פורום ייעוץ תרופתי

הפורום יעסוק בנושאים הקשורים לתרופות קונבנציונאליות וייתן ייעוץ תרופתי כללי בתחומים, כגון: נטילת תרופות, מינוני תרופות, תופעות לוואי של תרופות, תגובות בין תרופתיות, הימנעות מנטילת מינון יתר של תרופות או תוספי מזון ועוד.
8786 הודעות
7899 תשובות מומחה

מנהלי פורום ייעוץ תרופתי

02/06/2020 | 12:30 | מאת: ס

שלום סיימתי אתמול טיפול בדלקת בכתף עם כדור קספו 8 וזה לא עזר לי. והיום קניתי משחת וולטרן 1% לדלקת והמשחה ממשפחת NASID וגם הקספו ממשפחה זו וכתוב בעלון אין להשתמש בו זמנית בתרופות אחרות ממשפחת ה NSAID הניטלות דרך הפה ואני לקחתי עד אתמול קספו. האם אפשר להשתמש היום עם הוולטרן או לחכות מספר ימים? אני צריכה להתחיל טיפול חדש בשבוע הבא עם ברקסין האם הוא יעיל יותר לדלקת שנמשכת כבר חצי שנה וכואבת גם בשינה? מה היתרונות והחסרונות של זריקת קורטיזון שהוצעה לי ע"י הרופא?

02/06/2020 | 10:24 | מאת: אמא מודאגת

תודה לך על המענה אני כתבתי לך שאלה למטה בפורום שלשום בכותרת דלקת גרון וחום לתינורת בקרע צינתור הרחבה אשמח אם תקרא שוב כדי לזכור רוצה לעדכן ולשאול אותך שאלה היום קיבלנו תשובת המשטח שזה לא חיידק כתוב פורלמה רגילה .התקשרי לרופא הילדים לשה ואמר לי להפסיק את האינטביוטקה מוקספין ואמר שזה ויירוס ויעבור בגלל שיש לה נפיחות בשקדים ואדום אבל גם בקשתי ממנו נעשה בדיקת שתן שבגלל החום עדיין נמצא. השאלה שלי איך אני אפסיק את האיטביוטקה בצורה הדרגתית או מה אני התחלתי שלושם כאילו כד עכשוי 7 מנות עם היום בבוקר של 4 סיסי .מה את מציע?

01/06/2020 | 15:09 | מאת: רוני

אני בהריון חודש 9 במהלך ההריון הבלוטה עלתה מעל 2.50 והרופא יעץ לי לקחת חצי כדור יוטורקס 25 מג. לאחר מכן עקב חוסר איזון נוסף עליתי לכדור שלם. תקופה מסויימת זה שמר על איזון ועכשיו שוב פעם הבלוטה עלתה ל 3.50. הרופא יעץ לי לעבור בסופש לשני כדורים. האם לחכות לסופש? למה לא להתחיל כבר עכשיו? והאם אחרי שאלד זה בסדר להפסיק את הכדור כבר ביום הלידה? תודה.

שלום, איזון בלוטת התריס הינו חיוני במיוחד בתקופת ההריון. אין לך דאגה מהתרופה, מדובר בתרופה בטוחה וחיונית כשצריך במהלך ההריון. מקווה שאת במעקב רופא אנדוקרינולוג במיוחד שאת בהיריון, ולכן יש לדעת טוב מאוד את משטר הטיפול. כפי שהבנתי ממך שהרופא אמר לך ליטול מיום ראשון עד חמישי כדור אחד, ובשישי שבת ליטול שני כדורים ביום (ז.א 100 מק"ג). זה לא כל כך משמועתי להתחיל עכשיו ומהיום, ולכן תעשי כפי שציין לך הרופא, ובסופ"ש ליטול שני כדורים מהשבוע הזה. רפואה שלמה,

01/06/2020 | 15:05 | מאת: רוני

שלום, אני בהריון שבוע 37. מאוד מפחדת מנשירת השיער שתבוא אחרי ורוצה ליטול כדורי אבץ. האם הם יעזרו לי למנוע נשירת שיער? מתי כדאי להתחיל לקחת אותם? כבר עכשיו או אחרי שאלד? ולגבי כדורי סידן, אני מפחדת שהשיניים יהרסו לי, האם כדאי להתחיל לקחת גם סידן? תודה

שלום, תוספות של אבץ וסידן יינתנו רק אם חסר (במיוחד בהיריון) ולכן יש לעשות בדיקות דם ואם אכן חסר ליטול תוספת.

01/06/2020 | 12:21 | מאת: חן

שלום. אני נוטלת מטרוטקסט 12.5 מג פעם בשבוע עקב דלקת פרקים פסוריאטית . בעוד כשבועיים אני עוברת השתלות שיניים האם יש מניעה? תודה אירית

שלום, אין מניעה חד משמעית. רק יש לשים לב שאם חל שינויים בחלל הפה כמו פטרת או זיהום חיידקי יש להודיע לרופא המטפל בהקדם.

01/06/2020 | 10:51 | מאת: מיכל

שלום וברכה. מדוע כתוב על כדור נוקטורנו 3.75 מ"ג שאסור לחצות והאם מסוכן לקחת חצי כדור לאורך זמן עם הפסקות מידי פעם ( ולא רק לצורך גמילה)? כתוב על האריזה שאין לקחת כדור שלם יותר משבועיים ברצף. תודה.

שלום, אכן אין תוספת תועלת בשימוש ממושך וזה רק תורם לתופעות לוואי. ההנחיות של היצרן שאין לחצות בחצי, אבל אם מדובר בחציה לצורך גמילה ניתן לעשות לתקופה קצרה. הטיפול לא מיועד לטיפול "לפי צורך" ולכן יש להימנע משימוש בתרופה בצורה לא נכונה.

02/06/2020 | 08:45 | מאת: מיכל

תודה על המענה המהיר. אז האם יש כדור שינה לא חזק שכן אפשר לחצות אותו לחצאים ואף לרבעים? אני סובלת מבעיות שינה שבאות והולכות בשלוש השנים האחרונות ואני צריכה שיהיה לי משהו במינון נמוך שאוכל להיעזר בו לפי הצורך. לפעמים מספר ימים ברצף, לפעמים פעמים בודדות בשבוע. אין סיבה שאקח כדור שלם , כי אני נרדמת גם עם חצי ואף שליש מהנוקטורנו. אולי זה רק פסיכולוגי, אבל זה לא משנה. העובדה היא שהוא עוזר לי להירדם, ובלעדיו אני עלולה להישאר ערה שעות רבות. את הואבן למשל אפשר לחתוך , אבל כשנעזרתי בו לשינה, מהר מאוד נאלצתי להשתמש בכמעט כדור שלם. ההתמכרות לואבן באמת היתה מאוד מהירה כפי שאתם טוענים.

31/05/2020 | 20:39 | מאת: עינת

עבור נזלת אלרגית אני נוטלת בקביעות טלפסט 180 מ"ג ביום וגם סטרונאז פעמיים ביום. אני לא מצליחה להשתלט על הנזלת רק עם אחד מהם. עכשיו אני בהריון ולוקחת דיקלקטין לבחילות (3 ביום כרגע). האם יש מניעה להמשיך עם כל זה ביחד? מאחר ששניהם אנטיהיסטמינים.

מבחינת דיקלקטין מדובר בתרופת הבחירה בהריון. לגבי טלפסט עדיף לבחור בתרופה אחרת ממשפחת האנטיהיסטמינים כגון לורטדין או זלרגי שיש לנו מספיק מידע לגבי הבטיחות שלהן בהיריון. אכן פחות מומלץ ליטול שני אנטיהיסטמינים במהלך ההריון, ולגבי השילוב עדיף לפנות למחלקה לטרטולוגיה קלינית במשרד הבריאות או באסף הרופא (מוקד טלפוני) ולברר את הנסיון שלהם לגבי השילוב ביחד בזמן היריון.

31/05/2020 | 14:03 | מאת: אמא מודאגת

שלום התינוקת שלי בת שנה ושמונה חודשים ברקע עבר צינתור בגיל שבועיים הרחבה עם בלון מסתם ראיתי וברוך השפ עבר בשלום והיינו אצל הרופא המטפל לפני שבוע אקו לב בסיכום היצרות קלה לא משמעותית אין הגבלה מצב לבבי מצוין ולחזור עוד שנה לביקורת. אתמול התחיל אצלה חום עד 38.4 ופעם אחד 38.8 הלכנו היום לרופא ילדים שלנו הבחין בדלקת גרון עם חשד לחיידק לקח לה משטח גרון .רשם תרופה מוקסיויט פורטה 250 מינון 4 סיסי שלושה פעמיים ביום ואמר שעדיף לטפל לפני התוצאה של המשטח בגלל ההיצרות ...את האמת נכנסתי בלחץ האם אולי יפגע לה אם יש חיידק התחלתי לתת לה את התרופה רציתי לשואל אם זה מינון מספיק היא שוקלת 11.3 גיל שלה שנה ושמונה חודשים.ואם יש חיידק להמשיך וכאשר מתחילים בתרופה יש סיכוי שיהו סיבוכים אני מואד מפחדת.יש לציין בשנה שעברה בתי הגדולה היה לה חיידק בגרון ונתנו לה תרופה והוא חוסל ועבר בשלום .

אין דאגה מבחינת המינון. לפי המשקל היא מקבלת 200 מ"ג (4 סס) שלוש פעמים ביום. ז.א 600 מ"ג ליום. מוקספין הינה תרופה בטוחה ואין דאגה. רק אכן מאוד חשוב לטפל לפי הרגישות בהקדם. רפואה שלמה וכל טוב,

31/05/2020 | 09:30 | מאת: ס

שלום האם טריבמין המכיל ויטמינים מקב' B האפקט בו כנראה במנגנון פלצבו (תרופת דמי) ? כלומר זה לא באמת מטפל בבעיה בגירוי עצבי בצוואר הגורם לי לכאבים בראש?

אין תרופה שמאושרת ע"י משרד הבריאות עם אפקט פלצבו !!!

התייעצות לגבי כדורים נוגדי דיכאון, לפני יומיים התחלתי לקחת ברינטליקס 10מ״ג. ובמקביל הפסקתי ויפאקס 37.5 מ״ג. יש לי תופעות גמילה קשות מויפאקס ותופעות הסתגלות קשות לברינטליקס. האם מחר בבוקר יכולה לחזור לויפאקס ולהפסיק ברינטליקס?

שלום, אפשרי, אבל עדיף לפנות לרופא המטפל במטרה לעשות העברה בין שני התכשירים. ניתן להתחיל ברינטליקס ובמקביל לגמול אותך בהדרגה מויפאקס.

מבהירה שעקב התפרצות נימול ודקירות ברגליים במיוחד ימין נעשתה לי בין השאר בדיקת נחושת שהיתה מעט גבוהה 160.מבהירה.

ראה יעוץ קודם

30/05/2020 | 13:34 | מאת: ב123

שלום רב רציתי בבקשה לדעת בפמוטידין 20 מג שלוקחת כל יום 5 שנים כבר,ובאלתריפטן תרימה 40 מג למגרנה כשליש מחודש במשך שנים ,ויטמין די שעלי להמשיך לקחת וכדור טבעי לקסין נגד עצירות שצורכת פעם ביומיים מכיל 15 גרם נחושת בקילו אבקת צמחים כשכמוסה היא 600 מג.זה מה שנאמר בחברה.האם יש בתרופות נחושת?והאם בכדור הטבעי לפי המדדים שנתתי זו כמות גדולה של נחושת??נמצאה לי נחושת מעט גבוהה 160 שהטווח 140 לאחר ברור שללו מחלת וילסון והפסיקו מעקב אני מודאגת עדיין כי גם בבדיקתם האחרונה היה קרוב למקסימום.האם יש נחושת בכדורים שציינתי פמוטידין ואלתריפטן ויטמין די? והכדור טבעי לקסין לפי החישוב של הנחושת שיש בו האם הכמות גדולה.תודה מראש על העזרה.שום גורם לא יודע לענות ונאמר לי רק רוקחות.בנוסף בי 12 יצא 300 במסגרת רופאים על הנימול טענו כי צריך לפחות 400 קיבלתי בי 12 עלה הפסקתי ושוב אחרי פחות משנה במגמת ירידה ל 300 שוב צורכת.מבחינת ספיגה וגסטרו טוען שאין לי בעית ספיגה.האם בבי 12 שלוקחת יש נחושת?אודה על תשובתך ועזרתך

שלום, בתכשירים שציינת אין נחושת. אינני רואה צורך בדאגה אם זה על הגבול העליון. רפואה שלמה,

תודה על התשובה רק רשמת עח הגבול העליון.יצא 160 שהמקסימום 140.זה מעל לגבול

30/05/2020 | 13:22 | מאת: ירמי

לקחתי עשרה ימים אוגמנטין אנטיביוטיקה לעקירת שן. סיימתי את הטיפול. האם אני יכול ללכת לים ולהיחשף לשמש מיד לאחר סיום הטיפול?

אין מניעה

30/05/2020 | 11:33 | מאת: לנה

האם מותר לקחת ביחד פרנטל, אומגה 3 וברזל של ספאטון או שכדאי לחכות כמה זמן ביניהם, ואם כן כמה זמן? ועוד שאלה, האם מותר למרוח בהריון על כל הגוף חמאת שיאה טבעית? (סובלת מיובש בכל הגוף והקרמים שמוכרים הפארמים לא עוזרים בכלל) תודה...

שלום, עדיף להפריד מתן הברזל משאר התכשירים בשעה-שעתיים לאבטחת ספיגה. בקשר לחמאה עדיף למרוח בכמות קטנה על איזור היובש. אין לנו מספיק מידע לגבי בטיחות בהריון למרות שמדובר בתכשיר לשימוש מקומי שסביר להניח שאין לו השפעות סיסטמתיות.

28/05/2020 | 14:33 | מאת: אפרת

מקבלת אנטיביוטיקה בעקבות דלקת גרון רוצה להשתמש בנורמלקס מניקה חודש אחרי לידה

אין מניעה, רק להרחיק מתן נורמלקס ממתן האנטיביוטיקה על מנת לא לפגוע בספיגתה.

28/05/2020 | 12:10 | מאת: אריק

שלום. יש לי שכן מבוגר מאוד שאני עוזר לו בסידור התרופות לכל השבוע, האיש לוקח 15 כדורים ביום והוא לא רואה טוב אז אני עוזר לו בסידור כל הכדורים בקופסא ע"פ כמות יומית. את כל הכדורים שהוא לוקח הוא מקבל במרשמים קבועים. אחד הכדורים שהוא נוטל במינון יומי (אחד ליום) הוא רוקסט. אני מסדר לו את הכדורים כבר 3 חודשים והוא לוקח את אותם כדורים קבועים הרבה זמן לפני שאני התחלתי לסדר אותם, מה שאומר שאת הרוקסט הוא לוקח כל יום כבר תקופה ארוכה מאוד, לפחות חצי שנה. זה לא מסוכן? מדובר בכדור ממכר. אמרתי לו לפני כמה שבועות שאני חושב שהוא צריך לדבר עם הרופאה שלו על הכדור הזה, אבל הוא בכלל לא הולך לרופאה... הוא רק מבקש בטלפון חידושי מרשמים. בשורה התחתונה אני רוצה לדעת אם זה לא מסוכן לו? תודה מראש על העזרה.

שלום, אכן יש צורך בהערכת הטיפול התרופתי מחדש. סביר מאוד להניח שיש חלק לא מבוטל מהתרופות שהוא נוטל אין צורך בהן. ריבוי התרופות (נקרא פוליפרמסי) נוצר בגלל חוסר מודעות של המטופלים ולצערנו הרב של הצוות המטפל. אין הצדקה למתן טיפול ברוקסט באופן כרוני. יש לפנות לרופא/ה המטפל/ת במטרה לערוך שינוי בטיפול שניתן. בריאות שלמה,

27/05/2020 | 10:18 | מאת: לירון

שלום רב התחלתי לשתות אץ החומר אינוזיטול לפני חמישה ימים ואני מרגישה סחרחרות בחילות וכאבי ראש האם יש קשר ?? קיבלתי אותו מפרופסור להרגעה והיעילות שלו מתחילה רק אחרי 3 שבועות . האם תופעות הלוואי יעברו והאם הן מוכרות??

לכאורה נראה שיש השפעה לתרופה על מערכת העצבים המרכזית כולל סרטונין ודופמין. סביר להניח שזה יכול להיות תופעות לוואי מהתוסף, אבל אין לנו מספיק מידע לגבי התכשיר. יש לעיין בעלון לצרכן במקרה והתייחסו לתופעות לוואי.

27/05/2020 | 09:06 | מאת: ס

שלום תוך כמה זמן מתחיל כדור קספו 8 להשפיע על דלקת? אני לוקחת כבר מספר ימים ואין אפילו התחלה של שיפור אני לוקחת שניים ביום לעשרה ימים, אחרי כמה ימים רצוי להפסיק את הטיפול אם אין שיפור? תודה

שלום, השפעה מתקבלת תוך שעה מנטילת התרופה. אכן אין להשתמש בתרופה הזו באופן כרוני. עדיף להגביל מתן עד 10 ימים.

27/05/2020 | 17:12 | מאת: ס

לקחתי כבר 7 כדורים זה כבר היום הרביעי מתוך 10 ימים שאני צריכה לקחת ואני עדיין לא מרגישה שינוי. צריכה לקחת 2 ביום. אחרי 7 כדורים מתוך 20 שאני אמורה לקחת, לא אמורה להיות הקלה? זו דלקת שנמשכת כבר חצי שנה, בת 45 בריאה. האם לתת לכדור הזדמנות ולהמשיך למרות שאין שיפור? כמה ימים בערך עד שזה משפר את המצב?

27/05/2020 | 07:36 | מאת: מישהי

לקחתי בבוקר)08:10) אטנט מינון 20 מג ובצהריים )15:00)לקחתי פוסטינור האם זה בסדר ? האם היעילות של הפוסטינור קטנה ? לקחת עוד גלולה ? זה מסוכן ?

אין דאגה הכל בסדר, אין התנגשות בין שתי התרופות. כל טוב,

שלום לד"ר מחאג'נה. השאלה שלי היתה אחרת.השימוש אינו באינהלציה,אלא בשטיפות של מערות האף דרך הנחיריים,כשהבודיקורט שבאמפולה מעורב עם 200מ"ל מים רתוחים +מלח ים אטלנטי+סודה לשתיה. האם הנזקים ותופעות הלוואי הם כמו באינהלציה? בבקשה להתייחס לשאלה שלי.בפעם השלישית.תודה

שלום, כן עוד שזה שימוש מקומי לשטיפה אז התופעות הלוואי המרכזיות הינן מזעריות, ולכן אין דאגה רק בדומה לשימוש באינהילציה יש לשמור על היגיינת אזור המתן ושיטה במים בסיום כל טיפול. כל טוב,

26/05/2020 | 15:41 | מאת: אורח

שלום, לפני כשנה אובחן כי יש לי פרוקטיטיס (על רקע קוליטיס). מאז אני משתמש בפתילות רפאסל פעמיים בשבוע. התסמין של הפרוקטיטיס חלף (הדימום), אך התפתח באזור גרד שבא והולך. רופא משפחה אמר לי שהגרד נובע ככל הנראה מהפרוקטיטיס או מתופעת לוואי של הרפאסל. השתמשתי לא פעם באפלומיצין במשך שבוע פעמיים ביום, אך בכל פעם שהפסקתי הגרד חזר לאחר זמן קצר. האם ישנה משחה או טיפול אחרים לגרד? תודה תודה

שלום, לא ניתן להציע טיפול לגרד אם לא יודעים מה המקור או הסיבה, מכיוון שהטיפול הינו שונה. ולכן נא לפנות לרופא משפחה/גסטרו לשלילת סיבות אחרות.

26/05/2020 | 11:00 | מאת: רוני

שלום, אני בהריון חודש 9 שבוע 36 סובלת מדימום בחניכיים באזור שן מסויימת בעיקר בצחצוח. רציתי לדעת באילו תכשירים מותר להשתמש כדי למנוע התפתחות דלקת ודימום? מאחר והבנתי שאסור להשתמש בחומרים מסויימים. האם מותר להשתמש במשחה קרוקסודיל?

שלום, אין מניעה להשתמש בהריון כל עוד שמדובר בכמות קטנה לשימוש. עדיף להשתמש בתמיסה במקום משחה. בריאות שלמה,

בודזונייד 1מ"ג/2מ"ל משמש לטיפול ברירית האף,בפוליפים בנזלת .אמפולה אחת בתוך מכל floעם 200nמ"ל מים רתוחים+כפית מלח ים אטלנטי ורבע כפית סודה לשתיה. עד כמה התרופה הזו חודרת /נשארת/משפיעה ואם ישנן תופעות לוואי,כי 2 מ"ל בתוך כוס מים "הולכים לאיבוד"מבחינה כמותית

אין דאגה מבחינת איבוד חומר. בד"כ בשימוש מקומי לדרכי נשימה אין תופעות לוואי סיסטמתיות . רק יש לשוף את הפה בסיום כל טיפול מחשש מפטרת.

שלום לד"ר מחאג'נה. השאלה שלי היתה אחרת.השימוש אינו באינהלציה,אלא בשטיפות של מערות האף דרך הנחיריים,כשהבודיקורט שבאמפולה מעורב עם 200מ"ל מים רתוחים +מלח ים אטלנטי+סודה לשתיה. האם הנזקים ותופעות הלוואי הם כמו באינהלציה?

25/05/2020 | 13:08 | מאת: אורח

שלום, האם אפשר לשלב אנטיביוטיקה עם התרופות הבאות: ולפורל מירו פריזמה קרדילוק לוריבן תודה

בד"כ אין מניעה, רק יש לציין איזה אנטיביוטיקה ?!!!!!

24/05/2020 | 20:08 | מאת: עדן

שלום, נוטלת מזה מס׳ ימים דאלצין במינון 1350 מג ליום (בעקבות דלקת בשן) כעת לאחר עקירת שן בינה, האם ניתן להשתמש באקמול?

אין מניעה

24/05/2020 | 11:50 | מאת: קטי

שלום, לא יודעת האם זה המקום לשאול, אם לא - סליחה ואשמח להכוונה לאן לפנות.... כחלק מטיפול ivf רכשתי קרינון ומאז הקניה לפני שבועיים וחצי אחסנתי אותו במקרר. רק היום שמתי לב שעל האריזה כתוב שאין לאחסן במקרר. האם התרופה נפגמה ואין לצרוך אותה? בינתיים מאתמול העברתי את התפיסות לתוך ארון בגדים... תודה ויום טוב

נא לפנות לחברה המייצרת- אצלם יש ניתונים לגבי אחסון התכשיר אפילו מחוץ לתנאי האחסון.

24/05/2020 | 04:49 | מאת: לילך

האם ניתן לקחת טיפות אופטלגין להורדת חום

כן

23/05/2020 | 23:53 | מאת: רעות

האם על מנת להיגמל מקלונקס רצוי לעשות זאת תחת מעקב פסיכיאטרי צמוד במסגרת אשפוזית- אשפוז יום ולהגיע למעקב יומיומי? התחלתי בהפחתה של קלונקס שלקחתי במשך 3 חודשים 1/4 כדור כפול שלוש ביום ובימים האחרונים התחלתי לרדת במינון של הכדור בבוקר. אני סובלת מעייפות קשה שמפריעה לי לתפקוד בעבודה, ממחשבות טורדניות, תחושת ריחוף וניתוק, פחד שאני מאבדת את האחיזה במציאות ופחד שמא אתאבד- שזה פחד שהיה קיים גם מלפני הקלונקס כנל לגבי תחושות הניתוק והספק. אני בנוסף מטופלת מעל לחודש בציפרלקס 10 מ"ג. אשמח לחוות דעתך.

נא לפנות לפסיכיאטר במטרה להיות במעקב צמוד לאור התלונות שציינת. הפסיכיאטר יבנה לך תוכנית טיפולית מותאמת אישית.

23/05/2020 | 20:07 | מאת: רחל

ערב טוב, האם הגיוני שהזריקה גורמת להזעות שבוע וחצי אחר קבלתה, ההזעות התחילו 24 שעות אחרי שקיבל אותה. בנוסף היו כל שאר תופעות הלוואי , עלייה בלחץ דם, הסמקה, עלייה במדדי סוכר. בעת קבלת הזריקה היה גם טיפול בטבאניק עקב חיידק בכיח. בימים הראשונים הההזעה היתה משמעותית יותר והתבטאה בעיק בלילות. תודה.

שלום, פחות סביר שזה מהזריקה. נא לחפש גורם אחר, בהנחה ולא היה סימנים של רגישות מהתרופה.

21/05/2020 | 09:15 | מאת: ס

שלום, יש לי דלקת בכתף וקיבלתי כדורי קספו 8, הרופא והרוקח אמרו לקחת אחרי האוכל ובדף שנמצא בקופסא של הכדורים(הוראות יצרן) כתוב לפני האוכל, מה לעשות? והאם ניתן לשלב עם טריבמין ואופטלגין והיכן לשמור את כל הכדורים? כתוב לשמור בטמפ של 25 מעלות, כשאני בבית והמזגן דולק, הבית קריר אבל לפעמים יוצאים והבית מתחמם. היכן לשמור את שלושת סוגי הכדורים?

שלום, קספו יש ליטול ממש לפני ארוחה, או אחרי אוכל. התרופה עלולה לגרום לכיב קיבה ולכן עדיף לתזמן עם ארוחה. בקשר לשימור התרופות העיקר שהטמפרטורה לא תעלה מעל ל- 25 מעלות. נא לשמור במקום קריר שלא חשוף לאור השמש.

20/05/2020 | 11:11 | מאת: א

האם לשמור תרופות רק במקרר גם אם כתוב במקום קריר, או אם כתוב מתחת ל25 מעלות? יש תרופות שקירור עלול להרוס? כי החום בארץ עובר 25 מעלות. תודה

אפשרי, אבל לא להקפיא אם טמפרטורת החדר פחות מ- 25 מעלות ניתן לשמור בחדר.

20/05/2020 | 09:05 | מאת: מתן

שלום רב לאחר שריטלין גרם לתופעות לוואי הנוירולוג המליץ על קונצרטה 36. נטלתי את התרופה משך שבוע ולאחר מכן הפסקתי [בגין דחיית הבחינה אליה אני לומד]. מרגע שהפסקתי ועד היום [כמעט שבוע] אני חובה עייפות קיצונית. אם לאחר שבוע של נטילה אלה תסמיני הגמילה מה יהיה אם אטול את התרופה משך שנים וארצה להפסיק ? האם הדבר יכול לנבוע מכך שהתרופה לא מתאימה לי? או שמא ייתכן שהדבר מעיד כי האבחון שגוי ואני לא סובל מקשב וריכוז? תודה רבה!

שלום, פחות סביר להניח שהאבחנה שנעשתה ע"י הנוירולוג תהיה שגויה במיוחד שכבר נתן תרופה. יש לפנות לנירולוג בשאלה לסיבות נוספות לכך, בכל מקרה בזמן הגמילה יש לנסות לעבור לתכשיר בשחרור מיידי עד לגמילה. פחות סביר שאלה תופעות לוואי רק מנטילה שבועית של התכשיר.

20/05/2020 | 01:58 | מאת: רעות

נוטלת קלונקס רבע כדור (חצי מכדור של 0.5 מג) 3 חודשים בערך וכעת מנסה לרדת בהדרגה. מהם תסמיני הגמילה שאני עתידה לחוש וכמה זמן הם אמורים להימשך? כיצד ניתן להתגבר על תסמינים אלו? אציין שאני כבר חודש נוטלת ציפרלקס 10 מ"ג עדיין לא מרגישה במאה אחוז שינוי, אולי בגלל הקלונקס.

נא להסתכל בפורום - ניתנה תשובה לשאלה מקודם

19/05/2020 | 22:31 | מאת: טל

שלום, יש לי ארון תרופות מלא. בימים האלה השתדלתי להוציא את הרוב לשקית ואני שמה קרחון. בטוח חלק מהזמן יש יותר מ 30 מעלות בשקית וחלק מהתרופות נשכחו בארון בחום הזה. כגון אקמול צינון ועוד. האם עלי לזרוק הכל? האם לשמור תרופות רק במקרר גם אם רשום לשמור במקום קריר ויבש? בארץ לא קריר, מה עושים? תודה

שלום, עקרונית כל תכשיר שנשמר לא לפי התנאים של היצרן שאישר משרד הבריאות- אין להשתמש בו.

19/05/2020 | 22:27 | מאת: א

שלום, אני מקבלת גם יוטירוקס וגם t3 sr. שאלתי רופאים ורוקחים, חלק אומרים לקחת עם הפרדה וחלק אומרים ביחד . אחד אמר אפילו שעתיים ביניהם. איך תהיה ספיגה הכי טובה, לקחת יחד או בנפרד? (כמובן מפרידה מאוכל שתיה סידן וכל תרופה אחרת) תודה

שלום, לפי בדיקה במאגרי מידע לא אמורה להיות אינטראקציה בית שתי התרופות, ולכן לא צויין שיש הגבלה להפרדה בין מתנים. עקרונית ניתן ליטול ביחד, ולאחר חודש-חודשים לעשות בדיקה חוזרת ולראות אם חל שינוי ב- TSH, ואם עדיין אין איזון לשקול הפרדה ולבדוק שוב.

19/05/2020 | 19:10 | מאת: אנונימי

היי, בעקבות מחלה אני לוקח אנטיביוטיקה מסוג אוגמנטין. רציתי לדעת האם אפשר לעשן קנאביס תוך כדי נטילת האנטיביוטיקה או שזה יכול ליצור אינטרקציה מסוכנת?

שלום, עקרונית לא אמורה להיות בעיה.

19/05/2020 | 16:53 | מאת: ל

שלום עקב לחצים בראש קיבלתי לחודש כדור טריבמין נאמר שזה כנראה בגלל גירוי עצבי בצוואר, הכדור הרגיע את הלחצים, הנוירולוגית ביקשה שאחרי חודש אוריד את המינון לפעמיים בשבוע, הורדתי מינון והכאבים חזרו. האם הגוף שלי התמכר לכדור? טריבמין ממכר?

שלום, טריבמין אינה תרופה ממכרת!

19/05/2020 | 07:36 | מאת: אני

במידה שמתרחשת הארכת מקטע qt, באיזה שלב היא בדרך כלל מופיעה? בתחילת הטיפול או שיכולה להופיע בכל שלב? (תרופות ssri)

שלום, זה תלוי. כלומר אם יש עוד תרופות שאתה נוטל והן בעלות פוטנציאל להארכת מקטע QT יחד עם SSRI אז תראה בעיקר את ההארכה בתחילת הטיפול. מצד שני זה עלול להתרחש לפעמים בהמשך הטיפול, אבל בד"כ נהוג לעקוב בעיקר בתחילת הטיפול, ומדי פעם בהמשך הטיפול. כעת אין הנחייה חד משמעית לניטור מקטע QT בחולים תחת טיפול ב- SSRI, אבל זה תלוי בחולה, ולכן הרופא המטפל יקבע את זה כתלוי בסיכון החולה לתופעת לוואי זו כתלוי בתרופות שהוא נוטל, ומחלות רקע. בריאות שלמה,

18/05/2020 | 19:13 | מאת: ס

שלום, האם ישנן תרופות שיכולות לגרום להפרעה נוירולוגית כמו טיקים ? (עיוות בלתי רצוני) כמו שהעין לפעמים קופצת בזמן סטרס, אז במקרה שלי טיקים ברגל. זה קרה לי כשלקחתי 4 ימים כדורי אטוריקוקסיב, האם אלה תופעות שגרתיות בכדור הזה? מהן התופעות שלו? והאם ניתן לקחת אותו עם טריבמין(ויטמין בי)?

שלום, לא מדובר על תופעת לוואי של הטיפול ! לפי הספרות המקצועית אין דיווחים על התלונות שציינת תחת טיפול בתרופה. התרופה הזו מחייבת זהירות מפני נזק כלייתי בשימוש ארוך, בנוסף לעלייה בלחצי דם, והחמרה של מחלות לב (אם יש ברקע). אין בהלה עם הנושא, אבל חשוב להגביל את משך הטיפול , ולא ליטול את התרופה באופן כרוני. בריאות שלמה,

19/05/2020 | 09:17 | מאת: ס

ניתן לשלב עם טריבמין - ויטמין בי?

17/05/2020 | 15:02 | מאת: אור

האם לפריזמה יש תופעות לוואי קארדיליות כמו הארכת מקטע qt או משהו אחר? תודה

1% to 10%: Cardiovascular: Vasodilation (1% to 5%), palpitations (≥1%), prolonged QT interval on ECG (≥1%; QTcF ≥450 msec3), chest pain, hypertension

17/05/2020 | 08:36 | מאת: רעות

מה יכולה להיות הסיבה להתפרצות של מחשבה שאולי מה שאני רואה זה לא באמת למרות שאני רואה? למה המחשבות האלה מביאות איתן פחד מאובדנות או מחשבה שיש דחף לכך? או כל מיני מחשבות טורדניות ? כל הזמן אני בעיסוק סביב הפחד והספקות האלה לגבי כל דבר כמעט אפילו לגבי הקיום של עצמי. מחפשת הגיון בכל דבר ומרגישה שאני בהצגה. ניתוח מתמיד של כל דבר ומה זה החיים האלה. מרגישה כאלו אני רואה אבל לא מרגישה, לא חווה את הסיטואציה, מצבים של בהייה וחלימה מחודש אוקטובר. נוסה טיפול באנפרניל למשך כמעט 3 חודשים אך הופסק עקב תופעות לוואי קשות. כיום מטופלת בציפרלקס 10 מג כמעט חודש (אחרי 7 שנים מוצחחות ובטיפשותי במרץ שנה שעברה הפסקתי) וחזרתי שוב . כמו כן מקבלת קלונקס 1/4 כדור כמעט שלושה חודשים ואני מפחדת שהוא זה שמחמיר לי את המצב.

שאלות שלך מחייבות פניה לרופא המטפל שלך. אנחנו מייעצים לגבי טיפול תרופתי, הרופא שלך ידע לתת תשובות לשאלות שאת מעלה מכיוון שהוא מכיר אותך יותר. כל טוב,

17/05/2020 | 02:03 | מאת: אלמוני

ילד בן 9 עם כאבי בטן כמה אפשר לתת ביטני x תרחיף?

שלום, צריך לציין ממה נובע הכאב והאם מלווה עם שלשול, לדוגמה אם קיים שלשול אז המינון : 9to <12 years: Oral: 262 mg every 30 minutes to 1 hour as needed ולא יותר מ- 8 מנות ליום.

16/05/2020 | 23:40 | מאת: סיגל

ביום אני לוקחת בוקר על בטן ריקה נקסיום כעבור שעה נורמלקס כעבור שעתיים פסיליום כעבור שלוש שעות את כל הויטמינים שלי ויטמין די, מגנזיום ולעיתים בי 12 ו k2 בערב לוסטרל וקרדיוליק בלילה נקסיום האם אני מפרידה מספיק בין התרופות והאם אין התנגשויות ברצף הזה, האם כדאי לעשות שינוי?

כן

17/05/2020 | 15:35 | מאת: סיגל

כן יש, מרווח מספיק? אבל האם יש דברים שמתנגשים אצלי והאם יש צורך. לעשות שינוי?

15/05/2020 | 21:55 | מאת: אורח

אמי סובלת מחרדה ומהתקפי פאניקה. הפסיכיאטר רשם לה פריזמה, מירו ו-ולפורל. יש לי מספר שאלות: תוך כמה זמן היא תרגיש טוב יותר? והאם צפויה להשאר תרופה אחת שתיקח מבין הפריזמה והמירו? אם כן, איך יוחלט עם מה היא תישאר אם אין תופעות לוואי משמעותיות בשתי התרופות? תודה

שלום, תוך מספר שבועות תורגש ההטבה המלאה ולא באופן מידי. נהוג לשלב מירו עם תרופות ממשפחת ה- SSRI כגון פריזמה לאיזון התקפי חרדה. לגבי המשך טיפול זה תלוי בסלנות שלך לטיפול , תופעות לוואי , ושליטה במחלה, ולכן בשלב הזה הכל תלוי. בריאות שלמה,

15/05/2020 | 14:17 | מאת: אור

אני סבול מזה תקופה מעקצוצים בגפיים ולפי רופא מומחה מדובר בהיפראקסטיביליות של מערכת העצבים. ניסיתי סימבלטה אך ללא הועיל ומאתמול ניתנה לי התרופה גבפנטין: הרופא ביקש שאתחיל ב 300 מ"ג וכל יומיים אעלה בכדור עד 900 מג, וזא שבועיים ברצף ואם אין שיפור לעלות בהדרגה עד ל 1800 מ"ג. אתמול נטלתי 300 מג בפעם הראשונה והיום אני חווה סחרחורות, כאבי ראש , כבדות וקצת בחילות . האם זה טבעי ? האם זה אמור לחלוף? מתלבט אם להמשיך לקחת את התרופה על תשובתך אודה אור

שלום, אכן מדובר בתופעות לוואי של הטיפול, אבל אין להפסיק וצריך לתת הזדמנות לתרופה. לוקח זמן עד להשגת האפקט המלא, ולכן קצת סבלנות. אם התופעות לוואי מפריעות יש ליטול בלילה לפני השינה. בריאות שלמה,

15/05/2020 | 14:06 | מאת: אורח

האם ניתן לקחת לוריוון וקלונקס יחד עד שתושג השפעה מפריזמה?

לא מומלץ, מדובר בכפילות טיפולית

15/05/2020 | 11:14 | מאת: רעות

היי, אני נוטלת ציפרלקס 10 מ"ג (כמעט 4 שבועות) ו1/4 קלונקס x3 ביום (בין חודשיים לשלושה חודשים) אני כל היום סובלת מעייפות נוראית, תחושת ריחוף וניתוק, חוסר ריכוז ובלבול וכן מהתקפי חרדה שבימים האחרונים התעצמו. התחלתי לעבוד בסופר פארם ואני מרגישה שהכדור לפחות הקלונקס גורם לי לפגיעה בעירנות והחשש העיקרי שלי הוא שלא אצליח לקום בבוקר ושאנקר באמצע המשמרת וארגיש רדומה ואעשה טעויות. כיצד ניתן להתגבר על תופעת העייפות? הבנתי שקפאין עלול להגביר חרדות. אני מעוניינת לרדת בהדרגה מהקלונקס וזה גם מה שמתכוונים לעשות איתי במסגרת אשפוז היום שאני מגיעה אליה בימים שאני לא עובדת. אני מאוד חוששת מההשלכות ומתופעות הלוואי של ההפחתה. האם יהיו פחות תופעות גמילה וחרדות ברגע שהציפרלקס יתחיל להשפיע? האם מ4 שבועות של נטילת הכדור מוקדם מידי מכדי לצפות לשינוי? אשמח לעזרה, רעות.

שלום, תרופות מהסוג הנ"ל אינן מראות אפקט פרמקולוגי באופן מידי אלא יקח בין 4-6 שבועות עד שמתחיל לראות אפקט. אכן השילוב של שתי התרופות ביחד יגרום לישנוניות ופגיעה במצב ההכרה, ולכן בשלב הנוכחי (עד לגמילה) ליטול ציפרלקס בלילה לפני השינה. בהמשך יש ליזום תהליך הגמילה מקלונקס ולהתחיל לרדת במינון באופן עדין עד לגמילה. אין דאגה מבחינת תופעות הלוואי ברגע שהגוף מתרגל לירידה במינון והמצב ההכרה והתלונות יורדות אז ההרגשה תהיה יותר טובה. בריאות שלמה,

באשפוז יום הנחו אותי לקחת את הציפרלקס דווקא בבוקר בטענה שהוא מעורר

15/05/2020 | 10:59 | מאת: אני

שלום, האם ברקסין הוא משכך כאבים בלבד או כדור מטפל? האם השימוש בכדור יכול לפתור את מקור הכאב? האם יש לו תופעות לוואי?

שלום, טיפול ברקסין הינו משכך כאב ונוגד דלקת. שימוש בתרופה עלול לגרום לכיב קיבה, עלייה בלחץ דם, והחמרה של מחלות לב אם יש ברקע, ובשימוש כרוני עלול לגרום לנזק כלייתי. ולכן יש להגביל את השימוש בתרופה לתקופה קצרה.

שלום. אובחנתי עם בקע סרעפתי 5 ס"מ. התחלתי טיפול בפאמטידין 20 מג פעם ביום. בימים האחרונים אני חש עייפות קיצונית בעיקר בערב. (לא היה ככה בעבר) האם זו אחת מתופעות הלוואי? לא מצאתי משהו בעלון.

שלום, פחות סביר שזה מהתרופה. יש דיווח על עייפות תחת טיפול בתרופה אבל בשכיחות נדירה (פחות מ- 1%). ולכן יש לחפש גורם אחר.

15/05/2020 | 00:10 | מאת: אור

האם ניתן לקחת פריזמה יחד עם מירו וולפורל?

ראה יעוץ קודם, אין מניעה