גידול בעין: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

גידולים בעין: כדאי לגלות ערנות

צילמתם את הילד - ואחת העיניים שלו יצאה לבנה בתמונה? ייתכן שזו בעיה בפלאש של המצלמה, אבל יתכן ומדובר בגידול בעין. מדריך מקיף לכל סוגי גידולי העיניים גידולים בעיניים עלולים להופיע בכל אחד מחלקי העין: בעפעפיים, על פני שטח העין או בארובת העין - גידולים שפירים או ממאירים. בניגוד לגידול השפיר, שאכן עלול לגרום לנזק, הרי שהגידולים הממאירים טומנים בחובם ממש סכנת חיים.גידולים על העפעפיים: מופיעים כנגעים בצבעים שונים על עור העפעף עצמו, או על גב העפעף - ליד הריסים. הנגע עלול להיות בצבע העור, אדום או חום-שחור - ולהיראות כבליטה או כפצע שאינו מחלים. כשנגע ליד הריסים מלווה באובדן של הריסים, הרי שמדובר בסימן שככל הנראה אינו מבשר טובות. באזור זה, ניתן למנות את הגידולים מסוג ,BCC SCC או מלנומה - שהם ככל הנגעים העוריים באזורים אחרים בגוף.גידולים על פני שטח העין: לעין יש ציפוי שממשיך ועוטף את העפעף מבפנים - ונקרא לחמית העין. גם על הלחמית עלול...

סיבות אפשריות ומצבים דומים לגידול בעין

קרינה חיצונית - תמונת המחשה
קרינה חיצונית תוצאות הביופסיה מהשד חזרו והאבחנה חד משמעית: נמצא גידול סרטני. מהן ההשלכות בפועל? אילו...
נקודת חן בעין - תמונת המחשה
נקודת חן בעין גידולים עיניים לעתים קשים לאיתור, כי חלקם אינם מורגשים ולא מפריעים לראייה. מומחה: איתור...
מלנומה של עור העפעפיים - תמונת המחשה
מלנומה של עור העפעפיים בואו לגלות כמה אתם יודעים על נקודות חן, וגם - מהם הדגשים שיש לשים לב אליהם כאשר בודקים...
מלנומה של הענביה - תמונת המחשה
מלנומה של הענביה צילמתם את הילד - ואחת העיניים שלו יצאה לבנה בתמונה? ייתכן שזו בעיה בפלאש של המצלמה, אבל...
מלנומה בעין - תמונת המחשה
מלנומה בעין כיצד יכולה בדיקת קרקעית העין לסייע באיתור מחלות? כיצד היא מתבצעת וכיצד עליכם להיערך לבד...
כאב בעין - תמונת המחשה
כאב בעין הרפס בעין עלול לפגוע בלחמית (במקרים קלים) ובקרנית (במקרים קשים). מערכת חיסונית חלשה וסט...
ללמוד עוד על גידול בעין
מפגיעה בראייה ועד לעיוורון: הנזקים העלולים להגרם כתוצאה ממחלות עיניים בגיל הילדות-תמונה

מחלות עיניים שונות שמתרחשות בגיל הילדות עלולות לגרום לפגיעה...

מאת: עמותת לראות
15/12/2019
גלאוקומה: מורידים לחץ-תמונה

גלאוקומה היא מחלת עיניים המתבטאת בלחץ תוך-עיני מוגבר הגורם...

מאת: ד"ר גבי שמש
25/07/2013
גידולים בעין: כדאי לגלות ערנות-תמונה

צילמתם את הילד - ואחת העיניים שלו יצאה לבנה בתמונה? ייתכן...

מאת: ד"ר שחר...
21/06/2016
בילינסון: מרכז לטיפול בגידולי עיניים-תמונה

גידולים עיניים לעתים קשים לאיתור, כי חלקם אינם מורגשים ולא...

מאת: מערכת zap...
30/11/2014
אולי יענין אותך לדעת...
גלאוקומה - תמונה
גלאוקומה
סוגי גלאוקומה עיקריים
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לגידול בעין?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

גידול בעין: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום דר ביצעתי בדיקה אצל נויראופטלמולוג כולל הרחבת אישונים ולחץ תוך עייני הכל תקין ראיה 6/6 , חוץ מממצא אחד נרשם אישון ימין normal "אולי אטרופיה נקודתית " והופניתי לשדה ראיה כיוון שבעין ימין לפני 8 שנים היה לי דלקת בעצב שעברה מעצמה והרופא רוצה לעקוב . רציתי לשאול האם בבדיקת הרחבת אישונים הרופא יכול לדעת אם יש גידול בעיניים ? אני מודעת מאוד לחשיבות גילוי מוקדם אבל אם בדיקות שגרתיות לא מספיקות כדי לאתר ממצאים ממאירים אז מה עושים ? יש לי כאבים בעין ימין וגם בראש באותו צד ולאחרונה עברתי בדיקות שגרתיות אצל רופאים אחרים ללא הרחבת אישונים שהיו תקינות יש סיכוי שמפספסים משהו.?. אני בת 26 ומאוד מודאגת.

שלום מיה, בבדיקת עיניים בהרחבת אישונים, יכול/ה רופא/ת העיניים לשלול המצאות גידול בעין (פרט לגידולים קטנים באזור גוף העטרה שמחייבים בדיקת אולטראסאונד של העין) לא אמור להיות קשר בין דלקת בעצב לגידול תוך עייני. חג שמח.

בבדיקת הרחבת אישונים נמצא שעין שמאל קטנה מעין ימין ברשתית זרימת הדם חלשה קוצר ראיה. בעין שמאל וימין נראים המון נימים אדומים. רואה מטושטש וכאבים בעין ובעורק מעל העין. מדדים sph+3.25 עצב ראיה pink optic disc

שוב, ללא תמונה קשה להתייחס. אם נבדקת לאחרונה ע"י רופא עיניים בהרחבת אישונים, רוב הסיכויים שאין גידול בעין. בתלות במיקום כלי הדם עלול להיות גידול בגוף העטרה (שלא ניתן לראות אפילו בהרחבת אישונים, אלא רק עם אולטראסאונד) או בפני שטח העין. אם את חוששת, את מוזמנת לבוא ולהבדק.

הי, לחברתי בת ה-40, נמצא גידול סרטני על העין, בגודל גדול (כ-19.5 מ״מ). היא ביקרה שלושה רופאים. שניים המליצו לה על הקרנה (אחד המליץ לעשות ביוםציה כדי להקטין הגידול ואז להשתמש בלוחית הקרנה, השני המליץ להקרין קרינה חיצונית ממוקדת) והשלישי על הסרת העין. החשש שהועלה על ידי הרופא, שהמליץ על הסרת העין, הוא כדלקמן: 1. הקרינה אינה בטוחה ב-100%, וייתכן כי ישאר חלקיקון קטן של הגידול, אשר אם יתפשט, ייתכן ויהיה קשה לגלותו 2. הקרינה עלולה לפשט את הגידול על ידי ״פיצוצו״ והגעתו לזרם הדם 3. ממילא סיכויי ההצלחה הם כ-70%, את התשובה היא תקבל לאחר חודשיים, ובמהלך חודשיים אלה, הגידול, שהוגדר כאגרסיבי, עלול להתפשט. האם הסכנות שהועלו על ידי הרופא שהמליץ על הסרת העין הגיוניות? כיצד זה שיש גישה כל כך שונה בין הרופאים? תודה מראש על תשובה מפורטת..

קרן שלום, מלנומה בקוטר של 19 מ"מ היא ענקית, אבל המידע אינו מספיק. חשוב גם הגובה. הטיפול המקובל ברוב המקומות בעולם בגידול ענק הוא עקירת העין. אנחנו בהדסה מנסים להציל עיניים עד כמה שניתן, ואולי אפשר להציע הקרנה חיצונית ברדיוכרורגיה Stereotactic radiosurgery או SRS בקיצור. קשה להתייחס ישירות בלי מידע מלא, אבל גידול גדול בד"כ כבר שלח גרורות זעירות, ולא הטיפול (בקרינה חיצונית או בעקירה העין) הוא שיגרום לפיזור הזה, בהנחה שהטיפול יתבצע על ידי מישהו שמבין בזה. סיכויי הצלחה של 70% בהקרנה הם עדיין סיכוי טוב לשמור על העין. יש הרבה גישות שונות בין רופאים. לפעמים הפער נובע מהכשרה ידע ונסיון, ולפעמים ממחלוקות לגיטימיות על דרכי הטיפול ומהבדלים בגישה בין אגרסיבית לשמרנית. אני לא יודע מי הרופאים המדוברים פה, אז לא אוכל לקבוע מי צודק, בהנחה שניתן לקבוע וזו לא סתם שאלה של גישה.

תודה על התשובה..! מה שכתוב לגבי גובה הגידול מהדיקת הפט-סיטי הוא כדלקמן: גוש באספקט לטרלי של גלגל עין ימין במימדים של 1.6*1 ס״מ לאורך 2.1 ס״מ. האם יש וודאות כי הגידול שלח גרורות? האם יש דרך לדעת זאת מבדיקת הגידול לאחר הוצאתו? (כרגע כל שאר בדיקות הגוף תקינות). האם יש טיפול לזה, במידה ואכן כך? תודה מראש על תשובתך.

קרן שלום, PET-CT היא בדיקת הדמיה שגויה למלנומה של הענביה. ידוע בספרות שהבדיקה מפספסת כמחצית מהגרורות. זו לא בדיקה למדוד את הגידול בעין (גם לא CT רגיל ולא MRI). מודדים גידול בעין רק עם אולטראסאונד ובבדיקה עם צילום קליני. בנגעים קטנים מאוד ובמיקום מרכזי מודדים עם EDI-OCT. גם אם לא רואים שמלנומה כורואידלית התפשטה דרך קיר העין החוצה, עדיין יכול להיות שתאים התפזרו דרך הדם.

אני סובל מעל לשנה מסחרחורת קשה בעין ימין שמקרינה גירויי עיצבי לראש יש לי קושי להזיז את העין הזאת במהירוך כי גם זה מסחרר,בגלל תמונה שצילמתי באור יום ומעלה חשש שיש גידול בעין הזו,אני רוצה ללכת לבדיקות,הבעיה שאם הסחרחורת הזו זה לא אפשרי ,מה אני יכול לקחת בשביל להקטין את הסימפטום? מעבר לבעיה הזו אני רואה תקין בעין אין לי הקאות או כאבים ,מקווה לעזרה תודה מראש,אנדראה

שלום רב, לאחר טראומה כהה וחזקה בארובת העין והעפעפיים. תיתכן נפיחות שתמשך 4 שבועות, עקב דימום פנימי באיזור החבלה. במידה והנפיחות לא תשתפר בהדרגה יש לעבור צילום ארובת העין או CT של ארובות העיניים, בכדי לשלול שבר בדפנות הארובת העין או נזק למערות האף בסמוך. בברכה, פרופ' קרמר ישראל

התשובה הקודמת נרשמה בטעות סליחה, ממליץ לך לקבוע תור לנויורואופטלמולוג לגבי הבעייה. לפני יש להבדק באופן מקיף אצל נוירולוג לשלול בעיות נוספות ועם הממצאים לגשת לאופטולומולוג. בריאות בברכה, פרופ' ישראל קרמר.