פורום סחרחורת וטינטון (רעשים באוזניים)

מטרתו של הפורום היא לתת מידע והכוונה לסובלים מתופעות טינטון ו/או סחרחורת. טינטון היא תחושה של שמיעת צליל באוזניים, בעוד צליל זה אינו קיים. אנשים מתארים מגוון רחב של צלילים: שריקה, זמזום, צפצוף או רחש. הטינטון נפוץ ביותר וההערכה היא כי ל-15-20% מהאוכלוסייה יש טינטון קבוע. סחרחורת הוא שם כולל לתחושה של חוסר יציבות, תחושה של תנועה, חולשה, או כמעט עלפון. ורטיגו היא אשליה של תנועה, שמקורה יכול להיות באוזן התיכונה.
3313 הודעות
3186 תשובות מומחה

מנהל פורום סחרחורת וטינטון (רעשים באוזניים)

07/04/2021 | 07:11 | מאת: יונית

שלום כשאני מותחת את הגוף שלי ספציפי באזור העורף אני מרגישה סחרור כזה. בנוסף אם אני מתטחת על המזרן וחלק מהרגליים שלי באוויר ומישהו במקרה מנדנד את המזרן מרגישה באי שיווי משקל. עוד תופעה מוזרה , אם אני מזיזה דברים כבדים או נושאת דברים כבדים ביד אחת אני מרגישה שיוט כזה. אכן זה קשור לאוזן פנימית. לפני חודש ועקב התלונות עשיתיvhit ויצא תקין. הומלץ לי על פיזיותרפיה ויסטבולרית. יש לציין שויטמין ד בערך 14 כלומר יש לי מחסור רציני. חוץ מזה הכל תקין.

לעיתים תנועות של הצוואר יכולות לגרום לתחושת חוסר יציבות. אם ה-VHIT תקין קרוב לוודאי שאין הפרעה בתיפקוד האוזן הפנימית.

05/04/2021 | 12:06 | מאת: כבד שמיעה

היי אני בשנות ה20 לחיי ולפני כשנה וחצי החל טינטון דו"צ. לא הייתה טראומה אקוסטית אך באותו זמן עבדתי מחצית מהשבוע בבית קפה (שלא היה מאוד רועש כיוון שבערב היה רגוע). בוצעה בדיקת שמיעה שבוע לאחר מכן, התדרים תקינים למעט ירידה בתדר 6khz אוזן ימין- סף השמיעה היה 25db(שאר הספים קטנים מ15db). בשלב זה לא היו בעיות סובייקטיביות בשמיעה. המשכתי לעבוד בבית הקפה אך עם אטמים מוחדרים היטב כדי לא להסב נזק נוסף. לאחר כמה חודשים, פתאום אני מאזין לטלוויזיה ובמקום להבין דיבור באופן רגיל בעיקר שמעתי קונסוננטים כמו 'ש' 'ס' ו'צ', בקיצור פתאום שמתי לב שאני לא מבין דיבור. ביצעתי בדיקת שמיעה נוספת יום אחרי ולהפתעתי דבר לא השתנה, בנוסף הליקוי בתדר 6khz השתפר והסף ירד ל20db. ביצעתי גם בדיקת ABR וMRI מוח שתי הבדיקות היו תקינות. אם כך למה איני מבין דיבור?? האם ניתן לייחס את הנזק לאובדן שמיעה סמוי (סינפטופטיה ואובדן תאי שיער פנימיים)? זה גרוע עד כדי כך שאיני מבין גם בתנאים אופטימליים דיבור, בחדר שקט וכשמאזין לטלוויזיה. הגברת הקול לא משפיעה על ההבנה. אנשים מבוגרים בני 60 ומעלה מבינים דיבור יותר טוב ממני, אני לא מצפה שפתאום אני אבין דיבור כמו פעם אך לפחות שידעו לתת לי אבחנה.

יש מצבים בהם אין התאמה בין תחושת הבנת הדיבור לבין תוצאות הבדיקות, בשל הפרעה בעיבוד המידע במוח או בשל מצבים אחרים, אך לא תמיד ניתן להגיע לאבחנה מוחלטת. אני מציע להגיע לבדיקה במירפאה העוסקת בתחום שמיעה וטינטון כדי להחליט אילו בדיקות נוספות כדאי לבצע.

05/04/2021 | 18:08 | מאת: כבד שמיעה

תודה רבה על התגובה ד"ר. שאלה נוספת אם יורשה לי, בהנחה שהבעיה אינה במוח אלא במעבר מהאוזן למוח, עצם זה שאין ממצא בבדיקת הABR (בייחוד בWAVE I) מעידה על כך שאין אובדן שמיעה סמוי או שמא בדיקת הABR לא רגישה מספיק כדי לזהות נזק כזה? תודה מראש!

03/04/2021 | 14:53 | מאת: סמי

שלום דר אשמח לדעת מה ההבדל בן מבחן קלורי ל vhit האם הבדיקות בודקים דברים שונים ומה בדיקה טובה יותר מבין השתיים או שאין קשר ומי מבצע בדיקות אלו רופא או טכנאי תודה

מבחן קלורי הוא חלק מבדיקה הנקראת ENG. בדיקה זו וגם VHIT מעריכה את תיפקוד איבר שיווי המשקל באוזן, וספציפית את תיפקוד התעלות החצי קשתיות. הבדיקות שונות בין היתר בכך שהן בודקות טווחי תיפקוד שונים של התעלות. אנחנו בוחרים בבדיקה המתאימה לפי המקרה, ואין בדיקה טובה יותר. היא מבוצעת לרוב ע"י טכנאים.ות או קלינאי.ות תקשורת.

02/04/2021 | 21:40 | מאת: שי

שלום דר אני בן 35 לפעמים עם אני שוכב במיטה על הבטן ישר ובקצה המיטה מוריד תראש מטה בצורה ישרה מרגיש לפעמים סוג של סיחרור ואז כשאני חוזר למצב ישיבה מרגיש סחרור לכמה שניות או ורטיגו לכמה שניות ממה נגרם מצב זה תודה

פעמים רבות אנשים מרגישים תחושה דומה לסחרחורת בעת הרכנת הראש או בהשבתו מעלה מרכינה לפנים. הדבר נובע מזרימה של דם אל המוח וממנו, ןברוב הפעמים לדבר אין משמעות. אם התופעה חדשה, גש להיבדק אצל רופא משפחה כדי לשלול הפרעות בלחצי דם, המוגלובין ועוד.

01/04/2021 | 16:50 | מאת: eli

התחיל לי טינטון בשני האוזניים לפני יותר משנה - לפעמים שומע רעש קצר וזה נפסק מהר. אבל באוזן שמאל היה - בנוסף - מופיע רעש חלש בתדר גבוה. הסיבה היא, כנראה, חשיפה לרעש גבוה. בנוסף - שמתי לב שבאוזן שמאל יש רגישות לכאב בסיטואציה מאוד מוזרה: אם מתקיימים שני התנאים הבאים בו-זמנית: 1. אני מתעורר בבוקר כשאוזן שמאל נשענת על הכרית (בעיקרון - כשהצד השמאלי של הראש נשען על הכרית). 2. אני שומע רעש כלשהו כמו טריקת דלת או ציוץ של ציפור. אז - בהתקיים שני התנאים למעלה - גם מופיעה לי רגישות כואבת בתוך אוזן שמאל בלבד (שאפשר ממש להרגיש אותה!! כמו בלון שמתפוצץ בפנים בעוצמה חלשה) וגם שומעים הד קטן - למשך זמן קצר של שניה אחת או פחות. אדגיש שאם צד ימין של הראש נשען על הכרית - אז הכל בסדר! מה שמפריע לי בעיקר זה הטינטון באוזן שמאל והתופעה המוזרה שתיארתי למעלה. התופעה המוזרה הזו והטינטון באוזן שמאל היו באים והולכים (הייתה תקופה שהייתי "נקי" מהבעיה הזו). אבל לאחרונה הטינטון התגבר וזה מפריע לי לישון. נא עזרה עם השאלות הבאות: 1. האם זו בעיה שהרופאים מכירים? 2. מה הפתרונות המקובלים? 3. אני רוצה לקנות אטמי אוזניים כדי לשים באוזן שמאל בלבד (כך שאוזן ימין תהיה בלי אטם) - כי אני חושב שהתופעה הנ"ל גורמת להחמרה של הפגיעה באוזן. אילו אטמי אוזניים מומלצים שהם לא עשויים מסיליקון?

01/04/2021 | 16:55 | מאת: eli

תוצאות בדיקות: עשיתי לפני כחצי שנה בדיקת BERA, טימפנומטריה ובדיקת שמיעה - כולן יצאו תקינות !

חלק מהמטופלים במירפאה מתארים תופעות דומות. כדי להחליט על טיפול צריך לבדוק מה מקור ההפרעה - באוזן, בשרירי הצוואר או מקור אחר סביב האוזן. אתה מוזמן להגיע לבדיקה במירפאה. אין לי המלצה על אטם מסויים, ובאופן כללי ההמלצה היא להמנע מאטימת האוזניים.

שלום אני בת 40 יש לי 2 שיניי בינה כלואות בצד שמאל לפני שנתיים התחיל לי טינטון באוזן שמאל שבה והולך רציתי לדעת האם יש קשר בין שיני הבינה כלואות לבין טינטון? ומהם הגורמים שגורמים לטינטון? והאם יש דרך למנוע זאת? תודה רבה.

שיני הבינה הכלואות לא גורמות לטינטון. לרוב טינטון נגרם בשל ירידה בשמיעה, אך יתכנו גורמים אחרים: מחלות אוזניים, מוח ועוד. אין פתרון מוחלט לטינטון. תיקון הבעייה שגרמה לטינטון להופיע, יכולה לשפר את איכות החיים.

31/03/2021 | 14:56 | מאת: יובל

שלום דר איזה בדיקות עושים בשביל לאתר סחרחורת ממקור עמוד שדרה צווארי תודה

אין בדיקה ספציפית לסוג זה של סחרחורת.

30/03/2021 | 09:38 | מאת: Hili

יום ראשון בערב הרגשתי סחרחורות ממש חזקות ואז התיישבתי והתחיל לי צפצוף באוזן ימין כמו רעש אפשר להגיד של טלוויזיה ישנה שהמסך מרצד.. ראיתי שאתמול קמתי וזה עדיין לא עבר אז הלכתי לטרם סיפרתי לו מה מרגישה והרופא שם בדק לי את האוזן וניקה לי עם אטמי אוזניים כי לא הצליח לראות משהו לאחר שניקה לא הפסיקו הצפצופים באוזניים.. ואז ראה שאוזן ימין יש אודם ממש קצת אז הביא לי אנטיביוטיקה וטיפות אוזניים שוקלת להפסיק את האנטיביוטיקה כי שמעתי שתרופות עלולות להחמיר את הטנטון בכל זאת אני מייאש כבר 3 ימים הרעש הזה נשאר מה לעשות? האם זה יעבור? או שישאר ככה כל הזמן

הילי שלום, אם יש דלקת באוזן כדאי לטפל בה ולא להפסיק את האנטיביוטיקה. נדיר שתרופות יגרמו לטינטון, והתרופות המקובלות לטיפול בדלקות אוזניים אינן גורמות בדרך כלל לטינטון. אני מציע להמשיך גם מעקב אצל רופא אאג. בריאות שלמה.

26/03/2021 | 11:03 | מאת: אביב

אז לפני חודשיים הגיע אלי צפצוף באוזן ממקור לא יודע. ניגשתי לרופא אוזניים שלושה פעמים ובשלושת הפעמים הוא אמר לי שהכל תקין אצלי באוזן גם שהתלוננתי בפעם השניה שהייתי אצלו והשלישית על לחץ באוזניים בעיקר באוזן ימין כאשר אני נוהג ברכב. (הלחץ באוזן מגיע 90% מהפעמים מנסיעה ברכב) עשיתי בדיקת שמיעה והיא יצאה תקינה לגמרי חוץ מירידה קטנה בדציבל גבוהה וגם הירידה הזאת נורמלית לחלוטין. בבדיקת שמיעה אמרו לי שהכל תקין והשמיעה שלי היא נורמה לחלוטין. מה עלי לעשות עם הלחץ באוזן בזמן נהיגה? האם תעלת השמע שלי צריכה הרחבה? למה הלחץ באוזן מגיע בנסיעה ברכב. הלחץ המציק באוזן גורם לי להזיז את הלסת שלי וברגע שאני מזיז אני מרגיש כאילו עור התוף שלי נמתח עם הזזת הלסת. מה עלי לעשות? איך בודקים את תעלת השמע שלי האם היא צרה ? האם עלי לעשות בדיקת אימפנומטריה? לרב קם בבוקר עם אוזן שמאל יחסית רטובה אולי שה נוזלים באוזן? (בן23)

אביב שלום, לא ניתן לענות על שאלותיך בלי לבדוק אותך.אתה מוזמן להגיע למירפאה שלנו לבדיקה.

26/03/2021 | 10:32 | מאת: חן

כשאני שוכבת במיטה , אני לא יכולה לשכב ללא תמיכה של 2 כריות לפחות. יש לי סחרחורות מרגישה שאני מסתובבת. עשו לי בדיקות אף אוזן גרון מומחה לסחרחורות שלא מצא משהו.

התאור יכול להתאים ל-BPPV : תנועה של חלקיקים באוזן הפנימית. לפעמים הבדיקה שלילית באותו רגע. כדאי להמשיך מעקב רופא אאג.

26/03/2021 | 10:08 | מאת: יונית

שלום, האם בדיקת VHit יכולה לחשוף חולשה ויסטבולרית?? תודה

כן, למעשה היא יכולה לאבחן ירידה בתיפקוד התעלות החצי קשתיות שבאוזן הפנימית.

25/03/2021 | 21:11 | מאת: שמרית

שלום דר האם הרעשים האם יכולים להעיד על לחץ באוזן ? כי אני לא מרגישה שהאוזן אטומה

לא בהכרח.

25/03/2021 | 19:03 | מאת: מירי

היי דר תודה על תשובך מה עוד יכולות להיות הסיבות לרעש של בועות מתפוצוצות גם אם אגע באוזן יכולה להרגיש כמו בועה מתפוצצת לפעמיפ

יש כמה אפשרויות, ביניהן גם הפרעה בתיפקוד של ה-Eustachian Tube, המחברת בין האוזן לאף, או הפרעה במפרק הלסת. אני ממליץ להגיע לבדיקת רופא אאג במירפאתנו. בריאות שלמה וחג שמח.

25/03/2021 | 15:43 | מאת: מירי

שלום דר האם טנטון מיקולוני יכול לבןא לידי ביטוי בשמיעת בועות מתפוצצות? תזוזה של עור התוף?

מירי שלום, מטופלים הסובלים ממיוקלונוס מתארים בדר"כ "תיקתוקים" מהירים, אך לא מן הנמנע כי יתארו "בועות".

25/03/2021 | 10:07 | מאת: אורי

שלום רב, בן 46 בריא בדר"כ, מזה חודשיים סובל מטנטון, במיוחד באוזן שמאל, אשר מורגש לאורך כל היום ובמיוחד בשעות הבוקר והערב ששקט מסביבי, אני שומע רעש וטנטון בצורת הדים ובלילה שאני נשען על האוזן שומע דפיקות לב שלי. לעיתים רחוקות הטנטון מלווה בכאב ראש קל וסחרחורת קלה מאוד. לפני יומיים ולאחר מאמץ גופני וריצה- הטנטון החמיר מאוד והורגש באוזן שמאל בצורת דפיקות ולחץ באוזן. עברתי בדיקות:- CT ראש, שמיעה, דופלקס צוואר, הולטר לחץ דם- וכל הבדיקות יצאו תקינות. מה הסיבה לטינטון? איזו בדיקות ניתן לעבור? האם זה דבר מסוכן? ואם יש סיכויי שהטנטון ייעלם לבד? ללא טיפון כלשהוא. מבקש תשובתכם , מוטרד מאוד

טינטון (לא פועם) היא תופעה נפוצה (קיימת אצל 20% מהאוכלוסייה) ופעמים רבות היא קשורה להפרעה באוזניים. עם זאת, גם לאנשים עם שמיעה תקינה יכול להיות טינטון, מסיבות שונות, והוא לעיתים קבוע ולא נעלם.טינטון בהחלט יכול להחמיר לאחר מאמץ גופני. אתה מתאר גם שמיעה של פעימות הלב - שיכולה להיות קשורה להפרעה בזרימת דם, לאנמיה או הפרעה בתיפקוד בלוטת התריס. אני מציע להיוועץ עם רופא אאג לגבי בדיקות נוספות.

קבעתי תור אבל הוא רק לאפריל כל הבדיקות נראות תקינות ואמי כבר אחרי שני נתוחי בלון היה לי בעבר בראשוטראומה איך ניתן לדעת שאין לי לחץ באוזן? כבר לא זוכרת מזו תחושה תקינה יש חי רעשי בועות באוזנים האם זה יכול להיות בעקבות הניתוח ?

רעות שלום, כמו שכתבתי קודם - בלי לבדוק אי אפשר לענות על השאלות שלך.

24/03/2021 | 14:26 | מאת: רעות

שלום דר קיבלתי תשובה בעקב על תופעה לאחר ניתוח בלון- בועות/רעשי פיצפוץ באוזניים ערב טוב.קרוב לוודאי שמקור הצלילים בתעלה שטופלה בניתוח. יש מטופלים שמדווחים על כך לאחר הניתוח ואין בכך כל סכנה. אני מציע לגשת בחזרה אל הרופא שניתח כדי להיבדק. נבדקתי ונראה שהכל תקין הדאלה מדוע יש לי את הקולות האלו ? האם זה לחץ באוזניים ? למרות שאני תא מרגישה שהאוזן סתומה אני מרגישה ששומעת מעולה מדוע יש את הקולוץ אז?

שלום רעות, לא ניתן לענות על שאלות שכאלה, בלי לבדוק אותך. אם את רוצה את מוזמנת לקבוע תור למירפאות שלנו באיכילוב כדי שנוכל להתרשם ממצב האוזניים שלך.

15/03/2021 | 09:30 | מאת: אורטל

שלום וברכה. אני בת 33 לפני חודשיים החלו לי כאבי אוזניים ובאוזן שמאל שמיעה ירודה ומן רעש עמום כמו מתחת למים. נבדקתי אצל אאג שטען כי יש שעווה וביצע ניקוי, הדבר הועיל ליומיים ושחזרו הכאבים אז החל צפצוף מעצבן ביותר וכמעט קבוע באוזן. הלכתי לאאג פרטית שהפנתה לבדיקת שמיעה וטימגורופיה, בבדיקת השמיעה שביצעתי הייתי חסרת ריכוז לחלוטין ואחרי לילה ללא שינה והיה לי קשה להיות עיקבית אך בכל זאת התוצאות ירידה הולכתית קלה בימין,ועיצבית קלה בשמאל. טימוגרופיה תקינה. אאג הפנתה ליעוץ נוירולוג על מנת לבצע אם אר איי. בנתיים ממתינה לתור. במהלך החודש האחרון נוספו תסמינים נוספים- האוזנים נאטמות, תחושת לחץ מטורף, רעשי פיצפוצים דווקא בעיקר בימינית כאילו משהו נפתח ונסגר, הטינטון קיים בימנית לעיתים רחוקות, ובשמאלית קבוע כמעט בעוצמות שונות, כשאני מקנחת את האף יש תחושה של פומפה אך ורק בשמאלית, בנוסף רעשי בועות מתפוצצות, כשאני מקרבת שפורפרת לאוזניים יש תחושה של מעיכה של משהו רטוב, ובשמאלית התחושה ממש כאילו יש משהו פנימי שמציק, וגירודים ב2 האוזניים. כשהאוזניים לא אטומות אני שומעת מצויין דברים שאחרים לא שומעים אך כשהם סתומות שזה רוב הזמן אני מתקשה לשמוע גם מקרוב. השאלות שלי הן. 1.לפי מה שסיפרתי, כמו מה זה נשמע? 2. ראיתי שלאנשים במצב שלי נתנו מייד סטרואידים, יש לך מושג למה אני לא? 3. האם כדאי לחזור על הבדיקת שמיעה לאור העובדה שהיא נעשתה כשלא הייתי במיטבי?

יכול להיות שמדובר בהפרעה בתיפקוד התעלה המחברת בין האוזן לבין האף. איני יודע מדוע לא קיבלת טיפול בסטרואידים, אך צריך לזכור שטיפול זה אינו הטיפול המקובל בכל מצב של ירידה בשמיעה, ויש לו גם סיכונים. אם את מרגישה שינוי בשמיעה אפשר לחזור עליה.

16/03/2021 | 16:15 | מאת: אורטל

בבדיקת השמיעה נעשתה לי בדיקת טימפונומטריה שיצאה תקינה. האם עדין תיתכן בעיה בתעלה שמחברת בין האוזן לאף?

כן.

16/03/2021 | 17:30 | מאת: אורטל

תודה רבה על תגובתך. אם כך אילו בדיקות ניתן לעשות על מנת לוודא בעיה זאת?

כדאי להגיע לבדיקת רופא אאג העוסק בתחום זה כי באמצעות שילוב בין הסיפור שלך, לבדיקה הגופנית לבדיקות עזר אפשר להגיע לאבחנה ולטיפול המתאים. אפשר ומומלץ כמובן להגיע למירפאות אאג באיכילוב.

24/03/2021 | 14:16 | מאת: רעות

אורטל צרי איתי קשר עעולה לעזור 0543318340

13/03/2021 | 14:25 | מאת: יהודית

שלום, קורה לפעמים שחצי ראש כאילו דומם ( אפשר לתאר את ההרגשה כאילו חצי ראש התמלא משהו , ושומעת שקט, ההרגשה היא בראש יותר מהאוזן) , זה קורה לשניות בודדות, לפעמים זה מלווה בטינטון חזק ולפעמים לא. בזמן הזה אני נוגעת באוזן שלי ועושה מין מסאז כדי שהתחושה תעבור. לפעמים זה קורה צד ימין לפעמים שמאל. בדיקות שמיעה תקינות. יש לי דלקת במפרקי הלסת וגם הרבה פעמים צואר תפוס.

תופעה זו של טינוטן מלווה באטימות באחת מהאוזניים למשך כמה שניות נפוצה ולרוב חסרת משמעות. אם נבדקת ע"י רופא אאג אין צורך בבירור נוסף ברוב המקרים.

11/03/2021 | 10:57 | מאת: עופר

שלום רב, בן 49, אני מבצע פעמיים בשבוע התעמלות כוח בבית, שני סטים של שכיבות שמיכה ושני סטים של בטן. בפעם האחרונה, בסוף הסט השני של שכיבות שמיכה התחלתי להרגיש סחרחורת חזקה. עצרתי את ההתעמלות וזה עבר אחרי דקה או שתיים. מעולם לא קרה לי בהתעמלות כזו אבל לפני שלושה חודשים קמתי משינה עם סחרחורת תנוחתית ולקח לזה כמה שעות לעבור. הלכתי להיבדק אצל רופא א. א. גרון שלא מצא בעיה ושלח לבדיקת שמיעה, מה זה יכול להיות? זה יכול להיות קשור לזה שאני שבועיים וחצי אחרי החיסון הראשון של הקורונה?

יש 2 אפשרויות עיקריות: BPPV (משקעים שזזו מהמקום), או הפרעה שקשורה לשינוי לחץ דם או דופק (בשל העובדה שהסחרחורת הופיעה במהלך אימון גופני). אני מציע להמשיך את הבירור אצל רופא אאג וגם להבדק אצל רופא המשפחה. לא ידוע כיום קשר בין החיסון כנגד קורונה לבין הפרעות בתחום אאג.

11/03/2021 | 14:37 | מאת: עופר

תודה, הסחרחורת היתה אולי דקה וזה מיד הסתיים- הדופק היה מהיר אבל הייתי אחרי פעילות מואמצת. הבנתי שלחץ דם גבוה לא אמור לגרום לסחרחורת סיבובית (ורטיגו)- יכול להיות שהדופק היה מהיר מדי וזה גרם לסחרחורת סיבובית? שוב, הרבה ותדה.

אלו 2 האפשרויות הסבירות בהתאם למה שתיארת. בריאות שלמה.

11/03/2021 | 15:07 | מאת: עופר

הבנתי, תודה. עד שאני נבדק אצל רופאת המשפחה לגבי הלב, לחץ דם- אני מבין שלא כדאי לי לחזור על הפעילות הזו? זו כמובן פעילות גופנית בעצימות גבוהה.

10/03/2021 | 09:55 | מאת: איתי

שלום דוקטור, סובל מטינטן כחודשיים, הפסקתי להשתמש באוזניות לשמיעת מוזיקה בעת עשיית ספורט, מעוניין לחזור לאוזניות האם כדי או לוותר?

כמו שאנחנו ממליצים לכולם - כדאי להמנע מחשיפה לרעש מזיק. אם אתה משתמש באוזניות צריך להקפיד לשמוע את המוזיקה בעוצמה נמוכה.

09/03/2021 | 22:07 | מאת: מיכאלה

שלום רציתי לדעת מה גורם לקריסטלים לזוז ממקומם כל פעם מחדש שמעתי שיכול לנבוע ממחסור בויטמין די כמה ויטמין צריך לקחת ביום ולאיזה ערכים של ויטמין כדאי להגיע ושאלה נוספת האם כדאי לישון עם הגבהה או ישר לצורך עניין הקריסטלים. תןדה על תשובתך

לא ברור מה גורם למשקעים באוזן הפנימית ליפול בחזרה לתעלות. נמא קשר לחסר בויטמין D. המינון תלוי באדם (גיל, מחלות רקע). המלצה היא לישון כפי שאת רגילה. לאחר טיפול מומלץ ליישון לילה או שניים עם הגבהה של מראשות המיטה.

09/03/2021 | 20:34 | מאת: נועם

שלום דר האם אפשר לראות נוירומה אקוסטית בסיטי אוזניים?והאם נוירומה אקוסטית יכולה לגרום רק לסחרחורות ביום יום ללא איבוד שמיעה תודה

אפשר לאבחן נוירומה אקוסטית האמצעות בדיקת CT, אך בדיקת MRI רגישה יותר ויכולה לאבחן נוירומות קטנות. נוירומה יכולה לגרום לסחרחורת.

07/03/2021 | 16:48 | מאת: מירי

שלום דר האם יתכן שבעקבות ניתוח בלון יש לי קולות פיצפוץ באוזניים.?אני לא מרגישה אטימות בשמיעה רק את הרעשים האלו. כל הבדיקות תקינות

מקורם יכול להיות בין היתר בהפרעה בתיפקוד של ה-Eustachian Tube, המחברת בין האוזן לאף, או במפרק הלסת.

07/03/2021 | 15:11 | מאת: ניב

שלום האם מיגרנה של ווסטיבולרי יכולה להימשך חודשים כול יום תודה

אני מניח שהכוונה למיגרנה וסטיבולרית. יש מקרים בהם היא מתרחשת כל יום.

05/03/2021 | 18:28 | מאת: יונית

שלום, מה הסיבה לאירועים חוזרים יותד מדי של נשירת קריסטלים? אין חולשת מבוך. למה תנועות קטנות יכולות להוות טריגר לנשירה?? מה הפתרון?

לא תמיד ניתן לזהות את הגורם המביא לאירועים חוזרים של BPPV. מכיון שקיים קשר בין חסר בויטמין D לבין אירועים חוזרים שכאלו, מומלץ לחלק מהמטופלים להתחיל טיפול בויטמין. לעיתים רחוקות יש לשקול ניתוח לאוזן הפנימית.

05/03/2021 | 10:40 | מאת: גלית

שלום דר ממה נובע רעש של פצפצים/ בועות באוזניים? בדיקת שמיעה וטמפנומטריה תקינות , לא מרגישה שהאוזן סתומה אבל יש לי את הרעשים האלו

מקורם יכול להיות בין היתר בהפרעה בתיפקוד של ה-Eustachian Tube, המחברת בין האוזן לאף, או במפרק הלסת.

05/03/2021 | 08:21 | מאת: יונית

שלום, האם שכיבה ממושכת על כריות גבוהות יכולה לגרום לנשירת קריסטלים כשעוברים לשכיבה ישרה אחרי תקןפה ארוכה? אחרי אירוע של נשירת קריסטלים לפני שש שנים התרגלתי לישון בצורת זווית ולא ישר, הדבר גרם לי לבעיות בגב ובצוואר, אני מנסה לחזור לישון ישר רגיל ומתקשה מאוד מרגישה שיש לי התקף סחרחורת. האם חולים בבעיות ויסטבולריות שונות גם הם מתקשים לישון ישר, לא כולל תקופת ההתקף עצמו? תודה

ההמלצה היא לעבור לשכיבה רגילה יום או יומיים לאחר הטיפול. אם את עדיין ישנה עם הגבהה אני מציע לפנות לרופא אאג כדי לבדוק אם אין עדיין "קריסטלים" שלא חזרו למקומם או שהאירועים לא נשנו. לפעמים ההרגל או החשש מאירועים חוזרים גורמים להמנעות משכיבה פרקדן.

03/03/2021 | 21:05 | מאת: גלית

שלום דר בהמשך לשאלה נבדקתי נונאמר לי שהכל תקין שזה משהו שקורה גם ללא ניתוח האם זה תקין?

אם נבדקת ע"י רופא אאג ונאמר לך שהכל תקין, סביר מאוד להניח שזה אכן המצב.

03/03/2021 | 18:30 | מאת: גלית

שלום דר עברתי ניתוח בלון לפני חודשיים בשל קושי בהשוואת לחצים יש לי קולות פיצפוץ באוזן ממה זה יכול לנבוע ? כל הבדיקות תקינות

ייתכן שמקור הצלילים בתעלה שטופלה בניתוח. אני מציע לגשת בחזרה אל הרופא שניתח כדי להיבדק.

01/03/2021 | 12:40 | מאת: שמואל

שלום דר האם לחץ דם גבוה יכול לגרום לסחרחורת מסוג דיזנס ומסוג ורטיגו והתעלפות בעקבות זה? תודה

ל"ד גבוה לא גורם בדר"כ לסחרחורת סיבובית (ורטיגו). לגבי טיפול בל"ד גבוה מומלץ לפנות לרופא המשפחה שלך.

28/02/2021 | 18:22 | מאת: יואב

שלום דר האם קיים דבר כזה סחרחורת ממקור צווארי ואייך מאבחנים אותה? תודה

זן אבחנה שאין לגביה הסכמה כללית. הכוונה לסחרחורת (לרוב לא סיבובית) הקשורה לתנועות הצוואר. אין מבחן ספציפי להפרעה זו.

28/02/2021 | 00:13 | מאת: מיכאלה

בת 51 במשך השנים סובלת מסחרחורות פעם ב5 שנים לזמן קצר. בשנתיים האחרונות סובלת מסחרור שקורה בשינוי תנוחה במיטה לא יכולה לישון על צד שמאל כל החדר מסתובב. זה קורה בתדירות גבוהה כמעט כל חודש עשיתי סיטי מח עמוד שדרה ודופלר צווארי הכל תקין סובלת גם מכאבי צוואר הדבר משבש את חיי עשיתי טיפול אחד להחזרת קריסטלים ולקחת בטיסטין בזמן התקף כזה הטיפול לא עזר והבטיסטן משפיע רק אחרי שבוע בערך. האם יש כדור שיכול לעזור מהר יותר ואיזה טיפול מומלץ מלבד כדורים. האם לאור התאור שלי זה כתוצאה מתזוזת קריסטלים.

מיכאלה שלום, התיאור מתאים ל-BPPV ("קריסטלים"). הטיפול המומלץ הוא פיזיותרפיה ולא כדורים.

24/02/2021 | 13:57 | מאת: יעל

שלום, האם אפשר לטפל בטינטון ואם כן איך? האם מכשיר שמיעה מטפל בטינטון או שיש מכשיר כזה? תודה

הטיפול בטינוטן מתמקד בהפרעה שגורמת לטינוטן, ובאספקטים בהם הטינטון מפריע לאותו אדם. מכשיר שמיעה יכול לסייע בחלק מהמקרים.

22/02/2021 | 14:10 | מאת: אורי

שלום בן 46, בריא בד"כ. סובל מזה חודשיים מסחרחורת וכאבי ראש באזור העיניים- בבדיקת סי טי ראש יצא תקינה ללא ממצאים, ובבדיקה אצל רופא א.א.ג יצא הכל תקין, אולם לפני כמה ימים התחלתי להרגיש טינטון באוזניים, בבוקר ובערב שאני מנסה לישון או שאני קם משינה (וששקט מסביבי) אני שומע טינטון דפיקות הלב שלי, ובהמשך היום בעבודה- אני שומע יותר טינטון כמו זמזום קל לאורך היום.וכמו כן מרגיש שיש לי רגישות יתר לצעקות מסביבי. רציתי בבקשה לשאול ולדעת האם יש קשר בים טינטון לבין סחרחורת וכאב ראש (למרות שהסחרחורת התחילה בהרבה קודם ), ואיזו בדיקות עליי לבצע ע"מ לדעת מה מקור הטינטון ואיך לטפל?? ותודה מראש

יש מקרים בהם יש קשר בין הדברים. בגלל הפרש הזמנים יכול להיות שאכן אין קשר. אני מציע לגשת לבדיקת רופא אאג.

18/02/2021 | 17:26 | מאת: שמרית

שלום דר האם האוזניים של כולם מייצרים רעשים? לאחרונה שמעתי על אנשים שחווים טנטון ואז התחלתי לשים לב שגם לי יש רעשים באוזניים האם יתכן שהיו גם גם לפני ולא שמתי לב?

אנשים רבים יחוו טינטון (לרוב ציפצוף) בעת שהייה בסביבה שקטה, בייחוד אם יפנו את תשומת ליבם לכך. סביר מאוד להניח שהרעשים היו שם גם קודם. כדי להבדק בכל זאת אצל רופא אאג.

18/02/2021 | 17:00 | מאת: גלית

שלום דר אני שומעת לאחרונה הרבה דיווחים על אוזניים סתומות וטנטון לאחר החיסון האם נבדק קשר כזה?

אין דיווחים על כך בסיפרות הרפואית.

17/02/2021 | 19:31 | מאת: רעות

שלןם דר האם ידוע קשר על טנטון וחיסון קורנה? שמעתע על כמה מקרים בעקבות החיסון האם קשור? היה לי טנטון בעבר מפחדת שיתגבר/ יחזור

לא מוכר קשר כזה.

16/02/2021 | 20:46 | מאת: רעות

שלום דר עברתי ניתוח בלון לאוזנים בגלל בעית השוואת לחצים לפני חודש וחצי לא מרגישה שהאוזניים סתומוצ או אטומות אבל יש לי רעשים כמו של בןעה מתפוצצת מדי פעם באוזן מזה יכול להיות?

ייתכן שמקור הצלילים בתעלה שטופלה בניתוח. אני מציע לגשת בחזרה אל הרופא שניתח כדי להיבדק.

16/02/2021 | 21:06 | מאת: רעות

תודה דר על התשובה מה משמעות הצלילים? בבדיקות הכל תקין

איני יכול לענות על כך בלי לבדוק אותך.

זה כבר נמשך שנה וחצי בערך.. ושום טיפול לא עוזר פיזיותרפיה כדורים ועוד.. עשיתי חיסון לקורונה , חיסון ראשון , עברו 5 ימים ואני מרגישה שהמצב ממש החמיר .. קשה לי לעמוד וללכת הסחרחורות חזקות יותר.. האם זה יעבור? מה לעשות?

כדי להעריך ולתת תשובה וטיפול צריך לבדוק אותך. את מוזמנת להגיע למירפאה.

15/02/2021 | 08:18 | מאת: צפריר

מה עושים עם התופעה הזאת מיום שלישי שעבר שומע דפיקות לב באוזן ימין. ממה זה האם קשור ל-א.א.ג או קרדיולוגיה

צפריר שלום. מקור הדפיקות שאתה שומע יכול להיות באוזן (למשל בגלל שעווה באוזן) או בעייה בכלי דם. אני מצע להתחיל את הבירור על פנייה לרופא אאג.

11/02/2021 | 11:40 | מאת: טל

עשיתי מלא בדיקות כמו (mri מוח, בדיקת שמיעה, דופלר לצוואר, vhit,vemp )- הכל יצא תקין. עשיתי פיזיותרפיה וסטיבולרית 5 טיפולים הפסקתי , לא עזר, הלכתי לפיזיותרפיסט אחר עשיתי אצלו גם 5 טיפולים ולא עזר. הלכתי לכיוון הכדורים מלא סוגים מודל,בטסטים,אלטרול ועוד.. לא עזרו. כשאני יושבת מרגישה שמשהו מושך אותי אחורה והראש זז, כשאני עומדת מרגישה שהריצפה זז כמו רעידת אדמה , כשאני ישנה ועוצמת עיניים מרגישה שאני נופלת. אני מקבלת התקפים חזקים ביום לפחות פעמיים שלושה שמשביתים אותי וגורמים גם לכאבי ראש חדים וחזקים. הלכתי למרפאת סחרחורות שרק הפנו לפיזיותרפיה.. אני בת 32 , השאלה האם במצב כזה חיסון לקורונה , התופעות לוואי שלא לא יחמירו את המצב? שמעתי עדויות מאנשים שלא הייתה להם סחרחורות לפני החיסון ועכשיו יש להם וגם נכאלה שהייתה להם סחרחורות כרוניות וזה החמיר את המצב. אני מאד מתלבטת וחוששת כי אני מושבתת מבחינת הסחרחורות שלא עוברות ומפחדת שהמצב יחמיר.

אין מניעה להתחסן בשל סחרחורת.

11/02/2021 | 21:02 | מאת: טל

בתופעות לוואי של החיסון לקורונה יש סחרחורות.. זה לא ישפיע או יחמיר את הסחרחורות שלי?

הסחרחורת המתוארת בתופעות הלוואי של החיסון היא מסוג דיזינס (לא ורטיגו), שבדרך כלל אינה קשורה לאוזן הפנימית.

09/02/2021 | 22:26 | מאת: יהודית

שלום, אני בתהליך שיקום ויסטבולרי, האם נטילת מודאל 50 מג תפריע לשיקום? והאם מנגנון התרופה משפיע ישירות על המערכת הויסטבולרית? אותה שאלה לגבי ציפרלקס? תודה

עקרונית ההעדפה היא ששיקום וסטיבולרי יתבצע ללא נטילה של תרופות שיכולות להשפיע על מערכת שיווי המשקל, אך אם יש קושי בתיפקוד ללא התרופות - צריך להתייעץ עם הרופא המטפל ועם הפיזיותרפיסט המטפל. מודאל וציפרלקס יכולים להשפיע על היציבה, ועל תחושת שיווי המשקל.

08/02/2021 | 19:49 | מאת: אילנית

שלום, איך אפשר לשלוח לך קובץ תוצאות , אני לא מצליחה להעלות לפה? תןדה

פני למנהלי העמוד ("צור קשר" בחלק העליון, משמאל, של העמוד)

07/02/2021 | 19:48 | מאת: דויד

האם הסרת שיער מהאוזן באמצעות לייזר עלולה לגרום לטינטון או לנזק אחר באוזן ואם כן לאיזה סוג של נזק?

אין קשר בין הסרת שיער מהאוזן החיצונית לבין טינטון.

08/02/2021 | 12:26 | מאת: דויד

מאז שעשיתי טיפול לייזר{טיפול אחד,לא המשכתי בטיפולים} אצל רונית רפאל בחודש אוגוסט 2020 אני סובל מטינטון שעוצמתו משתנה במשך היום בשתי האוזניים אשר בחלק מהיום אף גורם לי לגרוי בתעלת השמע{ייתכן שגם בעור התוף}ואף לכאבים קלים מאחורי האוזן,כמו כן נראה לי שיש הפחתה מהותית בכמות השעווה{צרומן} שאוזניי מפרישות,ביצעתי בדיקת שמיעה והתברר שבתדרים הגבוהים{מעל 8000} היא אינה תקינה בעיקר באוזן ימין{אבל בדיקה שביצעתי בשנת 2008 הראתה תוצאות דומות אלא שעתה יש ירידה גבוהה יותר באוזן ימין והתחלת ירידה באוזן שמאל},כמו כן ביצעתי בדיקת ברה שהיתה תקינה לחלוטין בשתי האוזניים כך שעצב השמיעה עצמו לא פגוע{כפי שגם הראתה בדיקת ברה שביצעתי בשנת 2008},אני מעריך שייתכן כי טיפול הלייזר גרם לי לאיזשהו נזק לתעלת השמע או לעור התוף וזו הסיבה לטינטון ולשאר התופעות שאני חווה באוזניי מאז הטיפול,האם ייתכן שהיות ולא רופא אלא עובדת חברת רונית רפאל{לפי מה שקראתי רק רופא או אחות בפיקוח רופא רשאים לבצע פרוצדורה זו} ביצעה את אותו טיפול לייזר הוא בוצע לא נכון וגרם לי לנזק באוזניים.

זו שאלה שלא ניתן לענות עליה באמצעות הפורום.

שלום דר, כמה שאלות אישיות וכלליות: 1- האם סחרחורת סיבובית שגורמת לאיבוד הכרה אצל ילדים מתחת לגיל חמש זה יכול להיות ממקור ויסטבולרי אם נשללו כל הסיבות האפשריות (בדיקות דם , לחץדם עמידה ושכיבה, קרדיולוגיה, ניורולןגיה, בדיקות שמיעה תקינות)? 2- האם יש סיכוי שאחרי כמה אירועי התעלפויות וסחרחורות ללא סיבה מובהקת בילדות תהיה תקופה של 15 שנים בלי שום סחרחורות ( שיווי משקל מצוין )ואז ההתקפים יחזרו? 3- האם זה יכול להיות גנטי? 4- האם זה נכון שהמערכת הויסטבולרית מתפתחת בין הגילאים 5-9שנים? וכמה שיותר צריך לגרות אותה ע״י משחקים ואתגרים תנועתיים? 5- איך אתה מסביר שילד לא סובל קרסולה של לונה פארק? תודה

שאלה אחרונה: ילד בגיל 17 בעת הקימה מהמיטה רואה נקודות שחורות בהדרגה הוא רוא הכל שחור ואז זה נעלם והראיהה חוזרת כרגיל. הימוגלובין טיפה נמוך . האם זה בגלל הימוגלובין?

1. איבוד הכרה אינו קשור להפרעה וסטיבולרית. 2. יכול להיות. תלוי במחלה הראשונית. 3. יתכן. אין כיום מיפוי גנטי מלא של כל המחלות הגורמות לסחרחורת. 4. לא. המערכת הוסטיבולרית קיימת ופעילה עוד קודם לגיל 5, ולמעשה עוד לפני הלידה, אך החיבור למערכת העצבים המרכזית מתפתח החל מהלידה ולאורך כל הילדות ואפילו בגיל ההתבגרות. גירוי חשוב כמובן. 5. יש ילדים שאינם יכולים לסבול גירויים כאלו. הדבר לא מעיד בהכרח על הפרעה.

קרוב לוודאי שמדובר ברמת המוגלובין נמוכה או בלחצי דם נמוכים.

30/01/2021 | 18:28 | מאת: אילנית

שלום, כמעט חודש סובלת מהיפוך צדדים במיטה , נשללה אפשרות לbppv. עקב המצב ביצעתי בדיקת vhit. אני מצרפת את התוצאות אשמח לשמוע חוות דעת נוספת, והאם הבעיה שלי יכולה להיות ממקור אוזני?

איני יכול לראות את תוצאת הבדיקה. לחוות דעת נוספת ומלאה אני מציע לפנות למירפאה שלנו.

28/01/2021 | 17:56 | מאת: מירי

שלום דר עברתי ניתוח בלון לאוזנים לפני חודש אחן לי לחצים באוזנים אבל יש לי רעשים כמו התפוצצות של משהו גאוזן / קפיצות באוזן האם זה קשןר לזה? מה עוד אפשר לעשות?

ערב טוב.קרוב לוודאי שמקור הצלילים בתעלה שטופלה בניתוח. יש מטופלים שמדווחים על כך לאחר הניתוח ואין בכך כל סכנה. אני מציע לגשת בחזרה אל הרופא שניתח כדי להיבדק.

28/01/2021 | 19:59 | מאת: מירי

תודה דר על התשובה מה משמעות הרעשים?

25/01/2021 | 18:25 | מאת: בר

היי ד"ר , מזה חצי שנה שאני סובלת מכבי ראש וסחרחורות (שמלווים לפעמים גם בבחילות ללא הקאות) בתדירות יום יומית. כאבי הראש בעיקר בצד שמאל מעל עין שמאל , במקרים רבים בזמן הטיית הראש שמאלה יש לי גם סחרחורות אך כשהיא מגיעה בצורה כזו עקב הטיית הראש היא גם חולפת מהר. כשיש לי סחרחורת ללא קשר להטיית הראש היא מלווה בתחושת בלבול בעיניים. אציין גם שב5 שנים האחרונות אני סובלת מתחושת "אוויר" באוזניים כמו תחושת "הד" כזו שמגיעה לבד וחולפת מעצמה לאחר כמה שעות . פימפום עוזר רגעית . עשיתי בדיקת שמיעה ב8/2019 שיצאה תקינה. אציין גם כי מזה 3 וחצי שנים אני עובדת במוקד טלפוני ונמצאת עם אוזניות כ9 שעות ביום. נוירולוג מהקופה הפנה אותי לCT מח שיצא תקין. נוירולוגית בחדר מיון אמרה שלדעתה כאבי הראש והסחרחורות נובעים משרירים תפוסים בשכמות ובצוואר. א.א.ג שלח אותי לבדיקת ENG שם התגלה lt caloric weakness 32% + הפרעה וסטבולרית פריפרית משמאל. הרופא הפנה אותי להמשך טיפול במחלקת אוטונוירולוגיה בבית חולים בני ציון. בזמן האחרון גם כאבי הצוואר החמירו והם מתמקדים בעיקר בצד שמאל . האם לדעתך ד"ר יש צורך בצילום צווארי ? (יכול להיות שהכל נובע מכאבים בצוואר שמשליכים על הראש והאוזניים?). האם פיזיותרפיה בצוואר בהמלצת אורתופד תוכל להחריף את חוסר שיווי המשקל באוזניים? תודה מראש (:

ערב טוב, יש ממצא שיכול להסביר את הסחרחורת שאת חשה, והוא חולשה של איבר שיווי המשקל, לפי בדיקת ה-ENG שביצעת. את ההחלטה לגבי צילום ופיזיותרפיה לצוואר יש להשאיר לאורתופד. פיזיותרפיה שכזו לא משפיעה על איבר שיווי המשקל.

18/01/2021 | 07:55 | מאת: אילנית

שלום, אני כבר יותר משבועיים לא יכולה להתהפך במיטה לשני הצדדים , מופיע לי ורטיגו של כמה שניות ממש, ההרגשה היא איומה, גם לא נוח לי להסתכל למטה. הייתי אצל שני פיזיוצרפיסטים, שוללים bbpv. אצל אחד מהם עברתי בדיקות ממש מקיפות, יש לו מעבדה עם vhit, ביצעתי את הבדיקה ןהכל תקין חוץ מגרף אחד שהיה הבדל בין תנועות עיניים ותנועות ראש, אבל זה לא פגיעה למורה ואפילו לא חולשת מבוך לפי טענת הפיזיותרפיסט. בינתיים עשה לי שחרור באזור הצוואר והגב, הכל אצלי תפוס, אחרי השחרור יומיים הרגשתי נפלא , אבל זה שוב חזר אפילו יותר חזק. בדיקת eng עשיתי לפני שנתיים ותקינה, בדיקת שמיעה לפני חודשיים תקינה. מה שחסר לי זה בדיקות מעבדה מקיפות כי אני שבעה חודישם אחרי לידה בקיסרי , ןידוע לי שההומוגלובין שלי נמוך ודיממתי אז בניתוח יותר מהצפוי . אני בסטרססס מהמצב וממצבים אחרים בבית, זה נפל לי בתקופה הכי לחוצה.

בוקר טוב אילנית, אם אכן נשלל BPPV צריך לשלול גורמים אחרים לתחושות שלך (אנמיה למשל). את מוזמנת כמובן להיבדק במירפאה שלנו באיכילוב ליעוץ נוסף.