מחשבון BMI בנים

מחשבון BMI בנים - תמונת המחשה מחשבון זה מאפשר לדעת האם משקל גופם של בנים בגיל 5-17 הוא ממוצע או חורג מהנורמה, זאת באמצעות חישוב מסת גוף (חלוקת משקל הגוף בערך הריבועי של גובה הנבדק)
B953DE4C-BD7F-4D7D-BFC7-DD1019A38EE6Created with sketchtool.

מחשבון למציאת BMI - בנים מגיל 5-18

גיל בשנים
וחודשים
גובה בס''מ
משקל בק''ג

תוצאות

powered by

מדד ה-BMI ''מדד מסת הגוף'' (Body Mass Index) הוא מדד המודד את היחס בין משקל הגוף לגובה.התוצאה מלמדת על היחס (פרופורציה) בין הגובה למשקל של הנבדק.מדד זה משמש כלי למדידת עודף ותת-משקל ועל ידי כך לאבחן התפתחות בעיות בריאות הקשורות לעודף משקל.התוצאה נמדדת מול עקומות ה-BMI לילדים (בניגוד לתוצאות ה-BMI למבוגרים בהן כל תוצאה נכנסת לטווחים שנקבעו מראש).בילדים ובמתבגרים עודף משקל מוגדר כ- BMI מעל אחוזון 85 לגיל ולמין, ותת משקל מוגדר כ-BMI מתחת לאחוזון 5 לגיל ולמין.
המחשבון אינו מתאים למבוגרים!

מאת: ד"ר איתי זיו BMI - Body Mass Index , או אינדקס מסת הגוף, הינו מדד חישובי המנסה ליצור קטגוריות יחס מסה וגובה. מדד זה הפך פופולרי בשנות ה-70 של המאה הקודמת. הערכים הנדרשים לחישוב מדד זה פשוטים למדי וזמינים. החישוב מתבצע באמצעות חלוקת משקל הגוף בערך הריבועי של גובה הנבדק. הערכים המתקבלים מחישוב זה מתחלקים לקטגוריות שונות. המשמעות הנפוצה לקטגוריות אלו היא הערכה כללית לסיכון למשקל עודף, השמנה בדרגות שונות, או תת משקל ביחס לגובה הנבדק. כמדד סקר לאוכלוסיה הכללית, ערכי BMI מוגבלים ביכולת שלהם לבטא באופן עקבי תוצאות אמת לכל נבדק. חסרונו הגדול של מדד זה הוא בכך שאינו לוקח בחשבון את יחס הרקמות במשקל גופינו. הנחת היסוד של מדד BMI, שכל תוספת או החסרה במשקל (אצל אדם בוגר) קשורה בהכרח לשינויים במסת השומן. אך כפי שאנו יודעים, למעשה לא בהכרח כך הדבר. למשל, יכולתו של מדד BMI לשמש הערכה לאינדקס מסת הגוף, אצל ספורטאים מוגבלת למדי. שכן, ספורטאים בענפים מסוימים בעלי מסת שריר מפותחת, מכאן שמשקל גופם גובה. האם ספורטאים אלו סובלים מעודף משקל או השמנה? בשנים עברו מדד זה הפך כה פופולרי מאחר ששימש כלי המחבר בין נתונים פשוטים לחישוב, ובין הסיכון לעודף משקל-השמנה והקשר למחלות מטבוליות שונות (יתר לחץ דם, סוכרת, מחלות לב, בעיות אורטופדיות ופרופיל פתולוגי של שומנים בדם). מהן הקטגוריות המקובלות בחישוב BMI? 1. ערך הקטן מ 18.5 = תת משקל. 2. ערך בין 18.5 ועד 24.9 = משקל תקין. 3. ערך בין 25.0 ועד 29.9 = עודף משקל. 4. ערך בין 30.0 ועד 34.9 = השמנה שלב 1. 5. ערך בין 35.0 ועד 39.9 = השמנה שלב 2. 6. ערך מעל 40 = השמנה שלב 3. אצל ילדים, חישוב BMI נעשה באופן זהה לחישוב אצל בוגרים. התוצאה המתקבלת מושוות לתוצאות אופייניות לאותו גיל כרונולוגי בהתפתחות. כלומר, אינדקס ההשמנה אצל ילדים נמדד על מי מיקומו של הילד באחוזונים ביחס לאוכלוסיית בני גילו. כאשר: 1. אחוזון 5 ומטה מוגדר הקטין הנבדק כתת משקל. 2. ערכים בין אחוזון 5 ובין אחוזון 85 מוגדר הקטין הנבדק כמשקל תקין לבני גילו. 3. ערכים בין אחוזון 85 ובין אחוזון 95 מוגדר הקטין הנבדק כעודף משקל. 4. ערכים בין אחוזון 95 ובין אחוזון 97 מוגדר מצבו של הקטין הנבדק כהשמנה. 5. ערך מעל האחוזון 97 מוגדר מצבו של הקטין הנבדק כהשמנה קשה. ד"ר איתי זיו (Ph.D) הוא מומחה לפעילות גופנית, ספורט וחדרי כושר.

עוד בתחום