נוקשות בצוואר: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

מנינגוקוק: עלול להיות קטלני

חלק מהאנשים נדבקים בחיידק מנינגוקוק, אך לא מפתחים תחלואה. בחלק קטן מהמקרים, החיידק עלול להפוך לאלים ולגרום למחלה הדורשת טיפול בהקדם. מדריך חשוב מנינגוקוק הוא חיידק המצוי אצל חלקנו בגרון, אולם במרבית המקרים אינו גורם להתפרצות של מחלה. עם זאת, במקרים בהם מנינגוקוק גורם לתחלואה - הוא עלול לגרום למגוון מחלות ואף עלול להפוך לחיידק אלים, הכרוך בהתפתחות זיהום חמור, הפולש לקרומים העוטפים את המוח וגורם לדלקת קרום המוח (מנינגיטיס) ו/או זיהום שחדר למערכת הדם והתפשט במהירות (מנינגוקוקסמיה) וגורם לאלח דם חמור ולפגיעה רב-מערכתית חמורה. כאמור, המחלה אינה נפוצה - אולם התחלואה עלולה להיות קשה; ללא טיפול מהיר, החולים מתים או נותרים עם נכות קשה. למעשה, מנינגוקוק הוא הגורם הנפוץ ביותר לדלקת קרום המוח, בקרב ילדים ומבוגרים צעירים בארצות הברית. בקרב מבוגרים, זו הסיבה השנייה בשכיחותה לדלקת קרום המוח (הסיבה השכיחה ביותר היא חיידק הפנאומוקוק)....

סיבות אפשריות ומצבים דומים לנוקשות בצוואר

חזרת - תמונת המחשה
חזרת מחלת החצבת חזרה לאחרונה לכותרות ולמודעות של כולנו, בעיקר עקב התפרצות המחלה, התפשטותה בח...
דלקת קרום המוח - תמונת המחשה
דלקת קרום המוח מרבית כאבי הראש חולפים, אולם יש מקרים בהם הכאב מעיד על דימום או דלקת שמחייבים טיפול מיי...
עמוד השדרה - תמונת המחשה
עמוד השדרה מתכננת הריון בקרוב? כחלק מההכנות לתקופה המרגשת, מומלץ להקפיד גם על שילוב של פעילות גופנ...
אורטופדיה - תמונת המחשה
אורטופדיה סובלים מבעיות גב ומכאבים שניתן לפתור רק בעזרת ניתוח? כיום, הודות לחידושים טכנולוגיים מר...
כאב בעמוד שדרה צווארי - תמונת המחשה
כאב בעמוד שדרה צווארי כאבים בעמוד השדרה הצווארי עלולים להקרין לגב ולהקשות על הסובלים מהם. במצב בו טיפולים שמר...
ללמוד עוד על נוקשות בצוואר
מנינגוקוק: עלול להיות קטלני-תמונה

חלק מהאנשים נדבקים בחיידק מנינגוקוק, אך לא מפתחים תחלואה....

מאת: ד"ר יסמין...
06/06/2018
מפרצת מוחית: צנתור מציל חיים-תמונה

ניתן לחיות עד 120 עם מפרצת מוחית, מבלי שהמפרצת תדמם. עם...

מאת: ד"ר יעקב...
06/12/2016
פוליו בישראל - משותקים מפחד-תמונה

כל השאלות וכל התשובות על נגיף הפוליו והאפשרות למגפת פוליו...

תחקיר מיוחד...
11/11/2004
חשד לנגיף פוליו בפעוטה-תמונה

ילדה בת שנתיים אושפזה בביה"ח רמב"ם בחשד לנשיאת הנגיף. מאז...

מאת: מערכת zap...
10/05/2007
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לנוקשות בצוואר?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

נוקשות בצוואר: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום דוקטור, אני סובל כבר הרבה זמן מסחרחורות בהזזת הראש. מדובר בעיקר כשאני עושה תנועות מהירות וחדות שכוללות הזזת ראש. לא מדובר בסחרחורת סיבובית. בנוסף אני מרגיש נוקשות בצוואר ובאיזור הכתפיים. קשה לתאר את התחושה. מדובר בסוג של עירפול וטשטוש כאילו מישהו מנער לי משהו בתוך הראש. אני מרגיש לא מאוזן. יש לציין שהתופעות בעיקר (אבל לא רק) במקומות הומים שם אני מרגיש סיחרור והרגשה כאילו אני נוטה ליפול. יש ימים שאינני חש כלל בתופעות. אפילו 3-4 ימים רצופים ואז זה חוזר. עליי לציין שכאשר התחילו התופעות הייתי מאוד מודאג עד שעשיתי בדיקת שמיעה, סיטי ראש, MRI, וצילום עמוד שידרה צווארי והכל היה תקין. אבל זה היה לפני שנתיים... האם הגיוני שבינתיים קרה משהו? רופא המשפחה אז אמר שמדובר בלחץ/מתח/חרדות ולא במשהו פיזיולוגי.. אם כן, ממה זה לעזאזל? האם אצטרך לחיות עם זה כל החיים? אני סך הכל בן 33 עם שני ילדים ולפעמים נכנס לדיכאון מהמצב. יש משהו שיכול לסייע לי?

כדאי לבדוק גם רמת B12 בדם . ותפקודי בלוטת התריס .אין לשלול שכל התופעות קשורות בתגובה למתח . לכן יש מקום לטיפול גם בכוון זה כגון טכניקות קוגניטיביות CBT.

אתמול הזרקתי בוטוקס למצח וצידי העין. לאחר כמה שעות הופיעה תופעה שמרגישה כמו קשיון עורף. מרגיש כאילו שרירי הקרקפת בעיקר האיזור האחורי של הראש והצוואר תפוסים וכל תזוזה כואבת. האם יתכן קשר??

שלום רב, ייתכן קשר וייתכן שלא. גשי להיבדק במלר״ד - מיון הקרוב. בברכה, דר׳ ממלידר אבי 077-8181087

ד"ר שלום רב, אנסה לקצר ,בת 34 אמא ל 2 ילדים. בעבר פעמיים איבוד שמיעה פתאומי לאחר שפעת וטיפול האנטיביוטיקה. טיפול בפרנדיזון-הטבה. לפני כחודשיים התקף סחרחורת , הרגשה של התעלפות וקושי נשימה, למשך 3 שבועות צוואר נוקשה, בחילות, סחרחורת ותחושת אופוריה. לפני 3 שבועות פציליס בצד שמאל, טיפול פרנדיזון שעצר את התקדמות השיתוק. נכון להיום הטבה והפנים חוזרות לאט לאט לקדמותן. Mri תקין, בדיקת שמיעה תקינה, B12 תקין, בלוטת תריס תקינה. נכון להיום חווה טינטון ושמתי לב שבזמן נסיעה במיוחד עם יש ירידה ועליה, נסתמות האוזניים. האם יש לך המלצות מה כדאי לבדוק? אשמח לתשובתך.

שלום רב אם לא בורר עד כה, מומלץ ברור מערכת החיסון - בדיקה אימונולוגית לשלילת מחלה אוטואימונית .כדאי לפנות למומחה אימונולוג. בברכה ד"ר בן דוד ד"ר בן דוד

תודה על תשובתך

סובלת כבר חודשיים מדליפת csf שמנסים לטפל בה בדרך שמרני בבית כרגע לאחר כמה אישפוזים כולל הכנסת נקזים שלא הועילו יש לי נפיחות רצינית באזור פצע בעקבות הניתוח שעברתי לכריתת דיסק בL5-S1. האם בעקבות הדליפה אפשר להגיע למצב של דלקת קרום המוח? מאתמול יש לי קושי לכופף את הצוואר מתחיל כאב חד מהצוואר לגב עליון ובית החזה ולראש והכאב החד מלווה בדופק ומרגש של חנק.

בוקר טוב שני, הבעייה ברורה *ברגע שנוצרה או תיווצר דליפה חיצונית של CSF דרך הנפיחות באיזור הניתוח יש סכנה להתפתחות זיהום-דלקת קרום המח. *הדליפה עם הנפיחות המתוארת טעונה התערבות ניתוחית ואיטום הדליפה *אני סבור שהטיפול השמרני מוצה ואין הגיון רב בהמשכתו. בברכה

נמסר לי שהקרע גדול והסגירה שלי צריכה להעלות עם טלאי שגם לא בטוח שיחזיק על כן צריכה להיות מעורבות של פלסטיקאי שיזיז שרירים בגב לאזור בכדי שתהיה תמיכה לטלאי. הבנתי שהניתוח לא פשוט ומסובך על כן כדאי לחכות חודש במצב שלי שאולי הדליפה תסגור לבד. האם כל זה הגיוני? בפרט הסבל הגדול שאני עוברת

לשני, *ציינת שאת ממתינה כבר מזה חדשיים.! *לא ראיתי הדמייה וכל תכנון ניתוח מחייב ראייתה+בדיקתך. *עפ"י נסיוני הסגירה איננה מחייבת בהכרח שיתוף פלסטיקאי. *במצב שתארת הסיכוי לסגירה ספונטנית עתה נמוך.