי כבד, טחול, לבלב וכליות אשר נכללו בסריקה ללא ממצא פוקלי גס. מבנה גרמי - שינויים ניווניים בעמוד השדרה. סיכום: מחלה ריאתית כרונית. תהליך רקמתי ב-LUL .תסנין? אחר? מומלץ המשך מעקב צמוד או ביופסיה.

שלום רב, יש ממצאים בסיטי שמעידים על מחלה ככל הנראה בגלל עישון. יש צורך בבדיקת רופא ריאות בשאלה אם יש לבצע ביופסיה.

16/08/2020 | 21:29 | מאת: דני

ערב טוב, אבא שלי חולה AML בן 79. הוא חלה בדלקת ריאות , קיבל אנטיביוטיקה והיה נראה שמצבו משתפר.. כעת רואים בסי.טי תמונה שמתאימה לפטרייה בריאה. הוא מקבל טיפול, אך מצבן מחמיר וערכי ה-CRP עולים. מה הטיפול היעיל ביותר לטיפול בפטרייה?

שלום, צריך לבדוק באיזו פטרייה מדובר, דגימת ליחה ושטיפה ברונכיאלית. לפי זה נבחר טיפול מתאים.

16/08/2020 | 19:24 | מאת: א

שלום אמי חולה במחלת ריאות אינטרסיציאלית ומשתמשת בחמצן 24 שעות ביממה. בחודשים האחרונים מצבה השתפר עקב ירידה במשקל. אנו עושים ביחד הליכה כמעט כל יום. כיום היא מצליחה ללכת 12 דקות ברציפות על חמצן בעוצמת 6. מיד בסוף ההליכה אני מוציא את מד הסטורציה ומודד לה. התוצאה לאחר 12 דקות הליכה היא 80 אך מיד תוך כמה שניות זה עולה ל90. השאלה שלי היא האם בזמן ההליכה מומלץ להגביר מעל ל6 כדי שתהיה ירידת סטורציה קלה יותר או להשאיר ככה מאחר ולמרות ירידת הסטורציה אין קשיי נשימה כלל...אז מה כדאי לעשות?

שלום, אפשר להמשיך במינון הזה של החמצן אם אין קשיי נשימה.

16/08/2020 | 17:20 | מאת: חלי

שלום . ותודה רבה דוקטור שאתה עונה לכל השאלות שלי . ביום ראשון שעבר עשיתי מאמץ לב ריאה . לא סיימתי את הבדיקה הפסקתי בדרגה השניה . היום התקשרתי לשאול אם יש תוצאות ואמרו שזה לוקח שבועיים. מה הסיבה שלוקח רבה זמן לפענח . תודה ושבוע מבורך .

שלום, הרופא צריך לפענח את כל הנתונים וזה לוקח זמן במידה שהוא עמוס.

14/08/2020 | 16:45 | מאת: שירי

שלוםף שהסטרואיד בסרטייד גדול וחזק מזה שבסימביקורט והשוואה פוטנטית אחד לאחד. אם כן, איך זה הגיוני שהחליטו ש 250 סרטייד שווה ערך רק ל 160 סימביקורט? אם גם המינון של הסרטייד יותר גבוה בכמעט 100 וגם הסטרואיד יותר חזק? תודה רבה

שלום, סוג הסטרואיד שונה ואינו בדיוק אחד לאחד. יש גם הבדל במרכיב השני שבמשאף, מרחיב הסימפונות, בין שני המשאפים. המשאף עצמו שונה במבנה ולכן יש הבדל בעוצמת השאיפה, גודל החלקיקים והפיזור בריאות. יש הבדל נוסף באופן השימוש כך שבסימביקורט אפשר להשתמש הן כתחזוקה למניעה והן להקלה ובסרטייד השימוש הוא למניעה ושליטה בלבד. בהמלצה על סוג המשאף צריך לקחת הכל בחשבון ולא רק את סוג הסטרואיד.

14/08/2020 | 13:26 | מאת: קרן

בת 44 מעשנת ברקע אסמה אלרגית וריפלוקס כרגע עם כאבים בריאות ושיעול ממצאי הסיטי: מספר בועות אמפיזמטיות תת פלוירליות בשתי הראות אטלקטזה לוחית באונה האמצעית מימין ברוכינקטזיות צילנדריות בעונה האמצעית ימין פנאומטוצלה 15 מ"מ באונה התחתונה ימין פסים פיברוטיים עדינים בבסיסי 2 הריאות ובלינגולה בחתכים תת סרעפתיחם לא נראה פתולוגיה גסה

שלום, אין חשד לסרטן אבל יכול להיות זיהום ריאתי שגורם לשיעול צריך אנטיביוטיקה. ממליץ על הערכה במרפאת ריאות.

14/08/2020 | 10:57 | מאת: רוני

שלום ד"ר, קראתי כאן על פיק פלאוו, אך חשבתי לרכוש מאתרים מחו"ל מכשיר תפקודי ריאות בייתי, כי אני עם אסתמה קשה וכשאני כבר מגיע לתפקודי ריאות עד שיש תור, אני מאוזן, ודווקא חשוב לי לראות איך התפקודים כשאני לא מאוזן. יש מכשיר בישראל שמוכרים ב 2500 שקלים, ונתקלתי במכשיר הזה בעלי אקספרס ב פחות מ 350 שקלים. האם הוא נראה לך טוב? https://he.aliexpress.com/item/32707592231.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.57f15583dXmH97&algo_pvid=5fb181fb-bdb0-4e3e-96ed-9d21196b0208&algo_expid=5fb181fb-bdb0-4e3e-96ed-9d21196b0208-6&btsid=0ab6f8ad15973915732714747e4560&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_ תודה!

שלום, לפי מה שמתואר בפרסום יש במכשיר כל מה שצריך למעקב ביתי. כמובן, אני לא יודע לגבי איכות וביצועים של המכשיר ספיציפית.

שלום, במידה ולאמא שלי יצא וכמה מדידות 250 ואין לה בכלל אסתמה. היא בת 62 ו 1.60. האם זה יכול להיות אסתמה סמוייה? היא אינה מעשנת ואומרת שאיו לה בעיות נשימה. תודה מראש

שלום, אי אפשר לקבוע אבחנה של מחלה לפי המכשיר. הוא נועד רק למעקב כשיודעים את הבעיה.

13/08/2020 | 12:20 | מאת: גלית ....

סינוס קוסטו פרני שמאלי סתום לאחר נפילה מגובהה שייך?

שלום, לפעמים יכול להיות עקב דימום או דלקת מקומית לאחר חבלה.

13/08/2020 | 06:51 | מאת: אור

שלום אימי היא בת 90 סובלת מכולסטרוך לחץ דם חוסר ברזל חוסר ויטמין d דמנציה קלה, ובעיות ברכיים שאלתי אף פעם לא עשתה חיסון שפעת וחיסון נגד דלקת ריאות ועכשיו הציע חה הרופא משפחה לעשות חיסון נגד דלקת ריאות אני מתחלבט בגלל שאף פעם לא עשתה ואיך תשםיע עליה החיסון הזה בגוף? האם אין מה לחשוש לגבי החיסון? תודה

שלום, החיסון מומלץ גם בגיל הזה.

12/08/2020 | 21:53 | מאת: גילת

ערב טוב, ביצעתי במיון ct בטן עם חשד לאבנים בכיס מרה. בממצאי הct מצוין: מוקדים ראתיים בבסיסי הריאות דו צידי משמאל 3 מ"מ. מה המשמעות של הממצא בריאות? תודה רבה

שלום, לרוב מוקדים שקטנים מ 4 מ"מ כמעט תמיד שפירים. בכל מקרה ממליץ להגיע להערכה במרפאת ריאות.

12/08/2020 | 19:13 | מאת: יעל

שלום, רכשתי מכשיר פיק פלאוור מטר מחו"ל, אך העלון לא כתוב באנגלית. יש לי אסתמה קשה ואני בת 39. 1.62 אם זה משנה. יצא לי 350. האם ידוע לך במקרה האם התוצאה הזאת תקינה ומראה על איזון? אגב... לאמא שלי אין אסתמה ואין שום מחלת ריאה... היא בת 63 בגובה זהה ולה יצא 320. האם עם הגיל זה אמור לצאת יותר נמוך? תודה מראש

שלום, לפי הטבלאות שראיתי זה נמוך יחסית. בדיקה תקינה צריכה להיות סביב 450. עם הגיל יש ירידה מסויימת. בכל מקרה אני ממליץ על בדיקת תפקודי ריאות רגילה תביאי איתך את המכשיר שלך ואז אפשר לוודא במקום שאת מבצעת את הבדיקה עם המכשיר הביתי בצורה טובה.

12/08/2020 | 16:42 | מאת: שירי

שלום, אשמח לברר: כיצד בדיוק בדקו שהמינונים של סרטייד 250 מקבילים לסימביקורט 160 או לרלבר למינון התואם מבחינת השפעה? האם לא ייתכן שיש בזה טעיות או סטיות? נאמר שסרטייד 250 שסימביקירט 160 תואם לו, האם זה אומר שהסרטייד פחות חזק ולכן 250 מקביל ל 160? תודה מראש

שלום, בכל משאף יש סטרואיד בעלי הרכב כימי שונה במקצת ולכן ההפרש בין המספרים. כמו שכתבת מינון סרטייד 250 דומה לסימביקורט 160. ולכן המשאפים הללו דומים בחוזקם.

11/08/2020 | 18:52 | מאת: חלי

שלום. אם בסיטי ראו ציור אינטרסיציאלי מוגבר באופן דיפוזי דו"צ. שינויים ציסטיים תת פלואורליים קטנים וזעירים בפסגת הריאות . זה אומר שיש לי מחלה אינטרסיציאלית?

שלום, כנראה שכן. עם זאת יש מדרג מאוד גדול בין מחלה קלה מאוד עד מחלה קשה וצריך להיבדק במרפאת ריאות להערכה.

11/08/2020 | 03:47 | מאת: יוגל

היי אני סובל מהמון ליחות גם מאכלים מסויימים זה טריגר לליחה אז אולי מהבטן בכלל? אבל בכל מקרה אין לי הרבה סימפטומים של רפלקוס עכשיו אני על משאפים קבוע ואין שיפור אחרי חצי של זולייר לא נתן הטבה בכלל האם היית ממליץ לי לעשות ברונוכוסקופיה לראות את מקור הליחה או שאין טעם ? הליחה שלי נתקעת לי בגרון שעות במהלך היום נורא מפריע לתפקוד הכללי ואני במצב הזה כבר שנתיים כמעט הייתי רוצה לשמוע את עצה שלך

שלום, כדאי לברר אם יש זיהום כרוני או חיידקים בליחה. תרבית ליחה, סיטי, אנטיביוטיקה מתאימה ובהחלט גם ברונכוסקופיה באה בחשבון.

10/08/2020 | 12:21 | מאת: חלי

שלום. אתמול עשיתי בדיקת מאמץ לב ריאה . הבדיקה הייתה על אופניים. בתחילת הבדיקה היה בסדר, כשהמאמץ הוגבר קצת כבר לא הצלחתי להמשיך את הבדיקה ממש בהתחלה של המאמץ אולי אחרי דקה כבר היה לי קשה לנשום וסחרחורת קלה . אז הפסקנו את הבדיקה. מה זה אומר? התוצאות יגיעו אליי בתוך שבועיים בדואר ואני קצת חוששת . תודה רבה .

שלום, אני מנחש שיהיה כתוב בתשובה שהבדיקה לא אבחנתית בגלל שלא הצלחת לבצע מאמץ משמעותי ולכן קשה לנתח את הסיבות שהביאו אותך להפסקת המאמץ.

10/08/2020 | 22:03 | מאת: חלי

תודה .

האם אדם עם המגלובין נמוך ומחלת ריאות המאלצת אותו להשתמש בחמצן עקב ירידת סטורציה, יכול לשפר את מצבו עם העלאת ההמוגלובין עד כדי כך שלא יצטרך להשתמש במחולל חמצן? שאלה נוספת, עד כמה מד הסטורציה אמין? האם הוא נוטה לתת ערך נמוך ממה שיש באמת או שדווקא נוטה כלפי מעלה?

שלום, עליית המוגלוסין עוזרת במקרים קיצוניים עם הוא נמוך מ 8-9. זה לא יכול להחילף את החמצן במקרה של מחלת ריאות משמעותית. מד הסטורציה נחשב למדד אמין גם אם אינו מדייק ב 100%.

08/08/2020 | 14:31 | מאת: גילברט

שלום רב , אני בחור בן 55 רקע שלvalve pulmonary stenosis קלה ואני במעקב. לאחרונה צילום חזה עם ממצא של פולמונליס מורחב. זו פעם ראשונה שצילום חזה מבטא ממצא זה . נאם הממצא קשור ל - p.s ?. יש לציין יש לי מיחושים בחזה לאחרונה םמרות שבירור קרדיולוגח לאחרונה לא העלה ממצא חוץ מבעיית המסתם הראתי . בברכה

שלום, נראה לי שעיקר המעקב הוא בבדיקות האקו והצילום לא רגיש או ספציפי לאיתור בעיה במקרה שלך.

06/08/2020 | 20:35 | מאת: אמיר

שלום ד"ר, רציתי לשאול מה הטיפול המקובל בבי"ח לחולה עם תסחיף ריאתי בכל האונות ימין ושמאל כשהוא יציב המודינמי, נשימתי וסטורציה תקינה? האם אופציה כירורגית נשקלת אך ורק כשיש סימני מצוקה נשימתיים/לבביים?

שלום, הטיפול העיקרי הוא דילול דם והשגחה. במקרים קיצוניים של ירידה בלחץ הדם שוקלים טיפול בדילול דם אגרסיבי. ניתוח שמור למקרים בודדים שהטיפול הראשוני נכשל.

06/08/2020 | 19:27 | מאת: יעל

שלום, כשלוקחים קבוע אריוס וסינגולאייר האם ישנה עדיפות לקחת את שניהם בערב? או שאין שום עיפות לזמן ביום? תודה מראש

שלום, אין עדיפות.

06/08/2020 | 07:31 | מאת: אלי

בת 61 (פיברומיאלגיה) בריאה בדר״כ לאחר בדיקת ct ראש צוואר (בירור ניאורולוגי) נמצאו מוקדים היפודנסיים ומומלץ לבירור קורלציה על קולית. מה הם המוקדים הללו? אודה לתשובה.

שלום הממצאים יכולים להיות שפירים. מומלץ להתייעץ עם אנדוקרינולוג.

15/12/2020 | 12:13 | מאת: איילת

רפואה שלמה את צריכה ללכת לבירור מעמיק. ממליצה לך להקל על עצמך עם סידן אמורפי שהוא חזק ואנטי דלקתי ויפחית לך את הכאבים מעט . רק בריאות

06/08/2020 | 07:24 | מאת: אלי

בת 61 (פיברומיאלגיה) בריאה בדר״כ לצורך בירור ניאורולוגי נמצאו פסים פיברוטיים בפסגות שתי הריאות (אני לא מעשנת למעלה מ 30 שנה...) אודה לתשובה.

שלום, לרוב הממצאים הללו ללא משמעות אם אין קשיי נשימה.

שלום ד"ר, בגיל 20 אבחנו לי אסתמה ללא תפקודי ריאות לאחר דלקת ריאות והתחלתי עם סרטייד 250. תפקודי הריאות לאחר מכן פעמים יצאו תקינים כשהייתי מאוזנת. יש גם אלרגיה לאבק ו IGE 290. בחורף האחרון היתה החמרה וכבר האסתמה הפכה לקשה. יש לי בקע סרעפתי גדול וריפלקוס חמןר לפי מונומטריה 24 שעות. אני לוקחת נקסיום 40 מ"ג שנים(היום בת36). האם ייתכן שריפלוקס חמור יגרום לתסמיני אסתמה בינונית או קשה כשלמעשה אין אסתמה? או שזה כבר לא הגיוני שזה יהיה עד כדי כך? אני מאוזנת עם 8 שאיפו סימביקורט כרגע, אך כל פעם שיש לי התקפים של הריפלוקס, יש לי קצת קושי בנשימה ואני צריכה לקחת שאיפה עמוקה מהפה. את זה הבנתי שזה ברור שזה מהריפלוקס, אבל תהיתי האם בכלל הגיוני שיש טעות באבחנת האסתמה שמעולם לא אובחנה בתפקודי ריאה, או שהגיוני שזה גם וגם והריפלוקס פשוט מחיר את האסתמה. תודה מראש

שלום, יכול להיות שיש אסתמה ורפלוקס מחמיר את המחלה. לפעמים כשיש ספק באבחנה אפשר לעשות בדיקת תגר מטכולין שזה סוג של בדיקת תפקודי ריאות המאבחנת אסתמה גם כשאין התקף.

02/08/2020 | 17:51 | מאת: נועה

שלום ד"ר אשמח מאוד עם תוכל לכוון אותי, כמה זמן לפני בדיקת מטכולין צריך להפסיק לקחת: - סינגולייר 10 מ"ג - רלבר 92/22 תודה רבה

שלום, מומלץ להימנע כ 48 שעות מהטיפולים הנ"ל.

01/08/2020 | 23:09 | מאת: מיכל

שלום, קראתי שרופאים נותנים N-אצטיל-ציסטאין למחלות ריאות מסויימות. האם באסתמה קשה התוסף גם כן יכול לעזור? יש לי אותו בבית בשביל משהו אחר בכלל. ואשמח לברר: האם במשאף טלרג'י ישנו חומר שיכול לעזור לחולי אסתמה קשה? או שזה כמו שילוב של סימביקורט עם סיפיריבה? תודה מראש

שלום, N אצטיל ציסטאין עוזר לרכך ליחה ובכך יכול לעזור גם לחולי אסתמה שיש להם ליחה. מעבר לכך זה לא טיפול קבוע לאסתמה. טרלג'י אכן מכיל שילוב חומרים דומה לסימביקורט וספיריבה והוא הוכח גם כיעיל לטיפול באסתמה.

01/08/2020 | 19:23 | מאת: יאלוש

שלום רב ברקע nsip אבל נאמר לי שזה ביטוי לבעיה ססטמית ... לא ברור לי מה ? בנוסף רציתי לדעת האם זה מקובל לעשות חיסון של דלקת ראות לפני טיפול ב rituximab? ומה זה המחלה הזו והאם זה גם קשור במחלה הנוכחית IPAF זה קיצור של המילה לא מתכוונת לפיברוזיס ריאתי תודה וסליחה על האורך

שלום, בגדול מדובר בתהליך דלקתי כרוני בריאות. NSIP - לפעמים יכולה להיות קשירה גם במחלות קולגן כמו ראומטואיד ארטריטיס אבל לא בכל המקרים. IPAF - הכוונה - דלקת כרונית הקשורה למחלות אוטואימוניות אבל לשם כך צריכה להיות הוכחה בבדיקות דם שיש מחלה אוטואימונית.

30/07/2020 | 23:23 | מאת: רותי

שלום, אשמח לברר: מדוע לא נותנים משאף ספיריבה לחולי אסתמה כל כך על מנת לא להעלות להם את כמות הסטרואידים בשאיפה? או שזה משהו שכן מתחיל להכנס אצל חלק מהרופאים? בגדול, עדיף לקחת פחות שאיפות סימביקורט עם ספיריבה, או שזה לא משנה ועדיף יותר שאיפות סימביקורט? תודה רבה

שלום, משאף ספיריבה נכנס כטיפול לחולי COPD ורק כעבור כמה שנים נבדק לחולי אסתמה ונמצא יעיל. כעת מאושר לפי סל הבריאות ספיריבה רספימט לחולי אסתמה קשים בהמלצת רופא ריאות ואז כדרי לשלב את הטיפול עם סימביקורט.

30/07/2020 | 16:54 | מאת: בן

לפני כיום סבלתי מוירוס קשה של שלשולים והקאות שנמשך 24 שעות. לאחר שהשלשולים וההקאות (שהיו חזקות במיוחד) פסקו, התחלתי להרגיש מעין קוצר נשימה קל יחד עם כאב בבית החזה בזמן נשימה עמוקה שדי מציקים לח, במיוחד בזמן עמידה ממושכת. האם זה יכול להצביע על מחלת ריאה? או מחלה ללבית?

שלום, אולי זה קשור לכיווץ שרירי החזה בזמן ההקאה. אם זה לא משתפר ממליץ על צילום חזה.

מזה שלוש שנים יש לי כחכוח קבוע בעיקר בשעות הבוקר מיד לאחר שאני קם מהשינהולמספר שעות...בשעות הלילה לפני השינה חוזר שוב. מתלווה לזה ליחה אך ללא נזלת כלל. מפריע בבליעה ובשינה... מה לדעתך ניתן לעשות ??

שלום, כדאי לבדוק אלרגיה, בעיה במערות הפנים ע"י רופא אאג, רפלוקס ואסתמה.

30/07/2020 | 00:27 | מאת: שירי

שלום ד"ר ראיתי שכתבת שכשהגורם לקשיי הנשימה בחולי אסתמה קשה בחלק מהזמן הוא ריפלקוס (בקע סרעפתי גדול) אז תיסוף סימביקורט לא יעזור. במידה וחס וחלילה הריפלוקס יגרום להתקף אסתמה ממש, האם אז גם הוינטולין לא יוכל לעזור? או שהכוונה היא שרק הסטרואידים לא עוזרים? הריפלוקס שלי קשה(לוקחת נקסיון 40 מ"ג פעמיים ביום ואוכלת רק מה שמותר) האסתמה מאוזנת עם 8 שיאפות סימביקורט, אך יש לי התקפים קשים של ריפלוקס שגורמים לי לעיתים כל דקה לצורך לקחת שאיפות עמוקות מהפה (נושמת מהאף) ןלקשיי נשימה. תודה רבה

שלום, אולי לא הסברתי את עצמי מספיק טוב. מה שהתכוונתי לומר שצריך לשלב גם את הטיפול בסימביקורט וגם טיפול נגד רפלוקס להשפעה מכסימלית.

30/07/2020 | 00:23 | מאת: אפרת

שלום, היום היתה לי שיחת טלפון עם רופא אלרגיה מהקופה. הוא ראה שרופא הריאות הגיש אותי לזולאייר. יש לי אסתמה שהפכה לקשה, ואלרגיה לאבק ללא התעטשויות. הוא רק אמר ש IGE שלי הוא 280 ואמר שזה יחסית נמוך. האם זה אומר שלמי שיש IGE הרבה ותר גבוה הסיכוי שהזולאייר יעזור לו הוא יותר גבוה לעומת מי שיש לו ערכים כמו שלי? אני בכל אופן אתחיל רק אחרי שיהיה חיסון לקורונה וכרגע אני מסתדרת עם משפאים. האייזונפילים תקינים. תודה מראש

שלום, זולייר יעיל במטופלים עם IgE מעל 30 כך ש 280 זה בהחלט לא נמוך והתרופה יכולה לעזור.

29/07/2020 | 11:40 | מאת: קטי

שלום, מחודש פברואר אני מרגישה ששורף לי בריאות. קצת מציק. רופא משפחה אמר שזהו ריפלוקס. אשמח לחוות דעתך. לא מצאתי שום קשר בין תזונה לבין עוצמה וטיימינג של ההרגשה. תודה קטי

שלום, כדי להעריך צריך גם לראות איפה בדיוק תחושת השריפנ, למה היא קשורה ועוד ולכן צריך להיבדק במרפאה.

שלום, אני קיבלתי כבר קורס פרדניזון שלישי וכדי לשלול דיכוי אדרנלי בסיום נאמר לי לעשות בדיקת קורטיזול ובדיקת מלחים בדם. האם בדיקת sodium בדם זאת הבדיקה שנחשבת למלחים בדם? פשוט אותה קיבלתי כבדיקות שיגרתיות, אז רציתי לדעת האם אני צריכה לבקש מרופאת המשפחה בדיקות נוספת לבדה. תודה מראש

שלום, הסודיום בדם לא עונה על השאלה וצריך את בדיקת הקורטיזול.

27/07/2020 | 23:04 | מאת: שירי

שלום, יש לי אסתמה קשה ולאחרונה הבנתי שהבקע סרעפתי שלי והריפלוקס הקשה(שנמצא במונומטריה 24 שעות) למרות הנקסיום גורם לי גם להחמרה בנשימה. האם במצבים שבהם זה הריפלוקס שגורם לגירוי דרכי הנשימה תיסוף שאיפה או יותר של משאף משולב של סטרואידים ומרחיב סימפונות אמור ק או שזה בעצם לא יכול לעזור בכלל וזה יהיה סתם לקחת? תודה מראש

שלום, אם יש הפרעה חסימתית בתפקודי ריאות המשאף יכול לעזור. כמובן שיש לטפל במקביל גם ברפלוקס.

27/07/2020 | 17:02 | מאת: אלרום

האם צרידות היא תופעת לוואי בבדיקת ברונכוסקופיה? האם יש סכנה בצרידות בלתי הפיכה?

שלום, יכולה להיות צרידות אחרי ברונכוסקופיה אבל הוא חולפת.