פורום קטרקט בניהול עמותת לראות

הפורום ידון בכל הקשור במחלות וניתוחי עדשת העין ובראשם - ניתוחי קטרקט. ידונו נושאים, כגון: הגורמים לקטרקט, גורמי סיכון, הסתמנות קלינית, האפשרויות הטיפוליות ומתי רצוי לבצע ניתוח.

נדון בסיכונים וסיבוכים אפשריים, תופעות לוואי שכיחות ונדירות, טכניקות ניתוחיות וחידושים במכשור וטכנולוגיות רפואיות. בשנים האחרונות גדל מאד מגוון העדשות התוך עיניות, והוא כולל עדשות מולטי-פוקליות, עדשות אקומודטיביות (משנות פוקוס), עדשות טוריות (לאסטיגמטיזם) ותכונות אופטיות נוספות.

נדון גם בהשתלת עדשות כטיפול בפרסביופיה (קושי בקריאה מהזדקנות העדשה) או במקרים של קוצר ראיה ורוחק ראיה. תשובות הפורום יינתנו על ידי מספר מומחים בניתוחי קטרקט ורפרקציה מסגל רופאי "עין טל".
1608 הודעות
1589 תשובות מומחה

מנהלי פורום קטרקט בניהול עמותת לראות

25/10/2020 | 09:11 | מאת: לילי

שלום יש לי קטרקט מתקדם מאוד כך שאני כמעט ולא רואה כלל בעין אחת. האם הניתוח יהיה יותר טוב ומדויק בלייזר או שמסוכן לעשות לייזר בקטרקט כל כך בשל? התייעצתי עם שני רופאים וכל אחד אמר משהו אחר.

הלייזר לא מסכן את הניתוח כעיקרון ויכול להקל. אם הקטרקט מאד נוקשה וחום זה בהחלט מומלץ לעשות את הניתוח בסיוע הלייזר.

20/10/2020 | 23:51 | מאת: וילי

אני בת 60 עם יובש קשה. בקושי פוקחת עיניים בבוקר בגלל היובש. שמתי שנתיים טיפות לגלאוקומה אשר הגבירו יובש ואדמומיות. נאלצתי לעשות אס.אל.טי. חייבת ניתוח קטאראקט אהל נורא חוששת מהיובש ומתגובה קשה של העין לכל סוג של טיפות. מה עלי לעשות??

הטיפות אחרי ניתוח ניתנות לחודש ימים בלבד. אפשר גם לתת לך טיפות ללא חומרי שימור דבר שיפחית את הבעיה.

14/10/2020 | 14:09 | מאת: אביבה

שלום. אמי בת 74 ביצעה ניתוח קטרקט לאחר כחודש החלה ריגרסיה בראיה. בתחילה בוצע ירוד משני וטופל בYAG. בהמשך חלה רגרסיה ובוצע צילום. ממצאי צילום OCT (בוצע לפני 5 ימים)- עין ימין:מבנה מיופי עם אובדן הPIT יש הידרציה ציסטית פובאלית המלווה בנוזל תת רשתי פובאלי הגורמים לעיבוי עד 501 מיקרון במרכז. ההידרציה סימטרית וספטית באופיה. ברמת ב RPE יש אירגולריו אך ללא פתולוגיה גסה. לא נראית משיכה ויטראלית, יש לציין ERM המציגה תבני שיני מסור יתכן תורמת לעיבוי אולם היא לא הגורם לתמונת ההידרציה. מאז מטופלת בטיפות - פרד פורטה ונבנק כ5 ימים. אין הטבה. אשמח לעזרה והכוונה.

בצקת הינה סיבוך נפוץ והיא מופיעה אחרי כחודש-חודש וחצי באופן אופייני. הטיפות בדרך כלל פותרות את הבעיה אבל השיפור מגיע בדרך כלל רק אחרי כחודש של שימוש בטיפות. סבלנות.

14/10/2020 | 17:41 | מאת: אביבה

תודה למענה המהיר. בבקשה הסבר מה פירוש אבן הPIT ? האם זה ממצא מדאיג אודה למענה

14/10/2020 | 17:56 | מאת: אביבה

הכוונה מה פירוש אובדן ה-pit?

הפיט הוא השקע הפוביאלי במקולה, שזה מרכז הראיה ברשתית. כשיש בצקת הוא נעלם וכשהבצקת חולפת זה חוזר.

18/10/2020 | 10:23 | מאת: אביבה

שלום דר מעבר לפרד פורטה ולנבנק שציינתי שאני שמה האם טיפות מי מלח ישפרו את הבצקת? האם כדאי במקביל? וכיצד לרכוש ולהשתמש? אני כעשרה ימים לאחר טיפול בטיפות וקשה לי להעריך אם יש שיפור כי זה משתנה כל הזמן במשך היום. אודה למענה

מי מלח עוזרים להצקת קרנית ואילו פה מדובר בבצקת ברשתית כך שזה לא יעזור. זה סביר שהראיה עוד לא השתפרה ולא התייצבה.

12/10/2020 | 20:41 | מאת: רוני

שלום לפני כחודש עשיתי ניתוח קטרקט בעין אחת בו שתלו עדשה לראייה מרחוק -ואכן הראייה לרחוק הוטבה אך שמתי לב שהראייה לקרוב (קריאה וכדומה) החמירה ,לגבי העין השנייה הוצאו לי שתי אפשרויות או להשתיל עדשה למרחק כמו בעין שבה הושתלה לי עדשה או השתלת עדשה לקרוב לדברי הרופא המוח מתרגל את השוני שבין שתי העדשות החדשות .אני ממש מתלבט במה לבחור ,אודה על עזרתכם

זו אכן התלבטות לא פשוטה. ההחלטה הקלה יותר היא ללכת עם האופציה של 2 עיניים זהות. זו הדרך הבטוחה ובדרך זו גם מקבלים את ראיה תלת מימדית מלאה. אם דוקא תירצה באופציה של מונו-ויז׳ן אז עדיף ללכת על טווח הביניים ולא על קריאה. מדובר על השארת קוצר ראיה של כ-1.75 שיאפשר עבודה מול מחשב ללא משקפיים ומשאיר פערפחות גדול בין העיניים.

האם המנתח טעה במידות, שלא של הצילינדר מ 1.5 הצליחה לרדת עד 0.5 במקום 0. האם יסתדר עם הזמן?

בשלב זה לא סביר שהמצב ישתנה אבל יש סיכוי קטן שעוד יהיו שינויים. צילינדר של 0.5 נחשב לקטן ולא נחשב לטעות. אם מושתל עדשה מולטיפוקלית לעיתים זה כן יכול להפריע לראיה יותר מאשר עם עדשה מונופוקלית.

זה מיני מולטיפוקלית לבינוני ורחוק... לא פוקאלית שלמה רק מול טלויזיה בולט ההפרעה של החצי צלינדר, מול מסמך או כיתוב מס רכבים לא מפריע.. מוזר? מדוע?

כנראה מדובר בעדשת סימפוני. זה מובן לחלוטין למה לקרוב זה לא מפריע, זה אפילו עוזר קצת צילינדר וקצת קוצר ראיה. לרחוק זה מפריע.

30/09/2020 | 21:02 | מאת: דלי פדי

בבדיקה נמצא כי לפני טיפול בקטרקט עלי לעבור השתלת קרנית. 1. האם יש זמן אופטימלי להשתלה? 2. מה סיכויי ההצלחה ותסמינים לאחריו. 3. האם גם הקטרקט מטופל באתו מעמד? 4. האם יש טיפלים חדשניים התחום? בתודה מראש.

שאלה מאד מורכבת. ישנן סיבות שונות להשתלת קרנית וגם סוגים שונים של השתלות ובהתאם זמני החלמה וכולי. במקרים רבים ניתן לשלב את שני הניתוחים יחדיו.

30/09/2020 | 14:28 | מאת: רות קליסר

בעלי בן 74 עבר ניתוח קטרקט בבי ח אסותא ב-2 עיניו, האופטומטריסט אמר לו שאי אפשר להתאים לו משקפיים, הוא לא מסוגל לעבוד יותר על המחשב, הוא לא רואה מקרוב כלום מה לעשות?

אולי האופטומטריסט התכוון שזה מוקדם מדי? מתי היה הניתוח האחרון?

25/09/2020 | 16:35 | מאת: 1

אם יוצא אור מהשלט של הטלויזיה לעינים זה מסוכן לעין? אציין שלא כיוונתי קרוב לעין אלא ממרחק מלמטה את השלט לא יצא למזלי שום אור מהשלט . תודה

לא כדאי להסתכל ישירות לתוך הקרן שיוצאת מהשלט אבל אם לשניה מסתכלים עליה ולא ממש לתוכה או על האור אין בכך סכנה

22/09/2020 | 12:28 | מאת: יצחק בי.

אני בן 79. לפני כ-5 שנים עשיתי ניתוח קטרקט בעין שהצליח. היום הייתי אצל רופא עינים לבדיקות שגרתית והוא מצא ליכלוכ על העדשה של הקטרקט.הו הפנה אותי לעשות ניקוי של עדשת הקטרקט ע"י לייזר. כל העניין לא ברור לי , ולא ברור לי לאן זה מוביל אותי. אודה לכם אם תפנו אותי לחומר בעניין (בעברית)

זה לא ניקוי של העדשה אלא של קטרקט מישני. זו עכירות שצומחת בדרך כלל מספר שנים אחרי הניתוח מאחורי העדשה והלייזר שוב פותח ציר ראייה נקי מעכירויות.

מילות חיפוש לאינטרנט- קטרקט מישני לייזר יאד קפסולוטומיה

סליחה ממש- צ״ל- לייזר יאג קפסולוטומיה (ולא יאד)

שלום רב ד"ר לפני כ חודש וחצי עברתי ניתוח קטרקט בעין ימין. אני בן 57. במהלך היום רואה בסדר אך בשעות בין הערביים ובמקומות חשוכים במעט לא רואה חד וברור. נבדקתי אצל הרופא המנתח שאמר שהכל בסדר והניתוח מוצלח. אני מתוסכל מהסיטואציה הזו. האם זו תופעה מוכרת ? האם יש מה לעשות? אודה לתשובתך. תודה רבה אבי 0523996050

חשוב לציין שהעדשה הינה למרחק .

אין לי רעיונות. האם תמיד סבלת מבעיה בשעות אלו? גם לפני הניתוח?

14/09/2020 | 19:16 | מאת: רונן

שלום, האם פגיעה של הרשתית מהשמש (פוטו-כימית/פוטו-תרמית) ניתנת לגילוי בבדיקת עיניים "רגילה" אצל רופא עיניים או שנדרשות לכך בדיקות יותר "מתקדמות"? תודה רבה

תלוי במידת הפגיעה ובמהותה. לפעמים הרופא יכול לזהות פגיעה כבר בבדיקה ולפעמים כדאי להשתמש בבדיקות עזר. כמובן שזה לא הפורום הנכון לשאלה זו....

02/09/2020 | 17:47 | מאת: דן

שלום רב ותודה לתשובתך המהירה . אני שאלתי על הפרשה בבוקר כי: מזה חודשים רבים מדי פעם מרגיש כאילו יש ריס בעיין, בעיין שמאל .בעיקר בצד החיצוני .מפריע לכמה שעות. במיצמוץ ונעלם ליום , חצי יום , יומיים. בעין פתוחה לרווחה לא מורגש . ושוב חוזר. אני נכה וגם קורונה והצלחתי בכ"ז שבוע שעבר ורופא עיניים וותיק הסתכל במשקפיים מרובעות +פנס בדק וטען שיש דלקת עם הפרשות בשתי העיניים לשים טיפות אופלוקס+סינטומצין עד שלא יהיה הפרשה בבוקר. ואני כמוך זוכר שתמיד היו הפרשות בבוקר. עברו כמה ימים עד שהביאו לי התרופות בינתיים עשיתי קומפרס מגבת חמימה ורטובה פעמיים ביום והתחושה שהפריע לי נעלמה . וגם הפרשת הבוקר פחותה בקושי נראית . אזי לא התחלתי עם התרופות .אבל העיניים רטובות מאד וטיפה צורבות לכמה דקות .האם זו תוצאה של החימום הקל של הקומפרס ? האם אפשרי להמשיך קומפרס לעוד כמה ימים ?או להפסיק כי זה מזיק?. הרופא יצא לחופשה ארוכה. ובינתיים לחכות עם התרופות הרי זה כך היה חודשים רבים .העין לא אדומה ורואה טוב .מה דעתך תודה רבה מראש

הקומפרסים לא מזיקים וככל שתקפיד על ביצוע קומפרס כל יום וניקוי של העפעפיים- יחול שיפור. בינתיים נראה לי שתמשיך כך ללא התרופות ואם זה יימשך מעבר לעוד שבועיים - תתחיל שימוש בדמעות מלאכותיות בלבד.

31/08/2020 | 15:30 | מאת: דן

שלום רב עם הקימה בבוקר : כשיש הפרשה צהבהבה בעיניים ,בצידי האף של נקודה זעירה פעם נוזלית פעם כבר יבשה . מה זה אומר ?על מצב העיניים ? האם זה בסדר? האם מראה על דלקת? אחרי התשובה הסביר מדוע שואל תודה מראש

זה דבר נורמלי אולי קצת יובש אפשר לשים ג׳ל ללילה וזה יעזור

בבדיקת עיניים שגרתית לצורך התאמת משקפיים נעשה צילום של האישונים, מצורפת התמונה. נאמר לי כי מדבור במשפחת הקטרקט... האם נכון הדבר?

מצורפת התמונה

לא ניתן לדעת לפי התמונה. רואים עכירות כלשהי במעבר האור אבל לא ניתן להבין באיזו שכבה בעין מדובר- קרנית, עדשה. יכול להיות אפילו שמדובר סתם בלכלוך ששכב על העין.

21/08/2020 | 18:42 | מאת: שירה

התלבטות קשה בבחירה בין מונוויז'ן או מונופוקליות: לקרוב או רחוק. הנני קצרת רואי, מרכיבה משקפיים מולטיפוקלים. ההמונוויז'ן קוסם לי, שכן לא אצטרך משקפיים אך על חשבון ראיה שאינה חדה ואולי אי הסתגלות. א.מהו אחוז ההצלחה לגבי ניתוחי מונוויז'ן, מבחינת המטופלים? ב. החלטה קשה גם לגבי בחירת עדשות מונופוקליות: משקפיים למרחק או משקפיים לקרוב? אודה ואשמח לשמוע את דעתך, ד"ר מיכאלי.

כקצרת רואי בעצמי, אני בדרך כלל מייעצת לאנשים קצרי רואי להישאר עם קוצר ראיה של -2 עד -3 כי זה מה שהם רגילים אליו וגם כי זה מאד כיף בכל מצב להיות מסוגלים לראות מקרוב. אופציה של מונו ויז׳ן ג״כ מצויינת. כדאי להשאיר עין לקרוב עם מינוס 2 כי זה פתרון פשרה טוב בין הביניים לקריאה וגם משאיר פער רק של 2 מספרים כך שגם אם עדיין רוצים מדי פעם להרכיב משקפיים, הפער לא גדול מדי.

לגבי המונוויז'ן, האם כל אחד יכול להסתגל לראיה של חדות רק בעין אחת? איך זה מסתדר בנהיגה? בקריאה? האם המנותחים מרוצים ורואים טוב, בשיטה זו של מונוויז'ן?

הרוב מסתגלים אבל יש כאלו שלא ואז נעזרים במשקפיים. היתרון שלך הוא שאת תדעי אחרי הניתוח של העין הראשונה. תוכלי לבחון את זה ואם לא תסתדרי אז תצטרכי להשוות עם הצד בשני.

ושאלה אחרונה ברשותך, ד"ר מיכאלי לגבי צילינדר שיש לי ונמוך מ - 2.5 בשתי עיניי. גם אם אחליט על הרכבת משקפי ראיה למרחק או מונוויז'ו, את הצילנדר מומלץ לתקן בעדשות טוריות?

הצילינדר פחות מפריע לקרוב. אם תחליטי להשאר עם משקפיים והמספר יכוון לקריאה רוב הסיכויים שתוכלי לקרוא ללא משקפיים. אבל אם תבחרי במונו ויז׳ן, כדי לראות טוב למרחק כנראה תזדקקי לעדשה טורית לפחות בעין למרחק ואני מציעה שבשתיהן.

האם כוונתך ב"להישאר עם משקפיים...." היא לרחוק....? אם אבחר במונופוקליות, אבחר במשקפיים לרחוק.

כעיקרון הכוונה באמת למשקפיים למרחק אבל לא בטוח במאה אחוז שתוכלי לקרוא בנוחות עם הצילינדרים ללא משקפיים אבל סיכוי גבוה שכן. עם עדשות טוריות ההצלחה יותר מובטחת ומדוייקת.

וגם במונוויז'ן אצטרך צילנדר בשתי העדשות?

בעין לרחוק כן. בעין לקרוב עם צילינדר קרוב ל-2.5 גם עדיף לדעתי.

מאד מודה לך ד"ר מיכאלי על סבלנותך, ועל הסברייך המפורטים.

17/08/2020 | 12:44 | מאת: רוני

שלום עברתי יאג לייזר בעין שמאל. אני סובל מרעד ביד ימין המוחמר בזמן לחץ ומתפשט לשאר הגוף.לאחר הניתוח המנתח הסביר לי שיש סכנה לפגיעה בעדשה (תודה לאל היא לא נפגעה) מאחר והיא רחוקה רק מיקרון מהקרום שאליו הלייזר מכוון. כעסתי שהוא המשיך בכל זאת בתהליך ולא דחה אותו עד שנמצא פיתרון כלהוא (כרגע ננסה ווליום) עד כמה זה באמת מסוכן ומה אפשר לעשות לצמצם את הסיכון. תודה רוני

לא הבנתי מה הבעיה. רעידות כאלה לא צריכות להוות בעיה לביצוע יאג או ניתוח. צריך להיות יותר זהירים ומיומנים.

17/08/2020 | 13:40 | מאת: רוני

האם את יכולה לציין מהם אמצעי הזהירות הנדרשים ?

לירות בלייזר ברגע המתאים, להתרגל ולתזמן אותן לפי הרעידות.

13/08/2020 | 16:11 | מאת: דניאל פ'

מתוכנן לי ניתוח קטרקט בהפרש של יותר מחודש בין שתי העיניים. כרגע משקפו הראייה שאני מרכיב לתיקון קוצר ראייה מאפשרים נהיגה. בהנחה שחדות הראייה תתייצב בעין המנותחת אחרי מספר ימים, האם יש מצב שאוכל להמשיך להשתמש במשקפיים לצורך נהיגה?

זה תלוי במספר במשקפיים ובתיקון שתזדקק לו אחרי הניתוח. תשאל את המנתח למה הוא מכוון ואז אולי תתייעץ עם האופטומטריסט שלך.

31/08/2020 | 12:11 | מאת: דניאל פ'

ללא נהיגה: האם ניתן להסתובב עם עדשה אפס במשקפיים בעין ימין (לאחר תיקון בניתוח קטרקט) ומינוס חמש בעדשה שמאלית?

פחות סביר שתסתדר עם הפרש כזה בין העיניים. אם העין הראשונה מכוונת לרחוק, הכי טוב יהיה לך בלי משקפיים ותקרא עם העין של המינוס 5

10/08/2020 | 00:05 | מאת: נילי

אני צעירה יחסית (40) והופנתי בדחיפות להסרת קטרקט . יש המלצות לרופאים מעולים מטעם קופת חולים מאוחדת ? אזור המרכז , אבל לא רק

06/08/2020 | 22:21 | מאת: משה

שלום רב, יש לי גלאוקומה מתקדמת, קטרקט התחלתי ודיסטרופיית פוקס. אני מעדיף ניתוחי migs על פני טרבקולקטומי. אבקש לדעת אם ניתן לשלב ניתוח migs עם ניתוח קטרקט ידני, כלומר ללא פאקו, אלא sics, (כדי למזער נזק לאנדותל ולהימנע מהחרפה של בצקת קיימת), והאם יש בארץ מנתחי קטרקט בשיטה ידנית, או שהפאקו והלייזר הן שתי השיטות היחידות? בתודה מראש.

איני מסוגלת לספק שם של מנתח כזה. בכל אופן אם ישנה כבר בצקת בכלל יש הצדקה לשקול ניתוח משולב עם השתלת קרנית למלרית. בכל אופן ניתוח קטרקט בשיטת פמטו לייזר ופאקטאמולסיפקציה הם האופציה המומלצת.

30/07/2020 | 19:53 | מאת: חמי

היי רציתי לשאול אחרי ניתוח קטרט מי ששם 2 לרחוק האם רואה לרחוק ולמרחק בינוני וקרוב לא רואה בכלל . ולמי ששם 2 לקרוב האם רואה קרוב ובינוני ולרחוק לא רואה כלל? אם לפני היו לו משקפים לרחוק? ואם עושים קרוב רחוק האם זה לא מוציא מאיזון או גורם לתופעות כמו סחרחורות וכו..

אם מכוונים לרחוק רואים רק לרחוק בלי משקפיים ולא רואים בטווח הביניים אם לקרוב אז לקרוב אם לביניים אז לביניים מה שהיה נמחק מה שיהיה זה מה שנקבע עם העדשה בנתוח לגבי שתי עיניים שונות קשה לדעת וזה סוג של סיכון אבל בדרך כלל אם משאירים פער קטן יחסית כמו רחוק וביניים זה בסדר.

30/07/2020 | 15:18 | מאת: מילי

היי רציתי לדעת בניתוח הקטארט מה קורה למספרי המשקפיים ? א. בניתוח של קרוב קרוב ב. בניתוח של רחוק רחוק. האם יש אפשרות להוריד משקפים? כרגע יש לי משקפי ראייה לרחוק

מה שקורה בניתוח הוא שמשתילים עדשה לפי חישוב שמבוצע לפני הניתוח. אם החישוב מדוייק ומקבלים מה שמתכננים אזי אם מכוונים לרחוק רואים רק לרחוק ללא משקפיים ולקריאה צריך להרכיב משקפיים ולהיפך. ניתן לשלב מספרים שונים בשתי העיניים. הכל תלוי במה אפשרי מבחינת המצב של אותו מטופל ומבחינת המדידות הטרום ניתוחיות.

30/07/2020 | 15:14 | מאת: לי

היי אני בת 55 ומורה .אני אמורה לעשות קטרט. הציעו לי כמה הצעות ואני לא יודעת במה לבחור. א. קרוב קרוב ב. רחוק רחוק ג. רחוק קרוב ד. קרוב/ רחוק בינוני רציתי לדעת מה הכי מומלץ למצבי. האם עדשות שונות לא יגרמו לחוסר איזון או בעיות אחרות? ומה קורה אם עושים קרוב קרוב או רחוק רחוק מה עם המרחק הבינוני? הבעיה שאני צריכה להחליט לכל חיי , אשמח אם תרשום גם יתרונות או חסרונות

התשובה המדוייקת צריכה להתבסס על המדידות של העיניים שלך. לפי מדידת הביומטריה בעיקר שאותה עושים לפני ניתוח. באופן כללי למורים יש צורך בארבע עיניים 😜אבל מכיון שזו לא אופציה- אם את רוצה להסתדר ללא משקפיים רוב הזמן אז עדיף עין אחת לרחוק ועין שניה למינוס 2 שזה טוב לרוב הדברים מקרוב. אולי מעט תצטרכי להתקרב למחשב אבל את רוב הדברים תוכלי לקרוא ללא משקפיים. זו בעיני פשרה מצויינת.

30/07/2020 | 20:02 | מאת: מילי

תודה על התשובה , אבל כל האופציות פתוחות לפני דיברתי עם הרופא ואני צריכה להחליט. הבנתי שיש השפעות של רחוק וקרוב ולוקח זמן עד שמתאזן. הציעו לי גם קרוב בינוני מה ההבדל? והאם אין לזה השפעות ? האם עדיף?

29/07/2020 | 22:31 | מאת: רוני

שלום לפני יומיים עברתי יאג לייזר בעין שמאל לאחר קטרקט. בלילה אני מבחין מסביב לאורות באפקט של קרניים שיוצאות כמו מכוכב. האם זה אמור להשתפר עם הזמן ?

קרוב לודאי שכן

מה הסיבה לתופעה ? בעין שמאל המנתח אמר שהפתח קטן מידי - לאחר הרחבה - שיפור מסוים בעין ימין בה נעשה פתח יותר גדול תופעה דומה. האם ייתכן שמדובר בפלוטרים קטנים (אינני מבחין בנקודות שחורות) המפזרים את האור ?

אכן הסיבה המרכזית היא פתח קטן מדי, קטן מגודל האישון. יתכן שמשהו שם נותר לא פתוח ומפריע למעבר קרני האור.

אם כך איך זה יכול להשתפר עם הזמן ? נראה לי שהוא אמר שהוא עשה חור גדול בשתי העיניים . יכול להיות שרעידות שיש לי בגוף הגבילו אותו כי לא רצה לקחת סיכון ? האם ייתכן שנשארו תאים במרכז החור (או שהמרכז נשאר נקי כי אין קופסית שם)

אני הייתי סומכת על הרופא כי אמר שעשה פתח רחב הפעם. כדאי לנסות טיפות נגד יובש באופן אינטנסיבי

תודה רבה

שלום רב נודע לי לפני כמה שנים (בן 72 )שיש לי בעיית יובש לכן צרבו העיניים . מאז משתדל לנהוג לפי הכללים ולא נצרך כלל לטיפות . מזה כמה חודשים בשעות הבוקר מרגיש בעיין אחת משהו מפריע בעיקר במיצמוץ. ובמשך היום : אולי הלחות שמתגברת , מזיע קצת בפנים (למרות שבבית (בלי מזגן )ושותה 2-3 כוסות מים(בניגוד לשנים עברו ) וכמעט שוכח מההפרעה . זה לא מרגיש כמו חול .זה לא צורב קראתי ש: "חשוב לעבור בדיקה אצל רופא עיניים מומחה מוקדם ככל האפשר ולהתחיל טיפול ליובש בשלבים מוקדמים על מנת למנוע מצב בלתי הפיך. " 1) האם ההפרעה הזאת למה שהתכוון הרופא שכתב?זה כבר לא הפיך? *האם הרופא רואה את ההפרעה ? או רק לפי התלונה שלי? 2)רופא העיניים שלי אמר שלא חייב טיפות (אם שומר על הכללים ומסתדר) * האם צריך ללכת למומחה? **האם חשוב לבדוק למה היובש ? מדי פעם מופיע כשלא שומרים על הכללים ? 3)האם טיפול טבעי כמו :חימום , קומפרסים ,, יכולים להחליף טיפות?(לא מסוגל לטיפות ובטח משחות ) 4)יש למכירה מעין משקפיים שמחממות את העיניים האם מומלץ? 5)תודה לכל התשובות

לשאלותיך- אין צורך להיבדק דוקא אצל מומחה. אפשר להשתמש בטיפות לפי הצורך, כלומר אם תרגיש צריבה או תחושת חול וגוף זר. חימום במשקפיים מיוחדים יכול לתרום במקרים בהם ישנה דלקת עפעפיים כרונית בעיקר. לא הבנתי מהם הכללים שאותם אתה שומר מעבר להקפדה על שתיה.

15/07/2020 | 16:58 | מאת: עדי

הבתשלי בת15 ,יש לה כאבים בעפעפים ,הלכנו לרופא עיניים נמסר לי שיש לה יובש בעיניים,נתן טיפות ג'נטל ולא רואה שיש שיפור, הכאבים בעפעפים במיוחד שהיא אוכלת מרגישה בהם יותר,אשמח לדעת מה הסיבות היובש הזה?למה דווקא אחרי האוכל

אין לי מושג למה ההחמרה דוקא אחרי אוכל. תנסו טיפות סמיכות יותר שמכילות חומצה היאלורונית ובלילה שתמרח משחה.

11/07/2020 | 22:00 | מאת: David Benjamin

I am new in the country. I need a comprehensive eye examination. I addition, I developed something like little bubbles on the lower lid of my right eye and I also have suffered for years of dry eyes. Can you refer me to an eye doctor who takes Meuchedet? Thank you

Hi, I don’t know of a specific Meuhedet doctor, but I am sure if you call EinTal they will know who does that.

09/07/2020 | 20:45 | מאת: veredsason

עין ימין נותחה לפני 4 חודשים ראיה תקינה 6/7.5 עין שמאל ניתוח לפני חודש וחצי כולל בצקת בקרנית , ראיה מטושטשת 6/20 עדיין קפלים מסביב . מתי זה יעבור אם בכלל ? ומה זה אומר ?

09/07/2020 | 20:44 | מאת: ורד

עין ימין נותחה לפני 4 חודשים ראיה תקינה 6/7.5 עין שמאל ניתוח לפני חודש וחצי כולל בצקת בקרנית , ראיה מטושטשת 6/20 עדיין קפלים מסביב . מתי זה יעבור אם בכלל ? ומה זה אומר ?

קשה לדעת. זו בעיה כאשר עוברים 4 חודשים ועדיין יש בצקת לא בטוחה שזה יעבור.

סליחה תיקון- פתאום הבנתי שטעיתי בהבנה- חודש וחצי זה זמן מוקדם יחסית ועדיין יש סיכוי לשיפור. מה הסיבה איני יכולה לדעת. כדאי לנסות לקחת טיפות מי מלח ולשפר את הבצקת כך שניתן יהיה אולי לבצע ספירת תאי אנדותל. זה אולי יתן אינדיקציה מסויימת.

05/07/2020 | 13:09 | מאת: לנטיקונוס

שלום פרופסור אסיה, שמי מרדכי, אני בן 26 וסובל מקרטוקונוס. בחודש האחרון אני רואה שורות במחשב וכן עצמים שאמורים להיות מרובעים באלכסון (בשתי העיניים גם כשאני עוצם כל עין). עברתי מספר בדיקות (oct מקולרי ועצב ראייה, מיפוי קרנית, ct ראש)- לא עלתה איזושהי בעיה. בעניין הקרטוקונוס נאמר (ע י מספר מומחי קרנית) שאין החמרה במצב המחלה שיכולה להסביר את התופעה (לציין שעין אחת יותר חמורה משמעותית מהשנייה והתופעה הופיעה בשתיהן כאחד). אופטומטריסט מסוים אמר לי שאולי ניתן להסביר את התופעה כלנטיקונוס. השאלה שלי היא איך מאבחנים לנטיקונוס, (הטיפול, אני מניח, הוא כמו כל ניתוח קטרקט) והאם יש לך רעיון אחר שיסביר את התופעה. אני די נואש... תודה רבה!vhjvj

לדעתי אפשר לראות את זה בבדיקה ואם לא בבדיקה אז בבדיקת OCT של מקטע קדמי. בדיקה זו ניתנת לביצוע בחלק ממרפאות העיניים.

28/06/2020 | 21:58 | מאת: שמואל

האם לאחר ביצוע קטרקט לייזר יאג אפשר לרחוץ את הפנים ולשחות בבריכת שחיה

כן

27/06/2020 | 21:10 | מאת: אלינור ים

בת 46. לפני שנה ניתוח קטרקט ב 2 העיניים. מאז העיניים מחזירות אור מהאישונים בזוויות אור מבויימות..בעיקר בלילה. איך אפשר להיפטר מתופעת הלוואי המעצבת??

התופעה ידועה ואין לה פתרון טוב. משקפיים עוזרים כי המסגרת מקלה את העניין. אפשר לנסות טיפות שמרחיבות קצת את האישון או טיפות שדוקא מכווצות אותו.

28/06/2020 | 09:10 | מאת: אלינור

תודה רבה על התשובה המהירה..עד שנפטרתי ממשקי ראייה...לא אחזור להרכיב. ממש מבאס עניין ההשתקפות. לא ידעו אותי שסו אחת מתופעות הלוואי. למה לא רואים את התופעה באנשים מבוגרים?

זה לא קשור לגיל. זה כנראה קשור למבנה פנימי של העין והרשתית וגם משתנה בסוגי עדשות שונות (עיצוב שונה, חומר שונה). אם זה מופיע בעין הראשונה אז בדרך כלל בשניה מנסים להשתיל עדשה אחרת ולפעמים בשניה זה לא מופיעה ולפעמים כן. ההסבר לתופעה גם לא לחלוטין ברור.

25/06/2020 | 17:15 | מאת: קיפניס ויטלי

: לאחר 3 דימומים בקמרה קידמית של העין תוך חצי שנה מה המלצתך ואיך אפשר להבדק אצלך באופן דחוף דר קיפניס

אשמח לבדוק אותך. אתה יכול להשאיר הודעה פרטית באתר עם פרטים ונחזור אליך.

23/06/2020 | 18:49 | מאת: יעקב אורון

שלום, בבדיקות OCT מצב הקרום לא מתפתח בשנים האחרונות. יש גם קטרקט באותה עין. ההתלבטות היא אם לעבור ניתוח משולב קטרקט וויטקרטומיה. או לחכות עם הויטרקטומיה. מקולה ERM עדינה ללא בצקת. 235CMT מקרון מה סיכויי ההצלחה הסיכונים ומה הסיכונים לניתוח קילוף הממברנה? יש מגבלות לאחר ניתוח כזה ? כמה זמן נדרש להתאוששות ? תודה

ההחלטה תלויה באופי הממברנה וכמה היא משפיעה על הראיה. זה לא משנה אם היא לא משתנה כבר או לא. (לפי התאור כנראה היא קלה ולא מפריעה לראיה המיוחד). אין נזק בהפרדת הניתוחים. אפשר להתחיל עם הקטרקט ולראות כמה שיפור יהיה. קטרקט בכל מקרה כדאי לעשות כי כשמנתחים ממברנה תמיד מתפתח אח״כ קטרקט או מחמיר הקטרקט הקיים.

23/06/2020 | 16:16 | מאת: מריוס

האם יש מקרים שבעקבות קפסולוטומי יאג נמצא שינוי בראיה בעת קריאה הדורש שינוי מספר המשקפיים (שינוי פוקוס) ? האם הקרום המסולק בקפסולוטומי יש לו במקצת תכונת עדשה ? בתום הקפסולוטומי העין עוברת מ"אפקטיבית שתי עדשות" לעדשה יחידה ? כלומר לפני הקפסןלוטומי הקפסולה+העדשה יחד פועלות אפקטיבית כעדשה בעוד שלאחר הקפסולוטומי נשארים אפקטיבית רק עם העדשה המלאכותי של ניתוח הקטארקט ? זה יכול לגרום לשינוי פוקוס ? בקיצור: האם לקפסולה יש תכונות אופטיות קלות של עדשה מרכזת ?

לא אין לקפסולה תכונות רפרקטיביות

21/06/2020 | 15:44 | מאת: שלמה

עברתי לפני שלושה שבועות ניתוח קטרקט מונווויזן מצליח לקרוא עיתון ללא משקפיים. כותרות. וכותרות משנה. אולם אותיות קטנות רואה מטושטש( מרוח) האם הראיה במשך הזמן תשתפר או זה האופטימלי ? תודה

סביר להניח שלא יחול שינוי נוסף משמעותי. כנראה שהמנתח העדיף לא ליצור פער גדול מהעין השניה וגם לאפשר ראיה גם בטווח הביניים ולכן האותיות הממש קטנות לא ברורות.

20/06/2020 | 11:45 | מאת: יעל

שלום אני בת 56 וזקוקה לניתוח קטרקט בשתי העיניים יש לציין שאני מרכיבה משקפי אופיס שנותנים לי פתרון לכל שלושת המרחקים(קרוב,ביניים ורחוק).כמו כן יש לי צילנדר בשתי העיניים -בעין אחת 1 דיופטר ובעין השניה 2 דיופטר. אני מעוניינת לעבור את הניתוח עם השתלת עדשות מתקדמות ולכן יש לי כמה שאלות 1. האם אני צריכה את העדשה המולטיפוקלית או מולטיטורית ? ובמידה ואלך על המולטיפוקלית והמספר של הצילנדר יעלה בעתיד אז אצטרך משקפיים בכל במקרה? האם זה נכון? 2.מה אחוזי הורדת המשקפיים בעדשות המתקדמות? 3.מה הם תופעות לוואי בעדשות אלו? 4. האם יש מטופלים שלא הצליחו להתרגל לעדשות המתקדמות והיו צריכים להחליפן לעדשות רגילות בניתוח נוסף? תודה על תשובתך

כנראה שכן תזדקקי לעדשות מולטיפוקליות טוריות. העדשות כנראה יפטרו אותך מהתלות במשקפיים ב-95% מהזמן. יש סיכוי שב-5% מהזמן כן תזדקקי למשקפיים. כעיקרון המספר אמור להשאר יציב כל החיים אבל כן ייתכנו שינויים קלים במהלך החיים. החיסרון המרכזי של המרכיב המולטיפוקלי הוא הילות סביב מקורות אור בעיקר בלילה וקצת תחושת חושך בעיקר במקומות יותר חשוכים יותר. למשל במסעדה יותר חשוכה.

במקרה של הילות וסינוורים למקומות חשוכים שציינת, אוכל להשתמש במשקפיים רגילות(לא מולטי פורמליות) שיעזרו לי למקרים הספציפיים האלו ? תודה

כן אבל ההילות נובעות ממבנה העדשה והן חלק מתופעות הלוואי. עם הזמן ישנה הסתגלות אבל משהו תמיד נשאר.

19/06/2020 | 05:22 | מאת: שמואל

שלום, רציתי לדעת במשך כמה זמן אני יכול להשתמש בבקבוקון תחליף דמעות (ללא חומר משמר) שפתחתי? האם מדובר על שימוש חד פעמי בלבד (כמו שחלק מהיצרנים רושמים) או כל היום ואז לזרוק? האם קיים בכלל הבדל באורך החיים בין היצרנים השונים של הטיפות ללא משמר? תודה רבה

אוב הבקבוקים הם לשימוש במשך חודש ימים . ישנם בקבוקים מבויימים המאושרים לשימוש עד 3 ואפילו 6 חודשים מיום הפתיחה. תקרא מה כתוב על הבקבוק או על הפתק המצורף. אמפולות של טיפות הן לשימוש יומי בלבד.

19/06/2020 | 19:59 | מאת: שמואל

כלומר גם אם כתוב לשימוש חד פעמי (אמפולות), ניתן להשתמש במשך כל היום?

כן. חלק מהחברות מייצרות אמפולה שניתן אפילו לסגור אותה.

09/06/2020 | 13:16 | מאת: זינה

שלום דוקטור האם יש בארץ טיפות עיניים לטיפול בקטרקט עם הרכב כזא : Calcium chloride 2 mg Magnesium chloride 3 mg Nicotinic acid 0.3 mg Adenosine 1 mg זה היה ידוע כVita- Yodurol לפני הרבה שנים, זה היה עוזר נגד קטרקט, אבל היום אני לא מוצאת טיפות כאלה או עם הרכב כזא

לצערי לא מוכרות לי טיפות עם הרכב כזה.

מה ההבדל בין בדיקת שדה ראיה 24_2 לבין שדה ראיה 30_2. תודה רבה

זה לא הפורום המתאים אבל אענה בקצרה- 30-2 בודק 30 מעלות של שדה הראיה ו-24-2 בודק 24 מעלות. לכל אחד השימושים המיוחדים שלו עם חפיפה מסויימת.

שלום. האם זה נכון שיש טיפול אלטרנטיבי טבעי בקטרקט (פותח על ידי רופא עיניים רוסי) באמצעות טיפות עיניים ? במידה וכן, מה יחס הרפואה הקונבנציונלית לטיפול זה? האם זה יכול להזיק או ששווה לנסות

שמעתי שמועות על דברים כאלה. היחס של הרפואה הקונבנציונלית הוא שאין יחס.

14/06/2020 | 16:22 | מאת: פלג אבי

האם יש ניסיון בטיפול בטיפות עיניים לטיפול בקטרקט ,האם מעלים חלק מהקטרקט? והאם כדאי להמתין עם ניתוח כל עוד לא חייב ניתוח?

אין בנמצא טיפות שמעלימות קטרקט קיים. מטפלים בקטרקט כשמפריע משמעותית לראיה או אם לא מפריע אבל מאד מתקדם ברמה שהזנחת הטיפול בקטרקט מסכנת את העין.

אמור לבצע ניתוח קטורקט מבקש הבהרות לגבי קיום יובש כבד בעיניים. פלוטרס מרובים ב 2 העיניים עקב היפרגות זגוגית וחור בעין שהולחם בלייזר. מה הסכנה בממצאים שהובאו בפניך והשפעתם על ניתוח עתידי. ? או תופעות שיהיהו לאחר ביצוע קטרקט.

היובש לא אמור להחמיר בעקבות הניתוח. הפלואטרים עלולים להחמיר בעקבות ניתוח באופן כללי אבל מבחינת קרעים דוקא העובדה שכבר עברת הפרדות רשתית מהווה סוג של הגנה מסויימת מפני סיבוך דומה אחרי הניתוח.

04/06/2020 | 17:33 | מאת: מדינה

יש לי ירידה בראיה.(בת 60). בעיקר בעין אחת. רופא עיניים אמר לי לעשות קטרקט כי זו הסיבה לירידה בראיה. הייתי אצל מומחה קרנית ללא קשר לקטרקט ואמר לי יש לך ממש קטרקט קל ולא לעשות. הייתי אצל מומחית רשתית וגם אמרה שלא דחוף בכלל. אבל שני האחרונים לא הסבירו למה הירידה. מניחה שמומחית רשתית(פרופ) היתה אומרת אם יש לי חלילה ניוון וזו הסיבה לירידה באיכות הראיה ועליה במספר המשקפיים.. אני אובדת עצות. אשמח למעט הכוונה ממך כמומחית קורקט. רב תודות

נשמע שהבעיה מפריעה לך ולכן אולי כן כדאי להינתח. ייתכן שכשהיית אצל מומחה הקרנית, כפי שציינת, זה היה בהקשר אחר ולא סיפקת תלונות מספיקות כדי שירגיש שאת זקוקה לניתוח. מומחית הרשתית לא אמרה לא לעשות אלא שלא דחוף. אז אולי תחזרי למומחה הקרנית ותתלונני מספיק ובצורה מכוונת כך שיבין שאת כן זקוקה לניתוח.

03/06/2020 | 21:12 | מאת: ורדית

הייתי בבדיקה אצל רופא להתייעץ בעניין ניתוח קטרקט. רשום לי בדפי סיכום לאחר הבדיקה: עין אחת מקולה שמורה. עין שניה מקולה ERM. ואני בתהליך היפרדות זגוגית. מה זה אומר??? שתי ההגדרות למקולה. תודה

שמורה זה תקין. ERMזו ממברנה אפירטינלית- מעין קרום מצולק במרכז הראיה ברשתית שמוריד את הראיה במידה זו או אחרת ובדרך כלל לא ממשיך להחמיר אבל לעיתים כן ואז צריך לנתחו.

03/06/2020 | 13:19 | מאת: יוסי

תודה על תיקון בצקת ולא צלקת האם לאחר ההחלמה מהבצקת נתוני המונויזן לא יפגעו ? כלאמר זה לא יפריע לראות מקרוב ? תודה רבה מאד

נכון

02/06/2020 | 20:45 | מאת: יוסי

עברתי ניתוח קטרקט רואה מטושטש.נאמר לי שיש לי צלקת ושתוך שבוע יעבור. מה המשמעות ? איזה טיפול יש לזה ? האם אני יכול להיות רגוע בנושא? תודה

כנראה נאמר לך שיש לך בצקת. אם אכן זה כך, בדרך כלל הבצקת משתפרת מעצמה וגם בעזרת הטיפות שאתה מקבל. בדרך כלל תוך כשבוע זה מסתדר אבל לפעמים לוקח קצת יותר.

01/06/2020 | 14:56 | מאת: ניתוח קטרט למושתלת מח עצם

אימי מושתלת מח עצם עקב לוקמיה וכעת מיועדת לניתוח קטרט לשני העיינים. האם יש עדיפות לשיטת הניתוח קונבציונלי או לייזר למושתלי מח עצם? עדיפות לסוג עדשה מסוים?

לא, אין שום הבדל

27/05/2020 | 20:18 | מאת: יואל

שלום דוקטור, התחלתי להשתמש היום בטיפות לעיניים יבשות בהמלצת הרופא שבדק את העיניים, רכשתי טיפות ללא משמר של אחד היצרנים המובילים (המרכיבים שרשומים עליו הם: DEXTRAN ו-HYPROMELLOSE) ומשום מה מיד לאחר שהטיפות נכנסות לעין, יש לי תחושה חזקה של צריבה, העיניים דומעות למשך כחצי דקה עד שהצריבה מסתיימת, מדוע זה קורה? האם עליי להמשיך עם הטיפות? במקרה שתהיה שוב צריבה,האם עליי לא לעשות כלום או לשטוף את העיניים מהטיפות? תודה רבה

ייתכן שהצריבה נובעת מהיובש. בכל מקרה אם זה לא יותר מדי בלתי נעים אין מניעה שתמשיך עם הטיפות לפחות לשבועיים ככה, ונקווה שתרגיש שיפור. אם לא יכול שיפור תנסה לשטוף הרבה במי ברז ותנסה להבין אם זה יותר טוב.

26/05/2020 | 14:39 | מאת: מירן

שלום דר אבי בן 67 אמור לעבור ניתוח קטרקט חודש הבא חושש לשים טיפות עיניים לטיפול לאחר הניתוח ,נאמר לו שיצטרך... הצענו את עזרתנו לא מעוניין רוצה ללמוד לשים בעצמו האם ניתן לקנות לו טיפות כאלה שהוא יכול "להתאמן" כדי שלאחר הניתוח הוא ידע לשים את הטיפול בלי חשש ? ואיזה טיפות מומלץ לקנות ? תודה רבה ,מירן

זה רעיון מצויין. כל סוגשל טיפות עיניים של דמעות מלאכותיות בבקבוק סטנדרטי.

25/05/2020 | 21:26 | מאת: שמואל

שלום, בן 27, העיניים שלי רגישות לאור חזק ובנהיגה לכיוון מערב כשעה לפני השקיעה קשה לי מאוד לראות, כלומר הכל מסנוור - הכביש, שמשות הרכבים, גם קשה כמובן להרים את העיניים לכיון הרמזור כי שם נמצאת השמש. כמובן שאני משתמש במשקפי שמש פולרייזד ובסך השמש, האם זה נשמע סביר? מה ניתן לעשות? יש לציין שנבדקתי ע"י רופא עיניים לפני כשבועיים בהרחבת אישונים ללא ממצאים כלשהם. תודה רבה

אם מדובר בתופעה חדשה כדאי לבדוק אפשרות של יובש בעיניים. פשוט לטפטף במשך היום לפחות 4 פעמים ביום טיפות איכותיות של דמעות מלאכותיות, במשך שבועיים. אם יש שיפור, להמשיך בכך. אם אין שיפור- לחזור על הבדיקה. ייתכן שפיספסו משהו. אם לא תמצא כל בעיה כדאי להתייעץ עם נוירולוג. הסיבה לסינוןר יכולה להיות גם עיצבית, אבל פחות סביר.

26/05/2020 | 06:40 | מאת: שמואל

תודה רבה דוקטור, בהחלט אנסה! נראה האם יש שיפור. רק כדי לשלול סיבות אפשריות, במידה והיה מדובר בסיבה נוירולוגית, האם היו תסמינים נוספים? תודה רבה

זה יכול להיות כל סימן נוירולוגי אפילו כאב ראש ועד שום בימן נוסף. לא צריך להלחץ מזה כי רוב הסיכויים שלא בזה מדובר!

22/05/2020 | 14:36 | מאת: ישראל

שלום. עברתי ניתוחי קטרקט בשתי העיניים, לא במקביל. בשלב מאוחר יותר התפתח קטרקט משני באחת מהן (בעין שנותחה מוקדם יותר). עברתי טיפול בלייזר YAG. כמעט שנה מאוחר יותר, חוויתי אירוע של קרעים קטנים ברשתית, שטופלו גם הם בלייזר המתאים. למיטב הבנתי, ניתוח קטרקט, כמו גם טיפול בקטרקט משני, הם גורמי סיכון לקרעים/היפרדויות ברשתית. וכאן הגעתי לשאלה: האם הרופא המנתח יכול לבחור לטפל בקטרקט משני באופנים שונים, נניח מספר גדול יותר של פולסים חלשים יותר בלייזר - או ההיפך? או שהפרוטוקול הוא קשיח? האם ישנו אופן פעולה, שמקטין את הסיכון לקרע ברשתית בשלב מאוחר יותר?

אין קשר בין הלייזר לקרעים מכיון שעברה שנה בין שני הארועים. עד 3 חודשים בערך עוד איכשהו אפשר לקשר בין הארועים. אין פרוטוקול קבוע. לא כל קטרקט מישני דומה לרעהו. יש כאלו שמטופלים ב-5 יריות וכאלו שמצריכים 20 או יותר יריות.

תודה רבה!