פורום מחלות ריאה

הפורום יעסוק בנושאים הקשורים למחלות ריאה ומחלות דרכי הנשימה, כגון: סרטן ריאות אבחון בדרך ברונכוסקופית, אבחון וטיפול בדרך ברונכוסקופית למחלות שונות של דרכי הנשימה, שיעול ממושך, מחלת ריאות חסימתית כרונית COPD, אסתמה, נוזל בקרום הריאה אבחנה וטיפול.
3615 הודעות
3542 תשובות מומחה

מנהל פורום מחלות ריאה

06/01/2021 | 22:56 | מאת: רונן

שלום רב אני עם אסתמה קשה שמאוזנת עם סימביקורט 320 4 שאיפות ביום. היה לי תור עם רופא אלרגיה בנושא של בדיקות דם לבדוק האם אני עדיין אלרגי למזונות מסויימים, אך הוא התעקש גם לדבר על האסתמה. הוא אמר שחבל שלא באתי אליו במקום ללכת לרופא ריאות כי הוא גם מתעסק באסתמה, כי ציינתי שאני אצל רופא ריאות בקופה. הוא אמר לי שהוא ממליץ לי לעבור לרלבר שאיפה אחת ביום המינון המקסימלי ולהוסיף 2 שאיפות של סימביקורט 320 ביום ועם הזמן לראות האם אפשר להפחית שאיפה של סימביקורט, עם עדיפות לאחר שמצב הקורונה ירגע. האם רלבר שאיפה אחת ושתי שאיפות סימביקורט 320 באמת שוות ערך ל 4 שיאיפות של סימביקורט 320? או שמה שהוא אמר לי לעשות למעשה נותן לי הגנה יותר טובה ואז לכן שהוא חשב שאולי אחרי שהקורונה תרגע אוכל להוריד לנסות להוריד שאיפה של סימביקורט? הוא אמר שרלבר יותר טוב ויותר חזק פשוט. האם אני יכול לסמוך עליו או שעדיף לסמוך רק על רופא הריאות שלי? אני פשוט לא יודע מה רופאי אלרגיה לוומדים לעומת רופאי ריאות, או שזה דיי זהה. תודה מראש

שלום, לרופאים שונים יש גישות שונות ואני לא יכול להכליל או להתייחס ספיציפית לרופאים שמטפלים בך. בעקרון ברלבר ובסימביקורט יש תרופות דומות. השילוב של שתי התרופות אינו מקובל. ההמחצות בספרות מדברות על סימביקורט בלבד או שילוב של רלבר עם וונטולין במקרה שלך.

06/01/2021 | 12:45 | מאת: חלי

שלום דוקטור מצרפת סיטי מלפני חצי שנה וסיטי משבוע שעבר האם זה בסדר

שלום, אין שינוי לפי הפיענוח כך שהמצב יציב, יתכן שמדובר בשינויים הסיטי על רקע חשיפה לעישון.

06/01/2021 | 12:40 | מאת: חלי

שלום דוקטור אודה לך אם תתן חוות דעת על הבדיקה . תודה ויום טוב

שלום, הבדיקה ששלחת תקינה אבל אין שם דיפוזיה ומומלץ שתשלימי.

05/01/2021 | 10:01 | מאת: אורלי

שלום רב, בממצאי בדיקת CTA אנגיו חזה נכתב בסעיף של פרנכימת הריאות: מלאות רקמתית מואדרת באספקט מדיאלי של RML, נמדדת עד 1.6*1.2*0.7 ס"מ, מודגם עורק מוביל ווריד מנקז - יתכן PAVM קטן שינויים פברוטים עדינים בפסגות דו צדדית ובלינגולה. מלאות רקמתית צמודה לפלאורה בזוית הקרדיופרנית מימין. אשמח להסבר בנוגע למה זה בעצם אומר? :)

שלום, PAVM פירושו חיבור לא תקין בין עורק לוריד בתוך הריאה. מדובר בממצא נדיר שלעיתים קרובות הוא מלידה. מדובר עדיין בחשד. יש לפנות עם הדיסק של הסיטי למרפאת ריאות. במידה שאכן מדובר בממצא הנל ניתן לרפא זאת על ידי סגירת כלי הדם הלא תקין בצינתור.

03/01/2021 | 12:54 | מאת: אביתר

שלום אני בן 54 סובל מתת משקל משמעותי בגלל קרוהן . באחרונה קוצר נשימה הומלץ לעשות צילום חזה. בלי קשר בגלל אוסטאופורוזיס הומלץ לעשות צילום עמוד שדרה גבי ( הגב עליון ואמצעי ) לראות שאין שברים. רציתי לשאול האם במידה ועושה צילום עמוד שדרה גבי אז רואים שם גם את כל מה שרואים בצילום חזה ואפשר לוותר על הצילום חזה? הרופא בעיקר רוצה לראות שאין הגדלה של הלב, שאין משהו בריאות וגם שאין הרחבה בוושט בכניסה לקיבה בגלל תסמינים שם. תודה

שלום, לא רואים את הריאות בצילום עמו"ש.

03/01/2021 | 00:08 | מאת: נעה

שלום האם לחיסון נגד קורונה בזמן שהמתחסן חולה בקורונה עשוי ליצור בעיות (החמרה בקורונה, בעיות אחרות כתוצאה מהשילוב של מחלה פעילה ותוספת חיסון) או שהוא לא יהיה יעיל? כמובן שאין הכוונהאך ייתכן וזה כן קורונה לחולה קורונה שניגש לחיסון, אלא לכאלו שאו שהם רק נשאים ולא מודעים לזה, או שיש להם סימפטומים לא ספציפיים דווקא לקורונה ולכן לא נבדקו? תודה רבה

שלום, למיטב ידיעתי הנושא לא נבדק, אולם אני מעריך שיעילות החיסון במצב זה תהיה נמוכה מאוד. זה לא מסוכן אבל לפי ההנחיות לא נותנים לחולים חיסונים.

01/01/2021 | 13:32 | מאת: רונן

שלום שיעול עם ליחה כבר כמה ימים (יש גם לפעמים כאב גרון כתוצאה מהשיעול). מרגיש לי שמקור הליחה עמוק יותר מאשר הלוע. אציין שיש לי נטיה לנזלת כרונית, וקרה לי גם בעבר שיעולים כאלו עם ליחה. האם זה תסמין של קורונה? זה מצריך בדיקה או שאין קשר לקורונה ולחכות שיעבור? ללא חום גבוה, ללא כאבי ראש, קצת עייפות אבל אולי זה בגלל שינה לא טובה עקב השיעולים. תודה

שלום, שיעול הוא אחד הסימנים שיכולים להיות בקורונה אבל גם בברונכיטיס או מחלה וירלית רגילה. אין חובה להיבדק אלא אם היית בחשיפה לחולה קורונה.

30/12/2020 | 19:59 | מאת: מאירקה

שלום. אני חולה סרקוידוזיס, פרפור פרוזדורים, אי ספיקת לב, אי ספיקת כליות, סכרת, לח"ד גבוה ודום נשימה בשינה. האם חיסון נגד קורונה יכול להזיק לי?

שלום, לפי המידה שיש בידנו החיסון בטוח ומומלץ גם במצבך.

30/12/2020 | 19:58 | מאת: חיסון קורונה לחולה סרקוידוזיס

שלום. אני חולה סרקוידוזיס, פרפור פרוזדורים, אי ספיקת לב, אי ספיקת כליות, סכרת, לח"ד גבוה ודום נשימה בשינה. האם חיסון נגד קורונה יכול להזיק לי?

שלום, לפי המידה שיש בידנו החיסון בטוח ומומלץ גם במצבך.

שלום דוקטור, אני חולה ב IPF, ב CT ריאות רואים דלקת כרונית. FVC=70, DLCO=70. מטופל ב OFEV + משאף נסיוני (גלקטיקו?). האם עדיין מומלץ לי להתחסן נגד קורונה? האם דלקתיות כרונית זה לא כמו רגישות לאלרגיה קשה?

שלום, לא מדובר באלרגיה ומומלץ לך להתחסן.

29/12/2020 | 14:49 | מאת: ברנוש

איך מטפלים בכיפודי ים בכף רגל אחרי אנטיביוטיקה ומשחת אנטי דלקטית כבר 9 ימים? כואב שכשהולך ברגל.

שלום, לא בטוח. אם מדובר באלרגיה אפשר להוסיף כדורים נגד אלרגיה. ממליץ להיבדק ע"י רופא עור ולראות שאין זיהום משני שלפעמים מצריך אנטיביוטיקה.

29/12/2020 | 13:06 | מאת: אביטל

שלום דוקטור אני סובלת כבר כמה שנים משיעול (ומידי פעם התקפי שיעול כתוצאה מטריגרים כמו אויר קר, צחוק, בכי, אבק, חומרי נקיון וכדומה...). הטיפולים שעד עכשיו ניסיתי היו לאלרגיה (יש לי אלרגיה לקרדית אבק.. דשא) בכדורים ותרסיסים חלק עזרו וחלק לא. ניסיתי טיפולים לאסתמה (כל הבדיקות שביצעתי עד עכשיו היו תקינות- תפקודי ריאות, מאמץ ומטאכולין) בכמה סוגי משאפים (סימביקורט 160, רלבר 192, סרטייד, דואורספ 160) וכן בכדור סינגולייר (לפעמים שהיה התקף שיעול חזק לקחתי סימביקורט, או דואוספ והשפיעו מהר) כרגע הרופא אמר לי שנפסיק לגמרי עם משאפים, אבל בגלל שיש לי נזלת אחורית אלרגית- אני אקח פרופיטן. ואם יש מצב של התקף שיעול או קושי נשימתי אז לקחת משאף (דואורספ) הייתי שמחה להבין אם כל הבדיקות שוללות אסתמה אז ממילא הטיפול במשאפים לא נכון ולא מדויק. אז למה הרופא כל כך ממליץ לי לקחת אותם בזמן התקף? או שמא אפשר לאבחן לפי יעילות הטיפול? תודה רבה מראש אביטל

שלום, יש לפעמים מצב של דלקת כרונית בסימפונות עם ריבוי אאוזינופילים שגורמת לשיעול כרוני ומטפלים בה במשאפים. אפשר לאבחן זאת בבדיקת כיח מגורה או ברונכוסקופיה.

28/12/2020 | 19:57 | מאת: דניאל

מטופלת בדופיקסנט בשל אטופיק דרמטיטיס חריף. מאחר הזריקות מדכאות את מערכת החיסון, אני אמורה לקבל בימים הקרובים את החיסון לקורונה. האם ידוע על רגרסיה בהשפעת הדופיקסנט בעקבות החיסון לקורונה? האם החיסון עלול לעורר את תופעות הלוואי של האטופיק? (פריחה וגרד בעיקר)

שלום, לא ידוע על בעיה מיוחדת במטופלים עם דופיקסט ולכן מומלץ לקבל את החיסון לקורונה.

27/12/2020 | 22:03 | מאת: נתן

ד"ר שלום רב, לאחרונה ביצעתי CT לצוואר / גב תחתון, וכחלק מהתוצאות ראיתי כי יש צילום של הריאות שלי והריאה השמאלית מלאה בנקודות שחורות (מצורפת תמונה). השאלות שלי: 1. במידה וזה משהו חמור, מי שמפענח את ה-CT אמור לדווח על זה? לדוגמא סרטן או שחפת או משהו אחר? 2. האם ע"פ הצילום נראה לך שצריך ללכת לרופא ריאות להמשך בדיקה? או שזה משהו שלדוגמא יכול להגרם מעישון (אני מעשן כחצי קופסת סיגריות ביום, ומאדה קנאביס ברישיון). תודה רבה

שלום, בצילום ששלחת לי רואים את הבטן ולא את הריאות והאיזורים עם הנקודות השחורות הם המעיים. זה נראה לי תקין אבל מציע שתחכה לפיענוח של הסיטי ותיגש איתו לרופא המשפחה אם יש משהו לא ברור.

27/12/2020 | 17:39 | מאת: א

שלום דר האם בסיטי ריאות ניתן לראות כיס מרה?ביצעתי סיטי ריאות עקב נוזל פלאורלי צרידות ואנדומטריומה ברחם,הפענוח תקין.במקביל במעקב כיס מרה בגלל פוליפ,הפוליפ עכשיו 0.8 והדופן מעובה באזור הפונדוס.עד עכשיו היה 0.6 בלי עיבוי.הרופא אמר ניתוח מבוהלת מאד לא הספקתי לשאול אם כשראה את הסיטי ריאות שהראיתי לו כי חשבתי אולי יקבל תמונה רחבה יותר אם רואים שם את המרה? ראה גם את האולטראסאונד של המרה.האם בריאות בסיטי רואים כיס מרה?מאד בלחץ.ממתינה לתשובתך,לא הספקתי לשאול אם בסיטי ריאות ראה את המרה ואי אפשר להשיגו.תודה

שלום, לרוב בסיטי ריאות לא רואים היטב את כיס המרה. אולטרסאונד וסיטי בטן הם בדיקות מתאימות יותר. לעיתים יש צורך בבדיקה שנקראת ERCP לאבחנה וטיפול בבעיות בדרכי המרה.

31/12/2020 | 22:53 | מאת: א

ברור לי דר השאלה היתה אם אפשר לראות אותו,כי היתה לי הרגשה שהכירורג מרה שראה סיטי ריאות שלי שעשיתי עבור דבר אחר כמובן הבחין במשהי במרה.לכן שואלת אם הוא יוצא בסיטי?

27/12/2020 | 11:29 | מאת: ירין

היי שלום אני בן 20 לפני שנה וחצי יצא לי לעשן כמות גדולה מאוד של מריחואנה שפיתחה עובש. לא חשבתי על זה יותר מידי באחד מן הימים עשיתי בדיקת ct חזה בטן אגן למציאת בלוטות לימפה שיצאה תקינה אבל בבדיקה נמצאו מספר נודלים בריאות בגודל של 4ממ הממצאים תקינים הבנתי שזה נודלים מאוד קטנים ולא פניתי לרופא אבל התחילו לי כאבי חזה וקוצר נשימה רק אחרי שנה עשיתי עוד ct אחרי שנה שהראה שאין שינוי בנודלים אותו גודל ועכשיו התחילו לי הזעות לילה ושיעול קל מה זה יכול להיות ?

שלום, אני מניח שהנודולים אינם מחלה פעילה מאחר שלא חל בהם שינוי. יתכן שאתה סובל כעת מדלקת שתחלוף תוך זמן קצר.

27/12/2020 | 02:57 | מאת: אייל

שלום דוקטור, אבי חולה סיעודי מורכב עם copd וטרכאוסטום. בשנים האחרונות אני קורא הרבה על תרופות חדשות ממשפחת הספיריבה, המקלות על הנשימה ל 24 שעות. האם קיימת תרופה כזו שמתאימה לשאיפה דרך הקנולה? האם קיימת אולי תרופה פומית עם פעולה דומה?

שלום, את המשאפים מסוג ספריי אפשר לחבר לספייסר ואותו לחבר לקנולה כך שניתן יהיה לתת את התרופה דרך הקנולה. ספיריבה רספימט גם ניתן לתת בדרך זו.

24/12/2020 | 23:01 | מאת: בן

כתבתי שאלה מקודם ומאז רכשתי את החומר הנ'' ל אני בן 29 עם COPD עם ברונכיטיס והרבה ליחה ביום יום. שאלתי היא, האם יש תופעות לשימוש בסליין היפרטוני 3% באינהלציה יומית שכוללת אירובנט, מווקס ו-ונטולין? הוספתי במקום מים פיזיולוגיים את הסליין ואני מרגיש השפעה מיידית של כיוח יותר טוב והרגשה כללית טובה יותר אבל גם מעין כאב ראש.. יכול להיות שזה קשור לפעולה בריאות עצמן? אני לא רוצה למהר ולוותר על משהו מועיל לטווח ארוך ולכן אני שואל. תודה.

שלום, לפעמים כשיש שיעול חזק יש גם כאב ראש ולא בגלל החומא=רים באינהלציה. ככל הנראה אתה משתעל בניסיון לכיוח ויש להפחית את העוצמה ולעקוב.

24/12/2020 | 18:55 | מאת: שיר

שלום אסמטית מילדות , לא מסתובבת בחוץ עם מסכה אך כשחייבת במקום ציבורי עוטה מסיכה . לאחר כל פעם מקבלת סחרחורת, קשיי נשימה, רעידות בגוף ,מרגישה מטושטשת ועל סף עילפון . מה ניתן לעשות? האם מסוכן? האם צריכה לבדוק משהו? אשמח לעזרה . תודה מראש

שלום, אולי כדאי לשנות את סוג המסכה. אולי יש לך רגישות לחומר שבה.

24/12/2020 | 04:50 | מאת: מוטי

אני בן 26 עשיתי תפקודי ריאות עקב שיעול חזק מלווה בקוצר נשימה קל בעיקר בלילות ואלו התוצאות אשמח מאד להבין מה זה אומר FVC 68% FEV1 77 % FEV1/FVC 0.95 FEF50 85 % TLC 79 % RV 105 % DLCO 104 %

שלום, יש ירידה בזרימות האוויר אבל לא כמו אסתמה עם אופי חסימתי. שאר הבדיקה תקינה. ממליץ לחזור על הבדיקה לאחר שהשיעול יחלוף.

25/12/2020 | 03:43 | מאת: מוטי

תודה ענקית. אשמח להבין האם זה נקרא ירידה קלה או משמועתית ומה זה יכול להיות?[השיעול כבר יותר מ4 שנים ורק מחריף] בתודה מראש

שלום, הירידה היא קלה ולא מסבירה את השיעול הממושך. באופן כללי הסיבות השכיחות לשיעול ממושך כוללות רפלוקס מהקיבה, אלרגיה או אסתמה. כמובן עישון הוא גורם מובהק במעשנים. מומלץ בירור במרפאת ריאות.

23/12/2020 | 21:36 | מאת: עדי

שלום, נאמר לי שהסטרואיד בבודיקורט ובסימביקורט חלש ב כ 25 אחוזים לעומת הסטרואיד בסרטייד. האם גם ברלבר הסטרואיד נחשב יותר חזק ב 25 אחוזים או יותר לעומת הסימביקורט? והאם במינון המקסימלי של רלבר מבחינת מרחיב הסימפונות יש את אותה הכמות כמו במינון מקביל של סימביקורט? תודה מראש

שלום, אין השוואה מדוייקת בין המינונים. באופן כללי אפשר לחלק למינון נמוך סרטייד 250 פעמיים שווה לסימביקורט 160 פעמיים ולרלבר 92 פעם אחת. כנ"ל במינון הכפול.

21/12/2020 | 19:02 | מאת: רפי

האם מורגש אצלכם במכון הריאות עומס של חולי ריאות כרוניים חדשים עקב הידבקות בקורונה?

שלום, לא. ברוב המקרים אין מחלת ריאות כרונית בעקבות קורונה. מקווה שאכן גם בהמשך לא נראה שינוי לרעה.

20/12/2020 | 19:51 | מאת: הילה

שלום רב, בני בן 3.5 נולד פג שבוע 32. אובחן כאסמתי ונתמך בינקותו באינהלציות ולאחר מכן במשאפים ואבקת סינגולאייר. מלבד התקף אחד בכל חייו לא סבל יותר מדי אלא בעיקר משיעולים בלילות. מזה כשנה וחצי שנתיים ללא תסמיני אסתמה כלל. הרופא הורה לנו להפחית בהדרגה את במשאפים וכך עשינו אך בגלל שהוא עבר לעיר אחרת נשארנו רק עם אבקת סינגולאייר ופחדתי להפסיק כי התחילה הקורונה ואז חורף וכדומה. יותר שמעל שנה הילד מקבל רק סינגולאייר בערב. שאלתי היא האם יש נזק בלקיחת האבקה לזמן ממושך ככ. מצד אחד מפחדת מהשלכות מצד שני מפחדת להפסיק. תודה רבה

שלום, סינגולייר היא תרופה בטוחה והייתי ממליץ לך להמשיך עד להתייעצות עם רופא ריאות ילדים.

19/12/2020 | 16:16 | מאת: אפרת

שלום, האם אנמיה שבה המוגלובין 10. מחסני ברזל 6 וברזל 16 יכולים לגרום להחמרת אסתמה קיימת, או שקשיי נשימה באנמיה הם בערכים יותר נמוכים? תודה

שלום, לא גורם לאסתמה ולרוב לא גורם לקשיי נשימה אלא בגיל המבוגר ועם מחלות נילוות.

19/12/2020 | 16:13 | מאת: שירי

שלום, האם ברלבר במינון ההכי גבוה שלוקחים פעם ביום יש בדיוק אותה כמות מרחיב סימפונות לעומת סימביקורט 320 שאיפה? תודה מראש

שלום, רלבר 184 מקביל בערך לשתי שאיפות סימביקורט של 320.

19/12/2020 | 13:36 | מאת: דימה

שלום דוקטור הנכבד.אני סובל בחודש אחרון מנזלת שיעול וליחה .שיעול בדרך כלל בבקרים במהלך היום הרבה פחות .הליחה בצבע לבן ונזלת שקופה לבנה .אני עובד במקום עבודה שיש הרבה אבק באוויר ובמכונות(לא עיבוד אבן או שיש) אני 5חודשים פה .מה לעשות? להחליף מקום עבודה ? לא יודע מה לעשות .זה לא עובר.בן 45

שלום, ממליץ על הערכה במרפאת אלרגיה וריאות. אם אתה מרגיש שהחשיפה בעבודה מזיקה לך יש לשקול מעבר עבודה בכובד ראש.

שלום רב אמא שלי בת 84 עם לח"ד גבוה, סכרת ובמשך שנים אובחנה כחולת COPD . לאחרונה רופא ריאות שבדק אותה בעקבות קוצר נשימה אמר שבכלל אין לה COPD אלא אסטמה או אלרגיות. כרגע אמא בהתלבטות קשה האם לקחת את חיסון הקורונה. איזה מידע או עצה יכולים לעזור לה לקבל החלטה מושכלת המון תודה

שלום, בכל מקרה מומלץ לה לקבל את החיסון. 1. היא מבוגרת. 2. יש לה מחלת ריאות לא משנה אם אסתה או COPD. 3. החיסון מומלץ לכל האזרחים גם הצעירים והבריאים.

18/12/2020 | 23:08 | מאת: יונה

אובחנתי בקורונה לפני שבועיים לא היו תסמינים מיוחדים.שוחררתי מבידוד לפני יומים.הסטורציה נמוכה נעה בין 94 ל90. עד הקורונה עישנתי אני בת 70.רוצה לציין שאני נוהגת לצעוד וכן גם על הליכון בחדר כושר.אקו לב מלפני כמה חדשים תקין וכן בדיקה במאמץ.האם הסטורציה מדאיגה?או לשייך לקורונה.

שלום, אני מניח שהירידה בסטורציה קשורה לקורונה בגלל שלא סבלת מכך בעבר. חשוב לעקוב אחריה וכמובן אם היא תרד יותר יש לפנות לטיפול.

16/12/2020 | 12:11 | מאת: מוני

בברור ריאתי: צילום חזה תקין. בתפקודי ריאות: הפרעה משולבת רסטריקטיבית בחומרה בינונית וחסימתית בחומרה בינונית עד קשה fev1=51 , fvc=56 fev1/fvc=0.69/ אבקש לדעת מה הפרוש, ומה הטיפול. תודה

שלום, יש ירידה בתפקות הריאתי. לרוב יש המלצה לטיפול במשאפים לאחר הערכה במרפאת ריאות.

16/12/2020 | 10:22 | מאת: מתן

שלום אני בן 35 מעשן.. כבר כמה שנים קורה מידי פעם אני מתעורר עם התקף שיעול בלילה לקראת הבוקר לא יודע מה הסיבה. היום בדקתי סורוטציה שזה קרה לי היה לי 94. עשיתי תפקודי ריאה. תקין מה זה יכול ליהיות?

שלום, יתכן שיש הצטברות ליחה על רקע העישון. ממליץ לנסות להפסיק.

16/12/2020 | 09:12 | מאת: דניאל

שלום. ביצעתי צילום ריאות כביקורת תוצאות: להלן ממצאי בדיקה רדיולוגית של ( חזה ישר+צדדי) : סיבה לביצוע הבדיקה # בירור הודגמה מלאות בסינוס קוסטופרני משמאל והשטחה של סרעפת שמאל # ללא שינוי #מ 2020/04 פרט לכ" אין לראות תסנין ריאתי . אין לראות תפליט פלאורלי מימין . שערי הריאות בממדים תקינים . צל הלב אינו מוגדל אודה לחוות דעתך בנושא הסרעפת ומלאות בסינוס. אבקש לציין שאני לאחר מחלת boop אשר הופיעה פעמיים ונמצא במצב שמירה מבחינה תרופתית תודה לך מצורפת הבדיקה

שלום, יכול להיות שמדובר בצלקת לאחר מחלת ה BOOP חשוב להשוות לצילומים ישנים.

15/12/2020 | 19:42 | מאת: אפריים

שלום רב, יש לי אסתמה קשה והגעתי לפוסטר 8 שאיפות לאחר החמרה. רופא ריאות אמר לי לנסות לקחת פורדיל ולהוריד במינון הפוסטר. הוא לא הסביר לי בדיוק על המשאף. הבנתי שהוא מרחיב סימפונות. האם הוא מהמשפחה של הספיריבה? מה למעשה הייחוד שלו ולמה נותנים דווקא אותו? תודה מראש

שלום, בפורדיל יש מרחיב סימפונות חזק דומה לוונטולין אבל ארוך טווח. גם בפוסטר יש מרחיב דומה כך שיש פה כפל בחומרים שהומלץ לך. ספיריבה הוא מרחיב סמפונות מקבוצה אחרת. אולי הרציונל של ההמלצה הוא להפחית בסטרואידים שיש בפוסטר.

שלום רב, אני בן 29 עם COPD מלידה. לצורך טיפול אני מבצע אינהלציה באופן קבוע פעם ביום. עם אירובנט,מווקס ונטולין ומים פיזיולוגיים. עדיין אני סובל מליחה רבה. חשבתי להשתמש במקום המים הפיזיולוגיים בסליין היפרטוני בריכוז 7% או 3%. השאלה שלי האם אפשר להשתמש בסליין היפרטוני בריכוז 7% וכמה להוסיף לאינהלציה היומית. תודה, בן.

שלום, אפשר. מציע להתחיל ב 1-2 מ"ל של 3% ואם זה לא מספיק לעבור לריכוז הגבוה יותר.

14/12/2020 | 14:14 | מאת: עינת

אמי חלתה לפני שבועיים, בבדיקה נשללה קורונה. עשתה סי טי ריאות ואלה הממצאים: הודגמו הצללות GGO עדינות פריפריות ב RLL, RML, LLL. ממצאים הנ"ל אינם ספציפיים ומופיעים במגוון מחלות ריאתיות זיהומיות ולא זיהומיות. כל שאר הפרמטרים תקינים. לסיכום: הצללות GGO עדינות מפושטות בפריפריה של שתי הריאות, בעיקר בריאה הימנית. אשמח לפירוש. תודה

שלום, יכול להיות שמדובר בתהליך זיהומי או דלקתי. לעיתים יש צורך בברונכוסקופיה כדי לאבחן או בבדיקת מעקב עם סיטי חדש כעבור חודש חודשיים.

13/12/2020 | 18:11 | מאת: יובל

שלום, האם בבדיקת תיפקודי ריאה בודיבוקס הכוללת נימחי ריאה בשיטה פלתיזמוגרפית, ספירומטריה פשוטה ועם מרחיבי סימפונות ובדיקת דיפוזיה יש סיכון להידבקות בקורונה?

שלום, הסיכון קטן מאוד, משתמשים בפילטר מיוחד ומי שיש לו חשד לקורונה לא אמור להגיע.

17/12/2020 | 23:10 | מאת: יובל

תודה רבה

האם זה ממצא שמחייב טיפול ?

שלום, בדרך כלל לא, פיזיותרפיה נשימתית בלבד. כדאי להגיע לבדיקה במרפאת ריאות עם הסיטי.

10/12/2020 | 18:34 | מאת: יאלוש

שלום האם הטיפול במחלה הזו רק דיכוי מערכת החיסון או שיש טיפולים אחרים כרגע אני על אימוראן פרדניזון במינונים משתנים בהתאם למצב אינלציות חמצן 24/7 כמו כן יש גם מחלת ריאה רסטקטיבית DLCO 48% אוסיף 2 הריאות חולות ולאחרונה התחילו ריטומקסיאב בתודה

שלום, הטיפול שאת מקבלת מקובל. כפי שכתבתי לך בעבר. אם חלילה תהיה החמרה יש לשקול השתלת ריאות.

10/12/2020 | 16:27 | מאת: דליה

אני מאובחנת כחולת NSIP מטופלת בסטרואידים סלספט ואנטיביוטיקה . פעם בחצי שנה מקבלת מבטרה. פעם אחרונה קבלתי את המבטרה בחודש אוגוסט. האם אין סיכון בקבלת החיסון? אני יודעת שמערכת החיסון שלי נחלשת בגלל המבטרה. אודה לתשובתך

שלום, החיסון לא נבדק בחולים שמקבלים תרופות לדיכוי מערכת החיסון. הוא כנראה בטוח אבל קשה לתת המלצה חד משמעית. מציע שנמתין להמלצות משרד הבריאות בעניין.

09/12/2020 | 18:13 | מאת: mna

בן 60, סובל זמן רב מקוצר נשימה ולחץ בחזה במאמץ, הרופא שלי חשב שזה כתוצאה מטיפול כימותרפי שסיימתי לפני כחצי שנה עקב גידול במעי, לאחרונה לצורך מעקב אונקולוגי ביצעתי בדיקת CT ופענוח הבדיקה מצויין בועית אמפיזמטית ב-RUL מודדת 1 ס"מ, האם זה יכול לגרום לתסמינים שאני מתלונן ואם כן זה ניתן לטיפול .

שלום, לא נראה ךי שהנקודה מסבירה את התלונות שלך. כדאי להשלים תפקודי ריאה מלאים, אקו לב ולהגיע להערכת רופא ריאות.

09/12/2020 | 10:40 | מאת: חנה

שלום רב, אני חולת אסטמה לא מאוזנת והומלץ לי משאף רלבר. בנוסף אני סובלת מהפרעות בקצב לב. אני מטופלת ומאוזנת. קראתי בעלון שאחת מתופעות הלואי היא בעיות בדופק. ברצוני לשאול האם זו תופעת לואי ידועה והאם כדאי לי לנסות ולהשתמש ברלבר. תודה חנה

שלום, ברלבר יש תרופה שיכולה להגביר את הדופק. בכל מקרה, זה שולי ונדיר שזה יוצר בעיה.

08/12/2020 | 23:11 | מאת: שירי

שלום, עליי לעשות בדיקת קורטיזול ובדיקת acth ואני לוקחת מינון גבוה של פוסטר שהבנתי שמשפיע על התוצאות. האם גם ספיריבה עלול להשפיע על התוצאות? כי חשבתי לקחת אותו יום יומיים קודם ולהפחית קצת בשאיפות הפוסטר. תודה מראש

שלום, ספיריבה לא משפיע בעניין זה.

08/12/2020 | 08:21 | מאת: שואל

בוקר טוב, אמי בת 70 ללא כושר גופני. חווה קוצר נשימה במאמץ קיצוני. עישנה בצעירותה (כבר 35 שנה שלא מעשנת). ברקע סובלת מלחץ דם גבוה שמאוזן. הייתה אצל רופאת המשפחה שלא ראתה משהו מיוחד והפנתה אותה לבדיקת אקו במאמץ וצילום חזה ונתנה לה משאף למקרה שמרגישה קוצר שוב. האם לדעתך יש מקום לחשד ל copd?אם היה היא הייתה שומעת בסטטוסקופ? לחוץ מאוד אודה למענה

08/12/2020 | 14:49 | מאת: שואל

תוספת ברשותך צילום חזה יצא תקין. האם ניתן לראות מחלות ריאה כמו COPD וכמו IPF בצילום או לשמוע בסטטוסקופ? אדגיש שקוצר הנשימה התרחש במאמץ מאוד ניכר כאשר אמי עם כושר גופני ירוד

שלום, פחות סביר שמדובר ב COPD. אולי זו רק בעיית כושר ולא מחלה. מכל מקרה COPD ניתן לאבחן בבדעקה פשוטה של תפקודי ריאות.

05/12/2020 | 11:15 | מאת: דן

שלום, אימי בת 82 עברה רנטגן בה נכתב ״הצללה ספיקולרית בריאה שמאלית - פיברוזיס? אין לשלול תתמ. מומלץ סיטי״. למה הכוונה הצללה וכו׳ תודה

שלום, הצללה הכוונה שרואים סימן לבן על שדות הריאה שנראים בצבע שחור בצילום. יש כל מיני סיבות שגורמות לכך מדלקת, זיהום ועד חלילה סרטן. המפענח לא היה בטוח ולכן המליץ לעשות סיטי.

04/12/2020 | 14:23 | מאת: עינת

שלום, אמי בת 58 חלתה. יש לה חום שלא עולה על 38, קוצר נשימה וכאב שורף בגב. עשתה צילום. יצא תקין מלבד שורה אחת מדאיגה: נצפה כתם סמיך של 1 סמ בשער הריאה הימנית. מה זה יכול להיות?

שלום, יכול להיות שזה סימן של הדלקת. מציע לחזור עוד חודש עם צילום ואם זה לא נעלם לבקש סיטי.

04/12/2020 | 01:19 | מאת: א

הכנתי לי מי אורז עם קצת אורז בפנים . שאבתי את המרק והרגשתי כאילו שאבתי גרגר . יזמתי שיעול וזהו . סטורציה תקינה . רק שאני מנוזלת ומרגישה גירוי בגרון סובלת מריפלוקס ומעי רגיז. איך אדע אם שיעול הוא כתוצאה מגוף זר או מהנזלת?

שלום, אני מניח שהאורז ייצא בשיעול. אם תוך כמה ימים אין הטבה ממליץ לפנות לבירור.

03/12/2020 | 21:41 | מאת: Boop קשה

שלום רב אמא בת 74 עם boop,שלא חולף ,נכנסת לסיטורציה נמוכה עושים לה אמבו ,מוציאים הפרשות כי יש לה טרחסטומיה,,הסטירואידים לא עוזרים ,יש לה רעידות בגוף ,איך אפשר לעזור לה ,המחלה קשה מאוד . תודה

שלום, אינהלציות, פיזיותרפיה, אנטיביוטיקה אם יש חיידקים בליחה.

"GGO דיפוזי דיפנדנטי בבסיס הריאה מצד ימין ומעט גם בלינגולה". אבא שלי לאחרונה החל להרגיש כאבים. אני אציין שזה קרה סמוך לתסמינים שהחלו לו בשל שנדבק בקורונה. היום הוא חודשיים אחרי זה אבל עדיין סובל מכאבים. מה יכול לומר הממצא הזה?

שלום, הסימנים בצילום יכולים להתאים למצב שאחרי קורונה והכאבים גם קשורים למחלה. צפוי שבהדרגה המצב ישתפר.

02/12/2020 | 18:11 | מאת: יאלוש

שלום אני התחלתי טיפול ב ריטומקסיאב רציתי לדעת מה ההבידל בן IPAF לבין NSIP כי ראיתי שכתוב מקבלת טיפול ב ריטומקסיאב עקב IPAF ושבביופסיה ריאתית יש NSIP cellular pattern זה לא אותו דבר ??? אשמח להסבר תודה ומה הפרוגנוזה

שלום, IPAF ראשי תיבות: Interstitial Pneumonia With Autoimmune Features כלומר פיברוזיס עם קשר למחלות אוטואימוניות. יכול להיות כאשר בביופסיה יש NSIP. הפרוגנוזה יותר טובה מ IPF.

01/12/2020 | 21:09 | מאת: יעל

שלום ד"ר נכבד, רופא המשפחה נתן לבעלי חיסון נגד דלקת ריאות בני חלקים כאשר החלק השני רק עוד שנה וראיתי באתרך שאתה ממליץ לבצע את שני החלקים בהפרש של חודשיים, מה דעתך לגבי זה? שאלה נוספת היא לגבי החיסון הראשון אם עכשיו זה לא מאוחר מדי , כי בנתיים הוא גם הספיק להתקרר וכעת לוקח אנטיביוטיקה (כמפורט במייל הקודם אך זה לא עוזר לו). שאלה נוספת מה הפרש הזמן המומלץ בריחוק ממועד לקיחת האנטיביוטיקה? תודה בכבוד רב

שלום, יש שני חיסונים שונים לדלקת ריאות. לא מדובר בשני חלקים. פנוימובקס. ניתן פעם אחת מעל גיל 65 או פעמיים בהפרש של 5 שנים אם מדובר באדם מתחת גיל 65. פרבנר. ניתן חד פעמי. כאשר נותנים פרבנר יש לחכות 8 שבועות לפני שנותנים פנוימובקס. אם ניתן פנוימובקס יש לחכות שנה לפני שנותנים פרבנר. הנ"ל לפי חוזר משרד הבריאות. מצוי במלואו באתר המשרד. אם אין חום ונגמרה האנטיביוטיקה אין מניעה להתחסן.

04/12/2020 | 00:26 | מאת: יעל

תודה רבה על המענה לשתי השאלות.

30/11/2020 | 02:48 | מאת: יעל

שלום ד"ר דרור, רציתי לשאול לגבי תרופה אנטי דלקתית שקשורה להצטננות שאינה אלרגית שמתאימה לאסטמטיים חוץ מקלרינז ודקסמול סינוס שעל פי הבנתי האחרון אינו מתאים . בכבוד רב

שלום, לצערי אין ממש תרופה להצטננות. אין בעיה לאסתמתים עם דקסמול סינוס שיכול להקל כמו שאר התרופות מסוג זה שאפשר לקנות ללא מרשם בבית המרקחת.