היפונתרמיה: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

תזונה וכאבי שרירים

כל מי שעוסק בפעילות גופנית מכיר הכאב שמופיע פתאום ומונע המשך הפעילות. הסיבות לכאב: תזונה ומאזן מינרלים עוד בנושא:אבות המזון, בישול בריאאחד הדברים המתסכלים ביותר את כל מי שנהנה להניע את הגוף ולהזיע הוא כשבבת אחת מופיע כאב חד שלא מאפשר להמשיך את הפעילות הגופנית. נשאלת השאלה - כיצד ניתן למנוע כאב זה ואילו רכיבים תזונתיים מסייעים להימנע ממנו? כאבי שרירים חדים ((Cramps מתרחשים כשיש כיווץ חד ובלתי רצוני של השריר, שלא נעלם מעצמו ומחייב להפסיק את הפעילות או לעשות איזשהו שינוי כדי שהכאב ייפסק. השריר נראה תפוס ולפעמים אפילו במצב של ספזם. בדרך כלל אין צורך בטיפול רפואי במצב כזה, השריר משתחרר מעצמו כאשר מפסיקים את הפעילות או מבצעים מתיחה, אולם לעתים הפסקת הפעילות אינה אפשרית, כמו במהלך תחרות או באמצע אימון אינטנסיבי. כיווץ השרירים יכול להתרחש גם בזמן מנוחה ולעתים גם בזמן השינה, כפי שקורה בעיקר...

סיבות אפשריות ומצבים דומים להיפונתרמיה

איבוד הכרה - תמונת המחשה
איבוד הכרה האם הקורונה באמת מסוכנת כל כך? האם לאור המצב הנוכחי כדאי להתחיל להסתובב עם מסכות גם ביש...
חוסר שיווי משקל - תמונת המחשה
חוסר שיווי משקל קשישים רבים סובלים מפגיעות גופניות שמקורן במעידות ונפילות. על מנת לצמצם את הסיכון מומלץ...
תרדמת - תמונת המחשה
תרדמת הלילה יתקיימו ברחבי הארץ חגיגות השנה האזרחית החדשה, שיצוינו בלא מעט מסיבות גדולות וצפופ...
תרופות נגד חרדה - תמונת המחשה
תרופות נגד חרדה נדרשנו לשמור על מרחק. 2 מ' או חצי קילומטר זה כבר לא משנה. לא התקרבנו ליקירנו. ילדים, נכ...
נוגדי דיכאון - תמונת המחשה
נוגדי דיכאון המון אנשים היו ועדיין עצובים בגלל המגפה הזו שהחזיקה אותנו אסירי עולם בבתינו. האם הזדקנו...
פרכוסים - תמונת המחשה
פרכוסים פיברומיאלגיה היא תסמונת של כאב כרוני מפושט על פני מקומות רבים בגוף, יחד עם הפרעות שינה...
ללמוד עוד על היפונתרמיה
תרופות פסיכיאטריות: הגישה במזרח-תמונה

הן פותרות מצבים קשים של פסיכוזה ומאניה-דיפרסיה, אבל האם...

מאת: אתר תמורות
06/02/2007
תזונה וכאבי שרירים-תמונה

כל מי שעוסק בפעילות גופנית מכיר הכאב שמופיע פתאום ומונע...

מאת: ~~יעל...
18/05/2006
פרכוסים-תמונה

פרכוסים הם תופעה לא נדירה אצל ילדים, היכולה להופיע בסביבת...

מאת: ארנון יערי,...
22/10/2013
ערוץ חדש בדוקטורס: כירורגיה גינקולוגית-תמונה

היסטרוסקופיה - רחם אונליין (היסטרו-רחם סקופיה-צפייה) - הכל...

מאת: ד"ר דוד...
31/05/2005
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל להיפונתרמיה?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

היפונתרמיה: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום, לאחר ניתוח בהיפופיזה, קרניו פרינגיומה. נשארתי עם DI כנראה כרוני. מטופל במינירין. עקב מינון לא נכון לאחר ניתוח ארוע של היפונתרמיה 119 . עם תסמינים קשים. כאבי ראש חזקים, בלבול, חוסג הימצאות, הקאות וכו, שוב אושפזתי . לאחר הארוע מרגיש שמשהו לא תקין קוגניטיבית , חוסר ריכוז, בעית זיכרון, סחרחורות / חוסר יציבות קשות . לאחר כשבוע שוחררתי עם נתרן 145 אך לאחר שיחרור עברתי להיפרנתרמיה האם זה קשור ומה ניתן לעשות להתגבר על זה. בביקוגים אצל הרופאים לא מקבל תשובות. אומרים לי שזה יכול להימשך עוד הרבה זמן. לא יודע אם זה בגלל ניתוח או עקב היפונתרמיה. מרגיש חוסר אונים מוחלט.

פני לאתר DOTORS-אנדוקרינולוגיה של מבוגרים. ביה"ח רמבם

שלום... התחלתי לקחת טרטגול בגלל כאבי ראש בהמלצת נוירולוג... התחלתי בחמישה ימים חצי כדור בלילה אחר כך חמישה ימים חצי בוקר חצי לילה ואחר כך הייתי צריכה חמישה ימים חצי בוקר ואחד בלילה ואחר כך 1 בוקר ו 1 בלילה... הייתי בשלב של חצי בוקר חצי ערב והתחילו לי תופעות מוזרות כמו גרד בכל הגוף, ראיה מטושטשת לעיתים, שכחה קיצונית (לא זכרתי מה דיברתי ועשיתי!), ועייפות (כאבי הראש לא פחתו כלל). הרגשתי שאני לא מסוגלת להמשיך לקחת אותם אז הפסקתי לפני שלושה ימים. שלחתי מייל לנוירןלג בקשר לזה (הייתי במסגרת פרטית) והוא לא עונה לי. באותו יום שהפסקתי הכל היה בסדר. יום אחרי התחילו לי סחרחורות קשות. הגעתי הביתה ומדדתי לחץ דם נמוך. לציין שאני גם סובלת מלחץ דם גבוה ומנתרן נמוך. ויום אחרי (היום) הרגשתי חולשה ועייפות מוזרים כאלה (הסחרחורת פחתו אבל ישנן), בגלל שלא הרגשתי טוב נאלצתי לצאת אחרי 4 שעות מהעבודה, את הנהיגה הביתה עשיתי בנס... הגעתי באפיסת כוחות ואני מרגישה על הפנים. האם כדאי לי לנסות להתחיל שוב לקחת את הכדורים או שהתופעות יעברו? תגובה

שלום רב, התכשיר טגרטול מכיל את החומר הפעיל קרבמזפין. הנחיות המתן לתכשיר הן אכן להתחיל במינון נמוך ולעלות בהדרגה. כמו לכל טיפול תרופתי גם טגרטול עלול לגרום לתופעות לוואי בחלק מהמטופלים ולפני מתן התרופה הרופא שוקל את הסיכונים בה מול התועלת הצפויה מנטילתה. בין תופעות הלוואי הידועות לתכשיר תופעות לוואי עוריות שיכולות קלות יחסית בחומרתן ולרב חולפות ואינן מסוכנות, אך גם להיות חמורות ומסכנות חיים. בשל העובדה שקשה להבדיל בתסמינים המוקדמים של תופעות חמורות ללא חמורות, יש ליידע את הרופא ולעקוב אחר התסמינים בקפדנות. עייפות, סחרחורת, היפונתרמיה (ירידה ברמות נתרן) שיכולה להתבטא בבלבול ותופעות לוואי עיניות כגון טשטוש ראייה, דלקת לחמית, ראייה כפולה עלייה בלחץ תוך עיני הינן גם כן תופעות לוואי אפשריות של התכשיר. לגבי התסמינים שחווית לאחר הפסקת הטיפול, יתכן ועדיין קשורים להשפעת התרופה עלייך. איני מודעת למצבך הרפואי, האבחנה הרפואית המדוייקת וטיפולים קודמים שקיבלת/תגובה אליהם ואין באפשרותי להמליץ על המשך או הפסקת הטיפול. אני ממליצה ליידע את הרופא בתופעות הלוואי ולהיוועץ עמו על המשך הטיפול.

29/03/2021 | 14:43 | מאת: מאור
מתוך פורום נפרולוגיה

שלום, כמה שאלות הראשונה יותר חשובה. בן 88 עם אי ספיקת כליות שאחרי tavi הוחמרה עם עלייה של קריאטינין עד 1.87 כשבסיס 1.3-1.4. עכשיו ירד ל 1.46. אחרי ההחמרה הופסק לו אקספורג ועבר לאמלו, ואחרי הצטברות של נוזלים וירידה במתן שתן לוקח עכשיו פוסיד פעם ביומיים. 1. בחודשים האחרונים יש לו בבדיקות דם נתרן נמוך, בערך 133 כשהנורמה 135, ובבדיקה אחרונה 131.9. פעם אחת בשתן ראו הפרשה נמוכה 16. האם זה מצב נפוץ באי ספיקת כליות? האם זה מסוכן ויש מה לעשות עם זה? הוא לא אוכל מלח. 2. האם עכשיו כדאי לחזור לאקספורג? והאם זה אמור להעלות את הקריאטינין? 3. לדבריו בימים שלא לוקח פוסיד עדיין יש פחות שתן למרות השיפור בקריאטינין. האם זה אומר שצריך להמשיך עם הפוסיד אחרת הוא שוב יצבור נוזלים? אולי לנסות להפסיק? האם גם זה נפוץ?

מאור. כפי שכבר ענתה לך כבר קלוק בן בסט מצבו של אביך מורכב ומחייב יעוץ פרונטלי. בשלב ראשון עד הגעה למרפאת אי ספיקת לב ולנפרולוג מומלץ לפנות לרופא המשפחה ולגייס את היחידה לטיפולי בית של קופת החולים לעזרה וביקורי בית. אומר רק שהתגובה לנתרן נמוך בדם היא לא לאכול יותר מלח אלא להגביל את צריכת המים, לתגבר את הטיפול באי ספיקת לב כולל גם תיגבור פוסיד ואולי חידוש ואלסארטן המרכיב שנמצא באקספורג. הדבר יחייב מעקב הדוק קליני ומעבדתי.

תודה רבה. אני כמובן מבין שלא פשוט לענות ואני רק רוצה לדעת כמה שיותר דברים כלליים. עזרתן מאוד רק דבר אחד לא ברור לי (אשמח לתשובה כללית ולא למקרה), לפי האקו הלב בסדר, הבעיה העיקרית שהיא המסתם האאורטלי טופלה והוא במצב יותר טוב, וגם לפני כן לא היה צריך פוסיד. לכן אני לא מבין האם בכל זאת אגירת הנוזלים היא בגלל הלב או שהבעיה כולה בתפקוד הכלייתי. לא ראיתי שזה תסמין של אי ספיקת כליות אבל אחד הרופאים אמר שאם בגלל הכליות יש ירידה בשתן זה יכול לגרום לנוזלים. האם זה אכן כך?

כשיש אי ספיקת כליות עשויה להיות פגיעה ביכולת הפרשת הנתרן והמים ולכן צבירת נוזלים

שלום, אימי מתפקדת באופן חלקי ומסתייעת במטפלת 24 שעות. אתמול כשהגעתי אל אימי, אמרה לי המטפלת שבשלב מסויים בבוקר, אימי התקשתה בדיבור ולאחר שנתנה לה מים ממותקים ובננה, הוטב מצבה. הבחנתי שבשלב הראשון אימי התקשתה לבטא מילים ואמרה רק כן ו- לא, ולאחר מכן הדיבור חזר ודיברה כרגיל. גם במהלך הביקור וגם אתמול בערב וגם הבוקר דיברה כרגיל. כאילו לא קרה כלום. המטפת שהיתה אחות בארץ מוצאה סברה שמדובר אולי בנפילת סוכר או חוסר בנתרן, וטענה שזה קרה גם כמה ימים קודם לכן, שמתקשה בדיבור ואחרי שאוכלת הדיבור חוזר כרגיל. קראתי באינטרנט, ונחרדתי לקרוא שיש סימפטום דומה גם בארוע מוחי חולף. 1. האם ניתן לקבוע בוודאות שעברה ארוע מוחי חולף, לפי בדיקת דופלר עורקי צוואר , או שמדובר בהנחה (להבדיל מוודאות)? 2. אם אדם עבר ארוע מוחי חולף, האם קיימת אפשרות שלא יעבור ארוע מוחי לא חולף? 3. האם ניתן למנוע ארועים חוזרים או חלילה ארוע מוחי קשה (לא חולף) - איך?

אבחנה של אירוע מוחי חולף נשנענת על דיווח של המטופל ו/או עדי ראיה שדיברו איתו. יש להעריך כל מקרה באופן פרטני. אם דופלר קרוטידים זה יהיה מאוד מרגיע אבל בכך לא יסתיים הבירור ויש גם אבחנה מבדלת לאירוע פרכוסי או באמת אירועים על רקע מטבולי כפי שציינת (יותר נדיר). בכל מקרה זה דורש הערכה של נוירולוג מומחה

מניעת אירוע מוחי חולף תלויה במנגנון החולני שמאובחן במסגרת הבירור ובהחלט אפשר למנוע אירועים עתידיים

פורומים בנושא היפונתרמיה
פורום נפרולוגיה
ד"ר הילה סוטנדורף וד"ר אורית קלוק - בן בסט ישיבו לשאלות בנושא מחלות הפוג...
פורום רפואה היפרברית וצלילה (טיפול בתא לחץ)
ד"ר יהודה מלמד ישיב על שאלות הגולשים בנושאי רפואת הצלילה ורפואה היפרברית...