נגישות
נגישות

פורום ניתוחי עמוד שדרה

ברוכים הבאים לפורום כירורגיית עמוד השדרה. מקצוע זה עוסק במגוון רחב מאוד של תחלואות עמוד השדרה, כגון: גידולים, חבלות, עיוותים, מחלות ניווניות, זיהומים של עמוד השדרה ועוד.

התחום הינו דינמי, וכיום עומדים ניתוחי עמוד השדרה בחזית הטכנולוגיה הרפואית. הפתרונות לתחלואת עמוד השדרה אינם בהכרח תמיד ניתוחיים וישנן מחלות, שניתן ואפשר לטפל בהן בצורה שאינה ניתוחית - זאת כמובן על פי שיקול דעתו המקצועי של המנתח המטפל.

בעשור האחרון עבר תחום זה שינוי עצום, וכיום ישנם ניתוחים שניתן לבצע עם "חלקי חילוף" או לחליפין לבצע ניתוח באמצעות פתחים זעירים דרך העור.

בפורום זה ננסה לסייע כמיטב יכולתנו בסוגיות שונות הקשורות לתחום ולכוון למקורות נוספים. לא ניתן יהיה לתת פתרונות אישיים או יעוץ פרטני, אך ניתן יהיה לתת כיוון כללי להתמודדות עם הנושאים שיועלו בפורום.
1791 הודעות
1422 תשובות מומחה

מנהל פורום ניתוחי עמוד שדרה

20/04/2015 | 23:22 | מאת: זקוק לעזרה

שלום ותודה מראש מחפש לעשות פיענוח ל MRI עמוד שדרה תחתון שעשיתי ולא קיבלתי פיענוח סביר מאסותא. מחפש רדיולוג טוב, רצוי שמבין גם ברקמות רכות ולא רק בעצמות, בפחות מ-1000 ש"ח מישהו מכיר ומרוצה מרדיולוג? מחפש לדעת מנסיון אישי או חוו"ד גולשים אולי ד"ר כץ - מנהלת מכון ההדמיה בי"ח קפלן, אולי ד"ר מיכל אמיתי ? מתמחה בדברים אחרים אך רושמת שעוסקת גם בMRI אגן

שלום. עליך לגשת ליעוץ עם הצילומים.

19/04/2015 | 19:32 | מאת: הרצל

ד"ר שלום, אכתוב לך ממצאים של צילום סי טיL/5-S/1:אקסטרוזיה של דיסק היורדת כלפי מטה,גורמת ללחץ קשה על שק התקלי ולחץ על השורש הנוירלי מימין.בהחמרה משמעותית לעומת הבדיקה הקודמת מ 04.04.14 הנמכה של דיסק L1-S5. מה עלי לעשות? בתודה מראש.

17/04/2015 | 17:41 | מאת: אנני

שלום רב,  לפני 9 שנים עברתי ניתוח עקמת, קובעו 12 חוליות (עד L3).  מלבד כאבים בגב התחתון לסירוגין, אני מרגישה טוב.  רציתי לשאול האם ניתן ומומלץ להשתתף באימוני TRX? 

16/04/2015 | 08:46 | מאת: כואבת

בעברי 2 ניתוחים- דיסקטומי l5-s1 וכריתה עם קיבוע tleaf l4-ls. כאבי הגב לא מרפים לרגע, עם הקרנה לעכוז ולרגל ימין לכל אורכה. הוצע לי היום ביצוע scs להתמודדות עם הכאב הכרוני ואני חוששת ולא בטוחה שזה מה שאכן יעזור למנוע את הניתוח הבא. כיום המצב הוא 5 פריצות מגובה d12 עד למטה ועוד 2 בצווארי d5-6, 6-7. מהם הסיכונים מלבד זיהום והאם ישנה עדיפות למי מבצע את ההליך- נוירוכירוג או רופא כאב?

15/04/2015 | 17:31 | מאת: ישראלית

לבעלי בלט דיסק באחת מחוליות הצוואר מזה למעלה מעשר שנים כשהוא סובל מכאבים בזרועות וכהות תחושה באצבעות הידיים. עם התגלות הבעיה הומלץ לו ניתוח דחוף שלא שש לעשותו. חלפו השנים והמצב החריף מעט והלכנו שוב למנתח וקיווינו שבמשך הזמן שחלף השתכללו הניתוחים מהסוג הזה והתברר שלא חל שום שינוי והפתיחה היא עדיין דרך הגרון ומשם לעמוד השידרה. ברצוני לשאול האם יש בתי חולים שמנתחים בשיטות יותר מתקדמות?

לקריאה נוספת והעמקה
22/04/2015 | 08:54 | מאת: אמנון

לישראלית שלום גם אני סבלתי בדיוק מאותה בעייה והתייעצתי עם מספר מומחים וכולם הציעו ניתוח,חלקם הציעו בשיטה קדמית דרך הגרון(ניתוח שנקרא acdf).רופא אחד ששמו פרופסור גבשטיין מבית חולים מדיקל סנטר הרצליה הציע לי ניתוח שנקרא dtrax בשיטה אחורית מזערית.עברתי אצלו את הניתוח לאחר שלוש שעות התהלכתי על הרגליים ולמחרת שוחררתי הבייתה.ברוך השם אני כבר שנתיים לאחר הניתוח וכל הבעיות שהיו לפני נעלמו.מאוד ממליץ לכם להתייעץ עימו.במקרה שלי זה היה בינגוועל כך אני מודה יום יום.

גם אני מנתח בשיטה זו DRTAX, בהתוויות המתאימות.

לשברי דחיסה מספר צורות טיפול. תזדקקי ליעוץ פומלי עם הצילום

15/04/2015 | 13:27 | מאת: תיקי

לאחותי בת 67 יש כאבים חזקים בגב קושי בהליכה ישיבה וקימה. בוצע צילום סיץטי סיבת ההפניה lbp . התוצאה l2-3 שברה דחיסה ב-l3 בלט דיסק סוב-ארטיקןלרי קל l 2-3 l3-4 l 4-5 l5-s1 היצרות המרווח הדיסקלי בלט דיסק . שבר דחיסה ב-l3 l 5 רופא אורטופד הציע חגורת גב ומשכחי כאבים. יש סיכוי להקלה בכאבים ולתפקד יותר טוב . או חלילה תצטרך ניתוח .אודה לכם אם תוכל לעזור לנו בתשובה

11/04/2015 | 10:59 | מאת: אתי

נכדתי בת חודשיים עברה 2 סקירות מערכות לא נראה שום ממצא חשוד והכל נראה תקין כשהיתה אצל רופא הילדים לצורך בדיקה שגרתית נאמר לה שיש לעשות אולטרא סאונד חוט השדרה בחוליה האחרונה קרוב לעכוז קיים בקע קטן הפונה לצד שמאל שצבעו חום , ניתן לציין שהילדה מתפקדת היטב מזיזה את הרגליים והידיים מחכיית מתקשרת עם הסביבה מזהה את אמה האם יש סיבה לדאגה? אשמח לקבל את תשובתכם במייל . בברכה ובתודה מראש אתי

לא ניתן להשיב ברצינות לשאחה מסוג זה באינטרנט. תוכל לקבוע פגישה.

בבדיקה דינמית פרפוזיה וbloood pool מכוונים לאזור כפות רגליים.קיים blood pool מוגבר באסקט המדיאלי של .lt hindfoot בבדיקה הסטטית המאוחרת קיימת קליטה פטולוגית מוקדית באספקט הקדמי של טלוס משמאל.קליטות מוגברות מוקדיות באזור talonavicular junction משני הצדדים,קיימות קליטות מוגברות בגלילים הדיסטליים של האצבעות מס 1 בכפות הרגליים משני הצדדים יותר משמאל באספקט התחתון של.קליטה פטולוגית מוקדית באספקט הקדמי של טלוס שמאל,שאר הממצאים יכולים להתאים לאנטזוטפיה,מהלאחר מפוי עצם בכף רגל,מהם ממצאים אלה תודה

חג שמח. השאלה אינה שייכת לתחום ניתוחי עמ"ש

02/04/2015 | 13:26 | מאת: .

למה אין תשובות בפורום הזה?

02/04/2015 | 09:19 | מאת: אייל

בוקר טוב אמש ביצעתי צילום לגב אודה לעזרה . האם זה חמור מה שרשמו פה?? יש פריצת דיסק?? מצריך ניתוח? סוג בדיקה: גבי חמבנה גרמי תקין. ללא עדות להצרויות בין גופי החוליות. סוג בדיקה: צואר הבדיקה צילום ע"ש צווארי שינויים ספונדילוטיים ב- C3-C7. הצרות של מרווח בין C5-C7. יישור של הלורדוזיס.

31/03/2015 | 13:43 | מאת: עזאם

לפני שנתיים עברתי ניתוח פריצה וקיבוע בl5s1 מאז אני עם כאבים חזקים ונימול ברגל שמול ונרדם לי כף רגל אחרי שנה מהניתוח עברתי השתלת אלקטרודה וגם לא עזרה ביצעתי סיטי וmri אבחנו פריצה בגובה הניתוח l5s1 וגם בl4l5אני לא סובל את הכאבים והנימול ביצעתי emg ומצאו נזק שורשי בl4s1 פניתי לשני רופאים אורטופדים והמליצו על ניתוח חוזר האם כדאי

לקריאה נוספת והעמקה

לא ניתן ליעץ דרך אינטרנט

09/04/2015 | 14:52 | מאת: עזאם

אז איך אפשר לקבל תשובה דוקטור

25/03/2015 | 10:20 | מאת: סימה

אבי בן 65 בבדיקות ב-mri,ct יש רושם ל-dish עם אוסטאופיט קידמו בגובה c2-3 עם לחץ ניכר לאיזור הפארניקס. האם מצב זה מחייב ניתוח ואם כן האם מקרה מסוג זה מוכר ויש ניסיון בארץ?

19/03/2015 | 21:47 | מאת: בדוי

שלום, אני בת 18, סובלת מכאבי גב חזקים כבר כמעט שנתיים, שנה שעברה התחילו כאבים בחודש יוני כאבי גב מקרינים לרגליים נבדקתי אצל אורתופד בבית חולים רמבם ששלח אותי לסיטי התוצאות: בלט דיסק עם לחץ מינימלי על השק הדורלי בגובה l4-5. בלט דיסק עם לחץ קל על השק הדורלי בגובה l5-s1.. הכאבים המשיכו ובחודש נובמבר אשפזו אותי ובוצע mri בבדיקה: עקמת קלה קמורה לימין בעמוד שדרה תחתון. הדגשה והרחבה של התעלה המרכזית בחוט השדרה הגבי מגובה d2-3 עד d10-11 = סירינגומיאליה מינימלית. בלט דיסק ימני הגורם לחץ על חוט השדרה ופוחס אותו מעט ללא עדות לשינויים מיאלופתיים בגובה d2-3. בלט דיסק ימני בגובה d9-10 ללא עדות ללחץ על חוט השדרה. בעקבות אלה האורתופד אמר שהממצאים תקינים ואין צורך בהתערבות כירורגית והמליץ להמשיך עם בדיקת emg שתוצאותיה: נמצא חשד לנזק נוירוגני בפיזור שורשי l5-s1. האורתופד עדיין אמר שזה לא מצדיק את הכאבים. המליצו לי על פרופ' גפשטיין בהרצליה שראה את הממצאים ולאחר בדיקה המליץ על mri צוואר (בעקבות נימולים ועיקצוצים גם בידיים). שאיבת דיסק בl5-s1. לא עשיתי אף אחד מהם.. נבדקתי אצל נוירוכירורג ברמבם שהמליץ על כריתת דיסק l5-s1. עכשיו כל אלו היו לפני שנה. אני חשבתי לעשות את הניתוח אבל טופלתי במשככי כאבים ולאט לאט הכאב פחת וזה היה שנה שעברה. השנה התחילו לי כאבי גב חזקים ועכשיו בשבוע האחרון התחזקו עד כדי כך שאני לא יכולה לשכב במיטה לא על הצדדים לא על הבטן ולא על הגב, גם בשכיבה במיטה יש לי הקרנות ונימולים לרגליים ולידיים, הצוואר התחיל לכאוב יותר עם הקרנה למרפק ולאצבע השנייה ולפעמים לאמצעית ביד ימין. אני מרגישה כאילו הגב שלי נמחץ בתוך עצמו והמקום שורף קשה ואני רגישה למגע במיוחד באזור הגב התחתון. בגב העליון יש לי כאבים באזור קו החזייה שממש כואב. לפעמים הגב כואב לי גם בנשימה, התעטשות, כשאני מתפנה או הולכת. קשה לי ליישר את הרגל וגם לדרוך עליה ממש כואב. עכשיו יש לי כמה שאלות: 1) הנוירוכירורג שלי הוא נוירוכירורג ילדים ואני מעל 18 למרות שנבדקתי אצלו לפני האם אני ממשיכה איתו או שאני צריכה לעבור לנוירוכירורג מבוגרים? 2) מה כדאי לעשות עם הכאבים? האם זה מעיד על משהו חדש? תודה רבה

ממליץ לגשת עם ההדמיה למנתח עמוד שדרה.

17/02/2015 | 21:45 | מאת: ***

אבי בן 79 ביצע בדיקת MRI והתוצאות היו: בגובה C3-C4: מנינגיומה גדולה למדי אמצעית ויותר שמאלית עם לחץ על השק התקאלי ועל קדמת החוט. מימדיה הם: בציר הקורונלי 11.2 מ"מ. בציר הסגיטלי 8.4 מ"מ. בציר הגובה 15.5 מ"מ. האם מימדים אלה חמורים? הם דורשים ניתוח להסרה? תודה ובברכה אנה

12/02/2015 | 10:24 | מאת: לין

שלום, בת 26 נשואה פלוס 2. שלושה חודשים לאחר לידה בניתוח קיסרי אלקטיבי עם הרדמה ספינאלית. בבדיקת MRI פריצת דיסק ושינויים דיגנרטיביים בגובה T7-8 עם לחץ על חוט השידרה ובנוסף מודגם סינגל מוגבר בחוט השידרה באותו גובה שמתאים למילומלציה פוקלי. השאלות שלי: 1. אשמח להסבר קצר על הממצאים, ומה המשמעות של לחץ על חוט השידרה. 2. הופנתי לבדיקה זו עקב כאבים חזקים בשני השחמות, כאב בכתף שמאל תחושת נימול בכתף שמאל, שהתחלתי להרגיש מיד לאחר הלידה (לפני כן לא הרגשתי כאבים אלו). האם יכול להיות קשור לממצאים? ואם כן, מה יכולה להיות הסיבה שהתחלתי להרגיש זאת מיד לאחר ההתאוששות מהניתוח? (הרי אני משערת שממצאים אלו היו קיימים לפני הלידה ולא כתוצאה ממנה?...). 3. מתוך ניסיון לעשות "סדר" בהשתלשלות ארועים לאחר הלידה. לאחר שלילה של גורם ראמטולוגי, האם יכול להיות איזשהו קשר לכאבי פרקים בגוף (אצבעות ידיים, מרפקים, רגליים, ברכיים...). תודה מראש על ההתייחסות. 

שלום רב אבי בן 65 נשלח לעשות סי טי בטן ואגן בגלל מיחושים בבטן ונמצא שם ממצא בסביבת עמוד השדרה. נמצאו 2 נגעים אליפטים פרוורטברלים בגבהים של T8 .T9 מימין עד קוטר של כ-2.5 סמ ללא מישור הפרדה מהחוליות אך ללא סימני הרס גרמי. למה הכוונה ומה עליו לעשות?

שלום אני סטודנט בן 25 וסובל מכאבים בגב התחתון שהחמירו לפני כחודשיים. הכאבים בעיקר בישיבה ולפעמים יש לי כאבים בברך שמאל ונימולים ברגליים. לאחר מנוחה המצב משתפר. אני בתיפקוד מלא אבל מרגיש את הגב כל הזמן ובד"כ הכאב מציק יותר בסוף היום או אחרי יום שבו ישבתי כמעט כל היום ולמדתי. ב CT אובן בלט קל דיפוזי אחורי במרווח L4 -L5 עם לחץ קל על השק הדורלי ובלט דיפוזי בינוני עם לחץ קל על השורש הספינלי השמאלי. בדיקת רפלקסים תקינה ובבדיקה נוירולוגית אובחן לסג חיובי מימין ב 50 ולסג חיובי משמאל ב 50 . הרופא המליץ על טיפול לצריבת דיסק אבל המליץ גם על פלדנקרייז ופיזיותרפיה . שאלתי היא האם יש סיכון בצריבת הדיסק כלומר האם זה יכול לגרום להחמרה בצד הסיכוי שזה יעזור וכמו כן האם עדיף לי לנסות קודם לטפל בפלדנקרייז או פיזיותרפיה ורק אז להחליט אם אני רוצה לבצע צריבת דיסק.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום. סטטיסטית, ואם המקרה מתאים לצריבת דיסק עפ הקריטריונים, סיכוי של 70% לשיפור.

30/01/2015 | 15:45 | מאת: אופירה

האם הגיוני שאחרי שנתיים וחצי ישברו מוטות לתיקון קיפוזיס? יגרמו לזיהום ואז יוצאו מהגב בניתוח נוסף?

לקריאה נוספת והעמקה

המילה"הגיוני" אינה הגיונית כאן...אם זה קרה; כנראה שהיה משהו "הגיוני" שגרם לכך.

23/01/2015 | 09:29 | מאת: מורן

הי לפני שבוע לערך עברתי ניקור מותני לשלילת טרשת נפוצה .. לאחר ארבעה ימים מביצוע הניקור החל לי לחץ בישיבה ובעמידה באזור פי הטבעת ללא כאב בכלל. האם זו יכולה להיות תופעת לוואי של הפעולה? (ניקור מותני ) ואם זה לא חולף מה ניתן לעשות ? אודה לתשובתך

23/01/2015 | 00:37 | מאת: ענת

מה זה דינמיק דרופפוט?

22/01/2015 | 20:31 | מאת: ענת

שלום רב! מה זה DDD? מה זה איזור אנדולוטי?

20/01/2015 | 11:13 | מאת: שרה ליברמן

האם במקרה של חוליות סדוקות ושבורות פתרון של שכיבה במיטה בלי ניתוח הוא אמין ויעיל מבחינה רפואית?

שלום. בכדי לענות צריך לראות ולבדוק מטופל והדמיה.

19/01/2015 | 13:40 | מאת: ליאה

שלום ד"ר מרום מצאו לי גידול בעמוד שידרה רציתי לדעת אם תוכל לענות לי על איזה גידול מה השם של הגידול שמצאו לי : ת.מ. לעמוד שדרה גבי מגובה D1-L1: הבדיקה נעשתה בסדרות משוקללות T1, T2. קורלציה עם בדיקת CT מ- 10/12/14. סיבת ההפניה: בשאלה של שוונומה. ממצאים: מודגם תהליך תופס מקום תת עורי מול D9-D10. התהליך היפראינטנסי ב-T2, הטרוגני, ב-T1 איזואינטנסי עם האדרה לא הומוגנית. גודל התהליך 25 מ"מ מימין לשמאל, 27 מ"מ מלמעלה למטה, 12 מ"מ מקדימה לאחור. התהליך אינו חודר לשלוחה הספינלית הסמוכה לו ומצוי מאחוריה ומימין. באבחנה מבדלת תהליך תופס מקום ממקור נוירלי, אך גם תהליך תופס מקום כגון סרקומה של רקמות רכות. לקורלציה היסטולוגית. אין עדות לתמט או תזוזה. תעלה ספינלית ברוחב תקין. אין עדות לבלט דיסק. חוט השדרה בסיומת תקינה. אותות תקינים ממח עצם חולייתי. סיכום: תהליך תופס מקום תת עורי מולי D9-D10 מימין כמתואר. הודגם גם בבדיקת ה-CT. מה זה אומר התוצאה של ה mri אשמח מאוד לתשובה וגם אם בדרך כלל יש צורך לטיפול בקרינה או אחר אשמח לתשובה תודה מראש בברכה ותודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

הודעתך חשובה מאוד אך לא ניתנת למענה אינטרנט

02/01/2015 | 12:56 | מאת: אור

אני בת 23 לפני ניתוח עקמת . האורטופד שינתח אותי , שאני מרגישה בטוח איתו , עובד בביח פרטי ובביח ציבורי . בשני בתי החולים מערך המיכשור הוא בטכנולוגיה מתקדמת . עם זאת קראתי שניתוח בסדר גודל כזה רצוי לבצע בביח ציבורי כדי שבמקרה של סיבוכים יהיו במקום מומחים שלא תמיד נמצאים בביח פרטי . למרות שכבר קבעתי ניתוח בביח פרטי אני חוששת ועדיין מתלבטת . (הרופא שלי משאיר כמובן את ההחלטה הזאת לחלוטין בידי , מבחינה מקצועית זה לא משנה לו ) אנא עזרו לי להחליט. תודה

12/08/2015 | 00:20 | מאת: נדיה

אור שלום. הבת שלי עומדת לעבור את הניתוח. האם אפשרלהתעניין במה בחר בסופו של דבר פרטי/ ציבורי. ואלצ מי נותחת. תודה מראש

29/12/2014 | 14:42 | מאת: מורן

ד"ר שלום רב, לפני כשנה פלוס עברתי תאונת דרכים, כתוצאה מהתאונה איבחנו אצלי באמצעות mri בקע דיסק פראמדיאני c5-c7 עם לחץ על קדמת חוט השדרה מצר את הפורמן משמאל. ללא עדות למילאופתיה. לפני מס' ימים עשיתי בדיקת mri נוספת על מנת לקבל החלטה על המשך טיפול. הפעם נרשם- c5-c6 אוסטאופיט דיסק קומפלקס לוחץ על קדמת חוט השדרה. c6-c7 בקע פרמידיאני עם לחץ על קדמת החוט. יש לי מגבלת צואר קשה, אני לא מצליחה לסובב אותו. אני סובלת מכאבים עזים בצואר, מעל החזה בצד שמאל. כאבים בשכמה. היד השמאלית שלי מאד חלשה, יש לי תחושות הרדמות ונימול. כמו כן אני מרגישה לעיתים תחושת נימול גם באיזור הקרקפת וחצי ראש שמאל וחצי פה שגם עם נימול. אני מטופלת ע"י ליריקה ,פרקוסט וארקוקסיה.. ניסיתי הכל פיזיותרפיה, דיקור סיני, שיאצו..לא הצלחה. אני מנסה לתת צאנס להידרותרפיה. שאלותי: מה זה אוסטאופיט? האם במהלך השנה יכול להיות שבקע יהפוך ל"אוסטאופיט"? האם במקרה כמו שלי אין מנוס מניתוח? האם לחץ על קדמת חוט השדרה הוא בלתי הפיך ויכול לגרום לשיתוק מוחלט בגפיים? אני כל כך מיואשת וכל כך חרדה מהמצב.. תודה על התייחסותך ותגובתך.

לקריאה נוספת והעמקה

שאלתך אינה נתנת לפתרון באינטרט. דרוש יעוץ פרטני

29/12/2014 | 17:45 | מאת: מורן

תודה על התייחסותך. אני בהחלט אגיע אלייך לייעוץ פרטני כי אין שני לך. אשמח אם בכל זאת תוכל להסביר את המושג אוסטאופיט דיסק קומפלקס?

15/12/2014 | 19:53 | מאת: אורן מילן

היי אני ארון בן 45 עברתי ניתוח לפני חודש בבית החולים איכילוב, בניתוח עברתי כריתה של דיסקים L4 L5 השתלת פלטינות וקיבוע. ברצוני לדעת מה עלות ניתוח זה? מה אופן ההחלמה? תודה מראש.

14/12/2014 | 16:32 | מאת: ליאת

אני כחודשיים וחצי אחריי קיבוע l5-s1 רוב הבעיות שהיו נעלמו, ההקרנה לכל רגל ימין, נימול. מאז הניתוח יש לי כאבים עמוקים בעכוז (צד ימין) בימים האחרונים הכאבים מאוד חזקים. יש תנועות מסוימות שממש גורמות לי לצרוח מכאבים. בנוסף, יש לי עדיין תחושה של נוקשות בגב כשאני מתכופפת. האם זה נורמלי?

04/12/2014 | 00:09 | מאת: בת

שלום רב, אמי עברה ניתוח לפני חצי שנה בעקבות דליפה ספונטנית של נוזל המוח מהאף. הניתוח בוצע דרך האף ועבר בהצלחה. אך לאחר הניתוח באחת הבדיקות של MRI של הגב (איפה שהיה הנקז), נימול לאחר הניתוח התגלה תהליך תופס מקום. לאחר בדיקה נוספת של MRI יותר ברור הוחלט על מעקב בעוד חצי שנה כי נראה כמו ציסטנ ולא גידול כי א עבר האדרה לפי מה שהנתי ( למרות שבראשון כן עבר). הכאבים בגב התחתון היו לאמא גם לפני הניתוח, שנה וקצת לפני.. עשתה CT ולא נראה משהו חריג מדי. כנראה שפשוט הניתוח דחף ( או גרם) לסימפטומיים יותר מוחשיים של מה שהיה לה גם לפני כן. לפי מה שהבנו מהרופא התהליך עובר האדרה בהיקפו ודמם בתוכו. לאחר חצי שנה, ביצע שוב MRI. כל התוצאות התוצאות לפי הסדר: CT ע"ש לומברלי: סקלופינג של חוליה S3 בחלקה האחורי. MRI ע"ש לוברלי: תהליך עובר האדרה הממלא את התעלה בגובה S3. MRI ביקורת: ניתוח MRI של רופא המטפל: הדמם נספג ותהליך דומה לציסטה ע"ש טרלוב. מצרפת גם תוצאות מדף אסותא " גם בבדיקה זו מודגם תהליך בעומק התעלה הסקראלית יותר מימין, בדומה לבדיקות הקודמות רושם שמדובר בשורש אל S3 מימין, רושם שהצביעה סביב התהליך מעט בולטת פחות והיא בעיקרה פריפרית בדומה לבדיקה מ- 05.06.14 בניגוד לבדיקה מ- 03.05.14 שאז הצביעה שהודגמה הייתה יותר מרכזית. לא ניתן לשלול שבבדיקה מ- 03.05 הדגימה שהממצא מעט גם היפראינטנסי ב- T1 וללא גדוליניום האם יתכן ומדובר בדימום בשלבי ספיגה ? אחר ?. בבדיקה הנוכחית התהליך מדגים אות היפואינטנסי בסדרות T1 ו- T2 ומדגים האדרה סביבו, כעת האדרה פריפרית בלבד בדומה לבדיקה מ- 03.05.14. ללא שינוי מהותי קוטר הממצא כ- 8 מ"מ, ללא שינוי. האדרה שהודגמה סביב הפרוצס העוקצני של חוליות L4-5 בשיפור. ללא עדות לתהליכים מואדרים או תופסי מקום אחרים. ללא עדות לתמטים , תזוזות או שינויים הרסניים בחוליות. השאלות שמאוד אשמח לקבל אליהם תשובות ממכם: 1.האם יכול להיות שהדליפה עצמה קרתה לה בגלל שיש ציסטה באיזור? אם כן, מה ניתן לעשות כדי למנוע דליפה בעתיד? 2.לאמא יש עדיין כאבים חזקים בראש, איזור מצח. נתנו לה תרופות (ניורולוג) לשיחרור שרירים באקלוסל במינון ממש גבוה מ"ג 25, 3 פעמים ביום. האם זה לא מסוכן מדי כי לפי מה שהבנתי זה מרפה את כל השרירים ולא רק מה שבראש וכואב. 4.האם יש טעם להמשיך את התרופה לאור הממצאים האחרונים זה כנראה ציסטה ע"ש טרלוב, ולפי מה שהבנתי היא זו שיכולה לגרום לכאבי ראש עקב שינוי לחץ נוזל המוח. 5. מה המצלותיכם לטיפול בציסטה ובכאבי ראש והגב התחתון? 6. אשמח למוע דעה נוספת על הממצאים שתומכים בזה שזה ציסטה ולא גידול. מצטערת על הרבה מלל ושאלות, דואגת מאוד לאמא פשוט. תודה!!!

30/11/2014 | 14:24 | מאת: ראני חמדיט

שלום ד"ר, עקב כאבים בגב תחתון והקרנה לרגל ימין באזור הברך והיירך כתוצאה מתאונת אפניים, ביצעתי צילום MRI מותני שתעד שאין אלמנטים שלוחצים על מערכת העצבים. הכירופרקט שמטפל בי כיום אבחן שיש לי תזוזה באגן כתוצאה מהתאונה שיכול להווה חלק גדול מכאבי הרגל בכללי, האם MRI של האגן יכול לאבחן תזוזה או אי סימטריות בין ימין לשמאל באזור המאובחן..? האם יש בדיקת דימות אחרת/יותר יעילה לבדוק הנחת תזוזת אזור זה של הגוף..? אם אכן יש תזוזה של האגן, איזה טיפול יכול לטפל בסוג זה של בעיה..? תודה מראש לתשובות.

שלום לכלם, אמי בת 89. עד לא מזמן בריאה לגמרי. הלכה בסדר , ולא הרגישה בעיות שיווי משקל. לאחרונה נפלה פעמיים , בראשונה – כנראה נכשלה במשהו (?) האחרונה בוודאות ללא מכשולים, בלי אובדן הכרה, בבית, באופן ממש לא ברור. ולכן היא עוברת כעת בירורים להבין מה הסיבה. ולראות אם יש מה לעשות למנוע את הפעמים הבאות חו"ח. הופניתה להרבה מאד בירורים - סיטי, קרדיולוגיה, נוירולוגיה ועוד.. בין היתר עשתה סיטי מוח וע"ש צווארי, בעיקר על מנת לשלול נוכחות "תהליך תופס מקום". בין המימצאים הנוגעים לע"ש צווארי : היצרות דיסקלית בגבהים C4-C5 C5-C6 C6-C7 המפרק הדנטו אטלנטי מוצר שינויים ספונדילוטיים בגובה C3-C4 משמאל, ב C4-C5 דו צדדי בסריקת המרווחים הדיסקליים : בגובה C3-C4 היצרות קשה קשה של הנוירופורמינה משמאל מישנית לזיזים גרמים ממקור דיסק אוסטאופיט קומפלקס. בגובה C4-C5 היצרות נוירופורמינלית , יותר ימנית בגובה c5-c6 בלט דיסק אחורי,לוחץ על השק הטקלי. אין לזהות דיסקופטיות נוספות. בסיכום : שינויים דיסקוגניים כמפורט. שינויים ספונדילוארטרוטיים , כמתואר. לאחר שחזרנו לרופא משפחה עם המימצאים המליצה להגיע למומחה נוירוכירורג ע"ש צווארי, לראות מה ייעץ לה . עשינו תור לאחד המומחים הטובים בארץ – שעוד לא הגיע המועד. מכל הבירורים שעברה עד כה, בינתיים אין סיבה ברורה לנפילות. בהתחלה לאחר הנפילה האחרונה היו הרבה כאבים בצוואר עם הקרנה לשכמות, ולעוד מקומות, (זה לא היה עד הנפילה) עכשיו (כחודש וחצי אחרי) כמעט ואין כאב. רק מדי כמה ימים, לא חזק, וממוקד בעורף בעיקר צד שמאל, בעיקר בלילה, אבל לא מפריע לישון. (האם זה בשל אותה היצרות קשה קשה מצד שמאל ב C3-C4) מספר רופאים שפגשו אותנו בדרך , כגון גריאטר, אומרים שאין טעם להגיע למומחה ע"ש צווארי, משום שמגיעים אליו להתייעץ על ניתוח, מה שכמובן אינה רוצה, וגם אנחנו לא חושבים שנדרש או כדאי בגילה המתקדם . השאלה שלי למומחי הפורום : האם יש לדעתכם יש משהו שמומחה יכול לייעץ לה לשיפור המצב הקשה הזה בע"ש צווארי ,או למנוע התדרדרות נוספת ?(שעד כמה שאני מבינה הוא בלתי הפיך המצב) תרופה? משהו אלטרנטיבי? או איזה טיפול מסויים ? אודה מאד אם תוכלו להשיב - לי במהרה, אני מתלבטת לגבי ביטול התור. אנחנו גרים בפריפריה, זו נסיעה רחוקה , (פגישה יקרה מאד, אבל על זה אין התלבטות), וטרטור לאשה בגילה. אם אין טעם , ואין מה לייעץ חוץ משיחה על ניתוח - אולי כדאי לוותר. אז מה דעתכם?

רק לברכיים- לא ממש.

19/11/2014 | 19:23 | מאת: משה

הי, האם יכול להיות קשר בין בלט/פריצת דיסק לבין כאבי ברכיים? האם פגיעה בחוליות מסויימות בעמוד השדרה עשויה להקרין כאבי ברכיים? ואם כן - איזה חוליות אלה? תודה!

13/11/2014 | 22:46 | מאת: סאמי עקיבה

שלום דר" האם צילום MRI של האגן יכול לאבחן תקינות האנטומית (אם עצב זה לחוץ או מגורה) של עצב הפמורלי בעברו באגן אל היירך...? אם לא איזה בדיקת דימות כן יכולה לאבחן עצב זה...? תודה מראש לתשובה.

09/11/2014 | 10:36 | מאת: פזית

בעלי בן 48, בריא בד"כ. לפני כחודש החל לסבול מכאבים עקב פריצת דיסק (לא בפעם הראשונה) מיד לאחר מכן החלו כלי הדם בזרוע שמאל לבלוט בצורה ניכרת והוא חש נימול באצבעות כף היד. כף היד הייתה קרה בלי קשר לטמפרטורת החדר. ביומיים האחרונים כלי הדם נעלמו וכעת יש לו בצקת בזרוע ובכף היד. כתוצאה מהבצקת הוא אינו יכול לאגרף את כף היד. מהאורתופד המטפל הוא קיבל אתופל 400 גרם ורוקסט. למרות זאת הכאבים ממשיכים. מה ניתן לעשות?

כיום יש mri ו emg.

30/10/2014 | 15:23 | מאת: סאמי עקיבה

שלום דר', האם יש בדיקת הדמייה אשר יכולה לעקוב אחר מסלול שורש עצב סכיאטי מגב תחתון עד אזור הברך. בדיקה שמטרתה לזהות אם קיים סוג של לחץ או דלקת על שורש עצב סכיאטי שיוצא מחוט השדרה לכיוון הרגל במיוחד שורש עצב שיוצא מאזור L2-L3. האם קיימת בדיקה שיכולה לאבחן תקינות אנטומית של השורש עצב סכיאטי...? האם צילום MRI של האגן ורצפת האגן יכול לספק תשובות חמטרה זאת..? תודה למענה.

29/10/2014 | 13:47 | מאת: ראמי חמדכן

שלום דר, לפני כמה חודשים עברתי תאונת דרכים, אחרי התאונה צצו כאבי גב (לא חזקים במיוחד) בנוסף להקרנה לרגל שמאל 24/7 באזור הברך והירך, ביצעתי צילום MRI לכל עמוד השדרה כולל צווארי אך ממצאי הבדיקה לא העלו שום אלמנט שלוחץ על העצבים שעוברים בעמוד השדרה, בנוסך ביצעתי בדיקת דופלר שהתוצאה שלה תקינה, בדיקת EMG אומרת נזק לשורשים L2-L4. שאלתי האם יש צורך בלבצע צילום MRI לאזור האגן במטרה לבדוק אם קיים לחץ על מעבר העצבים לרגל..? אני פתוח להצעות...

29/10/2014 | 08:40 | מאת: יעל

שלום, אמא שלי בת 74, תמיד הייתה עצמאית. חולת סכרת ולחץ דם גבוה. נפלה לפני חודש וחצי שברה חוליה L3, עברה ניתוח, מילאו את החוליה והחזירו לקדמותה. לאחר הניתוח פסקו כאבים בירכיים. נכון להיום בשיקום. היא לא מצליחה בכלל לעמוד על הרגליים. הכל אצלה תקין. בזמן השכיבה היא מזיזה את הרגליים, עושה את כל התרגילים בפיזיוטרפיה, אבל לעמוד לא מצליחה בכלל. מה הסיבה ? האם זה פסיכולוגי?מה עוד אפשר לבדוק?

לקריאה נוספת והעמקה

לא ניתן לענות על שאלה כזו בפורום אינטרנט. תזדקקי ליעוץ רפואי

לעיתים עקב התנוחה בניתוח

22/10/2014 | 08:10 | מאת: לימור

שלום רב, אני חודשיים לאחר ניתוח קיבוע חוליה C-5 ובשבוע האחרון אני סובלת מכאבים עזים באיזור הכתפיים. האם יש קשר בין כאבים בכתפיים לעמוד שדרה צווארי?

21/10/2014 | 21:47 | מאת: רומיו חדד

ד"ר שלום, אני בן 43, קבלתי כאבי גב חזקים על בסיס הרמת חפץ כבד בצורה לא תקינה עקב כך נוצר לי כאבי גב תחתון חזקים והקרנה לרגליים. בבדיקה קלינית שביצעתי אצל כירופרקט רשם בסיכום היעדר החזר פיקה משמאל. בדרך כלל כשקיים העדר מסוג זה, איזה שורש עצב מעורב או איזה דיסק שיכול להיות חשד לגורם הכאב וההקרנה. תודה רבה.

לקריאה נוספת והעמקה

בדרך כלל L4.

21/10/2014 | 19:42 | מאת: באדרי בארוך

שלום ד"ר, עשיתי בדיקה MRI אשר רשום שמה: ת MRI עמ"ש מלאות בריצס ובפורמן משמאל, מרכיב של דיסק חוזר ורקמת צלקת בגובה L1-2. רציתי בבקשה לדעת מה הכוונה ב- עמ"ש מלאות בריצס ובפורמן משמאל? ומה מה הכוונה בכלל כל מה שמפוענח? תודה רבה.

הכוונה שהאזור היכן שיוצא העצב -לחוץ

19/10/2014 | 18:14 | מאת: ריבקה

מה ניתן לעשות עם כאבי גב לאחר בקע דיסק חוזר אחרי ניתוח דיסקקטומיה?

ניתן לעשות הרבה דברים תלוי בתלונות, בקליניקה ובהדמיה.

18/10/2014 | 13:42 | מאת: בדוי

אני סובלת מכאבי גב, ניבדקתי אצל רופאים שונים וכל אחד פירש mri ע"ש בצורה אחרת.. חלק אמרו שיש לי פריצות דיסק ורופא אורתופד ראה mri ואמר שיש לי בלט דיסק בL4-L5 ובL5-S1. ניבדקתי אצל פרופסור גיפשטיין הוא המליץ שאיבת דיסק, וניבדקתי אצל נוירוכירורג שהמליץ על כריתת דיסק.. יש לי קושי בהליכה כאבים בישיבה ולפעמים הכאבים מתגברים, במיוחד בשיעול או התעטשות.. אין בעיה בסוגרים ובבדיקת EMG נזק נוירולוגי ללא פעילות ספונטנית בפיזור שורשי L5S1. אמרו לי שפיזותרפיה לא יעזור.. האם אתה יכול להמליץ לי על סמך התמונה איך להמשיך? http://www.siz.co.il/my.php?i=kjwnyb2motte.png אני יודעת שזה לא מהווה תחליף לרופא אני רק רוצה לדעת האם מומלץ לחשוב על ניתוח מאחר והרופא אמר שהכאבים שלי לא מוצדקים שזה לא כאב כל כך קריטי ושזה רק בלט.. לפי התמונה זה לא מוצדק? תודה ושבת שלום

18/10/2014 | 06:59 | מאת: אפי

דר שבת שלום אני סובל בלט דיסק אנולוס הבלט נושק לשק התקאלי L4-5 וL4-S1 ניוון הדיסק עם אפקט וקאום בלט כללי אנולוס הדיסק היצרות הפורמינות אין היצרות ספינלית ושנויים בגובה.להלן CT לפני מותני L45 השק הדורלי לחוץ מעט על ידי בלט דיסקהקפי L5S1 דיסק מרכזי בולט לחץ על השק הדורלי13/7/11 אחרי השאיבה באוג סי טי מ4/12/2012 L45 שינוי ניווני של הדיסק עם בלט קל מרכזי L5 S1 הייוצרות המרווח הדיסקלי ללא בלט דיסק שינוי הייוני קל שלו צווארי 6/1/11 C45 פריצת דיסק קלה פארמידיאנית לשמאל והשטחה של הרצסוס הלטראלי השמאלי C56 פרימת דיסק אוסטאופיט קטנים פאראמידיאניים לשמאל ללא הייצאות ללא לחץ על עמוד שידרה C67 פריצת דיסק אוסאטופיט פאראנידיאניים לימין ופרוקסימאלית בנוירופרואמינה עם השטחה של הרצסוס הלטראלי הימיני י מ4/1/12 צווארי C34 בלט דיסק מרכזי קל ללא לחץ 45 בלט דיסק בווני מוקדי ויותר לשמאל על לחץ על השק 56 בלט דיסק קל מרכזי ללא לחץ 67 ללא ממצא טיפולים קיילנט קבוע במרפאת כאב 3 פעמים בשנה זריקה בשיקוף או צריבה מקבל ליריקה 1520 מילגרם בתוספת אלטרולט 10 מילגרם פעם ביום יש לי בעיה בעיקר בעמידה ממשוכת ומאמץ בעבודה אני לא מרים דברים כבדים קשה לי להתכופף מרגיש מגבלה בזמן התכופפות מקבל צריבה של שירפה ואחר מכן כאבים הגב נתפס לסירוגין עשיתי כל הטיפולים שיאצו דיקור סיני פיזורטפיה הידרופטיה קצת מקל שאלתי לכבודו מה ניתן לעשות ?

לקריאה נוספת והעמקה

אפי שלום, שאלתך חורגת ממטרות הפורום. הפורום לא תחליף ליעוץ רפואי.

שלום. בהחלט קיימות מספר אפשרויות אך לשם כך תזדקק לבדיקה בלווית הדמית mri.