גלאוקומה

(0)
לדרג

סוגי גלאוקומה עיקריים

מאת: ד"ר גבי שמשגלאוקומה, ובעברית "ברקית" היא מחלת עיניים שהסימפטום העיקרי שלה הוא בדרך כלל לחץ תוך-עיני מוגבר, אשר גורם לנזק בלתי הפיך לעצב הראייה, ומוביל לצמצום הדרגתי על שדה הראייה. מכיוון שהמחלה לא גורמת לכאב, המטופל לא מבחין בה לירידה בראייה, ולכן היא מכונה "הגנב השקט של הראייה".גלאוקומה עם זווית פתוחה:הנפוצה ביותר, מתאפיינת בכך שהזווית המנקזת את הנוזלים מהלשכה היא פתוחה, אך מעבר הנוזלים בה איננו תקין וזו הסיבה לעליית הלחץ התוך-עיני


צורת הגלאקומה השכיחה פחות אבל מסוכנת יותר, היא גלאוקומה סגורת זווית שמאופיינת בעלייה מהירה של הלחץ התוך-עיני ופגיעה מהירה בעיניים, באופן המחייב פנייה דחופה לרופא עיניים או לבית חולים


גלאוקומה משנית: סוג זה של גלאוקומה אשר עלול להופיע יחד עם מחלות אחרות, כגון: קטרקט, סוכרת, דלקות תוך-עיניות, גידול בעין ועוד. בנוסף, עלולה להופיע גם לאחר נטילה ממושכת של תרופות כדוגמת סטרואידים


גלאוקומה מולדת: זהו סוג של גלאוקומה המופיעה אצל פעוטות עד גיל שנה. הסיבה למחלה היא התפתחות לא תקינה של החלק הקדמי של גלגל העין


חשד לגלאוקומה: במקרים מסוימים, כאשר אין עדות חד משמעית לגלאוקומה, אך יש תסמינים אשר מדליקים נורה אדומה, כגון לחץ תוך-עיני גבוה, ללא נזק לשדה או לעצב הראייה, אנו חושדים וממשיכים במעקב והרופא המטפלמחליט לגבי סוג הטיפול למניעת התפתחות מחלת הגלאוקומה

בעולם המערבי, גלאוקומה נחשבת לגורם השלישי בשכיחותו לאיבוד ראייה.

גורמי סיכון להתפתחות גלאוקומה:

• לחץ תוך-עיני מוגבר הינו גורם הסיכון העיקרי

• היסטוריה משפחתית וגנטיקה

• גיל 40 ומעלה

• קוצר ראייה גבוה או רוחק ראייה גבוה

• דלקות חוזרות ונשנות בעיניים

• גורם שנוי במחלוקת: מחלות סיסטמיות כגון יתר לחץ דם, סוכרת, מיגרנות, מחלות לב וכלי דם תורמות להתפתחות גלאוקומה

• קיימת שכיחות גבוהה של גלאוקומה בקרב אפריקאים וכהיי עור במזרח אסיה

בדיקות לאבחון גלאוקומה:

- בדיקת חדות ראייה

- מדידת הלחץ התוך-עיני

- מדידת עובי הקרנית

- הערכת מבנה עצב הראייה והשינויים החלים בו

- בדיקת שדה ראייה

- צילום והדמיה של עצבי הראייה: OCT


הטיפול בגלאוקומה:


1. טיפול תרופתי

2. טיפול בלייזר

3. טיפול ניתוחי


מטרת הטיפול בגלאוקומה היא לנקז את נוזלי העין החוצה או להפחית את יצור הנוזלים ובכך להוריד את הלחץ התוך-עיני ולעצור את התקדמות המחלה. לרוב מתחילים בטיפול תרופתי ובמידת הצורך ממשיכים לטיפול בלייזר או ניתוח


טיפול תרופתי

כולל ברוב המקרים טיפות עיניים והוא מספק פתרון יעיל להאטת קצב התפתחות המחלה, אולם במקרים חמורים שבהם לא ניתן לאזן את הלחץ התוך-עיני באמצעות טיפות, יידרש טיפול נוסף באמצעות כדורים, לייזר או ניתוח.

טיפול בלייזר
 
הטיפול בלייזר תלוי בסוג הגלאוקומה:בגלאוקומה עם זווית צרה (סגורה), מבוצע טיפול בלייזר, היוצר חריר מיקרוסקופי בקשתית (Laser Iridotomy). הטיפול מאפשר איזון לחץ תוך-עיני בין הלשכה הקדמית ובין הלשכה האחורית ופותח את הזווית הסגורה. טיפול זה יכול להוריד את הלחץ אבל בעיקר מונע התקפים חריפים של סגירת זווית, אשר עלולים לגרום לאובדן ולנזק חמור בראייה.

בגלאוקומה עם זווית פתוחה, הטיפול בלייזר נועד להורדת הלחץ התוך-עיני. טיפול מסוג זה מבוצע כתוספת לטיפול תרופתי, או כתחליף לטיפול תרופתי. לעיתים כאשר המטופל סובל מתופעות לוואי עקב הטיפול התרופתי ו/או כאשרהמטופל מעדיף, מסיבות של נוחיות, לא להזליף טיפות מידי יום, נשתמש בסוג זה של טיפול לייזר.

קיימים שני סוגי טיפולי לייזר בזווית פתוחה:


1. את הסוג הראשון ALT ARGON LASER TRABECULOPLASTY, נהוג לכנות הטיפול ה"חם" במסגרתו מבוצע טיפול אל מערכת הניקוז ועל ידי כך מוגבר קצב סינון הנוזל אל מחוץ לעין. החיסרון של שיטה זו הוא בכך שיעילותה דועכת עםהזמן (אפשר לבצע טיפול לכל היותר פעמיים) ולעיתים נוצרת הצטלקות ברקמה.

2. את הסוג השני SELECTIVE LASER TRABECULOPLASTY SLT, נהוג לכנות הטיפול ה"קר" והוא כולל שימוש בפולסים קצרים של מתח אור נמוך, על מנת להגיע לתאים עשירים במלנין (פיגמנט) בזווית העין. הטיפול תורם לכך שהתאים המושפעים ממנו נעלמים. פעולה זו יוצרת יותר נקבוביות והאצה של הנוזל התוך-עיני, כך שהוא קטן. היתרון בשיטה זו: ניתן לחזור על הטיפול מספר פעמים. בנוסף, בשונה מהטיפול ה"חם", טיפול זה לא גורם להצטלקות ברקמה.

יעילות הטיפולים הנ"ל זהה, הטיפול בלייזר מפחית בממוצע כ-25% מהלחץ התוך-עיני ההתחלתי.
 

טיפול ניתוחי:

ניתוח פילטרציה Trabeculectomy -  טיפול בניתוח מתבצע כאשר טיפול תרופתי ו/או טיפול בלייזר אינם יעילים ואינם מפחיתים את הלחץ התוך-עיני. ניתוח זה מבוצע בהרדמה מקומית, לרוב ללא צורך באשפוז. בניתוח, יוצר המנתחפתח בדופן העין, כך שהנוזלים התוך-עיניים מתנקזים דרכו מחוץ לגלגל העין לכר הסינון. מכר הסינון, עוברים הנוזלים דרך הוורידים למחזור הדם. התקופה שלאחר הניתוח מחייבת את המטופל לביקורים תקופתיים אצל הרופא לצורךמעקב, ללא שימוש בטיפות.

בשנים האחרונות, התפתחה שיטה ישראלית מצליחה המהווה תחליף לפתח בדופן העין. מהות שיטה זו היא השתלת נקז מלאכותי (EX PRESS SHUNT) בדופן העין. יתרון בנקז זה הוא הקטנת סיבוכים העלולים להיווצר במהלךהניתוח. יעילות שתי השיטות זהה.

• ניתוח להשתלת מסתם - במקרים חריגים של גלאוקומה לא יציבה, במטופלים שעברו כבר ניתוח גלאוקומה אחד או יותר, ניתן להשתיל מסתם מלאכותי, המורכב מצינורית, המחוברת לשסתום חד כיווני, המנקז את הנוזל התוך-עינילחוץ העין וכך מקטין אותו.

ניתוח משולב - כאשר המטופל סובל הן מקטרקט והן מגלאוקומה, ניתן לבצע ניתוח משולב לטיפול בשתי הבעיות. הניתוח מבוצע בדרך כלל כאשר חומרת הגלאוקומה אינה גבוהה.

  ד"ר גבי שמש מבצע ניתוחי גלאוקומה, קטרקט ורפרקציה, מנתח בכיר במרכז הרפואי 'עיניים', ב'עתידים מדיקל סנטר' ובמרכז הרפואי תל- אביב (ביה"ח איכילוב)

 

בואו לדבר על זה בפורום בריאות העין.

רוצה לדרג?
זה יעזור לכל מי שייחפש מידע רפואי על התחום

עוד בתחום