פורום קטרקט בניהול עמותת לראות

הפורום ידון בכל הקשור במחלות וניתוחי עדשת העין ובראשם - ניתוחי קטרקט. ידונו נושאים, כגון: הגורמים לקטרקט, גורמי סיכון, הסתמנות קלינית, האפשרויות הטיפוליות ומתי רצוי לבצע ניתוח.

נדון בסיכונים וסיבוכים אפשריים, תופעות לוואי שכיחות ונדירות, טכניקות ניתוחיות וחידושים במכשור וטכנולוגיות רפואיות. בשנים האחרונות גדל מאד מגוון העדשות התוך עיניות, והוא כולל עדשות מולטי-פוקליות, עדשות אקומודטיביות (משנות פוקוס), עדשות טוריות (לאסטיגמטיזם) ותכונות אופטיות נוספות.

נדון גם בהשתלת עדשות כטיפול בפרסביופיה (קושי בקריאה מהזדקנות העדשה) או במקרים של קוצר ראיה ורוחק ראיה. תשובות הפורום יינתנו על ידי מספר מומחים בניתוחי קטרקט ורפרקציה מסגל רופאי "עין טל".
1423 הודעות
1343 תשובות מומחה

מנהלי פורום קטרקט בניהול עמותת לראות

24/03/2019 | 22:58 | מאת: איוון

שלום, היום נהגתי בשעת בוקר במשך מספר דקות לכיוון מזרח, השמש הייתה "מכוסה" כמעט לגמרי בעננים, העניין הוא שהשמש הייתה בדיוק בכיוון המבט בנסיעה, לא סנוורה ולכן לא הרגשתי צורך להוריד את הסך שמש, האם יש בכך סיכון כלשהו לעיניים? אני יודע שלא UV בגלל השמשה אבל אולי קרינה אחרת שעוברת? תודה

24/03/2019 | 23:07 | מאת: ד״ר עדי מיכאלי

לא נראה לי שיש בעיה עם מה שעשית

שלום, שלשום עברתי הליך להסרת קטרקט משני. מעונינת להיכנס למים בים. האם קיימת מגבלה כלשהי בעניין זה בעקבות ההליך שעברתי? תודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

אני מבקשת מהמנותחים שלי להימנע משחיה ומכניסה לים ולבריכה במשך חודש ימים מהניתוח!

20/03/2019 | 06:44 | מאת: טיפות וולטרן וטיפות אטרופין

שלום רב, יש לי סכרת סוג 2. קיבלתי לשים לפני הניתוח טיפות וולטרן (3 פעמים ביום, שלושה ימים לפני הניתוח) וטיפות אטרופין (פעם ביום, 3 ימים לפני הניתוח). רופאת המשפחה פחות אהבה את המירשם לאטרופין. האם ניתן לוותר עליהן? האם אצטרך את הטיפות גם לאחרי הניתוח? לא היה אטרופין ובית המרקחת ביקש להחליף לATROSPAN 1%. האם לבקש להחליף?

לקריאה נוספת והעמקה

לדעתי אפשר לוותר על האטרופין (אטרוספן זה אטרופין) אבל תצטרכי לקבל אישור מהמנתח.

כ-5 שנים לאחר ניתוח בשתי העינים. הושתלו לבקשתי עדשות שמחייבות משקפיים לרחוק. לקרוב ראיתי מצויין עד לפני מספר חודשים. הבחנתי שיש בעיה בראייה מקרוב. בבדיקה של רופא עיניים אכן יש ירידה והרופא המליץ למשקפיים מקרוב או מולטיפוקל. הגיוני?

לקריאה נוספת והעמקה

לא בדיוק ברור לי- את רצית לכוון כך שיישארו משקפיים למרחק ותוכלי לקרוא ללא משקפיים? אם כן אז כנראה שהתוצאה לא יצאה כמו שתוכנן וקורה לפעמים שתריך להשלים עם משקפיים את מה שלא רואים מספיק טוב.

שלום רב, עברתי ניתוח קטרקט בלייזר לפני כשבועיים בעין ימין. הושתלה לי עדשה מונופוקאלית לתיקון קוצר ראייה 6.5- ובוצע תיקון אסטיגמטיזם של 0.25 צילינדר. בשבוע הראשון לאחר הניתוח הראייה הייתה מצויינת, אפילו מושלמת, כולל תיקון אסטיגמטיזם. שבוע לאחר הניתוח הופיע מה שנראה כמו "חוט" או שערה בהירה בקצה הימני של שדה הראייה. בלילה "החוטים" התחלפו להבזקים וחדות הראייה פחתה. סביב נקודות אור (פנסים, תאורת רחוב) הופיעו "הילות". בבדיקה שבוע לאחר הניתוח אמר המנתח שמדובר בשינויים בזגוגית העין, שזו "הפרעה חשמלית" וזה יעבור. שאלותיי: 1. לא סבלתי מהתופעות הנ''ל לפני הניתוח. האם ניתוח קטרקט (בלייזר במקרה שלי) עלול להיות "טריגר" כלומר גורם ישיר לתופעת היפרדות זגוגית העין? 2. בהסתמך על נסיונכם תוך כמה זמן התופעות הנ''ל מפסיקות בדרך כלל? שבועות? חודשים? יתכן שאצטרך לחיות עם זה? 3. אני מבין שקוצר ראייה מעל 6- (אצלי 6.5-, 6.75-) מהווה גורם סיכון להיפרדות רשתית. האם כדאי להיות במעקב מיוחד או ליטול תרופות/טיפות מסויימות כדי להפחית את הסיכון להיפרדות רשתית (שעלולה להביא לאובדן ראייה)? תודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

אכן הניתוח יכיל להוות טריגר לתופעה ויש גם קשר ישיר למידת קוצר הראיה שממנה את סובל. אין לדעת בבטחה מתי התופעה תחלוף או תשתפר ואם בכלל אבל בדרך כלל ישנה הסתגלות ותוך כמה ימים עד שבועות כבר לא שמים לב לתופעה או כמעט שלא שמים לב אליה.

אחרי ניתוח בשבוע שעבר , נשארה חתיכה קטנה של קטרקט בעין, הרופא אמר לחזור עוד כמה ימים לניתוח לשאיבת החלק. האם זה שכיח? איך קורה דבר כזה. ומה תהליך הניתוח השני להוצאת החלק?

לקריאה נוספת והעמקה

מדובר בסיבוך לא מאד נדיר. זה קורה במיוחד במקרים בהם היה קטרקט מתקדם במיוחד. בניתוח נכנסים דרך החתך הניתוחי המקורי ומוציאים את החתיכה שנשארה.

14/03/2019 | 06:42 | מאת: עדשה PHACO ECCE RI

שלום רב, הוצעה לי עדשה PHACO ECCE RI INSERT LENS AT CATAR EXT מה היתרונות ומה החסרונות של העדה? האם יש עדשה שמשפרת את החסרונות? האם מתאימה לסכרתיים? כמו כן, כיצד על סכרתי להתנהל לפני /במהלך ואחרי הניתוח? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

זה שם הניתוח הרגיל. אין שום דבר מיוחד במה שהציעו לך.

14/03/2019 | 07:57 | מאת: עדשה PHACO ECCE R

תודה. ומה לגבי היערכות לניתוח ואחריו?

ההערכות כמו אצל כל מנותח והיא תלויה בדרישות המנתח וחדר הניתוח. לסכרתיים מומלץ לקבל טיפות של וולטרן או נבנק כהכנה לניתוח ולאחריו, אם אין מניעה בריאותית.

12/03/2019 | 17:52 | מאת: שיר

שלום, האם העובדה שאני סובלת מגלי חום קשים בגלל גיל מעבר, משמעה גם עליית לחץ דם באופן פתאומי מספר פעמים בימממה- מסכנים החלמה תקינה של ניתוח קטרקט? תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

לא. אין סכנה מוגברת עקב כך בהחלמה.

שלום 15 שנים אחרי ניתוח בשתי העיניים רופא אבחן אתמול שזזה עדשה בעין ימין . מה החלופות לטיפול ?אודה אם תוכלי להפנות אותי למידע ללתרונות אפשריים ? בנוסף ( כמהנדס אני סקרן להבין את ההיבט התפקודי והסיבות לתזוזה ) האם תוכלו להפנות אותי למידע כללי בנושא תזוזת עדשה אם קיים ? האם נחקרו מתאמים וסיבות הקשורות בתפקוד של העין לאחר הניתוח ? , והאם יש סטטיסטיקה לגבי באיזה עין ובאיזה סוג ומיקוד ( קרוב רחוק )עדשה יש יותר תזוזה ולקשר באימוץ העיניים ( עומס קריאה על עיניים וכו' ?

לקריאה נוספת והעמקה

תזוזה של העדשה ביחד עם הקופסית שלה יכולה לקרות עקב ניתוח טראומטי, עקב pseudoexfoliation וגם בעיניים קצרות רואי במקור. עם השנים הזונולות של העדשה נחלשות וחלה תזוזה. חבלה לעין או נפילה יכולות לזרז את התזוזה וכן לייזר לטיפול בקטרקט מישני. תחפש באינטרנט- intraoculae lens subluxation. הטיפול כירורגי- תפירת העדשה הקיימת לקשתית או לדופן העין.

תודה וכל הכבוד על התגובה המהירה והמידע שאלה כללית לגבי ניתוח בשתי עיניים האם יש המלצה להעדפה באיזה עין לשים עדשה לקרוב ( לקריאה ) ובאיזה עין לרחוק ( ליום יום נהיגה נוף וכו' )?

אין הנחיות או המלצות ספציפיות. בדרך כלל אם יש עין דומיננטית עדיף לכוון אותה לרחוק. אם יש עין עם יותר צילינדר עדיף שהיא תהיה העין לקרוב.

06/03/2019 | 10:53 | מאת: אדם

בניתוח קטרקט בלייזר לעין עם צילינדר 1.25-1.50. האם מכשיר הלייזר מבצע oct וקובע אוטומטית את נקודות חיתוך הקרנית, וע"י כך מקטין את האסטיגמציה ? במקרה כזה,האם ייתכן מצב שעדשה טורית, שנתוניה נקבעו מראש, עלולה להביא לתיקון יתר ?

לקריאה נוספת והעמקה

החתכים להורדת הצילינדר אינם מבוצעים באופן אוטומטי, אלא צריכים להיות מתוכננים. החתך הניתוחי הראשי נלקח בחשבון בחישוב של העדשה הטורית.

02/03/2019 | 19:28 | מאת: קובי

ניתוח פטריגיום כואב או הזריקת הרדמה כואבת מה זמן ההחלמה והאם יש כאבים לאחר הניתוח ?

לקריאה נוספת והעמקה

הזריקה אינה כואבת. אחרי הניתוח ישנה אי נוחות משמעותית למשך מספר ימים וביומיים הראשונים גם כאבים.

26/02/2019 | 18:49 | מאת: אדם

בניתוח קטרקט המצריך השתלת עדשה טורית לתיקון אסטיגמציה - האם ניתוח באמצעות לייזר עשוי לתת תוצאה טובה יותר מבחינת דיוק מיקום זוית העדשה ? מבחינת סיכון נמוך יותר לפגיעה בתאי האפיתל ? ומבחינת הקטנת תופעות לואי וקיצור זמן ההחלמה. כל זאת לעומת ניתוח קטרקט רגיל.

לקריאה נוספת והעמקה

אין הבדל משמעותי בין ניתוח בלייזר לבין ניתוח ללא לייזר. הבדל קטן לטובת לייזר במיקום העדשה ובשמירה על האנדותל.

24/02/2019 | 13:47 | מאת: נוגה

אני טסה לארה"ב אחרי ניתוח קטרקט שאעבור 4 ימים קודם לכן האם זו בעיה ?

לקריאה נוספת והעמקה

עדיף לנסוע אחרי 10 ימים כדי לוודא שלא חלו סיבוכים מוקדמים אם יהיו סיבוכים מאוחרים תוכלי לפנות לטיפול בארה״ב.

24/02/2019 | 10:03 | מאת: עדשה לניתוח

שלום רב, מועמד לניתוח קטרקט בעין אחת, בה עשיתי ניתוח לייזר לפני מספר שנים בודדות. הוצאה לי עדשת טכניס סימפוני. עין שניה -2.5. מה העדשה האופטימלית, אם אני לא רוצה משקפיים אחרי הניתוח? מה עלוליות להיות תופעות הלוואי הסבירות?

לקריאה נוספת והעמקה

ממה שאני מבינה אתה רגיל למצב של מונו ויז׳ן שבו עם העין שעברה לייזר ראית לרחוק ועם השניה לקרוב. לכן אופציה של עדשה לרחוק או עדשת סימפוני יכולות להתאים וככה תמשיך ללא משקפיים. הסימפוני עוזרת מעט לטווח הביניים מה שיכול להוסיף עוד לחוסר תלות במשקפיים, אבל העדשה הזו עלולה לגרום למעט יותר הילות וסינוורים לעומת עדשה מונופוקלית רגילה.

24/02/2019 | 10:42 | מאת: עדשה לניתוח

תודה על המענה. אז הבחירה תהיה בין בלי משקפיים ועם הילה וסינוור או עם משקפיים בלי הילה וסינוור? לא מכיר את התופעות של הילה וסינוור. עד כמה הם בעייתיות?

24/02/2019 | 10:45 | מאת: עדשה לניתוח

והתופעות מפריעות רק בערב/בלילה או גם ביום? איך זה מסתדר עם מחשב/סלולארי.טלויזיה? תודה

שתי העדשות נותנות מענה לראיה למרחק. הסימפוני עוזרת קצת במחשב. ההילות בעיקר בלילה.

17/02/2019 | 15:34 | מאת: אליעזר

איך נוצר בצקת לאחר ניתוח קטרט.?

לקריאה נוספת והעמקה

בצקת בקרנית נוצרת מיידית עקב הניתוח. בצקת במקולה מצטברת לאורך מספר שבועות ורק אז בדרך כלל באה לידי ביטוי.

15/02/2019 | 08:44 | מאת: אליהו

אני אחרי ניתוח קטרת(לפני חודש וחצי) ראיתי מצויין,אך פתאום מופיעה לי נקודה קטנה שבאה והולכת

לקריאה נוספת והעמקה

זה משהו שמצריך בדיקה. בהקדם אבל בלי לחץ. לא צריך לרוץ למיון אבל כדאי להבדק תוך כמה ימים.

13/02/2019 | 22:40 | מאת: מיזרחי זמירה

לאחר ניתוח קטרקט מתי מותר לצבוע שיער וגבות.תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שיער וגבות אפשר לצבוע אחרי כשבוע אבל צריך להיזהר שלא ייכנס חומר לעין.

שלום רב, אובחן אצלי קטרקט בעין ימין והומלץ על ניתוח. עין שמאל בסדר. אני רוצה לנצל את ההזדמנות להסיר משקפיים לראיה מרחוק, אך הבנתי שיהיה הפרש גדול בין העיניים (0 בעין ימין לאחר ניתוח, לעומת 4.25- בעין שמאל הבריאה) וזה עלול לגרום לראיה מטושטשת או כפולה. הבנתי שלצורך איזון בין העיניים יתכן שאצטרך עדשת מגע בעין שמאל אבל אני לא מסוגל להכניס עדשה לעין. מה האפשרויות להשתמש במשקפיים רק לקריאה/מחשב או אפילו לקולנוע ולהמנע ממשקפיים בעת הליכה ברחוב מבלי להכניס עדשת מגע לעין שמאל? אין עדשת משקפיים שיכולה לסדר את האיזון?

לקריאה נוספת והעמקה

עקרונית אתה יכול לכוון את עין ימין לרחוק ותקרא עם השמאלית. אם לא תרכיב משקפיים תראה עם כל עין בנפרד וכנראה תסדר יפה. אם לא תסתדר זו עלולה להיות בעיה. ייתכן שתוכל להתאים משקפיים עם עדשות מיוחדות יפניות של חברת Hoya שמיועדות לגשר על פערים בין העיניים, או שתצטרך לנתח את עין שמאל למרות שהיא כרגע לא זקוקה לניתוח.

המון תודה. ניסיתי לחפש באינטרנט את העדשות המיוחדות של Hoya אבל יש להם אין ספור סוגי עדשות. מה שמן של העדשות המגשרות על הפערים בין העיניים?

אני לא יודעת. מי שעושה את המשקפיים האלה הוא אופטומטריסט בשם אורן קניג מאופטיקה icon ברמת אביב

לפני כ20 שנה נותחתי בשתי העיניים עדשה אחת לקרוב ואחת לרחוק ןאני לא משתמש במשקפיים לאחרונה בעין ימין התחיל להטשטש גיליתי לאחרונה שהסיבה היא גם שהתמונה " מוכפלת " כלומר קו מופיע עם הכפלות בהירות יותר אני רואה את ההכפלות כשאני מסתכל על עצם בהיר עם רקע כהה למשל על סהר ירח בלילה אני רואה אותו פעמיים ככה בערך (( ההכפלה יותר חלשה אבל ברורה בנוסף אני רואה עוד כמה הכפלות קטנות בצורת מקטעים קטנים יותר או נקודות מסביב חלשות עוד יותר לכן רואים אותן רק על רקע כהה האם יתכן שהעדשה הישנה מתעוותת או מתפרקת

לקריאה נוספת והעמקה

הכי סביר שאתה מפתח קטרקט מישני שזו עכירות שצומחת על פני הקופסית של העדשה וניתנת לפתרון בלייזר או שאתה מפתח אסטיגמציה שזה גם דבר טיבעי שניתן לפתרון במשקפיים. יש אפשרות של בעיות אחרות בעדשה כמו עכירות בעדשה עצמה או תזוזה שלה אבל זה פחוץ נפוץ.

תודה רבה על התשובה המהירה איך ניתן לאבחן ברמה גבוהה האם כל רופא עיניים מצוייד במכשור שמאפשר לאבחן /לשלול את כל אחת מהסיבות וביחוד תזוזה בעדשה ?

כל רופא יכול לאבחן את הבעיה בבדיקה רגילה.

אני מהנדס בן 71 וממשיך לעבוד. הקטרקט והצניחה מאובחנים מזמן, ברמה מתונה. עכשיו הייתה הרעה מדרגתית בעין אחת של נפילת העפעף (העין ממש נסגרת תוך רבע שעה עד שעה של קריאה/מחשב) והחרפת קטרקט (חצי מספר). איזה ניתוח לעשות קודם? מה השיקולים? אנא דעתכם בדחיפות, כי יש לי טור לניתוח קטרקט בעוד שבוע, אבל נדמה לי כעת שצריך להתחיל מעפעפיים...למרות שיש סבירות לצניחה נוספת אחרי הקטרקט...

לקריאה נוספת והעמקה

אני חושבת שכמו שתכננת- עם ניתוח הקטרקט. בהצלחה

26/01/2019 | 19:30 | מאת: יעקב

לפני מספר ימים השפריץ עליי טיפה קטנה של שמן רותח לעין, לא היה שינוי בראייה אך היה לי תחושת צריבה בעין. השאלה אם יכולה להיגרם כוויה וצלקת ברשתית כתוצאה מטיפת שמן רותח שהשפריצה לעין?

לקריאה נוספת והעמקה

יכולה להגרם כוויה בקרנית. שווה לבדוק את העניין אבל אם אין הפרעה לראיה ואין לך כאבים כנראה שלא נגרם נזק

14/01/2019 | 11:02 | מאת: מימי

אבא שלי עבר ניתוח קטרקט לפני כחודש, ומאז כל זמן שלא נמצא בחוץ כלומר באור מלאכותי או שהוא קורא העין שורפת ודומעת זה ממש בילתי נסבל, הוא היה אצל רופא כמה פעמים ונתנו לו סוגים שונים של טיפות, האם זה נחשב סיבוך אחרי הניתוח. האם זה לגיטימי? מה יכולה להיות הסיבה ומה עליו לעשות. הבוקר היה אצל פגישה עם המנתח. ונתן לו טיפות וולטרן. אשמח לחוות דעת. תודה

לקריאה נוספת והעמקה

התופעות שתארת אינן נדירות. עם סבלנות וטיפולים שונים כולל למשל הוולטרן שקיבל לאט לאט התופעות אמורות להשתפר.

14/01/2019 | 23:07 | מאת: מימי

תודה! אילו טיפולים לדוג'?

כמו שהזכרנו כבר את הוולטרן למשל. תלוי במצב- טיפות של מי מלח 5%, קומפרסים חמים, טיפות רסטזיס.

תודה רבה!

14/01/2019 | 10:50 | מאת: אבי פרס

האם מותר להשתמש.?כמה זמן לאחר הניתוח?

פרופסור אהוד שלום, אני תלמידה בפקולטה לרפואה באוניברסיטת ת״א, ולאחר שנכחתי בהרצאתך המאוד מעניינת בנוגע לטכנולוגיה המפותחת שעומדת בידי רופאי העיניים עלתה בי שאלה בנוגע למקרה אישי. סבתי נפלה שהיתה קטנה ופצעה את עינה השמאלית, וכתוצאה מכך העין שלה שינתה את צבעה לתכלת ובחלק ממנה ללבן, לא ניתן לראות את האישון (לבן) והאיריס בצבע תכלת. היא כמעט עיוורת לגמרי בעין זו. כשנבדקה בצעירותה נאמר לה כי אין אפשרות לטפל בה. איני יודעת להגיד אבחנה ספציפית של הפגיעה. לאחר הרצאתך תהיתי רבות אולי בעידן שלנו יש כן אפשרות לטפל בעין של סבתי והאם עליי ללכת איתה לרופא עיניים. אשמח אם תוכל להגיד לי את דעתך המקצועית והאם בכלל יש טעם לפתוח נושא זה שוב. תודה רבה וערב נעים,

לקריאה נוספת והעמקה

במקרים של פציעה בעין בילדות חשוב מאד גיל הפציעה. אם הגיל היה מאד רך- חודשים או שנים ספורות, הרי שגם אם ניתן לשקם את מבנה העין, העין בודאי מאד עצלה ולכן הראיה לא תחזור. אם הפציעה היתה בגיל של כמה שנים, יש סיכוי לשיקום מורכב. לאחר בדיקה של רופא ניתן לשקול להוסיף אולטרסאונד, בדיקות חשמליות לרשתית ועוד. הניתוח כנראה צריך לכלול השתלת קרנית.

05/01/2019 | 08:00 | מאת: לוי

שלום, אתמול הייתי במסעדה, ישבתי בשולחנות בחוץ, ליד כל שולחן היה מוצב מעין תנור חימום (לדעתי מסוג "אינפרא אדום") שהגובה שלו היה די נמוך (בערך 1.8 מטר), המעברים בין השולחנות היו צרים ולכן כשהגעתי כדי להתיישב בשולחן ובקימה מהשולחן, התנור ממש היה בכיוון הפנים ממרחק קצר וניתן היה לחוש בחום הרב שיוצא ממנו בפנים, כמובן שמדובר רק על השניות המעטות עד שהתיישבתי או שהתרחקתי, האם זה יכול להזיק/לפגוע בעיניים? תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

אין דאגה. מדובר בחשיפה קצרה וחסרת חשיבות קלינית.

תודה רבה

מה ההבדל בין עדשות סימפוני לעדשות קומפורט ? האם יש הבדל בחדות / ניגודיות בראיה לרחוק בשימוש בעדשות סימפוני לעומת עדשות מונופוקליות ? בניתוח מונוויז'ן , את העין המיועדת למרחק ביניים - איזה מספר משאירים ?

לקריאה נוספת והעמקה

עדשת סימפוני הינה בהגדרתה עדשה מונופוקלית עם מעין מעגלים קונצנטריים שתורמים להעמקת עומק הפוקוס. עדשה זו מאפשרת פעמים רבות ראיה לטווח ביניים. עדשת קומפורט בנויה בשני חצאים. עליון לרחוק ותחתון שיש בו תוספת של דיופטר אחד לקרוב והיא תורמת מעט ממש ליכולת הראיה לקרוב. איכות הראיה לרחוק טובה עם שתיהן ויש תופעות של סינוורים והילות עם שתיהן בצורה דומה ומופחתת ביחס לעשה מולטיפוקלית. לגבי השאלה לאיזה מספר מכוונים לטווח הביננים. זה יכול לנוע בין מינוס אחד ורבע למינוס 2. תלוי במנתח ובצרכיך שלך.

לפני מספר ימים רכב חולף סינוור אותי אם לייזר ירוק והסתנוורתי. הלכתי לרופא עיניים שבדק לי את הרשתית ללא הרחבת אישונים ואמר שהוא לא רואה שיש צלקת או כוויה ברשתית אך בכל זאת הפנה אותי לבדיקת ocf מקולרית שעשיתי אותה אך עוד לא קיבלתי פענוח של של התוצאות. עשו לי בדיקת ראייה יום אחרי שנפגעתי מהלייזר והראייה בשני העיניים הייתה 6/6 אך באחת העיניים למרות שהראייה 6/6 אני רואה קצת מטושטש. השאלה אם יכול להיות שיש לי כוויה ברשתית או שיש סיכוי שאין כוייה ברשתית בגלל שהרופא לא ראה?

לקריאה נוספת והעמקה

לא מקבלים כוויה ברשתית מזה שאור לייזר עובר על העין. בשביל לקבל כוויה צריך להסתכל ישירות לתוך הלייזר. לא סביר שיש לך כוויה. חכה לתשובת הבדיקה שעשית ותקבל אישור סופי.

נניח ואין כוויה ברשתית מה יכולה להיות הסיבה לראייה מטושטשת באחת העיניים?

יובש למשל

17/12/2018 | 21:25 | מאת: יואל

בבקורת למחרת ניתוח קטרקט נמדד לחץ תוך עיני של 37, שירד מייד ל - 20 אחרי הזלפת טיפה אחת של AT.(נדמה לי שזה הקיצור לשם התרופה) ע"י הרופא הבודק. לפני הניתוח הלחץ היה תקין. הוזמנתי לבקורת נוספת רק בעוד שבוע, כמתוכנן. שאלתי - האם אין צורך בטיפול או בדיקות נוספות במהלך השבוע כדי לוודא שהלחץ לא עלה שוב?

לקריאה נוספת והעמקה

הלחץ אכן עלול לעלות בחזרה ב-72 שעות הראשונות אחרי הניתוח. בדרך כלל לאחר מכן הוא מתאזן. הסיבה- חומר ויסקואלסטי שנשאר בעין מהניתוח ומתפנה מהעין תוך 72 שעות בדרך כלל.

השאלה אם במקרה כזה מקובל לעשות בדיקות נוספות במהלך השבוע הראשון, או, שניתן להסתפק בבדיקה אחרי שבוע

זה לא חד משמעי. אני בדרך כלל נותנת טיפות להורדת לחץ תוך עיני למשך ה-3 ימים הראשונים.

17/12/2018 | 15:34 | מאת: חבצלת השרון

פרופסור\ דוקטור נכבדים. חברתי עשתה ניתוח קטרקט ולאחר מספר שנים נאמר לה בבקורת שישנה עכירות בעדשת הקטרקט (לא הטבעית,) האם הניתוח מסובך? האם יש מומחים בארץ לניתוח מעין זה? לתשובתך אודה

לקריאה נוספת והעמקה

התופעה שאתה מתאר הינה נדירה אבל קיימת. הניתוח מורכב יותר מניתוח קטרקט אבל מבוצע בארץ על ידי לא מעט רופאים.

ב9/12 נעשה ניתוח קטרקט בעין אחת וב-8/1 יעשה ניתוח בעין שניה. הטיסה היא ב-20/2. האם אפשר לטוס ? אשמח לקבל תשובה תודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

באופן עקרוני אין מניעה מטיסה אפילו כשבוע לאחר הניתוח ועל אחת כמה וכמה חודש וחצי לאחריו. כמובן שישנם יוצאי דופן כמו מקרה שבו היה סיבוך תוך או אחר- ניתוחי משמעותי.

שלום, רציתי לשאול לגבי הטיפול בסטרודקס לעיניים. האם מדובר בסטרואידים? הבנו שיש בעיה בשימוש בסטרואידים לעיניים לטווח הרחוק. האם זה נכון? האם טיפות עיניים סטרודקס במשך חודש שלם גורם ללחץ תוך עיני ולקטרקט ולגלואקואומה? האם טיפות סטרודקס גורמות לטשטוש בראייה? כמה זה שכיח טשטוש ראיייה מטיפות עיניים סטרודקס? האם סטרודקס יכול לגרום לראיית הילות סביב אור לטשטוש ראייה? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

טיפות סטרודקס הינן טיפות סטרואידליות. בשימוש ממושך אבל גם לפעמים תוך כמה ימים, הן יכולות לגרום לעליית לחץ תוך עיני. לחץ מוגבר יכול לגרום לטשטוש בראיה ולהילות.

13/12/2018 | 06:43 | מאת: מישל

שלום, אני סובל מבלפריטיס כרונית וכלזיונים חוזרים במשך שנים, היום המצב תחת שליטה ואני מטפל ע"י שטיפה עם שמפו תינוקות וקומפרסים והמצב בסדר. לפני כמה שנים (די באקט של ייאוש אחרי שניסיתי הכל) קראתי שעיסוי של הכלזיון לאחר קומפרס חם יכול לשחרר אותו, אז ניסיתי לעשות זאת ולאחר מכן לחצתי לחיצה (די חזקה...) על הכלזיון למשך מספר שניות תוך כדי נענוע קל שלו (בתקווה שישתחרר), האם הלחיצה הזו שהייתה חזקה, יכולה לגרום נזק לעין? ואם כן, האם הוא היה מתגלה בבדיקת עיניים סטנדרטית? (יצא לי להיבדק פעמיים אצל רופא עיניים לאחר המקרה, ללא קשר למקרה הזה, ללא כל בעיה שהתגלתה) תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

לא ולא. אל תדאג. לא טוב לעשות את זה באופן קבוע אבל באופן שתארת אני בטוחה שלא גרמת לשום נזק.

עברתי לפני יומיים ניתוח לייזר בעיניים האם מותר להחליף את הטיפות שקיבלתי שנקראות טירס "נטורל פרי" בטיפות אחרות כמו: "קומפורט שיילד" או "סיסטיין באלאנס" או "בפנטן"?

לקריאה נוספת והעמקה

מותר כמעט הכל. בתנאי שאלו טיפות שמתאימות לעדשות מגע. סיסטיין באלאנס לדעתי לא מתאימות. צריך לבדוק מה כתוב על האריזה.

28/11/2018 | 21:25 | מאת: קובי

שלום, היום בבוקר (8:00) בזמן נהיגה פניתי לכיוון מזרח, בדיוק לכיוון שהשמש מול העיניים, הסתנוורתי כמובן אך לא יכולתי לעצום את העיניים או להסיט את המבט, המשכתי בלית ברירה להסתכל לכיוון הנסיעה (ולשמש שמולי) תוך כדי שאני מושיט יד לסך שמש, העניין הוא שבגלל הסנוור, הסתבכתי קצת עם סך השמש ולקח לי בערך 3, אולי אפילו 4 שניות עד שהצלחתי להוריד אותו ולחסום את השמש. יש לציין שהייתי עם משקפי שמש. אני לא חושב שאני מרגיש שינוי כלשהו בראיה. האם יכול להיגרם נזק מידי או נזק לטווח ארוך? תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

לא יכול להיגרם נזק, אלא מהסתכלות ישירה לעבר השמש למספר דקות .

29/11/2018 | 18:02 | מאת: קובי

תודה עדי, החשש שלי נבע מזה שתמיד קראתי שאסור להביט לכיוון השמש, גם לא לרגע, ושנזק יכול להיגרם מידית, אני מבין מתשובתך שזו סתם הגזמה?

נכון צריך ממש להסתכל לכיוון בכך שמכוונים את מרכז הראיה שברשתית לכיוון השמש, נגרם הנזק

אני שבועיים לאחר ניתוח קטארקט והרגשה של חול בעיניים לר כל הזמן הרוב בערב השאלה מתי יעבור לי

לקריאה נוספת והעמקה

בשלב ראשון נסי להשתמש בטיפות של דמעות מלאכותיות מספר פעמים ביום. רוב הסיכויים שהתחושה תשתפר כשתפסיקי להשתמש בטיפות שמקבלים אחרי הניתוח.

17/11/2018 | 10:43 | מאת: לאחר נתוח קטרקט האם אפשר לתקן קמטים על ידי חומצה הילורונית

לאחר ניתוח קטרקט מתי ניתן להזריק חומצה הילורונית

לקריאה נוספת והעמקה

אחרי כחודש

דר שלום, אבי צריך לעבור ניצוח קטרקט בלייזר, משום שהוא נוטל אומניק אוסאק ואספירין ופלאביקס(בעקבות אוטם שיר הלב שארע בפברואר השנה), הניתוח אמור להיות יותר מורכב שאלותי; 1. מהן הסכנות לאבי מניצוח זה בהנחה שיפסיק רק אספירין כשבוע לפני? 2. האם עדשה רגילה זו עדשה שתוכל לשפר את ראייתו למרחוק? ואם לא , האם ניתן להשתיל עדשה אחרת מבלי לסכן אותו יותר? תודה רבה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

מתנצלת ממש שלא עניתי לשאלתך. השאלה שלך התפספסה לי כנראה בתקופה שבה היתה בעיה באתר. לשאלתך- אין צורך להפסיק את האספירין. ולגבי העדשה- איני יכולה לתת תשובה מדוייקת משום שאין לי נתונים אולם באופן כללי, עדשה "רגילה", מונופוקלית למרחק אמורה לתקן את הראיה למרחק אם אין אסטיגמציה מיוחדת. מקסימום מתקנים במשקפיים את המספר שנשאר.

11/11/2018 | 23:40 | מאת: סיגל חנגלי-קאופמן

שלום רב. אימי , בת 80 , עברה ניתוח קטרקט לפני כ-20 שנה, ולפני כשבוע נאלצה לעבור ניתוח נוסף בשל תזוזה של העדשה. בניתוח, שנעשה בהרדמה מקומית, לא החליפו עדשה, אלא מיקמו מחדש את העדשה הקיימת. למחרת הניתוח היה דימום חריג והוחלט לבצע ניתוח נוסף להחלפת העדשה, הפעם בהרדמה מלאה. כעת, ארבעה ימים לאחר הניתוח, אימי טוענת שרואה כל הזמן גוף שחור , הראייה בעין מטושטשת ויש עדין דימום. האם כדאי לטפל במקרה זה בטיפות המכילות סטרואידים ? במחלקת עיניים בבי"ח העמק בעפולה, אמרו שהם לא נותנים סטרואידים. אציין גם, שאימי סובלת מזה מספר חודשים מלחץ תוך עיני ומטופלת בטיפות. אשמח לשמוע את דעתכם לגבי המקרה של אימי. בתודה ובברכת יישר-כח על שרותכם האדיב. סיגל

לקריאה נוספת והעמקה

ייתכן שההחלטה להימנע מסטרואידים קשורה לחשש מזיהום או מעליית לחץ. בדרך כלל כן נעזרים בטיפות סטרואידליות. אם יש דימום בזגוגית, לפעמים לוקח זמן רב עד שהוא נספג ואז הראיה חוזרת. צריך סבלנות.

11/11/2018 | 22:01 | מאת: מיכל

אבי בן 73 ואמור לעבור ניתוח קטרקט , מזה מספר שנים הוא נוטל אומניק אוסאק האם יש סיכון גבוה יותר בניתוח בשל כך ומהם הסיכונים? האם כדאי להפסיק ליטול את התרופה מס ימים לפני הניתוח?

לקריאה נוספת והעמקה

האומניק ודומיו מפריעים לעיתים לאישון בזמן הניתוח. אין טעם להפסיק את הטיפול אחרי שלוקחים את התרופה מספר שנים משום שהשינויים אינם הפיכים.

האם ניתוח קטרקט יגרום ליובש חמור יותר או פחות מניתוח לייזר לתיקון ראיה ?

לקריאה נוספת והעמקה

ניתוח קטרקט אינו גורם ליובש, בעוד שניתוח לייזר להסרת משקפיים כן יכול לגרום ליובש.

03/11/2018 | 07:11 | מאת: ניל

שלום, רכשתי צמיד כושר עם פונקציה של מדידת דופק. המכשיר מודד את הדופק כל שנייה. האם האור הירוק שיוצא ממנו מסוכן בצורה כלשהי לעור או לעיניים? גם במבט ישיר? לפעמים צריך להפוך את הצמיד כדי לחבר את המתאם טעינה או כדי להוריד את הרצועה מהיד. תודה

לקריאה נוספת והעמקה

אין לי מושג. אני מניחה שאם קנית מחברה בעלת שם העניין בטיחותי. בכל מקרה לא כדאי להסתכל לתוך האור הזה

אם בטיחותי, מדוע לא כדאי? מה יכול לקרות? תודה

אני ממליצה שתפנה לחברה או שתקרא את הפרוספקט. זה לא בתחום המומחיות שלי.

לא ברור לי איזה עדשה לבחור בניתוח הקטרקט,(ניתוח בעין אחת ) לרחוק או לקרוב, אני אחת שקשה לי להסתגל לדברים חדשים,מה שאומר שבעבר ניסיתי משקפי מולטיפוקל וגם אז לא התרגלתי ,לכן חשוב לי לקבל עיצה מקצועית מה הכי טוב בשבילי

לקריאה נוספת והעמקה

ההחלטה צריכה להלקח אחרי שיקלול מרכיבים רבים כולל מצב העין השניה, הביומטריה (למשל אם יש אסטיגמציה) ולמה את כן רגילה. לכן אין באפשרותי לתת לך עצה ספציפית לך. בעיקרון אנשים שהיו קצרי רואי בעבר, הכי נוח להם להישאר קצת קצרי רואי ואנשים שראו טוב לרחוק הכי נהנים להמשיך לראות טוב לרחוק ללא משקפיים.

16/10/2018 | 19:07 | מאת: רפי

יש לי היום בעין ימין עדשה מס 8- . במידה ואני עובר ניתוח קטרק יש משמעות למספר העדשה שמושתלת ? (אני צריך לעבור בדיקת עיניים אצל אופטומטריסט ? ואז מתאימים את העדשה ? בעין השמאלית gcr,h ניתוח לאיחוי קרע ברשתית שבאותה הזדמנות גם טיפלו בקטרק ויש לי היום מספר + 3

לקריאה נוספת והעמקה

הכוונה פלוס 3 לקריאה? כלומר אין מספר לרחוק בעין שנותחה? לעין השניה שלפני ניתוח המדידות מתבצעות אצל רופא העיניים ולא אצל אופטומטריסט. מובן שיש משמעות למספר העדשה המושתלת.

16/10/2018 | 20:38 | מאת: רפי

תודה דר מיכאלי המדידות נעשות ביום הניתוח או בפגישה מוקדמת בקליניקה של רופא העינים, כמו כן רציתי לשאול אני מרכיב עדשות מגע אפשר להרכיב אותם עד לפני הניתוח.

המדידות נעשות לפני הניתוח אבל כל רופא עושה את הדברים קצת אחרת. כעיקרון אין מניעה להמשיך ולהרכיב את העדשות עד ליום הניתוח אולם לצורך המדידות תצטרך להימנע מהרכבתן במשך כשבועיים, תלוי כמובן בהמלצת המנתח שלך.

האם עדיף לעשות טיפול בלייזר יאג לעין ורק אחר כך לעשות ניתוח קטרקט? או להסתפק בנתוח קטרקט .

לקריאה נוספת והעמקה

לייזר יאג הינו איפול המבוצע במקרה של התפתחות מה שנקרא קטרקט מישני, חודשים או שנים אחרי ניתוח הקטרקט הראשוני, המקורי. אם לא הבנתי נכון ואתה מתכוון לעין שכבר נותחה עוד קודם- התשובה היא שזה לא משנה באיזו עין מטפלים קודם.

13/10/2018 | 20:05 | מאת: אביבה

קוצר ראייה (מספר 5 בשתי העיניים) בעין אחת צילינדר 2.5 בעין שניה 1.5 חשה נוח עם המשקפיים ומעוניינת בראייה מקרוב. מהי העדשה המתאימה בניתוח קטרקט ומה המספר המומלץ? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

התשובה המלאה תוכל להינתן רק אחרי שהרופא יקבל את כל נתוני הביומטריה ואולי יהיה גם צורך במיפוי של הקרנית. אבל באופן כללי- אם את רוצה להישאר עם משקפיים ולהמשיך ולקרוא ללא משקפיים, כנראה שאין צורך לתקן את הצילינדר עם עדשה מיוחדת. בדרך כלל הצילינדר לא מפריע לקריאה ואילו למרחק ממילא תמשיכי להרכיב משקפיים. עם זאת, לא ניתן להבטיח שתוכלי לקרוא ללא משקפיים. כדי להבטיח תוצאה שכזו עדיף להשתיל עדשה טורית ולתקן את הצילינדר ואז לכוון את המספר למינוס 3.

אני בן 52 עם קטרקט בעין ימין. כל חיי סבלתי מדלקת לחמית על רקע אלרגי. בשנים האחרונות המצב מאד השתפר אבל עדיין קיים. האם זה מגביר את הסיכון לסיבוכים בניתוח ? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

לא צריכה להיות בעיה מיוחדת. אם אתה רוצה להימנע מהסיכוי שתפתח רגישות לטיפות שמקבלים אחרי הניתוח, אתה יכול לנסות לבקש מהמנתח מראש טיפות ללא חומרי שימור. זה מייקר את הטיפות ומעט קשה להשיגן אך לא יותר מדי.

תודה רבה

שאלה נוספת : יש לי בנוסף קוצר ראייה די גבוה 7- ואינני יכול להרכיב עדשות מגע. אם מנתחים כל עין בזמן אחר כיצד אפשר יהיה לפצות על ההפרש בין העיניים בהנחה שמתקנים לראייה מרחוק ? תודה

אתה פשוט תשתמש בעין המנותחת לרחוק ובשניה לקריאה. ישנה אפשרות לנסות משקפיים מיוחדים עם עדשות מתוצרת חברת hoya היפנית שיכולות לגשר על הפער בין העיניים.

שלום! מדובר בגבר בן 68, עבר ניתוחי ויטרקטומיה (ברקע סכיזיס) , ניתוחי קטרקט, טיפולי לייזר לפני הניתוחים וביניהם, כעת יש ממברנה בשתי העיניים ונמצא במעקב רצוף . בשנה האחרונה התחיל לקבל טיפול בטיפות duotrav להורדת לחץ תוך עיני. הלחץ כעת תקין. (אין גלאוקומה). סובל מזה שנים מנוקטוריה, כל שעתיים בלילה. על מנת לשפר את איכות החיים, רופאת המשפחה הציעה להתחיל טיפול ב Ominc Ocas 0.4. בעלון הצרכן רשום שיש להתייעץ עם רופא עיניים לקראת ניתוח קטרקט או ניתוח להורדת לחץ תוך עיני. השאלה: במצבו , למרות שלא נמצא לקראת ניתוח - האם מותר לו ליטול את התרופה לנוקטוריה במקביל לטיפול להורדת לחץ תוך עיני? התרופה היחידה הנוספת הכרונית שהוא נוטל- סטטינים 20 מ"ג. תודה!

לקריאה נוספת והעמקה

אם ניתוח קטרקט לא עומד על הפרק אז פשוט תתחיל לקחת את האומניק. אם זה כן באופק לך להיבדק ואולי תנותח ורק אז תתחיל עם האומניק.

06/10/2018 | 15:31 | מאת: תמי

שלום, בעלי נותח לפני כשנה וחצי בעין שמאל שמהווה עין דומיננטית לרחוק. התוצאה מצויינת. בעין ימין יש צורך בניתוח והוא מושך את ההחלטה לניתוח מחשש בעניין קיעת העדשה בעין ימין. הומלץ לו מספר 1.5 כך שתתקבל ראייה של מונו ויז'ן. בעין ימין לאחר ניתוח רואה 6:6 לאחר ניתוח. האם ההפרש בין העיניים סביר או שעדיף להסתפק במספר מעט נמוך יותר ? כיום מול מחשב וקריאה משתמש במשקיים של 1.25. אשמח לתשובתכם

לקריאה נוספת והעמקה

למה הוא חושש מנקיעת עדשה? העדשות באופן כללי מגיעות בקפיצות של חצי דיופטר וההבדל בין 1.25-1.5 זניח ולא ניתן לחיזוי באופן מושלם כל שזה לא ממש משנה.

07/10/2018 | 07:34 | מאת: תמי

הי, אם יש סטיה ולא ניתן לחסות אז השאלה למה לא עדיף עדשה של 1.0 כדי שההבדל בין העיניים לא יהיה גדול מידי. האם מספר 1.0 לא מספיק למחשב ולקריאה ?

מספר 1 לא יהיה מספיק טוב לכלום. אם יהיה 1.75 או 2 מינוס זה רק יקל על הקריאה אז עדיף לסטות לכיוון זה.

הי. תודה. דבר אחד נוסף, האם יש סוגיה של הסתגלות להבדל בין העיניים או שהמוח מתאים את זה במיידית? בפורום של מונו ויזין בהסרת משקפיים (לא קטרקט) ישנה התייחסות לזמן הבתגלות ארוך להבדל בין העיניים. האם במקרה של ניתוח קטרקט המצב דומה? והאם יש סיכוי לאי הסתגלות?

מובן שיכולה להיות בעיית הסתגלות ולכן משאירים את הפער יחסית קטן ולא מה שנקרא מונו-ויז׳ן מלא (שזה לכוון את העין השניה לקרוב כלומר מינוס 2.5 לפחות). אם ישנה הפרעה הרי שמשקפיים יפתרו את הבעיה.

07/10/2018 | 15:33 | מאת: תמי

הי, בהמשך להתייחסותך, מה הסיכוי או ההסתברות לאי הסתגלות לקביעת עדשה שונה במונו פוקל ? כפי שציינתי... עין שמאל דומיננטית לרחוק 6:6 ובעין ימין הומלץ עדשה 1.5 לטווח בינוני. להבנתי, לא התייחסו לאופציה כזו ונטען שהמוח יודע לבצע את ההתאמה במיידית. בנוסף, אי הסתגלות הכוונה לחוסר היכול להתביית על תמונה ברורה או לכאבי ראש וכדומה. לבעלי מזה כשנה יש קטרקט כמעט מלא בעין השנייה שטרם נותחה. והוא רואה מצוין עם עין אחת שנותחה לרחוק. האם זה מנבא את יכולת ההסתגלות ?

לצערי קשה לומר.

28/09/2018 | 14:59 | מאת: רחל מזור

אמא בת 95,בעבר הרחוק ניתחת אותה בעין טל, היות ואינה יוצאת כמעט מהבית ואנחנו גרים בכפר סבא השאלה אם ניתן להגיע לב ח מאיר

איני רואה סיבה שלא. תברר בקופת החולים שלה.

27/09/2018 | 10:14 | מאת: זינוק למים בברכה לאחר ניתוח קטרקט

שלום רב לפני כחודשיים וחצי עברתי ניתוח קטרקט ובעוד שבוע אני עומד להשתתף בתרות שחיה של מקומות עבודה האם מותר לזנק לבריכה מאדן הזינוק? אודה מאד על תשובתך בהקדם סמי

לקריאה נוספת והעמקה

מותר בהצלחה