בצקת ברשתית: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

לחץ תוך גולגולתי מוגבר והפרעות ראייה

הראש מתפוצץ מכאבים והראייה מטושטשת? חשוב שתלכו להיבדק בהקדם, מאחר שסימפטומים אלה עלולים להעיד על מספר בעיות המחייבות טיפול מיידי. נוירו-אופתלמולוגיה מטפלת בהפרעות ראייה שמקורן במוח ובמערכת העצבים לחץ תוך גולגולתי מוגבר הוא לחץ מעל הלחץ התקין במערכת העצבים המרכזית, שבחלק מהמקרים עלול לגרום לבעיות בראייה (הפרעות בשדה הראייה ו/או בצקת ברשתית). אי טיפול בבעיה עלול לגרום לנזק שיהיה קשה מאוד לתקן; הורדת הלחץ עשויה לשפר את הפרעות הראייה ולמנוע נזק חריף יותר.   מהם הגורמים ללחץ תוך גולגולתי מוגבר? סיבות שונות עלולות לגרום ללחץ תוך גולגולתי מוגבר: תהליכים תופסי מקום במוח (גידולים) - הגורם המפחיד והמסוכן ביותר. בעיות של ניקוז ורידי במוח - כדוגמת טרומבוזה ורידית (פקקת ורידים). גורם לא ידוע - לצד הגורמים שאותם ניתן לאבחן יחסית יותר בקלות, באמצעות בדיקות הדמיה של המוח (CT ו-MRI) - קיימת קבוצה די גדולה של מקרים, בהם הגורם ללחץ התוך גולגולתי אינו ברור. עם זאת, נמצא קשר לגורמים...

סיבות אפשריות ומצבים דומים לבצקת ברשתית

בדיקות עיניים - תמונת המחשה
בדיקות עיניים עם השנים, אזור העפעפיים הופך לנפול וגורם למראה עייף וחסר חיוניות. החדשות הטובות: ניתוח...
שטף דם בעין - תמונת המחשה
שטף דם בעין כואבות לכם העיניים ואתם מחפשים תשובות ברשת? מובן, אך צריך להיזהר ממידע לא מהימן. ריכזנו...
ראייה כפולה - תמונת המחשה
ראייה כפולה ראייה כפולה (דיפלופיה) אינה תופעה שכיחה, אך מאוד מורכבת ולא נעימה, העלולה להקשות על התפ...
קרע ברשתית - תמונת המחשה
קרע ברשתית קוראים ו"זבובים" עפים לכם בעיניים? מסתכלים על הנוף וסובלים מהבזקי אור? ייתכן שמדובר בבע...
קרע בקרנית - תמונת המחשה
קרע בקרנית שימוש בלייזר בכל שלבי ניתוח קטרקט, ניתוח חדשני לטיפול בראייה ומחקר על הגורם הגנטי במחלת...
צילום קרקעית העין - תמונת המחשה
צילום קרקעית העין כיצד יכולה בדיקת קרקעית העין לסייע באיתור מחלות? כיצד היא מתבצעת וכיצד עליכם להיערך לבד...
ללמוד עוד על בצקת ברשתית
רטיניטיס פיגמנטוזה: יש אור?-תמונה

רטיניטיס פיגמנטוזה היא מחלת תורשתית, הכוללת פגיעה ניוונית...

מאת: ד"ר הדס...
29/06/2015
לחץ תוך גולגולתי מוגבר והפרעות ראייה-תמונה

הראש מתפוצץ מכאבים והראייה מטושטשת? חשוב שתלכו להיבדק...

מאת: ד"ר דותן שלמה
24/07/2018
רטינופתיה סוכרתית: זהירות מעיוורון ופגיעה ברשתית-תמונה

אחד מכל ארבעה חולי סוכרת צפוי לסבול מרטינופתיה סוכרתית,...

מאת:~~ ד"ר...
26/05/2015
שבץ: זה קורה גם בעיניים-תמונה

חסימת וריד באחד מכלי הדם הנמצאים ברשתית, עלולה לגרום לבצקת,...

מאת:~~ ד"ר ריטה...
09/01/2014
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לבצקת ברשתית?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

בצקת ברשתית: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום.האם אחרי ניתוח קטרקט בעין אחת ואחרי שהופיעה בצקת בעין האם ערכים כמו globulin alph1 וגם globulin alph 2 בבדיקת דם יכולים להיות מעל הנורמה בגלל הבצקת או שאין קשר . תודה

יעל שלום רב, אין קשר בין אלפא 1 ו 2 גלובלין ובין בצקת הרשתית לאחר ניתוח קטרקט. הבצקת הכל קשורה בטראומה של הניתוח ובתהליך הדלקתי שבעקבתיו. בברכה, פרופ' ישראל קרמר

לד"ר מיכאלי שלום רב! 1. האם יש תרופה מומלצת לקראת ניתוח קטרקט אם אני נוטל באופן קבוע xtral? 2. מה כל אחת מן התרופות הבאות תורמות בקשר לקטרקט - oflox, nevanac, pred forte, vigamox האם יש תרופה למניעת בצקת בעיניים לקראת ניתץוח הקטרקט תודה רבה!!

אין טיפות הכנה למעט נבנק שעוזר גם לשמור על הרחבת האישון במהלך הניתוח וגם מונע בצקת מקולרית מאוחרת אחרי ניתוח. אופלוקס וויגמוקס הינן אנטיביוטיקות די דומות. נבנק הינו אנטידלקתי והפרד פורטה הינו סטרואיד וגם כן מונע דלקת.

תודה רבה!!

אבי עבר ניתוח קטארקט, התוצאה בימים הראשונים, מושלמת. אז התעורר עם ערפל לבן, בבדיקה זה בצקת בינונית, מי מלח החמיאו את המצב, והפסיק, עכשיו שבוע וחצי אחרי הניתוח, ניסינו להפסיק מאתמול את כל הטיפות כולל הכל, הוא התעורר בבוקר ראה כמה שניות נקי בלי ערפל, ואז חזר הערפל. זו הבצקת? שאלתי האם מצב כזה יתכן?, מה זה אומר לגבי סיכוי העלמות הבצקת בהמשך? והאם יש סיכון בהפסקה של טיפות הגלאוקומה לכמה ימים. הלחץ היה בבדיקה האחרונה שגילו את הבצקת 8. תודה רבה.

מה שתארת אופייני ולא נותן אינדיקציה לסיכויי ההחלמה. לדעתי לא כדאי להפסיק את הטיפות של הגלאוקומה כי הלחץ לא מדוייק כשהוא נמדד על בצקת. כמובן שהרופא המטפל צריך להחליט על כך.

האם מותר לתת לכמה ימים 5 מג פרנדיזון דרך הפה? זה יכול לזרז את ירידת הבצקת? היה לנו מקרה איתו, שהיתה בצקת בחלק מתחת לברך ברגל, הוא קיבל זריקת קורטיזון לברך ללא קשר לבצקת, ותוך יומיים הבצקת נעלמה כמעט לגמרי. לכן השאלה לגבי פרנדיזון בזרוז הטיפול בבצקת.

תאורטית זה יכול לעזור אבל בעין היתרון הוא שהטיפות מגיעות ישר למקום המיועד אז אין צורך. לפרדניזון בכדורים יש הרבה מאד תופעות לוואי.

שלום דר, אחחרי יותר משבוע מהניתוח והבצקת לא ירדה, אלא מעט מאוד, נתנו לו במשך יומיים רצוף 20 מג פרנדיזון ליום, הבצקת בעין ירדה כמעט לחלוטין בבת אחת תוך יום וחצי, השאלה האם ניתן להפסיק מידית את הפרנדיזון או רצוי לרדת ל10 מג יום נוסף, ואז להפסיק. שאלה שניה, מה הסיכוי שהבצקת תחזור סטטיסטית אצל מנותחי קטרקט? אם היא עברה. וכן, אבי מקבל זריקות אוויסטין, עוד מספר ימים, האם זה יכול לסכן את השיפור בבצקת בקרנית מהניתוח הקרקט? תודה וחג שמח.

שמחה לשמוע שהבצקת חלפה. אחרי יומייים של טיפול בפרדניזון ניתן להפסיק בבת אחת. מה יקרה בעתיד לא ניתן לנחש אבל אין קשר לזריקות האבסטין.

תודה על העזרה, מקריאה בפורום ניתן להבין שהטיפול הרגיל בבבצקת בקרנית לאחר קטרקט זה טיפות סטוראידים, יש הרבה מקרים שמתוארים שנמשכים חודשים אפילו, וידוע שמצבי בצקת כאלה שלא נעלמים בתוך זמן קצר נוטים להפוך כרוניים, ואז קשה למגר אותם. שאלתי אם הטיפול בפרנדיזון למספר ימים זה לא אסטרטגיה טיפולית שמוכרת בספרות הרפואית? האם המקרה של אבי הוא כל כך ייחודי? איך יתכן שהמחשבה על מינון גבוהה לטווח קצר אינו אופציה טיפולית בכלל? במרפאה שאבי טופל בביץ חןלים המון חולים עם בצקת בעין שנגררים זמן רב רק עם טיפות, הטיפות אם כן חלשות ולא עושות שינוי. גם הרופא נדהם ממה שעשינו, ואמר שזה לא טיפול ידוע, אבל ונגד תוצאות אין מה לאמר, אני מופתע שגם הוא אמר שזה לא עלה על דעתו בכלל. עד כדי כך החשיבה היא מקובעת בעניין ה"סכנה" כביכול בפרנדיזון? עשרות מטופלים עם בצקות כרוניות וזה מוזר מאוד. תודה

משתמשים בטיפול בכדורי פרדניזון לבצקת בשתל של קרנית אבל אחרי ניתוח קטרקט המרכיב הדלקתי לא כל כך משמעותי בדרך כלל והטיפות מספיקות.

לפני חודש בעלי עבר ניתוח קטראקט והתפתחה לו בצקת בעין הוא מטופל בטיפות סודיום ולאחר חודש המצב השתפר במעט הרופא נתן הוראה לעוד חודש עם טיפות ובמידה ולא תהיה הטבה יצטרך ניתוח קרנית השאלה האם אין עוד אפשרות? האם זה כך לאחר חודשיים מניתוח וטיפול עם טיפות ישר שולחים חהשתלת קרנית?

יש מקרים בהם השיפור איטי ואפשר לחכות מספר יודשים לפני החלטה סופית על ניתוח קרנית.