נגישות
נגישות

פורום ניתוחי עמוד שדרה

ברוכים הבאים לפורום כירורגיית עמוד השדרה. מקצוע זה עוסק במגוון רחב מאוד של תחלואות עמוד השדרה, כגון: גידולים, חבלות, עיוותים, מחלות ניווניות, זיהומים של עמוד השדרה ועוד.

התחום הינו דינמי, וכיום עומדים ניתוחי עמוד השדרה בחזית הטכנולוגיה הרפואית. הפתרונות לתחלואת עמוד השדרה אינם בהכרח תמיד ניתוחיים וישנן מחלות, שניתן ואפשר לטפל בהן בצורה שאינה ניתוחית - זאת כמובן על פי שיקול דעתו המקצועי של המנתח המטפל.

בעשור האחרון עבר תחום זה שינוי עצום, וכיום ישנם ניתוחים שניתן לבצע עם "חלקי חילוף" או לחליפין לבצע ניתוח באמצעות פתחים זעירים דרך העור.

בפורום זה ננסה לסייע כמיטב יכולתנו בסוגיות שונות הקשורות לתחום ולכוון למקורות נוספים. לא ניתן יהיה לתת פתרונות אישיים או יעוץ פרטני, אך ניתן יהיה לתת כיוון כללי להתמודדות עם הנושאים שיועלו בפורום.
1792 הודעות
1422 תשובות מומחה

מנהל פורום ניתוחי עמוד שדרה

02/04/2014 | 17:29 | מאת: פאולה

דוקטור שלום .... אני בת 47 אחרי אירוע מוחי מלפני שלוש שנים, שיתוק קל שגרם לקרסול רגל ימין להתעקם , סובלת מכאבי גב מהשחמות ומטה לאחרונה כאבים איומים ברגל שמאל במיוחד לאחר הליכה קרה ואז אצבעות הרגל כאילו קפאו והכאב נוראי, יש התכווצויות דקירות והרדמות , כמו כן יש בריחה קלה של צוואה ובריחת שתן שמצריכה ניתוח. האורטופד שלי פחות מתיחס לכאבי הגב בכללי ותמיד שולח אותי לבדיקות בחלק התחתון של הגב ( כמו עכשו בסיטי ) . שאלתי היא האם מה שנראה בסי טי יכול לגרום לי לתופעות אלו ? ט.מ. עמוד שדרה מותני צילום דיגטלי צדדי +חתכים אקסיאליים עם שחזורים קורונליים וסגיטליים פרטים קליניים: LOW BACK PAIN תאור הממצאים: : מספור חוליות כמסומן לפי התשובה מתחיל מעמוד שדרה מותני עליון. לפי שחזור מודגמת הנמכה של מרווח הבין חולייתי L5­S1 עם פנומן וואקום (שינויים דגנרטיביים) בדיסק באזור. במרווח L1­L2 :ללא בלט דיסק . במרווח L2­L4 :ללא בלט דיסק. במרווח L4­L5 :ללא בלט דיסק משמעותי. במרווח L5­S1 :בלט דיסק פרהצנטרלי לימין עם סימני לחץ משמעותי על השק הדורלי. רוחב התעלה גרמית שמור מבנים גרמיים כולל גופי החוליות, קשתות האחוריות ומפרקים הפאצטליים תקינים. שינויים פצטריים בולטים בפצטות של S1­L5 עם סימני ספונדילוליזיס משמאל. זיזים קידמיים בגופי החוליות L2­L1. לסיכום: ממצאים ב S1­L5 כמפורט תודה מראש :)

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, שאלותייך חורגות ממטרות הפורום- להזכירך, זה לא יעוץ ! לשם כך יש להבדק יחד עם ההדמיה.

04/04/2014 | 23:16 | מאת: פאולה

דוקטור שלום אני מצטערת אם חרגתי משאלתי , חשבתי שהפורום הנ"ל יכול לענות לי על שאלתי לגבי הכאבים והסי טי שבחלקו "מספר" מדוע כואב לי . כן רציתי עזרה ויעוץ וחשבתי שפה זה הכתובת. חג שמח :)

שלום רב,עשו לי דיסקטומי L5-S1 ב 2005 עכשיו פרץ לגמרי באותו מקום ושני רופאים המליצו לי על ניתוח קיבוע . רופא המשפחה שלי המליץ לי מאד על קיבוע סיליקון ולא על קיבוע פןלימרי עם ברגים. אשמח לחוות דעתך,בברכה שגיא

לקריאה נוספת והעמקה

כפי שקבעו הרופאים את דעתם על צורת הניתוח לאחר בדיקתך- בדיוק כך גם אני.

01/04/2014 | 16:42 | מאת: בדוי

שלום ד"ר יקר, הומלץ לי ע"י נוירוכירורג ניתוח כריתת דיסק בגלל בלט דיסק L5-S1. יש לי מספר שאלות לגבי ניתוח כריתת דיסק: 1. הניתוח מיועד לרוב לפריצת דיסק, אם יש לי בלט דיסק ולא פריצת דיסק יש יותר סיכוי לפגיעה עצבית כיוון שיש חלק קטן יותר לכרות או שזה לא משנה בלט או פריצה? 2. אם הכריתה מבוצעת בדיסק L5-S1 איפה נמצא החתך ומה הגודל שלו? 3. האם זה משאיר צלקת גדולה ממש? 4. האם אפשר לטשטש את הצלקת? 5. מהם אחוזי ההצלחה של הניתוח וכמה זמן הניתוח? אשמח לתשובות, תודה רבה ויום טוב!!

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, 1) הגודל לא קשור 2) חתך נמצא בגב. גודלו תלוי בשיטת הניתוח : קונבנציונלי או זעיר פולשני. 3) ?? 4)?? 5) 80-90 אחוז , תלוי בניסיונו של המנתח . מה זה משנה כמה זמן הניתוח ??

31/03/2014 | 13:02 | מאת: דייביד

איזה מנתח עמוד שדרה עושה זאת עם שתל של חברת STI?

29/03/2014 | 21:43 | מאת: סגיר

מה המשמעות של תוצאות הבדיקה ומה עלי לעשות ? Mri of the lumbar spine was performed without contrast. Degenerative decreased T2 disc signal is seen involving the 2/3, 3/4 and L5/S1 Disc. A hypointense T1 and T2 signal is seen within the mid aspect of the L2 Body , questionably representative of a sclerotic focus. Schmorl's nodes are noted at T11/12 Bulging of the 2/3 disc is seen mildly narrowing the foramina. Bulging of the 3/4 disc is seen mildly narrowing the foramina and with a right Foraminal protrusion touching the exiting right L3 nerve root. Mild bulging of the L5/S1 disc is seen touching the bilateral exiting L5 Nerve roots and associated with a linear hyperintense T2 signal at its Bilateral foraminal aspect, suggestive of an annular fissure. Questionable L5 spondylolysis is noted and if clinically needed , A CT in this region can be performed for further bone evaluation.

שלום, עלייך להבדק ולדבר עם מנתח עמוד שדרה.

29/03/2014 | 16:38 | מאת: בדוי

שלום, אם אני סובלת כמעט שנה מבלט דיסק דיפוזי עם לחץ על השק הדורלי L4-L5-S1. טופלתי במשך 3 חודשים באתופאן, 10 ימים טרמדקס, ושבועיים ברוקסט וארקוקסיה. האם טיפול במרפאת כאב יעזור? יש טעם לנסות?

לקריאה נוספת והעמקה

פתרונות לנביאים, אם לא מנסים- לא יודעים!

29/03/2014 | 12:25 | מאת: דור

רשום לי בתוצאות בגובה L3-L4: מבנה גרמי תקין רוחב תקין של תעלת השידרה והפורמינות בלט דיסק נושק לשק בגובה L4-L5: מבנה גרמי תקין רוחב תקין של תעלת השידרה והפורמינות בלט דיסק נושק לשק מפרקי ה-SIJ שמורים. מודגם פס התבהרות בלתי סדיר אלכסוני בעצם הכסל משמאל משתרע מה SIJ לכיוון קדמי תחתון של העצם מלווה בסקלרוזציית יתר של העצם מסביב stress fracture? חשוב לי לציין שאני חייל שעובד בעבודות פיזיות קשות מאוד בצבא הייתי אצל אורטופד והאורטופד אמר לי שהבעיה לא רצינית ואני יכול לחזור לעסוק בעבודה הפיזית שעסקתי והוא מתנגד להמליץ לי לעשות mri בגלל המיפוי שיצא תקין בניגוד לct אשר המליצו לעשות mri האם האורטופד צודק ומה אתה ממליץ לי לעשות? תודה על העזרה

לקריאה נוספת והעמקה

בהנחה שהמיפוי תקין, ככל הנראה שהרופא צודק.

29/03/2014 | 00:33 | מאת: שיר

שלום רב, עשינו לבני בן החודשיים וחצי אולטרסאונד עמוד שדרה בשל pilonidal dimple והתוצאות היו: קונוס מודולרית בגובה תקין תנועתיות רגילה של החוט אך לציין כי הודגם פס אקוגני העובר על כל החוט ומגיע עד הקוקסיס ברוחב 0.12 סמ אין עדות למניגו או מיילוצלה אין עדות לממצא חולני אין עדות לפילונידאל טרקט אנחנו מאוד מודאגים וחוששים אשמח בבקשה לפירוש התוצאות תודה מראש

על מנת לשלול כל פתולוגיה יש מקום לעשות MRI לאזור.

בן 69, ללא עבר עם בעיות גב, תוצאת ct אומרת את הדברים הבאים גובה של גופי החוליות שמור. מרווחים בינחולייתיים שמורים, מלבד שינויים ניוונוניים וואקום פינומן. סחוסים בינחולייתיים בגובה l3-4.. זיזים היווניים קדמיים וצדדיים לאורך ככ מותני. אין עדות לסטנוזיס ספינלית. שינויים ארטרוטים משמעותיים במפרקים הפצטאלים בגובה l4-5 וקלים יותר בגובה l3-4 ובגובה l5-s1. נקבים נחיריים ללא היצרויות משמעויות. שינויים היווניים במפרקים סקרואיליאקלים. בקע דיסקלרי לטרלי משמאל עם סימני לחץ משמעותי על השק התקאלי בגובה l3-4 . בליטה אחורית קונצנטרית קלה, ללא לחץ משמעותי על השק התקאלי בגובה l4-5. בקע דיסקלרי מרכזי קטן עם סימני לחץ קל בגובה l4-s1 שינויים אטרוסקלרוטים באאורטה. מצב לאחר ניתוח LGB 

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, זו הפינה מה השאלה ?? אם השאלה מה לעשות ? - להיפגש עם מומחה עמוד שדרה לייעוץ.

22/03/2014 | 21:57 | מאת: 0526550773ארנןן שי

שלום דר מרום יש לי 4 פריצות בגב תחתון ו3 בעורף עם כאבים איומים ומקבל קומדין היש אפשרות לטיפול או ניתוח דחוף ביותר תודה אשמח לתשובתך

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, טיפול תחת קומדין לא יכול להיות דחוף עקב נטילת התרופה, אלא אם כן במקרים חריגים של הצלת חיים. יש להפגש עם מרדים על מנת לדעת כיצד ניתן לנתח (אם בכלל צריך) ומה החלופה לטיפול בקומדין, היות ויש סכנת דמם משמעותית בניתוח תחת קומדין.

21/03/2014 | 00:49 | מאת: צבי

האם הטיפול באפידורוסקופיה מתאים ללחץ בפורמינה כתוצאה מהצתלקות לאחר ניתוח ושינויים פצטמרים שגורמים ללחץ וכתוצאה מכך להירדמות ולשריפה מהקרסול ולמטה ובעיקר בישיבה ובעמידה תודה צבי

נשמח לנסות לסייע לאחר שתבדק בצירוף דיסק MRI עדכני.

נשמח לנסות לסייע לאחר שתבדק בצירוף דיסק MRI עדכני.

20/03/2014 | 21:21 | מאת: גבריאל

מה אומר המשפט חוליה D12 טריזיתעם הצרותשל מרווח D12D11

לא אומר שום דבר, זה תאור.

19/03/2014 | 13:30 | מאת: בדוי

האם אתה מבצע ניתוחים להשתלת דיסק מלאכותי בעמוד השדרה המותני?

בצעתי בעבר, נכון להיום הוכח בספרות שאין לדיסק מלאכותי בעמ"ש מתני (בניגוד לצווארי) שום יתרון ע"פ טיפול אחר. לכן איני מבצע יותר כאלו.

16/03/2014 | 12:48 | מאת: אבי לוי

לפני יומיים הייתי בהתייעצויות אצל רופא מנתח נודע לי על דיסק בין L4 L5?. הדיסק הפך כולו לנוזל, זאת אומרת שאין דיסק. התבקשתי לעשות טיפול שומרני: זריקות תחת שיקוף אפידורליות ופיזיותרפיה בתקוה שהכאבים יעלמו במידה ולא, יבוצע ניתוח לקיבוע. שאלתי היא, האם במצבי צריך ניתוח על כל פנים? או שעליי לנסות את הטיפול השומרני שוב?

לקריאה נוספת והעמקה

היות ולא נבדקת על ידי ,לא אוכל לסייע בשאלה כזו.

12/03/2014 | 22:09 | מאת: דני

האם יש השפעה על תפקוד ריאתי או לבבי כי יש לי שיעול וכאב בצד החלש בגב השמאלי מה עושים במצב כזה גיל27 הייתי מטופל בחגורת בוסטון בילדותי אז התייצב על 28 מעלות לטענת הרופא הוא אומר היום זה50 מעלות וזה כבר לא יגדל כי זה מבני לגבי הלב והריאות יש השפעה?

בעקמת סדר גודל כזה אין סיכון לבבי או ריאתי.

10/03/2014 | 21:27 | מאת: קארין

אני אנסה להסביר הכי בקצרה על המצב , אני בת 19 , לפני כ9 חודשים התחילו לי סחרחןרןת כמו ורטיגו בשכיבה או הרמת הראש והפכו לתחושת שיוט וככה כבר 9 חודשים יש לי סחרחורות שקורות בעיקר שאני מניעה את הראש, זזה עם הגב , מזיזה את הידיים , ממש מוזר ! זו מין תחושה שאני עפה , או תחושת חוסר יציבות אן שהחלל זז לי , אם אני שןכבת זה לא קורה אם אני במצב מקובע זה לא קורה , אני מיואשת וקשה לי לתפקד אני לא עובדת ולא התגייסתי בגלל זה ! עשיתי שזה התחיל לפני 7 חודשים MRI ראש , בדיקת eng של האוזניים , אקו לב , נשאר לי לעשות דופלר וטילט טסט , אבל אני חייבת לציין שאני מרגישה את זה שאני מניעה את הגוף , מניעה את הראש , אפילו את הידיים , אין לי מושג איך לפתור את זה ניסיתי כירופרקט שלא עזר , גם פיזיותרפיה וסטיבולרית , האם יכול להיות קשר לצוואר , לידיים ? או ללכת לכיוון האוזני והנוירולוגי? יש לציין שבזבזתי כבר כסף על רופאים ואני אובדת עצות !!

לקריאה נוספת והעמקה

על פניו לא נראה שייכת לתחום הפורום.

10/03/2014 | 20:47 | מאת: מוזס

לפני כשנה עשיתי ct L4-L1;בלט דיסק דיפוזי קל, ללא לחץ על השק הונקלי, קוטר תעלת השדרה תקין. בצילום mri; C5-C6 בלטדיפוזי ובקע פאראצנטרלי על בסיס רחב, עם לחץ מתון על השק ומגע בחוט, ללא הדגמת אות חריג בתוכו,וללא היצרות פורמינלית. שאר המרוחים ללא מצאים מיוחדים. לסיכום- בקע C5-C6 פאראצנטרלי משמאל עםלחץ על השק ומגע בחוט אז קיבליתי הגבלת שעות עבודה ל-5 שעות לכל היותר והגבלה בהרמת משאות כבדים כיום אני מרגיש עדיין כאבים אפילו חזקים יותר ויש לציין שבעבודה אני עובד -7 שעות כיום כי איימו על פיטורים . נאלץ לקחת TRAMADEX על מענת להרגיע את הכאב. שאלותי: 1) למרות שאני לא מרים דברים כבדים יוכל להיות שנגרם לי נזק חמור יותר? 2) האם לחץ ועצבים בעבודה יוכלים לגרום לנזק או כאבים בעמוד השדרה?

לקריאה נוספת והעמקה

רצוי לבצע MRI עדכני ולהתייעץ עם מנתח עמו"ש

06/03/2014 | 19:16 | מאת: דור

רשום לי בתוצאות בגובה L3-L4: מבנה גרמי תקין רוחב תקין של תעלת השידרה והפורמינות בלט דיסק נושק לשק בגובה L4-L5: מבנה גרמי תקין רוחב תקין של תעלת השידרה והפורמינות בלט דיסק נושק לשק מפרקי ה-SIJ שמורים. מודגם פס התבהרות בלתי סדיר אלכסוני בעצם הכסל משמאל משתרע מה SIJ לכיוון קדמי תחתון של העצם מלווה בסקלרוזציית יתר של העצם מסביב stress fracture? חשוב לי לציין שאני חייל שעובד בעבודות פיזיות קשות מאוד בצבא מה אתה ממליץ לעשות תודה על העזרה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, אי ממליץ שתיבדק על ידי יועץ מומחה בצה"ל עם הממצאים הנ"ל.

06/03/2014 | 19:40 | מאת: דור

אתה ממליץ פשוט להפסיק לעבוד מה כדאי לי לעשות?

25/03/2014 | 20:48 | מאת: דור

הייתי אצל אורטופד והאורטופד אמר לי שהבעיה לא רצינית ואני יכול לחזור לעסוק בעבודה הפיזית שעסקתי והוא מתנגד להמליץ לי לעשות mri בגלל המיפוי שיצא תקין בניגוד לct אשר המליצו לעשות mri האם האורטופד צודק ומה אתה ממליץ לי לעשות? תודה על העזרה

05/03/2014 | 16:00 | מאת: בדוי

ד"ר יקר, אני בת 17 סובלת מעל 8 חודשים. בעקבות כאבי גב חזקים ומתמשכים מקרינים לרגליים, עם צליעה נימולים... בוצע סיטי וmri: עקמת מינימלית קמורה לימין בעמוד שדרה מתני. הדגשה והרחבה של התעלה המרכזית בחוט השדרה מגובה D3-4 עד גובה D10-11=סירינגומיאליה מינימלית. בלט דיסק עם לחץ על חוט השדרה ללא עדות למיאלופתיה D2-3. בלט דיסק ללא עדות לחץ על חוט השדרה D9-10. בלט דיסק דיפוזי עם לחץ מינימלי על השק הדורלי L4-5. בלט דיסק דיפוזי עם לחץ קל על השק הדורלי L5-S1. נבדקתי אצל דר אליאס חדאד לקחתי במשך 3 חודשים אתופן ובמקביל 10 ימים טרמדקס.. דר חדאד אמר שזה לא מצדיק את הכאבים והצליעה.. נבדקתי אצל פרופ' ראובן גיפשטיין במדיקל סנטר הרצליה שהמליץ שאיבת דיסק בעמוד שדרה מתני.. והיפנה לmri עמוד שדרה צווארי.. בבדיקת emg: חשד לנזק נוירוגני ללא פעילות ספונטנית בפיזור שורשי L5S1. דר חדאד אמר שמבחינתו אין מקום להתערבות כירורגית וייתכן שזה משהו בנוזל בגלל סירינגומיאליה מינימלית והמליץ על המשך ייעוץ אצל נוירוכירורג. נבדקתי אצל נוירוכירורג ברמבם דר יוסף גילבורד שבדק אותי הסתכל על ct וmri ואמר שהבעיה בדיסק l5-s1 ושזה לא מסירינגומילה. הוא נתן לי כדורי ארקוקסיה ורוקסט לשבועיים לקחתי אותם ואין הקלה. בבדיקה שהייתי אצלו הוא אמר אם לא עוזר אז כריתת דיסק דיסקטומיה, הוא אמר ששאיבה לא מומלצת בדרך כלל. בתשובה קודמת שלך כתבת לי שאתה ממליץ לחזור לדר חדאד להמשך ייעוץ אבל בבדיקה אצלו לפני הנוירוכירורג הוא אמר שלא צריך לחזור אליו אחרי הנוירוכירורג. יש לי כמה שאלות: 1) למה לא כדאי שאיבת דיסק וכריתת דיסק עדיפה? 2) האם במרפאת כאב יכולים לעזור במצב כזה ללא ניתוח אם כדורים לא עזרו? יש טעם לנסות? 3) ניתוח כריתת דיסק הוא בדר"כ לפריצת דיסק ולא לבלט האם יכול להיות יותר סיכוי לפגיעה אם זה בלט? 4) מה אתה יכול להמליץ בהסתמך על הממצאים? תודה רבה!

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לבדוי, בעייתך סבוכה מידי בכדי להתייחס אליה בפורום אינטרנטי. תזדקקי לבדיקה ומעבר על ההדמיה.

04/03/2014 | 12:26 | מאת: דוד

לאח שלי היה תאונת דרכים שפגעו בו מאחורה שבעקבותה נפגע בצוואר - פגיעה שקוראים לה לחיצת שוט - כך לפי האורטופד. מאז יש לו כאבים מתמשכים בצוואר כולל צוואר תפוס ונוקשות. כמו כן בחוליה C7 יש בעיה קליקים כמעט כל פעם שמזיזים את הצוואר. והוא שומע קליקים/קנאקים במהלך רוב היום. ששמים יד על המקום ושומעים את הקליק זה כאילו משהו שבור שם או שמשהו זז בחוליה שם. ממה זה נגרם ואיך אפשר לטפל בי בלי ניתוח..? נ"ב: האם אסור לו לשתות יותר מוגז. כי זה מביא לבריחת סידן? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

עליו להבדק על ידי רופא.

04/03/2014 | 19:37 | מאת: דוד

הוא הלך לאורטפד והוא אמר שזה כתוצאה מהתאונה שייתכן ומשהו זז שם אבל הוא איננו יודע מה הבעיה בדיוק ושעדיף להתייעץ עם רופא עמוד שדרה. השאלה היא ממה יכולה לנבוע קליקים באותה חולייה? על מה זה מעיד? אבקש תשובה. תודה

23/02/2014 | 15:03 | מאת: לימור

שלום רב מזה כחודש אני סובלת מכאבי גב תחתון חזקים מאוד. אם אני עומדת כמה דקות רצוף הכאבי גב ממש חזקים וזה ישר מקרין לי כאבים לצדדים ואפילו לבטן תחתונה. עשיתי בדיקת שתן, בדיקות דם וצילום רנטגן - הכל יצא תקין.הלכתי גם לרופא נשים בהמלצת הרופאה וגם שם הכל תקין.לקחתי וימובו לתקופה של 7 ימים 2 כדורים ביום אבל לא היה שום שיפור. גם לשבת הרבה זמן לא פשוט.כדורי משככי כאבים לא עוזרים לי כלל. בשבוע האחרון הכאבים התפשטו גם לגב עליון.נתנו לי הפנייה לפיזיותרפיה וקבעתי שוב תור לאורטופד פרטי. האם לדרוש mri? בנוסף רציתי בקרוב להכנס להריון. האם המצב עלול להחמיר??

לקריאה נוספת והעמקה

אין ספק שבדיקת MRI היא בדיקת ההדמיה המתאימה במקרה זה.

אשתי, 56, חולה בסרטן ריאה גרורתי. עקב כאבי גב שהביאו לאי יציבות וחוסר תחושה בבטן וברגליים עברה MRI אבחנה הייתה סימני לחץ קשה ב T3 בוצע ניתוח בעמוד שדרה לשחרור הלחץ. לאחר כשבועיים עם 2 כדורים משכך כאבים TARGIN 10 הורדנו מינון לכדור אחד ביום. נכון להיום - כשלושה שבועות לאחר הניתוח כאבים - אין הולכת בעזרת קביים. כולל מדרגות עדיים קיימת תחושה של חוסר תחושה עמום בכף רגל שמאל בעיקר. עקב כך - הליכה עדיים לא יציבה לגמרי. מבקש לציין שאשתי מלאת מרץ, ומאד פעילה. שאלה בבקשה: האם חוסר התחושה החלקי בכף הרגל ייעלם עם הזמן ואיתו תשוב היציבות בהליכה ? אחת לכמה זמן - יש לה עדיין תחושת הירדמות כלשהיא בבטן. האם זה ייעלם עם הזמן ? תודה רבה לכל תשובה

לקריאה נוספת והעמקה

אין לדעת.... לצערי החלמה מהירה.

תודה על התשובה המהירה !!! האם פיזיותרפיה יכולה לעזור ? משהו אחר - דיקור סיני ? הגברת קצב הצעידות ? ההיא מוכנה לעשות הכל ! שוב תודה רבה

17/02/2014 | 19:31 | מאת: הדר

דר שלום רב, אני בת 23 ונגנית פסנתר במקצועי,רציתי לדעת האם יש זמן מוגבל שניתן לשבת על כסט ללא משענת ולא לחוש בשום כאב,או שניתן לשבת לזמן בלתי מוגבל כל עוד הישיבה נכונה,ואם כך אז כיצד יודעים שיושבים נכון-קראתי שצריך לשבת על עצמות הישיבה או על ציר האמצע בגוף בכדי לא לחוש בשום כאב.. תודה

אם ישיבה גורמת לכאב, אזי צריך לחשוב על גורמים ארגונומיים. בכל מקרה, בפורום לא תמצאי תשובה יותר מפורטת בהצלחה

13/02/2014 | 23:29 | מאת: פנינה

האם לפני/אחרי ניתוח כריתת דיסק מתאשפזים? לכמה זמן?

לקריאה נוספת והעמקה

בד"כ באותו יום או יום לפני, תלוי במנהלה. בד"כ 24-48 שעות.

13/02/2014 | 23:05 | מאת: פנינה

שלום ד"ר מרום, אני בת 17 סובלת מעל לחצי שנה מכאבי גב בלתי פוסקים, הקרנות לשתי הרגליים יותר לימין עם נימולים חשמל עקיצות דקירות.. אושפזתי ברמב"ם שם בוצע mri: סירינגומיאליה מינימלית, עקמת מינימלית, בלט דיסק ימני הגורם לחץ על חוט השדרה ופוחס אותו מעט ללא שינויים מיאלופתיים בגובה D2-3, בלט דיסק ימני ללא עדות ללחץ על חוט השדרה בגובה D9-10, בלט דיסק דיפוזי הגורם לחץ מינימלי על השק הדורלי בגובה L4-5, בלט דיסק עם לחץ קל על השק הדורלי בגובה L5-S1. תוצאות emg: חשד לנזק נוירוגני ללא פעילות ספונטנית בפיזור שורשי L5-S1.. הומלץ ע"י ד"ר אליאס חדאד ברמבם המשך בירור אצל נוירוכירורג. היום ניבדקתי אצל נוירוכירורג ד"ר יוסף גילבורד שאמר שדיסק L5-S1 הוא בעייתי- ממזר והמליץ לקחת ארקוקסיה וריקסט במשך שבועיים ואם אין הקלה ממליץ על ניתוח כריתת דיסק. השאלה שלי אם ניתוח כזה מומלץ במצב שלי? יש לציין שאני לקחתי אתופן במשך 3 חודשים וטרמדקס במשך 10 ימים שלא עזר לי ולא הקל בכלל על הכאבים.

לקריאה נוספת והעמקה

ממליץ לחזור לד"ר חדאד להמשך יעוץ.

08/02/2014 | 15:25 | מאת: יסמין

שלום אני בשבוע 37 הרגשתי כאבים (כנראה מהתקררות) בצלע בצד ימין בגב בערך שבוע וחצי שמלווים בשיעול. לפני יומיים השתעלתי והרגשתי שמשהו זז לי בצלע. יש לי כאבים עזים בכל תנועה שאני עושה בכל נשימה וגם כשהעובר זז. מה עושים???

שאלתך אינה שייכת לתחום הפורום

08/02/2014 | 09:12 | מאת: בדוי

שלום ד"ר, אני בת 17, סובלת מכאבי גב איומים כבר כשנה וחצי, בעקבות פריצות דיסק ענקיות בL3-L4-L5-S1 וD2-D3, D6-D7-D8-D9-D10 וC5-C6-C7 שלוחצים על שורשי העצבים ועל חוט השדרה לחץ ישיר ומתמיד. הקרנות זרמים, כאבים, נימול, חשמל לרגליים ולידיים לפעמים נימול באיזור הצוואר, חוסר יכולת לעמוד, לשבת, ולהפעיל את הגוף בגלל. בוצעה צריבת דיסק בעמוד שדרה מתני, אחרי חודש החליטו לעשות ניתוח אנדוסקופי שכשל ואני כחודשיים לאחר הניתוח הכאבים רק מחמירים, המליצו על ניתוח דיסקטומי ולמינקטומי משולב עם קיבוע. נוסף על כך אני סובלת מעקמת של 70 מעלות וסירינגומיאליה. מה דעתך על ניתוח זה? האם זה יעזור/מומלץ? מה סיכויי ההצלחה? האם אתה מבצע ניתוחים מסוג זה? תודה.

17/02/2014 | 21:43 | מאת: ליאור מרום

שלום, הפורום אינו המסגרת המתאימה למענה לשאלות מסוג זה. נשמח לנסות לעזור במסגרות המקובלות.

04/02/2014 | 22:47 | מאת: עמיר

בשני צילומי CT שעברתי בגב מותני ובגב צווארי נמצאו במותני בלטי דיסקים בין L1-L2 L3-L4 L5-S1 בצווארי הובחן בקע דיסק אחורי מרכזי בין C2-C3 זיז זעיר ב C6-D1 פניומטוציסט בחלק קידמי של C5 ללא ספינל סטנוזיס

זו הפינה, מה השאלה ???

בעמוד השידרה הצווארי אני מת מכאבים

02/02/2014 | 21:09 | מאת: בדוי

שלום, לפי mri יש לי פריצת דיסק ענקית מרכזית שגורמת ללחץ על חוט השדרה בגובה C2-3. אני סובלת מחוסר תפקוד וכאבים נוראיים. איך מטפלים במצב?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, הכי טוב לטפל "במצב" סיוע בדיקה של מומחה עמוד שדרה ולא לצפות לתשובה באתר אינטרנט.

30/01/2014 | 19:58 | מאת: ליאור

שלום רב, אבי בן 72, לאחר תאונת דרכים. להלן תוצאות סריקה בתהודה מגנטית של עמוד השדרה הצווארי: הסריקה בוצעה בטכניקת SE STIR SPIR TSE בשקלול T1, T2 במישור סאגיטלי ואקסיאלי. כולל הזרקת גדוליניום. המעבר הקרניו-צרביקלי נראה תקין בלט דיסקלי אחורי ב C3-4 לוחץ על חוט השדרה תצא בעיקר מרכזי (כמעט שלם) של גוף חוליה C4 החוליה מתפשטת לכל הכיוונים כולל לתוך תעלת השדרה ולוחצת על חוט השדרה ומצר את הפורמינות הנויראלים. קיים גם תמו של כ 20% של גוף חוליה D3. מרווח זה נכלל בבדיקה במנח סאגיטלי בלבד. אין לראות מליצה של חוט השדרה. לאחר הזרקת חומר ניגוד קיימת צביעה בדיסק של C4-5 אין לראות ממצאים פתולוגים נוספים. שאלותיי; 1. לאיזה רופא עליו לגשת אורטופד או נוירוכירורג? 2. האם לדעתך יש צורך בניתוח? אם כן, כמה הוא מסובך? אבא אחרי 2 ניתוחים בשל דיסקציה של האורטה. אציין ואומר שאבא סובל מכאבים קשים מנשוא. תודה רבה מראש ליאור

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, עליך לגשת למנתח עמוד שדרה. (לא אורטופד, לא נוירוכירורג. אלא מנתח עמוד שדרה !!) דעתי על הצורך בניתוח נקבעת רק לאחר שאני בודק, שומע את המטופל ועובר על ההדמיה שלו.

28/01/2014 | 11:29 | מאת: סיגל

בעלי אמור לעבור ניתוח Spinal Decoompression and Fusion גבהים L34-5-S1 רציתי לדעת מה השלכות והסכנות הכרוכות בניתוח זה מדובר בגבר בשנות ה-50. האם יש הצלחות בניתוח זה. תודה

שלום, שאלות חשובות כאלו יש להפנות ישירות למנתח ולדון אתו אודות כל הסיבוכים האפשריים.

25/01/2014 | 12:09 | מאת: חנה

שאיבת דיסק זה נקרא ניתוח?

לקריאה נוספת והעמקה

זה אכן ניתוח, אמנם קטן אבל ניתוח.....

24/01/2014 | 16:48 | מאת: מני

שלום רב. בו 50 , עקב כאבי גב תחתון עם הקרנה לישבן ורגל ימין עד שוק חצוני. בבדיקה במיון - כוח גס ירוד EHL 4/5 TA 3/5 בדיקה סי טי מותני : סריקת L4-L5 בלט דיסק הגורם לחץ קל על השוק התקאלי ושורש L5 צימין. סריקת L5-S1 :בלט דיסק הגורם לחץ קל על שורשי L5 במיון טופלתי עם בדקסקורט תוך ורידי עם שיפור חלקי. הומלץ על אופציה בהתערבות ניתוחית. האם זאת האופציה היחידה או שיש מקום בבירור נוסף? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, אם אופציה ניתוחית היא על הפרק,יש להשלים ברור עם MRI.

22/01/2014 | 19:55 | מאת: חנה

שלום ד"ר מרום, נבדקתי בבית החולים רמבם על ידי אורתופד דר חדאד אליאס, ביצעתי mri שהתוצאות הם 4 בלטים: L4-S1 דיפוזי עם לחץ קל על השק הדורלי. D2-3 בלט דיסק ימני הגורם לחץ על חוט השדרה ופוחס אותו מעט ללא עדות לשינויים מיאלופתיים בגובה זה. D9-10 בלט ללא עדות של לחץ. לפי סיכום אישפוז mri תקין. שאלתי מספר מומחים שאמרו לי שהממצאים האלו לא תקינים. בנוסף היום ניגשתי להבדק אצל פרופסור גיפשטיין במדיקל סנטר בהרצליה, הוא אמר שהממצאים לא תקינים והמליץ לי על שאיבת דיסק שהוא עושה והפנה אותי לmri צווארי. קבעתי את השאיבה לתאריך ה6/2/14 שזה בעוד כשבועיים. אשמח לקבל חוות דעת האם זה עוזר? מה הטיפול המומלץ בבלטי דיסק? האם זה נקרא ניתוח? אשמח לתשובות. בנוסף ד"ר אליאס חדאד שנבדקתי אצלו הפנה אותי לנוירוכירורג ברמב"ם. יש לציין שבmri יש לי סירינגומלאיה מינימלית=הדגשה והרחבה של התעלה המרכזית של חוט השדרה מגובה D3-4 עד גובה D10-11. האם שאיבת דיסק מומלצת? מה הסיכונים בפעולה? תודה רבה!

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, כמובן שלא ניתן להשיב על שאלתך מבלי שבדקתי אותך. בכל מקרה, לא הייתי מבצע שום פעולה כירורגית עד גמר ברור.

20/01/2014 | 23:18 | מאת: יעקב עבאדי

ד"ר מרום הנכבד, בהמשך לשאלתי נראה כי לא הבנת אותי כראוי, מנתח עמוד שדרה מיומן אכן קבע על הצורך בניתוח הנ"ל, אך למרות זאת רציתי לשמוע חוות דעת נוספת מי יהיה מתאים יותר לניתוח הנ"ל, אורטופד כירורגי או ניאוכירורג? על אף העובדה שהמנתח אשר נקבע לנתח אותי הינו אורטופד כירורגי.

תשובתי ללא שינוי.

שלום רב, 4 שנים לאחר ניתוח פריצת דיסק (עקב ירידה בכל גס ) L4-L5 -ומאז כאב כרוני קבוע בעוצמות משתנות ופגיעה איומה באיכות החיים. דיסקוגרפיה שלילית כך שנשללה אופציית ניתוח החלפת דיסק. כל השיטות שניסתי ללא הועיל , כולל מרפאת כאב על כל טיפוליה. הבנתי שברמב"ם אתם מיישמים שיטה לפיה "מטיילים" בעמוד השדרה עם מצלמה וסכין לייזר לצריבה של מקור כאב באם הוא מזוהה. האם ישנן תוצאות חיוביות לשיטה זו ? אני די נואשת . תודה !!

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, אכן ברמב"ם אנחנו משתמשים גם בטכניקה זו הנקראת אפידורוסקופיה. זו טכניקה שלא מתאימה לכל המקרים, אך במקרים המתאימים ההטבה בשיעורים טובים מאוד. החלטה על דרך פעולה זו נקבעת ביעוץ במרפאות עמו"ש ברמב"ם עם הח"מ.

20/01/2014 | 22:16 | מאת: יעקב עבאדי

לכבוד ד"ר מרום אני לאחר שנה מיום שנותחתי בחוליות C3-4 לאחר אבחון חוזר נאמר לי שיש לי בורג בולט ושט בנוסף יש חשד לקייג' רופף השאלה האם ניתוח כזה יש צורך בניאוכרוג או אורתופד אם זה אפשרי שהבורג יזהם את הושט או יקרע אותה בכבוד רב יעקב עבאדי מושב פארן 0522880711082082

שלום, החלטה על ניתוח אם צריך נדרש יעוץ של מנתח עמוד שדרה מיומן, לא אורטופד ולא נוירוכירורג. הכל אפשרי, אך יעוץ מבצעים במרפאה ולא באינטרנט. לצורך יעוץ תוכל לפנות למרפאות חוץ עמו"ש רמב"ם\כללית מושלם\פרטי.

20/01/2014 | 21:50 | מאת: יעקב עבאדי

לכבוד ד"ר מרום אני לאחר שנה מיום שנותחתי בחוליות C3-4 לאחר אבחון חוזר נאמר לי שיש לי בורג בולט ושט בנוסף יש חשד לקייג' רופף השאלה האם ניתוח כזה יש צורך בניאוכרוג או אורתופד אם זה אפשרי שהבורג יזהם את הושט או יקרע אותה בכבוד רב יעקב עבאדי מושב פארן

צריך מנתח עמו"ש להחלטה. לא אורטופד ,לא נוירוכירוג- מנתח עמוד שדרה !!!

08/01/2014 | 14:07 | מאת: ציפי

יש לציין כי ביצעתי בדיקת mri עמוד שדרה גבי שבו יש: בלט דיסק ימני בגובה D2-3 הגורם ללחץ על חוט השידרה בחלקו הימני ופוחס אותו מעט ללא עדות לשינויים מיאלופתיים בגובה זה. והדגשה והרחבה של התעלה המרכזית של חוט השדרה מגובה D4-5 עד גובה D10-11. בלט דיסק ימני נוסף ללא עדות ללחץ על חוט השדרה בגובה D9-10. בבדיקת emg נמצא חשד לנזק נוירוגני ללא פעילות ספונטנית בפיזור שורשי L5-S1.

לקריאה נוספת והעמקה

זו הפינה- מה השאלה ???

08/01/2014 | 13:58 | מאת: רועי

מה הכוונה פריצת דיסק גדולה פרא מדיאנית? מה פירוש פרא מדיאנית?

לקריאה נוספת והעמקה

פאראמדיאנית- נוטה הצידה מקו האמצע.

07/01/2014 | 08:47 | מאת: בדוי

שלום דר, נבדקתי בבית החולים רמבם על ידי אורתופד דר חדאד אליאס, ביצעתי mri שהתוצאות הם 4 בלטים: L4-S1 דיפוזי עם לחץ קל על השק הדורלי. D2-3 בלט דיסק ימני הגורם לחץ על חוט השדרה ופוחס אותו מעט ללא עדות למיאלופתיה. D9-10 בלט ללא עדות של לחץ. לפי סיכום אישפוז mri תקין. שאלתי מספר מומחים שאמרו לי שהממצאים האלו לא תקינים. אני צריכה בבקשה שתאמר לי אם זה תקין ואיך להמשיך. תודה ויום טוב

לקריאה נוספת והעמקה

לא אוכל להגיב ממבלי לבדוק אותך ואת ההדמיה.

05/01/2014 | 14:28 | מאת: ציפי

האם הגיוני שבעקבות בלט דיסק דיפוזי עם לחץ קל על השק הדורלי קל בגובה L4-L5-S1 יש לי נימולים ועיקצוצים ברגליים יחד עם הקרנות וחולשה שאני לא יכולה לעמוד בכלל יותר ממספר דקות? לא יכולה לעמוד בגלל רגליים חלשות

לקריאה נוספת והעמקה

הגיוני אכן, ממליץ להבדק בהקדם

02/01/2014 | 16:43 | מאת: שולה

האם לבלט דיסק דיפוזי עם לחץ קל השק הדורלי L4-L5-S1 ובלט דיסק D2-D3 שגורם לחץ על חוט השדרה בחלקו הימני ופוחס אותו מעט ללא עדות לשינויים מיאלופטיים יש משמעות? מה ההבדל בין בלט דיסק דיפוזי לימני? ואיך מטפלים בזה אני סובלת מכאבי גב קרוב לחצי שנה? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, יש משמעות אם יש לכך ביטוי קליני. ההבדל הוא הכוון של הבליטה איך מטפלים: מתיעצים עם מנתח עמו"ש.

02/01/2014 | 14:31 | מאת: מודאגת

התחילה לי סחרחורת לפני 7 חודשים , בתנוחת שכיבה או הרמת הראש ממש הייתה לי סחרחורת חזקה כאילו אני עפה , אחרי כמה ימים זה הפך להיות שיוט , חוסר איזון , זה התבטא למשל : שאני שוכבת לצד הרגשה של ציפה ואז שאני קמה החלל קופץ לי , הראש כבד כל תנועה עם הראש לצדדים למעלה ולמטה כאילו הוא נשמט / עף מהר , עד עכשיו כל תזוזה שלי עם הראש תחושה של חולשה , מין מיגרנה כאילו אין לי חמצן בראש , ובנוסף כאילו כל הגוף שלי זז, למשל אם אזיז למעלה למטה , החלל זז לי יש פעמים שממש קופץ ויש פעמים של תחושת ריחוף אותו דבר לצדדים כל הזמן הגוף שלי בהרגשת תנועה / סחרור וזה מתגבר בהזזת הראש , במקומות עם הרבה אנשים ממש קשה לי , אני עוד יותר מרגישה את התחושת אונייה , שאני מסתובבת עם הראש להסתכל על משהו פתאום כל הרצפה זזה לי , אני כבר לא עושה כלום בגלל זה , וזה נראה לי כרוני כי זה הרבה זמן ! עשיתי כבר כמה פעמים בדיקות דם מקיפות , לפני 5-6 חודשים MRI , בדיקות אי אן גי , ברה , יש לי משקפיים לרחוק , עשיתי פיזיותרפיה וסטיבולרית שלא עזרה ! השאלות שלי הן : 1) האם זה יכול להיות מלחץ על עמוד שדרה ??? 2)לאיזה כיוון ללכת , האם אני צריכה MRI צוואר ?? 3) יש לי הרגשה מוזרה בזמן האחרון שאחרי שכיבה או בתנוחות מסויימות עם הראש אני מרגישה לחץ באוזן כמו רעש של ים , כאילו השרירים מתכווצים .. אני ממש בלחץ וכבר לא יודעת לאיזה כיוון ללכת

לקריאה נוספת והעמקה

ראי נא תשובתי בפורום השני ששאלת.

29/12/2013 | 21:14 | מאת: עדי

לאחר CT , הבחנת הרופא היא אקסטרוזיה של דיסק L5-S1 פורמינלי שמאל עם לחץ על שורש L5 S1. המלצתו היא ניתוח החלפת דיסק לדיסק סיליקון או קיבוע דינמי. אשמח לקבל חוות דעתך להחלטה בין שתי החלופות.

לקריאה נוספת והעמקה

לא ניתן לקבל חוו"ד ללא בדיקתך ובדיקת ההדמיה.

26/12/2013 | 11:45 | מאת: דרור

בכמה זמן בלט דיסק יכול להפוך לפריצת דיסק אם הרמת משא של 10 ק"ג במשך 10 דקות במשך שבוע?

לקריאה נוספת והעמקה

אין פרמטר כזה.

25/12/2013 | 07:53 | מאת: רון

מה גורם לבלט דיסק בעמוד שידרה חזי?

לקריאה נוספת והעמקה

בדיוק מה שגורם לפריצת דיסק מתני או צווארי- גיל, עישון, עיסוק וכד'.

24/12/2013 | 14:52 | מאת: בדוי

שלום ד"ר מרום, יש אפשרות שאוכל לבוא להיבדק אצלך? יש לי בלטי דיסק בעמוד שידרה מותני וחזי והתחילו לי גם כאבים חזקים ושורפים בצוואר ובשכמות.. איך אפשר לקבוע אצלך תור לבדיקה?

מקבל : מרפאות חוץ עמוד שדרה ברמב"ם. כללית מושלם פרטי כל אחד לבחירתו.

24/12/2013 | 14:19 | מאת: אירנה

איך מטפלים בבלט דיסק, אני סובלת מכאבי גב נוראיים כבר מחודש יולי-אוגוסט?

נגשים להבדק אצל מומחה עמוד שדרה

23/12/2013 | 11:28 | מאת: בדוי

שלום דוקטור בדיקת ct : בלט דיסק דיפוזי עם לחץ מינימלי על השק הדורלי בגובה L4-L5. בלט דיסק דיפוזי עם לחץ קל על השק הדורלי בגובה L5-S1.  יש לי כאבים חזקים מאוד הייתי אצל רופא במרפאות חוץ שלא עזר לי הוא אמר שהכאבים זה לא מהבלטים.. יש לי כאבים עם הקרנה לשתי הרגליים, אני לא יכולה לשבת ובקושי עומדת, הרפלקסים שלי מעט ערים.. הייתי אצל נוירולוג עשיתי emg שתוצאותי חשד לנזק נוירוגני בפיזור שורשי L5-S1.. עשיתי mri גבי שהתוצאות בלט דיסק ימני בגובה D2-D3 הגורם לחץ על חוט השדרה בחלקו הימני ופוחס אותו מעט ללא עדות לשינויים מיאלופטיים בגובה זה. בלט דיסק ימני קל בגובה D9-D10 ללא עדות ללחץ על חוט השידרה. עקמת מינימלית קמורה לימין בע"ש מותני.. הmri בוצע במסגרת אישפוז וכתבו שהוא תקין.. האם הוא תקין? האם הכאבים לא יכולים להיות מהבלטים? כתבתי לך שאלה דומה שאמרת לי להיבדק אצל מנתח עמוד שידרה יכול להיות שזה צורך ניתוח? יש לי גם עקמת מינימלית וסירינגומליה מינימלית.. הרופא שנבדקתי אצלו לא עזר לי והפנה אותי לנוירוכירורג... יש אפשרות שאני יכולה לבוא להיבדק אצלך? אתה מקבל במרפאות החוץ ברמבם? איך אפשר לקבוע תור? תודה שבוע טוב