פורום מחלות ריאה

הפורום יעסוק בנושאים הקשורים למחלות ריאה ומחלות דרכי הנשימה, כגון: סרטן ריאות אבחון בדרך ברונכוסקופית, אבחון וטיפול בדרך ברונכוסקופית למחלות שונות של דרכי הנשימה, שיעול ממושך, מחלת ריאות חסימתית כרונית COPD, אסתמה, נוזל בקרום הריאה אבחנה וטיפול.
3621 הודעות
3547 תשובות מומחה

מנהל פורום מחלות ריאה

23/07/2020 | 12:39 | מאת: יואל

אני חולה אסטמה כרגע מטופל בזריקת דופיקנסט לאחר כישלון פסנרה, רציתי לדעת מה זמן השפעה של הזריקה והאם הצלחת טיפול יתבטא בהפסקת נטילת פרדניזון כרגע על 60 מג? כמו כן לאור שברים מרובים בגב הומלץ על ידי רופא כאב על טיפול בתא לחץ, האם יש סיכון בטיפול כזה בשל האסטמה.

שלום, אין בעיה עם תא לחץ. קשה לדעת בודאות אם הדופילומאב יעזור. אני מקווה שכן ויש תוצאות טובות במחקר עם התרופה הזו.

22/07/2020 | 21:09 | מאת: ניר גבריאלי

האם תמיד קורונה גורמת לנזק ארוך טווח? והאם אפשר להחלים בלי נזק? והאם הנזק הזה שמדברים עליו קיים בכל מחלה או רק בקורונה.

שלום, לא בכל חולה יש נזק לאורך זמן. אפשר להבריא ללא נזק. כל מחלה עושה נזק אחר ובאמת קורונה זה דבר חדש שקשה לדעת מה יהיה בעתיד הרחוק בעקבותיו.

22/07/2020 | 20:13 | מאת: מיכל

שלום, קיבלתי קורס פרדניזון לאסתמה וכעבור 5 חודשים קורס שני של 40 מ"ג 11 ימים ואז כל שבוע ירידה של 10 מ"ג ואז שבוע 5 מ"ג ואז שבוע יום כן יום לא 5 מ"ג. קיבלתי לעשות בדיקת קורטיזול לראות שלא יהיה דיכוי אדרנלי כי אני סובלת גם מהפרעת שינה, אנמיה ועייפות קשה, וכנראה לא אדע להבדיל בתסמינים. שאלתי כמה רופאים, וכל רופא אמר לי לעשות את בדיקה הקורטיזול כעבור מספר ימים שונה מסיום הקורס. בגלל שאני חוששת מדיכוי אומנם הנטייה שלי היא לקחת חוות דעת של רופא שאמר לעשות אחרי יומיים, אבל מצד שני הרוב אמרו לי אחרי שבוע. האם לפי דעתך זאת תהיה טעות לעשות את הבדיקה יומיים אחרי סיום הקורס? אולי בעצם התוצאה עלולה להיות מוטעת ולהראות ערכים גבוהים או בנורמה ורק אחרי עוד כמה ימים יהיה דיכוי אדרנלי? האם אולי כדאי לבקש 2 בדיקות קורטיזול אחת אחרי יומיים ואחת אחרי יותר זמן? תודה מראש

שלום, הפרדניזון מדכא את האדרנל ולכן רמת הקורטיזול שמופרש מהאדרנל אמורה להיות נמוכה בזמן לקיחת פרדניזון ועם הפסקת הפרדניזון הקורטיזול אמור לעלות. אפשר לעשות את הבדיקה כעבור יומיים מהפסקת הפרדניזון.

25/07/2020 | 17:53 | מאת: ירין

תודה רבה,על התשובה (:

21/07/2020 | 18:07 | מאת: ט

שלום דר עקב גוש בגב עשיתי אמאראי חזה יצא שהגוש קטן שומני אבל יצא ממצא לוואי נוזל פלאורלי זעיר בריאה.מה אומר הדבר?ר ריאות אמר שתפקודי ריאה שעשיתי תקינים ,שאולי מהלב,אחכ שלל לב,הכל היה מבולבל,ולעשות צילום חזה עוד חודשיים.בצילום הרי לא רואים מה שבאמאראי רואים.מה לעשות דר?מה דעתך בבקשה?

שלום, מציע להגיע למרפאת ריאות עם הבדיקות לייעוץ. ה MRI היא בדיקה מאוד רגישה ולא כל ממצא שמצויין בה יש לו משמעות קלינית.

24/07/2020 | 00:01 | מאת: ט

סליחה דר לא הבנתי לאיזו מרפ להגיע הרי ציינתי שהייתי במרפ ריאות המפגש היה מבולבל ולא אמין ונאמר לי לעשות צילום רגיל עוד חודשיים הרי ייתכן שלא יימצא דבר בצילום כי זה רק צילום לעומת סיטי או אמארא שמראים יותר ועובדה שראו באמאראי.כיצד ניתן לדעת מה טיבו של הנוזל הפלאורלי הזה?ועשיתי אקו שרופאתי נתנה לי יצא לחץ ריאתי 25 כספית פלוס ראפ. האם דר נתונים אלו וצילום בעוד חודשיים שאם יצא תקין מספיקים?הרי ייתכן שהנוזל ישאר.בנוסף לפני שנה נמצא שיש לי דום נשימה קל.מה דעתך בבקשה לגבי הכל?

21/07/2020 | 11:37 | מאת: עדי

שלום, הבנתי שחימום בחורף עם מזגן בעייתי לחולי אסתמה כי מייבש, חימום במקרן חום או רדיאטור עושה ריח. האם חימום תת רצפתי נחשב טוב לחולי אסתמה ולא מייבש? והאם מאוורר בקיץ שיוצר רוח זה פחות טוב לחולי אסתמה ועדיף מזגן? תודה מראש

שלום, כל חולה מגיב אחרת ואין בזה כללים. גן מאוורר וגם מזגן וגם חימום תת רצפתי זה בסדר.

שלום, בשנה האחרונה לקחתי קורס פרדניזון לאסתמה 40 מ"ג לשבועיים וחצי ואז כל שבוע ירידה של 10 מ"ג וכעבור 5 חודשים שוב קורס פרדניזון 40 מ"ג ל 10 ימים ואז כל שבוע ירידה של 10 מ"ג.(לפני כן כל השנים לא היתי צריכה פרדניזון). האם 2 הקורסים למעשה גומרים להחלשות המערכת החיסונית ברמה שתמשך לאורך זמן? ואם לא, אז כמה חודשים זה נמשך? והאם ישנן נתונים לגבי עלייה בסיכוי לסרטן אצל מטופלים שלוקחים פרדניזון לפחות קורס או שניים בשנה? תודה מראש

שלום, פרדניזון אכן גורם להחלשת מעקכת החיסון אבל בכמות ובמשך הזמן שאת לקחת לא אמורות להיות השלכות לטווח ארוך. אמנם קשה למדוד זאת בדיוק אבל אני מאמין שכעבור כשבועיים מהפסקת הפרדניזון מערכת החיסון חוזרת לתפקוד מלא.

צהריים טובים דוקטור בחורף האחרון היו לחברי נזילות קשות בבית מצנרת המים בדירת השכנים מלמעלה, אשתו שהייתה בהריון מתקדם חלתה בדלקת ריאות. לאחרונה אף בנה הקטן חלה בדלקת ריאות. חשוב לי לציין שמדובר ברטיבות קשה אשר בזמניה הקשים בחורף אף נאלץ חברי להניח דליים בבית ע"מ לאסוף את מי הגשמים. שאלתי היא - 1) האם יש קשר בין הרטיבות לדלקת הריאות ? 2) האם קיימת הסכנה בריאות במגורים בדירה אשר סובלת מכמות כזו של רטיבות ? 3) ואם כן, מהי הסכנה (ולאיזה מחלה זה יכול לדרדר) ? תודה מראש על ההתייחסות יעקב

שלום, יכול להיווצר עובד מסוגים שונים שמגרה את הריאות ויכול לגרום לתלונות דומות לאסתמה. במצב בו יש מחלת ריאות ישנה גם רגישות להתפתחות דלקת ריאות חיידקים או וירלית.

האם הבנתי נכון את התשובה. "במצב בו ישנה מחלת ריאה..." וככול ולא הייתה מחלת רקע, לא זה מה שגורם לחולי. אני צודק ? בנוסף, "ישנה רגישות להתפתחות..." מה שאומר סיכוי קטן. אשמח להבהרה לשני הנקודות לעייל

20/07/2020 | 12:00 | מאת: יגאל

שלום דוקטור, האם קיימים מקרים שלחולה סיליקוזיס הנפחים כמעט תקינים (כ-70%), אך דיפוזיה ירודה עד כ-30%? תודה

שלום, יכול להיות.

19/07/2020 | 16:50 | מאת: אריה

שלום , בתאריך 2.7 נמצא תסנין בRML קיבלתי זינת 8 ימים + 6 ימים זטו בתאריך 16.7 בצילום חוזר נכתב "חל שיפור תסנין נספג ברובו " סיימתי את האנטיביוטיקה לפני 4 ימים ולאורך כול המחלה 3 שבועות עד היום .יש לי החל מהצהריים חום של 37.5 לערך ומטה 37.4 \ 37.3 בבוקר אין חום הרופא משפחה טוען שזה לא חום אני ומשפחתי חוששים , אולי צריך לקחת אנטיביוטיקה אחרת ? מה עושים ? נראה שהדלת ריאות לא עברה , יש סיכוי שתעבור לבד ? HELP

שלום, יש סיכוי שהדלקת תעבור לאחר הטיפול שקיבלת. מציע שאם יש החמרה לחזור על צילום חזה ובדיקות דם לפני שלוקחים עוד אנטיביוטיקה.

23/07/2020 | 17:17 | מאת: אריה

שלום ד"ר אין החמרה , המצב נשאר שיש לי חום 37.5 - 37.2 החל מהצהריים בבדיקות דם לא מצאו משהוא חריג התסנין נספג ברובו , אני צריך לקחת אנטיביוטיקה ?

18/07/2020 | 18:27 | מאת: מודאג

שלום, סבלתי מאפיזודה של כאבי חזה לפני מספר חודשים, ומאז אני סובל מקוצר נשימה ניכר. במבחן דיפוזיה יצא DLCO נמוך (65). בדיקת נפח העלתה FEV1=71, FEV1/FVC=72. האם זו בהכרח מחלת ריאה אינטרסטיציאלית? או שייתכנו סיבות אחרות? שיקוף ריאה לא העלה דבר, עדיין בהמתנה לHRCT. תודה.

השלום, הסיטי הכרחי כדי לקבוע אם יש מחלת ריאות אינטרסיציאלית. הכאב בחזה פחות אופייני. מציע לחכות לאחר הסיטי.

שלום, בת 45, בריאה בדרך כלל. חליתי בדלקת ריאות חיידקית (אובחנה בצילום חזה ובדיקות דם). בשלושת השבועות האחרונים נטלתי אומפרדקס Z בהמלצת רופא משפחה בגלל צרבות חוזרות. ראיתי שנמצא קשר בין אופמרדקס לדלקת ריאות. האם ייתכן ששימוש קצר בתרופה, אחת ליום, גרם לדלקת ריאות? תודה!

שלום, יתכן אבל בסבירות מאוד נמוכה כמו שאמרת בגלל משך הטיפול הקצר.

18/07/2020 | 02:45 | מאת: יעל

היי ד"ר אשמח לשאול- לפני יותר מ24 שעות ניקיתי את הכיור עם חומר אנטי קלאק של סנו (סימון רעיל לנשימה עם איקס שחור). מיד הרגשתי קושי כבד במערכת הנשימה, אווררתי את הבית ושכבתי בחדר נפרד עד שהקושי חלף. לאחר כ-12 שעות החל להופיע קושי קל בנשימה שאינו חולף. האם יש סיכוי שמשאיפה קצרה של חומר זה נגרם נזק במערכת הנשימה? האם יש צורך להמשיך בירור? תודה רבה

שלום, לא סביר אבל אני ממליץ להיבדק ע"י רופא המשפחה.

17/07/2020 | 23:08 | מאת: שני

שלום, במשאף קיובר הבנתי שצריך לשאוף לאט ואני שהתרגלתי שנים לסרטייד קשה לי איתו(לוקחת אותו בנוסף לסימביקורט באסתמה שהפכה לקשה). האם כך זה גם במשאף בודיקורט שצריך לשאוף לאט, או שאפשר בו לשאוף מהר כמו בסימביקורט? תודה מראש

שלום, בודיקורט דומה לסימביקורט מבחית טכניקת השאיפה.

17/07/2020 | 23:00 | מאת: שירי

שלום, קיבלתי קורס פרדניזון 40 מ"ג ל 10 ימים ואז כל שבוע לרדת 10 מ"ג. כמה זמן לאחר סיום הקורס ניתן לעשות בדיקת IGE כך שהתוצאה לא תושפע מהפרדניזון? ואם יכול להיות מצב שאדם עושה 6 חודשים טיפול בזולאייר לאסתמה, והוא רואה שאין שיפור מספיק או יש יותר מידי תופועת לוואי ומחליט להפסיק, ואז ה IGE דווקא יעלה לעומת מה שהיה לפני הטיפול? תודה מראש

שלום, לא צריך לחכות להפסקת הפרדניזון לפני בדיקת IGE. אין בעיה שה IGE יעלה לאחר הפסקת הטיפול אבל מומלץ לשקול טיפול בנוגדי IL5.

16/07/2020 | 18:42 | מאת: רוני

שלום לפני כשנתיים נמצא בבדיקת CT מעט פסים פיברוטים בבסיס הריאה מימין. האם רצוי לבקש בדיקה נוספת?

שלום, כנראה שאין צורך אבל כדאי לראות את הסיטי במרפאת ריאות להחלטה סופית.

בחודש פברואר עברתי דלקת ויראלית שהתפתחה לחום 37.5 , זיהום לא נצפה בצילום חזה אך כן בספירת דם וקיבלתי אנטיביוטיקה. מאז אני סובל מגירוי במרכז החזה בעת נשימה. לאחרונה בוצע צילום חזה תקין במסגרת בדיקת סקר. מה לעשות?

שלום, יתכן שיש דלקת בקרום הריאה. הייתי ממליץ לנסות מספר ימים אטופן או אדוויל.

שלום, אני בת 39. בחודשים האחרונים נאלצתי עקב החמרה באסתמה לעבור לסימביקורט 8 שאיפות ביום(160). הדופק שלי בישיבה במדידה במכשיר לחץ דם הוא 97. לחץ הדם תקין. האם הגיוני שסימביקורט מעלה את הדופק? תודה מראש

שלום, בהחלט. יש בו מרחיב סימפונות שגורם לעליית הדופקץ כדי להוריד מינון סימביקורט עד 4 שאיפות ליום ואם יש צורך להוסיף משאף כמו בודיקורט שמכיל סטרואידים בלבד.

16/07/2020 | 05:12 | מאת: אבי

מיום רביעי בשבוע שעבר התחלתי להרגיש שאני נושם בצורה משונה, ממש דומה לתחושה שאני לועס מסטיק חריף. קשה להסביר את התחושה - כאילו האוויר נכנס ויוצא בצורה שונה קרירה/חריפה. חשוב לי לציין שהתחלתי במקביל לעשות הליכות ליד הים, האם זה יכול להיות קשור? בשבת התחיל לי חום 38 , חלישות עייפות .. שלחו אותי לבדיקת קורונה ויצאתי שלילי. החום נחלש אך הנשימה החריפה עדיין מורגשת ואני מרגיש שהגוף שלי עובר משהו . אני בן 29 בריא בדרכ. אשמח לעזרה

שלום, אני לא מכיר את התלונה הזו, באמת בקורונה היו דיווחים על שינוי בטעם וחולשה אבל לא כמו שאתה מתאר וגם יצאת תקין. מציע להמשיך לעקוב, לשנות את המקום שבו את הולך ולהיבדק ע"י רופא המשפחה.

15/07/2020 | 21:20 | מאת: אפרת

שלום. אני הרבה זמן מטופלת במשאף סימביקורט ולאחרונה יש לי רעד בידיים אחרי שאני לוקחת אותו. האם יש מה לעשות? תודה

15/07/2020 | 22:56 | מאת: אפרת

לא כתבתי- אני משתמשת במשאף להקלה מידית. ועבר לו התוקף לפני חודש, האם יש קשר? וכן מה אני יכולה לעשות? תודה רבה

שלום, יש במכשיר חומר שגורם לרעד. יש לנסות להפחית בשימוש או להתייעץ לגבי החלפת משאף.

15/07/2020 | 18:19 | מאת: אני

האם עלי להיות בחרדה עד הביקור אצל הרופא? תודה ממצאים: מבוא לבית החזה תקין. מרכיבי המדיאסטינום תקינים. אמפיזמה עליונה. שינוים אטלקטטיים קלים בבסיסי הריאות. לא הודגמו בלוטות מוגדלות במיצר, באקסילות ובשערי הריאות. הטרכיאה והתפצלות הברונכים תקינים. אין עדות לתפליט פלאורלי או פריקרדיאלי. במעבר חזה / בטן מודגמות בלוטות יותרת הכליה תקינות. מבנה גרמי תקין. סיכום: כמתואר.

שלום, אפשר להרגע. הבדיקה בסה"כ בסדר. שינויים קלים בלבד באיוורור הריאתי ואמפיזמה שמעידה על נזקי עישון בד"כ. המשמעות היא בעיקר לפי חומרת התלונות אם ישנן.

תודה

15/07/2020 | 08:21 | מאת: חלי

עשיתי תפקודי ריאות

שלום, הבדיקה בסדר גמור.

17/07/2020 | 14:23 | מאת: חלי

תודה רבה . אז למה הקושי בנשימה . מאמץ קטן וכבר קשה לי לנשום.

21/07/2020 | 10:04 | מאת: חלי

אז למה הקושי הזה בנשימה

22/07/2020 | 23:27 | מאת: חלי

שלום ...אם התיפקודי ריאות ניראים לך בסדר אז מה יכול להסביר את הלחצים בחזה ואת הקשיי נשימה . בדיקת קורונה שלילית . תודה רבה על העזרה .

14/07/2020 | 23:52 | מאת: טלי

שלום רב אבי ביצע פט סיטי בשל ממצא קטן בריאה שהיה חשוד ולא ברור ממצאי הפט הינם: צוואר - קליטה פתולגית של fdg בעוצמה גבוהה בבלוטה כ 1 ס"מ בפרוטיס הימני mng חזה- קליטה פתולוגית של fdg בעוצמה גבוהה בתסנינים לובלריים עם תמט דיסטלי בלינגולה. מודגם מרקם אמפיזמטי ושינויים אינטרסטציאליים בריאות לבירור היסטו פתולוגי ובנוסף בטן ואגן - ציסטה היפרדנסית בכליה שמאל - תהליך היפרדנסי בכליה השמאלית אשמח לדעת מה פירוש הממצאים התור לרופא רק בעוד שבוע וחצי והייתי שמחה לדעת במה מדובר תודה רבה

שלום, קשה לדעת רק לפי התיאור. צריך לראות את הבדיקה עצמה. יתכן שמדובר בסוג של דלקת.

14/07/2020 | 17:07 | מאת: יעל

שלום, האם ניתן לעשות טיפול שיננית כשלוקחים קורס פרדניזון של 40 מ"ג לשבוע ואז כל שבוע יורדים ב 10 מ"ג, או שעדיף לחכות לתום הקורס? האם זה עלול לגרום להפרעות בקרישת הדם או דימום יתר? תודה מראש

שלום, לא אמורה להיות בעיה.

14/07/2020 | 16:58 | מאת: שירי

שלום, האם ערכים של המוגלובין 11 פריטין 8 וברזל 15 הם ערכים שיכולים לגרום לקשיי נשימה? כי קראתי שבאנמיה זה יתתכן, אבל תהיתי האם בערכים כאלו. יש לי פשוט אסתמה שהיתה שנים בינונית, ובחודשים האחורנים הפכה לקשה. תהיתי האם יכולה להיות השפעה על הנשימה בערכים כאלו. תודה מראש

שלום, הירידה בהמוגלובין לא משמעותית עד כדי כך שתגרום לקוצר נשימה.

13/07/2020 | 14:19 | מאת: ליאו

שלום דוקטור עשיתי בדיקת תפקודי ריאות תוכל לפענח כת התשובה?

שלום, יש בעיה טכנית לדעתי בביצוע הבדיקה. הבדיקה לאחר המשאף יצאה לא טוב ולא ברור לי למה.

14/07/2020 | 01:27 | מאת: ליאו

אוקיי ולגבי שאר המדדים ?

שלום, קשה לומר, הייתי ממליץ לחזור על הבדיקה.

14/07/2020 | 21:47 | מאת: ליאו

יש לי ברקע 7 פנאומוטורקסים חוזרים זה קשור אולי ?

תודה דוקטור ורציתי לשאול מה זה בצילום סיטי שינויים אמפיזמטיים בריאה ימין,בולטת דו צדדדי בפסגות ?

שלום, מדובר בנזקי עישון. לפי מה שכתוב הפגיעה היא רק בחלקים העליונים של הריאות.

16/07/2020 | 02:56 | מאת: ליאו

תודה דוקטור ,מדובר במחלת ריאה ?

13/07/2020 | 09:41 | מאת: אלי

שלום רב. אני נוטל משאף סרטייד דיסקוס בגלל אסתמה שיש לי (לאחרונה התחלתי איתו). היום, הדיסקוס נפל בעוצמה מאוד חזקה מהמדף לרצפה ואני חושש להשתמש בו, אולי המנות המדודות בתוך המכשיר נהרסו? או שהמשאף התקלקל? האם אני צריך לחשוש?

שלום, אם המנוף עובד בסדר והמספרים במונה זזים לא צריך לדאוג.

12/07/2020 | 18:48 | מאת: שירי

שלום, נתקלתי בויינט בכתבה מהשנה האחרונה על אסתמה שבה מצויין: ולכן בשנים האחרונות נוספו טיפולים ביולוגיים הפועלים על המערכת החיסונית. בנוסף, בשנים האחרונות נוספו תרופות הפועלות על מנגנונים אחרים שגורמים למחלה, והן נכללות בהמלצות בינלאומיות לטיפול באסתמה קשה. אשמח לברר: על אילו תורפות מדובר? הם מציינים שזה לא טיפולים ביולוגים ואני מניחה שגם לא מדובר על פרדניזון ומשפאים כי הם כבר טיפולים ישנים. תודה מראש

שלום, אני לא יודע על מה בדיוק דובר בכתבה. הטיפולים החדשים שאושרו לאסתמה הם: טיפולים ביולוגיים: נוקלה, פסנרה, דופילומאב וסינקייר. יש משאף בשם ספיריבה רספימט. הטיפולים הנ"ל יעילים בחולי אסתמה קשים ויש לבדוק במרפאת ריאות האם הם מתאימים בכל מקרה לגופו. לציין שבמרבית החולים באסתמה טיפול נכון במשאפים מספיק לטפל במחלה.

12/07/2020 | 14:54 | מאת: אורית

שלום ד"ר, היתה לי אסתמה בינונית מגיל 20 עד 37 (סרטייד 250) ואז בעקבות אורך קשה נובמבר החמרה עם 8 שאיפות סימבקורט ו 2 קורסי פרדניזון. סיימתי קורס שני ואני מאוזנת עם 8 שאיפות פרדניזון. האם עקב מצב הקורונה לפי דעתך יהיה יותר חכם:1 אם עוד 3- 4 חודשים מאוזנת טוב עדיין לנסות להוריד שאיפות של סימביקורט ממש בהדרגה 2. להמשיך עם 8 שאיפות סימביקורט ולא לעשות שום ניסיונות להפחתת מינון, עד שימצא חיסון לקורונה גם אם זה יקח שנה? האם עצם זה שאמשיך שנה עם סימביקורט 8 שאיפות בלי לדעת שאולי בעצם אני יכולה להיות מאוזנת עם פחות, זה יגרום להתרגלות או תלות לריאות ויהיה אחר כך יותר קשה להוריד מינון? תודה מראש

שלום, בלי קשר לקורונה אם מצבך יציב ניתן לנסות להוריד בהדרגה את מספר השאיפות עד 4 שאיפות ליום.

שלום ד"ר, כתבת שגם זריקת סטרואידים עלולה לגרום לריפלוקס קשה. אצלי קורס פרדניזון גרם לריפלוקס קשה(יש לי בקע סרעפתי וריפלוקס ושנים מטופלת בנקסיום פעמיים ביום),שהחמיר את קשיי הנשימה. אם חס וחלילה אצטרך שוב קורס פרדניזון בחורף הבא או בטריגר הבא, האם ניתן במצב כזה לקחת מינון מאוד גבוה של משאף קיובר (בנוסף ל 8 שאיפות סימביקורט) שיהיה שווה ערך לקורס פרדניזון? ואם לא, יש טיפו אקוטי אחר במחליף קורס פרדניזון שלא עלול לגרום לריפלקוס קשה כזה? תודה!

שלום, יש הבדל ביעילות בין סטרואידים במשאף לבין פרדניזון. צריך לנסות לתת טיפול אופטימלי כדי למנוע את הצורך בפרדניזון.

10/07/2020 | 19:19 | מאת: רעות

שלום, כשהיתה לי אסתמה בינונית שנים הצלחתי לעשות ספורט עם 2 שאיפות וינטולין לפני. מאז כבר שנתיים שהאסתמה הפכה לקשה. לא כשניסיתי לעשות ספורט זה החמיר את הנשימה למרות הוינטולין והדופק הלא מאוד גבוה. האם זה ככה אצל רוב חולי האסתמה הקשה שספורט עלול להיות בעייתי? או שהאם זה אמור לומר שאני לא מאוזנת למרות שאני חושבת שכן? תודה מראש

שלום, אם את סובלת מאסתמה קשה או שאינך מאוזנת בוודאי שזה מקשה על פעילות ספורט, יש לדאוד לטיפול מתאים לאיזון האסתמה.

שלום. הפסקתי לעשן לפני 8 חודשים ואני סובלת מכאבים שלא מרפים בריאות . בסיטי כתוב בסיכום שינויים אינטרסטיציאליים דיפוזים מה זה אומר? ציור אינטרסטיציאלי מוגבר באופן דיפוזי דו"צ .תודה

שלום, הכוונה שיש שינוי בריאה שיכוצ להעיד על סוג של דלקת ממושכת, לפעמים זה קשור לעישון. מומלץ להשלים בדיקת תפקודי ריאות מלאים ולהגיע להערכה במרפאת ריאות.

תודה רבה ושבת שלום

עשיתי תפקודי ריאות אודה לך אם תפענח לי את הבדיקה .

הפרדניזון גורם לי לריפלקוס קשה (שגם ככה קיים למרות הנקיסום) פי 30 מתמיד והחמיר קשיי נשימה בגלל הגרעפסים שיש לי אותם כל כמה דקות, ואז יש צורך לקחת שאיפות עמוקות כל הזמן. לקחתי כבר שבועיים 40 מ"ג ולהפסיק במכה עדיף שלא במקרה שלי כי פעם זה גרם לי לבעיות. האם שינוי הירידה מ ירידה של 10 מ"ג כל שבוע ל ירידה של 10 מ"ג כל 3 ימים עלולה להעלות את הסיכוי לסיכוי אדרנלי? מדובר על קורס פרדניזון שני בחצי שנה. תודה מראש

שלום, הירידה ההדרגתית שהצעת נראית לי בטוחה.

08/07/2020 | 21:07 | מאת: יעל

שלום ד"ר, יש יש בכלליות ריפלוקס בינוני (הודגם במונמטריה) ובקע סרעפתי. הוא לא חומצי כי אני שנים לוקחת נקסיום 40 מ"ג פעמיים ביום. יש לי גם אסתמה שהפכה לקשה. אני לוקחת קורס פרדניזון שני כעבור 5 חודשים. הבעיה היא שהפעם הפרדניזון גורם לי לריפלוקס ממש ממש קשה, עדיין אין צרבות חומציות בגלל הנקסיום, אבל כל הזמן גרעפסים והכל עולה למעלה, מה שגורם לי כל כמה דקות לצורך לקחת שאיפה עמוקה וקשיי נשימה.זה ברור לי שזה בגלל הריפלקוס ההחמרה, כי זה בא עם התסמין הקשה של הריפלוקס שבדיוק מתרחש הרקע שאני חייבת לשאוף עמוק. אני ב 40 מ"ג כבר שבועיים, והבנתי שמזוכן להפסיק במכה. האם לפי דעתך הפרדניזןן אם אמשיך לקחת אותו עד הסוף(כל שבוע ירידה של 10 מ"ג) עלול לגרום לי נזק תמידי מבחינת הריפלוקס והשפעה עתידית על האסתמה? והאם זריקה של סטרואידים במקום הקורס היתה פותרת את תופעות הריפלוקס? תודה מראש

שלום מהבחינה של הרפלוקס לא אמור להיות הבדל בין זריקה לבין כדורים. אפשר להפסיק אחרי שבועיים בצורה מהירה בהתייעצות עם רופא המשפחה.

08/07/2020 | 19:32 | מאת: ארז

שלום, האם באסתמה קשה אכילת גלידה במקרים מסויימים עלולה לגרום לקשיי נשימה ולהיות טריגר בגלל הקור ועדיף להמנע? תודה רבה

שלום, בדרך כלל לא.

07/07/2020 | 20:28 | מאת: שני

אני לוקחת קורס פרדניזןן לאסטמה במינון 40 מ"ג לשבועיים ואז כל שבוע ירידה של 10 מ"ג. לפני הקורס לקחתי כמה צימחי מרפא ותוספים שהם נוגדי דלקת שקצת עזרו לי כמו כורכום, קוורציטין, אומגה 3, וג'ינקו בילובה. קראתי ברשת שאין בעיה לקחתם אותם עםפרדניזון, אבל בכל התוספים מצויין שהם קצת מורידים את הקורטיזול בדם. האם זה אומר שעדיף לא לקחת אותם בזמן קורס פרדניזון כדי להוריד את הסיכוי לדיכוי אדרנלי?(זה כבר הקורס השני שלי כעבור 5 חודשים) תודה!

שלום, לא נראה לי שזה מפריע אבל אני לא מתמצא בתוספים שציינת.

07/07/2020 | 20:25 | מאת: נורית

שלום ד"ר, האסתמה שלי קשה ומאוזנת עכשיו עם 10 שאיפות סימביקורט. נאלצתי גם לקחת קורס פרדניזון. תפקודי הריאות עם הסימבקורט כשהייתי מאוזנת יצאו תקינים. האם הם לא אמורים לצאת תקינים באסתמה קשה גם אם מרגישים שמאוזנים? כי רופא אמר לי שאולי כשלא הייתי מאוזנת זה לא היה באמת החמרה באסתמה אלא בגלל חרדה. אין לי התקפדי חרדה, וזה לא היה התקפים... אלא היו צפצופים והנשימה היתה כבדה לעיתים.. ולעיתים כל דקה או כל כמה דקות הייתי חייבת לקחת שאיפה עמוקה מהפה(אני נושמת מהאף). האם לפי דעתך במקרים כאלה אם לוקחים תרופה ממשפחת ה ssri או snri זה באמת יכול להעלים את חוסר האיזון? יש לציין שאני לוקחת כבר כשנתיים 5htp 300 מ"ג ביום כדי לשפר את איכות השינה. תודה מראש

שלום, בזמן התקף אין תפקודים תקינים אבל בין ההתקפים יכול להיות שהסשיקה תהיה תקינה. כדאי להיבשק על ידי רופא בזמן שיש החמרה וכך לנסות להבדיל בין חרדה לאסתמה.

07/07/2020 | 19:47 | מאת: אפרת

שלום, יש לי אסתמה קשה וקיבלתי לעשות צילום חזה. האם זה רק לשלילה של דברים אחרים מלבד אסתמה, או שבצילום חזה אמורים לראות אם יש אסתמה מאוד קשה? תודה מראש

שלום, בדרך כלל המטרה כמו שאמרת היא לשלול דברים אחרים.

06/07/2020 | 20:23 | מאת: יעל

שלום, האם טיפול בקסואלייר לאסתמה נעשה באשפוז יום במכבי או שעדיף לקבוע באשפוז יום של בית חולים? ובמידה ויש קשיי נשימה בבית אבל לא התקף רציני, האם צריך להגיע למיון? תודה מראש

שלום, אפשר לקבל את הטיפול במרפאות מכבי ללא אשפוז יום. עדיף להימנע מלהגיע למיון אלא אם מדובר בהתקף אסתמה רציני.

שלום ד"ר, האם כשיש אלרגיה לאבק(בבדיקות הדם יצאה תוצאה מאוד גרועה לכך), אך לא מתעטשים בה. יש רק קצת גודש באף ויש אסתמה קשה. האם כדאי בנוסף לאוואמיס לקחת גם אריוס כדי להפחית סיכון להתקפים בעקבות אבק? כמובן עם טיפול של מינון גבוה של סימביקורט. השאלה היא האם האריוס יהיה מיותר, כי אני לא מתעטשת... או שכן כדאי לקחת אותו ברקע שאולי יעזור קצת למניעה עם המשאפים, כי הבנתי שאסתמה זאת מחלה אלרגית. תודה מראש

שלום, אריוס בהחלט יכול לעזור.

06/07/2020 | 14:43 | מאת: שירי

שלום האם במקרה של אסתמה קשה שטיפולים ביולוגים לא עוזרים לה, במקום להגיע ללקיחת פרדניזון קבוע עם 8 שאיפות פוסטר, ניתן לקחת מעל ה 8 שאיפות פוסטר כמה שיותר שאיפות קיובר על מנת לא להגיע לפרדניזון קבוע, במידה ומוצאים מספר שאיפות קיובר שמאזן בנוסף לפוסטר? ואם כן, האם יש הגבלה על כמות שאיפות הקיובר בנוסף? תודה מראש

שלום, מבחינת ההנחיות לא מומלץ לקחת QVAR נוסף על מינון מכסימלי של פוסטר. ממליץ על הערכה ברתפאת ריאות לגבי ההכרח בפרדניזון או טיפולים אחרים.

06/07/2020 | 13:33 | מאת: אור

שלום רב, בן 32 ללא מחלות רקע, עישנתי בעבר8 שנים, 3 שנים הפסקה. ביצעתי CT חזה לאחר כאבים בבטן עליונה צד שמאל ובתוצאות נרשם : להלן ממצאי סריקה טומוגרפית ממוחשבת של החזה : * הבדיקה בוצעה ללא הזרקת חומר ניגוד תוך ורידי. לא הודגמו בלוטות לימפה מוגדלות בבתי השחי ובתחנות המדיאסטינום. סימפונות הראשיים פתוחים. לב בגודל רגיל. לא הודגם תפליט פריקרדיאלי. איוורור תקין של שתי הריאות. קשרית ריאתית זעירה באונה עליונה מימין. ללא תפליט פלוירלי. אדרנלים שומרים על צורתם. מבנה גרמי שמור. אשמח לדעת מה המשמעות ומה ההמלצות להמשך

שלום, נראה לפי הפיענוח שהבדיקה תקינה. יתכן ויש צורך במעקב עם סיטי נוסף עוד שנה. ממליץ על הערכה במרפאת ריאות.

05/07/2020 | 21:59 | מאת: יאלוש

שלום למי אני פונה ישירות לקלינאי תקשורת ?

אפשר או בהפניה מרופא המשפחה.

05/07/2020 | 20:21 | מאת: רותי

שלום, האם ישנם משפאים או תרופות שנותנים למחלת ריאות חסימתית שניתן לתת אותם גם באסתמה קשה כדי להמנע מפרדניזון קבוע מלבד ספיריבה? אם כן, אשמח לדעת מה שמם. תןדה מראש

שלום, יש מספר גדול של משאפים משולבים שהם עיקר הטיפול באסתמה. סוג המשאפים מקבוצה זו שקיימים בארץ הם: סימביקורט, סרטייד, רלבר, פוסטר, פלוטיפורם ודואורספ.

05/07/2020 | 20:02 | מאת: יאלוש

שלום לפני כשבוע שוחחררתי מאישפוז בשל קוצר נשימה חזק מהרגיל פורש התלקחות של המחלה בכול מקרה מאז ההתלקחות הזו הקוצר נשימה החריג לא עובר וגם מפריע לי לדבר אחרי 2 מילים אני לא יכולה לדבר וכאמור מתנשמת גם בלי עם חמצן 24 שעות 6 ליטר השאלה אם זה יעבור או שנישאר ככה לציין שאני בת 39 ומאוד מפריע לי עניין הדיבור שקשקו לי האם זה קיים במחלות האלה תודה

שלום, כן קשיי נשימה יכולים להופיע בזמן דיבור במחלות האלה. יש אולי מקום להיעזר בקלינאיתהתקשורתמעבר לטיפול במחלה כדי לתרגל דיבור עם הפסקות נשימה קצרות בין המשפטים.

שלום, האם זה נכון שאם בבדיקות הדם אייזונפילים בגדר הנורמה יש סיכוי שהם בפועל לא תקינים וניתן לראות את זה רק בסי טי? כי ראיתי על זה איזה סרטון ביוטיוב אבל אולי לא הבנתי נכון. תודה!

שלום, בסיטי אי אפשר לראות אאוזינופילים אבל אפשר לראות סימנים של דלקת שיכולה לנבוע מאאוזינופילים. יש אפשרות נוספת לבדוק אאוזינופילים בכיח מגורה ובברונכוסקופיה במצבים מיוחדים.

05/07/2020 | 11:05 | מאת: יוני

שלום, האם לפי דעתך יכול להיות יתרון גם אם קטן בקבלת מרשם וייבוא של התרופה כרומולין סודיום לארץ במקרה של אסתמה קשה על מנת קצת לעזור יותר לאיזון המחלה או להמנע מתוספת עוד סטרואידים? תודה רבה

שלום, לי באופן אישי אין ניסיון עם התרופה הזו אבל ממה שקראתי היא לא נחשבת כתרופה חזקה ולכן אני לא הייתי תולה בה תקוות גדולות במצבים שך אסתמה קשה.

05/07/2020 | 10:51 | מאת: מיכל

שלום ד"ר, האסתמה שלי מבינונית הפכה למאוד קשה בעקבות חיסון אלרגיה וזה לא משנה למרות קורסי פרדניזון. האייזונפילים אצלי תקינים ו ה IGE 280. קיבלתי הפניה לקסואלייר אבל הבעיה היא שאני לא מסוגלת לנשום עם אף מסכה, ובאשפוז יום אמרו לי שאני לא אוכל להגיע לטיפול בלי מסכה. האם בקסאולייר יש חשיבות למהר ולעשות את הטיפול ובכך שאני דוחה את המועד בנאמר חצי שנה(בתקווה שיהיה חיסון לקורונה עד אז) אני לוקחת סיכון גדול מידי ואחר כך יש סיכוי פחות טוב שהאסתמה תשתפר אם אחכה, או שזה לא משנה מתי מתחילים? תודה מראש

שלום, עדיף כמה שיותר מוקדם.

03/07/2020 | 23:06 | מאת: יעל

שלום, קראתי בויקיפדיה שבאסתמה קיימת התעבות של ממברנת הבסיס לאור הצטברות של קולגן- הסיבה לכך היא שאאוזינופילים, המעורבים בהתפתחות הדלקת, משחררים גורמים פיברינוגניים אשר מעודדים יצירת שכבת קולגן כאמור. מבחינה מקרוסקופית, דרכי הנשימה עצמן נראות מוצרות ואדמומיות. האם זה אומר שעדיף לא לקחת תוסף קולגן כשיש אסתמה קשה? תודה!

שלום, לא מכיר את הקשר בין הדברים.

03/07/2020 | 22:51 | מאת: ליאו

שלום דוקטור לאחר צילום חזה שעשיתי רשום סלילים דקים באונה עליונה שמאל.לאחר ניתוח פנאומוטורקס,מה זה אומר

שלום, אולי זה קשור לתפרים של הניתוח. צריך להשוות לצילומים קודמים.

שלום, כיצד ניתן לדעת האם אצל חולת אסתמה קשה המחלה הפכה גם למחלת ריאות חסימתית? אם תפקודי הריאות תקינים זה לא ייתכן? והאם חשוב לעשות בדיקת גזים בדם גם באסתמה קשה? תודה מראש

שלום, אסתמה היא מחלת ריאות חסימתית אלא שהחסימה לא בהכרח פעילה ברציפות כל הזמן ויכולים להיות זמנים עם תפקודי ריאות תקינים. בדיקת גזים בדם לא מוסיפה הרבה במצבים רגילים באסתמה. לפעמים בהקף זה יכול לעזור למדוד את חומרת ההתקף.